MOT iker WOENSDAG 24 JUNI --IVo.146 •63e Jaargang Maatschappij no nimrt. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Land= en Tuinbouw Stads» en Provincienieuws Ssrt, Vis- In Protectie. medewerken acht gij een lor ons land, luis gevraagd »OESJE. ikerksche weg 64. IDIENSTE. beklant Zaakje, uw gedreven kan ukken stand. 141, bureau t". Idelb.-Rotterdam eiegen plaatsen. ,n passagiers, SN EN VEE. Y. EOtt. Y.l. M Y, Klit y. in. ant. 8 8 sn t« bekomen: V. Transport- en Exp> Srren Q. VOS, Tel. EENHOORN, T«l. 1M JOSTEEHOUTTÜ. Mï BUITEN HEK wL IIP VLISSINGSCHE COURA1NT AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE LAGERE SCHOOL. Burg. en Weth. van VJissingen maken bekend, dat de gelegenheid tot het aangeven van nienwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen.alsnog is opengesteld van af heden tot en met 30 Juni 1025, ter gemeente-se cretarie 2e afdeeüng, dagelijks van 912 n ar. Vlissingen, 24 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, P. LANDSMAN, L.B. De Sicretans. M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij nun besluit van 22 Juni 1925 aan J. GELDHOF, alhier, op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend toe het uitbreiden van de bestaande Smederij door het plaat sen van een electromotor van 3 P.K. die nende tot het drijven van een draaibank, een slijpmachine en een boormachine, als mede door het plaatsen van een electri- schen ventilator van P.K. in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie E, No. 14, plaatselijk gemerkt Noord straat no. 76. Vlissingen, 24 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, P. LANDSMAN, L.B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS. L.S. HINDERWET. Burg. ep Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 Juni 1925 aan A. W. VAN DE VA ATE, alhier, op de daarbij gestelde voorwaarden, vergunning is verleend tot het uitbreiden van de bestaande banketbak kerij door het bijplaatsen van een electro motor van 1 P.K., dienende tot het drijven van een amandelwrijfmachine en een kiuts- machine en het vervangen van den heeten fuchtoven door een gasoven, in het perceel kadaster bekende gemeente Vlissingen, Sectie E, No. 1968, plaatselijk gemerkt St. Jacobstraat no. 30 en Kleine Markt no. 7. Vlissingen, 24 juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, P. LANDSMAN, L.B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L S. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 Juni 1925 aan de Firma KLIJBERG en Co., alhier, op de daarbij ge stelde voorwaarden, vergunning is ver leend tot de plaatsing van twee motors, elk 5 PJL, dienende respectievelijk tot het drij ven van een stanzmachine en een uitpoets machine in eene op te richten schoenma kerij, in het perceel, kadastraal bekend ge meente Vlissingen. Sectie E, No. 1959, plaatselijk gemerkt Boulevard de Ruijter no. 58. Vlissingen, 24 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, P. LANDSMAN, L.B. De Secretaris, M. VAN DER BEK E CALLENFELS, L.S. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. Allerlei. De laatste ontwerpen van de Tweede Kamer werden thans door de Eerste Kamer af gedaan. Allereerst de vrijstelling van den stemplicht wegens gemoedsbezwaren. Ridi cuul vond de heer De Gijselaar deze vrij stelling, omdat er eigenlijk geen stemplicht bestaat maar alleen plicht om naar het stemlokaal te komen. En daartegen kan men toch geen gemoedsbezwaren hebben. Men kan dan wel gemoedsbezwaren heb ben tegen aangifte van zijn kind op het stadhuis. Ridicuul maakt men op deze wijze de wetgeving, een opvatting die ook de heer Rink deelde. Een zwaarwichtig be toog hield de heer Slotemaker de Bruine, 't Was erg theoretisch maar practisch zou zijn stelling ook met zijn theorie vastloopen. De uitslag van de stemming was een verrassing, want met 24 tegen 14 stemmen werd het ontwerp verworpen. Links stemde op één lid na tegen. Alle christelijk-histori- schen op één na en drie katholieken waren eveneens tegen. Deze regeering krijgt wel tot den laat- sten dag haar slagen en slaagjes thuis. Suriname blijft het stiefkind. De heeren Aintz, Cramer en De Waal Malefijnt gaven uiting aan hun liefde voor deze kolonie ieder op zijn manier emigratie, cultuur stelsel enz. 