„ftfo. 33®! ZIEL soulaas Souburg, VRIJDAG OCTOBER Ö^ESSE! Eerste Blad binnenland 63e Jaargang che Maatschappij vuil Stads= en Provincienieuws i E O A 1\ (Q [haar verrukkelijke [het witte doek zag' IESTDAGH -EFOON 69 ALLESÜI inta „GODIN"-KACHEL rL hoog, compleet met I Jelplaat en mantel. yreau „Vliss. Courant". JlENSTBODE lor dag en nacht, l Mevrouw PENNÖCK, I ISTGANGER acisstraat 50. I PENSION l'oor een of twee hee-| 112.50 per week. lotto „Pension", Bureau Uit". ACHTERWONING, lamer en keuken, 2.501 feterleiding inbegrepen, (letters B. B., Bureau Int". Middelb.-Rotlerdansl lengelegen plaatsen van" passaoiers,| Ieren en vee. 11. nut. Ictober 9 12 113 15 |atiën te Inkomen- N.V. Transport- en I Erven G. V08, T*| B. EENHOORN, Te. OOSTERHOUT, W.®| brs. BUITENHEK, Tel.M ÏITCH. loonden itinée's LISSIINGSCHE COURANT indas IS October! (vriendschap" 1 ild) |4—18 jaar ilJN, Walstraat 61 'rivéles dagelijks] LOe Schelde" nummer begaat uit 2 bladen ^BONNEMENTS-PRIJS: i/nor Vfissingên en gemeenten op Wat- f2.2G per drie maanden. Franco Ehet geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- I enten 1' cen'' al,es hij vooruitbetaling. Tfeonderliike nummers 5 cent. ADVERTENT1E-PRI]S 4 regels 1.10 voor iedere mecr 26 centbij abonnement spe- ra.' „rijzen. Reclames 52 cent per regel IKleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- llnaen en Diensfaanvragen, enz., prijs, bij I oSbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke |1(,e] meer 15 cent I Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, (iedere regel meer 26 cent. Van Heffing vermogensbelasting en verdedigingsbelasting. Bii de Tweede Kamer is ingediend een ■wetsontwerp, beoogende de heffing van de ■vermogensbelasting en verdedigingsbelas- ll/ugl OP te dragen aan het dienstvak der directe belastingen in plaats van aan dat Ider registratie, en om eenige wijzigingen ie brengen in de heffing der inkomsten- I belasting. De radio-omroep. Door den minister van waterstaat is in gesteld een commissie met de opdracht a. de vraag te overwegen, welke taak de Staat ten aanzien van den radio-omroep (broadcasting) heeft te vervullen b. ter volledige regeling van het broad- 1 casting-vraagstuk, voor zoover de Staat I daarbij betrokken is, de regeering van ad vies te dienen en ter zake voorstellen te 'doeit I c, de tijdelijke maatregelen aan te geven, welke noodig zullen zijn om, in afwachting van de tot standkoming van de definitieve (regeling, den radio-om roep in Nederland te I kunnen uitvoeren. Als leden van de commissie zijn aange wezen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- jfcrouck, oud-minister van binnenlandsche j zaken en landbouw, tevens voorzitter J. J. C. van Dijk. oud-minister van oorlog, mej. dr. N. A. Bruining, secretaresse van de cen- i irale commissie voor het vrijzinnig prote stantisme, allen te 's Gravenhage mr. A. van der Deure, voorzitter van de Neder- landsche christelijke radio-vereeniging te Bennekom dr. Wr G. J. van Koeverden, gedelegeerde van den R.-K. Radiobond te Culemborg L. H. Perquin, gedelegeerde van den'R.-K. radiobond te Amsterdam 'fir. dr. i). W. H. Rutgers van Rozenburg, lid Mi de Tweede Kamer der Staten-Generaal leBaarn G. barön Tindal, voorzitter van dt Nederlandsche vereenlging voor radio- telegrafie te Rotterdam, en C. Werkhoven, secretaris van het partijbestuur der S. D. A. P. te Amsterdam. Ter voorlichting op technisch gebied is aan de commissie ter beschikking gesteld een afzonderlijke commissie van bijstand. Ais ieden dier commissie zijn aangewezen de heeren A. Dubois directeur van de Ne derlandsche seintoestellenfabriek te Hilver sum dr. B. v. d. Pol, natuurkundige te Eindhoven jhr. A. S. C. Stoop, hoofdin genieur Siemens en Halske filiale L. W. Velü, directeur Bell Telephone Mfg. Co. afd. Nederland en Koloniën, belden 's Gra venhage, en W. Vogt, secretaris van den Hilversumschen draat'loozen omroep te Hil versum. De tegemoetkoming