DONDERDAG i ÖCTOBER fierste Blad binnenland ^31 63e Jaarganga1925 LEN en SO EASY'sl Stadsweg Proyiocienieuws /LISSINGSCHE COURANT DE VERPAKKING. fetten worden er tten moeten wor* WAPENS, welke He achterzijde der nummer bestaat uit 2 bladen JABONNEMENTS-PRIJS Lor Vlissingcn en- gemeenten op Wal- -renƒ2.20 per drie maanden. Franco or liet geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nenten 12 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Wan i—regels 1.10 voor iedere fcti meer 26 centbij abonnement spe- prijzen. Reclames 52 cent per regel ■cine Advertenties betreffende Huur en Brhiitu, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Igen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij loruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke A. nicer 15 cent. ■FainiliebericJiten van 1—6 regels f 1.70, Bore regel meer 26 cent. ■ELLAMYPARK 20 elefoon Interc. 262 EVÊRING van rschrift van H.H.Doctoiti| ■wkeurige behandeling rijien - Vlugge leverin;| leparatiën spoedig, [lectrische Slijperij. vooruitbetaling, ran 1-1 rip I 'S, tike regit meer li tut Ido Haar en Verhaar, Koop «a VirtMf I inbledlnfjoa en DieniUanvnifjei, hi f SOUSTERRAIN Buskenstraat 18. Huuvptfl |er week. Te bevragen aldaar. pboden gemeubileerde ZITKAMER 2 aparte slaapkamers. Bureau VlissCourant". OUWEHAND, fagt met 1 Nov. een netle DIENSTBODE Ig en nacht, v.g.g.v. aan te bieden 's avonds nil [terstond te Huur gevraagd WONING fun gezin, prijs 'f 25.-. ïn onder letters d.A., Btireaa -ourant". TE KOOP Ichel, zoo goed als nieuw, |rsoons IJzeren Ledikant. De Ruijtersfraat 9. TE KOOP |oo goed als nieuwe Plttriet«r| Emmerkachei. Bureau „Vliss. Courant'. TE KOOP lied, compleet, kapok gö$! ?roote Tafel. Bouwen e.woudstraat |tige WOLLEN DEKENS. Winkelmanstraat 16. Konjildijk bezoek aan Noord-Brabant. ij jvi de Koningin is voornemens met H. H Prinses Juliana 's Bosch en verschil- ide andere Noord-Brabantsche steden te zoeken. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. jn het te Antwerpen verschijnende week- a(j „De Ploeg" wijst het Antwerpsche imeri'id de heer Herman de Vos er op, dat inenkort in de Belgische Kamer het Hol- ndscli-Belgisch verdrag aan de orde zal men. De heer Vos schrijft, dat van een nvaarding van 't verdrag zooals het daar t van 'n Groot-Nederlandsch standpunt geen kwestie kan zijn. Nog daargela- i dat wat de politieke zijde betreft, in- nderheid de positie van Antwerpen als rlogshaven, er tegenstrijdigheid bestaat sschen den tekst en de toelichtende me- irie, zijn de economische concessies zoo oot, dat Holland bezwaarlijk voor de ra- iceering kan te vinden zijn. De vraag is, op economisch gebied een blijvende en jherpe tegenstelling tusschen de belangen In de Vlaamsche haven Antwerpen en van Hollandsche haven Rotterdam, voordee- r kan zijn voor de bevordering *van de ruot-Nederlandsche gedachte, lntusschen, het voorstellen alsof dit ver- g een Belgische politieke overwinning gaat niet op. De Wielingenkwëstie Iijit onopgelost, maar wie wat zin heeft ior de werkelijke toestanden in de inter zonale politiek, zal eerder bekennen dat pWand hier zeker geen nederlaag heeft eleden, maar zijn leuze: „Je Maintien- rai" gestand heeft gedaan. |De Belgen moeten een toontje lager zin- In. Alen merkt het wel aan de verbolgen- pd van de „Nation Beige". Staatsloterij. Door den heer Staalman zijn aan den inister van financiën de volgende vragen ericht 1 Is het den minister bekend, dat de rculaire van 18 September jl. no. 3/1878, an den directeur der Staatsloterij, betref- ■nde den verkoop van loten door collec- eurs en collectrices onderling, vele dezer inctionarissen in groote ongelegenheid eeft gebracht, vooral ten gevolge van den >rten termijn, welke gesteld is om te vol- oen aan de eischen, die thans blijkens die rculaire als noodzakelijk worden geacht r zoozeer afwijken van hetgeen sinds vele