't Zal wel niet veel baten. De Minister weet het ook niet en praat er dus gemoedelijk over. We hebben dat al tien tallen jaren op dezelfde wijze gehooid. De economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland. Het „Hbl." schrijft In het bericht dat wij hebben overgeno men uit de „Vöss. Zeitung" worden drie onderwerpen van bespreking tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeeringen dooreen gehaald, waardoor verwarring kan ontstaan. In de eerste plaats worden onderhande lingen gevoerd over een aanvulling van het Nederlandsch-Duitsch Handelsverdrag van 1851, ten einde dit aan de gewijzigde om standigheden te doen aanpassen. Deze on derhandelingen zijn echter niet een gevolg van de Duitsche spoorwegtarieven, welke een bevoorrechting van de Duitsche zeeha vens beoogen, maar sedert lang aan den gang. In de tweede plaats zijn, eveneens 7 sinds geruimen tijd, vriendschappelijke be sprekingen tusschen beide regeeringen gaande over eenige punten in het douane tarief, welke voor ons land ongewild na- deelig zouden kunnen zijn. En in de derde plaats worden onderhandelingen gevoerd over de voorkeurtarieven op de Duitsche spoorwegen ten gunste van de Duitsche zeehavens. Ook deze onderhandelingen da teeren van eenigen tijd geledén. Ofschoon nog geen dezer onderhande lingen en besprekingen ten einde zijn ge bracht, kan wel gezegd, dat die nopens de aanvulling van het handelsverdrag en no pens het Duitsche douanetarief, geen on gunstig verloop hebben. Omtrent de andere lean echter nog weinig worden medege deeld. De Tweede Kamer-verkiezingen. Het persbureau Vaz Dias deelt mede Het totaal aantal candidaten, dat voor de aanstaande verkiezing van leden der Twee de Kamer der Staren-Generaal door het ge- heele land gesteld is, bedraagt 562, als volgt verdeeld over de partijen S.D.A.P84 R. K. Staatspartij75 Vrijheidsbond (alle lijsten) 63 Vrijzinnig-Dem. Bond 41 Anti-iRev. Partij 38 Ned. Middenstands Partij 23 Christ. Hist. Unie20 Piattelandersbond (lijst Braat) 20 Yaderlandsch Verbond 20 Democratische Partij20 Rev. Arb. Comité 20 Chr. Dem. Federatie18 Piattelandersbond (lijst de Boer) .17 R. K. Volkspartij15 Communistische Partij 12 Staatk. Geref. Partij10 Herv. Geref. Staatspartij .10 Vrijdenkers naar het Parlement 9 Socialistische Partij .9 Protestantsche Volkspartij 8 Bezuinigingspartij8 Verbond van Actualisten 5 Vrije Christ Partij3 Verbond voor Premievrij Staatspensioen 3 Grondpartij 3 Nationale Partij2 Sportpartij1 Pensioenactie Partij1 Rentetrekkers Partij1 Landbouwerspartij1 Wilde Partij 1 Rapaille Partij1 Briefkaartenformaat Blijkens van de post-autoriteiten verkre gen inlichtingen is het thans geoorloofd cm, zoowel in binnen- als buitenlandsch verkeer briefkaarten te gebruiken, die een afmeting hebben van lÖ'/o bij 15 cM. De tot nu toe gelden maten waren 9 bij 14. Het telefoonverkeer des nachts. Met ingang van 1 juli a.s. zullen, naar nader wordt gemeld, de kantoren Arnhem, Assen, Groningen, 's-Hertogenbosch, Leeu warden, Maastricht, Middelburg, Utrecht (met Bilthoven) en Zwolle ook gedurende den nacht met uitzondering van die volgen de op Zon- en Feestdagen voor het inter- locaal en internationaal telefoonverkeer zijn opengesteld. Voor het kantoor Haarlem zal de rege ling op 1 Augustus a.s. ingaan. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Nadat gisterenavond het hoofdbestuur en de genoodigden van de Z. L. M. ten raad- huize te Kruiningen door het gemeentebe stuur bij monde van den burgemeester, den heer J. N. Elenbaas, was ontvangen en de heeren Dieleman, algemeen voorzitter en Welleman, kring-voorzitter, waren beant woord, werd in de raadzaal de hoofdbe stuursvergadering gehouden. In deze ver gadering heette de voorzitter allen welkom en deelde o.a. mede, dat naar aanleiding van rapporteningekomen bij het dage- lijksch bestuur, reeds eenige verbetering in de P., T. en T. diensten ten plattel&nde zijn gekomen. Verder dat pogingen zijn aange wend om met medewerking van het Kon. Ned. Landbouw-comité en de regeering op te komen tegen hinderlijke bepalingen in het buitenland ten opzichte van vee-uitvoer. Met vreugde en dankbaarheid deelde de voorzitter mede, dat de minister van land bouw ook nu weer deze tentoonstelling op Donderdag zal komen openen, al heeft hij verleden jaar in Sluis gezegd, dat hij het niet steeds kan doen. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten ook in 1926 den almanak weer te doen verschijnen, terwijl voor kennisgeving werd aangenomen het rapport betreffende de mogelijkheid in Zeeland een stroocar- tonfabriek op te richten, welk rapport tot de conclusie komt, dat dit niet wel mogelijk is. Medegedeeld werd, dat ook terzake het oprichten van een aardappelmeelfabriek een rapport zal verschijnen en de heer Wel leman er op wees dat aan de suikerfabrie ken goede gelegenheid bestaat voor tus- schen-industrie. Tot leden der provinciale commissie tot verbetering van het varkensras werden be noemd de heeren J. I. van Aalst te Zuid- dorpe en Iz. Cappon te Breskens. Besloten werd alle heeren, die 50 of meer jaren lid der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij zijn tof eerelid fe benoemen, wat thans ge schiedde met 10 leden. De volgende kringtentoonstelling zal in den kring Axel plaats hebben. 9. 9 Hedenmorgen werd in het hotel „het Wapen van Zeelandte Kruiningen de al- gemeene vergadering gehouden van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter van den kring Oost Zuid- Beveland, de heer Jac. Welleman, heette allen welkom, in het bijzonder den Commis saris der Koningin, die er zoo in geslaagd is Zeeuw met de Zeeuwen te zijn. Vrees geen Examen want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uw Geest Helder blijft. Mijnhardt's Zenuw- tabletten wetenschappelijk samengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuw achtigheid. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) Vervolgens werd de openingsrede ge houden door den voorzitter der maatschap pij, den heer nir. P. Dieleman, die, na eerst een historisch overzicht te hebben gegeven omtrent Oostelijk Zuid-Beveland een over zicht gaf over den landbouw in 1924, dat in vele opzichten een voordeelig jaar voor den landbouw is geweest. Een der voor naamste oorzaken van vooruitgang was de toename van den export, waardoor betere prijzen te bedingen waren. Na het natte najaar van 1923, en de daarop invallende vorst, wat schadelijk werkte voor het ploegwerk, vólgde zacht weer in Januari 1924, wat hervatting van het ploegwerk mogelijk maakte, terwijl een lange vorst periode goed was voor den grond en de uit zaai der zomergewassen, wat den e grond betreft, onder vrij goede omstandigheden kon plaats hebben. Nadat het weer in de eerste maanden nogal medewerkte, bracht Augustus te veel regen, waardoor de graanoogst geschaad werd, die tot Sep tember te velde moest blijven. Veel tarwe en haver is toen geschoten. Na de eerste week van September werd het beter weer en