aan het rijkspersoneel. Gisteren kwam het A. C. O. P. in spoed vergadering te Amsterdam bijeen, ter be spreking van den brief, welken de regee- r'nK heeft gericht tot de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren- zaken en van het antwoord op de vragen van het Kamerlid J. ter Laan. Ter vergadering van het A. C. O. P. werd er aan herinnerd dat reeds van Maart dezes jaars af besprekingen over een "ooduitkeering tusschen de regeering en organisatiebesturen gaande zijn, waar omtrent in officieele persberichten der cen trale commissie mbedeaeelingen zijn ge daan, welke aan geen twijfel onderhevig zijn. Het A. C. O. P. kan zich bij den gang van zaken dan ook niet neerleggen en be sloot daarom een schrijven te richten tot den voorzitter der centra!e commissie hou dende verzoek, nu blijkbaar in het voor nemen ligt de centrale commissie spoedig rijeente doen komen, in de gelegenheid te "'Ogen worden gesteld van de regeerings- wtegatie te vernemen, waaraan deze plot- se,|nge koersverandering der regeering '»oet worden toegeschreven en waarom de vganisatiebesturen zoo lang in den waan gelaten, dat er een nooduitkeering zou worden verstrekt. Gok werd besloten de soc.-dem. Kamer- fftete verzoeken, op korten termijn een spreking over de thans geschapen situa- eLeen vertegenwoordiging van het A. I te doen plaats hebben, harp October te houden groote open- stan j ver8aderi"g te Amsterdam, zal de "c: van zaken uitvoerig worden uiteen- 5rS* vercIer te voeren actie werd in .'.mote lijnen vastgesteld. Conflict in de metaal-industrie. Gisterei nmorgen is op de scheepswerf en ö^bn'ek van de' firma P. Smit Jr. te De roH°n een staking uitgebroken, van h naar de aWeeling Rotterdam va.. uc ciiucciimk iwucjucum nieerippu1 Ned- Metaalbewerkersbond de m!l'^"tevredenheid over het feit, dat "iet vnn3 A die meeSedeeld had, dat hij den La s- Dinsdag kon confereeren met eisehpl?0 Ven ^ond over He bekende wel crilfü12 Hen werktijd en de loonen, heeft ♦«i5ren een afzonderlijke conferentie nukSE?ia"aan de Chr en R- Kath- Het aantal stakers bedraagt naar schat ting ongeveer 800. Van andere zijde werd medegedeeld 500. Het totaal aantal arbei ders van de werf bedraagt 1200. De afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond deelt verder noc mede, dat zij haar leden, die gisteren morgen nog werkende waren, geadviseerd heeft de werf te verlaten. Zij heeft besloten de leiding van de staking op zich te nemen. Het spoorwegpersoneel. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal Maandag tc Utrecht een buitengewoon congres hou den, ter behandeling van de overeenkomst met de directie der Spoorwegen inzake de loonregeling. Voorts zal besproken worden de verkiezing van de leden van bijstand voor het pensioenfonds. Het hoofdbestuur heeft besloten van 26 October tot 14 No vember in 50 plaatsen openbare vergade ringen voor spoorwegpersoneel te houden, waarin besproken zullen worden de loonre geling, het R. D. V. 1926 en de verkiezing voor het pensioenfonds. Uit den Amsterdamschen gemeenteraad. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisterenavond het college van Burg. en Weth. een «echec bezorgd. Na anderhalven dag beraadslaagd te hebben over het plan van Burg. en Weth. tot oplossing van het ziekenhuisvraagstuk. waartegen van som mige kanten verzet kwam omdat slechts een gedeelte van het ziekenhuisplan, nl. 