en CATO [JN 17 OCTOBER Eerste Blad PLOUVIER Heeft de Schoenen tentUN^ J0N0P0LE" ié Chantant 63e Jaargang 1925 Speculaas gbrood I Scheldestraaf Lilaas dieven uit de Hofstad FEUILLETON Uooals de ouden zongen... Beursbeschouwingen RAeumatiek Klooster balsem BINNENLAND OORWERPEN. J Po!itie te Vlissingen Is gevonden is J? fitel, en dat inlichtinl ■mtrent k°ra,e W- loud by Van Wiine, ftraatWjUpïïgg luwendijk 25 drink! J Merci, Kromme Ells Idoek bij De Nooiie, ■en vingerhoed bii ■nstraat 3 snoer kfc Ier, Baljuwstraat 22 Irerhemd bij Van d« I3?.: "JWflbelasting" lelde, Slijkstraat 35 Beursstraat (Pauwi ,l j Bastiaanse, Oranlt I witte kinderdoek bii Jtkelaarstraat 22 ko- ■oejemans, Breewater- I een fietslantaarn bii J 20rijwielbelastin»' ILange Zelke 27r|. (bij Ulderink, Slijk. II bij Nagtegaal, Koe. ■s) 27 mantelceintuur ■straat 30 lipssleutel- T Coosje Buskenstraat Ian Gemst, Violeniaan I duimstok bij Brasser ■kjes van een damesl ■steelstraat 4. [UTO'S EN FIETsIn! uur 5.32 5.30 llNGEN. a it dug en Maandag het Dames Duo he Zang- en lie Duettisten. eerst alhier ndagmiddag van an 4 tot 6l4 uut rond om 8 uur. P. J. HAAZE. It voort ,1^0.245' per ons. br Suiker 10 cent |r ons. ID 14 cent p. ons. 3ULAAS 18 cent. R G E N iLLEN enz. voer voor cent. takjes, een id Koffie VL1SSINGSCHE COURANT pil nummer bestaat uit 2 bladen De Gevangenpoort. Buitenhof. Nieuwe belasting. tu:: wj||en ditmaal onzen brief aanvangen )e wijzen op een gelukkig verschijnsel. Bond ter behartiging van de Belangen het Kind, dezer dagen in Den Haag aderend, heeft met bijna algemeene ..Jmen een voorstel van den Nederland- I rhen Kinderbond aangenomen dat aldus lïïde- de algemeene vergadering drage I ,n het dagelijksch bestuur op tot de Re- I !'perinff het verzoek te richten het Gevan- I Snooort-museum te 's-Gravenhage met h€er toegankelijk te stellen voor kinderen ■0e van de lagere school. Het verheugt ons zeer dat in deze bij .uitstek deskundige kringen tot een derge- I lijk besluit is overgegaan. Herhaaldelijk (hebben wij in onze brieven de wenschelijk- I heid van een dergelijk verbod verdedigd en I het heeft ons altijd gehinderd warneer wij l/jie lange optochten van kinderen vóór het boortje, dat toegang geeft tot deze gruwel- I lamer, zagen staan. Het scheen ons toe, l^at men in de plaatsen buiten Den Haag I als één der grootste attracties van het be- Izoek aan de residentie juist de bezichtiging Ivan dit museum vond. Het is haast onbe- |p;iinelijk dat onderwijzers, die dan toch hier de leiding hadden, dit bezoek zoo op I prijs stelden. 'Altijd weer, bijna dagelijks, zagen wij in de zomermaanden groote I oroepen naar dit „monument van Neer- land's schande", gelijk het eens genoemd I is optrekken en behalve het verkeerde van 'i dergelijke visite kwam er nog bij dat I men een uur van het korte verblijf in Den I Haag daaraan besteedde, een uur dat heel I wat nuttiger en aangenamer kon worden doorgebracht. I We kunnen nu slechts hopen dat de Re- I veering onmiddellijk gehoor geeft aan het tót haar gerichte verzoek en voortaan de I Gevangenpoort gesloten houdt voor kin- I deren. De beide bonden vragen een verbod voorde schoolgaande kinderen. Indien men [de leefstijdsgrens tot 16 of 18 jaar ver- loogde, zou geen enkel nadeel daarmede ?an iemand worden berokkend. Hoe lan- ger men wacht met de jongelui dat museum ie laten zien, hoe beter het is. Men maakt zich dik over den bioscoop maar de film I vanMederland's historie, die in dit museum J wordt