ZATERDAG 27 JUNI Eerste Blad LEN taaiseiiappij m vaart. GEMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad FEUILLETON DE HAND DER TRAGEDIE Beursbeschouwingen No. 149 VL1SSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen LSSSINGEN irima kwaliteit rscheidenheid. ag© prijzen. houden, o.a. ge- treft U verdient heerlijk en frisch eerde ANN* ÖZEN mede te Zij komt van pas. e Huur gevraagd ■NWONING Vliss. Courant". >VER.NAME door moeder en en worden. V., Bureau „Vlis- WONINGBEURS tuis. 'ONING, 12.50 per maand. elb. - Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS, EN VEE. t, M. r. Boa. T. m. iir. ?.n. HE 8 te bekomen: Transport- en en 9. VOS, Td. JENHOOBN.Tel.168 3TEBHOOT TiL 881 OITENHEK tel. 110 VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend, dat de lijst bedoeld bij artikel 57 f der Kieswet, bevattende de namen van kiezers, die voorkomen op de kiezerslijst eener an dere gemeente, doch tijdig verklaard heb ben op 1 Juli a.s. aan'de stemming voor de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Vlissingen hun stem te willen uitbrengen en aan wie daartoe een oproe- pingskaart is toegezonden, voor een ieder ter secretarie dezer gemeente (2e afdee- ling) ter inzage is neergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Vlissingen, 27 Juni 1925. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vana Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", Scheepsbouw- en Werktuigenfa- briek alhier, om vergunning tot het uitbrei den van de bestaande gieterij op de per- ceelen kadastraal bekend Gemeente Vlis singen. Sectie D No. 1650, 1831 en 1832 gelegen aan de Wijnbergsche kade, Onder straat en Palingstraat dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag, den 29sten Juni 1925, óp de Gemeente-Secretarie (3e afdeeling), ter visie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den veertienden dag na dien, zijnde den 13en Juli 1925, zal ten Gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 13en Juli 1925. ter Ge meente-Secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij. die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten Vlissingen, den 27 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Huizen te koop. Staatszuinigheid. Wie door de voornaamste straten van Den Haag wandelt, ziet herhaaldelijk mooie heerenhuizen, echte oude patriciërswonin gen, betrokken door bureaux meestal van oen Staat.Een dure boel, is de eerste opmer king die nien bij het zien van deze bureaux zal maken. En niet ten onrechte. Zeer vele van deze bureaux dateeren uit de crisisja ren, toen tal van nieuwe rijksinstellingen werden opgericht, die aanstonds een mooi pand kochten en zich daar een goed onder dak verschaften. Als het ooit eens mogelijk ware dienaangaande een overzichtelijke sta tistiek samen te stellen, zoti men merk waardige zaken beleven. In den loop der jaren is er wel eens het een en ander over door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 4) Opeens wendde ik mij om met een plot- selingen schrik. Bijna aan mijn zijde was een zwaar lichaam komen te vallen met een zwak gekreun. Eén stap slechts, en ik boog mij over een op den grond liggende mannen gestalte. Ik greep zijn hand en staarde hem in het gelaat met ontstelde oogen Het was mijn vader. Hij moet op minder dan een el van mij af gestaan heb ben, toen hij viel. Zijn oogen waren half gesloten, en zijn handen waren koud. Ik nam mijn rokken op en liep snel over het gras naar huis terug. In de gang kwam ik Alice tegen. „Haal brandewijn riep ik buiten adem. ..Papa ligt ziek daar ginds in den tuin Vlug Zij was in een oogwenk bij mij. Samen liepen wij terug naar de plaats, waar ik hem gelaten had. Hij had zich nog niet bewogen. Zijn