ZATERDAG 19 SEPTEMBER ^ËerstcTBiad 1EL0EI S OPTIEK Hoestsiropen No. 221 Beursbeschouwingen HET Adres voor Uw Bril naar Dokters recept. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws voor Kinderen VL1SS1NGSCHE COURANT pjj nummer bestaat uit 2 bladen en geurig, en eeuw KAMER-OVERZICHT. Zitting van Vrijdag. Eerste Kamer. Dank zij de medewerking van de heeren uinlc er. Van Nagel van Ampsen is het he- jI, gelukt het adres van antwoord al te bandelen Er waren nu 27 leden aanwezig, (lelijk ie verwachten wasris het amende- ment—tie Vos aangenomen met 25 tegen Stemmen, het amendementvan Embden verworpen met diezelfde stemmenverhou ding en op gelijke wijze het gansche ont werp weer goedgekenrd. De voorzitter had zijn uniform al aan om ter audiëntie te gaan voor de aanbie ding van liet adres. flians is de Kamer weer ter ruste. Tweede Kamer. Opening. jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbrouck heeft het voorzitterschap aanvaard. Hij hield een gebruikelijk speechje, deed een beroep op de medewerking der leden, prees ;ijn voorganger en beloofde een onpartijdig leider te zullen zijn. Alle leden behalve de communist De Vis ser hoorden de rede staande aan en applau disseerden. Overigens werden allerlei commissies samengesteld en werd besloten 29 Septem ber a.s. de Staatsbegrooting in de afdec- lingen te onderzoeken. Ten slotte is besloten Dinsdag 13 Octo ber aan te vapcen met de behandeling van (i( BioscoooSft. Drie interpellaties zijn aangevraagd,' één van. den heer Kleereko- per over steunverleening aan de door storm geteisterde gemeentel}, tén van den heer Vlieg s over de afgravingen van den St. Pieten te Maastricht en één van den heer Lchtiick over de werking der Duitsche Tariciwet vwor Nederland. De millioenennota voor 1926. De beweging van Rubberaandeelen. De reactie op de theemarkt. De belangstelling voor goede aan- deelen. Contramine-aanvallen op de New-Yorksche beurs. Brazi lianen vaster. Ruime geldmarkt. De tijd ligt gelukkig achter ons dat men ook aan de beurs met groote spanning de publicatie der „millioenennota" tegemoet zag. Het gaat hiermede als met vele an- der^zaken hoe minder er over behoeft te worden gesproken, des te beter. En de ver minderde belangstelling voor de staatsbe groting is op zichzelf dus reeds een aan beveling, want ér blijkt uit, dat men zich, althans wat de groote lijnen in ons finan cieel staatsbeleid betreft, weer veilig voelt. Wat de nota voor 1925 reeds deed ver wachten, wordt met die voor 1926 dan ook vrijwel absolute zekerheid, namelijk dat voor nieuwe ontwrichting onzer staatsfi- I nanciën en de daaruit voortvloeiende in flatie, geen vrees meer behoeft te bestaan de rekening over 1925, zoowel als die over 1926 zal sluiten. Dat overigens de nota wel eenige teleur stelling heeft gewekt, kan kwalijk worden ontkend. Vooral oppervlakkige beschou- i wing er van geeft daartoe aanleiding, im mers men had gehoopt op een flinke be snoeiing der staatsuitgaven, waardoor het mogelijk zou zijn ook de belastingen bedui- dend te verminderen. Hiervan is echter in de totaalcijfers nog weinig te bespeuren. Telt# men de administratieve wijzigingen "iet mee, dan zijn feitelijk de uitgaven voor 1926 nog hooger geraamd dan die voor 1925 en van belastingverlaging is er I dan ook feitelijk geen sprake, ook al wordt de Verdedigingsbelasting II. welker op brengst op circa 25 millioen mag worden gesteld, afgeschaft. Immers staat hier tegenover, dat uit de invoerrechten 15 mil- 'oen, uit de Inkomstenbelasting 7 mil lioen, uit de Dividend- en Tantièniebelas- tmg 4 millioen, uit de Tabaksa 'cijns 5VÓ milhoen, etc. meer zal worden verkregen. bevolking