ANSTABAKj DONDERDAG 30 JULI --NO.I77 163e Jaargang VERKT 5CEPT II NGE K che Maatschappij ik Stoomvaart. een genot. binnenland Iis5 Blanche FEUILLETON DE HAND DER TRAGEDIE i -. "Q 'c een snel rechter riep zij I ,,Ue .l°ngeren zijn altijd zoo wreed. De ■ongeren kennen nimmer genade Stads= en Provincienieuws KOERSEN. en. 29 Juli 1925, feL fficieel) koersen, verkoopen. -ƒ 2.49J4' Londe, lerlijn 59.26—59.3(1. 11.53 Parijs 11,75 [papier. 2.49I/, p0|1(1(t rken 59.20f 59.35 11.50—11.54 Fran.'! V-f 11.89. E R I C H T. len avond van 30 juii-l Zuid-Westelijke winrtl bewolkt. Regenbuien'! kvankelijlc iets warme:! AMSTERDAM 9 Juli 1925, 3 uur, iet de rubberwaardenJ damsche effectenbeurs! ien. Veel ging er in c. nog niet om. Evenwel eel verbeterd. De rub-l wens nog steeds aanzien van de rubber-; gunstige opinie wet- bbèr, die op ongeveer waren ingezet, liepen} lmatig omhoog. Ooül ndere soorten was d;t| hadden een zeer kalm', arbïj zoo goed ais on- n Oostkust werden ver jvingsprijs verhandeld,] 'aren maar weinig openden even beneder van den vorigen ch nadien goed prijs'.] tuurafdeeling was wei- alsmede de overige] lechts onbeteekenendef De scheepvaartmarkt ierl. industrie-papieren;i nge belangstelling. De; laten. Prolongatie 3 i N D A ia. Dagelijks soirée et origineele Jazzband? n Zondag 2 Augustus den heer en mevrouw - Augustus. Gemas* \ugustus. Danswed- teurs. 1/iyPARK 38 eschikbaar voor tten vanaf f 100,- zonder borg). G.A. S, Vlasm. 10, Midfl- 5, Vrijd. av. 7—9 uur -Middelb.-Rotterdam engelegen plaatsen, van passagiers >eren en vee. I T. Midi. Juli t. m. m. ;30 31 8 mabien U bekomen N.V. Transport- «n Hf Srv.n Q. VOS, B. EENHOORN,Md" y. OOBTERHODT Ti Jj hbt BDTEENHEE nH1' VERKRIJGAAAR ulemborg no 1829. VLISS1NGSCHE COURANT 'al- ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op W dieren: f2.20 per drie maanden. Franco door bet geheele rijk f2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke' nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS ,Van ,_4 regels: 1.10 voor iedere reed meer 26 clntbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur e.. Verh ur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dineen en Diensfaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1-5 regels f 0.75, eike regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels jl iedere regel meer 26 cent. 1.70, De kabinetscrisis. De kabinetsformateur, minister Colijn, heeft gisterenochtend een langdurig gesprek gehad met dr. Nolens. Het bestuur van de Maatschappij Aiti ei Amicitiae heeft in een telegram aan minis ter Colijn gepleit voor het behoud van her departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Naar de Ned." uit de beste bron ver- i neemt.' zijn alle berichten omtrent de sa menstelling van het nieuwe kabinet, nog geheel voorbarig en daardoor in menig op zicht onjuist. De bezetting der verschillende plaatsen kan niet worden vastgesteld, alvorens be slist is over het aantal en de indeeling der departementen van algemeen bestuur. En juist dienaangaande bestaat nog onzeker heid. Dat de nieuwe minister van oorlog ook marine zal beheeren. staat vrij wel vast. Maar aangaande de samenvoeging van binnenlandsche zaken met onderwijs en (in verband daarmede) het blijven van de afdeeling landbouw bij binnenlandsche zaken of haar vereeniging met andere af- i deelingen tot een nieuw departement, wor- I den nóg onderzoekingen ingesteld. Het te rugkomen op een eerst in 1922, na rijp be- i raad en met groote kosten doorgevoerde regeling, schijnt bezwaar te ontmoeten. Er mag echter op worden gerekend, dat I de beslissing omtrent een en ander uiterlijk Vrijdag a.s. zal worden bekend gemaakt. Een departement van verdediging. De -f-correspondent van het „Hbl." blijkt gewoonlijk