1 tericht leeding s vanaf (M DONDERDAO 23 OCTOBER PLOUVEEfl heeft de warme PANTOFFELS iritzen ■IV©» 63e Jaargang ogne. der Y. /anaf f 1.501 eerd "^ÜNNENLAND FEUILLETON Zooals ds ouden zongen... Stads= en Provincienieuws e omgeving ao orden betreden trekking he en, zoodat geen koe, eeuwen ow Athos wonen ge monniken °P alle er "i dat pon ezelin streng nage- "nnBn uitslui. met een >n Engelsch diplomaat ikleeding naar is het eenige In het land is maniic. rgezeld, dat ooit OGRAMMA 22 October. O., 1050 M. I2(vi -8.00 Concert door het 7.15 Halfuurtje voor H. M. H. Hellwig vau Huishoudschool té Hi|. huis en zijn inrichting" 8.00 en 10.00 Persbe- 15 Aansluiting van het Amsterdam, Het Con- dir. Pierre Monteux it—Hodapp, piano i' t".. Dukas La nier Dopper pauze 4' Beethoven. 10.50 Tijdsein Big -.201.20 Concert. 1 20 rramafoon-concert. 335 poets". 4.35 Concert. .20 Het 2.1.o.-trio en M 6.45 Marktnoteeringen. .05 Lichte muziek. '7.20 veerbericht, nieuws Le. :try". 7.45 Lichte' mu- an „La Bohème", opera British National Opera stations". 9.20 Concert ians". 10.20 Tijdsein - 10.50—11.50 lazzmu- hotel. ris", 1750 M. 12.50 ris (piano, viool, cello), in 4.50 Koersen, Havas- inderhalfuurtje. 5.35 So- Esperantoles. Slotkoer- fcht. 8.50—10.20 Solis- - 5.20 Kinderuurtje. 6.20 estconcert. 9.20 Nieuws van het concert. 10.20 12.35—1.50 Voor- aus der Musikanten- door E. Milde. 6.50 moderne Waschmillel" internationalen Agrar- ung und ihre Ursachen". Franz Liszt door Ch. mezzosopraan, A. fa- mmerdink, orgel, orkest muziek. en zenuwzwakte m 's middags een el Sanguinoseen :n daarvan onder- zwakste gestellen bloedlichaampjes; leiselverschift U n neemt met vaste die allen samen- bloed. an ruim 300 gram AAK. ogisten. 2c/4. Den Haag. van heQft plaats )ctober van 9—8 den Verkoop van dotenvan 2-3 uur. en door le klasse ;n tegen door de erkocht. f35.—, f45—. f 20.—, f 25— f 100.—. f 55. 'akjes, zoowel als cadeau gegeven- :©nt" itermanlels ats at Vlissingc" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS V00r Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- °°'enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS ,.aIt 4 regels: 1.10 voor iedere «rel meer 26 cent! bij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz,, prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke «rel meer 15 cent. Familieberichten vr.n 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De drooglegging der Zuiderzee. Blijkens het verschenen regeeringsver- 5agbetreffende de werkzaamheden tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, ,jjn er belangrijke wijzigingen aangebracht in het plan, waarbij het Zuiderzeefonds werd ingesteld 'en als voornaamste baten van dat fonds werden aangewezen een jaarlijksche bjjdirage gedurende de eerste 14 jaren van twee millioen gulden, ten laste van de waterstaatsbegrooting, verder uit de opbrengst van afzonderlijke lee- ningen. Met de voorgenomen wijzigingen wordt in hoofdzaak beoogd 1 de uitvoering van de werken te be spoedigen, noodig voor het maken van den afsluitdijk en van de drooglegging van den noord-westelijken polder 2. de kosten verbonden aan het maken vaiKden afsluitdijk niet te doen drukken op de rekening van de droogmakingswer- ken, doch deze voor de helft te kwijten uit de gewone middelen en voar de weder helft uit Jeeningen. Postagentschappen in winkels. Naar aanleiding van het bericht in „de Tel.", dat waarschijnlijk binnen korten tijd düor de posterijen een proef zal worden genomen niet het vestigen van postagent- vschappen in winkels, heeft de „Haagsche Ct." zich te bevoegder plaatse om inlich tingen gewend. Vooropgesteld dient dan te worden, dat liet hoofdbestuur der postreijen er naar streeft, het publiek zooveel mogelijk ter wille te zijn. Tot dusver zijn in tal van steden wel vele depothouders, waar men zonder verhooging van prijs postzegels 1;an bekomen, maar den laatsten tijd is meer