:en ZATERDAG 18 JULI Eerste Blad ooe ouurgmiglVZO'!-- OEMEENTEBESTUUR. L®®M!SBSr,S&s- ■-EUIUJBTON DE HAND DER TRAGEDIE Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen Fietsen BINNENLAND SSINGSCHE COURANT .eter, houtsnij- 175 coup, of up. en f 3.15 lortefeuille pup. of 30 fl.20 "T" J ».sv. met kap of 75 f 19.— P15-21 is huwelijk der tegenwc raagd, tegen 15 Septenrt )ber, een DIENSTBODE, tandig werken kan, bij -J STOUTJESD1JK, Badhui Pit nummer bestaat uit 1 bladen WEEK. I De Burgemeester van V lissin gen, gezien Hr 117 der Algemeene Politieverordening Boor Vlissingen, brengt ter algemeene ken nis dat het "sluitingsuur der tapperijen ge durende de kermisweek door hem is be- laald als volgt Maandag. Dinsdag en \Voensdag op i uur en Donderoag, Vnjda0 Jn Zaterdag op 2 uur na middernacht, ter wijl telkens een half uur tevoren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 16 Juli 1925. De Burgemee^NVOornOEemdèREN loting voor den dienstplicht. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichtmg vmi 1926 voor deze gemeente zal plaats neb ben te Vlissingen in het Militair Hospitaal herenstraat) op Maandag den 3en Augus tus 1925, des voormiddags te 9 uur voor hen wier namen als beginletter hebben A t/rn M te 11 uur v.m. de overigen. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den dag vran aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitge sloten zijn 3 b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn s|d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten 'deelnemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de aangegeven plaats aanwe zig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lotingscomnussaris. De ingeschrevenen worden in de volgordevan het alfabetisch register opgeroepen, bïïi Zélf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de opgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze bui ten staat of onwillig een nummer te trek ken, dan wordt de wettige vertegenwoordi ger opgeroepen Blijkt niet, dat de inge schrevene of de wettige vertegenwoordiger aanwezig is of zijn zij, voor zoover aanwe zig, buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de fotïngscommissaris het niet aannemelijk, dat de verschijnende per soon de opgeroepene is, dan gèschiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den gemeenteraad of den ambtenaar der ge meente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke ge loot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen te gen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaar schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen omkleed zijn en binnen tien dagen, ie rekenen van den dag. waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Deze zendt het ter be- en- Middelb. - Rotterdï schengelegen plaalses ER VAK PASSAGIER IEDEREN EN VEE. 11, Erna. 8 nform&tden t* bekomen, amN.V. Tramsport- w Erven vos, buig: B. EENHOORN,Til. W. T. OOSTEBHODT TH f tQabz, BOLLEN HEK lil1 door E. PHILLIPS OPPENHELM. p7) -g»—» Waarom vertrouwt u mij niet Ik ben >ud genoeg. Ik ben verstandig genoeg. Wa ai zegt za! mij boven alles heilig zijn.'" Hij schudde het hoofd zonder eem~ ver ier antwoord. Ik drong de tranen terug, die iij in de cogen kwamen. „Er is hier een mysterie", riep ik n.v. „Het omhult ons allen. Wat beteekent het Waarom zijn wij hier gekomen „Wij zijn hier gekomen door louter toe val". antwoordde mijn vader. „Wij kwa- &jf,en hier, doordat de plaats mij werd aan- ■geboden. En ik was blij iets te kunnen krij gen, dat mij van Belchester vandaan hielp." R „Het was het noodlot, een wreed poodlot", zuchtte ik. „Het was de wil des hemels", antwoord de mijn ader ernstig. I. Toen