goed geïnformeerd te zijn en voeling te houden met vooraanstaande personen op politiek gebied. Hij stelt, in verband met het vaste voor- nemen om de departementen van oorlog en marine te vereenigen tot een departement van defensie, de vraag, of na vereeniging j van deze departementen een politiek of een technisch minister aan het hoofd van het nieuwe departement moet komen. Een po- I liticus of een soldaat (marineman) Wellicht, dat anderen, meer bevoegden, j de voor- en nadeelen van beide mogelijk- I heden nauwkeurig zullen afwegen. Voor- loopig zouden wij willen weergeven, wat een bekend marineman, die zijn geheele leven aan de marine heeft gewijd, ons zeide, toen wij met hem over de mogelijk heid van de vereeniging van de beide mi- litaire departementen spraken. .Tegen deze vereeniging", zoo redeneerde hij on- I geveer, „kan ik principieel niets hebben, I mits landmacht en zeemacht elk onder een 1 afzonderlijken directeur-generaal worden gesteld en een politicus komt aan het hoofd i van het nieuwe departement. Dat zal aan i de continuïteit van stelsel zeer ten goede I kunnen komen. Zou de marine worden ge- I maakt tot een „afdeeling" van het nieuwe 't Geeft geen zier, den rooker iets anders aan te bevelen. Hij blijft toch zeggen Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) door E. PHILLIPS OPPENHEJM. Hun vcidere geschiedenis is droevig om (te vertellen; 1 De man en de vrouw waren geheel en ail ingeschikt voor elkander. De man was [enthousiast, bijna fanatiek, de vrouw was koel berekenend en zakelijk. I De man besloot plotseling in de kerk te &aan. pe vrouw was zoo iets tusschen een pantheïste en een aiheïste met een groote (minachting voor alle gelooven. I Het onvermijdelijke gebeurde. Zij volgde pe logische consequentie van haar nieuwe peginselen, en verliet den man voor eer. p.nder. 1 Ik veronderstel, dat mijn gelaat een ze- rereS j|keer oitcirukte. Hoe kon ik het hel len Mijn blik bleef op den haren geves- pga, maar weifelend. Zij wendde zich tot pij met een zweem van heftigheid op haar Pleek gelaat. ik was ontdaan over de smart, die zich if-üi k- ij sc^een te hebben meester ge laat!' u gevoel van afkeer, dat inder- iifa-ir, niet- 200 sterk geweest was, maar .fcrhri1? Zl\ niettemin de afspiegeling Icheen h,nlerkt bebben °P Selaa?. dolk gekwetst te hebben als een taü) ^aJ" t3?' haar ,oe en liet mij nanst |v" nrtjzttf VaUe" 'k schaamtie mii io'm ?leitte ik zacht »lk ben iedenn hfrf. 1 geloof' dat die vrouw daan heeft, wat haar recht scheen lk departement van verdediging, of komen on der de directe bevelen van een landofficier. dan zou dat haar ondergang kunnen'betee- kenen. Veel jonge zeeofficieren zijn al weggegaan. Hoe zouden de overgeblevenen en de adelborsten het niet als een klap, een verlies hunner toekomst, gevoelen, wanneer de marine nu heelemaai in een hoek werd gestopt. Het zou het laatste greintje liefde voor onze zeemacht bij de jongeren kun nen dooden." Wij hebben reden te gelooven, dat den kabinetsformateur, toen hij daarom vroeg, ook in dezen geest advies is gegeven om trent zijn plannen. Minister De Visser. Minister De Visser heeft op het departe ment afscheid genomen van zijn ambtena ren. Mr. Feith bood het geschenk, het olie portret van Huib Luns, aan. De hooge posttarieven. De heeren mr. R. E. Kielstra en F. L. van der Bom, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris der Werk-Commissie, aange wezen uit een comité tot verlaging der posttarieven, hebben een adres gericht tot den minister van waterstaat, in verband met de bezwaren tegen het tegenwoordig geldend tarief der Nederlandsche postel rijen. Dit comité is gevormd uit de volgende vereenigingen Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, Centraal Industrieel Ver bond Algemeene R.