en meer de wenschelijkheid tot uit breiding van de postgelegenheid naar vo ren gekomen; Het is daarom, dat men, me de met het oog op het noodzakelijk ont lasten vau de .postkantoren, het plan heeft i opgevat, een proef te nemen met het En- j gelsche systeem. Dit houdt in het verrich- ftn van zoo luidt de geijkte term i alle voorkomende posthandelingen in win- I kels, zooals het verzenden van expresse- brieven. het innen en storten van postwis- seis, het koopen van postzegels enz., alles zonder prijsverhooging. Hieruit blijkt dus, dat een en ander feitelijk neerkomt op uit breiding van het instituut depothouders of het stichten van bijkantoren in het klein in winkels. Voor dc houders van deze agent schappen, wien door de posterijen 'n be paald percentage van de opbrengst toege wezen wordt, zullen verschillende soorten van winkeliers in aanmerking kunnen ko men, I;let ligt dan ook niet in de bedoeling, zich uitsluitend tot boekwinkels te beper ken, maar men zal ook op andere, natuur lijk te goeder naam en faam bekend staan de winkels of firma's het oog laten vallen. Engeland bezit reeds duizenden van deze instellingen, terwij1! er ook in Brussel te vinden zijn. Vandaar, dat men nu zoo tegen hoest (Ingez. Mededeeling.) Oorspronkelijke roman door LOUISE B. B. 31) <-VNu begrijp ik eindelijk", antwoordde h'j luid, „de zenuwachtigheid van de da- nes Van Hoogduynen in den laatsten tijd." ,,Dat zal waar zijn, kijk de laatste blad- Z|jde maar eens na Weer verdiepte Jaap zich in een becij fering..., verrast zag hij op „O..., voor zoover ik terloops kan nagaan, is er van J': freules Van Hoogduynen nog maar in kas Aarzelend zwee'g hij. "jawel, je ziet wel goed... „Iets over de duizend gulden... en juist nveemaa! zooveel van mevrouw Van Hoog- ouynen -.De laatste korstjes van de opgeknab- t. de kaas voor hun vieren nog zoowat een jaar leeftocht, als er tenminste geen onvoorziene uitgaven tusschen komen. Ge woonlijk, als Ruud met verlof thuiskomt, i|| er gaatjes daar in den vreemde 4e 'oppen. Tot op heden zijn de dames nog ',et bij mij geweest De oude heer dartels -- T nam ,le* kasboek uit Jaap's han- riaf'i, j^e Iiet 'n de kast, Jaap begreep at het onderwerp was afgehandeld. den XI. Hp"* vroeSen middag, eenige dagen vn uur z'i" vader, Reyman oe meeste klerken waren gaan lunchen, n ]aaP>volgens gewoonte, alleen zijn bii ni "e^ru'kte op het kantoor, zag wM? JÉ een zwarte schaduw voor het e,Jas van het loket, dat op dit stille uur klpin!\een handbreed openstond. Twee snmÜ anflen ki zwart glacéhandschoenen den zich vruchteloos in, om het ven- spoedig mogelijk in Amsterdam en Tilburg, waar in diverse wijken reeds lang op bijkantoren is aangedrongen, deze proef zal nemen. Den eersten tijd zal daarbij geen gele genheid zijn tot telegrafeeren en telefonee- ren, maar wanneer de proefneming slaagt dit zal geheel en. al van het publiek af hangen hoopt men te zijner tijd tot uit breiding en tot stichting in andere steden te kunnen overgaan. De Christelijk-Historische Unie. De heeren dr. J. Schokking en jhr. dr. D. J. de Geer hebben aan het hoofdbe stuur der Christelijk-Historische Unie me degedeeld, in veirband met hun optreden als minister, te bedanken als lid van ge noemd hoofdbestuur. Het voorzitterschap en het penningmees terschap der Unie komen door dit bedanken vacant. Het voorzitterschap wordt tijdelijk waargenomen door prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, le vice-voorzitter het pen ningmeesterschap wordt waargenomen door den 2en penningmeester jhr. mr. J. W. V. Rutgers van Rozenburg. De heeren Schokking en De Geer ver klaarden beiden op verzoek van het dage- lijksch bestuur der Unie zich bereid, lid te blijven van de commissie van advies inzake vraagstukken van godsdienst, kerk en staat, welke commissie zich thans met de samenstelling van haar rappoit bezig houdt. De actie in de metaal-industrie. In de