Eerste Blad VRIJDAG 33 OCTOOER Stads- en Provincienieuws ,jVo. 2501 VÜSSINGSCHE COURANT tusscliengelegen 0 „ummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- hè-en ƒ2.20 per drie maanden. Franco Z, het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS v-aI1 ]_4 regels: 1.10 voor iedere wel meer 26 centbij abonnement spe- ïïje prijzen. Reclames 52 cent per regel ïiejne Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regeis ƒ0.75, elke rfiel meer 15 cent. Familieberichten van 1--6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Het verdrag Nederland—België. Het dagelijksch bestuur der Algemeene n Kath. Werkgevers-vereeniging heeft uit leden van deze vereeniging een commissie samengesteld ter bestudeering van het tractdat Nderland—België. Het dagelijksch bestuur iheeft getracht deze commissie zooveel mogelijk een verte genwoordiging van de locale belangengroe pen te doen zijn. Op zijn uitnoodiging heb ben hierin zitting genomen de heeren ir. G. p H. Houben. Amsterdam, voorzitter F. B G. de Meyer, Terneuzen H. Smeets, Roermond P. J. M. Verschure, Amster dam P. M. Vismans, Rotterdam dr. L. O. Korteijhorst, Den Haag en mr. A. Diepen beek, Den Haag beide laatsten secretaris. Staatscommissie Radio-omroep. Naar „het Volk" verneemt, heeft het lid van de Staatscommissie voor den radio- omroep mr. A. van der Deure op verzoek van den voorzitter, jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, zich bereid verklaard als secretarisder commissie op te treden. Mr. M. L. L. Savelberg zal de functie van adjunct-secretaris waarnemen. Het conflict in het metaalbedrijf. Gisteren had onder leiding van den. rijks- bemiddelaar H. A. van IJsselsteyn een be spreking plaats tusschen de partijen, be trokken bij de staking aan de scheepswerf van de N. V. P. Smit jr. te Rotterdam, In. de eerste plaats deed de rijksbemidde- tor mededeeling van de antwoorden, die waren ingekomen op het vroeger door hem gedane bemiddelingsvoorstel. Dat voorstel werd geaccepteerd door den werkgever, welke aanvaarding plaats had in overleg met den MefaaJbond. De Christelijke, de R. K'ath. en de neutrale organisaties heb ben het eveneens aanvaard. Afgewezen werd het door de syndicalis tische en onafhankelijke federaties in het metaalbedrijf. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft het voorstel afgewezen, doch zijner zijds het volgende voorstel gedaan „Onmiddellijke invoering van de 53-urige werkweek, welke werktijd zal gelden tot 1 Januari 1926, waarop de 51-urige werkweek wordt ingevoerd. Inzake cie loonenIn verband met het feit, dat de uurloonen bijzonder laag zijn aart deze onderneming, moet behalve de verhooging, die dient plaats te hebben om de drie uren te conipenseeren, welke min der gewerkt zullen worden bij invoering van de 53-urige werkweek, het uurloon extra verhoogd worden, waarvoor wij een Verhooging van de bestaande uurloonen voorstellen van 15 Bij verdere verkorting van den werktijd worden dc uurloonen opnieuw verhoogd, i» verband met die verkorting. Voor de uren, die -meer gewerkt worden dan 48 per week, wordt 25 extra als rancunemaatregelen worden getroffen." Git de besprekingen bleek, dat laatstge noemde bond in geen geval bereid was, het conflict te beëindigen, indien de werk gever zich niet verbond, reeds nu de ver plichting te aanvaarden, hetzij mot 1 Janu ari, hetzij op een nader «vast te stellen datum na dat tijdstip, den werktijd tot 51 mr te beperken, Dc werkgever meende, dat het nu niet mogelijk was, op zulk een langen termijn ft voren over den werktijd te beslissen. Waar omtrent deze principieele kwestie tusschen den werkgever en den modernen hond toenadering niet mogelijk bleek, is onitrent de loon-vraag tusschen deze par tijen geen nader overleg gepleegd. De directie der firma Wilton te Rotter dam