-K. Werkgeversver- eeniging Vereeniging van Christelijke werkgevers en Groothandelaren in Neder land Verbond van Nederlandsche Fabri kantenverenigingen Nederlandsche Mid denstandsbond Nederlandsche Dagblad pers Nederlandsche Periodieke Pers Centrale Raad van Vakbonden in het Gra fisch en Boekbedrijf, enz.. In dit adres wordt er op gewezen, dat het huidige tarief der posterijen zware lasten op het bedrijfsleven legt, zoodat dit in zijn streven wordt belemmerd1 en wordt achter gesteld bij het buitenland. Adressanten verzoeken den minister op grond van een, door hen ingesteld onder zoek in het algemeen de tarieven, gelden de voor post-, telegrafie en telefonie, te verlagen of te wijzigen. In het bijzonder vragen zij daarbij de aandacht voor 1. het tarief voor buitenland 2. voor monsters 3. voor expresse bestellingen 4. voor briefkaarten 5. het ontbreken van stadsportotarieven 6. het briefporto van 10 cents 7. het tarief voor drukwerken 8. de gewichtsverschillen der opklimmende tarieven 9. het hooge begintarief voor postpaketten 10. het tarief der intercom munale telefoon en de hooge kosten van inschrijving voor telegramadressen. Ten slotte vragen adressanten den mi nister het comité te willen uitnoodigen, om het adres nader toe te lichten. Het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en de Partij van den Arbeid. In „het Volk" publiceert het dagelijksch bestuur van het Nederl. Verbond van Vak vereenigingen een verklaring, waaraan het volgende is ontleend De plannen omtrent de stichting van een nieuwe arbeiderspartij zijn persoonlijke uit latingen van R. Stenhuis. Hij zelf heeft geen andere voorstelling gewekt. Deze aangele genheid is noch in het dagelijksch bestuur, noch in het vÉrbondsbestuur, noch in de hoofdbesturenvergadering besproken. Nederlandsch bezoek aan het Volkenbonds secretariaat te Genève. Voor het eerst heeft gisterenmorgen een Nederlandsche particuliere vereeniging een officieel bezoek gebracht aan het Volken bondssecretariaat. De Nederlandsche Christelijke reïsveree- niging bezocht met een reisgroep van ruim vierhonderd leden, onder wie zich de Ka merleden Duvmaer van Twist en Zijlstra bevonden, het Volkenbondsgebouw, waar zij door de Nederlandsche ambtenaren en juornalisten ontvangen werden. Professor Van Hamel verwelkomde hen mocht niet oordeelen." Zij boog het hoofd. Ik nam zachtjes haar hand in de mijne. „U was die vrouw", fluisterde ik. Zij zag mij aan en half opstaande van haar stoel, duwde zij mij van zich af. „Ik was die vrouw", murmelde zij. „Je vader was die man. Jij... jij. riep zij heftig, „bent mijn kind... en het zijne HOOFDSTUK XX. ïk ben bet slachtoffer. lk sprong op en deed een schrede achter uit. Voor een oogenblik was het mij, of de wereld op mij zou ineenstorten. Ik beefde over al mijn leden. Ik snakte naar adem. Zij zat mij aan te staren. Toen ik weer sprak, scheen mijn eigen stem mij van een grooten afstand te komen. Ik herkende ze niet. „ik ben het slachtoffer dus, het ongeluk kige slachtoffer van uw rampzalige theo- riën riep ik uit. Wat hebben die woorden mij later wreed geschenen Doch ik was ten slotte een dominee's dochter, en dat deed zich gelden. „U had toen ik kwam terstond moeten trouwen", zeide ik. .Het was te laat", antwoordde zij. „Hij had zich voor altijd van mij gescheiden door een beroep te kiezen, dat ik verachtte. Hij was tot de kerk gegaan." Een verschrikkelijke gedachte maakte zich van mij meester. „De andere man", fluisterde ik, met Joeiende wangen, want zij was mijn moeder. Zij wees door het venster naar het smalle pad, dat zich door het bosch kronkelde. ,Hij is dood", mompelde zij. „Hij vond den dood... daar!" Op dit oogenblik was mijn gevoel van afschuw bijna verdoofd. Ik kon bijna kalm spreken. Het einde was daar. met een lede. waarin hij het een en ander over het Volkenbondswerk vertelde, terwijl daarna ook professor Lorentz onze Iandge- nooten toesprak. De voorzitter der Christelijke reisvereeni- ging, de heer Van Deursen, bedankte voor de ontvangst en sprak woorden van sym pathie voor het streven van den Volken bond. Ten slotte weergalmde de tuin van het Volkenbondspaleis van het door alle Nederlanders gemeenschappelijk gezongen Wilhelmus. VLISSINGEN. 