zal dus in haar geheel voor I '426 eerder meer dan minder aan den fis cus moeten opbrengen, wat ongetwijfeld, vooral wanneer men let op den nog weinig tlorissanten economischen toestand van tand, zeer te betreuren valt. Men had gaar ne gezien dat er op den Staatsdienst I krachtiger had kunnen worden bezuinigd en dat ook voor de landsverdediging met winder had kunnen worden volstaan. Toch zou het niet billijk zijn den minister ten opzichte hiervan een verwijt te maken. In- nnipmg en reorganisatie van den staats kost immers kan slechts zeer geleidelijk ot stand worden gebracht, maar boven wen blijkt uit de toelichting op de begroo- 'ng, dat het den Minister allereerst om de ril I .s.terl<making van 's lands finan- m !i P08'*'6 *e doen is, zoodat hij thans J^ere Posten, dusver onder buitenge- oon geboekt, naar de gewone rekening kan u pven heeft overgebraeht teneinde u-o ;j8?lterinS voorkomen. Zoo zien ven V0?r eerst onder de gewone uitga lmde wtgetrokken /li/2 millioen voor oor- sta atcrr^l1, l1 mi,Iioen voor den water- miA /«m f 2Y> m'1d'°en voor bouwpre- wnn;'„ millioen voor afschrijving op oningvoorscliotteii etc. Voorts dient er nister t W0l'dcn gerekend dat de mi- ven VOor e?n aantal nieuwe uitga- voo'r H onvermijdelijk zijn zoo moest mei.verzekering 24 millioen sioenen ak6" ujt&etrokken en voor pen- alles i„ millioen meer. Neemt men dit Rend Iianmtrk'ng dan mag het bevredi- EesKf" gen0en?d dat de mi"ister vinden l-,vo?.1' 1926 een evenwicht te heid en zihi u)nskl;aChtige Persoonliik- vertrouwsn d der laat«te jaren liet Plofte van r dat h'l aller|gs zii" I den belastinrr j i J verrn''idering van belastingdruk, zal vervullen. BELLAMYPARK 38 VAKKUNDIGE BEDIENING IW LAGE PRIJZEN (lngez. Mededeeling.) Men heeft zich, we zeiden het reeds, op de beurs over de millioenennota niet druk gemaakt. Er was trouwens voldoende ge-, legenheid om zich op andere wijze bezig te houden. De markt blijft voortdurend -in een vaste stemming, waarmede de fondsen handel gewoonlijk gebaat is. Het moge waar zijn, dat het risico grooter wordt naarmate de koersen stijgen, bij. velen wordt de kooplust het sterkst door hoo- gere koersen geprikkeld. Ook nu waren het voornamelijk de Rubberaandeelen, waarin de omzetten somtijds zeer levendig en de koersverbeteringen belangrijk waren. De rubberprijs was tegen het einde der vorige week tot 3 sh. 2 d. gedaald, maar liep deze week binnen twee dagen tot 3sh. 7 d. op, waarin men een nieuwe aanleiding tot een hausse zag. Vooral het feit dat vele maat schappijen reeds voor een goed deel van 1926 den rubberoogst verkocht hebben tot winstgevende prijzen en thans voor verdere leveringen in dat jaar meer dan 1.50 per y2 K.G. kunnen maken, is voor de koersen der aandeelen een krachtige stimulans. Wanneer men aan het cijferen gaat, kun nen de koersen in verhouding tot de over 1925 en 1926 te wachten uitkeeringen nog niet overdreven hoog wordeir genoemd en eV zijn onder de speculatieve beleggers, meer nog onder de speculanten velen die voorloopig niet verder willen zien. Toch heeft de ervaring wel geleerd dat het ge- wenscht-46- om met een verder verwijderde toekomst rekening te houden, wijl die aan stonds verdisconteerd wordt zoodra een kentering op de markt intreedt. De zeker heid dat bijvoorbeeld over 1927 niet meer dan matige dividenden zullen kunnen wor den betaald, brengt in betrekkelijk korten tijd de koersen daarmede in overeenstem ming. De voorbeelden hiervan zijn vele. Bij Suikerwaarden hebben we o.m. gezien hoe zeer de teruggang van den suikerprijs op de koersen van invloed is, ook al zijn er voor de eerste jaren nog goede dividenden te wachten. In