heeft aan de werkwillige arbeiders ^gedeeld, dat zij voornemens is, indien mtnans een voldoend aantal arbeiders aan «et werk blijven om het bedrijf gaande te kunnen houden, de 2l/2 uur die nu minder pwerkt worden, toch uit te betalen cn wel m dier voege, dat op de 10 komende Za terdagen tot 1 januari a.s. telkens- een be- jrag van 2500 2'/2 X 50 ct. gemid deld uurloon voor 2000 arbeiders) daar- perwerkpercentage betaald.Er zuilen geen voor beschikbaar worden gesteld. Op deze wijze zal aan het werkwillig personeel een gratificatie van ongeveer 25.000 worden uitbetaald. fddtaig Het vrij vervoer bij de spoorwegen. aar -<de Tel." verneemt is door de di- (i„ Nederlandsche Spoorwegen aan sch crl(ende personeelsorganisaties een nJven gezonden waarin er o.m. op ge- van'i ,WortH' dat besloten is met ingang -L' ter vereenvoudiging der P r!T™e "ieuwe modellen M. N, O en vriika v'ijkaart voor personeel N ^.ytj^001' inwonend gezin van perso- zopu' vrijkaart voor personeel tot be- j;aa va!5 ouders of voogden P is vrij- zoek J°01 ónderen van personeel tot be te vop ?llders) voor 'het vrij vervoer in eren, in verband waarmede de noodige wijzigingen in het fè. D. V. 1921 dienen aangebracht te worden. Met ingang van vorengenoemden datum zullen M, N. O en P vervallen, en -zal het betrokken personeel in het bezit worden gesteld van de nieuwe vrijkaarten M, N, O en P, welke ^gedurende den geldigheids duur onder zijn persoonlijke berusting en verantwoordelijkheid zullen blijven, waar door aan een meermalen geuiten wensch zal zijn tegemoet gekomen. De nieuwe modellen M, N, O en"P zullen voorzien zijn van uitneembare coupons, welke, voor zoover het de kaarten M en N ibetreft, evenals de daarin aanwezige zooge naamde verlofkaarten (vak ./2 en op alle lijnen geldig zijn. Het personeel zal op die coupons alleen den datum 'hebben in te vullen. De coupon is slechts voor den inge- vulden datum geldig en wordt bij het ver laten van ;het station door het controle- «pjersoneel verwijderd uit de vrijkaart, Daar door de vorenstaande mildere rege ling de mogelijkheid van fraude aanmerke lijk grooter zoude worden, is het noodzake lijk het controle-personeel zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen zich er van te kunnen vergewissen dat geen onbevoegde van de vrijkaart gebruik maakt. Mitsdien zullen de kaarten M, O en P van een por tret van den houder moeten worden voor zien, terwijl voor reizen op model N (gezin van personeel) een alsnog in te voeren identiteitskaart bevattende de portretten van de gezinsleden boven den 4-jarigen leeftijd, die voor het vrijverVoer in aanmer king komen gelijktijdig met de vrijkaart moet worden vertoond1, .zonder welke iden titeitskaart de vrijkaart model N ongeldig zal zijn. Een groote „verslechtering" is dat het personeel en de gezinnen voortaan de reis niet meer onderbreken mogen, want dan is de coupon vervallen, en moet voor de •voortzetting van de reis een nieuwe coupon gebruikt worden. Tot nu toe mocht die on derbreking wel plaats hebben evenals met de gewone plaatskaarten. Ruim 2»/2 niilüoen voor de stormramp bijeengebracht Naar de „Arnh. Ct." van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de particuliere inza meling in den lande ten bate der slachtof fers van de stormramp tot heden ruim 2'/£ millioeit opgebracht Deze som zal in elk geval het bedrag kunnen dekken, dat uitbetaald zal worden voor de door de slachtoffers van de storm ramp in verschillenden vorm geleden wer kelijke schade. Dit houdt dus in, dat van Staatswege zoo goed als zeker geen gelden a fonds perdu behoeven te worden gestort voor steun aan de door de stormramp getroffen bevolking. In aansluiting hierop verneemt het blad nog, dat het gemeentebestuur van Borculo, buiten het nationaal steuncomité om, vol gens eigen opgave aan giften een bedrag van ongeveer 200.000 heeft ontvangen. Het gemeentebestuur van Borculo heeft er enoegen mee genomen, dat dit bedrag zal worden afgetrokken van de som, welke deze gemeente als aandeel van de door particulieren bijeengebrachte en door het steuncomité verzamelde gelden toekomt. VLISSINGEN, 23 OCTOBER. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Ter gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van het Koninklijk echtpaar in Februari a.s., gal aan H. M. dc Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een schilderij worden aangeboden, vervaardigd door P. van der Hem. Het schilderij stelt de Konin- girtj dt'ft Prins-gemaal en Prinses Juliana voor. Allerwegen in het land worden voor dit doel gelden ingezameld en in onze provin cie zijn door het provinciaal comité in alle 109 gemeenten plaatselijke comité's opge richt. Te dezer stede heeft het bestuur van den Vlissingschen Üranjebond zich belast met de inzameling van giften, zulks met medewerking van enkele dames en heeren, als vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen. Deze dames en heeren zullen zich nu van Zaterdag 24 October tot en met Maandag 2 November aan de huizen der ingezetenen vervoegen met bonboekjes van 1 gulden, 5C cent en 25 cent, terwijl voor hen die een dezer boekjes niet willen aanschaffen, gelegenheid bestaat om oplijsten te tee kenen. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden dat de dames en heeren die zich belange loos met het inzamelen van giften hebben belast, op vele bijdragen van de ingezete nen zullen kunnen rekenen. De liefde voor het Oranjehuis kunnen de ingezetnen weer toonen door een kleine bijdrage voor dit huldeblijk, want het behoeven geen groote giften te zijn. Gedachtig aan het vele klein tjes maken een groote zal onze gemeente zeker wel haar evenredig deel bijdragen aan dit geschenk. Emie! Hullebroeck. Concertgebouw. Wij hadden ons voor het bezoek aan dezen middelsten van het drietal avonden het Nut, Hullebroeck en „Om het Kind" geen illusies gemaakt, maar hebben ons ditmaal vergist, want de groote zaal van het Concertgebouw was gisterenavond aar- oig gevuld. Toen het applaus, waarmede de gevierde Vlaamsche zanger ontvangen werd, verstomd was, deelde de heer Hulle broeck mede, dat hij zich voorgesteld had in het eerste deel van den avond aan zijn toehoorders duidelijk te maken, hoe een liedje ontstaat. Alle dingen, die een com ponist meemaakt, zet hij op muziek, die, naarmate ze op hem meer of minder in vloed hebben of naarmate hij zich meer of minder verwant gevoelt aan degenen, die de gebeurtenissen beleven, gevoeliger is. Van de zuivere gelegenheidsliederen, in de eerste plaats het jubileumlied over familie leden, geraakte de Vlammg aan de liederen die een treurigen achtergrond, hebben, als cat lied van den wiegenden mijnwerker. Een graag gebruikten vorm voor het com- poneeren. noemde Hullebroeck den brief vorm, waarvan hij als voorbeeld aanhaalde Peetjes brief, het gevoelige gedicht van den jongen, die naar den Congo was ge gaan en bij zijn terugkomst Grootje overle den vond. Amoureuze liedekens kwamen ook naar voren, in welk genre, hoewel ge heel verscheiden van aard, ten gehoore ge bracht werden Schachtenliefde, In 't Kla vergroen en Tineken van Heule. Ook het spreekwoord is een dankbaar onderwerp, waarvan als staaltje gegeven werd „de Voorspelling", een lied, dat het luisteren naar en tellen van, den koekoeksroep ver klankt. De voordracht -die als altijd in sloeg van de zijn woord verduidelijken de liederen vulde het eerste deel van den avond, dat besloten werd met een herin nering aan de onderdrukking der Vlaam sche taal in het vaderland van den heer Hullebroeck. De toekomst der Vlaamsche bevolking na den wapenstilstand en den vrede deed Hullebroeck zoeken naar