ontstond er een stilte tusschen ons, |oie gedurende verscheiden minuten niet jverbroken werd, Mijn vader zat te wachten op mijn antwoord. De wanhoop in mijn part werd dieper. K „Ik kan hier niet leven", zeide ik, „en ■cmvetend blijven." „je moet mij je belofte geven, kind", hervatte hip „Het staat niet in mijn machf, je iets te vertellen. Je bent jong en voor jou zal het verschrikkelijke van deze geschiede nis spoedig vergeten zijn." Toen antwoordde ik hem met een diep bedroefd hart „Ik beloof het. Maar ik zal weg moeten gaan van hier lk kan hier niet leven Het mij gek maken." h* koude lippen roerden de mijne aan, terwq) hij opstond „Je moet doen", .zeide hij ernstig, „wat je het beste toeschijnt. Je bent oud genoeg, je eigen leven te kunnen vormen, ik slissing ,aan den Commissaris der Koningin. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente secretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennis geving zal geschieden. Het ter inzage leg gen van dat afschrift zal tevens bij per soonlijke kennisgeving worden bekend ge maakt aan hen die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen, 17 Juli 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Uit Scheveningen's geschiedenis. Als ge rustig over den Scheveningschen boulevard wandelt en de zee ligt tientallen meters van u, rustig deinend met een ver leidelijke bekoring, dan kunt ge u niet voorstellen hoe het daar op diezelfde plaats zoo vaak heeft gespookt en nog dikwijls spookt. De zwaar-basalten strandmuur lijkt een toonbeeld van kracht, die alle geweld weerstaat en het is inderdaad zóó dat tot nu toe dit werk van menschenhanden en menschenvernuft de donderende golven heeft weerstaan. Hoe moet het echter ge weest zijn vóór deze weerstand geboden werd Wie de geschiedenis van Scheveningen en in verband daarmede van onze kust eens volgt, weet al spoedig dat beide heel vele malen zijn gegeeseld door de zee. Eenige malen zelfs is het dorp Schevenin gen weggevaagd en slechts met groots moeite is het weer aan de bevolking gelukt om zich te herstellen. Niet onwaarschijnlijk is het dat de kust eenige kilometers verder Westwaarts heeft gelegen. Volgens de mededeelingen der deskundigen liggen 1600 Meter uit de tegenwoordige kust, ongeveer ter hoogte van Katwijk de fundamenten van een grootte burcht, waarschijnlijk een Noorsche, het huis te Britten genaamd. De eerste vuurtoren dien de Romeinen aan on ze kust hebben opgericht, stond stellig nog verder dan 1600 Meter. De zee heeft deze strooken successievelijk verzwolgen in daarmede de breede bosschen, die langs de kust gelegen hebben, de bosschen waarvan het Haagsche Bosch, de Haarlemmerhout en nog eenige andere verre uitloopers wa ren. In het begin onzer jaartelling moet hier een zeer vruchtbare streek gelegen hebben, die een visc'nvangende, op tal van wilde dieren jagende bevolking een zeer goede woonplaats gaf. Heel zelden zijn res ten van dit verblijf gevonden. Zoo werden in 1885 bij het graven van het kanaal dat Den Haag met Scheveningen verbind', eenige beitels gevonden uit brons en steen vervaardigd, die waarschijnlijk uit den" tijd van ongeveer 100 jaar vóór Christus af komstig zijn. Op de nooge duinen, die als vluchtheuvels dienst deden vertoefde de bevolking als de zee hun het verblijf aan de breede kuststrooken onmogelijk maakte. Het aantal zeerampen dat Scheveningen heeft geteisterd is zeer groot en telkens weer nam de zee een deel van het strand of van het dorp weg om niet te spreken van de vernieling die zij onder de schepen aanrichtte. De oudste ramp waarvan de historie meldt is die van 1470 geweest, toen bijna de geheele bevolking ook den dood in het