iak tzena Abdijsiroop Eerste Blad /erkooperl 'EN gjl nummer bestaat uit 2 bladen. Brieven uit de Hofstad FEUILLETON Zooals de ouden zongen... Beursbeschouwingen Een beginnende verkoud heid is een beginnende brand: men weet nooit tevoren boever zij zich za! uitbreiden. Gebruik daar om onmiddellijk Akker' BINNENLAND VLISS1NGSCHE COURANT it gratis NING - td :n sausen kunt nt koken, pud' torn het is een tn de bekende NA jevuld terug en tis en franco. ifabr. Koog ^aan in Kenden aan Einde vaeantie. Begin kunstseizoen. Findeüik zijn nu weer alle onderwijs wetten heropend. Zelfs de H. B. S.-en Sn weer op gang, hetgeen na negen we- 11' rusten niet zoo gemakkelijk gaat. Alle ruders zijn ongetwijfeld weer ;n hun nop- 'ies dat hun geliefde telgen weer aan den rem'matigen arber-d zijn. Zonderling toch die toestand dat alle ouders wij durven haast te zeggen zonder eenige uitzondering de vaeantie veel en veel te lang vinden dat zij alle zeer veel nadeel in die te lange vaeantie zien en dat deze toch onveranderd hlijft Dezer dagen ontmoetten wij zelfs een ieeraar aan de H. B. S., die van oor deel was dat het noodig was de vaeantie te beperken en die er rond voor uitkwam dat hij ook voor zichzelf die vaeantie niet beierde en dat hij deze in het nadeel van hef onderwijs achtte. Hij wilde er echter niets tegen aanvangen omdat hij den toorn zjjnèr collega's vreesde. Toen wij eens een vader zijn nood hoor den klagen over de vaeantie zijner jongens, oaven wij hem in overweging op de een Jf andere wijze uiting te geven aan zijn I ™rief. Ik zou je er lekker voor bedanken, was zijn antwoord, het beste is toch nog maar altijd de leeraren te vriend te houden cn het gelukt toch niet, verandering er in te brengen, zoodat mijn jongens het maar moeten doormaken. Erg hoog konden wij dit standpunt niet vinden, maar mensche- Jjjk-begrijpelijk is het wel. 't Is trouwens een opvatting die men overal ten opzichte van het onderwijs bij de ouders kan aan treffen men is er beducht voor om de on derwijzers of leeraren te ontstemmen, om dat men vreest dat dit zou kunnen nawer ken op de leerlingen. Maar dat het over- groote deel der ouders niet tevreden is j over het onderwijs dat weten we allen zeer goed. Echter is het contact dat ouders heb ben met het onderwijs altijd van voorbij- gaanden aard, zoodat niemand ten slotte I veel lust gevoelt om zich ten strijde te gor den tegen datgene wat hem daarin niet aanstaat. In Den Haag is zeke niet veel verbete ring te wachten, want de wethouder van onderwijs is een gewezen Ieeraar bij het hooger onderwijs en dus niet objectief daar tegenover. Zijn voorganger was dito dito en het is dus te begrijpen dat tegen het euvel der veel te lange vacanties niets ge daan wordt. Het zou bijvoorbeeld niet zoo dwaas zijn als een deel der vaeantie werd gebruikt om de jongelui die onvoldoende in ten of meer vakkon hadden verkregen bij het overgangsexamen, nog eens speciaal in die vakken les te blijven geven. Op die wij ze zou misschien het enorm aantal „zitten- blijvers" verminderd kunnen worden en het zou misschien niet kwaad zijn als de leera- 1 ren ook eens eenige moeite meer hadden te doen om de leerlingen die niet geheel passen in het onderwijs-systeem, bij te wer ken. Het denkbeeld ware te overwegen Dit jaar zijn de zomervacanties voor de lagere scholen een week vervroegd, het geen ditmaal een succes is geworden, aan gezien het slot van Augustus zich wederom heeft gekenmerkt door bizonder onaange naam weer. De ervaring heeft geleerd dat dit vaak zóó is en ten vorigen jare, toen de tweede helft van Augustus ook zeer slecht was, is men er toe overgegaan de I vaeantie één week vroeger te laten aan vangen en evenveel vroeger te laten eindi gen, Voor dit jaar is dit al een verbetering geweest. Door ter zake kundigen hebben wij al eens de theorie hooren verkondigen dat het beter ware de zomervacantie te bekorten, maar den overigen