lissingsche Courant MSMII rrlil jSt&d voorstad Dorp voordorp uveede Blad HUOJIGII SEPTEMBER 1925. No. 214 ;er „LEO .EfTi FEUILLETON oals de ouden zongen... INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS SPORT VAN DE VAN urINGSDIENST van waren in het keuringsgebied goes. Aan het verslag omtrent de bevindingen handelingen van den keuringsdienst van ren in het keuringsgebied Goes, over het 1924, is het volgende ontleend |et aantal^ gemeenten (109) onderging verandering, het aantal inwoners van -rebied Goes daalde van 249097 tot J. let aantal artikelen, dat in den loop van jaar gekeurd werd, bedroeg 182985. tvan werden in bet laboratorium 8097 isters onderzocht. let aantal winkel-, bakkerij- en visch- ,ïcties beliep 8323 het aantal artikelen, daarbij aan keuring werd onderworpen, jroeg 174886, waarbij 574 partijen ter atse moesten worden afgekeurd, 'engevolge van de onderzoekingen in laboratorium werden, behalve 1230 idelinge waarschuwingen en voorlich ten, 311 schriftelijke waarschuwingen Jonden en moesten 92 partijen in be- t genomen worden of aan de consumptie rden onttrokken. den loop van het jaar werden 91 cessen-verbaal opgemaakt, waarvan 62 grond van artikel 2, 28 wegens over ling van artikel 4 en 1 wegens overtre- r van artikel 5 der gemeentelijke ver dingen. Het bedrag der boeten, waar de overtreders werden veroordeeld, be- 5476.50. iiet laboratorium werden onderzocht monsters volle melk (waarvan 3 57 monsters gesteriliseerde melk en psters gepasteuriseerde melk, totaal 3 monsters, benevens 420 stal- of wei- lonsters op moment van aflevering, fan bovengenoemde 4990 monsters vva- ondeugdelijk van samenstelling tenge- je van watertoevoeging 89 en ondeug- ik van toestand door aanwezigheid van 330 monsters. en vetgehalte van minder dan 2.75 c/c d vastgesteld bij 782 monsters, terwijl een gehalte aan vetvrije droge stof van der dan 7.95 reinheid van-^deVmelk verbeterde iets, maar laat nog veei te wenschen De oorzaak moet wel hierin gezocht den, dat aan het melkbedrijf, dat over algemeen slechts een fctijbedrijf is, wei- zorg wordt besteed. et vervalschen der melk met water dt steeds minder, men probeerde het nu iwel langs een anderen weg, nl. door ■ooming of vermenging met ondermelk. en een 8-tal van deze vervalschers werd :es-verbaal opgemaakt. In één geval roeg de toevoeging van ondermelk niet der dan 45 de karnemelk trad een aanmerkelijke letering in. Op het produkt van de fére inrichtingen viel wéinig aan Te abaretclub ACHT" riuni-Fcmds :hap" Dijke, op MBER 192! 50 plus belastin - i ÏKq netto nders was het gesteld met de karne- die bij de kleine veehouders werd onsterd en nog vee! te wenschen over- Na de noodige voorlichting komt ook in eenige verbetering. De gemiddelde 'eelheid vetvrije droge stof bedroeg (vorig jaar 6.46 au de onderzochte monsters gepasteu- erde melk hadden twee een goede sa- nelling en bleken voldoende gepasteu- :rd te zijn. De andere drie monsters en eveneens van goede samenstelling, ar ontpopten zich bij het onderzoek als teriliseerde melk. De verkooper werd op gewezen. au de overige 57 monsters gesteriliseer- moest op 7 monsters aanmerking takt worden wegens een te groot bac1 gehalte. er het algemeen kan gezegd worden, er tegenwoordig meer zorg aan het iuct consuinptie-ijs besteed wordt dan !ger. Zooveel mogelijk wordt er op ge en, dat het noodig is de pap zoo spoe- niogelijk na het koken te koelen en te zen en om geen restanten te verwerken, en groote bron van infectie zijn de me- vormpjes waarin ijswafeltjes worden streken. Deze liggen dikwijls uren aan jucht bloot gesteld in-een stoffige om en zijn oorzaak dat bij elke afle- rspronkelijke roman door LOUISE B. B. I°c het zij, toen de toestand van haar tader niet beter ging op den duur, Betty Fietje op aan Jaap te schrij- Waap, die nu twee jaar van huis was teest, werkend als volontair op een üt Londensch kantoor. De- eenige zoon Rt op de hoogte gebracht worden van 'toestand van zijn vader. Hij moest nu grieven die hij tegenover zijn vader eude te hebben, hét eerst op zijde zetten terugkomen, zijn plaats was nu thuis, tnde Betty. En de plaats naast zijn va- °P het kantoor was hem aangewezen, !