een lied, dat dienen kon tot opmontering van den gedrukten gemoedstoestand der Vlaamsche bevolking. Hij vond het in het Zuid-Afrikaansche Vrijheidslied van Celliers, dat door liet publiek uitbundig werd toege juicht. De gelegenheid, die in de rustpoos was gegeven om liedjes op te geven, welke men gaarne wilde hooren, liet men niet ongemerkt voorbijgaan en al kunnen we niet alle noemen, willen we toch wel ver melden, dat dit niet Het minst aangename van den avond was en tevens het meest internationale. Liederen uit Zuid-Afrika (Afrikaansch wiegeliedje) en uit Jodië wis selden af met liederen als de Noordzee en Brief uit Frankrijk, met gevoelige als het Hemelhuis en Maseurken oorlijke als de Kwikstaart en de Bietebauw. En laat ons dan ook niet de trits vergeten Lapper Krispijn, De Ooievaar en 't liedje van Jan den AJossehnan. Maar het hoogetpunt van den avond werd gevormd door het laatst gevraagde „De Blauwvoet", waarvan, de oorsprong in den breede werd uiteengezet en welks refrein „Storm op Zee" door al len werd meegeroepen. We hebben met dezen avond' weer eens een interessanten kijk gekregen op den Vlaming Hullebroeck, wien we gaarne een tot weerziens" toe roepen. Concert Mandoline-vereeniging „Apollo". Niet zonder schroom namen we op ons, een muziekverslag te geven van het giste renavond in ,.de Oude Vriendschap" door de mandoiine-vereenrging „Apollo", onder leiding van den heer P. C. Oorschot ge geven concert. Waarom We zullen trachten, dit nader uiteen te zetten. Als twee pianisten, dié dezelfde vaardig heid in pianospel bezitten, eenzelfde stuk spelen, en beiden doen dat ook technisch onberispelijk, dan kan hun spel toch zeer verschillend zijn de een bereikt slechts het oor, de ander raakt de ziel aan. Even- zoo geldt dat voor tal van andere instru menten. voor 't eene wat meer, voor 't an dere wat minder, naar "gelang er uit het instrument te „halen" is. Maar we vroegen ons af is er uit een mandoline wel wat te halen Als technisch- even-bekwame mandoline-spelers hetzelfde lied vertolken, is er dan óók verschil in aanvoelen en uitleven waar te nemen, of is het alles koekoek-één gezang Nog anders, en nu komen we eigenlijk bij de kern van de zaak Is mandoline- spel wel muziek Zit er wel leven, bezie ling in 'n Aanslag op een piano, 't ineen- doen-vloeien van orgel-accoorden, 'n streek op een viool, wat kan dat niet in ver voering brengen, maar... getokkel op een mandoline Als we onder muziek verstaan alies, wat maar „zingt en klingt", dan, ja dan... Ge gevoelt het niet zonder schroom Doch kom, waar een wil is, is een weg we zullen U zulk een definitie geven, van wat muziek is, dat ge 't moet uitroepen Mandoline-spel is de muziek bij uitnemend heid Men kan namelijk ook de muziek als de oorsprong der poëzie bescheuwen Ga nu mee naar 't oude Griekenland. Daar kende men reeds de lyra of lier. Dit klassieke instrument was oorspronkelijk bespannen met vier snaren, die door mid del van een plectron (staafje) werden aan- getokkeld. Naarmate het toongebied om vangrijker werd. breidde ook het aantal snaren zich uit tot elf. De Grieksche dich- fer-zangers, die in vurige bewoordingen hun mysterische Goden bezongen en hun eigen gevoelsleven tot uitdrukking brach ten, begeleidden zelf hun zangen óp dit instrument. Dit feit nu heeft den naam van lyrische poëzie in 't leven geroepen. Als we hier nog aan toevoegen, dat in onze „litteratuur", vooral na de „beweging van 1880", nage noeg uitsluitend de lyrische dichtsoort wordt beoefend, en tevens, dat de lier als de stamvoeder van alle tokkel-instrumenten mag worden beschouwd, moet dan óók de mandoline niet aanmerkelijk in onze waar deering stijgen 't Is een bij ons weinig bekend instru ment, dat echter in de Zuidelijke landen, voornamelijk in Italië, zeer geliefd is. Toch vreezen