gerst® Blad binnenland ^3^ Jaar^ani 1925 met lanken id. zeep an alle t heeft p ter d door Zeep ;n vol- erheid U, die :nt dit, ït bui" DINSDAG 22 SEPTEMBER Maatscbsppu1 Stoomvaart. aanua"en' ,k Stads» en Provincienieuws SPORT Land= en Tuinbouw f^o. 333 R39-21 Vloardingen >op aangeboden een mjgl l- EN BENEDENWONlNöil gemakken voorzien en nieuw. Bureau „Vliss. CouranM tur een kleine benedenwoning, Markt 15. Te splein 2(boven). >op -LO nger. zoo goed als nijf ►-WASCHMACHINE MULLER, Walstraam VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat ui. 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS „oor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco runt liét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- meuten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan 4 regels: ƒ1.10 voor iedere .Jtl eer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verh ur Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz prijs, bit vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke rotTpi meer 15 cent. familieberichten van 1-6 regels ƒ1.70, iedere tegel meer 26 cent. De nieuwe minister van koloniën in het land. Gisterenmiddag is te 's-Gravenhage aan- cekomen de heer Lh J L M. Welter, ltd van den Raad van Ned.-lndie, die zooals men weet de opdracht had gekregen, zich mr Nederland te begeven met bestem ming om door de Koningin te worden be- i floemd tot minister van koloniën in het nieuw gevormde kabinet-Colijn. Te zijner begroeting waren, behalve me vrouw Weiter en verdere gezins- en fami lieleden, op het perron aanwezig de voor zitter van den ministerraad, tevens minis ter van financiën en van koloniën a. i., de heer H. Colijn de secretaris-generaal van het departement van koloniën, mr. M. S. Koster, en de heer Th. van Voorthuysen, administrateur, hoofd van het kabinet van den minister van koloniën en chef van de afdeeling binnenlandsch bestuur van het departement. Na de eerste begroeting door de familie leden verwelkomde minister Colijn den toe- komstigen minister, waarna de heer Weiter de overige heeren van het departement de hand drukte en zich naar de gereedstaande auto begaf, niet echter dan na bezweken te zijn voor den aandrang van vele pers- I fotografen om voor hen te poseeren. Daarna vertrok de familie naar het huis in de Wattstraat, reeds sedert eenigen tijd door mevr. Weiter bewoond. Portverlaging. indien het publiek verzoekt om voor nog voorhanden briefkaarten van \2/i cent, welke niet vóór 1 October kunnen worden opgebruikt, een bedrag van 2T/2 cent per kaart terug te ontvangen, zullen die brief kaarten uiterlijk 30 September a.s. tegen ontvangbewijs worden overgenomen en op 1 October d.a.v. tegen intrekking van het ontvangbewijs worden teruggegeven,waar bij alsdan een bedrag van 2'/2 cent per kaart zal worden terugbetaald. Aan verzoe- I ken, welke na 30 September worden inge diend, mag niet worden voldaan. Bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen. Op initiatief van bovengenoemden bond vond Zaterdag in den Stadsschouwburg te Utrecht een demonstratief congres plaats in verband met het feit dat de directie van de Ned. Spoorwegen te kennen heeft gege- van het advies van den loonraad niet te zul len opvolgen. De heer K. Bloohoofd van Nijmegen, voorzitter van het congres, trad tevens op als eerste spreker. Spreker verklaarde o.m., dat de Neder- landsche spoorwegambtenaar leven kan maar juist op de grens staat van een fat 1 soenlijk bestaansminimum. Verder betoog de hij, dat een onderzoek was aangevraagd naar de waarde van het argument der di rectie over den toestand van het bedrijf. Een motie werd aangenomen, waarin het hoofdbestuur van den B. A. N. S. wordt