°orde hem eigenlijk toe, omdat sinds te jaar zijn grootvader Van den Heymel °rven was. e oude tachtigjarige meneer Van den W, die uit sieurgewoonte tot aan den v°or zijn laatste ziekte op het kantoor gekomen, bleef tot aan zijn dood fir- J'- ofschoon iedereen wist, dat sinds een «eeuw zijn invloed slechts in naar, wndI en de geheele zaak rustte op de rÉ breede schouders van zijn schoon- 1 den man van zijn jongste dochter, ^ede-compagnon Bartels. En met de 'gheid van een despotisch alleenheer- Jaap's vader zijn zoon. jong, niJren.d, met kersversche geleerdheid pJUw'gheden, opgedaan op handels- 1 en buitenlandsche kantoren, niet mden naast zich, uit geheime vrees «ge bruisende kracht hekelen en min- vering het ijs geënt wordt met bacteriën. Het verdient aanbeveling liet gebruik van deze instrumentjes te verbieden nu de be kertjes van biscuit steeds meer ingang vin den en daardoor het infecteeren van bet ijs veel minder gevaar loopt. Op twee monsters moest aanmerking ge maakt worden wegens een te hoog bacte riën-gehalte. Een monster roomijs bevatte 18 vet en kon dus werkelijk op dien naam aanspraak maken? Bij hutf inspecties werden door de keur meesters 14148 'brooden gewogen en 'be monster 388 stuks gebuild tarwebrood, 54 stuks ongebuild tarwebrood, 40 stuks melkbrood en 1 roggebrood, totaal 483 stuks. Tweemaal moest aanmerking gemaakt worden op het bakken van brood van afwij kend schaalgewicht "(1000 gram). Tegen een bakker, die reeds vroeger een waar schuwing had ontvangen, dat dit niet meer geoorloofd was, werd proces-verbaal op gemaakt, toen bleek, dat hij met het bakken van zulk brood doorging. Behalve brood werden nog onderzocht 64 monsters koele. In 2 monsters van één fabrikant afkomstig werd sacharine aan getoond en in diverse monsters een ge ringe hoeveelheid aluin. I monster ver toonde schimmel. In verband daarmede werd de aanwezige voorraad nagegaan en moet deze gedeeltelijk worden vernietigd. Door de keurmeesters werden op straat 6190 partijen versche visch gekeurd, waar bij 13 partijen werden afgekeurd. Bij hunne winkel-inspecteies werden bo vendien 3025 partijen gerookte-, gedroog de- of gezouten viscli gekeurd, waarbij 36 partijen moesten worden evrnietigd. Wegens den verkoop van bedorven visch werd 7-maal proces-verbaal opgemaakt, ter hoogte van één der slapen. féi zou den zekeren ouderwetschen Ij,!?11 z,aken. glimlachte onwillekeurig. De self- BOBBED HAAR. Waarom oj\ Engelsch grondgebied Een man zijn jonge vrouw verliet. Ze vroeg hem vóór 't tot daden kwam, Of hij er om zou tobben, Als zij haar plan ten uitvoer bracht, Om 't haar te laten bobben 0 Het liet hem koud. 't zij kort of lang. „Do what you like" of, ga je gang. Ze treuzelde geen oogenblik, Om even weg te glippen En liet door kappers rappe hand Haar haardosch bobbed knippen, 't Was gauw gedaan, dus kwam ze vlug Met bobbed haar bij hem terug. Zoodra hij de verand'ring zag Begon hij fel te vitten, Verliet ten slotte vrouw en kind En liet ze beiden zitten. Ze zag hem weer na langen tijd En maanden van afwezigheid Natuurlijk v.roeg ze toen om geld. Om met 'haar kind te leven. Maar 't was aan doofmans deur geklopt, Geen penny wou hij geven En maakte weder groot misbaar Om rede van dat bobbed haar Toen heeft de rechter 't uitgemaakt. Liet zich de zaak verhalen. De man moest vijftien shillings 's weeks Voor vrouw en kind" betalen. De weigering in dit geval Vond'dus de rechter al te mal X. Manchester. Bulten ?erantwoordel!]Uïield der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE PROTESTANTSCHE ZENDING. Eenigszins opmerkelijk js het dat „de