iren niet alleen als toelaatbaar beschouwd erd maar zelfs van de zijde der directie er Staatsloterij werd aangemoedigd 2. Zoo ja, is de minister dan bereid al lans dezen termijn te verlengen, als niet an de zijde der regeering op andere wijze an de thans voor zeer vele collecteurs en ooral collectrices gerezen bezwaren kan porden tegemoet gekomen Invaliditeitswet en ouderdomswet. Op I September werden 5202 weduwen- ïnten en 7082 weezenrenten krachtens de ivahditeitswet genoten, terwijl dien da- im krachtens artikel 373 dier wet 45887 - ^rsonen in het genot verkeerden van een |h vrucht hunner verzekering verkregen ■uaerdomsrente van drie gulden per week foorts genoten 10335 personen een inva- ■Qiteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier ïet. I Krachtens de vrijwillige verzekering, ge- pgeld m de Ouderdomswet 1919, waren op Pjengenoemden datum 95310 personen in genot van een als vrucht hunner ver- ■ekenng verkregen ouderdomsrente van per week. Lformatiën te bekomen: pam- N.V. TraE»pwi; »2| y. h. Erven G. VOS, 'urgBJOMafjJjl r. v. oostekholt, «'gl :Gebrp. .buitenhek. W' Jitbetaling van pensioenen per postcheque. Door den Pensioenraad is aan de ge meentebesturen een circulaire gezonden, yaarin word* medegedeeld, dat aanvangen de met de pensioenbetaling over het 4e wartaal 1925 de pensioenen van oud-ge- neenteambtenaren en die van weduwen en veezen 'van gemeenteambtenaren niet meer 'P den voet van de Koninklijke besluiten an 1 en 15 Dec. 1923 door tusschenkomst an de gemeentebesturen worden uitbe eld. Ook zal de tot dusverre gevolgde "jze van betaalbaarstelling ten kantore 'an de betaalmeesters voor de overige ten aste van 't Algemeen Burgerlijk Pensioen- nnds komende pensioenen niet meer wor- 1"en toegepast. I voor zoover de pensioenen niet op de girorekening van de belanghebbenden wor sen bijgeschreven, zal voor het eerst in de tweede helft van November 1925 en ver- "°gens telkenmale om de 3 maanden aan 'elanghebbenden worden gezonden een 'Ostcheque op naam tot het bedrag van het jrsGhuldigde pensioen,waarop dit ten kan- Sd°P 'let Stllk aan8e£even kan worden j/^^atiën de vita met qüitantiën zullen r de hier te lande woonachtige gepen- nneerden niet meer behoeven te worden a er gelegd. e Pensioenraad verzoekt te bevorderen dat na uitbetaling van de op 1 October a.s. vervallende coupons die over het 3e kwartaal 1925 en die over September 1925 de pensioenboekjes worden ingetrokken. Bedoelde coupons en ook die betreffende vroegere termijnen,welke nog niet verjaard zijn, kunnen tot 1 December 1925 nog op den ouden voet ter betaling worden aange boden. Een gepensionneerde kan aan den Pensioenraad, onder overlegging van zijn pensioenboekje, schriftelijk verzoeken een termijn dien hij niet vóór laatstgenoemden datum heeft geïnd, opnieuw betaalbaar te stellen. De betaling geschiedt dan per giro. De opheffing van de betaalmeesters- kantoren. In afwachting van de aanstaande ophef fing van de betaalmeesterskantoren, deelt het ministerie van financiën mee, dat het wenschelijk is, dat particulieren en anderen aan het rijk verschuldigde bedragen, welke thans nog bij de betaalmeesters worden gestort, na 30 September niet meer aan dezen aanbieden. In het algemeen zal het op prijs worden gesteld, indien belangrijke bedragen zoo mogelijk worden voldaan door bemiddeling van de hoofdbank, de bijbank en de agent schappen der Nederiandsche Bank, en klei nere worden doorgegireerd of gestort op de schatkistpostrekening no. 1, tenzij dë administratie aan welke de betaling moet geschieden, een eigen postrekening heeft, in welk geval het gebruik daarvan uiter aard noodzakelijk blijft. Op het stortings borderel, formulier of girobiljet moet duide lijk en nauwkeurig het onderwerp van stor ting vermeld worden. Overwerkvergumiingen in de metaal industrie. De „Metaalbond" heeft een brief gezon den aan