30 JULI. jubeljaar 1925. Nu de kermisdrukte is afgeloopen dienen we onze aandacht te gaan geven voor bo venbedoeld feest. We kunnen dan ook mededeelen, dat voor het slagen van .het feest alles door „Vlissingen Vooruit" in het werk zal wor den gesteld en ontvangen zij van de deel nemende vereenigingen dan ook veel me dewerking. Er beloven mooie nummers in den optocht te voorschijn te komen. Het zal „Vlissingen Vooruit" echter aan genaam zijn, mede in verband met de re geling, ten spoedigst opgaven te mogen ontvangen van de vereenigingen, die zich alsnog, is het dan niet met een wagen, met een loopende groep in den optocht wen- schen uit te komen. Vast staat nu reeds dat er 12 a 15 num mers zullen zijn, maar die beloven dan ook schitterend te worden en hoorden wij reeds enkele mooie wagens noemen die zullen deelnemen. Het Eiland, dat hedenavond weer een algemeene vergadering heeft, pakt de zaak goed aan en zullen de niet deelnemende buurten of vereenigingen goed doen, daar aan een voorbeeld te nemen. De juryleden, ter beoordeeling der wa gens van den optocht zijn reeds aange zocht en ontving het bestuur van de heeren André Verhorst, kunstschilder te Vucht en A. J. N. Boosten, architect te Maastricht reeds bericht dat zij gaarne hun uitnoodi- ging aannemen. Nog deze week zal door het bestuur een beslissing omtrent de te engageeren mu ziekgezelschappen worden genomen, welke het feest zullen opluisteren. Voor de etalage-week die zal gehouden worden van 24 tot 29 Augustus, verwijzen wij naar achterstaande advertentie en wek ken wij heeren winkeliers gaarne op om daaraan zooveel mogelijk mede te doen, daar toch zeker mooie étalages de aan dacht zullen trekken.ty., door stemming uit het publiek zal worden uitgemaakt welke étalages voor bekroning in aanmerking komen. Uitbreiding haven Vlissingen. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur zal door den rijkswaterstaat te Mid delburg op 26 Augustus worden aanbe steed het maken van een bouwput met ka den er !angs en het maken van dijken, alles behoorende tot de werken tot verbetering van de haven te Vlissingen. ingevolge ue wet van 25 Juli 1919 (Staatsblad no, 515) raming 57.300. Concert „Ons Genoegen". We hoorden bij het gisterenavond ge houden concert in het Bellamvpark tijdens de rust tusschen de verschillende nummers de kwestie bespreken, welke middelen zouden kunnen aangewend worden om de drukte en het iawaai tijdens het concer teeren te verminderen. Een bewijs, dat het er niet volmaakt stil was. En dat, ondanks de groote menschenmenigte, die, niettegen staande de regen vooral na de pauze sfaag aan door bleef vallen, tot het einde het mooie concert bleef bijwonen. Als ieder van die menschenmassa meewerkte, d.w.z. ieder geklets want dat is het praten on der de muziek toch maar staakte en het hinderlijke loopen en gedraaf tegen ging. dan zou het niet noodig zijn touwen te spannen of andere middelen te gebruiken „Mijn vader doodde hem", zeide ik bijna rustig. Zij wendde zich van mij at en keek naar het vloerkleed. „Doe geen verdere vragen, kind", zeide zij treurig. „Je weet genoeg. Er zijn dingen, waarvan het veel beter voor je zou zijn, die niet te weten." „Het is waar", riep ik op bitteren toon. „Ik heb genoeg gehoord voor een middag