vergadering die de Neutrale bond van metaalbewerkers in het gebouw „de Eendracht" gisterenavond te Rotterdam be legd had, werd overeenkomstig het besluit van jl. Vrijdag 'besloten heden aan den arbeid te gaan. De bondsvoorzitter sprak na een duidelijke uiteenzetting van den toe stand nog een kort woord ter opwekking. Ook de leden van den Christelijken bond besloten in hun vergadering, belegd in het gebouw „Concordia" eenparig aan den ar beid te gaan en veroordeelden eenparig de houding van den Algemeenen bond. Voor den R. Kath. Bond van metaalbe werkers was er in het gebouw van den R. Kath. Volksbond een bijeenkomst, onder leiding van den heer Weijkamp/waar even eens ponder discussie, algemeen werd be sloten tegen het parool van den Algemee nen bond in aan het werk te gaan en zoo de terrorisatie te breken van den bond, die op 10 October l.l. geprobeerd heeft slechts met 1/3 van zijn leden achter zich, aan de massa der metaalbewerkers zijn wil op te leggen. In de vergadering van den modernen bond in het verkooplokaal gehouden, werd het ultimatum van het bestuur bekrachtigd om heden niet aan den arbeid te gaan en om uur de fabriek niet in te gaan. Van de zijde van den modernen bond wordt nog gemeld, dat reeds hedennacht een partieele staking onder 'de klinkers is begonnen, wijl een ploeg van 50 klinkers voor den nachtploeg tot 100 klinkers was uitgebreid geworden. Nederlandsch Verbond van Christelijke Meisjes-vereenigingen, Het Verbond hield den afgeloopen zo mer 3 Verbondsdagen te Breda, Leeuwar den en Apeldoorn. De organisatie van het jeugdwerk, d.w.z. van de Ver. van meisjes beneden 16 jaar, is nu ook tot stand ge komen. (Presidente is mevrouw Hoek, Pas torie Dalem). Deze jongeren hadden twee bijeenkomsten te Zeist en te Domburg. In het Zuiden van ons land kwamen op 4 verschillende plaatsen leidsters bijeen, om met elkaar het komende winterwerk te be spreken deze „Leidstersdagen" werden door de Federatie georganiseerd. Het Verbondsblaadje heeft nu al onge veer 2800 lezeressen. Er wordt erg naar uitbreiding verlangd. Men leest daarin ver slagen van veel fingbijeenkomsten, een be wijs hoe de verbondsgedachte veld wint. „Voor onze Feestavonden" is een boekje, uitgegeven door het Verbond, met materi aal! voor de jaarfeesten (aan te vragen bij mevr. Dijckmeester, Welsuin (Ov.) De tijd nadert dat Nederland zich zal mogen verheugen in het bezit van een vaste secretaresse voor het meisjeswerk. Worringteffing te Amsterdam. Gedurende de eerstvolgende dagen wordt te Amsterdam een woningtelling ge houden. Reeds eerder is dat gedaan. De eerste woningtelling had plaats in 1909 en verder in 1916 en 1919. In de tusschenlig- gende perioden heeft men daarop volgens een bepaald systeem voortgebouwd om daaruit te concludeeren het aantal gezin nen. Echter de pactijk heeft nog al afwij kende resultaten opgeleverd. De telling die thans gehouden wordt is beter voorbereid dan vroeger en ook zij die met de telling zijn belast zijn beter onderlegd. Het doel van deze telling is ook om er achter te komen hoe men de woningvoorziening in het vervolg zal moeten inrichten. De woningstatistiek zegt eenvoudig dat er een zeker aantal gezinnen zijn. Wan neer dat geheel gelijk is zou men kunnen zeggen dat er geen woningnood meer is. Echter deze conclusie mag men niet trek ken, want dan nog kan er voor een zekere groep bewoners wel woningnood zijn, ter wijl voor een andere minder financieel- krachtige groep nog veel woningnood heerscht. Er zijn te Amsterdam heel wat woningen te huur, maar daarvan zijn er maar 1*3 beneden den prijs van 7 per week, terwijl er 1100 woningen te huur zijn bo ven dien prijs. Er is daardoor nog veel samenwoning door gezinnen die een be trekkelijk lage huuir kunnen betalen. Het onderzoek dat thans plaats heeft is zoo ingericht dat men ook te weten komt het aantal woning-behoeftigen. Daarom is ook aan de tellers opgedragen