zomertijd het aantal lesuren per dag eenigermate in 1c korten. Mes te zamen is er dunkt ons alle aan leiding om het onderwerp der vaeantie nog eens ernstig onder het oog te zien. Oorspronkelijke roman dcor LOUISE B. B. 3) Maar tot haar innigen schrik en spijt moest Betty bemerken, dat Jaap in het ge heel niet vergeten had..., dat zij maar haai I oogen behoefde op te slaan, op elk onver wacht oogenbiik dat zij en jaap in één ^rtrek samen waren, om de zijne te ont- I moeten, die heldere grijze oogen niet den eerschzuchtigen- blik er in, die haar dwon- °e« hot gevoel te lezen dat. wel bewaard, i r. §'oe'de in zijn ziel. En dan telkens maakte zjj zjch inwendig boos, voelde zich reema beklemd het was brutaal van ttap, aanmatigend, hij wist toch hoe zij Tfi?' dacht, dat had zij hem zes jaar s toen ai gezegd. Wat wilde hij dan nog w», refib°V€n hij kende toch, hij kon ve[nioeden in elk geval, den leeren, n Vr die haar bond aan haar neet, ««dolf van Hoogduynen. I onorf»1'. hr?°s Ja, maar daarom in haar Rutid Del bindend voor haar en voor Huvnü^i nan sin gén en Jacques van den cSES arte,s waren e,kaar niet verwant, brn»»r n ZlJ door hun ouder's huwelijk, als omrr/wÜ Zl,s*er onder hetzelfde dak samen an(l?5^eiV Daai'°m had Bettv nooit iets 'arn hJn - £.ez'en dan een broer, maar band ni l'^dwillig verscheurd dien lieven I onzalig oogenbiik nu zes jaar cnver\v' uen. 200 onvoorbereid, zoo schril Nooit i hij het gedaan... I dreven ^as JaaP 'n zijn kinderjaren over- nifeisie hJ?Keweest tegen het mooie Wdfe 11 zl?sternaam gafdaartoe aard 7;- ,üok n'e* z>.in niWer jongens- in aanhankelijkheid gold veel meer Hoe het zij, het einde aller vacanties is tevens het ondubbelzinnig teeken dat het met den zomer is afgeloopen. Scheveningen gaat zijn winterslaap in, de residentie zelf ontwaakt en opent weer wijd de deuren van alle theaters. Met dertigen schrik zien wij altijd die lawine van Kunst, die over onze hoofden zal worden uitgestort, tege moet. Zie alleen eens hoe wij hier drie Haag- sche tooneelgezeïschappen hebben. Van der Lugt, die met zijn Hofstadtooneél den Ko ninklijken Schouwburg blijft betrekken »n de tweede plaats de restanten van 't Fabri- cius-gezelschap, die het Odeon-theater zul len vullen en ten derde het troepje van Cor Ruys, dat zoowaar weer in den Princesse- schouwburg terugkeert. Dan komen Verka de en het Schouwtooneel nog elk één avond in de week naar Den Haag en we hebben dus weer meer dan genoeg van het goede te wachten. Dit is alleen nog de theater-afdeeling van de groote Kunstmisschien is het vocale en instrumentale deel nog veel grooter. Er gaat geen avond voorbij dat niet het een of ander concert wordt gegeven en het is vooruit te berekenen dat dit alles niet kan slagen. Jammer genoeg, want de menschen meenen het alle heel goed met de Hage naars. maar zij zijn te veel in aantal. Er komen altijd nog vele bizondere avonden en middagen bij, er komen nog eens bui tenlandsche gezelschappen en sterren over waaien en dan de liefdadigheidsvoorstellin gen, zoodat het niemand gegeven is alles mee te maken wat geboden wordt, leder jaar hebben wij hoop dat de ervaring aan velen leeren zal dat het onmogelijk is te slagen, maar ieder jaar zijn er nieuwe waaghalzen op het gevaarlijke koord van de Kunst. En ieder jaar breken er eenige den hals, hetgeen in het algertieen niet zoo heel erg te betreuren is, want het zou op de wereld een akelig gedrang van sterren worden als het allen gelukte zich te hand haven. Men spreekt tegenwoordig dikwijls over de overbevolking van onze universitei ten, maar men ziet de enorme overbevol king van alle Kunst-scholen over het hoofd. Misschien is deze nog veel erger. Het zou ons niet moeilijk vallen In één half uur wandelen door Duinoord, de bekende woonwijk in Den Haag, u minstens vijf muziekscholen te wijzen en vijftig leeraren en leeraressen in één of ander onderhoud der muzikale Kunst aan te wijzen. En