water vond. Het gansclie dorp met kerk en huizen werd weggeslagen en twee kilometer ver drong het water landwaarts in. Men kan slechts de volharding bewon deren waarmede de bevolking zich herstel de. a! beging zij dan altijd weer de fout te dicht bij de zee te bouwen. Men kon daar niet van wijken en op gezette tijden kwam de zee hun die liefde even bestraffen. Pre cies een eeuw later kwam de zee andermaal en al was het resultaat niet zóó ernstig, Scheveningen werd toch weer in diepe el lende neergeslagen. Deze tweede was de beruchte Allerheiligen-vloed, de hevigste die ooit onze kust teisterde. Daarna is nog een gansche reeks kwel lingen voor de visschersplaats gekomen. kan begrijpen dat deze plek je bijzonder onaangenaam moet zijn, maar wij blijven hier niet lang wonen. Te Exchester zal ik in staat zijn, meer voor je te doen dan ik vroeger ooit doen kon." „Dat is het niet", viel ik hem moedeloos in de rede. „U weet wel, dat het dat niet is. Het is tusschen ons tweeën." Hij zweeg. Een onuitsprekelijk verdriet stond voor een oogenblik in zijn donkere oogen te lezen. Hij boog het hoofd. Was dat een traan die viel ik dacht zoo. Ik nam liefkoozend zijn hand. „Vader, u zal het mij wel vertellen, niet waar fluisterde ik. „Ik zal dapper zijn, wat verschrikkelijke dingen ik ook ver neem. Laat mij den last met u deelen." Voor een oogenblik dacht ik, dat hij zou toegeven. Hij bedekte het gelaat met de handen en bleef stil zitten. Maar toen hij weer opkeek, zag ik dat de zwakheid voor bij was. Hij stond op. „Goeden avond, Ka te", zeide hij kalm. „Dank voor je belofte." Ik beantwoordde koud zijn koude kus. Hij verliet mij, zonder een enkel verder woord. HOOFDSTUK XII. De zuster van Berdenstein. Drie dagen na dat gedenkwaardig ge sprek met mijn vader hield er een rijtuig voor de deur stil en van de plaats waar ik zat, hoorde ik een vrouwestem op gejaag- aen toon vragen naar den heer Ffolliot. Een oogenblik later klopte de meid aan mijn deur. „Er is een jonge dame, juffrouw, die naar domme vraagt, lk heb haar gezegd, dat meneer in de eerste uren niet thuis kan zijn en toen vroeg zij. of zij dan niet iemand anders kon spreken." „Weet je niet, wat zij wii, .Mary vroeg ik. Het meisje schudde Het hoofd. „Neen, juffrouw. Zij wil iemand van de die ieder op haar beurt een deel van het terrein en de huizen opeischte. In 1775 bij voorbeeld werd vrijwel, de geheele vloot aan splinters geslagen. Bij de ouden van dagen ligt de noodlottige storm van De cember 189'! in het geheugen. De strand muur was er toen al én de vloot, die al ge vaarlijk hoog op het strand getrokken was, werd tegen dien' muur te pletter geslagen. Ten slotte heeft in 1911 de zee voor het laatst haar schennende hand aan de vloot geslagen. Thans is de zeewering wel zóó dat zij de macht van het water weerstaat al is 'na tuurlijk nooit te zeggen dat 'nimmer weer een ramp is te duchten. Wie thans de zee wering gadeslaat krijgt den indruk van een onweerstaanbare macht. We wijzen bij voorbeeld op de bekende gedenknaald 1813, die nu op een soort rots is geplaatst. In 1894 heeft het maar weinig gescheeld óf deze naald was dpor de zee verzwolgen. Met inspanning van alle kracht werd het monument gered en sedert is de grondslag zóó versterkt, dat haast niet meer is aan te nemen dat er nu nog gevaar voor dreigt. Behalve deze kwellingen van de zee heelt Scheveningen ook van de 'vele oorlogen in onze vaderlandsche geschiedenis te lijden gehad. In den 80-jarigen oorlog kwamen de Duinkerksche stroopers.herhaaldelijk on ze kust bestoken en sta/en zij vele schepen. De Engelschen hebben zich ook niet onbe tuigd gelaten en roofden in 1798 een 28 vaartuigen, die zij