ZATERDAG 11 JULI Eerste Blad 63e Jaargang fiFMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad 'EUILLETON DE HAND DER TRAGEDIE Beursbeschouwingen Gemeenteraad. aas NO. 161 SSINGSCHE COURANT Pit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Wissingen en gemeenten op Wal cheren '2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i_4 regels1.10 voor iedere reeel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Hour en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragcn. enzprrjs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. WUZIGING ROUTE ELECTRISCHE TRAM. Burgemeester en Wethouders van Vli - singen, brenger ter openbare kennis dat bevordering van het veilig ver keer in de stad wegens de kermis, de lijn van de uectrische tram naar het station v v vanai Woensdag 15 Juli a.s. tot en met Woensdag 29 juli d.a.v. niet verder rijdt dan het Setje Woiffplein. Vlissingen, 11 Juli 1925. Bits en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. -De Secretaris. F. BISSCHOP. Een overbodig instituut. Geruim en tijd geleden hebben wij in on ze brieven eens gewag gemaakt van de Kamer van'Koophandel en Fabrieken in de residentie naar aanleiding van de keungo wijze waaTop dit instituut zijn... tuin had uitgebreid Later vernamen wij dat onze mededeelingen eenige opschudding in het bureau der Kamer had veroorzaakt, dat men op zoek was naar den schrijver van deze brieven, waarvoor men zelfs de hulp inriep '-an een informatiebureau, dat een totaal verkeerde informatie gaf enz. Wij hebben er maar eens om gelachen omdat het altijd op deze wijze pleegt te gaan. In plaaJ&xan na te gaan wat er van de kritiek juist is, gaat men den criticus opsnorren. We hébben toen indertijd toegezegd dat wij het nieuwe jaarverslag van deze Kamer met belangstelling tegemoet zagen om eens te wetei te komen wat dat mooie tuintje had gekost Toen nu dezer dagen het jaar- I verslag verschenen was, hebben wij ons f gehaast daarin te snuffelen. Helaas is onze nieuwsgierigheid niet be- i vredigd geworden. Evenals vorig jaar staat I op dé begrooting een post voor onderhoud, afschrijving op het pand enz. Wel is die 1300 gld. iiooger dan hel vorige jaar maar noch de kosten van aankoop van den tuin, noch de kosten van den aanleg van het hek enz. zijn gespecificeerd. Daaromtrent ver neemt liet geachte public dus niets. Dit ,s niet aardig van dit verslag maar we kunnen er niets aan doen dat wij het onzen lezers nu niet kunnen verteilen. 1 Maar, we kunnen nog wel iets anders r vertellen dat aardig is voor de kennis van I dit fraaie weelderige instituut. Eerst eenige [belangwekkende cijfers. In 1923 bedroegen 1de inkomsten van de Kamer 122 mille, de uitgaven 79 mille, voor d.e spaarpot dus 43 [mille, in 1924 waren deze cijfers respectie velijk 132 mille en 77 mille en dus voor de spaarpot 54 mille. Is me dat even een zaak- je In twee jaar rij ós bijna een ton overge legd. Waarom men met een dergelijke winst Iniet dadelijk het gansche pand afschrijft, i- lal dadelijk een raadsel. I Voor c agelrjksche onkosten 'heeft men 's door E. PHILLIPS OPPENHE1M. Verondersteld zelfs, dat hij wa(s gegaan, lom den heer Berdenstein bij diens aa.".- Ikomst te Londen tc ontmoeten, dan was [het nog hopeloos, om te bedenken, waar hii thans zou zijn. De heer Berdenstein had ontkend, dat hij them gesproken had. Ongetwijfeld zou hij zijn ontkenning volhouden, als ik tot hem [ging. Zooals hij mij duidelijk genoeg had [gezegd, stonden wij in tegenovergestelde ■kampen, het zou dus vruchteloos zijn, van [hem hulp te verwachten. I Alice, voor wie uiterlijke schijn en fatsoen [boven alles ging, maakte zich vooral be- k?.