op formu lieren in te vullen de burgerlijke staat van de gezinnen. Een eenloopend heer of dame kan wo- ningbehoeftige zijn, terwijl daartegenover een bejaard gehuwd echtpaar dat bij een der kinderen woont, geen woningbehoef- tige vormt. Zij toch wenschen niet afzon derlijk te gaan wonen. Zoo doen zich dik wijls zeer gecompliceerde gevallen voor, waar men door dit thans plaats hebbende onderzoek hoopt achter te komen. Het aantal bewoners dat naar een wo ning uitziet wordt veel minder omdat in den laatsten tijd zooveel woningen aan de markt zijn gekomen. De duurdere wonin gen, die door een aantal gezinnen tegelijk worden bewoond, maar er niet voor be stemd waren, komen leeg. De huren van de woningen gaan langzamerhand naar beneden. De arbeid van de 170 tellers wordt el- ken avond op de bureaux van den woning- dienst nagezien. Er moeten in het geheel ongeveer 70.000 perceelbriefjes en 200.000 gezinsbriefjes ingevuld worden. De uitslag van de telling zal nog wel eenigen tijd vorderen, maar door middel van zgn. Holo- rith-machines hoopt men veel tijd en geld te sparen. Aan de telling is tevens verbonden een onderzoek naar het winkelbedrijf. Men doet dit op verzoek van den levensmiddelen- dienst, terwijl op verzoek van de commis sie van het dienstbodenvraagstuk ook en kele vragen omtrent het dienstbodenperso- neel worden ingevuld. VLISSINGEN, 22 OCTOBER. Verordening openbare scholen. üp de door Burg. en Weth. voorgestelde verordening omtrent de openbare scholen („Vliss. Ct." 17 October) zijn door de soc.- dem. raadsleden de volgende wijzigingen en een aanvulling ingediend Art. 2 al. 2 te lezen als volgt Aan de bovengenoemde scholen kan bovendien onderwijs gegeven worden in vak r (han denarbeid). Art, 2 al. 3 te lezen als volgten de vakken 1 of n en o. Art 3 (nieuw). Het maximum aantal leerlingen voor de scholen A, B, C, D, E, H en I bedraagt 216 (voor school A in gaande Augustus 1926). Art 3 wordt Art 4. Toelichting. Art 2, al, 2. Door deze redactie is de mogelijkheid geopend, dat zonder wijzi ging der Verordening ook andere scholen dan school A handenarbeid kunnen beoe fenen. Ook behoeft bij mislukking van de proef op school A de verordening niet gewijzigd te worden, wanneer vak r zou komen te vervallen. A-rt. 2, al. 3. Twee vreemde talen, zooals nu al. 3 voorschrijft is voor slechts één jaar onderwijzen ondoenlijk en kan geen resul taten opleveren. Voor één jaar zal het zich tot één «vreemde taal moeten beperken, zooals ook nu reeds wordt gedaan. Art. 3 (nieuw). De scholen A, E, H en I moeten minstens 211 leerlingen tellen, het rijk betaald dan de 6 leerkrachten. Aan de scholen B, C en D is reeds een boventallige leerkracht aangesteld. Deze scholen moeten minstens 193 leerlingen tel len dan betaalt het rijk 5 leerkrachten. Bepaalt men nu het aantal leerlingen per school op een maximum van 216 dan verkrijgt men le. dat het rijk het aantal onderwijzers betaalt zooals hierboven is aangegeven 2e. dat het gemiddelde aantal leerlingen per klasse niet grooter wordt dan 36, een aantal dat voor de resultaten van het on derwijs wel het beste is 3e. is het overschot der leerlingen (6 tot 23) groot genoeg de betaling door het rijk te doen verzekeren. Aanvraag nieuw schoolgebouw. Door het bestuur der Christelijke school aan de Wagenaarstraat is het volgende adres aan den gemeenteraad gericht Het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van Christelijk onderwijs te Vlissin gen heeft de eer onder de aandacht van uwen raad te brengen, dat het (zie zijn verzoek van 17 Augustus jl., no. 389) geèn aanslag doet op de school aan de Bouwen Ewoutstraat, maar dat het bij dit schrijven gelden heeft aangevraagd voor een „nieuwe school in den omtrek van de R. H. B. S. Het brengt dit onder uw aandacht met het oog op misverstand dat blijkt te be staan. Immers in „het Volk" van 1 October jl. wordt gesproken van een eisch die onze