den laatsten tijd is het op de af deeling der Thee-aandeelen te merken dat de hausser welke hier langen tijd heerschte, uit is. De theeprijzen zijn als be kend ook aanmerkelijk gestegen en van allen kant werden de gunstigste beschou wingen geleverd over de „statistische" po sitie van het artikel, welke een prijsdaling van beteeekenis uitsloot. Vooral het feit dat de theeaanplant moeilijk kon worden uitgebreid, deed als hausse-argument dienst. Toch zijn de theeprijzen den laat sten tijd vrij gevoelig teruggeloopen. Het blijkt nu dat de theeproducenten den hoo- gen prijs uitbuiten en van den z.g. ..fijnen pluk", door een goede qualiteit verkregen wordt, overgaan tot den ..groven pluk", waardoor de qualiteit slechter wordt, met andere woorden, de producenten plegen een soort roofbouw, waardoor thans de ex port van thee aanmerkelijk stijgt. Zoo too- nen de uitvoercijfers van Britsch-Indië in vergelijking met 1924 een vermeerdering aan van circa 22 millioen pond. Gevolg hiervan is. dat vooral de middelmatige en de mindere theesoorten in prijs gedaald zijn. Intusschen wordt deze prijsdaling te gengegaan door de slechte oogstberichten uit Nederl. ïndië op Java bedroeg de theeoogst van verschillende ondernemingen over Augustus slechts 50 tot 60 van den oogst dier ondernemingen in Augustus 1924. Terwijl het voorts een bemoedigend verschijnsel is dat Rusland, de groote theeconsument van vóór den oorlog, weer grootere hoeveelheden begint af te nemen. Maar in ieder geval leert de prijsbeweging op de theemarkt opnieuw, dat de passie nog herhaaldelijk door vossen gepreekt wordt en het voor den boer dan goed is op zijn ganzen te passen. Een willige stemming bestond er ditmaal wederom voor Tabaksaandeelen, waarover weinig bizonders kan worden gezegd, dan alleen dat de groote maatschappijen over het loopende jaar vermoedelijk, dank zij mede den hoogen rubberprijs. flinke divi denden kunnen uitkeeren. Van Cultuur waarden is er voor Suiker de minste be langstelling met het oog op de stabiele prijzen, welke voor de komende jaren niet meer dan matige dividenden doen verwach ten. In verband met het breede en steeds breeder wordende arbeidsveld der Handels- vereeniging „Amsterdam" worden deze aandeelen nog voortdurend gekocht door hen, die van obligaties eensdeels verzadigd zijn en op de aandeelennjarkt naar een flink rendement voor hun kapitaal zoeken. Deze neiging komt trouwens aan vele aan deelen ten goede. Zoo bestaat ook voor aandeelen Koninklijke doorgaans goede vraag, al spreekt men ook van een prijzen oorlog in de Unie en moeilijkheden in Mexico. De laatste zijn trouwens door Sir Deterding tegengesproken, terwijl ten aan zien van de Russische terreinen de kans op een loonende exploitatie grooter schijnt te zijn geworden. Op de Amerikaansche markt werd aan vankelijk de vastere stemming van New- York overgenomen. De hausse werd daar krachtig hervat en de omzetten stegen tot 2 millioen shares Der dag. De contramine zit echter niet stil en doet voortdurend nieuwe aanslagen op de fondsenmarkt, zoodat ook deze week een reactie intrad naar aanleiding van geruchten over een beperking der bankleeningen voor beurs- affaires. Ook de New-Yorksche markt staat op een niveau dat het moeilijk maakt tot nieuwe aankoopen te adviseeren. Op de Beleggingsmarkt zijn de koersen van Hollandsche Staatsfondsen weinig ver anderd. Eenige vraag was er voor Brazi lianen in verband met den beteren wissel koers, welke op herstel van den economi schen toestand des lands wijst. De geldmarkt blijft hier ruim geld op prolongatie 3 a 3/2 j De overwerkvergunning in het metaalbedrijf. Gisterenmorgen heeft te 