genoeg om mij voor altijd rampzalig te maken." Zij bedekte het gelaat met de handen. Het was alsof een inwendige pijn haar trekken verwrongen had. Zij leed ver schrikkelijk. Maar* op dat oogenblik dacht ik niet aan medelijden. Ik was onverbiddelijk. „Je hebt dingen gehoord, die pijnlijk voor jou geweest zijn om te vernemen en zeer pijnlijk voor mij om te bekennen", zeide zij langzaam en zacht. „U was kortzichtig", zeide ik ruw. Opnieuw boog zij het hoofd en leed. Doch wat gaf ik er om Ik ben nooit een heldin geweest en ik heb nooit aanspraak gemaakt op groote zacht heid van karakter of onzelfzuchtigheid. Mijn hart was voor haar gesloten. Het leed van mijzelf scheen al het overige te overtreffen. De stoornis die ophanden was, was mis schien een geluk. Ik zou anders wellicht dingen gezegd hebben, waarover ik later had moeten blozen. Maar op het oogenblik hoorde ik het geluid van stemmen in het voorhuis. Bruce Seville was daar met Miss Berdenstein. Wij stonden beiden op. Haar komst was een verrassing voor ons. „Ik ontmoette Miss Berdenstein hier vlak bij en verzocht haar met mij mee te ko men", zeide hij op bruusken, zakelijken toon. „Ik heb de vrijheid genomen haar te om orde en rust te verzekeren. Niettegenstaande al die tegenwerkende omstandigheden heeft het publiek kunnen genieten van lichte zoowel als zware mu ziek. Van de eerste soort zouden we naar voren wenschen te brengen het schitterend, pittig Intermezzo „Baby flirt" en den langzaman wals „Vergessen". De tweede soort is vertegenwoordigd door de fanta sie over Fausf, die met zijn pakkende mo tieven, waarvan verschillende zich reeds vooraf aankondigen, altijd inslaat en die gelegenheid geeft om schitterende tegen partijen te hooren. Maar ook het laatste hummer voor den slotmarsch mag er we zen. Wat klonken die verschillende gedeel ten massaal forsch of feeder zachtWat hebben de muziekliefhebbers kunnen ge nieten van „La nuit de Valpurgis En even eens van die beide ouvertures ..Die beiden Savoyarden" en „Le Pré aux Cleres Jammer, dubbel jammer is het, dat het weer en velen der toehoorders niet beter ge mutst of in de termen der muziek te blij ven, niet beter gestemd waren. Voor het diploma Handenarbeid A en B is geslaagd de heer W. P. Caliiber, hoofd eener Chr. school te Apeldoorn, vroeger alhier. Schouwburg te Middelburg. Indien de directie van het Ver. Rotter- damsch-HoTstad-Tooneel haar repertoire op 2 Augustus begint met „Marguerite Gautier" heeft dit een begrijpelijke reden. Het stuk heeft een universeele reputatie als het tooneelwerk dat, buiten Frankrijk, het meest tot verspreiding van den naam Alexandre Dumas fils heeft meegewerkt. Alle groote actrices hebben er triomfen mede behaald, gelijk hier ook mevr. Alida TartaudKlein, die er een harer liefste rollen in vindt. Op Maandag 5 Augustus komt met Pinero's „Politierechter" een der beste Engelsche blijspelen voor het voetlicht, dat verleden jaar in ons heele land een groote serie voorstellingen heeft gemaakt. Geen moment van de handeling en geen woord van den dialoog, dat niet ter snede en geestig is. Dinsdag 4 Augustus treden Annie van der Lugt Melsertvan Ees en Cor van der Lugt Melsert op in „De dame met de reden tot echtscheiding", een Hongaarsch blij spel, doortrokken van vernuftige geestig heid, dat door het pittige spel eeif der suc cessen van het moderne tooneel is gewor den. Deze drie eerste voorstellingen geven dus reeds een beeld van het aantrekkelijke repertoire, dat uit het beste van oud en nieuw is samengesteld. Installatie burgemeester. Maandag werd te Ellewoutsdijk de nieu we burgemeester, de heer Jansen Eijken Siuijters. feestelijk ingehaald en in de raadszaal geïnstalleerd als opvolger van. den heer Van der Bent. die deze functie 40 jaar