Zending" zich in de laatste maanden in de pers niet zoo geroerd heeft als dat voor heen wel eens geschiedde. Handelden de leidende personen doelbe wust Ging men vreezen dat al te veel herhalingen afstompend zouden gaan wer ken op het lezende, belangstellende pu bliek Of waren de moeilijkheden wellicht min der Van vertrouwbare zijde wordt ons ver zekerd dat de moeilijkheden van allerlei aard ook dit jaar niet ontbreken. Zooals immer ook nu arbeidsgelegenheid vol doende, een tekort evenwel aan arbeiders en geldmiddelen Ondanks het feit dat de noodklok niet bij herhaling geluid werd, is het tekort op de raming (per 1 Sept. ruim 200.000) dit jaar echter niet grooter dan anders en be staat dus, als de inkomsten blijven vloeien en straks de Zendingsweek „slaagt", het vooruitzicht, dat een sluitende rekening made man, die met veel geluk, maar meer nog door eigen volharding, schranderheid en noeste vlijt, van zoon uit het volk het gebracht had tot een der geachtsle burgers uit een groote stad, de vooruitstrever van weleer, niet de jaren deftig conservatief geworden, met alle macht werend de jon gere kracht uit zijn bloed, zich liever behel pend op zijn kantoor met zijn ouden vriend den boekhouder Reyman. ongeveer zoo oud als hij zelf, en zoodoende, wel wat onrecht vaardig meende Betty, Jaap onthoudend wat hem naar recht en traditie toekwam de plaats van compagnon op het kantoor. Want had de oude meneer Van den Hey mel, Jaap's grootvader van moederszijde, omdat hijzelf' geen zoon bezat, Jaap niet als peetgesch'enk in de wieg reeds zijn naam gegeven, zoodat de oudste en de jongere naam der firma nu vereenigd wer den in den toekomstigen erfgenaam van de zaak „Van den Heymel Bartels" Van zelf was daardoor Jaap's toekomst be paald. En toen de plaats openviel door zijn grootvaders dood, was het Jaap's eigen vader die nu zwarigheden maakte, sprak van jeugd en onervarenheid en de zaak op de lange baan schoof. Jaap, boos, liep het huis uit, ging naar Londen, bleef weg, nu al twee jaar. Hij kon doen wat hij wilde hij was onafhanke lijk, in het bezit van het moedersdeel in de nalatenschap van zijn grootvader Van den Heymel, dat niet in de firma was vastgezet. Fietje had hem geschreven op verzoek van Betty, hem nauwkeurig moeten mee- deelen den toestand van zijn vader, die erger was dan de oude heer zelf weten mocht, maar Jiaap liet op zich wachten. En Betty meende, zijn koppigheid evenaarde die van zijn vader, twee gelijke loten van één stam. Eindelijk, nadat al Pietjes brie ven onbeantwoord bleven, scheef Betty zelf... en Jaap kwam dadelijk.' bijna per verkregen wordt en de arbeid ongestoord kan worden voortgezet. De hoofdbesturen der te Oegstgeest sa menwerkende zes zendingscorporaties be sloten, evenals de twee vorige jaren, ook nu een landelijke „Zendingsweek" te orga- niseeren en stelden daarvoor vast de week van 18 November a.s. Wordt door de zendingsvrienden in Ne derland evenals vorige jaren met energie aan de voorbereiding van de week gewerkt, dan zullen de 'hoofdbesturen ook dit jaar weer met dank op het genomen besluit kunnen terugzien. Data noteeren verdient aanbeveling Het Zendingsbureau te Oegstgeest. Een zonderlinge zaak houdt thans de Berlijnsche politie bezig. Na den oorlog dook in verschillende deelen van Duitsch- land, Nederland, Italië, Oostenrijk, een on geveer 45-jarige man op. alleen of vergezeld van vrouw en drie kinderen, die zich Wal- ges, ook wel von Walges en soms graaf v. Walges noemde. Hij vertelde uit Lotha ringen gevlucht te zijn, met achterlating van alle have en goed, wegens doodslag van een Marokkaansch soldaat. Hij wist het verhaal van zijn levensjoop zoo waarschijn lijk te maken, dat hij in den loop der jaren door verschillende personen, zelfs door de plaatselijke overheid, aan baantjes en geld werd geholpen. Zijn kinderen vonden maan denlang een onderkomen in een kasteel van een barones