den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond, waaruit blijkt, dat de met 1 October a.s. ingaande wijzigingen in hoofdzaak hier uit zullen bestaan De normale werkweek bedraagt 48 uur. Des Zaterdags eindigt de werktijd normaal uiterlijk 1 uur. Betaling der overuren a. Voor ieder uur dat gedurende de zes werkdagen in totaal langer dan 48 uur wordt gewekt, wordt ten minste 10 Vo van het vaste uurloon extra betaald, behalve, voor de uren liggende tus schen 12 uur 's nachts en 5 uur 's morgens, voor welke 50 van het vaste uurloon ex tra wordt betaald. b. Voor ieder uur, dat -op Zon- en Feest dagen wordt gewerkt, wordt 100 van het vaste uurloon eptra betaald. Fusie der dienstvakken van registratie en belastingen. Zooals men weet. aldus wordt aan het „Hbl." geschreven, bestaat het voornemen de invordering der vermogensbelasting, in gaande met het belastingjaar 1926/1927, niet langer te doen plaats hebben door de ontvangers der registratie (successie en zegel), maar op te dragen aan de ontvan gers van het dienstvak der directe belas tingen (invoerrechten en accijnzen). Om trent de verdere plannen betreffende het doorvoeren van een fusie der dienstvakken van registratie en directebelastingen bleef men buiten den kring der ingewijden in twijfel. Nu eens meende men, dat het zeker tot een fusie zou komen, dan weder ver nam men, dat van de samensmelting zou worden afgezien. De eindindruk is thans wel, dat met 1 Mei a.s. de samensmelting een feit zal zijn. Vermoedelijk zal tevoren een wettelijke regeling getroffen moeten worden, teneinde de bestaande wetsbepalin gen zich te doen aansluiten aan de nieuwe organisatie. Komt deze tot stand, dan verwacht men, dat een dertigtal inspecteurs der registratie en domeinen belast zal blijven met de con trolewerkzaamheden op de registratie-, successie- en zegelkantoren en met de ve rificatie 'dezer kantoren, terwijl aan de overige inspecteurs der registratie en do meinen (een 25-tal dus) en wellicht aan nog meerderen uit het registratiepersoneel de vraag zal worden voorgelegd, of zij in het vereenigde dienstvak willen overgaan, dan wel de voorkeur er aan geven om op wachtgeld te worden gesteld. Een memorie inzake de werkloosheid. Door het bestuur van het Ned. Verbond van Vakverenigingen is eenige -weken ge leden een uitvoerige memorie inzake de werkeloosheid aan de regeering gezonden, waarin de aandacht werd gevestigd op de groote werkeloosheid die er nog steeds in ons land bestaat en waarin aan de regee ring verzocht wordt in de naaste toekomst cit welvaartpolitiek met kracht ter hand te nemen. In deze memorie wordt de wensche- üjkheid bepleit in snellere mate dan tot dusver het geval was geweest en in groo- ttren omvang openbare werken ter hand te nemen. Als zoodanig werden genoemd de aanleg van het Rijn-Twente-kanaal, de Maaskanalisatie, drooglegging van de Zui derzee, mijnontginning in de Peel en bij Winterswijk, kanalisatie in Noord-Brabant, uitwatering en ontginning van de restee- rende en daarvoor in aanmerking komende gronden in Drente en Noord-Brabant. Teneinde een spoedige en doeltreffende werkverruiming te vindén, werd in deze memorie de instelling bepleit van een zelf standig bureau onder leiding van een direc teur. Over deze aangelegenheid had het dage- lijksch bestuur van het N. V. V. een uit voerig onderhoud met den minister van ar beid, handel en nijverheid, waar deze voor stellen werden toegelicht. De minister verklaarde dat de regeering het vraagstuk van de werkverruiming van zeer groot belang achtte en dat zij daaraan haar volle aandacht zal besteden. In de Troonrede was daarvan reeds met enkele woorden mededeAfc» jfcdaan. De minister voegde daaraan ook gaarne zijn medewerking wilde verleenen om door middel van werkverruiming de werkeloos heid in'ons land zooveel mogelijk te be strijden, mede in verband met het feit dat onze bevolking