Hiss Blanche PRIJS ^VERLAGING DONDERDAG 24 SEPTEMBER Eerste Blad binnenland sport 63e Jaargang 1925 Stads* en Provincienieuws li - Hoofdpijn tabletten Mijnhardt DAALDERS l25 0.75 0.427 v« 0.18 l^o- VLISSINGSCHE COURANT nu «nmmer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- j" f2 20 per drie maanden. Franco het geheele rijk ƒ2.50. Week-ahon- pmenten <7 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS v ]_4 regels: ƒ1.10 voor iedere reoeI meer 26 centbij abonnement spe- 31 prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie ding;: én Dienstaanvragen, enz,, prijs, bij vooSelalrng van 1-5 regels ƒ0.75, elke re<rei meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Extra-uitkeering aan het rijkspersoneel. Naar de Te)."venieemt is in de gisteren middag 'onder voorzitterschap van mr. Kan, on het departement van binnenlandsche za ken gehouden vergadering der Centrale 1 commissie van georganiseerd overleg van ambtenaarszaken opnieuw langdurig van «edachten gewisseld over het voorstel der regeering om drie millioen gulden beschik baar te' stellen voor een extra-uitkeering aan het rijkspersoneel. Door de vertegenwoordigers der perso ueel-organisaties werd de noodzakelijkheid van verhooging van dit bedrag bepleit, dat men algemeen te laag vond. Met algemeene stemmen werd geadviseerd,het beschikbaar te stellen bedrag van circa 3 millioen zoo spoedig mogelijk aan het personeel ineens «it te betalen, en daarbij een minimum bedrag voor het laagst bezoldigd personeel vast te stellen. Het bleek voorts, dat bij de regeering bet plan zou bestaan, de extra-uitkeering voor het personeel der staatsbedrijven niet van het beschikbaar te stellen bedrag van 3 millioen af te trekken, maar daarboven uit te keeren, waardoor het totaalbedrag aanmerkelijk verhoogd zou worden. Ten slotte verklaarde de regeeringsdele- gaatie zich bereid aader met de regeering te bespreken een mogelijke verhooging van het bedrag. Voor deze vergadering hadden de verte genwoordigers der personeels-organisaties een voor-vergadering gehouden, om hun houding vast te stellen. Arbeidstijd slagerijen. De ""minister van arbeid heeft aan de hoofden of bestuurders van met een winkel verbonden slagerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 1 Oc tober tot en met 31 December, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der arbeidswet 1919, op Zaterdag de arbeid van de in zoo danige onderneming werkzame mannelijke arbeiders van 15 jaren of ouder aanvangt om.6 uur voorm., onder voorwaarde, dat in de desbetreffende onderneming niet door eenigen arbeider op dien dag arbeid wordt verricht na 8^ uur nam. Nieuwe postzegels. Naar „de Tel." verneemt, is de kleur van de nieuwe postzegels van 3 en 6 cent, welke l October in omloop worden ge bracht, resp. groen en terra-cotta. De 3 cent is voorzien van het cijfer 3, evenals de overige waarden beneden 5 cent (1, 2, 2/2 en 4 cent). Het exemplaar van 6 cent, naar het ontwerp van prof. Veth gemaakt, is voorzien van de beeltenis van de Koningin. De postzegels van 1, 2'/2 en 5 gulden naar het ontwerp van prof. Veth zullen voorloopig nog niet verkrijgbaar zijn, aan gezien deze waarden nog moeten worden gemaakt. De postkantoren hebben nog steeds deze waarden van het oude type in voorraad. Deze voorraden zullen voorloopig met uitverkocht zijn. VLISSINGEN, 24 SEPTEMBER. Steifnverleening voor de geteisterde streken den heer J. W. van N. N 2.50 den lieer P. G. L.van N.N. - 2.50 pij d?n heer P. G. L. van H, - 2.50 °'l den heer P. G. L. van M. P. de K.- —.50 yl dfn heer P. G. L. van B. - I.— Kr. c. Gecollecteerd Ned. Herv. kerk van N. Ni Ri? DISie Si' P-J-Siegers enZn - L69'/2 J- Siegers en Zn. van r Lo 08 Gecollecteerd Ned. Hev. Kerk...