't verbouwen en het uitbreiden van het Wil- helmina-gasthuis direct tot uitvoering zou komen en het groote plan, betreffende de voltooiing van het academisch ziekenhuis, waarvan dit gedeelte een onderdeel vorm de, eerst later zou worden uitgevoerd. De sociaal-democraat dr. W. Polak, de aan voerder van de oppositie, drong er op aan dat zooals in de oorspronkelijke voordracht vermeld stond, Burg. en Weth. met voor stellen zouden komen om tot uitvoering van het groote plan over te gaan. De ver dediger der voordracht de vrijheidsbonder dr. Vos, bestreed dr. Polak. Laatstgenoem de deed ten slotte een voorstel om Burg. en Weth. uit te noodigen met de hiervoren genoemde voorstellen te komen. Dr. Vos beschouwde dit voorstel als niet van reëele beteekenis, maar de raad nam echter met 2615 stemmen het voorstel Polak aan. De burgemeester, de heer De Vlugt, deelde mede, dat Burg. en Weth. zich over hun houding betreffende de verdere afhandeling dezer aangelegenheid zouden beraden. Wij vernemen dat 't voorstel-Polak zijn grond slag vond in de veronderstelling dat wet houder Wibaut om financieele redenen zich verzet zou hebben tegen de directe uitvoe ring van het groote ziekenhuisplan. Wet houder Wibaut zelf, tegen wien 't voorstel- Polak dus in de eerste plaats gericht moet zijn geweest, ontkende echter bij de be raadslagingen dat financieele bezwaren een rol hebben gespeeld. HET GOUDEN JUBILEUM DER KON. MAATSCH. „DE SCHELDE". Bij de receptje welke gisterenmiddag commissarissen en directie hielden, welke receptie zeer druk bezocht was, waren de ontvangzaal en de hall van het kantoor- versierd met de ontvangen prachtige bloemstukken. De dag werd besloten met een diner aan boord van de „Indrapoera", dat bijge woond werd door Prins Hendrik, en waaraan, zooals reeds gemeld, verschillen de autoriteiten aanzaten, waaronder de mi nister van arbeid, vertegenwoordigers van de marine, van den waterstaat, van ver schillende scheepvaartmaatschappijen enz. Tijdens het diner, dat in een der groote salons was aangericht, werden verschil lende toespraken gehouden. Het eerst werd het woord gevoerd door den Prins, die er op wees welk groot aan deel Z. M. Willem III heeft gehad in de oprichting de maatschappij. De president-commissaris van de Schel de. de heer 6. M. Ruys uit Rotterdam, wees er vooral op hoe zonder den arbeid van den oud-president-commissaris, thans éére- voorzitter van commissarissen, den heer Arie Smit, nimmer de Schelde tot haar hul digen bloei zou zijn gekomen. Vervolgens sprak de heer mr. D. A. P. H. Kooien, minister van arbeid, handel en nijverheid, die het volgende zeide Het is mij een aangename taak bij de herdenking van het vijftigjarig bestaan der I.on. Maatschappij „de' Schelde" enkele woorden te spreken. De scheepsbouw, aloude tak van onze nijverheid, wekt reeds door zijn historische beteekenis voor onze zeevarende natie groote belangstelling. Ik zal hier de ge schiedenis van onzen scheepsbouw, die tij den van grooten bloei, van diep verval en van herleving gekend heeft, niet schetsen, maar toch een herdenkingsfeest leidt als vanzelf tol een korten terugblik. Jk wil er dan ook even aan herinneren, dat een halve eeuw geleden bij de oprichting van de thans jubiieerende maatschappij, de toe komst er voor onzen scheepsbouw zeer donker uitzag. In 1875, het jaar, waarin „de Schelde" werd opgericht, liepen er van de Nederlandsche werven slechts 28 zeesche pen van stapel, waaronder één stoomschip 'Er behoorde moed toe, om iji zulke moeilij ke dagen de schouders te zetten onder het werk, dat onzen scheepsbouw uit zijn diep verval moest opheffen. Arie Smit uit Rid derkerk heeft dit aangedurfd en de nit- komstei} hebben zijn verwachtingen niet beschaamd. Dit alleen reeds zou voor de Regeering voldoende aanleiding zijn oni op dezen dag van haar belangstelling blijk te geven. Maar niet alleen als onderneming, die van groot belang is voor de economische ont wikkeling des lands verdient „de Schelde" de belangstelling der Regeering. De Staat der. Nederlanden complimenteert bij deze gelegenheid ook zijn mede-contractante. Zij toch werd reeds in 1875 in de plaats gesteld van den oorspronkelijke» contrac tant. Arie Smit, aan wien bij overeenkomst van 17 Juni 1875 (goedgekeurd bij de wet van 8 September van dat jaar) door den Staat voor 99 jaar in erfpacht werd gege ven een complex van gronden, wateren en gebouwen, behoorende tot het voormalig marine-etablissement té Vlissingen, om te dienen voor een scheepswerf en machine fabriek. De bij de overeenkomst van 1881 aan „de Schelde" eveneens opgedragen exploitatie van havens en haventerreinen is sedert weliswaar aan de gemeente Vlissin gen opgedragen, maar werf en fabriek heb ben onder de bepalingen van het in 1913 gewijzigde erfpachtscontract een heoge vlucht genomen. Dat de voortvarendheid en onderne mingsgeest, die bij de oprichting hebben voorgezeten, ook in lateren tijd onder de leiders dezer onderneming vaardig zijn ge bleven, is genoegzaam bekend. Daarop wijst bijv. 