's-Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen den directeur-generaal van den arbeid, den heer Zaalberg en de organisaties van werkge vers en werknemers in het metaalbedrijf. De aanleiding tot deze conferentie was de per 1 October eindigende overwerkvergun ning voor het metaalbedrijf, waardoor de werktijd tot 53 en 54 uren per week werd opgevoerd. De heer Zaalberg wenschte nu het advies der organisaties in te winnen omtrent de regeling der werktijden in dit bedrijf na 1 October. Naar „het Volk" verneemt, heeft de mo derne metaalbewerkersbond geadviseerd, om als uiterste maximum 51 uur per week toe te staan als overgang naar de 48-urige werkweek, welke op een nader vast te stellen tijdstip zou moeten worden inge voerd. Hij herinnerde hierbij aan een schrij ven van den heer Zaalberg aan de arbei dersorganisaties, waarin deze beloofde, dat,- voor zoover het van hem afhing, de 51- urige werkweek per 1 October, zou worden ingevoerd. Aan deze belofte hield de mo derne bond zich vast. De werkgevers Wij zen dit advies echter van de hand en wen- schen de beslissing aan de regeering over te laten. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond gaf het blad machtiging tot de verklaring, dat, indien het advies van den modernen bond niet wordt opgevolgd, de mogelijkheid van het uitbreken van conflicten na I October over deze aangelegenheid gansch niet denkbeeldig te noemen is. Troelstra-oord. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen schreef on langs een prijsvraag uit voor het ontwer pen van het Troelstra-oord. Een 5-tal ar chitecten, die uitgenoodjgd. waren, zonden ontwerpen in. Van die vijf ontwerpen is ru bekroond dat van den heer J. H. Mulder Jr. te Amsterdam, die zijn ontwerp inzond on der het motto Vrijenberg i'354 Hoogbouw. - Weldadigheidspostzegels. Omstreeks Kerstmis zuilen wederom weldadigheidspostzegels worden uitgege ven. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van den ar beid voor het bescherming en hulpbehoe vende kind in het algemeen, echter met uit zondering van den arbeid, vallende onder het begrip „zuigelingen-verzorging". De grenzen worden dan ruimer getrokken dan in December-Januari jl., toen^de verkoop geschiedde uitsluitend ten bate van de in stellingen, welke voogdij- en regeerings- kinderen verplegen. De minister heeft tot het bestuur van den Nederlandschen Bond tot kinderbe scherming het verzoek gericht, zich te be lasten met de organisatie van de betrokken instellingen om gezampnlijk de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de verdeeling van de netto-opbrengst zorg te dragen, onder voorbehoud, dat het plan van verdeeling door den minister zal zijn goedgekeurd. De malversaties bij de N. V. „Het Witte Kruis". Naar aanleiding van ue malversaties b:j de N.V. Obligatiemaatschappij „Het Witte Kruis", wordt door den heer Beek, den mede-directeur van den gearresteerde A. C. M. B. omtrent de toedracht dezer zaak nog het volgende medgedeeld De heer Beek hoorde Donderdagmorgen voor het eerst van de door zijn compagnon gepleegde verduistering. Een der hoofdagenten waarschuwde hem toen, dat de prijzen in Amsterdam niet uit betaald werden, omdat er geen geld was. Daar de heer Beek door een langdurige ziekte reeds geruimen tijd niet meer op het kantoor der maatschappij geweest was, kon hij zich omtrent den financieelen toe stand geen juist beeld vormen, maar hij was er van overtuigd en de boeken wezen ook voldoende uit, dat het bedrag benor- digd om de prijzen uit te betalen, ruim schoots aanwezig moest zijn. Hoewel hij nog geen cijfers kan noemen, verzekerde hij dat het verduisterde bedrag de honderd duizend