opgedragen, de uiterste pogingen aan te wenden om een loonregeling tot stand te brengen op de basis van het loonraadad- vies. met de der directie reeds ter kennis gebrachte correcties voor enkele groepen. Een opzienbarende bekeering. Naar de „Goudsche Courant" verneemt hoeft de heer G. H. van Kempen, burge meester der gemeente Woerden, bedankt als lid van de anti-revol. partij, terwijl hij tevens den kerkeraad der 'Nederduitsch Hervormde kerk bericht heeft gezonden, waarbij hij zijn lidmaatschap dezer kerk opzegt. Het blad kan mededeelen, dat-een en an der verband houdt met het feit. dat de heer *an Kempen tot den katholieken godsdienst is overgegaan, waarvan hij in een iraads- zitting mat -gesloten deuren kennas beeft gegeven. gen- Middelb. - Mchengelegen )ER VAN PASSAj® jOEDEREN EN VE& 11, September-1 g 22 rdag24 25 ag 28 lulormanvll t, bibo®1® - duo,: N.V. ,t Srr.0 8. VLW W it 1 C#*Dt „P*T' wan der Steur. u'j" Liad ,JDe kleine bode'van huis% lipt A J°^-.van Gier Steur, directeur vasi Ma ,Pvoecjingsgesfcicht Oranje Nassau te ?al'®nS. ho>c zijn zestigste verjaardag is ?nir'e- KtV00r welke gelegenheid zoovelen '•enffin a^e.GerIand hum penningske hebben gonerd. Mijn verzoek 'om 60 centen met vs ,zest'gste" verjaardag, zoo vertelt „Pa" ?HL fn tei!.r heeft 200 ongeslagen, dat wij W,Iin Ge oorlogsjaren en in de evpm,?Auie 'aren Gaarna aan financieel kiimu hebben verloren, thans geheel vervniÜ hefftel,en- Mijn wensch is meer dan Ranu kan weer Geponeeren op ae baalH* M- de laatste jaren er heb afge- vien"noda"i mtelt,hi' verder van de feest- l'alf viif - 0,1 1 O"1' 's morgens om 1 ïif iongens al met het heele zen w'f, voor, z,Jn bed stonden te bla- kaa'rten St verder telegrammen, brieven, wen en Veia» 'lmonade. wissels, bloe- etn vnrkd' gS.Ven, rege"de. hoe er den 12etj - gO{ls(lipnstpgfejiing yvgs jn de hem af gestane kerk, hoe de gouverneur-generaal hem telegrafisch, de regent en anderen hem mondeling geluk wenschten, enz. En ten slotte zegt hij, hoe hij het geld heeft besteed Ik heb van het vele geld dadelijk ƒ25.000 belegd bij de Escompto Maatschappij als „fonds ^ot hulp in nood". Ik heb mijn groote Mulojongens en werk jongens, welke altijd veel op straat zijn, laat van de school en het werk komen, een regenjas gegeven. Ik heb alle potjes en fondsen in orde gemaakt waar in de moei lijke jaren van geplukt was en kan dus weer eens adem halen en het lest het best. Ik nam in de verjaardagweek 7 nieuwe kin deren op om te helpen en daar is het om te doen. Radio-nachtvorstberichten. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat, te rekenen van I September, tot nadere aankondiging nachtvorstver wachtingen te hunner kennis worden, ge bracht door middel van draadlooze berich ten, welke te 3.45 n.m. en te 8.45 n.m. (na het eindigen van den zdbiertijd te 7.45 n.m.) door het Kon. Ned. Meteorol. Insti tuut te De Bildt radio-Telefonisch worden geseind, en te 4 uur n.m. en pl.m. 8.46 n.m. (na het eindigen van den zomertijd te 8 uur na het gewone weerbericht), radio-telegra fisch zullen worden herhaald door het militaire station te Vossegat. Deze berichten worden door het station De Bilt uitgezonden op 1100 M. en door het station Vossegat op deze golflengte van de weersverwachting (pl.m. 1000 M.) VLISSINGEN, 22 SEPTEMBER. Het Belgische loodswezen. Qe Antwerpsche redacteur van „de Maasbode" meldt Op het loodswezen te Antwerpen heeft een vergadering plaats gehad van afge vaardigden van het ministerie van zeewe zen en van de Belgische rivier- en zee- loodsen. Besproken werd de kwestie van den gemengden loodsdienst, d.w.z. een voorstel tot invoering van een loodsdienst direct uit zee tot in Antwerpen