heeït bekleed. De plechtigheid werd 'o.a. bijgewoond door de familie Van Hai- tum van Ellewoutsdijk, die ambachtsheeren van de plaats zijn. In het dorp was op rui me wijze versiering aangebracht. Er werd ook een optocht gehouden. kerk- en sckgolnieuws Ds. P. Zandt. Naar wij vernemen is ds. P. Zandt, van Delft, die door zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer het predikambt in de Ned. Herv. Kerk niet kan blijven vervullen, aan gezocht als vaste voorganger bij de Herv Geref. Evangelisatie te Zwolle. rechtszaken. De niet-vervuüing van kantonrechter te Goes. Over de niet-vervulling van de vacature van kantonrechter te Goes en de waarne ming van deze vacature door den kanton rechter te Middelburg, schrijft het „Week blad van het Recht" het volgende Wij achten deze beslissingen niet zonder verzekeren, dat jij blij zou zijn haar te zien." „Je hebt heel goed gedaan", zeide Ade laide kalm. „Ik ben heel blij, haar te zien." Zij groette het meisje vriendelijk. Wat mij betreft, ik gaf haar de hand, koeltjes natuurlijk. Het verwonderde mij, dat zij hier durfde komen, al was het op aandrang van Bruce Deville. „Ik hoop, dat wij niet te laat zijn voor de thee", zeide hij, de kamer rondziende. Adelaide Fortress schelde. Ik glimlachte even bij de kleine ironie in de gedachte, die door zijn vraag werd opgewekt. Ik had dat kind van Berdenstein onwillig de hand ge reikt. Wij zouden vijandinnen blijven. Ik was daarvan overtuigd en verlangde niets liever dan openlijken strijd. De thee werd gebracht, en een onver schillig, algemeen gesprek werd gevoerd, waaraan ik bijna geen deel nam. Al spoedig kwam Bruce Deville bij mij staan. De beide anderen zaten te praten. „Waarom heeft u haar hier gebracht vroeg ik zachtjes. Hij haalde de schouders op. „Waarom niet Het beste is. op vriend- schappelijken voet met haar te staan. Dan weten wij, wat zij van plan is." Ik schudde het hoofd. „U zegt maar, dat u dit denktzeide ,k niet eenige emphase. „U maakt verwon derlijke orderingen. Ik feliciteer u." Hij lachte. „O, zij is volstrekt niet oninteressant", verklaarde hij. „Als u in de laatste dagen zooveel van haar gezien had als ik, dan zou u haar bepaald charmant vinden." Even later maakte ik aanstalten om heen te gaan. Ik kon het hier niet meer uit houden. Ik wisselde nauwelijks een woord met de vrouw, die ik had leeren kennen als Ade laide Fortress. Ik roerde slechts even haar De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidaandoeningen als gordelroos, dauw worm, eczeem enz. moeten spoedig zwich ten voor de antiseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1.—. 6 (Ingez. Mededeeling.) ernstige bedenkingen. Vooral de kantons Middelburg en Goes zijn zeer uitgebreide kantons, bestaande uit een groot aantal ge meenten. De vereeniging van al die ge meenten tot één kanton kan aan het beialig der justiciabelen niet ten goede komen, is voor een goede rechtspraak niet bevorder lijk, schaadt de bij de kantonnale recht spraak zoo wenschelijke nauwere verhou ding tusschen rechter en rechtzoekende, niet het minst bij de zoogenaamde volun taire jurisdictie. Of de kantonrechters te Assen en Middelburg in staat zijn de hun opgedragen taak naar eisch te vervullen wagen wij niet te beoordeelen wij wijzen er alleen op, dat volgens de justitieele sta tistiek over 1919 de laatste die wij kon den raadplegen de kantonrechter te Middelburg in dat jaar 162 eindvonnissen wees, die te Goes 96. De verzwaring van werk is dus niet gering. Voor den kanton rechter te Assen is de verzwaring van min der belang. Zijn ambtgenoot te Hoogeveen wees in 1919 slechts 16 eindvonnissen, doch daartegenover staat, dat hij er zelf dan ook reeds 107 te wijzen had. Doch wij erkennen, dat tegenover de grootere kantons