ge laat was doodelijk bleek, zijn oogen waren gesloten. Ik voelde zijn pols en maakte zijn boord los. „Het is niet ernstig ten minste, dat geloof ik niet", fluisterde ik tegen Aüce. „Hij is alleen maar flauw gevallen." Ik wreef zijn handen en wij kregen wat brandewijn tiisschen zijn lippen.Toen open de hij spoedig de oogen, hief het hoofd een weinig op en keek half vreesachtig in het rond. „Het was haar stern", fluisterde hij heesch. „Zij kwam tot mij door de schadu wen Waar is zij Wat is er gebeurd met haar? Ik hoorde de bladeren ritselen en toen heb ik haar hooren spreken „Er is hier niemand, buiten Alice en mij", MIJNHARDT's ^Staal-T abletten 90 Maag-Tabletten. .750 Zenuw-Tabletten .75 Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten 60<* BQ Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) gezegd en geschreven, maar dit was alles slechts te hooi en te gras. Een volledig overzicht zou interessante lectuur zijn. De bedragert die met den aankoop gemoeid zijn geweest, zouden huiveringwekkend zijn. Thans eindelijk is een ministerieel schrijven rondgezonden waarin gezegd wordt dat de tijd gekomen is om eens een einde te maken aan deze weelderige huis vesting. Uit den aard der zaak, zoo schrijft de minister, zullen alle in crisistijd gestichte of gekochte woningen niet dadelijk van de hand kunnen worden gedaan, omdat de woningnood nog niet overal tot het verle den behoort. Men kan gelooven dat thans van dien verkoop niet veel terecht komt. Wat tien duizenden heeft gekost zal voor duizenden weggaan, maar wat deert het Alles is vroeger betaald en het is verrekend, zoodat alles wat het nu nog opbrengt een meeval lertje is. Eén staaltje van eigenaardig koopman schap willen wij eens noemen. In Den Haag was een postkantoortje gevestigd. Het was in een benedenhuisje, bestaande uit twee kamers en een keuken. Dat ge deelte was tot kantoor ingericht en de Staat betaalde er 1800 gld. huur voor per jaar. De prijs heette zoo hoog te zijn om dat het kantoor er speciaal voor ingericht was. Acht jaar lang heeft de Staat dit pandje in huur gehad en toen is een ander kantoor gesticht, zoodat de huur werd ge- eindigd. Geruimen tijd heeft het verlaten kantoor te huur gestaan, maar er kwam geen liefhebber voor opzetten. Eenigen rijd geleden nu is het weer verhuurd aan een soort show-room. Naar wij vernamen be draagt de huur thans... vier honderdtachtig gulden per jaar De staat heeft dus een 10 a 11 mille te veel betaald. Voor een ander postkantoor betaalde de Staat twee duizend gulden hier. Het boven huis werd daarvan aan een postambtenaar in huur gegeven voor 600 gld. 's jaars. Het kantoor kostte dus 1400 gld. Thans is het gansche huis voor 1200 gld. verhuurd. Hoe lang de Staat dit huis heeft gehad is niet bekend. Dit zijn nu twee zeer kleine staaltjes en oo zullen er we! meer zijn. En het ergste was hierbij dat beide kantoren feitelijk totaal ongeschikt waren, zoodat ze ten slotte beide zijn opgeruimd. Van rijks-gebouwen sprekend, raakt men niet spoedig uitgepraat. We willen daarvan nog eens een geval vertellen. Het departement van koloniën heeft een eigen keuringsdienst. Alle personeel dat naar Indië gezonden zal worden, wordt daar aan een keuring onderworpen. Na tuurlijk komen de keurlingen uit alle deelen van Nederland en het zou dus verstandig zijn dezen dienst ergens in de nabijheid dei- stations te stichten. Daar was wel een woonhuis te vinden geweest dat daarvoor geschikt was. Verre van dat. Het departe ment heeft nog niet zooveel jaar geleden een keurig gebouw gesticht in één der af gelegen straten van Duinoord. Het is een fraai dubbel huis, speciaal voor den dienst gebouwd. De waarde durven wij wel op 50 mille te schatten. Als