® 0VG1 het schandaal, dat niet uit kon blijven, als de kansel den volgenden mor- rgen ledig bleef. Wat mij betreft, mijn ang'-t Ihad een diepere oorzaak. Het toeval had in [mijn handen de draden gesteld van een [mysterie, welks ontwarring verschrikkelijke [mogelijkheden met zich bracht. Ik wist niet, wat het einde ervan wezen |kon. Ik durdfe er mijn geest nauwelijks mee bezighouden. I Er was slechts één ding, dat een zweem van mogelijkheid aanbood om ons op het spoor te brengen Van zijn verblijf. Eén man wist het geheim van dien brief, die her, naar Londen gevoerd had. Naar dien man [besloot ik te gaan. Maar toen ik mij gereed maakte zag ik tï?n1igeJï?stalte het Park d00r naa. Inet Oele Huis. Lü" a£""zelde ik niet langer. Hem daar te en' zo" gemakkelijker ziin, dan allee:, [tegenover hem te staan op de Court. Ik IKV.ee." "1?"tel on' n,iin ««Miouders en ging blootshoofds de laan af. jaars 52 mille noodig, waarbij nog komt een bedrag voor ondernond. licht enz. van het pand. We kunnen dus wel zeggen dat de bureau-kosten bedragen 58 mille. Wat deed men daar nu voor. Er werden 5386 opgaven Voor het Handelsregister, d.w.z. 17 per dag, 14890 inlichtingen ver strekt, d.i, 80 per dag. Dan gaan er eenige officïeele brieven uit en wordt het jaarver slag samengesteld. En dat kost 170 gld. per dag Het verslag dat 276 pagina's telt, maakt indruk dooï den omvang en door de keu rige wijze van uitgifte maar wie het eens op den keper beschouwt, ziet dat het ta! van kant- en klaar-ontvangen stukken be vat en dat er nauwelijks een derde redac tioneel werlc is. Afgezien van dat alles zouden wij wel eens willen vragen waar het met die ka pitaalsvorming van dit instituut heen moet Hoe groot dat kapitaal al is, natuurlijk verzwijgt het verslag dit. Een halve ton per jaar overhouden is heusch niet onaardig. En dit begrijpen we best als men zoo in de duiten zwemt, zal het er niet zoo kleinzielig zuinig naar toe gaan. Er wordt 's jaars tjen mille con tributie en subsidies gegeven, een zonder ling systeem dat wij de vorige maal reeds afkeuren. Aan drukwerk enz. gaat 5200 gld. weg, een niet onaardig bedrag, dat merkwaardig genoeg over 1924 maar iets meer is dan de helft van het bedrag over 1923 uitgegeven, toen het 95 mille was. Er wordt nu al een dertig mille rente 's jaars gekweekt. Is het even een goede zaak De koophandel en de fabrieken mochten willen dat zij rendeerden als hun Kamer. Alles te zamen zouden wij er met nadruk op willen wijzen, dat hier toch eens een eind komt aan deze geldverspilling. Het nut van deze gansche instelling is voor Den Haag miserabel klein en het is toch te belachelijk dat daaraan 's jaars zooveel mille wordt weggeworpen. Er zijn tiental len instellingen te noemen, die veel nutti ger ziin. tientallen vereen-igingen, die me: een klein contributiekasje en den gratis- arbeid van een paar bestuursleden heel wat meer doen dan deze parasitaire instel ling met wettelijk verplicht lidmaatschap. Er zijn 10.720 zaken verplicht bij te dra gen. Laat men het particulier organiseeren, dan krijgt men geen 1000 leden bijeen. Herhaaldelijk hebben wij zakeir-men.schen gevraagd of zij eenig nut voor hun zaak van deze instelling hadden en altijd was het antwoord neen. Zelfs waren er som mige, die de inschrijving op het Handels register een last vinden, omdat daardoor vaak overlast werd ondervonden van be zoekers enz. die men liever niet zag. Tegen het verplichte lidmaatschap hadden volgens hun zéggen veleh bezwaar. Het blijkt dus. dat hier een gedwongen fraaiigheid