afgedraaid behoort tot de slechtste, [de meest prikkelende die men zich kan Idenken. Met belangstelling wachten wij af Ivat de Regeering zal doen ze kan moeilijk adres van deze beide bonden afkom- fig in de prullemand deponeeren. Een tweede puntje voor dezen brief Ibrengt ons in de nabijheid van de gruwel kamer, nl. op het Buitenhof. Toen dit on- I langs na een chaos van meer dan een jaar |§egeven te hebben, gereed was gekomen lebben wij de opmerking gemaakt dat het wel niet lang zou duren of men zou over I wandering van dit nieuwe plein gaan pra len. We hadden niet kunnen vermoeden dat s nu, enkele maanden na de gereedko- Iming de verkeerspolitie al ontevreden zou I biijken met de regeling van het verkeer ter plaatse. Men tracht de fout nu te verhelpen I door het verkeer langs een omweg te lei- den, maar al zegt men het er niet bij, men I geeft feitelijk al toe dat de indeeling van I bet plein niet deugt. Inderdaad is de aanleg van dit plein overgelaten aan den architect Berlage, die in de stilte van zijn atelier een I keurig mathematisch-zuiver plan ontwierp, I doch daarbij vergat dat dit plein het brand- I punt van rij-verkeer in het centrum der stad is. Uit een oogpunt van bouwkunst en ste den-schoon mag het thans heel fraai zijn, I practisch is het bijna onbruikbaar. De I groote fout is dat de rij-wegen veel te I heed zijn voor het verkeer in één richting. I Het gevolg is dat men er met volle vaart Pleegt te rijden en graag elkaar achter-op en voorbij snort. Nu' vormen de wegen hier I Oorspronkelijke roman dcor LOUISE B. B. *28) Jij hier... waar kom jij opeens van daan?" vroeg hij onvriendelijk. Zij kwam met uitgestrekte hand op hem l af, de oogen omfloerst door tranen „O... I PP Ik ben je zoo dankbaar f Wat ben ^oed geweest ■>[jeb je dan geluisterd, jij... ..Ik kon 't niet helpen... Ik ben thuisge- jonien moe, met de behoefte alléén te zijn jsloot me op in die donkere stille kamer... k wilde wegsluipen toen ik jullie stemmen I ven maar 'k ben onwillekeurig geble- I c 9 ^merkte nu dat zij zich nog niet had ^ntdaan van hoed en mantel, hij zag haar I ziel? ^eeMe'd» zijn gezicht verzachtte «Ik beefde voor dien ouden man, ik kende antipathie tegen hem maar, o Jaap, I L .orn was gerechtvaardigd en toch..., p-H i r^e voor dien ongelukkigen stum- mUt- ^aaP» °- wat ben je heerlijk edel- geweestIk dank je, Jaap mpt°H ï'31".01» hoe gevoelig klonk haar stem, ontr "diepe timbre er in, dat hem altijd naar°t s*0nd voor hem, de handen, fiiiw Üem, "'tgestrekt, die mooie, slanke, u-Af. n* Maar Jaap, ze werend, ant- nietc stroef„Je overdrijftIk deed sewa-> edele motieven Je hebt me zelf nrZSCillwd dat vader ontzien moest aanfrP1?ó de dokter gezegd had hoe on- köndpn 3e ^moties direct doodelijk werken dezen m weet boe zijn hart hangt aan heeft d'e altijd aan zijn zijde gewerkt "iet prnni kantoor. Neen, ik handelde men in 'rf10edig, daar zou je ver mee ko- zaken Ik handelde alleen recht een T-figuur en het verkeer dat van den enderkant van deze t komt -en links af den dwarsweg in wil, botst tegen het verkeer dat den dwarsweg van links naar rechts gaat. Bij het kruispunt moet altijd een ge ringe stoornis ontstaan maar die zou klei ner zijn naar mate de snelheid waarmede gereden wordt, kleiner is. Die snelheid wordt echter bevorderd door de ruimte die men heeft en zoo is er hier een gevaarlijk punt ontstaan. Wij hebben dit indertijd al aanstonds aangewezen en nu de verkeerspolitie als gevolg van de vele aanrijdingen