VRIJDAG 26 JUNI BINNENLAND Land= en Tuinbouw Stads= en Provincienieuws Mo. 148 VL1SSINGSCHE COURANT KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Zuiderzee-visschersbevolking. Voor de Zuiderzeevisschersbevoiking, die schade lijdt door de drooglegging der Zui derzee, trad de heer Lindeijer met zijn maiden-speech op. Hij vond de regeling onvoldoende en het had z.i. den schijn of de regeering er met een koopje af wilde komen. Hij gaf ten slotte zijn stem aan dit ontwerp, omdat verwerping te veel uitstel zou beteekenen en dit o.a. voor de bevolking van Wieringen zeer onaangenaam zou zijn, wijl voor haar een regeling reeds nu urgent is te achten. De minister heeft zijn regeling vóór alles voorzichtig gesteld, omdat nie mand weet waar het eind is van deze te gemoetkoming. Men kan beter na eenigen tijd een uitbreiding voorstellen dan een be perking van het wetsontwerp. De Generale Commissie zal ieder geval afzonderlijk be kijken en daarover advies uitbrengen. Voorshands moet aan haar de gelegenheid worden gelaten om de zaak te regelen. Het kan zijn dat velen er ten slotte beter door worden en zou de Staat dan zijn vroeger gegeven tegemoetkoming terug krijgen Het ontwerp is een begin dat uitgebreid kan worden als het noodig blijkt. Waarschijnlijk in vertrouwen daarop stemde niet tegen dit ontwerp. Zonder discussie deed de Kamer tal van belangrijke wetsontwerpen af de school te Heerlen, de uitvoering van het Wetboek van Strafvordering, uitbreiding van de ge legenheid tot opleggen van geldboeten, re geling voor de tandtechnici en uitgifte van mijnconcessies. Onverwacht was de vergadering geëin digd. De reis van de Koninklijke familie. De Zwitsersche correspondent van de „N. R. Ct." seinde gisteren Prins Hendrik is vanmiddag om twaalf uur met een gids te Zermatt aangekomen. De Koningin en Prinses Juliana zouden om zes uur met een extra-trein uit Chamonix volgen. Belga seinde gisteren uit Bonneville Koningin Wilhelmina heeft gisteren een afvaardiging uit den gemeenteraad van Chamonix ontvangen en den burgemeester haar voldoening uitgesproken over haar verblijf in die stad. De ziektewet. De sociaal-hygiënische commissie van de maatschappij tot bevordering der genees kunst heeft aan het hoofdbestuur een prae- advies uitgebracht over net ontwerp Ziek te- en Ongevallenwet 1925. De commissie komt daarin tot de gevolgtrekking, dat zij het betreurt, dat niet een grootere vereen voudiging der sociale verzekering in haar geheel door de regeering is voorgesteld en dat ook het wettelijk onderscheid tusschen invaliditeit ingevolge bedrijfsongval en in validiteit, ontstaan door ziekte, bestendigd zal worden. De commissie had verder gaar ne gezien, dat gelijktijdig met deze wet en de Ziekenfondswet ook een uitgewerkte re geling der geneeskundige controle zou zijn voorgesteld en voldoende waarborgen zou den zijn gegeven dat het verkregen peil dei- geneeskundige behandeling der ongevals patiënten niet zal dalen. Tenslotte acht de commissie de belangen der losse arbeiders in het ontwerp niet voldoende verzekerd en acht zij verplichte aaansluiting bij een zie kenfonds van alle tegen ziekte verzekerden noodzakelijk. De commissie geeft de maat schappij in overweging haar invloed aan te wenden dat het wetsontwerp in den bo- venaangegeven zin wordt gewijzigd en aan gevuld, Het Troelstra-oord. Naar „Het Volk" verneemt, zijn voor het maken van de ontwerpen voor het Troel- straoord vijf architcten uitgenoodigd. Dr. Berlage heeft zich bereid verklaard bij het beoordeelen van de ontwerpen van advies te -dienen. De ontwerpen zullen 1 Septem ber gereed zijn en 12 September zal het Verbondsbestuur beslissen, welk ontwerp zal worden