en van Antwerpen tot in zee. Dit plan werd met groote meerderheid verworpen om het gevaar, dat daaraan is verbonden. Behoudens goedkeuring van den betrok ken minister zullen de zeeloodsbooten, wel ke nu te Antwerpen stationeeren naar Zee- brugge verplaatst worden. De zeeloodsen zullen tot Vlissingen dienst doen en de vaart op de rivier aan de rivierloodsen over /laten. Bovenstaand bericht moeten wij geheel laten voor rekening van den redacteur van „de Maasbode". De inlichtingen, welke wij kort geleden ontvingen, hadden ons geheel gerustge steld, omdat men ons verzekerde dat om practische redenen van een overplaatsing van bet Belgisch loodswezen geen sprake zou kunnen zijn. De Tinancieele bezwaren de valuta-kwestie waren echter niet opgelost. In hoeverre er nu weer verandering in de plannen is gekomen, kunnen wij niet mededeelen. Daar de Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" een zeer bekend serieus journalist is en hij wel ter bevoegder plaatse zal hebben geïnformeerd alvorens zijn bericht te publiceeren, moeten wij wel aannemen dat er nog steeds plannen han gende zijn tot een verplaatsing van het loodswezen. Wij spreken alleen de hoop uit dat de practische bezwaren het op den duur van de financieele zullen winnen. Als dit het geval is zijn wij geen oogen- blik ongerust. Eervol ontslag verzocht. De heer H. J. Voorloop, lid der commis sie van toezicht op het Nijverheidsonder wijs, heeft tegen 15 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Winterlezingen Luth. Kerk. De kaarten voor de winterlezingen in de Luth. kerk alhier, zijn, blijkens achter staande advertentie, van Woensdag af. tot een beperkt"' aantal verkrijgbaar bij den heer Wijsveld en bij den koster der Luthersche kerk. Leening provincie Zeeland. Een door de provincie Zeeland uitgege ven geldleening van 2.500.000 is gegqnd aan de Rijkspostspaarbank, tegen eei\ rente van 4' 2 en een koers van 97%. Middelburgsch Muziekkorps. Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoe ring op het Molenwater. Een aanrijding. Gisterenavond kwamen twee wielrijders in de Dorpsstraat te Breskens door het sterk uitschijnende licht van een winkelruit zoodanig in botsing, dat beider rijwielen tclaal verneld werden en één der personen hevige kwetsuren aan armen en beenen bekwam. Aan den grond gevaren. De provinciale boot „Schouwen" is giste ren bij het uitvaren van de haven te Han£- weert op den Oostberm aan den grond ge varen. Daar het over den vloed was kon de boot eenigen tijd later op eigen kracht vlot komen en de reis naar Walzoorden voortzetten. Onweer. Zaterdagavond te half negen sloeg tij dens een hevig onweer de bliksem in de landbouwschuur van den heer A. Stellaert in het Kruisdorp onder Walzoorden. Spoe dig stond de groote schuur in lichte laaie, zoodat alleen het huis mede door de gunstige windrichting door de brand weer kon behouden worden. Alles wat in de schuur was, werd een prooi der vlam men. Zeven paarden en de geheele oogst verbrandden. KERK- ÉN SCHOOLNIEUWS. Zeeuwsche landdag van vrijzinnigen. Zondag is te Goes een Zeeuwsche land- daga van vrijzinnig godsdienstigen gehou den. Deze werd ingeleid door een gods dienstoefening in het gebouw der vereeni- ging van vrijzinnig godsdienstigen te Goes, voorganger ds. J. W. van Neuwenhuysen te St. Anna ter Muiden, die zijn gehoor bepaalde bij de vraag „Wat bindt ons als vrijzinnige godsdienstigen te zamen Vervolgens sprak mej. A. Pino, te Vlis singen, over „Godszoekers". Ds. E. van Ruytenberg te Oostburg, voerde hierna het woord over „De Levensdurf van het pro testantisme", waarna ds. J. Koekebakker te Middelburg, sprak over „Eenheid". Door ds. Barnouw uit Aardenburg