'het feit, dat de eerste onderzee booten- voor de Koninklijke Nederlandsche marine op deze werf werden gebouwd. Talrijke mail- passagiers- en vrachtstoo- mers en verschillende oorlogsbodems zijn in den loop der jaren van de „Schelde"- hellingen te water gelaten. GrOote scharen hebben bij deze onderneming loonehcfën arbeid gevonden. Bij de bekende belangstelling van H. M. de Koningin voor de wederwaardigheden van haar volk kan het wel niet anders, of de heuglijke herdenking van hetgeen onder moeilijke omstandigheden begonnen werd, moest de aandacht trekken van ons Hoofd van Staat. Het heeft H. M. dan ook be haagd te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw den direc teur mr. Jan Smit Azn. en tof officier in de Orde van Oranje Nassau de hoofdinge nieurs L. J. K. van Waveren en H. Suyver, en voorts te verleenen de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan den chef-teekenaar W. P. Edelman en den baas-machinefabriek C. M. Kok en de bronzen medaille dier orde aan den bank werker G. Damman. Het m«.i een voorrecht van dit besluit hier mededeeling te kunnen doen. Ik moge ten slotte de feestvierende maatschappij geluk wenschen en de hoop uitspreken dat zij zal voortgaan, zich ver der te ontwikkelen, den roem verhoogende van de Nederlandsche scheepsbouwkunst, in het belang van ons economisch volksbe staan De oudste directeur der maatschappij, mr, J. Smit Azn., dankte voor de gesproken woorden en gaf een overzicht van de ge schiedenis der maatschappij. De heer J. W. Quarles van Ufford Commissaris der Ko ningin in Zeeland, wees op de groote be teekenis van de maatschappij voor heel de provincie. De vice-admiraal J. H. H. Zeeman wees op de goede relaties tusschen de maat schappij en de Kon. Ned. Marine. Namens het Kon. Instituut van ingenieurs sprak de president de hr.r jr. J, J. Stieltjes en wees op het belang der Schelde voor de ingenieurs. Prof. E. J. Vossnack van de Technische Hoogeschool, wees namerjs den rector magnificus op het groote belang der Schelde voor het onderwijs. Vervolgens sprak de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, die ook hulde bracht aan hetgeen zijn ambtsvoorganger de heer Arie Smit voor de Schelde heeft gedaan. Namens de reederijen die met de Schelde in relatie staan, voerde het woord de heer J. M. Hummel, directeur in Nederland van de Kon. Paketvaartmaahschappij, waarna de Prins den heer mr. J. Smit het eere- kruis van het Roode Kruis aanbood. Verschillende der sprekers hadden ook met waardeerende woorden herdacht wat de commissaris en oud-directeur, de heer Jos van Raalte, die door ziekte niet tegen woordig was, voor de iubileerende maat schappij heeft gedaan. Ter waardeering van het belangrijke werk, dat in den loop der laatste 20 jaren door mr. Jan Smit verricht is ter voorko ming en behandeling van ongevallen op de Kon. Mij. „de Schelde", is hem door het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis bij gelegenheid van het 50-jarig jubileum der maatschappij, het Kruis van Verdienste verleend, welke hooge onderscheiding hem door Z. K. H. den Prins der Nederlanden persoonlijk met een toespraak aan den feestmaaltijd op de „Indrapoera" is over handigd. Het diner werd opgeluisterd door de versterkte kapel HöfeleinBekker. Na afloop van het diner begaven de gas ten zich naar het Grand Hotel Britannia, waar zij nog eenigen tijd vertoefden, ter wijl de Prins