meenamen naar hun land. In 1803 herhaalde deze roof zich, waarbij wederom tal van ^schepen werden gestolen en manschappen gevangen werden genomen. Bij al deze rampen is een beroep gedaan op de weldadigheid v.m Nederiand's bur gers, waardoor een deel der gevolgen werd hersteld. Het is te begrijpen dat het dorp er niet rijker door is geworden en ook thans is de toestand verre van gunstig. Natuurlij* in de algemeene verhouding veranderd. De schepen zijn eigendom der reederijen, ver zekering dekt de schade als die wórdt aan gericht, door den aanleg van de haven is het gevaar voor de stilliggende vioot zeer veranderd, zoodat nu het gevaar zeer is verminderd. Inmiddels is echter ook de be- teekenis van Scheveningen als visschers plaats zeer verminderd en is de beteekenis als badplaats verre daarboven uitgegaan. We willen dit historisch overzicht sluiten met de niet algemeen bekende mededeeling dat Scheveningen nimmer een zelfstandige gemeente is geweest. Het heeft nooit een eigen vroedschap gehad en heeft het nooit verder gebracht dan lof een eigeft scboiri, die echter ondergeschikt was aan den Haagschen. Het had verder een eigen wa pen, dat drie haringen vertoonde elk met goud kroontje. De wapenspreuk was „con- cordia constans", standvastig door een dracht, een spreuk die in Scheveningen al tijd in èere is gehóuden en "die" het dorp van ondergang heeft gered. EIBER. Nieuwe rijzing voor rubber en rub- beraandeelen. Hoe lang zal de ken tering op zich laten wachten. Ove rige af deelingen zonder veel^zaken. Levendig emissiebedrijfGcldaan- vragen voor Berlijn en Hongaarsche steden. Het juiste standpunt. Ook in de afgeloopen week hebben de effectenbeurzen zich vrijwel geheel aan de politieke gebeurtenissen in Oosten en Wes ten onttrokken en wederom zijn vooral de Londensche en de Amsterdamsche beurs in sterke mate beïnvloed door de waarlijk phenomenale stijging van den rubberprijs, welke in 1924 nog een laagterecord van 531/2 cf. per pond bereikte en die in het begin van dit jaar nog niet hooger was dan 94y2 ct. per pond, maar deze week gestegen is tot f2 a ƒ2.50 voor directe levering. Wei is er af en toe een kleine reactie ingetreden, wat heel begrijpelijk is, de noteering blijft te Londen dusver toch boven 4 shilling, dat is boven 2.50 per familie spreken."- „Zeg haar dan maar, dat ik thuis ben, en laat haar hier, als zij mij spreken wil", be val ik. Mary liet daarop een jonge dame binnen, klein, donker en mager. Haar oogen waren gezwollen alsof zij zeer geschreid had en haar geheele uiterlijk scheen aan te toonen, dat zij verdriet had. Zij viel op een stoel neer dien ik haar aanwees, en barstte in tranen uit. „Neem het mij niet kwalijk", riep zij ten slotte uit onder hevig snikken. „Ik ben zoo juist uit het buitenland gekomen en ik heb een vreeselijken schok doorstaan." Een ingeving deed mij de waarheid ra den. Het was of mijn hart stilstond. „Is u een bloedverwante van den heer die... die hier verleden week gestorven is?" vroeg ik snel. Zij knikte. „ik ben zooeven bij de politie geweest", zeide zij. „Het is zijn horloge het horloge dat ik hem gegeven heb en zijn porte feuille met een 'half afgeschreven brief aan mij. Zij hebben mij zijn portret laten zien. Het was mijn broer, Stephen Berdenstein. Hij was de eenige bloedverwant dien ik had op de wereld." Dit roerde mij werkelijk en ik zag haar medelijdend aan. „Het doet mij leed, dit te hooren", zeide ik. „Daat moet verschrikkelijk voor u zijn." Zij begon opnieuw te snikken en ik vreesde, dat zij een vlaag van hysterie zou krijgen. „Hij zou Zaterdag bij mij gekomen zijn te Parijs", ging zij na eenige minuten voort. „Hij kwam evenwel niet en liet