da gelijks bij wijze van spreken breidt dit aantal zich nog uit. Wij vragen ons af waar dit heen moet en wanneer dit finaal spaak zal loopen. Het aantal dans-instituten begint ook zeer angstwekkend te stijgen ia één week vonden wij niet minder dan zeven circulai res van dergelijke instituten in onze brie- benbus. „Danse et maintien" heet het te genwoordig deftig. De tweede helft van deze fraaie combinatie is waarschijnlijk na den oorlog vooral in zwang gekomen Den Haag heeft nu eenmaal den naam van de weeldestad en op de weel.de-men- schen doen de Kunstenaars in de eerste plaats een aanval. Trouwens zij zijn ten slotte de eenigen die eenigermate opgewas sen zijn tegen de voortdurende aanslagen die op de beurs worden gedaan. Een gewoon sterveling moet zich zeer beperken omdat zijn financiën hem daartoe dwingen, tenzij hij behoort tot het zeer uit gebreide korps begunstigden, dat altijd op de schopperde-bonk uitgaat en dient voor zaal-vulling. EIBER. De regeling der internationale schulden. Veranderingen op de geldmarkt.De Amsterdamsche geld markt. De prosperiteit in de Unie. Rustige locale markt. Het waren deze week geen schokkende gebeurtenissen, welke op den fondsenhan del invloed hebben uitgeoefend, en de beurzen hebben derhalve doorgaans een kalm, niet druk verloop gehad. Alen is in afwachting van de regeling der Europee- sche oorlogsschulden in Amerika, waar over men straks in Washington zal confe- Betty's moeder, zijn stiefmoeder, de eenige in huis die invloed had op den wilden, eigenzinnigen jongen. Maar naar het jon gere stiefzusje, jonger schijnend nog door haar fijne tengerheid, zag hij niet om.Toch, heel goedig, liet hij zich zoo nu en dan als cavalier pressen, om haar veilig te loodsen naar school als het gesneeuwd had en een bende jongens het plein dat zij moesten oversteken, dóór hun sneeuwballen en het inwrijven met modderige sneeuw, onveilig maakten. Veel zeide hij nooit op zulk een tochtje, maar Bettv voelde zich volkomen gerust onder zijn geleide. Toen al trok hij zulk een ongenaakbaar stug gezicht, dat de jongens blijkbaar imponeerde. En Betty twijfelde er geen oogenbiik aan, hij zou zonder aarzelen op de bende losgestormd zijn, ais ook maar één sneeuwbal haar klee deren geraakt had, al stond hij alléén te genover tien jongens. Hij bracht haar ook wel eens naar een partijtje, 's avonds, maar haar te halen van zulk een feestje, het gevaar op te loopen, binnen geroepen te worden bij een troepje opgewonden plaagzieke meisjes, daartoe haalde Betty met al haar gevlei hem nooit over. Ruud daarentegen was altijd bereid met meisjes te joelen en te spelen zij vond Ruud dan ook aangenamer gezelschap. maar met Jaap voelde zij zich veiliger. Schooljongensachtig verliefd worden op het mooie meisje dat hij zusje noemde, was nooit bij Jaap opgekomen. Nooit had hij, zooals beurtelings elk zijner vrienden Rudolf van Hoogduynen aan het hoofd gevochten 'om haar dansen, haar surprises gezonden met Sint Nicolaas, uren geloopen om anemonen of blauwe viooltjes voor haar te zoeken. Jaap had voor zulk een „onzin" indertijd een smalende, minachtende gering schatting getoond, Rechts levend voor zijn eigen jongensbelangen, zijn studies. Want ook de buitensporige leergierigheid, zijn werklust, zijn alles overheerschende vlijt. reeren. Daar zullen behalve de Fransche commissie, ook gedelegeerden zijn van. Italië, Rumenië en Tsjecho-SIowakije. Men verwacht van dit financieeie steekspel de beste resultaten en is ten aanzien van de toekomstige financieeie en politieke ver houdingen tusschen Europa en Amerika van de beste verwachtingen vervuld. Voor de beurzen is er daarom vooreerst ook geen reden om zich met het vraagstuk der internationale schulden veel bezig te hou den. In de betrokken landen zal men ge- ruimen tijd de zware laste voelen drukken, welke uit die regelingen voortspruiten het is reeds te zien aan Frankrijk, waar de