die ter plaatse reeds zijn voorgekomen, een om slachtige regeling heeft ontworpen, is e'genlijk de aanleg van het plein uit een piactisch oogpunt als veroordeeld. Met de voorgestelde regeling maakt men het ver keer op het Plein noodeloos drukker en dit is al zeer merkwaardig. Het zal ons nu toch benieuwen hoe lang het duurt, vóór men de fout in den aanleg van dit plein zal gaan wegnemen. Het is wel zielig van de kosten maar dat het er toe komen zal lijkt ons bui ten twijfel. Op het oogenblik is een interessant \raagstuk bij het gemeentebestuur in be handeling. Het is dat van een belasting op de waardevermeerdering voor onroerend goed als gevolg van veranderingen of ver beteringen die de gemeente in de onmid dellijke' nabijheid daarvan aanbracht'.Theo retisch lijkt zoo'n belasting heel billijk de gemeente verbreedt een onooglijke straat, de huizen daaraan staande stijgen in waarde, het is dus billijk dat de eigenaars iets mee betalen aan de kosten die de ge meente heeft gemaakt. Maar... alles stuit ten slotte af op de moeilijkheid om die waardevermeerdering te taxeeren en te be wijzen dat ze het gevolg is van de verbe teringen door de gemeente aangebracht. Bovendien is het best mogelijk dat de eige naar van het goed heelemaal niet gesteld is op die verbeteringen en dat de zg. waar devermeerdering alleen theoretisch bestaat, oil. als hij zijn goed zou verkoopen, waar toe hij geen lust heeft. Het vraagstuk is reeds bij den gemeen teraad aanhangig, maar nog niet uitge vochten. Neemt de raad de belasting aan, tdan valt te vreezen dat zij, gelijk, herhaal delijk is gebeurd, die dupe werden van verbeteringen of veranderingen te hunner tijd om schadeloosstelling zullen aanklop pen bij het gemeentebestuur. Het merkwaardige is thans dat de wet houder van financiën tegen de waardever meerderingsbelasting is en dat hij in het algemeen geen belasting noodig acht. Toch is de kans groot dat de raad deze nieuwe heffing aanvaardt en het maar aan de practijk overlaat om te zien wat die ervan terechtbrengt, een systeem van belasting heffing, dat allerminst deugdelijk kan hee- ten. Het schijnt echter dat sommigen die deugdelijkheid van belastingheffing allang koud Iaat. EIBER. De daling van den Franschen franc. Buitenlandsche leeningen in Engeland. De malaise ut scheepsbouw en scheepvaart. De millioenenwinsten der rubbercultuur. Hoogere koersen voor aand. van Handelsvennootschappen. Nieuwe emissies van gemeenten. Terwijl de politieke hemel in ons wereld deel, mag men de berichten uit Locarno gelooven, opklaart en de belofte van een duurzamen vrede als een blijde boodschap over de wereld wordt uitgezonden, valt er aan den financieelen horizon in het Zuiden toenemende bewolking te constateeren. Zoo wijst het althans de barometer de stand der wisselkoersen uit, ook in de week, waarover dit overzicht loopt. Op de wissel markt was het ditmaal de groote gebeurte nis, de „feature", gelijk men dat noemt, de daling van den Franschen franc beneden dien van België, welke laatste dusver steeds als de kleinere zuster bescheidenlek ach teraan kwam. De bordjes schijnen te zullen worden verhangen, wat niet alleen in fi nancieelen zin, maar niet minder in moree- len zin voor Frankrijk een nederlaag is. De vroegere „bankier der natiën", dien ieder naar de oogen moest zien, loopt thans met den bedelnap en kan alleen met behulp van Uncle Sam, „den grooten O.W.