in Kountië en op de bezitting van een Oostenrijksch minister, die van tijd tot tijd „Seiner Hochgeboren" over het wel en wee van diens spruiten bericht zond en dit eigen zak en uit die van andere Oosten- rijksche ministers geld ter ondersteuning zond. Eenige maanden geleden kwam bij de Berlijnsche politie de verdenking op, dat deze zich noemende graaf van Walges, die zich bij de autoriteiten in Friedrichsfelde om steun had aangemeld, een reeds lang door de politie gezochte persoon was. Ei- werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld en inderdaad bleek, dat deze graaf niemand anders was dan een zekere janicke, die m 1900 bij de Teufelssee in Griinevvald een naaister eerst vergiftigd en toen beroofd had. Hij werd wegens dit misdrijf vervolgd en ter dood veroordeeld. Echter vernietigde het Reichsgericht dit vonnis en Janicke werd als krankzinnige in een inrichting ge plaatst, waaruit hij in 1918 ontvluchtte Toen volgden zijn zwerftochten door tal- looze landen, totdat hij begin September in een dorpje op de Lüneburgerheide werd gearresteerd. De dertiende verjaardag van de ont dekking der draadlooze telegrafie door Marconi wordt gevierd door een tentoon stelling te Londen, en in een brief aan de oprichters daarvan schrijft de uitmuntende geleerde sir Oliver Lodge de volmaking, waartoe de draadlooze toestellen zijn'geko men, in hooge mate toe aan de werkzaam heden van amateurs. Hij voegt er bij, dat de verrichtingen van het seinen over wer kelijk lange afstanden met korte golven en het aanbrengen van aanhoudende verbete ringen, de verwachting schijnen te wetti gen, dat wellicht nog verdere vorderingen mogelijk zijn in richtingen-, welke thans nog niet zijn voorzien- Een belangrijke nieuwe ontwikkeling op draadloos gebied wordt gemeld. Eene uit vinding, welke nog niet openbaar is ge maakt, stelt den luisteraar in staat, pro gramma's te hooien, die verspreid worden door draadlooze telefonie door 't gebruik van koptelefonen, die op geen enkele wijze bevestigd zijn aan het ontvangende instru ment. De beginselen, waarop de uitvinding berust, zullen naar bericht wordt, uiteenge zet worden, wanneer he^ toestel in den loop der volgende week in het openbaar zal worden vertoond. Bij Caon (Arizona) heeft men op een diepte van 300 meter onder den grond een luchtsteen van kolossale afmetingen ont dekt, waarvan het gewicht op ongeveer een millioen ton wordt geraamd. Hij schijnt hoofdzakelijk uit ijzererts te bestaan. Men heeft stalen van de massa onderzocht en in het erts veel platina en diamant gevonaei.. Er is een maatschappij gesticht om den luchtsteen te exploiteeren. De heer William Hill heeft over de Niagara-rivier gezwommen, even beneden den waterval. Hij legde den afstand, die meer dan een halve Eng. mijl bedraagt, in elf minuten af. Een dichte menigte aan bei de zijden van de rivier bewonderde de pres tatie van den zwemmer. De heer Hill had, naar later gebleken is, ook eenige dagen tevoren over deze rivier gezwommen, ofn- keerende post, met de voortvarendheid die hem kenmerkte. En nu Jaap was teruggekomen en alweer een maand lang in huis woonde, speet het Betty, dat zij hem had geroepen Ten eerste om de verhouding van vader en zoon beiden stug, lieerschzuchtig, on buigzaam, zoodat bijna dagelijks de con flicten niet uitbleven. De oude heer mocht verzwakt zijn, koppig en heerschzuchtig 'bleef hij. „Waarom kom je zoo hals over kop terug Ik heb je nog niet noodig. kan 't best alleen af Dat waren de zachtste verwijten die Jaap troffen. Maar soms, in de hoogste mate prikkelbaar, slingerde zijn vader hem naar het hoofd „Ik zie er slecht uit, hé... je hoopt op een kansje... Je ligt als ee;i kat op de loer om op 't warme plaatsje te springen, zoodra ik opsta Ho, ho wat, vrindje, ik ben er nog, Reyman ook. Rey man en ik, we staan nog pal op onze oude beenen Jaap bewaarde zijn zelfbeheersching, om dat