premier met een reeks voorstellen geko men is, welke, naar men meent de belastin gen tot frs. 1000 per hoofd der bevolking zullen doen stijgen. Waar de nog hangende schuldregelingen voornamelijk die landen betreffen, waar thans nog in meerdere of mindere mate de invloed der inflatie ge vonden wordt, zal de terugkeer naar een gezonde financieeie basis voor de finan cieel gezonde landen we denken hierbij met name aan Engeland en ons land allicht geen nadeel zijn. Nog altijd draagt de mededinging op de wereldmarkt van Frankrijk, België. Italië, Tsjecho-SIowakije een abnormaal karakter in zooverre zij door de inflatie-politiek der regeeringen wordt vergemakkelijkt hoe eerder hier aan een eind komt, hoe sneller ook in ons land de bedrijfsvoorwaarden van landbouw en industrie weer normaal worden. In sterkere mate dan de voorgaande we ken hebben de effectenbeurzen onder den invloed gestaan van de verschijnselen op de geldmarkt. De Amerikaansche markt, welke den laatsten tijd teekenen van ver moeidheid toont, schijnt in haar haussebe weging, al of niet zonder opzet van de groote draadtrekkers, door de vastere geld markt te worden geremd. Veel meer dan hier is de speculatie in New-York gevoelig voor een stijging in de rentekoersen een bepaald flauwe stemming ontstond dan ook toen daggeld tot 5'/^ steeg en door' de banken beleeningen werden aangezegd. Over de oorzaken van de krappere geld markt te New-York tast men nog in het duister. Mogelijk is dat men met reëeie be hoeften te doen heeft, verband houdende met de financiering van den oogst en de najaarsaankoopen, mogelijk is ook dat de markt door de geldmagnaten wordt gema nipuleerd om op de fondsenmarkt de ge- wenschte koersbeweg'ngen te doen ont staan. In elk geval is het een feit. dat New-York deze week groote kapitalen uit Londen heeft weggetrokkenzoodat men thans aan de Theems eerder een verhoo ging dan een verlaging van het bankdis- conto tegemoet ziet. Het sj>reekt wel van.-'jf, dat ook de geld markt te Amsterdam zich aari den invloed dier geldverplaatsingen niet kan onttrek ken. Vooral na de jongste discontoverla ging te Londen is de Pondenkoers te Am sterdam voortdurend gedaald, namelijk van 12.14 tot 12.04|'2. een bewijs dat men hier Hollandsch kapitaal uit Londen terug trok. of Engelsch kapitaal hier poogde te plaatsen. De vraag naar Guldenwissels te Londen schijnt nu zoo groot te zijn gewor den dat de wisselkoers zijn goudpunt be reikt heeft, met andere woorden, men moest in Engeland voor Guldenwissels een zoo hoogen koers betalen, dat het vooraee- liger werd, goud te koopen en dit naar Hc-Hand te remitteeren zulks is blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank per 7 September geschied, de goudvoorraad der bank is in de op dien datum geëindigde week met f 2l/z millioen toegenomen, zon der dat de buitenlandsche wisselportefeuil le of de diverse rekeningen noemenswaard zijn gewijzigd. Waar onze circulatiebank over een voldoenden goudvoorraad, boven dien over een groot tegoed in het buiten land beschikt, is zij op nieuwe goudzendin gen niet gesteld en het is dus wel mogelijk dat zij daartegen maatregelen beraamt. De verlaging van den prijs, waartegen zij goud inkoopt, nl. van 1648 tot 1847.50 per K.G, fijn. is reeds met den goudtoevoer uit Engeland in verband gebracht ook is had hij van zijn vader geërfd. Toen kwam de tijd dat Betty uit huis ging, twee jaar wegbleef op buitenlandsche kostscholen. Kort na Betty's vertrek vol tooide Jaap zijn opleiding, door eenigen tijd door te brengen op een handelsschool in Hamburg en daarna een groote Europee- sche reis te maken, waartoe zijn vader hem royaal in staat stelde. Jaap werkte reeds op het kantoor van zijn vader, toen Betty weer thuis kwam. Daar de zwakke gezondheid harer moeder deze niet toeliet het dochtertje van Lausanne te halen, maakte Bettv de terugreis met verwanten, die haar eenige dagen te logeeren