-er", voor een financieel débacle worden behoed. De Fransche franc, die de vorige week reeds van 11.78 tot 11.40 terugging, reti reerde deze week verder tot 11.23, zonder dat er veel te merken was van de steun beweging, welke ongetwijfeld reeds weer is ingezet. De Fransche regeering is wel zeer goed doordrongen van de funeste gevolgen eener verdere daling en beeft medegedeeld, dat zij niet zal nalaten gebruik te maken van het altijd nog intact zijnde Morgan- crediet, ad 100 miliioen. Het schijnt ech ter niet te helpen en ondanks alle maat regelen, welke dusver genomen werden om den frankenkoers te fctabiliseeren, hebben de verkoopers dusver steeds gelijk gehad. Men zal nu in Frankrijk op de manmoedige houding van Caillaux, te Washington aan genomen, wel niet meer stoffen en vooral na de intimiteit met de Amerikaansche filmster schijnt de financieele ster van den heer Caillaux te zullen gaan dooven. Daar is, gelijk we trouwens meer dan eens heb ben opgemerkt, bij een eenmaal begonnen inflatie, ook bijna „geen rouden aan". De nieuwe binnenlandsche leening, in goud uitgegeven, heeft niet het resultaat opgele verd, dat men er van verwachtte, de voor schotten van de circulatiebank, die de francs „produceert", beginnen onrustba rend te stijgen, evenals de uitstaande bil jetten, waarvoor een maximum van frs. 51 milliard gesteld is nog enkele railliarden en ook die grens is bereikt en- om niet met zichzelf in botsing te komen zal men dan wel weer moeten doen wat alle inflators deden, de grens verschuiven maar met temeer klem dringt zich voor regeering en volk dan de vraag op „waar schuiven we heen". Het is een gelukkige omstandigheid, dat men hier te lande, dank zij de schade en schande met de Duitsche marken opgedaan, rechtstreeks niet in sterke mate bij den Frankenkoers betrokken is. Aan waar schuwingen daartegen heeft het trouwens, ook in dit blad, nimmer ontbroken. Wel zullen er zijn, die zich door de schoone af- lossingsvoorwaarden en de hooge rente tot den aankoop van Fransche fondsen hebben laten verleiden, waarvan de koersen thans uiteraard voortdurend zakken in Enge land worden daardoor thans nog vrij aan zienlijke verliezen geleden, aangezien men daar groote posten van Amerikaansche emittenten heeft overgenomen, alhoewel de buitenlandsche nieuwe fondsen niet aan de beurs mochten worden genoteerd. Van dit exclusivisme keert men thans in Engeland ook terug, niet alleen omdat de geldmarkt nog steeds ruim blijft, maar omdat men in ziet dat het publiek toch buitenlandsche obligaties koopt en niet het minst omdat door de uitsluiting van buitenlandsche lee ningen economische belangen worden ge schaad. Bij den verkoop is crediet steeds een onmisbare factor en ook bij de tot standkoming van commercieele transacties tusschen verschillende landen speelt uiter aard de credietgeving een groote rol. Men meent toch niet dat de Amerikaansche cre- dieten, in dezen tijd zoo kwistig verstrekt aan Europa, aan Japan, aan Zuid-Amerika en meerdere proletariërs, op philantropie berusten Zij hebben alle min of meer een commercieelen achtergrond en zijn in den grond der zaak alle bedoeld als stimulan sen voor den Amerikaanschen handel en de groot-industrie, welke in den oorlogstijd haar productiecapaciteit aanzienlijk heeft vergroot en daarvoor in eigen land lang geen emplooi vindt. Engeland moet dien kant ook wel op en zijn ruime geldmarkt is daarbij een gelukkige omstandigheid. De verdrijft de pijn (Ingez. Mededeeling.) jongste verlaging van het disconto is, gelijk we reeds opmerkten, mede