niets van zich hooren. Toen het Maandag werd, zonder dat ik een brief kreeg, wist ik zeker dat er iets gebeurd moest zijn. Ik kocht Engelsche couranten en bij toeval las ik het bericht van den moord. Het scheen bespot telijk, dit in verband te brengen met Ste phen, vooral daar hij mij had medegedeeld naar Londen te willen gaan, maar de be- Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en doorzitten der huid. Om dit dade lijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 ct. PUROL (ingez. Mededeeiing.) Amsterdamsch pond en wat de laatste dagen door Hollandsche ondernemingen verkocht is, heeft meer dan f 2 per pond opgebracht, een prijs die circa 300 winst op den kostprijs laat. Dat dit een abnor mal e verhouding is, behoeft geen betoog. In het Engelsche Lagerhuis heeft men de regeering dan ook reeds over de rubber- hausse geïnterpelleerd, aangezien men in Amerika en elders de van rubber vervaar digde artikelen en met name de rubber banden, in prijs begint te verhoogen, waar door weer tal van industrieën men denke aan de automobielenindustrie, in hunne ontwikkeling worden belemmerd. Men is daarom in sommige Engelsche kringen van meening dat de regeering de restrictiebe palingen, tengevolge waarvan uit de Engel sche koloniën slechts 65 der productie wordt uitgevoerd, behoort op te heffen. Het schijnt echter dat hierop voorloopig nog geen kans is. Met het oog op de jong ste prijsstijging zal het percentage op 1 Augustus a.s. met 10 worden verhoogd, het zal echter wel 1926 worden aleer de export uit de Engelsche koloniën weer on beperkt kan plaats Tiebben en volgens Hol landsche deskundigen zal het dan nog zeer dc vraag zijn, of de opheffing van de be perkingsbepalingen op de rubbermarkt sterk zal worden gevoeld. Van regeerings- 2ijde is in het Engelsche parlement gezegd, dat vermoedelijk óp 1 Augustus de aanvoer van rubber zou toenemen en dat allicht spoedig een prijsverandering zou ontstaan. Er is vermoedelijk niets waarschijnlijker dan dat. Het verbruik van rubber zal bij deze prijzen aanmerkelijk moeten vermin deren, anderzijds wordt van allen kant op productievermeerdering aangestuurd en al lukt dit nu niet aanstonds, een en ander heeft toch op de prijsvorming van het ar tikel invloed. Zoo langzamerhand hebben de fabrikanten zich ook voor geruimen tijd gedekt en straks kan de vraag plotseling ophouden. En het is daarom nóg de vraag of inderdaad de maatschappijen, welke hun producties niet vóór verkochten, aan het langste eind zullen trekken. Intusschen komt hier en daar ook de vraag op of de koopers van rubber op levering tegen hooge prijzen hun overeenkomsten zullen kunnen nakomen en uit alles blijkt wel dat het hoogst gevaarlijk is om de waardeering van rubberaandeeien op de thans geldende prijzen te baseeren, gelijk thans het geval is. De rubberaandeeien zijn. zoowel aan de Londensche en de Parijsche als aan de Amsterdamsche beurs wederom aanzienlijk gestegen, soms zelfs 30 en 40 op één dag en de bekende aandeelen Rubbercul tuur Mpij. „Amsterdam" noteeren nu b.v. 300 die der Hessa Rubber zijn zelfs tot 425 gestegen in verband met het feit dat deze maatschappij voor het grootste deel van haar oogst-1925 van de hooge prijzen kan profiteeren. Zoo heeft zij de Juni-productie verkocht a circa f2 voor standard crêpe. Ook al rekent men met twee hooge dividenden, dan nog blijft er voor deze en dergelijke aandeelen bij een kentering op de rubbermarkt een hooge koers over, te hoog vermoedelijk voor het rendement, waarop voor 1926 en 1927 mag worden gerekend. Met andere woorden, de tegenwoordige koersen der rubberaandee ien verdisconteeren over minstens twee jaren reeds hooge