- li— Reeds verantwoord - 2662.8T'/-, Totaal f 2693.15 De Penningmeester J. VAN HOEFLAKEN. Alhambra-Theater. heeft f'rej''e van het Alhambra-Theater keliik no eze week iets heel oolt wer" Sramma>sVeetereftPartS Wat haar twee pr0~ "prachifikif t0nen "lel WoensliaK l°°pt Productie a i „"Decameron-nachten". een delsbïaS" c ytfa,Fllm-Maatsch. Het „Han- Èr leeft hiervan het volgende m deze film „Decamore" werke- todr0Hnf,r„eert..Uw.b«oegdheid tot ge zegt Geef Ml] maar oordeelen over kwaliteit als (Ingez. Mededeeling.) lijk iets van de sfeer der hoofsche en ele gante vertelsels van Boccacio zélf. Daarin is de Ufa inderdaad knap zij heeft regis seurs en vaklui, die films weten te schep pen, die bijna nooit uit den toon van het onderwerp vallen, die een uitstekend begrip hebben van ruimte-verhouding: en Xïeurver- cleeling op het filmdoek en die het spel der verschillende acteurs tot een steeds harmo nieuze eenheid weten saam te vatten. Werner Kraus was een pracht sultan, groot van gebaar en Oostersch van ge laatsexpressie Barrymore een edele Sala- dyn Bernard Gotzke als Torello een waar lijk vroom kruisridder Randel Ayrton een lichtzinnige avonturier, fijn spotter tevens, en Xenia Desni, Hanna Ralph en Ivy Duke waren in eigen karakter, voortreffelijke ver tolksters der vrouwelijke hoofdrollen. En zoo werd het geheel een kostelijk festijn van Middeleeuwsche romantiek en gratie Daarbij komt de zeer mooie klucht van Charly, getiteld „Artistenloopbaan van Charly", in 5 acten. Hierover is met veel lof geschreven en de film is eenig in zijn genre. De H.A.P. Film Company te 's-Graven- hage jubileert, zij bestaat nl. 10 jaar. Zij heeft hiervoor in zeer veel bioscopen in Nederland een speciaal programma samen gesteld. hetwelk dus vakkundig goed ge wogen ep overwogen is geworden. Het be staat uit H.A.P. Courant, „Fridolin en de Kinderdief". Fridolin is een waardig tegen hanger van Kareltje Zigoto, c.s. Zijn mi miek is eenig, zijn acrobatiek ongeëven aard. Een film van hem behoort tot de „affe" films, die het publiek doen verruk ken. „Grootmoeders Jongen" comedie in 5 acten, met Haraold Lloyd of meer bekend als Kareltje heeft het record geslagen in Amerika op dit gebied, dit zegt reeds ge noeg. Rijkswaterstaat In plaats van den heer ir. J. F. Schön- feld, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat alhier, die met ingang van 1 October is overgeplaatst naar Rotterdam, is tot hoofd ingenieur van den rijkswaterstaat alhier benoemd de heer ir. W. H. Brinkhorst ie V trech t. Christ Zangvereeniging „Hosanna". Met ingang van 1 October a.s. is tot di recteur van de Christ, zangvereeniging „Hosanna" alhier benoemd de heer J. W. Bommeljé te Middelburg. Gemengde Zangvereeniging. De repetities der Gemengde Zangvereeni ging, directeur de heer Hans Cleuver, zul len Maandag 5 October in het Concertge bouw aanvangen In studie zal worden genomen „Die Schöpfung", oratorium van Joseph Haydn. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den secretaris, den heer H. P. Siegers. Bou levard de Ruyter 38. Afkeurenswaard. Het politie-rapport vermeldt dat uit een kastje van de reddingsbrigade, hangende op de Vischmarkt, een busje met snelver- band is ontvreemd. Dit snelverband dient om bij eventueele verwondingen van drenkelingen voorloopig verband te kunnen aanleggen. De kastjes zijn gemakshalve slechts met een ijzeren haakje afgesloten, zoodat de vo.orwerpen daarin als het ware voor het grijpen liggen. Dit is gedaan in de veronderstelling dat deze hulpmiddelen alleen zullen worden gebruikt, wanneer zulks noodig is. Wij hopen dat het der politie moge ge lukken den dader te vinden, die dan zeker zijn welverdiende straf niet zal ontloopen. Vreemdeling. Door de politie werd aangehouden een Belg, die in vervuilden toestand en zonder middelen van bestaan hier rondzwierf, trachtende werk te bekomen, zooals hij voorgaf. Tegen hem is een bevel tot uitleiding over de grenzen des rijks uitgevaardigd. Voor het examen als machinist, diploma B, is geslaagd de heer W. J. A. de Brou wer, leerling van de De Ruyterschool. „Voor