een grappige bijzonderheid kunnen wij vertellen dat zij, die van buiten Den Haag worden opgeroepen ter keuring, een bericht ontvangen, waarop ook is aangege ven hoe men van het station uit dit gebouw kan bereiken. De leiders van dezen dienst begrijpen dus al dat de te keuren personen licht geneigd zouden zijn om te mopperen over het afgelegen liggen van dezen dienst en ter voorkoming geeft men hun dus reeds een papieren gids mede. Wie weet krijgt deze dienst te eeniger tijd nog niet eens antwoordde ik, mij over hem heen buigend. „U moet u iets verbeeld hebben. Is het nu beter „Beter Hij keek van de eene naar de andere en het bewustzijn kwam in zijn oogen terug. „O, ik begrijp het... ik schijn flauw ge vallen te zijn", mompelde hij. „Ik herinner mij, dat het benauwd was op mijn kamer, en ik ging een luchtje scheppen. Maar ik dacht... ik dacht..." Ik stak hem de hand toe en hij kwam wankelend overeind. Hij was nog bleek en beefde, maar blijkbaar kwam zijn geheu gen terug. „Ik herinner mij, dat het benauwd was in mijn werkkamer", herhaalde hij. „Heel benauwd. En ik was moe ook. Ik heb zeker te ver geloopen. Ik moet er met een dokter ever spreken, ik moet er stellig met een dokter over spreken." Alice boog zich vol medelijden naar hem toe en hij nam haar arm. Ik liep stilzwij gend achteraan. Een zonderlinge gedachte had zich van mij meester gemaakt. Ik kon den indruk van mijn vaders eerste woorden en zijn bleek, ontsteld gelaat niet van mij afzetten. Was het inderdaad een wilde fantasie van hem geweest, of had hij werkelijk de stem gehoord, die hem zoo diep bewogen had Ik trachtte het denkbeeld van mij af te zetten. Ik kon het niet. Zijn kreet was zoo natuurlijk, zijn ontsteltenis zoo in het oog vallend geweest. Hij had werkelijk een stem gehoord. De schrik had hem bevangen. Maar wiens stem was het geweest, en vanwaar zijn vrees er voor Ik sloeg hem gade, zooals hij daar, even leunend op Alice's arm, langzaam voor mij uit naar huis wandelde. Hij was reeds beter. Zijn trekken hadden hun gewone uitdrukking van delicate, ingehouden kracht aange nomen. Ik sloeg hem gade met nieuwsgierige een omnibusje aan de stations, gelijk de hotels dit doen. Het departement van koloniën heeft trouwens nog zoo'n „dependance", nl. zijn bibliotheek, die ergens in een zijstraat in het Bezuidenhoutkwartier staat. Inderdaad is dit uiterst handig. De bibliotheek ligt 25 minuten gaans van het departementsge bouw af, d.w.z. een dag reizen voor een ambtenaar die even iets wil gaan naslaan. Als er iets is dat men aan een departement bij de hand moet hebben dan is het wel zijn bibliotheek en deze staat fijn een eindje uit de buurt. Natuurlijk kosten al deze bijzonderheden veel geld, maar daarop wordt niet geacht. Een gansch departement kan desnoods even buiten het centrum van de stad liggen, maar een dergelijke verbrokkeling is het duurste wat te denken valt. Thans gaat de Regeering dus de overtol lige gebouwen opruimen en schoon schip maken. Of het helpen zal Natuurlijk ver dwijnt er hier of daar een huis uit den rijksdienst, maar huizen als de koloniale keuringsdienst en de bibliotheek zullen wel blijven. Ongetwijfeld kan de staatsdienst heel wat goedkooper, maar dan moet het op heel andere wijze gebeuren dan thans hef geval is. Maar... de bezuinigingscommissie heeft er het bijltje bij neergelegd, hetgeen op zichzelf het beste bewijs is tegen de zuinig heid aan den overheidsdienst. Wij zijn zeer twijfelmoedig ten opzichte van de mogelijk heid der hooggeroemde versobering. Daar voor is het kwaad te diep geworteld. EIBER. De Chineesche troebelen. De zwakke positie der Francs. Duitsch- land's moeilijkheden. Onregelmatige stemming te New-York. Het jaar cijfer der