we, dat de sombere Hera- clitus zou schreien, en de beroemde Demo- critus zou lachen, als zij een „Orkest" van gemoderniseerde lyra's konden beluisteren, omdat juist dat ensembleeren het instru ment onttrekt aan z'n oorspronkelijke be stemming zèlf-begeleiding van den zan ger Maar aanstonds voegen we er deze vraag aan toe Zouden echter de vroegere ge bruikers van het tokkel-instrument door dit éénzijdig gebruik niet aan de waarde ervan hebben te kort gedaan? En na de uit voering van gisterenavond zijn we waarlijk geneigd er een bevestigend antwoord op te geven Er zit toch meer in de muziek van een mandoline-orkest, dan vrij algemeen wordt gedacht en gezegd. Dat deed al dadelijk de „Vila Mandoli- nistica",^en marsch van Joh. B Kok, ge voelen. Punctueel, en keurig in de maat werd die gespeeld. We mogen trouwens wel de algemeene opmerking maken, dat we heel den avond respect hebben gehad voor de maatvastheid van het orkest. Echt mooi was ook „Frühlingserwachen", Romanze van E. Bach. Dat gaf momenten, bijna in staat, om een koel luisteraar, die zich nog maar steeds niet geheel weet te verzoenen met „getokkelde muziek", in zoete droomen mee te sleepen, en hem tot bewonderaar te mefamorphoseeren De bas gaf hier vooral heerlijke begeleiding, en was zoo nu en dan zelfs meer leidend dan aanvullend instrument. De bekende „Hymne" van Güick, met dat herhaaldelijke toenemen en afnemen in ge luidssterkte, dat goed tot z'n recht kwam,' werd keurig en gevoelvok vertolkt. Een nummer, dat bijzonder insloeg, was „Menuet aus der Es-dur-Symphonie" van Mozart. De elkaar telkens afwisselende en opvolgende partijen liepen „van een leien dakje". Er was uitnemend samenspel, dat blijk gaf van grondige oefening. Nog al 'n heele prestatie was 't laatste orkestnummer „Landliche^Hoc.hzeit" van Ritter, dieer vrij goed werd afgebracht. We meenden hier wel eens 'n instrument te hooren, dat er even „naast" was, en het klokkenspel in 't laatste gedeelte was beslist onzuiver. De aard van het instrument brengt mee, dat het geluid, zelfs bij een groot orkest als hier speelde, tamelijk zwak blijft. Het gehalte van wat gegeven werd, was echter lofwaardig. En we kunnen niet anders zeg gen, dan dat de heer P. C. Oorschot, direc teur van „Apollo", in het tweejarig be-, staan der mandoline-vereeniging heel wat heeft weten te bereiken. Ongelooflijk is echter, wat de solist, de heer Silvio Ranieri uit Brussel, met zijn instrument presteert. Daar moet men ge boren Italiaan voor zijn. Zijn spel bewees ontegensprekelijk, dat „mandoline" en „kunst" vereenigbaar zijn. Zijn vermogen op dit instrument kent blijkbaar geen gren zen. Het publiek, dat de zaal geheel be zette, was één oog en één oor voor dezen kunstenaar. „Scène de Ballet" van Ch. de Bériot was een staalkaart van z'n virtuosi teit. Neen, weg nu met den Griekschen dichter-zanger Weg ook met den Middel- eeuwschen sprookspreker Die deed wel 't snaartuig ronken Vol tooverend' harmonie, en zong de zielen dronken van klang en poëzie. Maar met zijn zang zou hij dit spel be dorven hebben, en zijn spel moet minder zijn geweest dan dat van Silvio Ranieri Want dit was subliem, onverbeterlijk Ook zijn andere nummers waren verrassend. Herinner U maar dat „Minuetto" van Mo zart steeds weer hetzelfde thema, en toch steeds weer in andere kleuren en nieuwe aspecten Na zijn „Jota de Pablo" (Sara- sate) daverde en dreunde 't in de zaal En toen kwam nog een toegift, waarmee de solist wel het hoogtepunt van technische vaardigheid bereikte een heerlijke melo die, waarbij hij zichzelf, op een voor 'n leek onbegrijpelijke wijze, op zijn eigen instru ment begeleidde Bij de andere nummers werd hij op de piano geaccompagneerd door den heer Robert Servais, die dit gewis niet voor de eerste maai deed „Apollo" heeft zich zeer zeker, door