Betty hem ernstig gewaarschuwd had zijn vader mocht niet geprikkeld worden, elke emotie kon levensgevaarlijk worden, had de dokter haar verzekerd. Maar Jaap begreep dat zijn vader min of meer onder den invloed was gekomen van Reyman en dat deze hem ook aanzette om Jaap nog langer 'buiten de zaken te houden. Waar om Reyman zoo handelde, was juist het vreemde van de geschiedenis. Want Jaap kende Reyman uit zijn kinderjaren niet al leen als een goedhartig vriendelijk man, maar ook als de onbaatzuchtigste bewon deraar van zijn vader's genie. Van huis uit was Reyman van betere familie dan de koetsierszoon Bartels. Samen waren dc jonge Bartels en Reyman hun klerken-loop baan begonnen bij het oude kassiershuis Van den Heymel en Co. Een menschenleef- tijd werkten zij nu op hetzelfde kantoor, za streeks middernacht. Hij is 40 jaar oud, was gedurende den oorlog in krijgsdienst en is vader van zes kinderen. Vanaf zijn twaalfde jaar oefende hij zich in het zwem men in de Niagara-rivier, ten einde op de hoogte te komen van de verschillende stroomingen in dit water. De keurelftallen van het Nederlandsch eltïal In haar op Woensdag 9 September te Amsterdam gehouden vergadering stelde de Nederlandsche Elftal-commissie voor de op 20 September te Utrecht te houden wed strijden tot samenstelling van het Nederl. team voor NederlandDenemarken de vol gende elftallen samen Rood v. d. Meulen (H. F. C.) Denis (H.B.S.), Vermetten (H.B.S.) Dik (Haar lem), Franssen ('t Gooi), Vuays (Vitesse); Manssen (Excelsior), Küchlin (H.B.S.), Sandberg (H.V.V.), Terbeek (N.A.C.),We ber (Sparta). Blauw Quax (Ado) Rodermond (Be Quick), Tetzner (Be Quick) Baldinger (Concordia). Van Boxtel (N.A.C.), An- driessen (Ajax) v. d. Meer ft Gooi), de Haas (Be Quick), Visser (Stormvogels), Bak (Excelsior), Hennes (Be Quick). Groen Rarabonnet (Be Quick) van Kol (Ajax), van Haeren (Wilhelmina) Le- fèvre (Kampong), Wamsteker (A.S.C.), van Heel (Feijenoord) Snouck Hurgronje (H.V.V.), Volkers (Ajax), Jongbloets (Noad), Perucal (Edo), Sigmond (H.F.C.). Wit van Tilburg (Noad) Lebret (D. F.C.), van Dijke (Feijenoord) Geutskens (R.C.H.), van Daalen (Haarlem), Groen (Be Quick) Gielens (Hercules), Tap (Ado), Buitenweg (Hercules), Baar van Slangenburg (H.B.S.)de Natris (Ajax). G.Sport'kr."). RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 12 September. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein van Big Ben, weerbericht. 1.20 Tijdsein van Greenwich. 4.20 Tijdsein. Het 2.1.o.-octet. E. Mann en H. Dair. zangduetten. 'De eclip se prize-zangers Carmen, humoriste U. Wadle-Eagaley, bas. 6.20 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Muziek. 8.00 Lezing „Manx- land and his parliament". 8.2010.20 Licht symphonie-concert. Het „2 Z Y"-orkest. G. Edgard, sopraan K. Shepherd, bariton. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 12.20 Jazzbandmuziek van het Savoy- hotel. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politiebe richt. 5.307.30 Concert door het H. D. O.- orkest. 7.30 Politiebericht. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.59 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 2.10 en 4.50 Koersen, Havas- persbericht. 5.05 Concert door „L'associati- on des radio-amateurs Francais". 8.35 Auto-, luchtvaart- en sportkroniek. 8.50 Slotkoersen, Havas-persbericht. 9.0511.20 Gala-concert van Le Matin,- met medewer king van voorname vocale- en instrumen tale artisten. Brussel, 265 M. 5.20 Concert. Orkest en sopraanzang. 6.20 Nieuws. 8.35 Kamer muziek. 9.20 Nieuws. 9.30 Literaire avond. 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 2.203.20 Concert cloor het Rundfunk-orkest. Werken van Smetana en Dvorak. 5.206.20 Concert uit Elberfeld. 7.35 Lezing „Bastelfunk". 8.20 Voordracht „Die Wandlungen des wirt- schaftlichen Geistes in Europa". 