uitgevoerd. Het aantal kiezers. Naar men aan het persbureau Vaz Bias mededeelt bedraagt het totaal aantal stem gerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal 3.562.053. Deze zijn als volgt over de 18 kieskringen verdeeld Kieskring 1 's Hertogenbosch 185.220 2 Tilburg 173.661 3 Arnhem 195.575 4 Nijmegen 177.991 5 Rotterdam 266.983 6 Den Haag 211.777; 7 Leiden 181.771 8 Dordrecht 234.219; 9 Amsterdam 378.091 10 Den Helder 169.038; 11 Haarlem 170.536 12 Middelburg 122.883 13 Utrecht 183.639 14 Leeuwarden 202.589 15 Zwolle 226.429 16 Groningen 188.047 17 Assen 96.859 18 Maastricht 196.745. Bij de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer in 1922 bedroeg het aantal stemgerechtigden 3.363.558. T rein verbindingen. Door de Nederlandsche Spoorwegen is 'n reisgidsje uitgegeven betreffende de trein verbindingen met het buitenland. Dit boek je is aan de officieele reisbureaux, .zoomede bii den stationsboekhandel tegen 25 cent verkrijgbaar. Dit reisgidsje geeft ieder die een reis naar het buitenland maakt alle gewenschte inlichtingen omtrent aansluitingen, door- loopende wagens enz. Een raadslid te Rotterdam uit de zaal verwijderd. De correspondent van „het Handelsblad" te Rotterdam meldt De voorzitter van onzen gemeenteraad is gistermiddag voor het eerst genoodzaakt geweest, gebruik te maken van het nieuwe reglement van orde, dat hem de bevoegd heid geeft den raad voor te stellen een lid, ■ciat zich onbehoorlijk gedraagt, voor den duur der zitting uit te sluiten van het bij wonen der vergadering. Daarbij is reeds direct gebleken' dat aan dit reglement de fout kleeft, dat de beoordeeling niet wordt overgelaten aan den voorzitter zelf, of schoon die krachtens zijn functie met het handhaven der orde is belast. Immers, de S.D.A.P.sche fractie, die in sommige op zichten vleesch nog visch is maar in elk geval, niettegenstaande haar hooge woord, doodsbang is voor de communisten,kon het over zich verkrijgen om behoudens den heer De Zeeuw en mej. Groeneweg in haar geheel te stemmen tegen het voorstel van den voorzitter, hoéwei zij beter deed te erkennen dat daarvoor alle reden aan wezig is. Gelukkig was de meerderheid van den Raad wijzer, maar men ziet toch dat een voorzitter van den raad, die aldus van zijn bevoegdheid gebruik heeft te maken, een groot risico kan loopen als hij een groot aantal leden zonder ruggegraat of besef van fatsoen in zijn raad telt. Het was natuurlijk de heer Van Burink die het incident veroorzaakte, terwijl zelfs de rapalliaan, die een interpellatie had aan gekondigd over het ongeval, dat dezer da gen door een ongelukkig schot van de po litie is gebeurd, zoo fatsoenlijk was te zwij gen toen de voorzitter, onder vertolking van zijn leedwezen over het gebeurde, mee deelde dat de raad volledig op de hoogte zou worden gesteld van den afloop van het justitioneel en politioneel onderzoek. Toen vond de communist Van Burink de gele genheid veel te schoon om niet eens, zon der dat hij van iets wist, tegen de politie uit te pakken. Nadat hij zich niet aan de orde had willen onderwerpen schorste de voorzitter de vergadering, doch na de her opening der zitting begon het lieve leven opnieuw. En het was toen dat de voorzit ter zijn voorstel aan den Raad deed dat, niettegenstaande de oppositie van het mee- rendeel der socialisten werd aangenomen. De uitgestootene werd daarop uitgenoo digd de vergadering te verlaten, doch on der groot kabaal weigerde hij zulks en bleef zitten. Daarop werd de vergadering opnieuw geschorst en kwamen de recher cheurs in de zaal om den schreeuwer te verwijderen. Gelukkig was toen de heer Van Raven- steijn zoo verstandig om zijn partijgenoot aan te raden mee te gaan, anders was het misschien nog tot een kloppartij gekomen. Jammer, dat het hoofd der fractie niet eerder had ingezien wat zijn plicht was. De raadszitting kon daarop voortgang hebben doch veel is er niet meer behandeld, zelfs verklaarde de heer Luhrs zich door het incident buiten staat o teergevoelig heid zijn aangekondigde interpellatie te houden. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor, A. de volgende beginselen vast te stellen lo. Voor de electrificatie van Walcheren is stroominkoop van de centrale der Société Anonyme des Tramways a vapeur Fles- singueMiddelbourg et extensions te Vlis- singen de meest economische voorzienings- wijze. 2o. De onder lo. bedoelde electrificatie ge schiedt door tusschenkomst van de ge meente Middelburg, indien het bestuur dier gemeente de voorwaarden aanvaardt, door Ged. Staten te verbinden aan een alsdan aan die gemeente te verleenen concessie. 3o. wordt de onder 2o. bedoeide over eenstemming tusschen het gemeentebestuur va:i Middelburg en. Ged. Staten niet ver kregen, dan geschiedt de electrificatie van Walcheren door de Prov. Zeeuwsche Elec- triciteits-maatschappij (P.Z.E.M.) met le vering en detail. 4o. Voor de electrificatie van de Beve- landen is stroominkoop van de Prov. Noord-Brabantsche Electriciteits-maat- schappij (P.N.E.M.) de meest economische voorzieningswijze. 5o. De onder 4o. bedoelde electrificatie geschiedt door de P.Z.E.M. met levering en detail. 6o. Bevordering van de onder lo. en 4o. bedoelde electrificatie heeft niet plaats zon der nader te bepalen garantie van de zijde eer naastbelanghebbenden. B. Aan Ged. Staten op te dragen, zoo spoedig mogelijk, met inachtneming van de beginselen, onder A. geformuleerd, volle-, dige voorstellen ter electrificatie van de Bevelanden en eventueel van Walcheren te doen. Wat de electrificatie van de Noordgroep betreft stellen Ged. Staten voor, de vol gende beginselen vast te stellen A. lo. voor de electrificatie van Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philips- land is stroominkoop van de centrale van de Prov. Noordbrabantsche Electriciteits- maatschappij (P.N.E.M.) de meest econo mische voorzieningswijze. 2o. De onder lo. bedoelde electrificatie geschiedt door de Prov. Zeeuwsche Elec- triciteits-maatschappij (P.Z.E.M.) met le vering en detail. 3o. Bevordering van de onder lo. be doelde electrificatie heeft niet plaats zon der nader te bepalen garantie van de zijde der naastbelanghebbenden. B. Aan Ged. Staten op te dragen, zoo spoedig mogelijk, met inachtneming van de beginselen, onder A geformuleerd, volledi ge voorstellen ter electrificatie van Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philips- land te doen. Ged. Staten stellen nog aan de Prov. Staten voor lo. Ged. Staten tijdelijk te ontlasten van hun taak betreffende de verdere voorberei dingen terzake van de totstandkoming van een provinciaal wegennet 2o. Ged. Staten uit te noodigen aan hun vergadering, voor zoover de provinciale geldmiddelen zulks toelaten, afzonderlijke voorstellen te doen tot geleidelijke verbe tering van wegen, hetzij door steunverlee- ning, hetzij door overneming in beheer en onderhoud, hetzij op eenige andere, door de meest aangewezen wijze. (Ingez. Mededeeling.) Ged. Staten stellen nog voor, de adres sen van Burg. en Weth. van Veere, kerk voogden der Ned. Herv. gemeente te Ka- pelle, idem te Ritthem, kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. gemeente te IJzën- dijke C. J. Maas en A. Westbroek, veer lieden tusschen Bruinisse en den Willem- polder, houdende verzoek om subsidie uit de provinciale kas, aan te houden en de stukken in handen van Ged. Staten te stel