elk jaar met 100.000 zielen toeneemt, waardoor noodzakelijkerwijze werkgelegenheid gezocht moet worden. Op twee punten maakte cje minister een-voor behoud de pas in evenwicht gebrachte staatsfinanciën mochten niet weder in de knel komen en in de tweede plaats betwij felde hij of een zelfstandig bureau in onze staatsinsteling past. Een en ander maakt thans een onderwerp van onderzoek uit. D© radio-omroep. Naar de Haagsche correspondent van ,,de Maasbode" verneemt heeft de minister van waterstaat tot eenige personen, die ge acht kunnen worden de groote geestelijke stroomingen onder ons volk te vertegen woordigen, de uitnoodigïng gericht zitting te willen nemen in een staatscommissie, die tot taak zal hebben den minister op korten termijn van advies te dienen met betrek king tot een volledige regeling van de Radio-Omroep hier te lande en hem dien aangaande voorstellen te doen, voorzoover de Staat daarbij betrokken zal zijn. Waar het niet onmogelijk wordt geacht, dat toch eenige tijd zal verstrijken alvorens de commissie met haar arbeid gereed is, heeft de minister tevens verzocht hem voor stellen te willen doen, ten aanzien ook van eventueel te treffen tijdelijke maarregelen, dit met het oog op het feit/dat een rege ling van den Radio-Omroep zer urgent wordt geacht. Een afzonderlijke commissie van eenige deskundigen niet-ambtenaren zal de staatscommissie bij haar arbeid terzijde staan. Behandeling der Zondagswet. Het comité voor Zondagsrust van de Chr. organisaties in publieken en semi-pu- blieken dienst in Nederland besprak in zijn vergadering van gisteren o.m. het nog steeds op behandeling wachtende ontwerp Zondagswet in de Tweede Kamer. Nu het nieuwe ministerie gevormd is, zal opnieuw op behandeling worden aange drongen. Contact zal worden gezocht met den minister van binnenlandsche zaken, als_ mede met de bevriende Tweede Kamer fracties. teneinde een en ander te bevorde ren en zooveel mogelijk zal het comité het Nederiandsche volk blijven wijzen op het groote belang van Zondagsrust als een on- misbaren schakel in het publieke leven. De plannen van Fokker. Naar aanleiding van het bericht van het Amerikaansche luchtvaartblad „Aviation" omtrent de plannen van den heer Fokker tot het bouwen van een nieuwe fabriek in" Kansas City, heeft de „N. R. Ct." zich om nadere inlichtingen gewend tot ae directie der N.V. Nederiandsche Vliegtuigenfabriek. De heer Fokker bevindt zich op het oogen- blik in Amerika. De adjüTict-directéur, ir. B. Stephan, deelde het volgende mede Er is mij niets van bekend, dat de heer Fokker het voornemen heeft om zijn Ne derlandschap met het burgerschap van de Vereenigde Staten te verwisselen. De Atlantic Aircraft Corporation in NTew Jersey is een Fokker-fabriek, die reeds ja ren bestaat de Europeesche en de Ame rikaansche onderneming van den heer Fok ker staan geheel onafhankelijk van elkan der als leider van beide ondernemingen vormt 'de heer Fokker er slechts de trait- d'union tusschen. Door de sterke belangengemeenschap tusschen zijn veel verder dan de Europee sche groote steden uit elkaar liggende cen tra van handel en nijverheid en door de omstandigheid, dat hiertusschen geen landsgrenzen liggen, biedt Amerika aan de civiele luchtvaart zeer goede kansel voor 'n krachtige en snelle ontwikkeling. Hierom heeft de heer Fokker met zijn Amerikaan sche compagnons besloten tot een belang rijke uitbreiding van het bedrijf in Amerika, hetwelk dan onder den naam Fokker Air craft Comp. zijn zetel zal hebben te Kansas City. Het bestaande bedrijf te New Jersey zal men bezigen voor het fabriceeren van proef-types, het nieuwe en grootere bedrijf te Kansas City voor de grootere productie. In de verhouding tusschen de Nederiand sche en Amerikaansche ondernemingen verandert niets deze trad nu reeds op als agente van de N.V. Nederl. Vliegtuigen- fabriek en betrok van ha ar onderdeelen