be staat, die nogal mal wordt, nu zij een winstgevend zaakje is. dat een halve ton 's jaars oplevert. Met succes kan het be drag per inschrijving worden gehalveerd en misschien was, nu er reeds een aanzien lijk kapitaal is gevormd, contributie niet meer noodig, want met dertig mille 's jaars is een aardige administratie te voeren. Voor een stad als Den Haag is een Ka mer van Koophandel feitelijk een dwaas heid, omdat de organisatie van dien handel al reeds op zoovele andere wijzen ge schiedt, dat een speciale instelling vol maakt overbodig is. Waarschijnlijk komt deze brief wel weer in handen van het geachte instituutin plaats van weer inquisitie in te stellen naai den naam van den schrijver, ware het beter eens te overwegen of het niet gewenscht is aan de geopperde aanmerkingen tegemoet te komen en zoo mogelijk dit instituut te doen verdwijnen. Het zou in niets een ver lies zijn. Als de „spaarpot" verdeeld wordt, zijn wij van de partij... Voor steden als Rotterdam en Amster dam geldt natuurlijk een heel andere be schouwing, maar "voor Den Haag lijkt ons voorshands opheffing dezer Kamer een eiscb van gepaste en gewenschte soberheid. EIBER. Ik liep snel het park en het plantsoen door naar het Gele Huis, en na een oogen- blik stil gestaan te hebben om op adem te komen, schelde ik aan. Ik werd niet terstond opengedaan, en a1s ik iliet door een reetje in de zware, dicht geschoven gordijnen een lamp in de salon iiad zien branden, dan zou ik gevreesd heb ben, dat Adelaide Fortress misschien toch nog niet terug was. Maar binnen enkele minuten opende het aardige kleine dienstmeisje de deur en een vloed van licht stroomde naar buiten. Zij scheen verschrikt en verbaasd mij daar te zien staan, en ongetwijfeld zag ik er ook wel wat spookachtig uit met mijn doodsbleek gelaat en onbedekt hoofd. „Ik wilde mevrouw Fortress spreken", zeide ik. „Is zij thuis Het meisje aarzelde, doch haar stilzwij gen voor een bevestiging nemend, stapte ik het voorhuis in. Zij wendde zich naar de deur van de salon. Ik bleef vlak naast haar, en toen zij die deur opende, trad ik terstond over den drempel. Bruce Deville was daar. gezeten in een lagen stoel. Tot mijn verwondering was hij in gekleede jas en had hij een boek in de hand. Toen ik binnentrad, sprong hij terstond overeind met een kleinen uitroep van ver wondering. Adelaide Fortress, die met den rug naar de deur gezeten had. draaide zicii snel om. Ook zij sprong op. Er werd e in snelle blik gewisseld tusschen hen beiden, en dat onfging mij niet. „Miss Ffolliot riep zij uit. „Wel.scheed er iets aan Ik deed eenige stappen verder de kamer in. Hoe het kwam weet ik niet, maar .'k kreeg een flauw vermoeden, dat hun hou ding tegenover mij in zekeren zin vijandig was. Ik keek de dame in de oogen, en ik wist niet, hoe ik het had. De ommekeer op de Amsterdamsche beurs. Hoogere koersen voor Rub berwaarden. Rubberprijs opgeloo- pen tot boven f 2 per pond. Omvang der koersstijging. Ook andere cul tuurwaarden vaster evenals aandec- len van Indische handelsvennootschap pen. De waarheid van het Fransche spreek woord dat het slechts de eerste stap is die moeite kost, wordt ook op de effecten beurzen steeds weer bewaarheid. De markr kan wekenlang immuum schijnen voor ei ken invloed, het publieks zoo heet het dan heeft zich geheel van de markt teruggetrok ken en ei zijn geen nieuwe gezichtspunten, waarop een koersbewieging zou moeten worden gebaseerd, bovendien is de eene helft der'bevolking met yacantie en bereidt de andere helft zich op zijn vacantiereis voor, zoodat het wel zëer verklaarbaar ;s wanneer