werd gespro ken over de „Postpropaganda". In zijn slotwoord constateerde ds. Van Nieuwenhuysen het welslagen van dezen landdag. Spreker dankte allen voor de wij ze waarop zij daartoe hebben medegewerkt en eindigde met een opwekkend woord. De redevoeringen werden afgewisseld door samenzang én door koorzang van het vrijzinnig herv. zangkoor uit Middelburg, dat onder de eminente leiding van mej. I. Guiot voortreffelijk zong en zeer veel tot de juiste stemming bij droeg. Met groote voldoening kan de commis sie terug zien op dezen zeer welgeslaag den eersten gewestelijken landdag, die zoo als besloten is, het volgend jaar door een tweede gevolgd zal worden. Dr. W. van der Beke Callenfels. Zondag 11 October hoopt dr. W. van der Beke Callenfels, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Warnsveld bij Zutfen, zijn 40- jarig ambtsjubileum te herdenken. In het jaar 1885 deed dr. Van der Beke Callenfels op dien datum zijn intrede te Biezelinge, waar hij werkzaam bleef tot 1889, in welk jaar hij zijn eerste standplaats verwisselde met Delden. Vandaar nam de a.s. jubilaris in 1897 het beroep aan naar Warnsveld. Lange jaren is dr. Van der Beke Callen fels lid geweest van kerkelijke besturen, ook van de Synode. Nog is hij voorzitter van den riing Zutfen. Tijdens zijn predi kantschap heeft de gemeente Warnsveld zich zeer uitgebreid, een godsdienstonder wijzer is aangesteld en in de buurtschap Eefde is een wijklokaal gesticht. Zondag 11 October zal in de Ned. Herv. Kerk van Warnsveld het ambtsjubileum worden herdacht. Geref. Gem. Beroepen te Meliskerke ds. M. Hofman te 'Krabbendijke. De hereertiging der.kerken. Te Brussel is gisteren de aangekondigde week voor de hereeniging dér kerken geopend. Mgr. Szeptycki, aartsbisschop van Lemberg, nam in de vergadering de eere plaats in. Na de openingsrede hielden verschillende vooraanstaande sprekers redevoeringen ever het thema van de hereeniging der kerken. De rijkskweekschool te Zierikzee. In de vergadering van den gemeente raad van Zierikzee heeft de burgemeester meegedeeld, dat het dagelijksch bestuur der gemeente qp audiëntie is geweest bij den minister van onderwijs in verhand met de aanschrijving om met het gereed maken van een gebouw voor de rijkskweekschool te stoppen. Het bleek, dat het ergste voor de gemeente niet behoeft te worden ge vreesd' en de minister de zaak nog eens goed onder de oogen wil zien. RECHTSZAKEN. De driedubbele moord te Amsterdam. Het O. M. bij d.e rechtbank te Amster dam heeft tegen den 43-jarigen H. van Dam, beklaagd van den bekenden driedub- belen moord in de Wormerveerstraat te Amsterdam, levenslange gevangenisstraf geëischt. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat beklaagde zich te verantwoorden heeft we gens een drievoudigen moord. Spreker be schrijft de gepleegde afgrijselijkheid. Wat dreef den man tot de vreeselijke daad Geen woord van berouw heeft men uit zijn mond gehoord. Hadden we hier te doen met de wanhoopsdaad van een werklooze Neen, we zien dat de man een slecht huis vader was, die zijn vrouw en kinderen slecht'behandelde. De man geeft voor dat hij zijn vrouw, die slecht was voor hem en de kinderen, gedood heeft in drift, en daar na de kinderen. Maar telkens zien wij dat bij is een schijnheilige, een komediant en ten groot egoïst. Zoowel Bacchus als Ve nus hebben hier een rol gespeeld. Deze man Jeidde een losbandig leven. De oor zaak van de huiselijke ruzie was beklaag- de's niet werken. Niet alleen met de laatste, maar ook met de eerste en tweede vrouw is de verstand houding slecht geweest. Beklaagde hield er al een zeer merkwaardige wijze op na om zijn vrouw te behandelen. Hij wilde niet dat ze uit