H. V. A.. Vaste stemming voor industrieele aandeelen. Het behoeft nauwelijks verklaring dat de effectenbeurzen in de afgeloopen week over het algemeen een ongeanimeerd verloop hebben gehad. De zaken zijn in dezen tijd doorgaans niet van grooten omvang, ze worden sinds de laatste weken bovendien belemmerd door de onrustberichten welke van alle kanten inkomen. Het is in de wereld lang niet pluis en sedert de vorige week is de toestand in de gebieden waar thans het kwaad schuilt, er niet beter op geworden. Te Londen is men tamelijk ontstemd over de troebelen in China, welke voor de buitenlanders allengs een dreigend karakter verkrijgen en die vermoedelijk een veel dieperen achtergrond hebben dan een gewone burgerkrijg. Liet Bolsjewisme ïs nimmer gevaarlijker dan wanneer het den strijd voert onder de vlag van het nationa lisme, gelijk thans in China het geval is. En dat Russische invloeden aan de bewe ging in China niet vreemd zijn, blijkt wel uit de groote weekgelden waarmede de stakers voor hun „diensten" worden be loond. Chineesche fondsen zijn deze week te Londen weer zeer flauw geweest, trou wens de geheele markt heeft onder den invloed gestaan van wat thans in het Hemelsche Rijk voorvalt, omdat niet is te voorzien tot welke gevolgen de revolutio naire beweging kan leiden, wanneer deze zich meer en meer tegen de Westersche invloeden richt. Financieel is Engeland ook in niet geringe mate bij China betrokken. Er. de te Amsterdam genoteerde Chinee sche leeningen luiden alle in ponden, be halve die van 1895, welke in francs luidt. De 5 Spoorwegleening van 1904 no teerde in het begin dezer maand nog 68 is thans gedaald tot 53 de 5 leening van 1912 liep terug van 67 tot 57 c/cde 41/2 leening van 1898 reageerde van 82% tot 67 en het is wel te begrijpen dat de houders zich ongerust beginnen te maken en „het zekere voor het onzekere" nemen, al gaat dit met verliezen gepdard. Ook Ja- pansche fondsen hebben in lichte mate den invloed van de Chineesche rebellen onder vonden. De voortdurend zwakke houding van den oogen. Voor het eerst in mijn leven vroeg ik mij af, of er een andere wereld verbor gen kon zijn onder dat grijze, ondoor dringbare masker. HOOFDSTUK III. De heer Bruce Deviile. Met zijn eerste preek had mijn vader veel succes. H:' preekte zonder manuscript, bij na zonder aanteekeningen, en hij droeg zorg, zich binnen den begripskring te hou den van zijn kleine gemeente. Lady Nasel- ton, die mij in den zijvleugel opwachtte, drukte fluisterend haar warme goedkeuring uit. „Wat heeft toch uw vader bewogen om naar zulk een afgelegen plaatsje als dit te komen riep zij uit, toen wij de kerkdeur door naar buiten traden. „Wel, hij is een redenaarHij moest in een kathedraal preeken Ik heb nooit gemand gehoord, wiens stijl mij zoo beviel. Maar het is toch jammer, te moeten denken, dat zulk een preek ten gehoore gebracht is voor zulk een gemeente. Vindt je dat zelf ook niet Ik stemde van harte met haar in. „Ik begrijp niet, dat jelui meisjes hem hierheen hebt laten komen om zich te be graven met zijn tafenten," ging zij voort. „Ik heb er 'niet veel in te zeggen gehad, bracht ik haar in herinnering". „U vergeet dat ik mijn heele leven bijna in het buiten land heb .doorgebracht. Ik ben pas sinds een maand of acht thuis". „Wel, dan zou ik toch denken dat uw zuster meer ambitieus voor hem geweest zijn", hield zij vol.