de beursverslagen telkens moeten spreken van een volslagen gemis aan af faire. Edoch, die zakenlopsheid kan spoedig veranderen. Zelfs zonder dat nieuwe ge zichtspunten worden geopend en in den va- cantietijd. Wanneer maar eerst de koersnj- zing op één der afdeeüngen goed is be gonnen, klaart op heel de beurs de lucht op en keert ook het publiek wel terug, gelijk nu de laatste weken en vooral de vorige week weer duidelijk gebleken is. Daar 's van een vacantiestemming op de Amster damsche effectenbeurs niets meer te mer ken, En oo de kantoren worden flink zaker gedaan, de emissiehuizen beginnen zich in toenemende bedrijvigheid te verheugen, de malaise schijnt nu oificieel haar ontslag te- hebben genomen en plaats te hebben ge maakt voor een nieuwe hoogconjuncinv en men begint zich met den aankoop van effecten te haasten om ook nog van de voor 't grijpen liggende winsten te kunnen pro fiteered De drukkende invloed van Internationale moeilijkheden, van oorlogsverwikkelinge'n in Marokko of in China, van te regelen oorlogsschulden der Zuidelijke Europee- sche staten-en van koersdaling der devisén, ze is geheel verdwenen.' Men heeft gee tijd om zich daarover thans druk te make.i. Toen er geen affaire was, konden al di verschijnselen gevoegelijk worden aange merkt als de oorzaken der zakenlooshei f, nu hebben ze hun beteekenis voor de Aur- sterdamscbe beurs verloren. Hct*zou daar om niet juist zijn wanneer we de opleving derAmsferdanische bpurs in verband brach ten met cc ontspanning in China of de lee- ningsóncYihandelingen van Calllaïix. Op zich zeif zijn deze gebeurtenissen waarlij niet zonder beteekenis als haussemotkf voor de Amsterdam-chc#beurs hebben ze deze weel niet gegolden. - Hier waren het de verwachte cultuur'winsten, welke in de eerste plaats op de ;'fdeeling der Rubbei waarden tot voortduvenden aankoop prik kelden, naar later ook de andere locale hoeken tot groofc levendigheid Brachten. Vooral c'it laatste is opmerkelijk omdat e: tusschen die andere locale afdeelingen en de rubbei afdeeling geen of een zeer zwak rechtstreeksch verband is en men dus dee's met een reflexbeweging te doen heeft. Dit blijkt we! het duide'-ljkst uit het feit dat zelfs Schcepsvaartaandeeien hoogere koer sen konden verkrijgen, hoewel toch de des kundige beschouwingen over de scheep vaart n >g altijd in mineur luiden. Wat Rub- beraandee'en betreft, de koersrijzing voor deze fondsen.vindt steun in den stijgenden rubberprijs. Deze is verder opgeloopen t i 3 shilling 5 d. per Engelsch pond,uitkomen de op ca. 2.25 per K.G. voor dlièc*'? levering .Deze noteering duidt, meer Ja:i alle beschouwingen over productie en c ui - sumptie 0| een tekort, waarmede trouwens de opgav en van den voorraad te Londen en in de (Jiiie overeenkomen. De produc tie der höllandsche ondernemingen in In- dië kan niet van beteekenis worden opge voerd, t< eneming der productie is alleen mogelijk door opheffing der beperking bij de Engelsche maatschappijen en door uit breiding van den tap door inlandsche plan ters, hetgeen echter naar onlangs medege Er was iets tusschen ons gekomen. Mis schien waren het mijn vaders booze woor den tegen haar, misschien was het een schaduw uit die vervlogen dagen, waarom trent zij zeker in heimelijke verstandhoi - ding stonden. Maar wat de zaak ook wezen mocht, de verandering was er. De vrijmoedige sym pathie die op dien heerlijken namiddag tus schen ons scheen ontstaan te zijn was wet;. Koud stond zij tegenover mij, met inge trokken lippen en onvriendelijk gelaat. Maar op hetzelfde oogenblik schoot mij ten gedachte door het