kon de oogst worden binnengehaald, zij het dan ook met veel moeite. De aardappeloogst kon, al was veel ziekte voorgekomen, geregeld plaats heb ben en ook voor den bietenoogst was het weer gunstig. Er werd minder tarwe uit gezaaid dan andere jaren en de vochtige zomer werd voor dit gewas noodlottig. Van de overige in den breede behandelde producten noemen wij nog de aardappelen, waarvan nauwelijks een gemiddelde op brengst kon worden behaald. Niettegen staande er weinig zon is geweest, is het suikergehalte der suikerbieten niet tegen gevallen. De monsters van vele velden va rieerden van 1718 Het gewicht liet echter te wenschen over. Betreffende den tuinbouw wordt gezegd, dat Zeeland zich steeds meer in die rich ting beweegt, om op de steeds kleiner wor dende bedrijven een bestaan te kunnen vinden. Inzake de paardenfokkerij en -houderij wordt gezegd, dat de afzetgebieden be langrijk zijn verbeterd. De prijzen voor fokmateriaai waren dan ook goed tot best. Er werden 20' meer merriën gedekt dan in 1923. De gezondheidstoestand an het rund vee liet nogal te wenschen over. Een groot aantal veestapels werden door mond- en klauwzeer, meestal niet van kwaadaardigen aard bezocht. In het algemeen leeft de be langstelling voor de melkveehouderij weer wat op. Er kwamen 6 nieuwe controlever- een i gingen tot stand. De prijzen van melkvee en kalfvaarzen waren over het algemeen goed. De mesterij was niet zeer rendabel. De prijzen van melk en boter waren over het algemeen genomen zeer bevredigend. De schapenhouderij gaat eerder achter uit dan vooruit. Het aantal geiten blijft on geveer stationnair. Het mesten en fokken van varkens was niet rendabel en is het niet te verwonderen, dat houderij en fokke rij worden ingekrompen. De pluimveehouderij stond wel in het teeken der belangstelling, de prijzen der eieren waren veel hooger dan in 1923. Verder zegt spr. dat de deelname aan de gewassenkeuring in 1924 even groot was als in 1923, dat de gunstige resultaten van de oogstjaren 1923 en 1924 hun in vloed hebben doen gelden op de koop- en pachtprijzen der landerijen. De arbeidsge- legenheden waren zeer bevredigend en werkloosheid kwam niet voor. Vervolgens werd een overzicht gegeven van de werk zaamheden der maatschappij, waaruit haar krachtige arbeid in het belang harer leden ten volle naar voren kwam, evenals uit de mededeelingen over de instellingen der Z. L M, als het bureau voor landbouwboek- houden, het pachtbureau, het rechtskundig bureau, het verkoopbureau en gewassen- keuring. en de verschillende cursussen. Ook het werk der commissie uit de Z. L. M. werd besproken, om dan te komen tot coöperatie, waarbij geklaagd wordt, dat die nog lang niet genoeg ingang vindt in Zeeland. Verder wordt o.a. nog medegedeeld, dat het ledental der maatschappij zeer bevredi gend is en niet vermindert. Het bedraagt oj. het oogenblik ruim 5000. Na dit eigenlijk jaaroverzicht kwam spr. nog even terug op het vraagstuk der emi gratie, dat hij zeer gewichtig noemde en daarom het ernstig ter studie aanbeval. Spr. heeft zelf in Normandië het een en ander gezien en onderzocht. Het plan is daar een centralisatie te stichten, die lei ding en eventueele opleiding geeft. Het is een prachtig en vruchtbaar" land met een goed klimaat, dat meermalen, wat den re genval betreft, op het onze gelijkt. De iandprijzen zijn er voor pacht zoowel als aankoop nog iaag en natuurlijk niet met de onze te vergelijken, hetgeen de opbreng sten ook niet zijn. Deze kunnen echter aan merkelijk verhoogd worden bij betere be mesting en bewerking van den grond. Op een anderen tijd is er mogelijk wel gelegen heid uitvoeriger hierover te spreken, even als over de inrichting van een Nederland sche kolonisatie aldaar, die