en dit blijf zoo. Datgene, waarop „Avation" den mees ten nadruk in haar bericht legde, nl. dat de heer Fokker zich in Amerika blijvend wil vestigen en zich als Amerikaansch burger laten naturaliseeren, kunnen we echter met beslistheid tegenspreken. Scheepvaartbeweging. Gedurende September 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1180 schepen, metende 1.764.285 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 920 schepen, met. 1.442.366 netto reg. ton. Jn September 1924 kwamen den Niep- wen Waterweg binnen 1029 sehepen, niet. 1.482.030 r.etto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 871 schepen, met. 1.312.167 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. Ton N. Waterweg 1925 10.463 15.408.323 1924 8.439 12.215.604 Rotterdam 1925 8.378 12.589.971 1924 8.378 10.869.001 De ramp te Borculo. Jhr. de Muralt, burgemeester van Borculo heeft het initiatief genomen tot het oprich ten van een cycloon-museum. De heer J. Ressing, gemeente-ontvanger, is voorloopig belast met het verzamelen van materiaal en gegevens. Waar het bij eenbrengen van een zoo volledig mogelijke collectie van groot wetenschappelijk belang wordt geacht, roept de burgemeester van Borculo aller medewerking in, om daartoe te geraken, leder, die in het bezit is van fotografieën, beschrijvingen, aanteekenin- gen. affiches, couranten, bulletins, tele grammen, imprimé's, brieven enz., betrek king hebbende op de ramp te Borculo, op de gehouden geldinzamelingen, of op den wederopbouw, wordt uitgenoodigd, deze stukken voor de aan te leggen verzameling te willen afstaan eft rechtstreeks te adres- seeren aan den gemeente-ontvanger voor noemd. VLISSINGEN, 1 OCTOBER. Uitbreiding der schoolvoeding. Door de sociaal-democratische raadsle den is het volgende voorstel bij den ge meenteraad ingediend Ondergeteekenden stellen den raad voor om het verstrekken van schoolvoeding en kleeding voortaan ook uit te breiden tot de leerlingen van voorbereidende (bewaar scholen. Nu het onderzoek van den schoolarts zich ook heeft uitgestrekt tot de leerlingen dezer voorbereidende scholen, is gebleken dat ook meerderen dezer leerlingen behoef te aan meer en betere voeding hebben, dan hun blijkbaar thuis kan verstrekt worden. Daarom meenen ondergeteekenden dat het niet alleen in het belang van de ge zondheid en toekomst der kinderen zelf, maar eveneens in het belang der gemeen schap is, wanneer ook deze kinderen gele genheid krijgen van de schoolvoeding te profiteeren. Het ingenieurs-bureau der telegrafie. Blijkens van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie ontvangen bericht zal het bureau van den technischen dienst der telegrafie alhier voorloopig niet wor den opgeheven en is in verband hiermede met ingang van 1 October benoemd tot in genieur der telegrafie alhier de heer ir. C. H. M. Brouërius van Nidek te 's-Gra- venhage. Rijkspostspaarbank., Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand October in de rijkspost spaarbank ingelegd 41726.87 en terugbe taald f27582.75. Lezingen English Association. Voor de afdeeling Vlissingen van de English Association zullen dezen winter 4 lezingen worden gehouden. De eerste is bepaald op 29 Octhober. Dan wordt een reciteer-avond gehouden door miss J. Sadler. In de tweede lezing, in December, spreekt de heer Robertson Scott over het platteland van Engeland, terwijl in de derde en vier de lezing als sprekers zullen optreden de heeren John Drinkwater en Steuart Wilson. Brandstichters en moordenaars. .Met medewerking van den Belgischen recherche-dienst zijn te Clingé aangehou den en naar Middelburg overgebracht ze kere Krombé en de pachter Bakker, beide bij de Belgische politie berucht als brand stichters en moordenaars. Zij hadden zich ongeveer drie weken geleden te Clinge ge vestigd. Zij trokken de aandacht door het vele heen en weer reizen naar België. Begrafenis