hoofd. Die koelheid was een masker. Om de een of andere ro eien wilde zij geen vriendelijkheid toonen. Die reden was ongetwijfeld gelegen in mijn vaders optreden. „Ik wenschte den heer Deville te spre ken", zeide ik. „Ik zag hem hierheen gaan .juist toen ik mij naar zijn woning wild begeven, en zoo ben ik hier ook gekomen Ik zou hem een vraag willen doen." „Ik vrees, dat ik u niet helpen kan, Miss Ffolliot", zeide hij. „Ik kan mij niet den ken, dat ik op eénigerlei wijze u van dienst zou kunnen zijn." „U kan mij helpen als u wil", viel ik hem in de rede, „door een enkeie vraag te be antwoorden. U heeft Woensdagmorgen een brief uit uw zak laten vallen, en dien heb ik u terug gegeven. Zeg mij wiens hand schrift dat was Ik hoorde een gerinkel op den grond e*i een half gesmoorden kreet. Adelaide For tress had een Chineesch porceleinen kopje op den grond laten vallen, dat zij juist in handen had genomen. Zij wierp zelfs geen blik op de stukken aan haar voeten. Zij zat eenigszins naar mij toe gebogen, met half geopende lippen en bleeke wangen. Haar voorkomen fascineerde mij. Ik ver gat den heer Deville geheel en ai, totd.it het geluid van zijn stem de stilte "Verbrak. „Ik had toen verscheiden brieven in der. 'vedvcui^j 'Ingez. Mededeeling deeld werd, wegens gebrek aan werkvolk niet mogelijk is! Wei zal in het algemeen de aanplant waar mogelijk worden uitge breid, ook door de Höllandsche onderne mingen en zullen er straks nieuwe gebieden worden in cultuur gebracht. Gelijk bekend moet een rubberboom vier a zes jaar oud zijn, alvorens met den tap kan worden be gonnen en voorloopig is derhalve op een productievermeerdering van ee'nigen om vang niet te rekenen. Het is geen wonder dat het publiek onder deze omstandigheden naar de rubberafdeeling terugkeert. Men heeft de stukken voor een deel verkocht toen er flink aan kon worden verdiend, thans zijn er echter voor de naaste toe komst zulke winstcalculaties te maken, dat men na?r het schijnt, moeilijk te veel voor rubberaandeelen kan betalen. De kostprijs is bij de meeste Höllandsche ondernemingen tot omstreeks 40 ct. per Yi K.G. teruggebracht, inclusief tantièmes en administratiekosten loopt die kostprijs in geen geval boven 60 cent. zoodat bij een verkoopprijs van ƒ1.20 netto reeds ƒ0.60 winst wordt gemaakt. Bij de tegenwoor dige noteeringen mag die netto-winst veilig op 1.20 worden gesteld en wanneer be dacht wordt, dat de-productie per ƒ1000 kapitaal bij de betere ondernemingen 600 a 800 per Yi K.G. bedraagt, komt de hui dige winstmarge op rubber vrijwel overeen met 100 van het aandeelenkapitaal. Nu dient echter met tweeërlei te worden gere kend. Allereerst hiermede dat voor 1925 het grootste deel der rubberproductie reeds is verkocht. Sommige maatschappijen hebben den geheelen oogst-1925 in vóór verkoop gerealiseerd tot een prijs van 10 a 80 ct. of nog iets hooger, maar in ieder geval vef beneden den tegenwoordigen marktprijs. Voor 1925 zullen dus in vele gevallen de dividenden nog tegenvallen. Voorts zijn er ondernemingen welke ook van den oogst-1926 en volgende reeds hoeveelheden hebben gerealiseerd en voor zoover dit niet het geval is, moet natuurlijk worden afgewacht hoe gedurende het tweede halfjaar van 1925 en in 1926 het verloop van den rubberprijs zijn zal. Met andere woorden voor den tegenwoordi gen prijs van meer dan ƒ2 per Y> K.G. wordt er slechts een zeer kleine hoeveel heid omgezet, de giööte transacties ge schieden op levering tegen veel lagere prijzen of zijn reeds tegen lagere prijzen geschied. Het feit echter dat de rubber- productie niet in een snel tempo kan wor den uitgebreid en de consumptie vooral in de Unie toeneemt, schijnt aan de positie der rubberondernemingen wel een vrij ste vige basis te schenken. Welken omvang in- tusschen de koersstijging op de afdeeling der rubberwaarden heelt aangenomen blijkt uit de volgende opstelling Koers Koers 25 Jan.'25. 