bedoeld als een vergemakkelijking der bedrijfsvoorwaarden. voor handel en industrie, welke zich als be kend in kwijnenden staat bevinden. Volgens Lloyd's register bedroeg b.v. de op 30 September jl. op Engelsche werven in aan bouw zijnde tonnage 84 000 ton minder dan drie maanden geleden en 881.000 ton minder dan een jaar terug en is het cijfer per 30 September jl. het laagste sinds De cember 1909. Natuurlijk hebben hier de lage vrachten schuld. De toestand in het scheepvaartbedrijf is, naar veler meening, slechter dan ooit, de vrachten zijn op meer dere lijnen nimmer lager geweest en tal van reederijen kunnen de bedrijfskosten niet verdienen. Dit is ook hier te lande het geval, gelijk wel gebleken is uit een schrij ven van den heer Zaalberg, den directeur van den Arbeid aan het hoofdbestuur van den Mefaafbewerkersbond „de omstandig heden, welke op de scheepvaartbeweging van invloed zijn", zoo schrijft hij, „zijn on gunstiger dan een half jaar geleden en de gevolgen er van zijn zeer goed te merken in het aan de markt komen van nieuwe aanvragen voor scheepsbouw en van de daarbij te bedingen prijzen." Het trekt echter de aandacht, dat de ach teruitgang in Engeland het grootst is en dat bijvoorbeeld de aanbouw in ons land sinds het vorig kwartaal is toegenomen, nl. van 100.682 ton tot 127.775 ton. Er wa ren den laatsten tijd meerdere berichten over opdrachten aan Nederlandsche scheepsbouwwerven voor buitenlandsche, ook Engelsche rekening, waaruit wel blijkt dat men hier te lande waarlijk niet in de minste positie verkeert. Ook schijnt het nog mogelijk een kleine winst te maken en op de beurs was er deze week dan ook voor de aandeden van scheepsbouwmaat schappijen een betere stemming, waarvan vooral die der Nederlandsche Scheepsbouw profiteerden, welke van 39 tot 47 op liepen. De betere tendenz, welke de vorige week voor Scheepvaartwaarden heerschte aan de beurs te Amsterdam, is ditmaal allengs weer verdwenen onder den invloed van de ongunstige beschouwingen over de vrach- tenmarkt. Aandeden Roiteróamsche Lloyd zijn van 132 tot 145 opgeloopen, om weer beneden 140 te dalen, ook aand. Nederland en Scheepvaart-Unie volgden dje richting. Naar schatting zou de opge legde tonnage der wereldvloot van 1 Ja nuari 1925 tot 1 Juli 1925 met meer dan 2 miliioen ton tot 6.7 miliioen ton zijn ge stegen, waardoor dan wel verklaard wordt waarom voor in aanbouw zijnde schepen bij verkoop aan derden minder verkregen wordt dan waartegen de bouw is gecon tracteerd. Een stoomschip van 8000 ton, dat over drie maanden zou worden opge leverd, werd volgens een scheepvaartbe schouwing in het „Hbld." in April voor 120 per ton d.w. aangeboden, enkele maanden later voor circa 100. Wanneer ondanks de slechte vrachtenmarkt toch meerdere onzer reederijen met eenige winst kunnen varen, houdt voor een deel verband met de terugbrenging der bedrijfskosten tot een minimum en voorts met de ople vende conjunctuur in onzen Archipel. Deze is trouwens voor heel onze effec tenbeurs nog altijd de groote stimulans. De winsten, welke thans in Indië gemaakt worden op den verkoop van rubber, zijn phenomaal. Het vorig jaar werden die winsten geschat op 45 miliioen, voor 1925 raamt de Ondernemersraad de belastbare winst op 150 miliioen bij een verkoop- (Ingez. Mededeeling.) vaardig. Reyman heeft ons meer dan veer tig jaar trouw en eerlijk gediend..., dit is zijn eerste fout. De herhaling komt hem duur te staan, hij is nu gewaarschuwd „O, Jaap, je