het arrangeeren van dezen avond, verdienste lijk gemaakt Dr. P. A. Jens. Naar wii vernemen is dr. P. A. Jens, con troleerend geneeskundige van het zieken fonds der Kon. Maatsch. „de Schelde", be noemd tot controleerend arts bij den ge meentelijken gezondheidsdienst te Amster dam. Het vertreik van dr. Jens naar de hoofd stad zal zeker door velen met leedwezen worden vernomen, niet het minst in sport kringen, omdat dr. Jens zich voor verschil lende takken van sport bijzonder interes seerde. Voor het voorloopig machinisten-diplo ma is geslaagd de heer A. R. de Boer, leer ling van de De Ruyterschooi. Een Zeeuwsche Hattdelsreizigers- Vereetriging. Tc Middelburg is een vergadering ge houden met het doel te komen tot het op richten van een vereeniging van Zeeuw sche Handelsreizigers. Een voorloopig be stuur werd gekozen en aan een commissie het ontwerpen van statuten opgedragen, waarbij als hoofddoel der vereeniging in acht moet worden genomen het verlecnen van steun bij ziekte of werkeloosheid. Bin nenkort zullen alle in Zeeland wonende handelsreizigers worden opgeroepen tot een vergadering, ten einde over te gaan tot definitieve oprichting der vereeniging. Gemeenteraad te Ter Neuzen. Een groot gedeelte van de gisteren ge houden'zitting van den gemeenteraad ging verloren' met de voortgezette behandeling der wijziging van de concessievoorwaarden voor de electrische verlichting in de kom, ciie de vorige vergadering onder eenige be roering was geëindigd. De heer Hamelink ram het woord „schoft" dat hij den heer Van Riet had toegevoegd naar aanleiding van het voorlezen van een voor hem be- leedigenden brief van den heer L. J. van der Lubb terug, en wijzigde dit, dat genoemd medelid een loopjongetje was voor ge noemden administrateur der centrale. Onder welke verhoudingen de behandeling dezer kwestie gekomen is, werd gekenschetst •door de klacht van den heer Verlinde, dat dc administrateur de leden die blijk geven niet zonder meer te willen ingaan op de eischen der lndustrieele Maatschappij, doch er in het belang der gemeente een andere zienswijze op na houden, tegenover derden op minne wijze beleedigd en door het slijk tracht te sleuren, en dat zelfs door lu m doodsbedreigingen zijn geuit. Door den voorzitter werd, namens Burg. en Weth. dergelijk optreden afgekeurd, doch betoogd, dat men zich daardoor niet van de zakelijke overeenkomst met de ln dustrieele Maatschappij moet laten afleiden. Tet slotte werd het voorstel van Burg. en Weth. tot handhaving van de meterhuur aangenomen, het college nam over het voorstel van den heer Verlinde, dat bij ge schillen betrokken partijen zich zullen kun nen beroepen op Burg. en Weth., terwijl cck werd aangenomen een voorstel van den heer Colsen tot instelling eener raads commissie tot onderzoek naar de feiten van willekeur die hier door den heer Hameiink zijn genoemd. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren D. van Aken, wethouder van publieke werken, C. Verlinde en H. J. Colsen. Een droevig ongeluk. Gisterenavond was het personeel van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram bezig met het verplaatsen van een tankwagen op het em placement te Ter Neuzen. Bij hen was ook de daar wonende trambeambte De B„ wiens vrouw in het benedendijks gelegen tuintje werkte, en het bijna 2-jarig zoontje bij zich had. Plotseling liep het kind boven- ciijks en kwam met het hoofd terecht tus schen de buffers van den stilstaanden en een met de hand geduwden tankwagen, en was op slag dóód. Het vreeselijk ongeval gebeurde onder de oogen der ouders, die toen zij op het laatste oogenblik het gevaar zagen, dat niet meer konden voorkomen. De bietencampagne in Zeeuwsch- Vlaanderen. De bietencampagne is thans in vollen gang. Van alle wissels in West-Zeeuwsch- Vlaanderen worden de