de Kunst" te Middelburg. Blijkens mededeeling, gedaan in de giste ren gehouden vergadering van de vereeni- ging „Voor de Kunst" te Middelburg, be staat het plan begin November een ten toonstelling te houden van kunstleerwerk, vervaardigd döor mej. Marie Slager. Ver moedelijk zullen gelijktijdig foto's van beeldhouwwerk tentoongesteld worden en^ ter verduidelijking daarvan een lezing met lichtbeelden worden gehouden over„Moder- ne beeldhouwkunst". Voor Januari is ge dacht aan een lezing over caricaturen door een bevoegde. Nog in dezelfde maand of begin Febru ari zal een verzameling kunstnijverheids- voorwerpen, zooals smeewerk van Gispen, lampen van Ringlever, koperwerk van Zwollo en meubelen van Gompertz geëxpo seerd worden. In Maart hoopt het bestuur een reeds Jang gekoesterd plan te verwezenlijken met een tentoonstëlling van schilderijen van moderne meesters in het bezit van stadge- nooten, wanneer deze laatste althans in vol doend aantal tot medewerking bereid blij ken. De heeren W. J. Schütz en dr. W. S. Un- ger werden als bestuurslid herbenoemd. BIGGEKERKE. De gemeenteraad hield gisterenmiddag een voltallige vergadering. Ingekomen wasa o.a. een adres van de gemeente Zoeterwou- de inzake de afschaffing van den zomertijd. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt be sloten, zonder zich omtrent den zomertijd als zoodanig uit te sgrijjjen, dit als kennis geving aan te nemen. Dit werd niet dc juiste weg geacht. Vervolgens een schrijven van den heer Joh. Jobse, dat hij zijn aanvrage voor een voorschot ter verkrijging van een plaatsje zijn a.s. vertrek ontslag als lid der com- Stillen de ergste hoofdpijn. Buisje 60 cent (Ingez. Mededeeling.) missie tot wering van schoolverzuim. Dit werd eervol verleend. Aangezien K. Melis tegen 1 Januari 1926 ontslag heeft gevraagd als gemeentewerk man, werd besloten een opoep te plaatsen. Eigenlijk wil men een persoon, die langza merhand voor alle gemeentewerk geschikt volgens de landarbeiderswet had ingetrok ken. De heer A. Noom vroeg met het oog op is te achten. Thans werd besloten twee brandbluschapparaten (zoogenaamde vuur- dooders) aan te schaffen. Dit met het oog op het doelmatige ervan. De afbraak, af komstig uit het huis van den veldwachter zal bij inschrijving worden verkocht. In verband met het goed slot op de ge meenterekening 1924 werd een voorstel ge daan tot aflossing tier leening voor de be graafplaats, zijnde nog ƒ1440 groot, zoo mogelijk tegen 1 November a.s. Dit werd aangenomen. Thans volgde definitieve behandeling der gemeente-begrooting 1926 het geschiedde artikelsgewijze. Bij den post subsidie aan „het Groene Kruis" stelde de heer P. Janse voor met het oog op de minder goede fi- nancieele gesteldheid hiervan, 10 meer te subsidieeren, dus de subsidie op 40 te brengen. Na eenige bespreking werd aldus zonder hoofdelijke stemming besloten, waarna de begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen met in ont vangst en uitgaaf 'n bedrag van ƒ21.864.42. Tevens wijst zij een bedrag'aan van 6600 voor plaatselijke inkomstenbelasting. KERK- EN SCHOOLNIEUWS* Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cortgene ds. J. H. Schuurmans Stekhoven te Spijke- nisse. Algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen. Het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Neder land heeft gisteren in het gebouw der syno de te 's-Gravenhage zijn najaarsvergade ring gehouden. Een commissie werd benoemd voor het onderzoek der geloofsbrieven van den afge vaardigde uit Zeeland, den heer mr. A. A. de Veer. Deze geloofsbrieven werden goed gekeurd. Gerf. Kerken. Beroepen te Nieuwerkerk de heer A. Koning, cand. te Nieuwerbrug a. d. Rijn. De kwestieGeelkerken. Gisteren heeft de classis Amsterdam van de Geref. Kerken, onder voorzitterschap van ds. Tazelaar uit Weesp, te Amsterdam vergaderd, ter bespreking van het advies der commissie, die benoemd was