hielden op hun Geidersch buiten. Nu kwam de dag dat zij in den middag zou thuiskomen. Aan Jaap werd opgedragen haar te gaan haten van den trein. In kalme stemming wandel de hij naar het station der Staatsspoor. Onder de wachtende menschen stond hij voor den controledoorgang met rustig klop pend hart. Voor zijn geest stond nog altijd de Betty die hij indertijd ook had wegge bracht naar het station een zestienjarig bakvischje in wat te korte rokken, een wijd los jaquet, een matrozenhoedje op het lange donkere haar, dat in een dikke vlecht haar op den rug hing, een geheel kinderlijk figuurtje nog. schraal en fe lang voor den tengeren lichaamsbouw, verlegen blozend bij het minste woord dat de attentie op haar vestigde. Hij, drie, vier jaar haar oude re, had zich toen al zooveel ouder, volwas sen. een man gevoeld. En onwillekeurig zochten zijn oogen naar zulk een onuitge groeid figuurtje onder den drom menschen, overladen met bagage, dien de trein ont laadde op het tweede perron en die nu haastig kwam aanstappen naar den contro ledoorgang, tot plotseling zijn oog bleef hangen aan een elegante jonge dame, die haar lachende donkere oogen reeds van verre op hem gevestigd hield en, toén zijn oogen eindelijk de hare ontmoetten, wuifde (Ingez. Mededeeling.) het niet uitgesloten dat de directie, houdt de geldrmmte aantot een verdere dis contoverlaging besluit. Ten deze heerscht er thans ter beurze onzekerheid, aangezien een eventueele discontoverhooging te Lon den, een verlaging te Amsterdam overbo dig zou maken. Intusschen is de pondén- koers de laatste dagen weer gestegen. Gevolg van de ruimere geldmarkt is aan stonds een meerdere vraag naar eerste- kïasse-öe/eggingswqarden, welke deze week te Amsterdam dan ook iets vaster waren Neder!, en Ned.-Ind. Staatsfond sen werden een fractie hooger verhandeld. De weifelende New-Yorksche koersen hebben hier op de Amerikaansche ajdeelin- gen aanvankelijk ook eenige gereserveerd heid doen ontstaan, zoodat de speculatie zich uit de populaire Wabashshares en Interc. Rubbershares terugtrok, .'later, toen ook New-York beter gedisponeerd werd, kreeg men hier weer moed en opnieuw bleek men plus royaliste que Ie roi aan- deelen Central Leather, een fondsje dat kortgeleden weinig meer dan een non- valeur was, werd hier tot 22 opgezet, terwijl men te New-York er niet meer dan 20 voor betaalde. Ook in Wabash shares ontwikkelde zich meerdere handel. De berichten uit de Unie blijven gunstig luiden. De spoorwegontvangsten over Juli toonden een beduidenden vooruitgang, fu- siegeruchten doen nog steeds de ronde, in de ijzer- en staalindustrie nemen de orders toe, de kopermijnen komen in beter con ditie, nu Europa en Zuid-Amerika groótere hoeveelheden afnemen en Amerika zelf thans meer gebruikt dan vroeger heel de wereld. Alleen in de petroleumindustrie wordt tusschen de producenten een prijzen- strijd gestreden, waarvan nu de velerlei consumenten profiteered Op de Locale Markt heerschte doorgaans èen vaste" 'stemming. dë'ómzéttëiL waren, echter niet groot, zelfs niet voor de Jur- gensaandeelcnwaarin de rust reeds weer is teruggekeerd. Ten overvioede heeft de directie thans ook een „open brief" ge schreven op de beurs hebben aanvankelijk steunaankoopen de koersen van Jurgens- aandeelen weer ongeveer op het niveau gebracht van vóór den aanval. Aandeelen van Kunstzijdefabrieken waren aan den vasten kant. In verband met goede berichten over ta- baksoogst-1925 en gunstige dividend-be schouwingen ondervonden Tabaksaandee- len vrij beduidende vraag, zoodat de lei dende soorten opnieuw monteerden. Aan deelen Senembah vooral zijn gefavoriseerd op grond van den hoogen verkoopprijs welke dusver voor de tabak verkregen werd. Rubberaandeelen blijven onregelma tig, doorgaans meer gevraagd dan aange boden de rubberprijs is" na een stijging tot 3 shilling 6y2 d. weer tot 3 shilling 2 d. teruggegaan. Opmerkelijk is dat