len, teneinde daaromtrent een nader voor stel te doen. GEMEENTERAAD TE SOUBURG. Zitting van Donderdag 25 Juni, des namiddags 4 uur. Voorzitter de heer W.N. Jobse, waarne mend burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer» La Soe. De heer Brouwer woonde ook nog deze zitting bij. De heer Jobse hoopt dat hij, zoolang hij waarnemend burgemeester is, op den steun der raadsleden mag rekenen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Aan de orde was de benoeming van een tijdelijk wethouder. De heer De Priester vraagt of het voor Souburg wel noodzakelijk is een tijdelijk wethouder te benoemen. Hij acht de werk zaamheden niet van zooveel belang dat dit noodig is. Spr. stelt dus voor hiertoe niet over te gaan. De heer Jobse zegt, dat Burg. en Weth. het beter achten een tijdelijk wethouder te benoemen. De heer Alelis acht het ook beter. Het kan voorkomen dat beide wethouders het over zeker punt niet eens zijn in hun ver gadering. Voor den goeden gang van za ken is het beter een tijdelijk wethouder te benoemen. De heer De Priester handhaaft zijn voor stel. Hij gelooft niet dat de vacature van burgemeester lang zal duren. Over het voorstel-De Priester staakten de stemmen, 55 (rechts tegen links) en zal dus in de volgende vergadering op nieuw hierover gestemd moeten worden. Burg. en Weth. stellen voor, de jaarwed de van den secretaris-penningmeester van hef burgerlijk armbestuur vast te stellen op 25. De heer Melis vraagt of hiervoor nog een zekerheidsstelling noodig is. Dit blijkt het geval te zijn en zal deze moeten bedragen ongeveer ƒ400. Hierdoor blijkt dus dat de secretaris-penningmeester waarschijnlijk op zijn salaris zal toeleggen. De heer De Priester kan zich dan niet met een salaris van 25 vereenigen. Dit is dan beslist te weinig voor iemand die niet kapitaalkrachtig is. De voorzitter zegt, dat deze betrekking vroeger nooit is gesalarieerd, doch het burgerlijk armbestuur stelt nu voor deze betrekking te bezoldigen met 25. De heeren Cijsouw en Kodde bestrijden de meening van den heer De Priester. De heer Brouwer wil, om het niet be lachelijk te maken, niet spreken van een salaris, maar van een vergoeding. De werk zaamheden aan het burgerlijk armbestuur zijn toch niet gering. De heer De Priester is van meening, dat wanneer een zekerheidsstelling geëischt wordt, men ook een behoorlijke jaarwedde moet geven en geen fooitje. De heer Cijsouw zegt. dat de leden van het burgerlijk armbestuur voorheen niet wisten dat er een verordening bestond. Nu er een nieuwe secretaris-penningmeester moet komen is gebleken dat die er wel was en een zekerheidsstelling moet worden ge steld. De secretaris-penningmeester hoeft niet buiten de kantooruren zitting te hou den. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Brou wer, De Priester en Marijs. Tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer Gabriëlse met 8 stemmen en 2 blanco. Hierna werd overgegaan tot vaststelling van de instructie voor den gemeente-secre taris en den gemeente-ontvanger. De heer De Priester vraagt of met de beide belanghebbenden overleg gepleegd is over hun instructies. De voorzitter zegt dat dit met den ge meente-ontvanger niet het geval is ge weest. De heer De Priester betreurt dit. Dit is toch allereerst noodig. Hij maakt dan ook bezwaar deze instructie vast te stellen. De voorzitter zegt, dat hij officieus met den gemeente-ontvanger overleg heeft ge pleegd, waarbij deze slechts één bedenking had, nl. dat geen nevenbetrekking mag worden'waargenomen. Dit geldt echter niet voor den heer Marijs, maar zou in de toe komst tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. De bepaling is echter gemaakt om dat Burg. en Weth. ten allen tijde controle zouden kunnen uitoefenen op de richtige naleving van het ontvangersschap. De heer De Priester acht het artikel toch een gevaar. Spr. heeft er geen bezwaar tegen als er bijgevoegd wordt, dat ten allen tijd tegen dit artikel beroep open staat bij den raad. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Cijsouw, Kodde, Suurmond en Melis. Bij de instructie van den gemeente-secre- ris, waarbij in art. 12 is bepaald dat geen nevenbetrekking mag worden vervuld zon der toestemming van Burg. en Weth. stelt de heer De Priester voor, eenzelfde bepa ling toe te voegen als bij die van den ge meente-ontvanger. Over dit voorste] staakten de stemmen 55. Tegen stemden de heeren Arendse, Cijsouw, Kodde, Suurmond en Melis. De heer Melis is van meening, dat bij het vaststellen van een instructie de betrokken ambtenaren hiermede niets te maken heb ben. Dit moet door Burg. en Weth. ge schieden en daarna kunnen de betrokkenen geraadpleegd worden. De heer De Priester vindt deze meening zeer conservatief en absoluut niet meer thuis in dezen tijd. Spr. stelt er prijs op dat wel degelijk met de ambtenaren overleg wordt gepleegd. Dit is een democratische gedachte. De heer Melis ontkent dit. Zijn bedoeling is geweest den raad niet voorbij .te loopen. Na de vaststelling der instructies was er gelegenheid om met de ambtenaren over leg te plegen. Hem is van een officieel ter kennis brengen van bezwaren der betrok kenen niets bekend. De heer De Priester acht de manier van den heer Melis dubbel werk doen. De instructies werden daarna beiden goedgekeurd. Rondvraag. De heer De Pagter vraagt wanneer de nieuwe politie-verordening zal worden vast gesteld. 29 October 1924 is hiertoe reeds het besluit genomen. De voorzitter zou hiermede willen wach ten tot de nieuwe burgemeester er is. De heer Cijsouw zegt, dat deze zaak op de lange baan is geschoven. In November heeft hierover een commissie reeds verga derd en nadien heeft zij er niets meer van gehoord. Er was toen nog geen sprake van een nieuwen burgemeester. Hier heeft een nalatigheid plaats gehad. De heer Melis betoogt, dat de voortzet ting van deze zaak opgehouden is door het voorgenomen ontslag van den burgemees ter. Het advies van Burg. en Weth. is nu, te wachten tot de komst van den nieuwen burgemeester. De heer De Priester wijst er op, dat tij dens de werkverschaffing een opgraving van de rioleering in de Ritthemsche straat heeft plaats gehad door verstopping, doch men heeft de zaak niet kunnen vinden. Nu hebben de omwonenden een aanschrijving van den polder Walcheren ontvangen om deze zaak vóór 1 October in orde te bren gen. De heer Marijs geeft hierover inlichtin gen. De omwonenden zijn echter niet van plan dit te doen. Spr. meent dat het ge meentebestuur in dezen onhoudbaren toe stand verandering moet brengen. De be woners zouden hierdoor op groote kosten komen. De heer Melis acht dit een zaak van groot belang en zou deze liever in besloten zitting willen behandelen. De heer De Priester zegt, dat niettegen staande door de werkverschaffing er aan gewerkt is en het blijkt dat de toestand niets is veranderd. Men kan naar spr. mee ning de huurders hier toch niet verant woordelijk voor stellen, zooals de polder Walcheren nu doet. Hij zou willen onder zoeken of de gemeente hier schuld aan heeft. De heer Melis zegt. dat nadat de werk verschaffing daar had gewerkt de toe stand verbeterde, doch de oorzaak van de verstopping ligt volgens spr. ergens anders. De heer De Priester klaagt over de ma nier waarop het contract opgesteld is be treffende de vergoeding van het plakken van verkiezingsbiljetten. Dis is zeer non chalant geschied. Het blijkt