2 April thans Rubb. Cult. Mij. „Amsterdam" 171 205 300 Deli Batavia 102 119 170 Gogo Niti 211 216 250 Hessa 193 208 380 Kendeng Lemboe 216 215" 300 Ned. Ind. Rubber en Koffiecultuur 242 230 254 Oost Java Rubebr 265 280 305 R'dam Tapanoeli 11 14 46 Serbadjadi 222 221 290 Vico 74 86 128 Wai Sumatra 145 147 265 Zuid Preanger 49 58 140 Ook het eenige Amerikaansche rubber- aandeel, dat hier wordt verhandeld, de In tercontinental Rubber, is deze week flink omhoog geloopen, hoewel nog allesbehalve zak, Miss Ffolliot", zeide hij langzaam. ..Ik weet mij waarlijk niet precies te herinne ren, welke u mij terug gaf. Maar in elk ge val. hoe kan het u belang inboezemen, w e ze geschreven heeft Wat heeft dat uit staande met u „Dat zal ik u zeggen", antwoordde ik terstond. „Dinsdagmorgen ontving mijn vader een brief, waarvan de inhoud mij on bekend is, maar die hem steliig heeft bewe gen, naar Londen te vertrekken. Hij zon gisteren terug gekomen zijn. Hij kwam evenwel niet en heeft ook geen tijding ge zonden. En vandaag hebben wij den gehee len dag vruchteloos naar bericht van hem uitgezien. De laatste trein van Londen i.-> reeds lang aan, en hij is er nog niet. Wij weten niet, waar hij is, of wat er van hem geworden is. Morgen moet er gepreekt worden, en er is niemand om den dierst waar te nemen. Hij moet ziek zijn, of er is het een of ander met hem gebeurd, dat is zeker, anders zou hij wel terug gekomen zijn. Wij maken ons vreeselijk ongerust." „Het spijt mij zeer, dit odes te hoore.i. Miss Ffolliiot," zeide hij. „Als ik u help-n kon, zou ik het gaarne doen, maar ik zi.5 riet recht in..." Ik hief de oogen naar hem op en keek hem strak in het gelaat. De woorden sche nen weg te sterven op zijn kippen. Hij was geen acteur genoeg, om zijn rol vol tc houden. „Ik zal ii vertellen, waarom ik bij u ben gekomen om hulp, mijnheer Deville", her vatte ik. „Het handschrifc van den bi'ef dien u op den grond liet vallen was het zelfde als dat van dien, waardoor mijn va der naar Londen is gegaan." Toen kreeg ik voor het eerst eenig in zicht in het mysterie, waarin zoowel mijn vader als deze twee personen betrokken moesten zijn. De man en de vrouw keken elkander aan. Bruce Deville liep naar het venster, zonder mij te antwoorden. zeker is dat aandeelhouders van de ver betering in den rubebr prijs eenig voor deel zullen hebben. Maar, gelijk we reeds opmerkten, was het meest opmerkelijke dat ook voor Tabakswaarden, voor Suiker waarden en zelfs voor Scheepvaartwaar den de kooplust ontwaakte. Bij tabaksaan- deelen overwoog men dat sommige on dernemingen, b.v. de Senembah en de Arendsburg een belangrijke rubberaan- plant bezitten en dus ook van den willigen rubberprijs profiteeren. Deze overweging kan men echter niet bij Suikerwaacden la ten gelden hier zou meerdere aandacht moeten worden geschonken aan het feit. dat niet alleen uit Tn-die berichten komen van execptioneel gunstig verloop der maal- campagne, zoodat record-opbrengstcijfers verwacht worden, maar dat ook in Europa ruime bietsuikeroogst verwacht wordt. Zoo is b.v. de aanplant van bietsuiker in Enge land uitgebreid van 400 acres in 1919 tot 23.000 acres in 1924. terwijl voor 1925 50.000 acres beplant worden. Voorloopig schijnt er dus geen leden te zijn hoogere suikerprijzen