voeling blijft houden met Nederland en den Nederland- schen landbouw steunt door afname van flinke krachten, die misschien minderen ar beid zouden moeten verrichten hier. dan waartoe zij geschikt zijn terwijl de Fran- sche landbouw in veel opzichten nog ach terlijk, door onze lieden krachtig zou kun nen worden opgebeurd. Dat alles neemt niet weg dat Zeeland ook de edele krach ten der landbouwers blijft noodig hebben. Een Hollandsche dichter zong van de Zeeuwen, die schrik verspreiden over den aard, waarbij bedoeld was de schrik van den Oceaan. Maar onder hen die de zee bewonen leeft geen braver dan de Zeeuw. Dat komt van zijn trouw en deugd. Deze mogen over het rond den aard ten "zegen en niet ten schrik strekken, maar spr. hoopt, dat deze toch moge blijken tot zegen van 't gewest allereerst en allermeest in trouwe gehechtheid van den ganschen Zeeuwschen Landbouwstand en van ieder, die de waar de daarvan erkent, aan de oude voorvader lijke instelling, die zich nog steeds met hart en ziel voor de belangen van Zeeland geeftde Z. L. M. VLISSINGEN, 24 JUNI. Het jubileumjaar. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" heeft, zooals bekend, medewerking voor den jubileerenden op Zaterdag 29 Augus tus verzocht van de verschillende buurt- commissies. Maandagavond is in het café voorheen wed. Buning een vergadering gehouden van bewoners van het Bellampark, onder voorzitterschap van den heer S. J. HiJÜnga. Het plan om mede te werken aan een feestviering vond algemeene instemming, vooral omdat het Bellamypark een dei- voornaamste punten is voor de feestviering. Eenige „dames hebben zich bereid ver klaard gelden in te zamelen. Het zal na tuurlijk van de inkomende gelden afhan gen op welke wijze het Bellamypark aan de feesten kan deelnemen. Als de finan ciën het toelaten zal een versierde wagen aan den optocht deelnemen, terwijl het ook in het voornemen ligt het Bellamypark te versieren. Ongetwijfeld zal het Bellamypark een concentratiepunt der feestelijkheden wor den. Daar zal o.a. het oude vaandel van „Ons Genoegen" worden ingeleverd en een nieuw vaandel worden uitgereikt. Des avonds wordt het vuurwerk op de Zeehondenwerf afgestoken, dus in de on middellijke nabijheid van het Bellamypark. Wij wekken daarom de bewoners van het Bellamypark en vooral de neringdoenden en caféhouders krachtig op, flink uit den hoek te komen en de bewoners van dit drukke stadsdeel zullen toonen dat het ju bileumjaar ook voor hen van groote betee- kenis is. Zij hebben ook een groot belang bij den voortdurenden bloei van de Kon. Maatsch. ,,de Schelde" en de stoomvaart maatschappij ..Zeeland" en daarvoor die nen zij zeker een offer over te hebben. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". De eetzaal van de stoomschepen der stoomvaart-maatschappij „Zeeland"heeft een charmante verandering ondergaan. Er is nl. een vergrooting aangebracht, zit plaats gevende aan 24 personen, aan 2- en 4-persoons-tafels. Het geheel maakt zoo'n prettigen indruk, dat op de eerste reis van het stoomschip „Mecklenburg" een ieder in die keurige omgeving wilde plaats nemen. De stijl is geheel afwijkend van den streng Hollandschen eenvoud, waardoor de groote eetzaal tot nu toe karakteristiek was. Een lichte, vroolijke toon met Chineesch hout- stijwerk en keurig Hollandsch damast op de paneelen geven aan het geheel een charme, die stellig aan den eetlust ten goede moet komen. De firma Mutters, die het werk uitvoerde, heeft groot succes te boeken met deze smaakvolle decoratie. Om tegemoet te komen aan het steeds groeiend goederenverkeer is bovendien een groot huttencomplex tot laadruim ingericht geworden. Beide veranderingen zullen, naar wij hopen, het verkeer met de „Zeeland"- booten ten