suikerbieten per tram en van de in dè omgeving van Bres- kens liggende akkers per boerenwagen aangevoerd, zoodat er groote partijen op de haven aankomen. Alhoewel de afvoer in de schepen maximaal is, liggen er toch op het haven-emplacement groote hoopen op inlading te wachten. Met het weer heeft men het totnogtoe goed getroffen, doch als de regendagen komen en de bieten massa's slijk meebrengen, begint de ploeterarbeid voor de havenarbeiders, waarvan reeds menige reiziger, die de Prov. boot of tram verliet, toeschouwer kan zijn geweest. De arbeid duurt van 's morgens vroeg tot 's avonds laaf, soms wel tot tien uur. In dezen tijd wordt dan wel veel geld ver diend, maar daarna komt weer de slappe tijd, waarin de verdiensten weinige zijn. Een verstandige man, die in den drukken tijd den spaarpot gedenkt. RECHTSZAKEN. Eta chauffeur, die nog nooit gereden had. In Januari van dit jaar had een garage knecht te Amsterdam lust gekregen in een autotoertje, en daarom had hij hoewel hij nog nooit achter het stuur 'had gezeten een Chevrolet uit dc garage van zijn baas gehaald en was daarmede Amsterdam gaan onveilig maken. Onderweg had hij nog een vriend opgediept, en zoo was het tweetal met een stevigen gang door de Alarnixstraat gereden, waar hun auto in botsing kwam met het voorbalcon van een tramwagen van lijn 18. Daarbij liepen een juffrouw en haar uvee kinderen verwondingen op. Te dier zake had het O. Al. een gevan genisstraf van zes maanden gevorderd. De vierde kamer der ïechtbank te Am sterdam, thans in deze zaak uitspraak doende, veroordeelde den roekeloozen chauffeur tot 2 maanden gevangenisstraf. Verduistering. Voor de rechtbank te Haarlem stond gis teren terecht de 36-jarige kantoorbediende E D., wien ten laste was gelegd dat hij in het tijdvak van de jaren 1923, 1924 en 1925 geldswaardige bedragen ten nadeele van de Kon. Papierfabrieken te Velsen had verduisterd tot een totaal bedrag van ittim 21.690, als kashouder van genoemde firma. Bek!, had het geld verbrast. De ambtenaar van het O. M. eischte te gen hem wegens verduistering in dienst betrekking een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De zaakGeelkerken. Men schrijft aan „de Stand." Na het besluit van >de Particuliere Synode van Noord-Holland meenen velen, dat het reeds vaststaat dat spoedig een Generale Synode van de Geref. Kerken zal samen komen. Dif schijnt echter niet geheel juist te zijn. Uit art. 50, 2c ged. der Kerken ordening schijnt te blijken, dat twee parti culiere 'Synodes het verzoek om een ver- vjoogde Synode moeten doen. Naar aanleiding van bovenstaand bericht heeft ds. A. Schweitzer, scriba der particu liere Synode van Noord-Holland, het blad meegedeeld, dat z.i. artikel 50 der kerken ordening geen bezwaar aan de kerk van Assen in den weg legt om ten spoedigste de Synode samen te roepen en zulks omdat: a. de particuliere Synode van Noord-Hol land niet een vervroegde, maar een buiten gewone Synode vraagt b. de zaak die in het geding is een alge meen belang betreft, dat alle kerken aan- c. de beroering die de zaakdr. J. G. Geelkerken bij de kerken in breeden kring heeft verwekt verbiedt te wachten tot Augustus 1926. lntusschen verneemt „de Stand." dat de kerkeraad van de Geref. kerk te Assen be zwaar heeft gemaakt op grond van artikel 50 K. O. het verzoek der particuliere Syno de Van Noord-Holland in te willigen, indien niet ten minste twee particuliere Synodes het verzoek indienen. Geref. Gem. Beroepen te Moercapelle ds. G. H. Kersten te Ierseke. Bedankt voor het beroep naar Aagteker- ke door ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. Het getal der Joden. Het aantal Joden in de wereld wordt tegenwoordig door de Zionistische leiders en bladen aangegeven met 18 millioen. In

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1