spreekt alsof je nu al weet, dat Lij nog eens zondigen zal. Mag je iemand die zoo streng gestraft is, dadelijk weer wantrouwen „Wantrouwen, teneinde mijn oogen open te houden, dat is mijn plicht „Reyman is toch niet slecht, geen gebo ren misdadiger, hij is alleen zwak... „Karakterzwakte is de bron van alle kwaad Terwijl sloeg Jaap een blik op de pendule„Pardon, tot converseeren ■ontbreekt mij de tijd... Hij ging naar de deur. Betty luisterde nauwelijks meer naar hem. Haar eigen verdriet, door Reyman's zorgen een oogenblik verdoofd, ontwaakte weer na Jaap's laatste minachtende woor den, 't Kwam onbewust weer in haar op, Jaap te vergelijken met Ruud. Jaap's be sluit, den ontrouw geworden boekhouder nog te handhaven kwam niet voort uit ver keerd begrepen medelijden of zwakheid van karakter, dat wist zij hij behield Reyman, omdat hij zich sterk voelde, vol komen in staat de consequenties van zijn daad te beheerschen O, zoo zij eens ver trouwen kon op Ruud. zooals zij bouwde op Jaap's kracht van wil... Het verdriet, de herinnering aan dezen middag, over weldigden haarzij wendde zich af, om Jaap haar ontroering niet te laten zien Bij de deur keerde Jaap zich nog even om „Apropos, Betty, je zult toch kunnen zwijgen, nu je luistervink gespeeld hebt?" Hij begreep zich zelf niet, waarom het hem steeds een genot was, tegenover haar de hardste woorden te kiezen. „Luistervink. Ik. O Betty keerde zich verontwaardigd naar hem. Zij wierp het hoofd fier achterover, mat hem met een vertoornden blik. Maar haar oogen ston den nog vol tranen, haar mondje vertrok zich nog smartelijk. Met een smak wierp Jaap de deur dicht ais hij nog één oogenblik bleef, zou zij hem zwak hebben gezien. Betty, alleen gebleven, wierp zich op den stoel aan de tafel, door Jaap verlaten, ver borg haar gezicht in de armen, die zij steunde op de tafel..., eindelijk uitsnikkend a' het verdriet over de smartelijke indruk ken dér laatste uren. En het was alsof de ontmoeting met Jaap haar gevoel van na- melooze ellende om Ruud's wankelmoedig heid nog verhoogde,.. Plotseling werd zacht, haastig de deui v/eer geopend en gesloten, en haar hoofd opheffend op dat geluid, zag ze nog even een arm zich uitstrekken naar de lamp... donkerte omgaf haar en een stem Jaap's zware stem, die hij tot fluisteren dwong, waarschuwde „Stil, stil, daar komt Fietje thuis laat zij niet merken dat je schreit... Nu hoorde ook zij het dichtslaan van deuren, voetstappen die hard stampten op dt marmeren gangsteenen. Zij zat in het donker, doodstil, inhoudend haar snikken. De twee ramen teekenden zich als lichte, smalle hooge vierkanten af tegen de hel derder straat, waar het gaslicht in de winkels was ontstoken. De stappen in de gang naderden snel, Fietje's hooge stem galmde een vroolijk wijsje. Betty zuchtte, opgewekt kwam zij thuis van een heerlijk samenzijn... f Smartsnikken, nauw be dwongen, schokten weer op in haar keel, doch reeds proefde ze den zoeteren drup pel in haar alsembeker... Jaap had over haar gewaakt zijn moreele steun, nog aarzelend, stug geboden, sterkte reeds. Zijn breede donkere schaduw stond vlak naast haar, zij hoorde zijn zware, diepe ademhaling. Toen de gerekte trillers vlak bij de deur weerklonken, greep zij onwille keurig naar zijn arm, waarvan haar tasten de vingers gleden tot zij zijn hand bereik ten, zijn warme breede hand, die zij zoo goed kende, met de korte vingers en de vierkante nagels, de hand van een krach tig, sterk man. Het volgende oogenblik 'had diezelfde sterke hand met vastheid haar koude bevende vingers omkneld. Zij vlijde met een zucht van verlichting haar hoofd tegen zijn arm. Zijn adem ging dieper, maar roerloos bleef hij naast haar staan, en zwijgend, doodstil, luisterden zij naar de vlugge, gedecideerde voetstappen, naar het galmende gezang, dat zich al meer verwijderde, dieper het huis in. Heel ach ter in huis hoorden zij eindelijk het onge duldig geroep van Fietje, lang uithalend Betty,.. 