werken ging, omdat hij haar heur zin niet gunde om meer buitenshuis te zijn, daar het binnenshuis een hel was.Ze mocht niet met de buren praten, ze mocht niet schrijven aan haar ouders. Beklaagde was te lui om te werken en verdronk het wei nige wat er inkwam. Hij was een dwinge land. ook tegenover zijn stiefdochtertje, aan hetwelk hij ook verbood bij de buren te komen en dat hij mishandelde. Het is beklaagde erom te doen geweest cm van zijn vrouw af te komen. „Hoe kom ik af van die vrouw Ik heb geen zin om zelf van de woning af te gaan, en dan het mooie boeltje aan haar over te laten. Ieder is zoo gek niet om voor een anderman's kind te gaan werken". Dc dagvaarding bestempelt de daden van beklaagde als moord, doch neemt Ge voor bedachte rade slechts aan ten aanzien van de twee kinderen. Spr. meent echter dat Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij be teren leverstoornissen en genezen gal zucht, verstopping en slechte spijsver tering. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 (Ingez. Mededeeling.) ook ten aanzien van het dooden van de vrouw de voorbedachte raad duidelijk is gebleken. En wel uit de omstandigheden waaronder de daad gepleegd is uit ver schillende vorige geweldplegingen, waarbij bekl. haar telkens naar de keel greep en uit verschillende vroeger door beklaagde gedane uitlatingen. Zonder mededoogen heeft deze man het leven uitgebluscht van drie personen die hem het liefste moesten zijn. Spr. ziet hier geen enkele verzachtende omstandigheid en cischt wegens moord, driemaal gepleegd, de maximumstraf, nl. levenslange gevange nisstraf. De moedermoord te Peperga. De Hooge Raad heeft verworpen Het cassatieberoep van Jan Capelle te Wolve- ga, die door het hof te Leeuwarden werd veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, wegens doodslag, gepleegd op zijn moeder te Peperga. Het lijk had hij daarna in. een put geworpen. MARINE EN LEGER. De kruiser „Java". De Koningin zal morgenochtend per Hol- landsche spoor van 10 uur 10 minuten, ver gezeld van prinses Juliana, uit de residentie naar Amsterdam vertrekken tot het bren gen van het voorgenomen bezoek aan den kruiser „Java", dat tusschen 11 en 12 uur zal plaats hebben. Ten 1 uur 3 min. vertrekken de vorste lijke personen uit Amsterdam via Amers foort naar het Loo, waar haar aankomst ten circa 3 uur verwacht wordt. Het bezoek van een zes a zevental minis ters aan den kruiser „Java" te Amsterdam is thans vastgesteld op Vrijdag 25 dezer. Aan boord zal den bewindslieden een noenmaal worden aangeboden. De luitenants ter zee 3e klasse j, M. Madsen, J. H. Zeeman, L. H. Quant. G. N. H. Baron van Till en J. J. Hoogenboom, de officier van den marine-stoomvaart dienst 3e klasse F. J. de Hoop en de of ficier van administratie 3e klasse B. G. H. Mahieu, aangewezen voor den dienst in Oost-Inaië, zijn per particuliere gelegen heid daarheen vertrokken. De officier van den marine-stoomvaart dienst D. M. Bot, toegevoegd aan den directeur van het marine établissement te Amsterdam, wordt den 26en September geplaatst bij de verdere gereedmaking van de „Sumatra". De derde politiekruiser (stoomloods- vaartuig no. 6) commandant de luitenant ter zee le klasse J. J. A. van Staveren, is van Nieuwediep naar de Noordzee ver trokken, om een aanvang te maken met toezicht op de visscherij. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 18 Septembermachinist-majoor G. J. Lauwers van de „Van Speijk" naar de stoom loodsboot no. 6 idem P. T. Minne- boo van de stoomloodsboot no. 6 naar de „Van Speijk" 24 September bootsman F Ardonne van de Kooij naar het wacht schip te Willemsoord 26 October ser geant-ziekenverpleger W. Post van de „Heemskerck" naar den afbouw van de „Sumatra" te Amsterdam idem A. v. d. Struijs van Hellevoetsluis naar de „Heems kerck" 20 October idem G. Pijl van de „Tromp" naar het hospitaal te Willems oord idem R. Vos van het wachtschip te Vlissingen naar de „Tromp" idem P. Smaardijk van het wachtschip te Willems oord naar het wachtschip te Vlissingen bootsman J. M. van Hemert van de „Tromp" naar het wachtschip te Willems oord idem H. van Buren van de marine kazerne te Willemsoord naar de „Tromp"; idem C. A. de Haas van de Mok naar de „Tromp" idem G. J. Samelink van de „Tromp" naar het wachtschip te Willems oord idem M. Vermaat van de „Tromp" naar de Mok idem J. C. Wolf van de ma rinekazerne naar de „Tromp" sergeant timmerman J. Koelewijn van het hospitaal naar de „Tromp" idem J. P. Bommezijn van de „Tromp" naar het hospitaal ser geant-schrijver C. H. J. v. Papelendam van de „Tromp" naar de Kooij idem A. N. v. d. Veen van de Kooij naar de „Tromp" 28 September sergeant-ziekenverpleger F. W. Netten van het wachtschip te Wil lemsoord naar het marine-hospitaal. Inlijving. De dienstplichtigen der lichting 1925, aangewezen voor de officiersopleiding bij de infanterie (niet-voorgeoefenden) en bij de onbereden artillerie, benevens de dienst plichtigen dier lichting bestemd voor de 2e ploeg van de IlVde artillerie brigade wor- denin het tijdvak 15 October a.s. in wer kelijker! dienst gesteld tot het vervullen van hun eerste oefening. Met groot verlof. De dienstplichtigen der lichtingen 1919, 1921 en 1922, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij de regimenten infan terie, de regimenten grenadiers en jagers, de compagnieën hospitaalsoldaten, het 1ste en 2de reg. huzaren, het 1ste, 2e. 3e, 4e, öe, 7e en 8ste reg. veld-artillerie, de rijdende artillerie, de trein-afdeelingen van de bere den artillerie worden op Zaterdag 26 dezer in het genot van groot verlof gesteld. „Ons Belang". Door het hoofdbestuur van de onderof- fcieren-vereeniging „Ons Belang" is aan den minister van justitie verzocht, aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken ter bespreking van den salaristoeslag over 1925 én de salarisgrondslagén voor'een eventueele her ziening der salarissen van het rijkspersoneel Itden toe te voegen van personeels-orga- nisaties van militairen, door den minister van oorlog aan te wijzen. De hoofdregelen voor de salarieering en dergelijke worden nog steeds door de rer geering vastgesteld, zonder dat het militair personeel in de gelegenheid wordt gesteld, zooals het burger-persorreel daarover tevo ren advies uit te brengen. Middelbaar onderwijs en voetbalsport. Er heeft zich te Groningen een commis sie van leeraren bij de verschillende inrich tingen van middelbaar onderwijs gevormd, welke zich ten doel stelt den leerlingen der bovengenoe^nde scholen de voetbalsport te doen beoefèhen onder toezicht van hnu leeraren, zoodat eventueele bezwaren van ouders tegen het laten voetballen van jon geren kunnen ondervangen worden. Biljarten. In het café Royal", Badhuisstraat, zal morgenavond een bil jart-séance worden gegeven door prof. Koehof, die reeds meermalen te dezer ste de zijn meesterschap op het groene laken heeft bewezen. Postduiven. De postduiven-vereeni- gïng „de Vriendenkring" hield verleden week twee wedvluchten, nl. een met jonge duiven van Compiegne, een met oude en jonge duiven van Brugge. Men kan goed merken dat de ruitijd voor de vogels aan breekt, zoodat voor Brugge weinig be langstelling meer bestond. Alleen de meest trouwe verstokte vliegers tot het einde korfden nog een tamelijk aantal in, de rest bleef bij een of geen enkele duif. Uitslag Compiegne Los 8.20 eerst- aankomende duif 