A. A. Kolff. Op de algemeene begraafplaats te Oost- kapelle had gisterenmiddag de ter aarde bestelling plaats van den heer A. A. Kolff, wonende te Rotterdam, die op Ipenoord zijn zomerverblijf had en die daar Zondag morgen plotseling overleden is op 56-jari- gen leeftijd. De overledene was directeur van de N.V. Rotterdamsche Ziputziederij v.h. Kolff en Vis en commissaris van de Kon. Ned. Zoutziederij en verschillende an dere maatschappijen. Dat. de overledene in handels- en Jndu- strieele klingen een goede bekende was, bleek uit de velen die van elders gekomen waren om hem de laatste eer te bewijzen en uit de woorden, gesproken door de hee ren dr. Sinnige en De Haas namens beide genoemde ondernemingen en enkele vrien den van den overledene. Maar dat ook in Zeeland de heer Kolff voor velen geen on bekende was, bleek uit de aanwezigheid van vele bekende personen uit onze omge ving en uit de woorden, gesproken door de heeren ds. A. T. C. Pont, Ned. Herv. pre dikant te Nisse en jhr. W. Z. van Teijlin- gen, burgemeester van Oostkapelle. Eerst genoemde schetste het droeve van het plotselinge overlijden van dezen hoog- staanden man, die speciaal voor de armen en kinderen van Nisse, waar hij zijn jacht terrein had, zooveel heeft gedaan. O.a. heeft de heer Kolff aan zijn medejagers voorgesteld voor iederen geschoten haas een bepaalde som aan de diaconie te schen ken. waaraan steeds werd voldaan. Spreker zeide dat er slechts Eén is, die troost kan brengen en raadde de nabestaanden aan zich met hun droefheid tot Hem te wenden. De heer jhr. Van Teijlingen wees ook op de vele goede eigenschappen van den over. Jedenc, die o.a. zijn buiten belangeloos af stond tijdens den oorlog aan een Belgische familie en ook voor de Oostkapelaars een goed mensch was. Zoo nam hij den avond voor zijn dood nog een tweetal Oostkapel- sche boerinnetjes op in zijn auto, toen deze in een regenbui huiswaarts liepen. Een schoonzoon dankte mede namens de weduwe voor de betoonde belangstelling. Onder de bloemstukken was er een van de gemeente Nisse. Benoeming gemeente-secretaris. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te 's-Gravenpolder werd met 4 van de 7 stemmen tot gemeente secretaris benoemd dei heer J. van Meeren- donk te Middelburg, volontair ter gemeen tesecretarie alhier, no. 2 der door Burg. en Weth. aan den raad aangeboden aanbeve- ling. Op den heer Immink te Borsele, no. 1 der aanbeveling, waren 3 stemmen uitge bracht. Ernstige botsing tusschen een gespan en de stoomtram. Toen de landbouwersknecht J. te Zaani- siag in den Vroegen morgen van 29 deze: met een aan zijn patroon, den landbouwer De Putter te Zaamslag toebehoorend voer- Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraaglijke ongemakken met zich brengt. Foster's Zalf geeft baat vanaf de eerste toepassing. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75 per tube 1 5 (lngez. Mededeeling.) tuig, waarvoor 2 paarden waren gespan nen. in de richting. Ter Neuzen reed, sloe gen beide dieren op hol, vermoedelijk door dat bij het afstappen van den voerman de leidsel onder den staart van het handpaard geraakte. Een oogenblik kon de voerman de paar den nog houden, maar weldra moest hij het opgeven en snelden de dieren teugelloos voort. Terwijl het gespan -ter hoogte van dt.n afrit bij den Molendijk, onder de gemeente Ter Neuzen, de tramlijn van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram zou passeeren, naderde vanuit de richting de Moffeschans te Ter Neuzen de tram in volle vaart. Deze greep den wagen en sleurde hein mede. Het voertuig werd geheel vernield, terwijl een van'de paarden tegen den grond was geslingerd, niet kon opstaan en bij onderzoek den rechterpoot bleek te heb ben gebroken. Het dier moest worden afge maakt. Het andere paard had een bloedige ontvelling aan het achteilichaam bekomen. De tram bekwam geen noemenswaardige schade. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. Sundermeijer, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Rit- them, hoopt Zondag 15 November, des na middags, afscheid van zijn gemeente te ne men. Zondag 22 November zal hij in zijn nieuwe gemeente, Tjerkgaast (Fr.), zijn intrede doen. Geref. Gem. Beroepen te Aagtekerke ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. Een gemeente zonder predikanten. In Juli 1924 overleed te Aalsmeer de Ger. predikant ds. Fokkinga. 1 Mei 1925 vertrok de Ned. Herv. predikant ds. de Bruyn. Na dien beeft elk der beide kerken drie beroe pen uitgebracht, waarvoor steeds bedankt werd. Nog vaker werden de Chr. Geref. teleurgesteld, zoodat de gemeente thans zonder Hervormd, Gereformeerd of Christ.- Geref. predikant is. RECHTSZAKEN. Ontrouw winkelbediende. De rechtbank te Amsterdam heeft de zaak behandeld tegen twee vrienden, die zich schuldig gemaakt hebben aan verduis tering en medeplichtigheid daaraan. De een wfls winkelbediende in een zaak aan de Nieuwmarkt. En als de patroon niet aanwe zig was, kwam het tweede jongmensch met een handkoffer. Daar werden divan- kleeden, bedspreien enz. in verpakt, om la ter te gelde te worden gemaakt. De op brengst werd dan verdeeld, in het geheel ongeveer f 2000. Het O. M. eischte tegen den winkelbe diende zes maanden gevangenisstraf en te gen den medeplichtige een jaar en vier maanden. Een inbrekersbende. De rechtbank te Amsterdam deed giste ren uitspraak in de zaak tegen den smid, den loodgieter en den opperman, die zich door middel van een valschèn sleutel toe gang hadden weten te verschaffen tot de kantoren van een uitgeversfirma, gevestigd aan de Leidschegracht, maar toen op hee- terdaad waren betrapt. De smid en de loodgieter werden ieder veroordeeld tot 2 jaar" gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden preventief, de opperman kreeg 1 jaar en 3 maanden, eveneens met aftrek van 5 maanden preventieve hechtenis. Een 53-jarige diamantbwerker, die op den uit kijk had gestaan, kreeg 1 jaar en 6 maan den met aftrek van 5 maanden preventief MARINE EN LEGER. Het reisplan van de „Java". Het plan voor de reis van Hr. Ms. kruiser „Java" naar Oost-Indië, onder bevel van kapitein ter zee L. J. Quant, is vastgesteld als volgt 14 October vertrek van Amsterdam 20 October aankomst te Algiers 24 October vertrek van Algiers 30 October aankomst te Port Said; 2 November vertrek van Port Said 5 November aankomst te Djeddah 9 November vertrek van Djeddah 20 No vember aankomst te Colombo 24 Novem ber vertrek van Colombo 28 November aankomst te Sabang. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn met 8 October a.s. de lui tenants ter zee der 3e klasse B. Hessing en D. Gestel geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck"' en de luitenants ter zee der 3e klasse W. A. Looff en W. S. van Braam geplaatst aan boord van onderscheidenlijk Hr. Ms. „Z. 4" en Hr. Ms. „Tromp". De officier van administratie 2e klasse M. J. C. Klaassen wordt te Amsterdam ge plaatst en is bestemd om de proeftochten met den kruiser „Sumatra" mee te maken. De luitenant ter zee 2e klasse van de marine-reserve J. Lagas is op het wacht schip te Willemsoord geplaatst en op den politiekruiser vervangen door idem J. de Visser, van de Z 4. De luitenant ter zee 2e klasse M. Schoo wordt overgeplaatst van den radiodienst op de „Tromp". De kapitein der mariniers L. Spiegel- berg, van de afdeeling mariniers te Rotter dam en de le luitenant der mariniers J. J. A. Keuchenius van de Heemskerck", zul len onderling van plaatsing verwisselen. Uitbetaling pensioenen. De minister van marine a.i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tijde lijke en voorloopige pensioenen over het 3e kwartaal dezes jaars. die door het departe ment van marine worden voldaan, zullen

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1