die cij fers niet sterk spreken. Het bezwaar ligt o.i. meer in de uitgebreidheid van de kan tons dan in den omvang der zaken. De rechter is voor degenen, die hem behoeven, moeilijk te bereiken. Dit is een groot be zwaar. Doch de schatkist bespaart weer eenige duizenden guldens. En daartegen over moet het belang van de rechtspraak het afleggen. Het drama te Haarlem. Indertijd heeft, zooals men zich zal her inneren. een 15-jarige scholier uit Amster dam. een moordaanslag gepleegd op zijn moeder, die aan de Kleverlaan te Haarlem woont. Gelukkig werd de vrouw door het revolverschot en de slagen niet levensge vaarlijk gewond. De jeugdige dader, die verklaarde, geen spijt van zijn daad te hebben, werd in Am sterdam in een inrichting opgenomen.waar geneeskundigen een onderzoek naar zijn geestvermogens instelden. Dit onderzoek is afgeloopen. Reeds Maandag zou de zaak voor den kinder rechter te Haarlem in een besloten zitting behandeld zijn. indien de jeugdige dader niet onverwacht ziek geworden was. Nu moest de behandeling tijdelijk uitgesteld worden. Principieele niet-stemmers. Voor den politierechter te Utrecht heb ben zich te verantwoorden gehad een 27- jarig teekenaar eri een 20-jarig schilder. De teekenaar is een zeer bekende figuur in anarchistische kringen, hij werd bij het bekende Bilthovensche relletje gearres teerd en zit thans preventief in verband met het aldaar gebeurde. Den beiden jongelui was ten laste gelegd onleesbaar maken van een door het bevoegd gezag in het open baar gedane bekendmaking. Het betrof hier een officieelen oproep van den bur gemeester van Utrecht aan de ingezetenen om aan hun stemplicht te voldoen. Het pa pier hing in de Oude Kerkstraat en was blijkbaar een doorn in het oog van de prin cipieele niet-stemmers. En zoo bedekte het tweetal de officieele kennisgeving met kleine papiertjes waarop een ezelskop met eronder de woorden „Ik stem". Deze euveldaad geschiedde bij nacht en ontij, maar een politie-agent ontdekte toch de beide vermoedelijke daders. Het tweetal ontkende het feit gepleegd te hebben wel hadden ze geplakt, maar niet in de Oude Kerkstraat. De agent verklaarde echter positief dat hij de beide beklaagden aan het werk had gezien. vingers aan, die koud waren als ijs. Bruse Deville volgde niet het voorhuis in. De Amerikaansche was ook opgespron gen en nam haastig afscheid. Voordat zij de kamer verlaten kon, was Bruce DeviHè echter reeds naast mij. „Ik zal u thuis brengen, Miss Ffolliot", fluisterde hij mij toe. Ik antweordde niet. Wij waren nog niet halverwege het tuin pad, toen wij de schelle stem van Miss Ber denstein hoorden. „Mijnheer Deville „U zal mij thuis brengen, nietwaar, mijn heer Deviile zeide zij. „Ik zou met geen mogelijkheid alleen den weg kunnen vinden. En bovendien, ik zou doodelijk bang zijn. Het is zoo donker. Ik zou er niet aan ge dacht hebben, zoo lang te blijven, als ik alleen moest gaan." Hij mompelde een vloek tusschen zijn tanden, lk liep door. „U is toch nog wel hier, als ik terug kom vroeg hij bruusk. „Ik ga maar een paar stappen met mejuffrouw Ffolliot." „Ik sta kant en klaar om heen te gaan", antwoordde zij. „En ik heb mevrouw For tress al goeden dag gezegd. Ik weet dus waarlijk niet, hoe ik nog zou moeten blij ven. En ik durf geen stap alleen te doen. Het is bijna pikdonker. Zal ik eerst met Miss Ffolliot en u naar de pastorie wan delen Ik was bijna buiten gehoor, voordat zij uitgesproken had, want zoodra ik vernam, waarom het haar te doen was, had ik mijn pas versneld. Toen ik de steilte beklommen had om op het voetpad te komen, keek ik om. Zij liepen naast elkander op den straat weg een zonderling paar. Hij liep hoog in de schouders een slecht teeken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1