1 Betty.. 1 Waar zit je toch. Hoor eens... Betty.. Een oogenblik stilte, daarna het geluid van haastig oploopende stappen op de trappen Fietje, die Betty zoeken ging boven in huis. „Zie zoo, nu ben je voorbereid" klonk Jaap's stem, bedaard bemoedigend. „Wacht nog even tot je... tot je volko men bedaard bent, en doe dan alsof ook jij op 't moment bent thuis gekomen. Dus Betty had zich niet vergist, Jaap had geraden, vermoed haar smart en haar liefderijk behoed voor een onverwachte ont moeting met het luidruchtige nieuwsgierige zusje In haar dankbaarheid, die zich nog niet vermocht te uiten in woorden, boog zij zich over zijn hand, en kuste de vingers die de hare zoo troostend drukten. Het volgend oogenblik trok hij ruw zijn hand terug, en zijn harde, booze stem snauwde haar toe in het kamerdonker „Laat dat Dat mag jij niet doen, jij vooral niet. Ik verbied het je, verstaan... Toen sloeg de deur bonzend dicht. Drif tige, snelle, haastige schreden klankten weg in de vestibule de kantoordeur gaapte krakend open, schuurde piepend weer dicht... Duisternis, eenzaamheid en verlatenheid omringden Betty weer prijs van gemiddeld 1.20 per /2 K.G., wan neer bedacht wordt dat thans de verkoop prijs voor directe levering meer dan 2.50 bedraagt en de kostprijs hoogstens 0.50, is het duidelijk, dat een rubberoogst van ruim 200 miliioen /2 K.G., blijven de prijzen zich op het tegenwoordig niveau bewegen, ongekende baten voor de ondernemingen afwerpt, evenals voor den fiscus. Voor een daling der rubberprijzen is men nog niet bevreesd, zelfs dan -niet wanneer, gelijk vermoed wordt, de Engelsche exportbeper king zal worden opgeheven, het automobiel- verkeer in de Unie vooral schijnt op steeds grootere hoeveelheden rubber beslag te leggen en waar de productie slechts lang zaam kan worden opgevoerd, verwacht men hier en daar een „rubberhongers nood". Intusschen kwam toch tegen het eind der week eenig aanbod opzetten op de afdeeling der rubberaandeelen de grond toon blijft echter vast. Overigens heeft de fondsenmarkt geen bizonder verloop gehad. Voor Tabaksaan- deelen en Suikerwaarden was de belang stelling heel wat verminderd, op de afdee ling der Industrieele waarden liepen de aandeelen der Kunstzijdefabrieken weder om op, in verband met geruchten over in voering van aandeelen Mackubee aan de Londensche beurs. Ook bestond er naar aanleiding van den vooruitgaanden toe stand in Indië meerdere vraag naar aand. der Handelsvennootschappen, als Reiss Co., Borsumy, terwijl ook de aand. der Nieuwe-Afrik. Handeisvenn. monteerden. Op de Amerikaansche markt bleef de stem ming vast op impulsie van New-York hier waren het Central Leathers, Wabash en enkele anderen, welke gefavoriseerd wer den. Op de Beleggingsmarkt oefent de lage geldkoers nog altijd een invloed ten goede; weer zijn nieuwe conversieleeningen uitge geven, nl. door Amsterdam en Groningen, waarbij laatstgenoemde ]/2 meer vraagt dan de eerste, ondanks het feit dat de tegen 98uitgegeven leening van