„Intusschen zijn niet mijn zaken natuurlijk. Nu jelui eenmaal hier bent, zal ik zorgen iederen Zondag te komen. Mijn man zegt, dat het zulk een trek is voor de paarden. Mannen hebben zulke bespottelijke ideeën, waar het de paarden betreft. Ik houd het er voor, dat zij er veel meer om geven, dan om hun vrouwen. Kom morgen bij mij thee drinken, wil je Franschen wisselkoers blijft voor de beur zen ook een tegenwerkende factor. Ten onzent is de Fransche Franc deze week tot 11.60 teruggegaan, ondanks de overwin ning van Painlevé in het parlement en de berichten over het tot stand komen van leeningen in het buitenland. Wat de strijd in Marokko betreft vindt de Fransche re geering voor haar politiek wel een meerder heid, of dit echter ook het geval zal zijn wanneer straks de financieele plannen aan de volksvertegenwoordiging zullen worden voorgelegd, staat te "bezien. Intusschen dringt de tijd. Op 1 Juli zullen ettelijke milliarden francs schuldbrieven moeten worden afbetaald en de voorschotten aan den Staat, door de Banque de France ver leend, zijn nagenoeg tot aan het maximum (frs. 26 milliard) gestegen, zoodat de vraag, waar de milliarden voor schulddel ging vandaan moeten komen, geen ant woord vindt. Mogelijk dat men op het laatste oogenblik nog slaagt in het sluiten van buitenlandsche leeningen. Ten slotte is in de wereld alles te koop en wanneer met goede onderpanden 8 a 9 rente wordt geboden, zijn er misschien wel bankiers die het met Frankrijk nog eens willen wagen. Er was deze week sprake van een leening in Londen, groot 20 millioen en één in Amsterdam voor de stad Parijs. Maar met zekerheid valt hierover nog niets te zeggen. In Duitschland is het thans vooral de toe stand der industrieele bedrijven, welke tot groote terughoudendheid op de beurzen aanleiding geeft. De verkoopen hebben de laatste we ken voortdurend de overhand, de koersen zijn beduidend gedaald sinds de positie van het groote Stinnes-concern zoo ernstig is geschokt. In hoeverre het de contramineurs gelukt is om den omvang der financieele moeilijkheden te overdrijven, valt nog niet na te gaan. dat zij er krachtige pogingen toe doen, staat vast, ligt trouwens ook ge heel in den aard der zaak. Ongetwijfeld maakt het Duitsche bedrijfsleven een moei lijken tijd door, nu de capaciteit der in dustrieën lang niet ten volle omplooi vindt er» het maken van redelijke winsten daar door wordt bemoeilijkt, evenals het verkrij gen van nieuwe credieten. Duitschland is er het voorbeeld van welke ernstige perioden een land moet doormaken, waar men de inflatie ten einde toe heeft laten doorwer ken. Telkens weer is het de schijn die be driegt. Toch is het overdreven om, gelijk reeds geschreven werd, aanstonds voor nieuwe inflatie te vreezen. Men dient niet te vergeten dat de malaise, waaronder het Duitsche bedrijfsleven thans gebukt gaat, geen uitzonderingsverschijnsel is. Ook in Engeland en in ons land is er immers van dividenden op scheepvaartaandeeien, op aandeelen van scheepsbouwmaatschappijen, van metaalindustrieën e.d. geen sprake en het was te voorzien dat. wanneer de Duit sche regeering ernst wilde maken met de afdoening van haar oorlogsverplichtingen, het Duitsche bedrijfsleven op zware lasten zou komen .te zitten. Het blijft van beteeke- nis dat de Duitsche staatsfinanciën weer op een gezonden leest zijn geschoeid, dat de bankbiljettenomloop zich niet buiten ver houding tot de dekkingsobjëcten uitbreidt en dat ten overvloede de Nederlandsche professor Bruins namens de mogendheden een oogje in het zeil houdt. Intusschen is het een feit, dat de rentekoersen in Duitsch land de laatste weken weer gestegen zijn. Hypotheekbanken, welke voor korten tijd met hun pandbrieven tot het 8 en 9 rentetype meenden te kunnen overgaan, hebben dit percentage thans weer tot 10 verhoogd. Intusschen gaat als bekend de Duitsche regeering voort met het maken van uitzonderingstarieven voor de Duitsche industrie, waardoor ook ten onzent ver schillende takken van bedrijf worden be nadeeld. Van verschillende zijden wordt daartegen geprotesteerd, de