vereeniging zou hebben gesteld om een 4- tal lokalen der genoemde openbare school te moeten hebben. Deze eisch wordt dan verder genoemd een brutaal verzoek en annexatiezucht. Eveneens wordt gesproken in het adres aan Burg. en Weth. van de Centrale Ouder commissie en de ouder-commissies van scholen H. I en K over pogingen door ons bestuur aangewend om deze schoolruimte te verkrijgen. Wij hebben de eer U op te merken dat het ons waarlijk niet gewenscht voorkomt icm, anders dan in geval van hooge nood zakelijkheid, openbaar en bijzonder onder wijs onder één dak te brengen. Wèl is door enkelen onzer te verstaan gegeven dat een eventueel aanbod van schoolruimte in dat gebouw, met het °og op de zuinigheid in di gemeente-financiën, wellicht in overwe ging zou worden genomen. Maar dit zou onzerzijds altijd een offer blijven. Wij vroegen en vragen gelden voor een nieuw schoolgebouw en eischten nocli eischten ook maar één steen van de school aan de Bouwen Ewoutstraat. 60-jarig bestaan der St. Vincenfcius- Vereeniging te Vlissingen. Het 12e lustrum van deze vereeniging zal dezer dagen met bijzonderen luister worden gevierd, dank zij de belangstelling van zeer vele stadgenooten, die een open oog hebben voor het -liefdadig streven van deze vereeniging. De belangstelling heeft zich niet hef minst tot heden betoond in (Ingez. Mededeeling.) ster hooger op te schuiven. Jaap haastte zich te helpen, en met een ruk het glas hooger schuivend, stond hij plotseling te genover freule Nancy. Hij drukte het flauw gegeven handje „Goeden middag, freuie, waarmee kan ik u helpen Het oude dametje met haar geelachtige tint en zwarte 'bandeaux, bleeker dan an ders, een zenuwachtig trillen om de mond hoeken, om den gebogen neus, staarde hem met pinkende oogen aan. Gejaagdheid en onrust spraken uit eiken trek van haar zenuwachtig gezicht. Jaap bewonderde het gemak, waarmede zij, ondanks haar zicht bare ontroering, een vlug gesprek met hem begon over onverschillige onderwerpen, het onaangename weer, de gezondheids toestand van zijn vader, een financieele paniek in een naburige stad. Eindelijk kwam het, als terloops, van haar lippen „Is je vader niet op het kantoor, Jacques toch niet ziek „O neen, freule vader is gezonder dan hij in lange is geweest Hij is op 't oogen- blik thuis aan 't 'lunchen. maar als u voor zaken komt, kan ik u evengoed helpen. U heeft toch onze circulaire ontvangen, niet waar Dan weet u ook, dat vader en ik tegenwoordig één zijn Tante Jansje keek hem verschrikt aan „O, ik begrijp het, beste Jaap, je bent bere kend voor je taak... maar wat zal ik je zeggen, zoo'n oud mensch als ik... veran dert niet gaarne van vaste gewoonten... Ik ben gewend, nu al meer dan twintig jaar, met 'behulp van je vader mijn fortuin te beheeren Och, arme, dat pralerige vertoon Jaap kreeg medelijden met het oude zenuwach tige zieltje, dat zich zoo kranig groot hield tegenover hem. „Je begrijpt, mijn beste, enkel sleur- begrip van een oud menschje, volstrekt geen twijfel aan je bekwaamheid." „Wel neen, freule, geheeT naar uw ver kiezing Ik zal vader laten waarschuwen, wilt u mij maar even volgen Dan breng ik u alvast naar vaders kantoor... Een half uur later, toen het personeel weer voltallig werkte in de kantoren en de ramen in de loketten hoog opgeschoven stonden, zag Jaap de zwarte silhouet met het vogelenprofie'l van tante Nancy pas- seeren, op het bleeke gezicht een afgetee- kend kleurtje strak tuurde ze voor zich uit Nauwelijks was zij voorbij, of de spreek buis aan Jaap's schrijftafel liet haar scherp waarschuwend gefluit hooren, zijn vader riep hem bij zich. Jaap vond zijn vader de kamer op en neer loopend, hij scheen hem toe plotseling zeer zenuwachtig, slecht uit ziend, korzelig. „Vader, wat scheelt u, wat heeft u over stuur gemaakt vroeg hij bezorgd. „Och die beroerde histories... Die tra nen... De oude heer wees met zijn be- venden