goede komen. Prov. stoombootdienst op de Westerschelde. Met ingang van 1 Juli zal een wijziging worden gebracht in de dienstregeling van den stoombootdienst op de Westerschelde voor de lijn Vlissingen-Breskens. Er zal van dien datum af des avonds 7.30 een boot van hier vertrekken, waardoor reizigers die met dén sneltrein van 6.57 hier aankomen, nog naar Breskens kunnen oversteken. De ze boot blijft te Breskens en vertrekt des morgens 6:25 vandaar en geeft aansluiting op den des morgens 7.07 (des Zondags 7.12) van hier vertrekkenden trein. Rede van minister Colijn. Bij honderden stroomden gisterenavond dt menschen naar de Nieuwe Middelkerk^ en reeds lang voor den aanvang was hef kerkgebouw tot in de uiterste hoeken ge vuld. Onder de schare heerschte een opge wekte stemming en werd de tijd van wach ten gekort met het zingen van vaderland- sche liederen. Toen om half negen minister Colijn naar het spreekgestoelde werd ge leid, barstte een geweldig applaus los en werd hem daarna spontaan toegezongen ,.Dat 's Heeren zegen op U daal". De heer P. G. Laernoes, voorzitter der anti-rev. kiesvereeniging, opende de bijeen komst en liet zingen Psalm 68 1, las Ps. 72 1—9, ging voor in gebed en richtte daarna een hartelijk welkomstwoord tot den heer Colijn - Deze, het woord verkijgende, begon met te zeggen dat al voert hij op dezen dag voor de derde maal het woord, hij nog niet aan het einde van zijn kracht is. Wanneer men echter de laatste weken nagaat, dan gelooft spreker, dat het tijd wordt dat de stembus gesloten wordt. Het wordt moeilijk voor de tegenstanders om nog meer onhei len uit te denken, die op rekening van de anti-rev. partij geschoven kunnen worden. Spreker zou dezen avond spreken over hetgeèn is gedaan in de afgeloopen 3 jaar over hetgeen wij niet hebben kunnen doen en wat wij voornemens zijn te doen in de komende 4 jaren. Vooraf wees spreker er op, dat er aller- wege geklaagd wordt over het verloren gegane contact tusschen het parlement en Clngez. Mededeeling.) de kiezers. De band tusschen kiezers en gekozenen is niet meer zoo sterk als deze in vroegere tijden placht te zijn. Een der oor zaken hiervan is zeker het tegenwoordige kiesstelsel. De hoofdoorzaak is echter, dat ei meer dan vroeger een tegenstelling is gekomen tusschen de verkiezingen en de daden, in het parlement verricht. Wanneer men zich maar onthouden had van het voor spellen van allerlei begeerlijks, dan zou de teleurstelling ook niet in die mate zijn op getreden als nu het geval is. Dan waren er ook geen groepen gekomen, die heil ver wachten van een nabootsing van hetgeen in Italië en Spanje geschiedde. Alléén wan neer de parlementaire werkzaamheden vol komen in overeenstemming zijn met het geen geboden wordt, zal het vertrouwen weder terugkeeren. Aan overdreven beloften heeft de anti- rev. partij zich nooit schuldig gemaakt. Spr. roept in herinnering, dat de anti-rev. in 1922 de verkiezingen zijn ingegaan met een ernstige waarschuwing, welke gevaren ons lang bedreigden. De ziekte waaraan ver schillende landen rondom ons leden, was de wanorde in de financieele huishouding van den staat, waardoor zij dreigden ineen te storten. Ook ons land stond toen aan den rand van een ernstig gevaar. De Nederland sche financiën waren dermate ontredderd dat het jaarlijksch tekort zou stijgen tot 150.000.000. Dat van 1911 af, op enkele uitzonderingen na ieder jaar meer geld is uitgegeven dan binnen kwam en de staats schuld ontzettend steeg. Een huisgezin, dat hetzelfde doet zal na enkele jaren naar den kelder gaan. Nir heeft de staat het wei ge makkelijker Hij kan langer borgen, maar cok daaraan komt een eind. De anti-rev. hebben den eisch tot bezuini ging niet onder stoelen of banken gestoken