Nederlandsche, Bank heeft zelfs reeds met het beperken dei eredietgeving gedreigd, anderzijds meent men tot het maken dier uitzonde ringstarieven ten volle gerechtigd en door de omstandigheden gedwongen te zijn, waartegen inderdaad weinig is in te bren- „Als ik kan," beloofde ik. „Het hangt er geheel van af, wat de Voorzienigheid voor mij in voorraad heeft in den vorm van be zoekers". „Er is niemand meer om u te komen be zoeken," verklaarde Lady Naselton, met haar voet op het opstapje van haar rijtuig. „Ik heb uw kaartjes-coupe doorgezien, den laatsten keer, terwijl ik op je wachtte." „U vergeet onzen buurman," werkte ik op. „Die is nog niet geweest." Lady Naselton glimlachte medelijdend tegen mij. „Je behoeft op hem in geen geval te wachten," zeide zij. „Als je voor hem thuis wilde blijven, dan zou je ziek worden uit gebrek aan frissche lucht." Het rijtuig reed heen en ik liep het kerk hof langs, om mij naar de pastorie te be geven. Aan de overzijde van het park zag ik een langen man met kniebroek over het hek leunen, met een pijp in den mond. Hij stond met den rug naar mij toe. Ik werd nog eens aan hem herinnerd, terwijl ik het pad op wandelde naar huis. Op eenigen afstand van het venster van onze eetkamer lag een hond op den rand van een bloembed. Toen ik naderde, kwam hij hinkend overeind, jankte en keek mij aan met treurige bruine oogen. Ik herkende terstond het soort. Het was een beagle een van Mr. Deville's honden ongetwijfeld. Hij lag aan mijn voeten met uitgestrekte voorpoot, en toen ik mij bukte om hem te streelen, kwispelde hij zacht met den staart, maar deed geen moeite meer om op te staan. Blijkbaar was zijn poot ge broken. Ik haalde wat verbandlinnen thuis en be gon de poot zoo zorgvuldig mogelijk te zwachtelen. De hond lag heel stil, jankend en mij de hand likkend. Juist toen ik het verband klaar had, be merkte ik, dat er iemand in den tuin nader- gen. Ook in Engeland wordt de neiging tot protectie sterker en met den vrijhandel schijnt het voorloopig gedaan te zijn. Ook de New-Yorksche beurs heeft dit maal de Europeesche beurzen niet kunnen opvroolijken. Men is in de Unie nog altijd niet eenstemmig in het oordeel over den economischen toestand des lands, voor loopig kan wel worden vastgesteld dat er van een hoogconjunctuur geen sprake is en dat hier en daar teekenen van malaise zichtbaar zijn. Vooral in de ijzer- en staal industrie is de handel verre van levendig. Een ongunstigen indruk hebben ook de oogstberichten gemaakt. Terwijl over bijna heel de wereld hoogere standcijfers wor den gemeld, zal de graanoogst met name voor tarwe in de Unie, naar geraamd wordt, belangrijk kleiner zijn dan het vorig jaar, waardoor het vervoer op de spoor wegen en de export zal worden gedrukt, wat voor ons werelddeel een gunstige om standigheid is bij onze toch reeds groote verplichtingen aan de Unie. Op de Amsterdamsche Beurs hebben al de hierboven geschetste moeilijkheden hun invloed doen gelden, zoodat de omzetten de meeste dagen eer gering waren. Op de afdeeling der Suikerwaarden bleven aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" gevraagd in verband met het jaarverslag over 1924. Schreven we de vorige week over het we- reldbedrijf der Koninklijke Petroleurityt^e H. V. A. verdient om haar krachtige finan cieele positie, de voortdurende expansie van haar cultuurbedrijt, en de voortreffe lijkheid van haar leiding, niet minder de aandacht. Bij een kapitaal van 25 mil lioen bedroegen de winsten in 1924 bijna ƒ40 millioen, waarvan meer dan de helft in het bedrijf werd gehouden. De zichtbare reserves zijn geklommen tot 50 millioen. terwijl al de fabrieken en ondernemingen pro memorie op de balans staan. En haar beschikbare