Oliewaar den, met name Koninklijke ondanks de prijsverlaging voor ruwe olie in de Ver. Staten op hoogere koersen worden verhan deld de maatschappij is meer betrokken bij het geraffineerde product, waarvan de prijzen in de Unie echter ook terugloopen. Suikeraandeelen houden zich goed op prijs, hoewel de suikerprijzen en de suikersta- met de hand en hem nog achter het hek vroolijk toeriep „Bonjour, frère Jacques Een zeldzame blos overtoog Jaap's glad geschoren wang. Nog zag hij het goed zittend effen donkerblauw costuum, het figarojakje over een wit batisten blouse, een geheel vormend, dat bevallig kleedde de slanke, tengere, maar volkomen geëven- redigde gestalte, het opgemaakte donkere haar, zoo fraai gelant op 't kleine blanke voorhoofd,, het zuiver ovaal van het gedis tingeerde gezichtje onder den grooten wit ten stroohoed. naar de mode dier dagen achterover gedragen. En die groote, vrien delijke donkere oogen, dat lieve mondje, zij lachten hem toe. hem alléén... Hij merkte op, hoe eenige der omstanders eerst naar dat mooie jonge meisje en toen naar hem zagen bij haar vroolijken groet en toen, plotseling, doortintelde hem een machtige trots, het heerlijke gevoel van eigendoms recht op dat verrukkkelijke schepseltje Eindelijk kon Bettv door de controle, stapte vlug op Jaap af, die als vastgenageld stond op zijn plaats, terzijde van de men schen, voor het eerst in zijn leven een vreemd gevoel van verlegenheid bekam- pend. .Bonjour, frère Jacques klonk het weer. Zij greep zijn beide handen, drukte onbevangen een kus op beide zijn wangen. „Jaapie, m'n jongen, wat leuk dat je ge komen bent. heb-je een rijtuig Ja, daar... Laat ons dan dadelijk wegrijden Wat mompel-je vraag-je of ik nog meer bagage heb Maar wat dacht je dan, Jaap, dat een dame het af kon met een taschje zoo groot als een vuist... Daar heb je mijn witkiel al, met mijn valies, hoeden doos en parapluiezak. Er komt nog een kof fer, een groote koffer.. Zeg, Jaap, hoe gaat het thuis mama is toch niet erger? Niet? O heerlijk En hoe gaat het vader en Fietje Is „the baby of the family" nog zoo dik Leuk, ze allen weer te zien Zeg, Jaapie, en jij bent niets veYandefd, geen tistieken niet in het voordeel van de haus siers zijn. De laatste jaarverslagen toonen echter aan, dat de Indische suikercultuur- maatschappijen, dank zij nieuwe weten schappelijke methoden en perfectioneering hunner fabrieken een lageren kostprijs kunnen verkrijgen. Geld op prolongatie 3/2 Het verdrag met België. In de „Vragen des Tijds" komt een ar tikel voor van prof. mr. dr. J. P. A. Fran cois. referendaris, chef van de afdeeling Volkenbondszaken bij het departement van buitenlandsche zaken, over het verdrag met België. Hij verklaart daarin een poging te zien om het Nederlandsch belang te die nen door een breede politiek van interna tionale samenwerking en tegemoetkoming ook daar, waar zulks met niet onbelang rijke economische nadeelen gepaard gaat. Dat zij, wier belangstelling vooral uit gaat naar de ontwikkeling der getroffen nationale belangen, zich geroepen voelen de beteekenis van de aantasting dier be langen in het volle licht te stellen, is te be grijpen, al mag men zich afvragen, waarom deze critici niet reeds vijf jaar geleden, toen de nu zooveel aanstoot gevende beginselen van het verdrag bekend werden, hun stem hebben verheven. Het ware echter te wen- schen dat, welke critiek ook worde ge oefend. deze steeds zal blijk geven gedra gen te worden, door het besef, dat de ver wezenlijking der rechtsidee in de wereld de levensvoorwaarde voor het vreedzame verkeer der volken, en daardoor tevens een nationaal belang van allerhoogste orde is. Dan althans zal de historie-schrijver niet van het Nederlandsche volk behoeven te getuigen, dat het wel het derde eeuwfeest van het werk van een zijner grootste zonen vierde met tentoonstellingen en redevoe ringen, maar dat het slechts blijk gaf diens stem te