dat de men- schen niet op die voorwaarden hun percee- len hebben ter beschikking- gesteld. Er zijn verwachtingen gewekt, die voor de gemeen te een financieele schadepost kunnen wor den. De veldwachter is hier eigenmachtig opgetreden. De voorzitter zal deze zaak onderzoeken. De heer De Priester vraagt waarom voor deze zitting niet op de agenda stond de behandeling van het gemeente-verslag, zoo als in de vorige vergadering was besloten. Ook moet nog behandeld worden de sala ris-regeling voor het bewaarschool-onder wijs. De voorziiter zegt toe, dat deze zaken voor de volgende zitting op de agenda ge plaatst zullen worden. Verder wijst de heer De Priester er op, dat er geruchten loopen dat van zekere zijde invloed wordt uitgeoefend op de bur gemeestersbenoeming. Spreker gelooft dat 'het op den weg van den raad zou liggen zich hierover uit te spreken. De voorzitter zegt, dat hij ook verschil lende geruchten hierover heeft gehoord, doch hij gelooft, dat er weinig aan te doen zal zijn. De heer De Priester betreurt dat diege nen in den raad, die hiervan meer weten, nu ir. alle talen zwijgen en hij zal hieruit zijn conclusies trekken. De heer Melis werpt de kwestie op of de burgemeester al officieel ontslag heeft ge kregen. Spreker gelooft van niet en dus is de heer Buteux eigenlijk nog burgemeester. De voorzitter wijst er op, dat de burge meester met ingang van 22 Juli ontslag heeft gevraagd. Door de reis van de Konin gin Is dit officieel nog niet ontvangen. Spr. heeft informaties ingewonnen en het is hem gebleken dat de gevolgde manier wel de gelijk de juiste is. De heer De Priester is eveneens van meening; dat de burgemeester nog niet ont slagen is. Men moet zijn afwezigheid dus als verlof beschouwen. De heer Brouwer wijst op ernstige ver zakking der goten in de Van Teijlingen- straat. Deze zullen nagezien worden. De heer Arendse vraagt of de Keizers- baan reeds door de gemeente is overgeno men. De voorzitter zegt dat de zaak bij den notaris is en nu wel spoedig in orde zal komen. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De minister van binnenlandsche zaken die gisteren de landbouw-tentoonstelling heeft geopend, werd aan den ingang van het terrein verwelkomd door de tonen van het plaatselijk muziekgezelschap. Na de opening heeft de minister gedu rende bijna 3 uur het terrein in oogen- schouw genomen, en daarbij blijk gegeven van groote belangstelling, terwijl hij later aan de heeren, die hem begeleidden de ver zekering gaf van zijn groote voldoening over het gebodene. Dit was toen hij zich met het dagelijksch bestuur der Z. L. M. en enkele genoodigden naar het Paviljoen te Hansweert begaf, waar genoemd dagelijksch bestuur hem een lurch aanbood. Tijdens deze lunch kwam ook mejuffrouw Poleij ter plaatse en had thans de dank te aanvaarden van den mi nister, toen zij weer op zeer verdienstelijke wijze het Zeeuwsch en Zeeuwsch-Vlaam- sche, het Friesche maar ook het Limburg- sche Volkslied had gezongen. Na de lunch maakte de minister een autotocht door een deel van Zuid-Beveland en eindigde deze toch in den Frederika- polder. waar de minister namens den heer \V. Kakebeeke werd welkom geheeten dooi den heer Van Bommel van Vloten. Na dit bezoek vertrok de minister weer per trein naar Den Haag. Hoewel het weer zich niet gunstig liet aanzien werd de tentoonstelling toch zeer dmk bezocht, wat voldoende hieruit blijkt, dat niet minder dan ruim 5500 betalende bezoekers de tourniquets zijn gepasseerd. VLISSINGEN, 26 JUNI. Concert van gewijde muziek. Het Vlissingsch Mannenkoor, directeur de heer J. A. Hollaers. geeft Zondag a.s. des morgens van 8 tot 9 uur, op de achter plaats van de kazerne Willem 111, ingang Prinsenboschje, een uitvoering. Programma: ..Herders Zondagslied" C.Kreutzer ..Hvmne aan den Nacht". Beethoven „Motette" M. G. Nagelli „Het Kerkje" E. Becker „Bede" van C. Heinse „Ave Maria" Frans Witt „Afscheid van Moeder" Joh. Feyhl „Moeder en Kind" Martin Zijderlaan „Morgenlied" B. Kolkman De Christelijk-Historische antithese. Voor een stanjpvolie zaal trad gisteren avond in het Concertgebouw voor de Cnr.