Noord-Hol land thans voor 97% te krijgen is. Rijkscommissie werkverruiming. De rijkscommissie-werkverruiming ver gaderde een dezer dagen te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Besproken weid de waterstaatsbegroo- ting voor 1926 voor zoover zij betrekking "heeft op de uitvoering van werken, welke voor de werkverruiming van belang zijn, een en ander in verband met de passage in de millioenennota met betrekking tot de financiering van rijkswerken. Besloten werd in een volgende vergadering hierop terug te komen. Inlichtingen werden verstrekt omtrent de plannen van het prov. bestuur van Noord-Holland met betrekking tot de ver betering van het wegennet. De aandacht der commissie werd erop gevestigd, dat in de toonzalen van gas- en clectriciteitsbedrijven de producten van de Nederlandsche nijverheid niet altijd vol doende zijn vertegenwoordigd. Stappen zul len worden gedaan om hierin verbetering te verkrijgen. Door de commissie werd weder in tal van gevallen bemiddeling verleend om te bevor deren, dat aan Nederiandsch fabrikaat zooveel mogelijk de voorkeur werd gege ven. Bij de vermelding dezer gevallen bleek, dat nog telkens bestellingen aan het buitenland ten deel vallen, omdat de op drachtgevers niet weten wat als binnen- landsch en wat als buitenlandsch fabrikaat moet worden aangemerkt. Met de besturen van verschillende ge meenten en groote instellingen, welke groo_ tere hoeveelheden kolen en cokes moesten sankoopen, werd overleg gepleegd om te bevorderen, dat aan de producten der Ne derlandsche nijverheid voldoende aandacht zou worden geschonken. Vee! sleur, voor oordeel en onwetendheid konden uit den weg worden geruimd. Aan enkele ondernemingen, welke van Den volgenden middag kwam Fietje een weinig ter neer geslagen thuis. Zij voelde geen behoefte haar wederwaardigheden mede te deelen, zij mokte zwijgend en noemde haar dag mislukt, nu zij des och- tnds en 's middags Ruud had gemist op het tennisveld. Tegen vier uur was ze nog even naar de nichten Van Hoogduynen gegaan. Maar ook daar was Ruud niet. Zij ontmoette alleen de nichten Nansje en Claasje, nicht Elize was visites gaan ma ken met Ruud. „Eindelijk had Ruud zelve ingezien, dat hij de convenances niet lan ger mocht verwaarloozen", lispelde tante Claasje met haar nuffig mondje. En toen dreigde nicht Nancy Fietje met den vinger „Ja, ja, zii kon er best in komen, om aan genamer distracties werden de vormen genégligeerd... Een en ander vleide en troostte Fietje, maar met dat al, Ruud kreeg zij dien dag niet te zien. Den volgenden middag kwam zij geheel uit haar humeur thuis. Ruud had zich weer niet laten zien, in den ochtend niet en evenmin in den middag, en nu miste zij den troost van de nichten daar durfde zij niet weer heen, zelfs Fietje noemde zulk een tweede bezoek te opvallend Zij slingerde de niet gebruikte racket in een hoek der kamer. Aan tafel behoefde men haar niet te verbieden over haar aan houdend gerafel, zij zweeg morrend, roerde cp haar bord het eten dooreen en liet de helft liggen. Des avonds, toen Betty in de huiskamer aan de groote tafel onder de brandende lamp thee schonk voor Jaap, die daar weer, tot haar stille verbazing, mede aan zat verdiept in de couranten, en aan Fietje, die haar somber gezicht verborg achter een boek, opende Hendrik, na zacht klop pen, de kamerdeur en deed alle drie op schrikken door zijn onverwacht aandienen „De baron Van Hoogduynen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1