hebben verstaan als het gold de beoordeeling van de gedragingen van an deren. De schrijver meent dus. dat het niet aan gaat zich bij zijn critiek op het verdrag te laten leiden door de overweging, dat tegenover concessies, door de eeiie partij Nederland gedaan, niet gelijkwaardige te- genpraestaties van de wederpartij staan. Stelt men zich op dat standpunt, dan kan men ook gerustelijk alle verwachting op geven. de belangenconflicten in de wereld, anders dan door geweld tot een beslissing te brengen. Hun, die grieven hebben, stelt hij in 't algemeen de vraag., of het niet juister is bij de beschouwing van de nieuwe regeling uit te gaan van de in het heden- daagsche volkenrecht geldende begrippen, dan de nieuwe bepalingen minitieus te ver gelijken met die van 1839. De rechtsopvat tingen, met name die omtrent het regiem der internationale rivieren, hebben zich ge wijzigd. Meer en meer is 'het souvereine recht van de oeverstaten op het binnen de landsgrenzen gelegen stroomgedeelte aan banden gelegd. Professor Francois brengt in herinnering, dat reeds in 1792 een re solutie van den Conseil Exécutif der Fran sche Republiek de vrije vaart op de Schelde voor de oeverstaten opeischte In 1839 was het wederom de Schelde waar het eerst van alle rivieren in Europa de scheepvaart bij internationaal verdrag werd opengesteld, niet meer uitsluitend voor de oeverstaten. maar voor alle na tiën. Sinsdien zijn de internationale rechts opvattingen op dit stuk zeker niet stil blij ven staan, integendeel, zij toonen een ge stadige o-ntwikkeling in de richting van verzwakking van de souvereiniteit van den bevoorrechten oeverstaat. Een de-nationa liseering, gelijk bij den Donau, is evenwel, ook in het nieuwe verdrag, voor de Schelde niet aanvaard evenmin is, gelijk bij Do nau, Rijn, Elbe en Oder aan het niet- oever-statenelement in het beheer over de rivier een plaats ingeruimd de in te stel len riviercommissie zal uitsluitend uit ver tegenwoordigers der beide oeverstaten, in zier, hoor Ik zou je zóó herkend hebben, als ik je in de straten van Lausanne was tegengekomen Toch, eerlijk bekend, ik stelde me je langer voor... en je bent breed geworden en dat kort geknipte haar staat je heel goed, vroeger waren die ^krullen zulk een schaapachtige vacht. Je bent zoo... zoo... veel manlijker geworden...!" Zij babbelde aan één stuk door, terwijl zij wachtten op den witkiel die talmde den koffer te brengen. Jaap haalde al dien tijd beklemd adem, hij kon niet onbevangen praten, antwoordde kortaf of knikte maar eens. Betty's vlugge, bevallige bewegin gen, haar rood mondje, de zachte glans van haar reebruine oogen, ze waren Jaap Bar- tels een openbaring Vooral de donkere oogen, op die van zijn tweede moeder ge lijkend Maar had hij ze bij zijn stiefmoe der vergeleken bij de oogen van Italiaan- sche madonna's, aanbiddelijk, heilig, moe derlijk de reine, teeder vroolijke blik van Betty's oogen kuste met zacht geweld zijn stug hart open dat tot op heden gesloten was gebleven voor vrouwelijke bekoring... Dien avond, eindelijk alleen op zijn ka mer, sloot hij de deur, onderwierp voor den spiegel zijn uiterlijk aan een nauwkeu rig onderzoek. Misschien voor het eerst van zijn leven. Nog herinnerde hij zich Betty's plagende uitroepen, drie jaar geleden, toen zijn stiefmoeder bij een schoonmaak in zijn kamer, in de waschtafellade een kam vond die meer gapingen vertoonde dan tanden „Maar Jaap riep zij, „hoe is het mogelijk zoo'n ding naar behooren te gebruiken „Och wat, ik help al lang me zelf met de kam die de natuur me gegeven heeftEn Jaap haalde lachend zijn tien vingers door zijn lokkige vacht. Betty, het nufje, had toen schamper ge smaald „Wel ja, zorg voo het uiterlijk is zoo iets mins, veel te diep beneden den geleerden Jaap Bartels. De Bartelsen zijn 't tegenovegestelde van de Hoogduynens." (Wordt vervolgd:)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1