in de zaak betreffende ds. Geelkerken. De commissie had geadviseerd de kwes tie te renvoyeeren naar een commissie uit de theologische hoogleeraren van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theolo gische School te Kampen. Na besprekingen, die den geheelen dag geduurd hebben, heeft de classis naar wij vernemen besloten de bestaande commissie te handhaven en haar uit te breiden met hoogleeraren van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologi sche School te Kampen, en aan deze com missie te verzoeken in hoogste instantie uit te maken of ds. Geelkerken de hem ge- stelcje vragen goed heeft beantwoord en of hij in zijn bediening kan worden gehand haafd. Verder vernemen wij, dat in de verga dering van de classis de wenscbelijkheid is uitgesproken, ds. Geelkerken te citeeren in de vergadering der commissie te verschij nen. RECHTSZAKEN. Hechtenis voor maximum-snelheid. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan mr. W. H. E. v. d. B. V„ burgemeester der gemeente Gorsseï. Beklaagde was ten laste gelegd, dat hij op 2 Juli 1925 te Nieuw- en St. Joosland met een auto had gereden met een snel heid van 46 K.M. per uur, terwijl de in acht te nemen maximum snelheid daar ter plaatse 20 K.M. bedraagt. Beklaagde was niet verschenen. In deze zaak waren door het O. M. een 5-tal getui gen gedagvaard. Tijdens het onderzoek in deze zaak was door beklaagde een zeer bedenkelijke hou ding aangenomen. Deze deed het voorko men alsof hij met de plaatselijke toestan den te Nieuw- en St. Joosland niet op de hoogte was. zelfs niet wist waar dat dorp lag, en dat het heel goed mogelijk was dat de chauffeur op bedoelden dag in Nieuw en St. Joosland had gechauffeerd. Dit bleek echter geheel onwaar te zijn, want uit de getuigenverklaringen van den chauffeur zelf en van een gouvernante, die bedoelden autotocht meemaakte, bleek dat geen chauffeur op dien tocht was medegegaan. Door den verbalisant werd verder nog verklaard dat door hem het nummer der auto benevens de overtreding zeer scherp was gconstateerd. De ambtenaar van het O. M., requisitoir nemende, zegt dat de maximum-boete op deze overtreding gesteld slechts 25 be draagt. Zou deze in een normaal geval, waar met 46 K.M. snelheid in een bebouw de kom zou zijn gereden wellicht gevor derd zijn, in dit geval meende hij dat deze straf, gezien de wijze waarop beklaagde het onderzoek heeft belemmerd, wat van hem als burgemeester niet kon worden verwacht in zijn positie, niet in juiste ver houding staat tot het gepleegde feit. De Staat heeft zich in deze meer dan gewone kosten moeten getroosten ofn deze zaak .tot Tliwfóï'i Cocav H PER BUS VAN KILO. JJ SI •s »s Va is SS SS IS SS SS >1 IS V10 IS DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VÓÓR DEN OORLOG. (Ingez. Mededeeling.) klaarheid te brengen door de door beklaag de aangenomen houding. Waar een princi- pieele hechtenis om genoemde redenen spreker voor beklaagde te zwaar voor kwam, meende hij dat een gevoelige waar schuwing in den vorm vap een voorwaar delijke veroordeeling temeer waar niet bekend is dat bekl. zich meer aan dergelij ke feiten heeft schuldig gemaakt hier op haar plaats was, weshalve hij requireerde tot veroordeeling van een hechtenis van 1 dag voorwaardelijk met proeftijd van een jaar. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde den beklaagde vol gens den eisch van het O. M. tot 1 d. h. voorw. met 1 jaar proef. De moord op den makelaar Busch. De behandeling dezer zaak voor de recht bank te Amsterdam werd gisterenmiddag verdaagd tot morgenochtend. Door den verdediger, mr. Levy, werden gisteren eenige vragen gesteld, welke de president meent niet te moeten toelaten. Mr. Levv krijgt echter gelegenheid om *e zeggen, dat hij met deze vragen beoogt om ih het openbaar te verklaren, dat in „de Telegraaf", opzettelijk of onopzettelijk, maar stelselmatig valsche berichten wor den