vinger naar het welbekende kas boek, dat nu open lag op tafel „Ik wilde je maar even vertellen dat dit voortaan een gesloten boek is voor ons „Bedoelt u, vader... „Ja... ja wel Het restant opgeëischt, zoo gauw mogelijk, dringende beeren uit -Italië...! Och, de gewone'geschiedenis, alleen dezen keer moeten de schulden vlugger dan anders aangezuiverd worden, omdat Ruud hoogstwaarschijnlijk niet meer naar Rome terugkeert, maar te Londen zal geplaatst worden, een kleine promotie, maar niet voldoende om het voortaan zon der toelage te kunnen stellen. Vandaar een groote teleurstelling dat er niet nog meer kapitaal was..., een zweem van wantrou wen zelfs..., o, niet uitgesproken, maar gevoeld De oude heer Bartels lachte bitter, schouderophalend ..Tegenspoed zaait wantrouwen... Hij poosde even, „ik heb gezegd, dat ik de waarde van de enkele effecten verzilveren zal, en mijn zoon, als mijn meest vertrouwde, zou op dragen de dames nog van middag het geld te komen brengen, nu ikzelf niet meer uit ga. Er schijnt veel haast bij het geval, treken dus even uit wat zij nog ontvangen moeten en kwijt je met alle mogelijke dis cretie van je opdracht laat vooral niet merken, dat je volkomen op de hoogte bent van hun toestand. Zoo ik voorzien had, dat deze zaak zoo gauw het bittere einde bereikte, had ik zeker alles voor mijzelf gehouden... De oude heer Bartels bracht de bevende hand naar zijn knellenden jnond, hij stond \oor Jaap, knikkend op zijn knieën. „Ik zal alles naar uw zin beredderen, vader haastte Jaap zich te antwoorden. „Gaat u toch rustig zitten in dien grooten stoel, dien ik bij de kachel zal schuiven. Ik zal, voor ik heenga naar de Hoogduy- nens, Reyman last geven u vooral niet te storen. U heeft boven alles rust noodig, vader Jaap, na voor den ouden man gezorgd te hebben, sloot zacht de deur van het kantoor achter zich. Een groote zorg sloop hem in het hart. Hij moest erkennen, dat Betty weer gelijk had gehad, dienzelfden morgen de vleugjes van welzijn van zijn vader waren niets dan schijn Geen oogenblik was zijn toestand te vertrou wen. Hoe had deze kleinigheid hem weer van streek gebrachtNeen, schokken moesten den ouden man zorgvuldig be spaard blijven Jaap zuchtte, terwijl hij door de lange holle gang liep naar zijn eigeir kantoor voor aan de straat. Hoe zou hij op den duur zijn vader buiten de emo ties van het kantoor kunnen houden, als deze nog dagelijks zich op de hoogte liet Een zittende leefwijze is vaak oorzaak- van aambeien. Zorg voor geregelden stoel gang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmid del. Per doos 1.75, per tube ƒ1.5 (Ingez. Mededeeling.) de toezending van ruim honderd geschen ken, die nog wel door meerdere zullen wor den gevolgd en die bestemd zijn voor de tentoonstelling welke Zaterdagmiddag zal worden geopend en waaraan ook nog at tracties zullen worden verbonden, zoodat de bezoekers zich een gang daarheen niet zullen beklagen. Het program voor de uit voeringen van Maandag- en Dinsdagavond in het Grand Hotel Britannia biedt heel wat aantrekkelijks en waarborgt door de afwis seling van zang door een gemengd koor van plm. 70 personen, beeldengroepen en tooneeluitvoeringen den bezoekers een ge- zelligen en genotvollen avond. Nuts-avond. „De Oude Vriendschap". De voordrachtkunstenaar en letterkundi ge Louis Landry uit 's-Gravenhage heeft gisterenavond met zijn schitterende voor drachten de leden van het departement Vlissingen doen genieten van een program ma, dat varieerend was als het geestelijk gehalte der bezoekers, zooals de spreker het reeds in den aanvang van den avond ongeveer uitdrukte. Hij ving zijn program aan met „de Jonge Koning" van Oscar Wil de, dat in sprookjesvorm de gedachten weergeeft van hem, die van geitenhoeder klimt tot beheerscher van een volk. Een drietal droomen wat werden ze schoon en pakkend voorgedragen en wat sloegen ze in bij het doodstil luisterende