dividenden en wanneer het waar is wat in het Engelsche Lagerhuis gezegd werd, dat namelijk de rubberprijs spoedig weer een meer normaal peil zal bereiken, dan moet op de geweldige hausse ook op onze beurs een overweldige daling schrijving kwam zoozeer met zijn uiterlijk overeen, dat ik rust noch duur had. Ik telegrafeerde aan zijn bankiers en kreeg ten antwoord, dat hii naar buiten vertrokken was, zonder evenwel een adres achter te laten. Daarop kwam ik terstond over en toen ik bevond dat men aan zijn club en elders se dert meer dan tien dagen niets van hen: gehoord bad, kwam ik hierheen. Ik begaf mij terstond naar de politie, enen..." Zij barstte opnieuw in tranen uit. Ik kwam naar haar toe en trachtte zoo mede lijdend mogelijk te zijn. „Heeft 11 er geen denkbeeld van", vroeg ik, „waarom uw broer eigenlijk dezen kant uit gekomen is Hij heeft gelogeerd bij* Lady Naselton, is het niet zw f Was zij een oude bekende van hem Zij schudde het hoofd. „Ik heb hem nooit in mijn leven over haar hooren spreken. Wel heeft hij mij eens geschreven over een jong mensch, Nasel ton geheeten, die hem bezocht had te Rio, maar zelfs in zijn laatsten brief uit South ampton was er geen sprake van, dat hij hen zou gaan bezoeken. Hij zou rechtstreeks naar mij gekomen zijn, schreef hij, als hij niet een kleine dringende aangelegen heid te Londen te regelene had gehad." „En toch schijnt hij een onverschillige uitnoodiging te hebben aangenomen, en is binnen èen dag of twee na zijn terugkeer in Engeland hierheen gekomen", merkte -ik op. „Ik begrijp er niets van", riep zij opge wonden uit. „Stephen en ik hadden elkan der in geen jaren gezien hij heeft ;r. Zuid-Amerika gewoond en ik ben te Parijs geweest maar hij schreef mij geregeld en in iederen brief stond, dat hij er toch zoo naar verlangde mij weer te zien. Ik kan dan ook niet gelooven, dat hii hierheen is gegaan voor een gewoon beleefdheidsbe zoek, voordat hij mij was komen opzoeken, of mij geschreven had, bij hem te komen. Er moet iets achter steken iets, dat ik volgen. Dit is trouwens het natuurlijk ver loop, gelijk ook de laatste jaren op de af- deeling der Suikerwaarden is ervaren. Ook hier ontstond een abnormale winstmarge, doordien de prijs van suiker tot ƒ20 a f 25 per picoi opliep, fn betrekkelijk korten tijd echter is deze tot 12 en ƒ11 gedaald. Het is dan ook wel merkbaar dat de rubber- afdeeling meer en meer door winstnemin gen wordt gedrukt. De stemming wordt meer gereserveerd, al blijft de ondertoon vast. Allengs komt echter het oogenblik waarop alle houders van rubberaandeeien er uit willen. Voorzichtigheid is daarom thans wel geboden. De overige locale afdeelingen ter beurze van Amsterdam hebben een zeer onbelang rijk verloop gehad. Suikerwaarden werden doorgaans iets hooger verhandeld in ver band met hoogere noteeringen te New- York. Overigens blijven de berichten over den stand der suikeraanplantingen in het voordeel der koopers. Niet alleen van riet suiker, ook van bietsuiker wordt een hoo ger beschot verwacht. In navolging van New-York zijn Oliewaarden iets vaster ge weest. Men blijft in Amerika de statistische positie van petroleum gunstig beschouwen en heeft uit de gezegden van leidinggeven de personen in het petroleumbedrijf de conclusie getrokken dat er thans goede winsten worden gemaakt. Tabaksaandeelen hebben weinig of geen verandering ondergaan. Ook na de jongste veiling blijft de Senembah aan de spits staan met een verkoopprijs van 3.69 tegen f2.39 in 1923. De Senembah, de Arends burg en de Deli Batavia hebben behalve de tabak, ook een rubberaanplant, welke vooral bij de Arendsburg van beteekenis. Voor Industrieele waarden treedt ook