daar logeerde. De Prins onderhield zich met verschil lende autoriteiten, terwijl de heer en mevr. Höfelein daar door den burgemeester aan den Prins werden voorgesteld. VLISSINGEN, 9 OCTOBER. Concert „Vlisslngsch Mannenkoor". In de concertzaal van „de Oude Vriend schap" alhier werd gisterenavond door het Vlissingseh Mannenkoor „Door Oefening Uitspanning" een buitengewoon concert ge geven, met medewerking van den heer Adr. Hollaers, helden-bariton van de opera Kafserslautern te Dusseldorf, terwijl mevr. BrandBekker dezen en ook bij een enkel nummer van het koor, op de piano bege leidde. Hej is duidelijk het middelpunt van den avond was de heer Adr. Hollaers. En de ontvangst, welke dezen gevierden solo zanger bereid werd, was nu juist niet schit terend. Of om het nu maar eens met ronde woorden te zeggen het is schandelijk, dat bij het optreden van een solist met zulke stemvermogens, die bovendien nog wel uit eigen woonplaats geboortig is, de toch niet zco groote zaal nog niet half is bezetIs dat weer Hollandsch Nu negeeren, en straks een standbeeld We vragen ons af, wat van deze slappe opkomst toch wel oorzaak mag zijn ge weest, maar kunnen geen afdoend ant woord vinden. Misschien wel was de entree-prijs te laag gesteld de waar vyordt immers reeds bij voorbaat beoordeeld haar den prijs Toch zou heel wat ruimer belangstelling aan den heer Hollaers niet verbeurd zijn geweest. De aanwezigen hebben volop ge noten van zijn imponeerend geluid. Van zijn stem gaat bijzondere bekoring uit door haar volheid, haar glans en haar uitdruk kingsvermogen. Zoo geheel ontwikkeld en met zulk een warm timbre, doet zijn geluid reeds dadelijk aangenaam aan en legt het beslag op de hoorders. Deze bariton-solist beschikt niet alleen over een keurig, ge schoofd geluid, en een verrassende voor dracht, maar hij weet zulk een zeggings kracht, zulk een gevoel in zijn zang te leg gen, dat hij de zielen bereikt en be- heerschtNu eens krachtig en vol gloed, dan weer innig en teer En toch gaat dat alles als-van-zelfZijn stem is als een orgel met de rijkste registreering iedere toon bekoort, is muziek, is rond en af en door het rustig bijtrekken of dichtschuiven van een register wordt de heerlijke scha keering aangebracht. Echt populair, die beide eerste nummers „Mijn moedertaal" van L. F. Brands Buys en „Het Ouderhuis" van Joh. M. Loser. Vooral het laatste werd zoo warm-aantrek- kelijk voorgedragen. Het „Hosanna" van Jules Granier was schitterend. Met Het grootste gemak en onberispelijk vloeiend wist hij ook dezen Franschen tekst te ver tolken. Jammer, dat geen programma's met liederentekst verkrijgbaar werden gesteld dat zou het genot van 't luisteren hebben verhoogd. Hier bleek de heer Hollaers ook in de hoogere tonen buitengewoon te pres- teererj ook hier nog een krachtig, glan zend geluid. Vooral met het laatste nummer voor de pauze „Carmen Escamillo" van George Bi- zet, op Duitschen tekst, oogstte hij veel bijvalaan de toejuiching kwam geen eind, vóórdat hij zich liet overhalen tot een toe gift „Mijn klein kerelke" van Hamers. Ook na de pauze deed hij nog genieten van twee Aria's uit Haydn's „Jahreszeiten", waarvan" ons de eerste het meest bekoorde. Zeldzaam ontroerend was wel het laatste lied „Agnus Deï" van G. Bizet. Hoe heerlijk doorvoelde de solist, wat hij hier gaf, hoe aandoenlijk-plechtig smolten hier stem eu ziel te zamen 't Kon wel niet an ders, hier moest weer wat volgen. De Pro loog uit den „Paljas" werd tot besluit gegeven. We wenschen den heer Hollaers binnen niet te langen tijd terug te zien en te hooren. In een stampvolle zaal De begeleiding was, als altijd, bij mevr. BrandBekker, in goede handen. Rustig en zeker, met beslistheid en toch niet op den voorgrond dringend. De heer Hollaers toonde zich dankbaar Dt rest van den avond kwam voor reke ning van het Mannenkoor, dat onder direc tie staat van den heer J. A. Hollaers, een broer van den gevierden zanger. Toen