maar luide de noodzaak tot bezuiniging aan het gansche volk verkondigd. In 1923 werd toen spr. aangezocht in den dreigenden toestand verbetering te brengen. Dit was geen gemakkelijk werk, omdat men vooruit wist dat men bij het aanvaar den van die taak op velerlei tegenstand zou stuiten. Toch heeft spreker geen oogenblik geaarzeld om die taak te aanvaarden. Van af 1923 is die taak verricht onder leiding van de anti-rev. partij. Spr. drukt zich op zettelijk zoo uit, omdat niet hij, maar de partij dit gedaan heeft. Immers hoe zou spr. in staat zijn geweest dien arbeid te verrichten, als hij niet wist dat de gansche anti-rev. partij hem trouw ter zijde stond. In de laatste dagen beluistert spr. echter een toon van klacht, nl. deze dat hij teveel op den voorgrond plaatst het aandeel dat de anti-rev. partij in deze taak heeft gehad. Dit is echter geheel onjuist. Tal van malen heeft spr. gewezen op den steun die ook van R.-Kath. en Chr.-Hist. zijde hieraan is verleend. Toch zou spr. gaarne zien, dat zij niet alleen een deel van den lof voor zich opeischten, maar ook een gedeelte van de blaam en den smaad, die geheel op de anti- rev. partij neerkomt. Toen het werk begon, kwam de critiek. 130 millioen schuld in een enkel jaar delgen leek velen onbereikbaar en niets dan bluf. Maar toen 't volbracht was zei men Zoo hadden wij het ook gekund. Spr. is er van overtuigd, dat er meer waren in ons land, die dat konden, anders zou het er in Neder land droevig uitzien, De critiek verflauwde langzamerhand. Er rest nu vrijwel alleen nog van de opmerking, zooals o.a. de heer Wibaut in de Eerste Kamer zeïde, dat het te vlug geschiedde Dat is een kwestie van smaak. Men kan zich bij den tandarts een tand in twee keer laten trekken, maar ik geloof, dat het voor den patiënt beter is, dat het in één keer geschiedt. Doch spreker wijst er op, dat steeds rekening moet ge houden worden met tegenvallers, die er in derdaad zijn. Was de begrooting in 1925 niet sluitend gekomen, dan waren wij in 1926 zeker hierin niet geslaagd, door de moeilijkheden die zich in dit jaar hebben voorgedaan. Onder de vele maatregelen waren er ook die sterk ingrepen in het leven der ambte naren, die in korten tijd 20 van hun sa laris moesten afstaan. Spr. was de overtui ging toegedaan, dat 't beter was door ieder jaar een beetje te knijpen, afdoende maat regelen te nemen. Er moest een zwaar offer gebracht worden, maar dan hadden de amb tenaren ook de zekerheid, dat ze na 1925 niet voor nieuwe offers beducht behoefden te zijn. Spr. kan de verzekering geven dat het nu klaar,is. Dan was er nog een ernstige critiek in eigen kring, die van meerdere zijden kwam, nl. of al die maatregelen voor het economisch herstel nu wel in overeenstem ming zijn met het adagium, dat we altijd doen weerklingen het geestelijke voorop en hft stoffelijke daarna. De vraag is, of het overeenkomstig is met onze beginselen, wanneer de overheid hun, die haar leenden, de volle waarde van hun geld terug geeft. Wanneer zij zorgt, dat de ouden van dagen iedere week hun 3 in waardevolle guldens ontvangen. Of zij haar plicht doet, wanneer de dia- konieën haar werk van barmhartigheid kunnen bliiven doorvoeren wanneer ker ken, kerkgenootschappen en zendingsge nootschappen de zending onder heiden en Mohammedaan kunnen voortzetten en niet het werk van driekwart eeuw moeten prijs geven zooals dit in Duitschland is geschied. Is dat Mammondienst of de roeping en plicht der overheid, die het recht wil hand haven voor het geheele volk en het behoe den voor de rampen en ellende, waarin zoo- velen zijn weggezonken Spreker heeft de ontzettende gevolgen in Duitschland gezien van de inflatie, die

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1