gepubliceerd, waardoor de beklaagde in een slechter daglicht komt te staan, dan hij verdient. MARINE EN LEGER. Koninklijk bezoek aan de „Java". Betreffende het bezoek dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gis teren te Amsterdam hebben gebracht aan den kruiser „Java", wordt nog het volgen de gemeld Toen de motorsloep, die bestuurd werd door den luitenant ter zee 2e klasse J. A. Gauw, van den steiger vertrok, klonk van de „Java" het eerste van de 35 saluutscho ten, die tijdens de vaart naar den oorlogs bodem gelost werden. De „Java", die gemeerd lag aan de boei en van de HollandAmerika-Lijn, met stuurboord naar de stad gericht, was bij het binnenkomen van den trein gepavoi- seerd. De vaart over het IJ duurde ongeveer vijf minuten. Er stond vrij veel wind, doch de motorsloep had daarvan weinig last. Snel doorkliefde zij het water en bracht de hooge bezoeksters naar den kruiser. Onder op het bordes van de statietrap werd H. M. de Koningin ontvangen dopr den commandant van de „Java", kapitein ter-zee L. J. Quant. Toen H. M. den oorlogsbodem betrad, werden de pavoiseeringsvlaggen neerge haald en werd de Kon. standaard gehe- schen. Tamboers en pijpers lieten de para- demarsch hooren, waarna de marinekapel het „Wilhelmus" inzette. Na de ontvangst inspecteerde H. M. de Koningin de officieren, onderofficieren en verdere equipage van de „Java". Vervol gens bezichtigde zij het schip. Met toestemming van H. M. de Koningin werd daarop van de Koninklijke bezoek sters en officieren aan boord een foto ge nomen. Bij het verlaten van het schip, riep de commandant kapitein ter zee L. J. Quant een „Lang leve de Koningin", hetgeen door de geheele bemanning, die geparadeerd stond opgesteld, met een driewerf hoezee? werd beantwoord. Toen de Koningin en de Prinses den oorlogsbodem weer verlaten hadden en de Koninklijke Standaard was neergehaald, werd de „Java" opnieuw gepavoiseerd. Snel voer de motorsloep weer naar de stad. Vijf en dertig saluutschoten van de „Java" weerklonken weer over het IJ. Georganiseerd overleg zeemacht. In de gisteren gehouden vergadering werd de behandeling voortgezet van de door den minister van marine a.i. gestelde vraag, op welke wijze de marine-organis- ties de verdeeling wenschen te zien van het voor het geheele rijkspersoneel beschik baar gestelde bedrag van 3 millioen gulden voor 1925. Eenstemmig waren de vertegenwoordi gers van oordeel, dat dit bedrag beslist on voldoende was en in den breede werd uit eengezet de slechte financieele toestand waaronder het marine-personeel thans leeft en men een grootere tegemoetkoming drin gend noodzakelijk achtte. In antwoord op 's ministers vraag acht ten de vertegenwoordigers het gewenscht een uitkeering te doen plaats hebben van 2 over het tractement aan wal over de geheele linie. Een lid wilde de wijze van toekenning aan de regeering overlaten. Hiena werden van verschillende zijden verder strekkende voorstellen gedaan, die onder 's ministers aandacht zullen worden gebracht. Bij beschikking van den minister van maine a.i. is de officier van adminstratie der 2e klasse P. C. Waltheer den len Oc- tobe aanstaande geplaatst bij de marine kazerne te Amsterdam. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine De overplaatsing van den bootsman S. F. Theel van de marinekazerne te Amster dam naar de „Tromp" is voorloopig inge trokken 21 September sergeant-zieken verpleger C. Janse van de loodsboot no. 6 naar de „Vulcanus" 22 September ser geant-torpedomaker J. Schot van het tor pedo-atelier te Hellevoetsluis naar de „Van Meerlant" 23 September idem K. van 't Veld van de onderzeedienst-kazerne naar de Z 4. Biljarten. In het café „Royal", Bad huisstraat heeft prof. Koehof gisterenavond een biljart-seance gegeven. Hij speelde een partij van 600 punten (cadre), welke hij in 18 beutten heeft uitgemaakt, alzoo.een ge-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1