tel- *kens weer nieuwe vraag op, ditmaal gold zij de aandeelen Jurgens in verband met de introductie der Jurgenswaarden te Londen en de mededeelingen in de pers over de bevoorrechte positie der Holland sche margarinebedrijven in Duitschland, terwijl ook aand. Philips Gloeilampen hooger werden verhandeld. Gelijk we reeds eerder opmerkten, is het e missiebe drijf aanmerkelijk verlevendigd. Ook deze week zijn er weer meerdere nieuwe kapitaalsuitgiften aangekondigd. Onze geldmarkt blijft ruim, Prolongatie liep soms beneden 2 c/o terug en het kan niet verwonderen dat ook het buitenland met begeerige blikken die geld ruimte waarneemt. Ditmaal poogt men voor de stad Berlijn en voor een stedenleening van Hongarije Hollandsche guldens los te krij gen op inderdaad aantrekkelijke voor waarden. Alleen maar de Vereeniging voor effectenbescherming komt er terecht aan herinneren zoolang voor de oude schukien geen regeling getroffen is, be hoort men aan deze leeningen niet deel te nemen. Met de groote Duitsche Dawes- leening was het iets anders. Maar thans behoort Duitschland voor zijn staats- en gemeenteleeningen met een schuldrege ling te komen. En ook Oostenrijk en Hon garije moeten eindelijk hun beloften eens inwisselen. Af en toe verschijnen er berich ten over onderhandelingen welke worden gevoerd. Houdens van obligaties zien daar van in den koers der stukken nauwelijks uitwerking. Hetzelfde geldt van de Hon gaarsche hypotheekbanken, die de Holland- pandbriefhouders hebben gedupeerd en nu door de Vereeniging van Fondsenhouders aan hun plichten zullen worden herinnerd. Zoo langzamerhand moet de ooriogsboede! op de beurzen worden geliquideerd. De zakelijke bedrijfsbelasting. De Hooge Raad heeft vernietigd de uit spraken van den raad van beroep voor de directe belastingen te Zwolle, waarbij be vestigd waren de aanslagen van den Staat der Nederlanden in de zakelijke belasting niet kan begrijpen." „U weet. natuurlijk, dat de Naselton Hall gesloten is en de de Naseltons naar Italië zijn vroeg ik haar. „Dat is mij aan het politiebureau ge zegd", antwoordde zij. .,Ik heb Lady Nasel ton een telegram gezonden. Het is zoo lan gen tijd geleden, dat Stephen en ik elkan der voor het laatst gezien hebben, en ':v brieven zet men ook niet alles. Hij kan allerlei vrienden en vriendinnen gevonden hebben, waarvan ik nooit gehoord heb." „Of vijanden", vulde ik zachtjes aan. „Of vijanden", herhaalde zii nadenkend, „ja, hij kan vijanden gemaakt hebben. Dat is mogelijk. Hij was hartstochtelijk en stijf hoofdig. Hij was er de man wel naar, om vijanden te maken." Zij was nu heel kalm en ik kon haar goed opnemen. Zij was ongetwijfeld eer leeiijk dan mooi. Haar gezicht was scherp en mager, haar oogen van een doffe, donkere kleur. Zij was beneden de middelmatige lengte en onbevallig van gestalte. Daarbij was zij veel te rijk gekleed voor een reiscostuum, en in twijfelachtigen smaak. Zij verraste mij terwijl ik haar zoo zat op te nemen, maar zij scheen er geen aandacht aan te schenken. Blijkbaar had zij iets zit ten uitdenken. „U heeft hier nog niet lang gewoond, is het wel, Miss Ffolliot vroeg zij. Ik schudde het hoofd. „Slechts een maand ongeveer." „Ik veronderstel, dat u de meeste namen der voorname families hier in den omtrek kent", ging zij voort. „Vermoedelijk heeft u zeer vele conversatie, is het niet zoo „Ik geloof wel, dat ik de meeste ken, al thans bij naam", sprak ik. „Kent u wellicht een familie Maltabar?" vroeg zij. „In het bijzonder een man, die Philip Maltabar heet Ik schudde terstond het hoofd met een gevoel van verlichting dat jk niet geheel en al kon verbergen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1