te verwachten. Behalve de hier genoemde rubrieken, waren ook de aandeelen van handelsven nootschappen, speciaal van Indische han delsvennootschappen. vast, waarvoor wel een verklaring is te vinden in grootere wel vaart, welke van de prijsstijging der In dische producten een gevolg zal zijn. Het schijnt dat ook voor koffie en enkele an dere tropische voortbrengselen de markt prijs iets beeint aan te trekken. Het moe derland profiteert uiteraard niet in geringe mate van de groote winsten der Indische cultures en voor den economische» toe stand van ons land mag de nieuwe hoog conjunctuur in Indië ongetwijfeld van groote beteekenis worden geacht. Hoewel de invloed der buitenlandsche concurrentie hier te lande in vele bedrijfstakken nog groot blijft, kan toch worden geconstateerd dat allengs het maken van matige winsten weer mogelijk wordt, zij het in vele geval len over aanmerkelijk gereduceerde kapi talen. Zoo hébben b.v. de Vereen. Holl. Si garenfabrieken en de Glasfabriek „Leer dam" gevoelige offers van hun aandeel-, houders gevraagd en .wanneer men al de gi'OQte verliezen in aanmerking neemt, welke op industrieele waarden zijn geleden, moet men zich verbazen over den betrekke lijk snellen terugkeer van het vertrouwen waarvan thans door het publiek wordt blijk gegeven. Zitting van Vrijdag 10 Juli, des namiddags 2 uur. (Vervolg en slot.) Van den heer G. Harlaar. ieeraar m de wiskunde aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, is een verzoek ingekomen om hem eervol ontslag te willen verleenen als zoodanig. AIzoo werd besloten. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer De Ridder, die zijn benoeming aannam. Het eerst was aan de orde de stemming over het rapport van de raadscommissie ad hoe houdende een conclusie over het voor stel tot reorganisatie van de gemeente-po- litie, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De stemmen staken opnieuw en wel 8 tegen 8 stemmen. Ik trappelde met den voet op den vloei. Wisten zij wel hoe ik leed, die twee mer- schen met hun bleeke. verbaasde gezichtei. en koude woorden. Ik voelddat ik driftig werd. „Antwoord mij riep ik uit, „wij schreef u dien brief De man noch de vrouw antwoordde m;i Hun stilzwijgen bracht mij buiten mijzelf. Ik vergat, wat ik den vreemdeling te Nas-'- ton Hall beloofd had. Ik vergat alles, door mijn verlangen om hen uit lat stilzwijgen te verdrijven. En zoo riep ik uit „Dan zal ik u zelf wel vertellen, wie ge schreven heeft. Het was een man uit Zuid- Amerika, en zijn naam is Berdenstein. Hij logeert te Naselton Hall. Ik zal naar hem toe gaan. Misschien wil hij mij wel zeggen, wat hier voor mij verborgen gehouden wordt." Deville kwam op mij af met uitgestrekte hand. Zijn gelaat was duister van harts tochtelijken toorn, een oogenblik was het, of hij mij een slag zou willen toebrengen. Het gezicht van mevrouw Fortress was bleek als de dood, een roode bloeddrup vertoonde zich op de plek, waar zij de tanden in de onderlip zette. Ik begreep dat hij liet geweten had, maar dat zij van niets af wist. „Als u zoo veel weet", riep Bruce Deville ruw, „ga dan maar naar hem toe om de icst te ontdekken. U zal hem heel sympa thiek vinden. Zonder twijfel zal hij u hel pen..." „Neen Neen De kreet van mevrouw Fortress weer klonk scherp en krachtig. Zij stond op en kwam naast mij staan. Zij legde zachtjes de handen op mijn. schouders. De uitdrukking van haar gelaat verbaasde mij Zoo sympathiek en toch zoo droevig. Ook zij had een slag ont vangen. „Kind", zeide zij zacht, „wees niet zoo

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1