we den inzet zagen van het eerste nummer, kwam dadelijk de herinnering bo- •»en aan de April-uitvoering in het Con certgebouw Doch niet om de overeen stemming, maar om de tegenstelling, die we bespeurden. Er is dezén avond door het Mannenkoor veel goeds gegeven en wij waardeeren in zijn directeur den ernst, waarmee hij werkt, om het koor op een zoo hoog mogelijk niveau te brengen. Er is inderdaad sinds de vorige uitvoering aan merkelijk vooruitgang te bespeuren Voor al de attentie voor de leiding is veel ver beterd. Uit alles blijkt, dat er in de afge- loopen maanden met ijver is gestudeerd. Twee nummers, die we in April hoorden, stonden gisterenavond ook op 't program, 'n Goede gedachte, vooral waar het zulke mooie liederen zijn, om nu eens te toonen 't kan beter 't Waren „Bede" van Heinze, dat keurig werd gezongen, en waarin ook de bariton-solist een zuiver en nu ook ze ker geluid deed hooren, en „Bede" van Richard Holl, een niet gemakkelijk nummer, aat goed werd uitgevoerd. De tenor, die hier een voorname rol had, kweet zich uitnemend van zijn taak. „In Nederland" van W. van Thünen werd zuiver en warm gezongen. Ook „Go- thentrouw" van Wagner zat er door en door in, ofschoon 't een heel brok werk is 't Klonk overtuigend „Ave Caesar" van Fred. J. Roeske had beter gekund. Hier was de attentie minder correct, en als noodzakelijk gevolg de eenheid niet zoo volkomen, als bii de voorgaande nummers, terwijl we ook de voordracht ietwat ruw vonden 't „Spreekwoorden Quodlibet" van Art. Claessens sloeg, met z'n mengelmoes van woordspelingen, geweldig in. Dat moest herhaald worden Als 't Mannenkoor op dezen weg door gaat, moeten goede resultaten volgen. Ernst en goeden wil de kunst om de kunst 1 Een goed Mannenkoor is in onze gemeente geen overbodige weelde, maar heeft alle recht van bestaan Mocht het daarom aan het koor gelukken, onder de degelijke leiding van den heer Hollaers, zich tot zulk een peil te verheffen, dat ve len zich aangetrokken gevoelen om mede te werken, en dat publiek, dat op de uitvoeringen van het Mannenkoor bijna al tijd schittert door afwezigheid, ook eens belangstelling ga toonen Goed afgeloopen. Op den Prins Hendrikweg was een jon gen, die zitplaats had genomen op eenige blokken ijs, welke op een vrachtauto wer den vervoerd, tengevolge van het verschui ven dier ijsblokken, daaraf gevallen. De jongen kwam er goed af. Hij viel op het achterspatbord van den auto zonder zich te bezeeren. Het gevaarlijke van het klimmen op rij dende voertuigen, zooals de jongens maar al te gaarne doen, is hier wederom gede monstreerd. Een binnenbrandje. In een perceel aan de Piet Heinstraat ontstond een binnenbrandje, tengevolge van het vlamvatten van de gordijnen. De oor zaak was een weggeworpen lucifer in een aschbakje, welke lucifer echter was blijven .doorbranden en zoodoende een vlam had verwekt, welke de gordijnen aantastte. De politie die was gealarmeerd, behoef de evenwel niet op te treden, daar de be woonster het vuur reeds had gebluscht. Baldadige jeugd. Bij de politie kwam een klacht in dat eenige jongens in een weiland een schaap hadden opgejaagd en vervolgens aan den staart getrokken, kortom het dier hadden gesard en geplaagd. De politie heeft de namen der jongens opgespoord en zullen zij ongetwijfeld wel hun verdiende straf niet ontloopen. Voorts hield de politie eenige opgescho ten meisjes aan, die beldeurtje speelden en voorts een jongen, die met krijt op pas ge verfde deuren strepen trok. Deze kinderen werden thuis aan de ouders afgegeven. Bij een dezer ouders had de politie een eigenaardige ontmoeting, getuigend van de slechte, althans verkeerde leiding, welke van deze ouders uitgaat. Instede toch van medewerking te onder vinden bij de bestrijding dezer baldadighe den, waarvan het publiek toch dikwijls veel last en schade ondervindt, gaf de moe der den betrokken politie-beambte het be scheid „dat hij wel op andere dingen kon