- Hist kiesvereeniging alhier als spreker op de heer prof. dr. Slotemaker de Bruine, lid der Tweede Kamer, te Utrecht. De voorzitter, de heer G. A. Tennis, cpende met een kort woord van welkom de vergadering, ging voor in gebed en gaf daarna het woord aan dr. Siotemaker de Bruine, die sprak over „De Christelijk- Historische Antithese". Spreker begon met te zeggen dat wan neer men spreekt voor een verkiezingsver gadering, men kan kiezen tusschen twee onderwerpen de principieele grondgedach ten en de practische vragen die de aan dacht trekken. In Middelburg heeft spreker de practische zijde van het Christ.-Hist. program behandeld, thans zou hij de prin cipieele lijnen behandelen. Spreker wilde eerst uiteenzetten, dat er een antithese is en daarna onder de oogen zien, hoe de Christ. Historischen deze beschouwen. De religieuse antithese heeft onder dr. Kuyper burgerrecht verkregen en spreker zette uiteen wat onder de religieuze anti these wordt verstaan. Tal van menschen zeggen, dat godsdienst is privaatzaak en deze willen den godsdienst houden buiten de practische politiek. Tegenover cue ge dachte stelt de Chr.-Hist Unie die andere gedachte dat godsdienst en politiek in zijn diepsten ondergrond niet ziin te scheiden. De tegenstanders beroepen zich op het buitenland, in het bijzonder op Engeland, waar de politiek zuiver gehouden wordt van den godsdienst, doch spreker wijst er op, dat ons land niet is te vergelijken met Engeland, daar in Engeland heel het volks leven met den Christelijken zuurdeesem is doortrokken, waardoor afzonderlijke orga nisatie niet noodig is. Wat den toestand in andere landen betreft moet men nog voor zichtiger zijn, en spreker gelooft dat er alle kans is dat de politiek in die landen zich zal richten naar ons land. Rechts erkent de antithese, welke men echter op twee manieren kan stellen ruim en wijd, voor een grooteren kring, en scherp en nauw, voor een kleineren kring. De Christ.-Hist. kiezen met opzet en wel bewust het breede en ruime standpunt, ter wijl een andere politieke groep kiest het nauwe en bekrompen standpunt. Spieker bedoelt met dit bekrompen niets onvrien delijks te zeggen, hoewel dit een scheld woord geworden is, doch anderen mogen dan ook niet zeggen het onvriendelijk klinkend „water en melk". De Christ. Hist, willen zoo lang mogelijk wachten met menschen te sluiten buiten den Christelijken kring en invloedsfeer en de Christ.-Hist. Unie verzet zich tegen de verdeeling van ons volk door kerkelijke en dogmatische geschillen. De Unie ijvert voor een nationale politiek op Christelijken grondslag en spreker betreurt het aanhou dend uiteenslaan. De Unie wil den Christus brengen in het geheele nationale volksleven en daarom strijdt zij o.a. voor het behoud van het Hooger Onderwijs door de Staats universiteiten, al wil zij vrijheid laten voor particulier Hooger Onderwijs op beperkten principieelen grondslag, zooals de R. Kath. Universiteit te Nijmegen en de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Spreker meent dat er gevaar is dat het Christelijk beginsel gemaakt wordt tot een woord zonder klank en zonder inhoud en zette daarna breedvoerig uiteen wat de Christ.-Hist. Unie verstaat onder de Chris-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1