kasmiddelen beliepen einde 1924 niet minder dan ƒ90 millioen. Naast de suikercultuur legt de H.V.A. zich de laatste jaren in sterkere mate toe op de ontwikkeling van andere cultures op Su matra, waarvoor reeds ƒ40 millioen is uit gegeven en nog eenzelfde bedrag zal wor den besteed. Aandeelhouders ontvangen v/el geen hooge dividenden, maar worden op gezette tijden met een claim verrast, zoodat hun kapitaalrisico ruimschoots be loond wordt. Ook andere Suikerwaarden lagen vrij vast in de markt, naar aanleiding van de hooge opbrengsten van den nieuwen oogst. Rubber aandeelen behielden den sti- muleerenden invloed van de hoogere rub- berprijzen te Londen, waar de voorraad opnieuw is teruggegaan. Op de afdeeling Petroleumwaarden blij ven aandeelen Koninklijke gevraagd voor Fransche rekening en gestimuleerd door de vaste stemming in New-York, waar hoo gere prijzen voor olieproducten worden ver wacht. Ook de mededeelingen van den voorzitter der jaarvergadering der Shell werden gunstig opgenomen. Van de overige afdeelingen is alleen ver meldenswaard. dat verschillende Indus trieele aandeelen op hoogere koersen wer den verhandeld. Dit gold b.v. van aandeelen Alg. Norit, naar aanleiding van besprekin gen met de Koninklijke over een leverings contract, voorts waren aand. Jurgens. Phi lips. Heemaf, Machinefabriek „Breda" e.a. vast en hooger. Op de beleggingsmarkt houden de nieu we emissies aan. Het resultaat is dusver voor nieuwe geldaanvragen moedgevend. Van buitenlandsche soorten waren portu- geesche Tabaksobligaties hooger in ver band met het opheffen van beperkende be palingen voor de couponbetaling. Geld op prolongatie 2Vo HET VOORMALIG JACHTSLOT „TER LINDE" TE RITTHEM. Het eiland Walcheren, terecht Zeelar.ds tuin geheeten, is reeds van ouds bekend om zijn prachtig natuurschoon. De vele kron kelende wegen, aan beide zijden met op gaand houtgewas begroeid, geven aan het landschap een bekoorlijkheid, die wij zeiden in andere streken van ons land aantreffen. In de 17e en de 18e eeuw, toen het bouw de een vaste, zware stap liet zich hoo ren in de laan. Een oogenblik later klonk een grove stem bijna bij mijn elboog „Neem mij mij niet kwalijk, maar ik ge loof, dat een van mijn honden hier is." De woorden waren beleefd genoeg, maar de toon was bruusk en afstootend. Ik keek om, zonder het verband los te laten. De aanblik van onzen buurman was zeer zeker niet aanmoedigend. Zijn groote gestalte was achteloos gestoken in een heel oud jacht-costuum, dat eenmaal misschien van degelijken snit geweest was, maar nu bij den lörrenkoopman thuis behoorde. Hij droeg een grijsflanellen hemd met platten kraag van dezelfde stof. Zijn gelaat werd op het oogenblik ont sierd door een trek van knorrige stuursch- heid. Hij had de hand half onwillig aan zijn pet gebracht en een paar doordringende oogen blikten fonkelend op mij neer van onder zijn zware wenkbrauwen. Zooals hij daar hoog en toornig stond was hij een beeld van kracht en ongenaakbaarheid. Ik hervatte mijn werk. „Het zal zeker uw hond wel zijn", sprak ik kalm. „Maar u moet even wachten, tot ik het verband klaar heb. U moet beter zorg dragen voor uw dieren. U weet misschien niet, dat zijn poot gebroken is." Hij liet zich terstond op de knieën vallen, zonder verder naar mij om te zien. Hij scheen mijn bijzijn te vergeten. „Ondeugd," riep hij op zachten toon, „mijn beestje, mijn beestje, wat heb je uit gevoerd 1 O, jou ondeugend dier." Het dier wrong zich, met de ondankbaar heid zijn ras eigen, met alle kracht uit mijn handen en liefkoosde zijn meester met alle teekenen van vreugde. Ik was zoo geheel en al vergeten, dat ik hem op mijn gemak kon gadeslaan. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1