8.50 „Die Nurnberger Puppe", kom. opera in 1 acte. 10.2011.20 Dansmuziek door orkest. Parijs „Eiffeitoren", 2600 M. 6.35 Concert. Lichte muziek. -7.20 Nieuws. wordt voor Blue Band ge wonnen. Dank zij haar voor treffelijke eigenschappen vindt Blue Band overal ingang en waardeering en neg steeds breidt de kring harer aan hangers zich uit. Wie Blue Band nog niet kent, neme zoo spoedig mogelijk een proefhet zal de moeite loonen. ten zij in dezelfde kamer. En hoewel de een den ander was voorbij gesprongen met reu zenstappen, aan het hoofd kwam te staan der firma, terwijl de ander het niet verder bracht dan boekhouder, was er geen onder geschikte op het kantoor die meer bewon dering en belangjjooze genegenheid koester de voor den patroon, dan de trouwe on derdanige makker uit zijn jeugd. Nederig:, onderdanig had Jaap Reyman altijd ge kend doch hij hield in zijn jongensjaren en in den tijd dat hij als klerk, na zijn han delsschool-cursus, practisch werkte op zijn vader's kantoor, veel van den vriendelijken, bereidwilligen ouden man. Waarom vond hij den boekhouder nu zoo anders? Waarom noemde hij dan nu zijn viendelijke nederigheid gluiperig, valsch? Waarom werkte juist de goedhartige Rey man van vroeger, nu Jaap's opname in de zaak tegen door een verkeerden invloed uit te oefenen op zijn verouderden, verzwak ten vader Jaap, kregel, voelde zich het onbruikbare vijfde rad op het kantoor, in- plaats dat volgens billijkheid en traditie liet kantoor hem reeds voor de helft toebe hoorde. En de wederzijdsche grieven prikkelden den vader en 'bezorgden den zoon een nurksch humeur. Vader en zoon ontweken elkander stelselmatig, slechts samenkomen de bij de maaltijden. Dan zag Betty haar stiefvader zitten aan het hoofd der tafel, waaraan zij nu met Fietje zat te werken, met zijn deftig ouderwetsch uiterlijk, de gladgeschoren bovenlip en kin tusschen Je grijze bakkebaarden, de glazen van een gouden bril flikkerend voor de oogen, het zuiver wit van liggend boord en overhemd jnet de zwarte rouwknoopjes afstekend bij de geheel zwarte kleeding. Tegenover hem zat Jaap. aan het andere einde van de ta fel, op zijn vader gelijkend, met denzelfden forscben rechten neus, heldere doordrin gende oogen en mooi intelligent voorhoofd, ontsierd door denzelfden norschen rimpel tusschen de wenkbrauwen... 'Alleen had Jaap niet het stijve, recht achterover ge kamde haar van zijn vader, hij droeg het donkerblonde krullende haar kort geknipt. En als Betty, maar vooral Fietje, nu en dan niet spraken, werd er geen woord gezegd aan tafel. Sinds Jaap thuis was, zat de oude heer des avonds altijd op zijn kamer boven het salon, en liet zich zijn kopje thee door Bet ty brengen, die dan een rustig uurtje bij hem bleef praten, of hem de courant voor las, wat hij gaarne had. Haar rustig gezel schap stemde hem altijd opgewekter. Hij gaf voor dat het hem te druk was gewor den in den huiselijken kring, maar Betty begreep dat hij boven bleef, omdat Jaap nooit verzuimde in de huiskamer te komen op het theeuurtje, hoe hij zich op de overi ge uren van den avond inspande, om, trots den onwil van zijn, vader en den ouden boekhouder, op de hoogte te blijven van de zaken van het kantoor. In dat halsstarrig doordrijven, ondanks alle moeilijkheden die hem in den weg werden gelegd, toonde Jaap zich weer een echte zoon van zijn vader. Betty zuchtte o, die halsstarrigheid van Jaap, die zij bovenmate had leeren vree zen.. Want nu herdacht zij het tweede bezwaar, sinds Jaap's terugkomst, voor haar niet het minste Zes jaar geleden was er iets... een onbezonnen dwaasheid, gekomen tusschen haar en Jaap. O, niet zij was hierin de schuldige Maar in elk ge val, het kwaad was gesticht. Doch zij had gehoopt, stellig verwacht, dat Jaap verge ten zou... zes jaar is. zulk een lange tijd. En het geleek zoo op ondoordachte jon gensachtige opgewondenheid..., wat hij haar gezegd had, zes jaar geleden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 5