letten dan op deze onbenullige dingen." Geen wonder dat bij dergelijke ouders de kinderen geen tucht leeren. Voor het examen ais machinist diploma C (theoretisch gedeelte) is geslaagd de heer J. A. van der Klooster, leerling van de De Ruyterschool. Een motie. De afdeeling Middelburg van den Alge- meenen Militairen Pensioenbond, in verga dering bijeen op 7 October 1925, fs van oordeel dat, gezien de resultaten van de schoone beloften der vorige regeeringen, aan de oud-gepensioneerde militairen, de weduwen en weezen van oud-gepensioneerde militai ren, nog steeds geen recht is gedaan dat de willekeurige leefstijdsgrens. ge steld bij Koloniën, voor de oud-gepension- neerden, slechts eerst op 50-jarigen leeftijd een pensioenverhooging van 40 op de vroeger ontvangen verhooging is verleend; dat alle oud-gepensioneerde millitairen en weduwen en weezen van hen, minstens vanaf het bestaan der Pensioenwet 1920 recht hebben op een standaardpensioen als geregeld bij genoemde wet en gaat over tot de orde van den dag. Het Roode Kruis. Gisterenmiddag vergaderde ten Stad- huize de afdeeling Middelburg van de ver eeniging het Nederlandsche Roode Kruis, onder voorzitterschap van den heer mr. Baron Thoe Schwartzenberg en Hohelans- berg. Ingekomen was een bericht van den heer \V. Barends, dat hij zijn functie als be stuurslid en penningmeester neerlegt. De heer mr. G. J. Sprenger verklaarde zich be reid tijdelijk het penningmeesterschap te behartigen, tot in de bestuursfunctie is voorzien. Ter inzage waren aanwezig een tweetal foto's van den zolder van het weeshuis, waar een bergplaats is ingericht voor de 125 bedden, de pakken met toebehooren (dekens, laknes enz.) en 63 beddetafeltjes, alles van den kring Zeeland, maar waarop de afdeeling het toezicht heeft. Netjes en practisch is dit alles hier ondergebracht, terwijl ook de eigendommen der afdeeling als brancards enz., die thans aan de Stads- schuur zijn ondergebracht, er heen worden overgebracht. Dit alles ligt hier om gereed te zijn als Onverhoopt rampen van eenigen omvang mochten voorkomeif. Hiermede in verband kan nog worden medegedeeld, dat voor dit vredeswerk der vereeniging binnenkort weder een collecte zal worden gehouden, waarvan de op brengst ten deele is bestemd voor de cen trale kas der vereeniging en ten deele voor de afdeelingskas. Wij vertrouwen, dat ieder de groote beteekenis van het menschlievend werk zal begrijpen en naar zijn krachten het zal steunen ook. kerk- en schoolnieuws. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg ds. H. S. Bouma te Leeuwarden. rechtszaken. Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting van den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld P. M„ 27 jaar, werkman té Graauw, be klaagd van openbare schennis der eerbaar heid te Graauw op 24 Augustus jl., tot 25 b. s. 25 d. h. A. d. V„ 46 jaar, klompenmaker te 's-Gravenpolder, beklaagd van mishande ling van M. D Westdorp te Kapelle op 7 September jl. te Kapelle, tot 14 dagen ge vangenisstraf C. M. D., van beroep koopman, 44 jaar, te Kloetinge, beklaagd van mishandeling' van M. Moerman te Kloetinge op 4 Sep tember jl. De behandeling dezer zaak werd tot 16 October a.s. uitgesteld H. v. R., 23 jaar, timmermansknecht te Westkapelle, beklaagd van verduistering van 2 duiven (postduiven), welke in den nacht van 12 op 13 Augustus in zijn dui venhok te' Westkapelle waren terecht ge komen, tot 20 b. s. 20 d. h. B. de N., 24 jaar, arbeider te Arnemui- den, beklaagd van mishandeling van H. Keur te Arnemuiden op 14 Augustus jl., tot f 20 b. s. 20 d. h. J. I. G., 31 jaar, arbeider, gedomiliceerd te Rotterdam, beklaagd van vernieling te Middelburg op 21 Augustus jl., tot 15 b. s. 15 d. h. J. de R„ schipper, 30 jaar, wonende te Veere, beklaagd van ströo'perij met behulp van een vaartuig, gepleegd te Vrouwepol der, op 6 Juli ji., tot f 20 b. s. f 20 d. h.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1