gulden verre moest overschrijden. Woensdag ji. was de gearresteerde nog ten huize van zijn compagnon geweest, had daar eenige zaken besproken en had hem 3 kwitanties laten teekenen, waarop hij la ter 5500 aan de Amsterdamschc Bank geïnd heeft. Het overige geld moet hij reeds eenigen tijd eerder bij verschillende bankinstellin gen ten name der vennootschap hebben opgenomen. Men zal. zooals reeds gemeld, trachiet met de prijswinnaars tot een schikking te komen, waardoor het niet noodig zal blij ken het bedrijf te liquideeren. Weldadigheidsfeest te Brussel voor geteisterd Nederland. De correspondent van het „Hbld." te Brussel meldt De „Bond van Vlaamsche Tooneelntaat- schappijen'-' gaf gisterenavond in den Vlaamschen Schouwburg een weldadig heidsfeest ten bate van de slachtoffers- van de stormramp in Nederland. Aan dit feest verleenden hun medewer king de dames Wybauw Dutilleux, die eenige liederen zong, en Ferguson, een jonge danseres de componist Emiel Hulle- broek en Arie van den Heuvel, de tooneel- maatschappij „De Meibloem" en Peter Be- noit's koor. De zaal van den schouwburg was vrij goed bezet. De Nederlandsche gezant en mevrouw Van Vredenburgh, benevens vele bekende Belgische persoonlijkheden en leden van de Nederlandsche kolonie woonden het feest bij. B Luxe mailshoe. Op de tentoonstelling van schoenfabri katen enz., te Waalwijk gehouden, was o.a. een inzending van de luxe mailshoe. Het vakblad voor leder- en schoenindustrie schreef over deze inzending het volgende Hier vinden we in het midden van de groote hal het mooiste van het mooiste. De buitengewone collectie hier vertegenwoor digd werd niet alleen door bezoekers ge prezen doch van iederen schoen die de fa brikant van de luxe mailshoe gebracht had moesten de collega's getuigen, dat deze de fijnste, beste en sierlijkste was. De firma bleef buiten mededinging, moeilijk zou het zijn geweest hier een prijs voor te bepalen. In de waardeering voor haar werk ligt voor de betrokken firma de grootste roem. VLISSINGEN, 19 SEPTEMBER. „Orkestvereeniging Vlissingen". Het concert der orkestvereeniging Vlis singen, directie mevr. BrandBekker, het welk op 24 September zou plaats hebben, is" uitgesteld tot Vrijdag 2 October. Zeebaden. In de week van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 September werden in het ge wone bad genomen 236 zeebaden, waar van 119 door dames en 117 door heeren en in het volksbad 65, waarvan 24 door dames en 41 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 63 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 60 graden. Nijverheidsonderwijs, De commissie van toezicht op het Nij verheidsonderwijs verzoekt in achterstaan de advertentie aan patroons en werkgevers de jongelieden, die bedoeld onderwijs vol gen, in de gelegenheid te willen, stellen re gelmatig en op tijd bedoelde lessen te kun nen volgen. Alhambra Theater. De Ufe-Decla-fabrieken lanceeren een film, die er wezen mag. Op meesterlijke wijze is het gewone gegeven ,,Ich liebe dich" verwerkt tot een cinematisch kunst product,'dat door de schitterende speelta- lenten der verschillende artisten en niet minder door de uitermate kundige regie tot een werkelijk genieten van de toeschou wers wordt. Het machtige filmwerk weet buitenge woon te boeien door spel en aankleeding, door amusement en spanning. Er is een climax in het verloop van de rolpren', zoodat het sensationeele bewaard blijft tot dt laatste acten. Rustig en zonder veel emoties ontwikkelt zich het hoogtepunt dei- handeling, terwijl een reeks zeer fraaie natuuropnamen, welke de waarde van de rolprent niet weinig verhoogen, het boei ende verhaal in een