11-39-49, laatste 12-1-19. Gewonnen werden door de heeren W. Leeuwenburg le en 2e pr. C. L. Berting 3e en 10e pr. M. de Bree 4e, 8e en 9e pr.; A. Botting 5e, 12e, 13e en 14e pr. D. van Dilst 7e pr. Gebr. van Peenen 11e pr. Het kampioenschap jong werd daarmee be haald door den heer C. L. Berting met 178 punten. Zijn opvolgers gebr. v. Peenen, konden het nog tot 144 p. brengen. De heer Berting, nog maar -een paar jaren in .de sport, heeft zich dus met de jongen kranig geweerd en we zijn benieuwd of hij het volgend jaar ook het kampioenschap „oud" aan zijn tegenstanders zal weten te onttrekken. Brugge Los 9 uur eerstaankomende duif 9-39-37, laatste prijswinner 9-52-29. le prijs M. de Bree 2e en 3e pr. W. Leeuwenburg 4e en 5e pr. C. L. Berting. A.s. Zondag nationaal concours van Chemay, uitgeschreven door „de Lucht reizigers" te Valkenswaard. Bij „de Vrien denkring" kan a.s. Woensdagavond ook voor nl et-leden voor dat concours worden ingekorfd. Athletiek. Zaterdagmiddag had op het gemeentelijk sportterrein te Middelburg een athletiekwedstrijd plaats, uitgaande van den Turnkring Walcheren van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. De deelname was niét zeer groot terwijl de belangstel ling van het publiek ook niet groot kop worden genoemd, wat wel te verklaren is, daar zulke wedstrijden gewoonlijk alleen voor de deelnemers aantrekkelijk zijn. De turnsters, die deelnamen aan de 5- kamp, moesten speerwerpen, Duitsche drie sprong, balwerpen, hoogspringen en 60 M. hardloopen. De vereenigingsprijs viel ten deel aan Achilles van Middelburg met 114.20 punten. De personeele prijzen werden behaald |e door mej. j. Lauwereins van Sparta, Vlis singen met 35.8 p. 2e mej. N. Roth met 30.8 p. en 3e mej. M. Douriein met 30 p beide laatste van Achilles, Middelburg. De turners hadden hun kracht te toonen in kogelstooten. hink-stap-sprong, speer werpen, hoogspringen en 100 M. hardloo pen. De vereenigingsprijzen werden be haald 1ste Wilhelmina met 121.30 p„ 2e Ons Huis met 117.30 p. De personeele prij zen konden worden toegekend aan 1ste B. de Jonge, Wilhelmina, met 35.6 p. 2e C. van Nieuwenhuizen, van Ons Huis met 32.6 p. 3e P. J. Sturm, Wilhelmina met 32.3 p. en 4e A. Mondeel, van Ons Huis met 29.7 p. Beide vereenigingen zijn te Middelburg gevestigd. UIT DE LANDBOUWWERELD. T entoonsteliffigen. De tentoonstellingseampagne is weer achter onsT. Wie er enkele, in verschillende deelen van ons land, heeft meegemaakt, de programmas' er van heeft gezien, zal kun nen constateeren, dat wij zijn vooruitge gaan. Er is in meerdere opzichten een merkbare verandering, ja ommekeer geko men. Dank zij de voortschrijdende weten schap, de voortgaande ontwikkeling van den landbouwstand, dank zij de voorlich ting, de organisatie en de samenwerking op verschillend gebied, is ons tentoonstellings wezen in een geheel nieuwe phase geko men. Een goede landbouwtentoonstelling is niet meer een toevallige verzameling ..samenraapsel" was vroeger een juister kwalificatie van het goede en minder goede, dat men uit den omtrek bijeen bracht, op hoop van een prijs of bekroning, maar het is het resultaat van doelbewusten arbeid, van wetenschappelijk streven, van het in praktijk brengen van hetgeen onder zoek en ervaring hebben geleerd kortom van een samengaan van theorie en praktijk. Zulk een tentoonstelling heeft tweeërlei doe!. Zij wil ten eerste een aanschouwelijk beeld geven van den vooruitgang op land bouwgebied, van hetgeen op het gebied van vecJfeëlt en fokkerij in 't algemeen, var. de zuivelbereiding, van den akkerbouw, de bemesting, van organisatie, enz. enz is tot stand gebracht.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1