publiek brengt hem af van zijn groote liefde tot de schoonheid, wat hem in botsing doet komen met zijn omstanders. Hij wil uit het paleis heengaan, zooals hij er in is gekomen, in het eenvoudige herderskleed en getooid met staf en eenvoudige kroon, gevormd van eenige takken. De jonge koning voert het uit en gaat aldus gekleed naar de Kathedraal, waar voor het Christusbeeld de transformatie plaats vindt zijner armoe dige kleeding in een schitterend gewaad. Wat heeft de heer Landry in dit verhaal doen genieten van den pakkenden inhoud door zijn met heel eenvoudige, maar juiste gebaren en stembuigingen gehouden voor dracht. Meer nog echter voldeed ons de spreker in zijn voordrachten van de ge dichten „Graaf Floris de vierde" en „de Afgod" door Bilderdijk, doch zijn schitte rendste nummer voor de pauze was zeker wel het laatste „Wijs mij de plaats, waar ik gezaaid heb" van Multatuli. Wat kwam in die voordracht goed uit op wat schitte rende manier de heer Landrv meester is over zijn buigzaam orgaan, dat zich leent tot een dergelijke weergave van het littera- risch talent van den meester in het sar casme.. Na de pairze gingen eenige bekendere stukjes als de Bruid van Jan Prins en de Schippersknecht van Hildebrand, die echter door hun pakkende voordracht zeer in den smaak vielen, terwijl als slot van den avond gegeven werd een Japansche legen de, waarin sprake is van een klok, die niet smelten kan door warmte, die intenser is dan vuur, hetwelk blijkt te zijn liefde en haat eener vrouw. We kunnen aan ons slot niet anders dan beamen, dat de reeds gegeven beoordee lingen eer te weinig dan te veel hebben gezegd over de voordrachtkunst van den heer Landry, die ons een kunstrijken, ge notvollen avond heeft verschaft. Centrale Nederlandsche Ambtenaarsboud- In het Concertgebouw wordt Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare ver gadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Vlissingen van den Centralen Ned. Anrbtenaarsbond. Als sprekers treden op de heeren R. H. Waterberg en W. C. Luberti. De toegang tot deze vergadering is vrij. Men zie verder achterstaande advertentie. Alhambra-theater. Als hoofdnummer komt op het eerstvol gend programma voor „de Kroniek van Grieshuus". In een recensie van „de Avond post" wordt dit een film genoemd, zooals ti slechts zeer sporadisch worden ver- brengen van de zaken Van alle kanten kwamen in den laatsten tijd schokkende financieele berichten, met den dag meer oude huizen stortten in als afbrokkelende oude ruines. Tot op heden kon Van den Heymel en Bartels den val van zoovelen met een bezorgd maar rustig oog aanzien. En de toekomst?... Een trotsche glimlach plooide zich om de stroeve lippen van den zoon en erfgenaam van de oude zaak.,.. Jaap gevoelde zich als den stuurman, die met krachtige, zekere hand zijn goed schip stuurt door' den stormwind. Doch de voorzichtigheid gebood, zijn ouden verzwakten vader te behoeden voor agitaties, die jongeren sterken en leeren kunnen, maar die krachtiger weerstand vereischten, om ze in koelen bloede te kunnen weerstaan, dan waarover de oud ste firmant nog beschikte. Nog wees Jaap's horloge geen drie uur aan, 'toen hij aanbelde aan het kleine huis in de Bonistraat, door de dames Van Hoog duynen bewoond. Een heel jong dienst meisje met blond kindergezichtje, blijkbaar een dagmeisje, maakte hem de deur open en bracht hem dadelijk, zonder aandienen, naar de huiskamer, de achterste van de kleine suite. Jaap kwam in een kamer, waarin hij sinds zijn jongenstijd niet meer was geweest. Wat leek hem het behang eenvoudig, het vloerkleed, de schaarsche meubels ordinair en versleten Slechts hier en daar tegen den wand een mooi oud familiemeubel, een kostbaar porcelein bord, een gered overblijfsel uit vroegere groote- re welvaart, die de banaliteit van het om ringende scherper deed uitkomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1