bekoorlijke omlijsting plaatsen. Vooral de laatste afdeeling is een aaneenschakeling van schitterende taferee- len en spannende momenten. De film-diva Liane Haid en de acteur Alfons Tryland zijn onweerstaanbaar in hun bekende crea ties. De film-ster is ongetwijfeld een dei- beste en schoonste actrices, waarover het concern beschikt. „Ich liebe dich" noemen wij dan ook gaarne een uitstekende speelfilm, die de bioscoopliefhebbers met genoegen zullen zien, temeer waar de „Alhambra'-directie het genot heeft weten te verhoogen door het engageeren van de solo- en coloratuu1- zangeres AAarie Sablairolles, die uitmun tend deze film weet te illustreeren. De wijze waaop zij het bekende lied „Ich liebe dich, wie nichts auf dieser Erden" van Ed ward Grieg e.a. vertolkt, is een treffend be wijs, dat zij streeft naar eenheid van ge voelen tusschen haar zang en het filmbeeld. Deze harmonie is bij film-illustratie juist zco moeilijk, waarom wij haar, alsmede de begeleiding moeten loven om den ernst in liet opvatten van de taak en de uitvoering daarvan. De toch al groote kwaliteit van deze film wordt hiermee niet weinig ver hoogd. Dat ook het bij-programma, o.m. „Het ltven in den Oceaan", natuuropname en dc klucht „Hoogvliegers" op peil is, be hoeven wij van „Alhambra" eigenlijk nau welijks te zeggen. In onze tijdinghal. Foto's van de tuinbouwtentoonstelling tc Arnhem van de officieele opening van het nieuwe turngebouw te Amsterdam van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel. Lux or-Th eater. Mag een dokter spreken Is de geestelijke, wien de misdadiger zijn misdaad bekent, verplicht, in het be lang der gemeenschap, die booze daad aan het licht te brengen Moet de advo caat, di£ door zijn cliënt in vertrouwen wordt genomen, zwijgen, indien hij dingen verneemt, waarmede het algemeen belang gediend zou zijn, indien ze wereldkundig waren Moet de medicus van zijn ervaring in zijn practijk getuigenis afleggen, indien de rechterlijke macht hem dat gelast Mijnhardfs Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardfs Thijmsirocp f 0.75 Anga-sirocp (ook bij Kinkhoest). f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten (Ingez. Mededeeling.) Deze vragen bieden gelegenheid tot ellen lange discussiën en eindelooze gedachten- wisselingen het vraagstuk van het be- roepsgeheim is en blijft een bron van ver schil van opinie en innerlijken strijd. Deze film handelt over het geval van den medicus. De Engelsche vrouwenarts dr. Davis weigert voor den rechter verkla ringen af te leggen, die volgens hem onder zijn ambtsgeheim vallen. Later, als zijn zoon Roger hem zijn bruid voorstelt en de dokter bemerkt, dat zij eens zijn patiënte was, wordt zijn tweestrijd nog zwaarder. Wat draait boven beroepsgeheim óf va derliefde Moet hij ook zijn ambtsgeheim handhaven, wanneer het geluk van zijn zoon op het spel staat Of moet hij zijn zoon alles vertellen De dokter zwijgt en het paar huwt. Als zij wegrijden verricht de vader een symbolische handeling door hen rijst na te werpen. Deze film lost hier mede het probleem nog niet op. Wel zal zij er toe bijdragen om in ruime mate de gedachte te versterken, dat men het volle vertrouwen in zijn geneesheer moet stellen en hem de zuivere waarheid moet mede- deelen. Lilian Hal! speelt in deze Idial Film op uitnemende wijze de rol van de bruid. „De vrouwelijke Harold Lloyd" is een voortreffelijk pendant van Kareltjes „Pas oo, val niet" we aanschouwen soortge lijke evoluties, ditmaal van een filmster, zoodat men inderdaad zijn hart vasthoudt. Ook het komische genre is deze filmdiva echter wel toevertrouwd. Het bijprogramma is boeiend en uitge breid, terwijl de muzikale illustratie niets te wenschen overlaat. Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding. De afdeeling Vlissingen van de Geref Vereen, voor Drankbestrijding heeft in het Militair Tehuis een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer P. Loof, oud-gevangenis-ambtenaar Ie Middelburg, die tot onderwerp had „Ge vangeniswezen en Reclasseering". Uit zijn veeljarigen arbeid vertelde spreker over het leven der gevangenen, dat in eentonigheid verglijdt, slechts afgewisseld door bezoek, kerkgang en een enkele lezing. Vérvólgens besprak bij den reclasseeringsarbeid. In de laatste jaren is er in ons gevange- nisstelsel en strafrecht veel veranderd en verbeterd. Zoo is opgekomen het instituut der voorwaardelijke veroordeeling en dat der voorwaardelijke invrijheidsstelling. Aan personen, diie door hun goed gedrag in de gevangenis „betering des levens" toonen of aan hen, voor wie erkende organisaties de verantwoordelijkheid aanvaarden, kan gedeeltelijke of geheele kwijtschelding der (lichte) straf worden geschonken. Zij wor den dan echter onder toezicht gesteld van zgn. „patroons" door verschillende organi saties aangewezen. Naast Pro juventute, N. C. G. O. V. is ook de Geref. Vereen, als reclasseeringsinstelling erkend. Door hun toezicht en hulp hebben vele patroons al reddend werk verricht wanneer ontslagen gevangenen weer in het voor hen soms zoo moeilijke en donkere leven terugkeeren. Spr. wekte de aanwezigen op de drank bestrijders in dit zoo veel tact eischende zware en toch mooie werk te steunen.Voor de drankbestrijding ligt hier een nieuw ar beidsveld. waar het woord omgezet wordt in de daad. de liefde gestalte krijgt en zoo de solidariteit van schuld wordt getoond. Vooral waar hier ter stede nog weinig voor de reclasseering in drankbestrijders- kingen gevoeld wordt, terwijl wij in mr. Van der Feltz zulk een trouw steunenden laadsman hebben, had dit woord beteeke- nis. Na een interessante bespreking slooi ds. Gruppen de vergadering met dank- zegging. Voor het examen als derden stuurman is geslaagd de heer J. de Poorter, leerling van, de De Ruyterschool. Kamer van Koophandel. Het verslag van de gisterenavond gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel voor de'Zeeuwsche eilanden moet, wegens plaatsgebrek, blijven overstaan tot een volgend nummer. Het 60-jarig bestaan van de R. H. B. S. te Middelburg. Gisterenmiddag werd het verleden week door slecht weer en slecht terrein, tengevolge van de hevige regens, uitge steld sportfeest, een onderdeel van de R.H.B.S.-feesten, gegeven op het gemeen telijk sportterrein. Door een 140-tal leerlingen der school werden onder leiding van hun gymnastiek leraar, den heer W. de Graaf, en be geleid door het Middelburgsch Muziek korps, in tegenwoordigheid van een steeds aangroeiend aantal belangstellenden ver schillende turnnumme'rs gegeven, geza menlijk door de jongens en meisjes goed uitgevoerde demonstraties in springen en in breedte springen op paard en brug. De meisjes alleen gaven goed 'klassikaal werk aan de brug te zien, doch vooral de wor- stelstanden van de jongens op de tonen van het Volkslied en andere vaderlandsche liederen, vielen terecht zeer in den smaak en het was jammer dat het juist toen vrij hard regende, al herstelde het weer zich gelukkig vrij spoedig en bleef het verder droog. Dit was gelukkig voor de demonstratie- van verschillende spelen, als kastie. tam boerijn-, slag-, korf- en voetbal. Doordat tegelijk met deze spelen door een deel dei- meisjes keurige evenwichtsoefeningen wer den te zien gegeven en daarna voor jon-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1