LI NA Eerste Blad ZATERDAG 20 JUNI Brieven uit de Hofstad FEUILLETON ONHERROEPELIJK Beursbeschouwingen «BS Mo. 14363e Jaargang- (925 VLIS3ÏINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verkiezingen. Malaise. Ontwikkeling. Hoe dichter bij Home hoe slechter chris ten, hoe dichter bij het Binnenhof hoe sledh- ler kiezer. De variant is al vaker gemaakt, maar ook ditmaal vóór de verkiezingen Wijkt de juistheid ervan. Er zit nu werkelijk riet de allerminste belangstelling voor de stembus in de Haagsche kiezers. De verga deringen worden over het algemeen mise rabel slecht bezocht, er is niet één partij die het met zijn verkiezingsactie verder brengt dan tot het voi-sineren van muren en stra ten en het vol-stoppen van brievenbussen met strooibiljetten, die door niemand gele zen worden. Meer gebeurt er niet en op merkelijk is dat er niet de minste aandacht aan geschonken wordt. Wie zich de verkie zingen van 1905 herinnert, weet nog hoe weken te voren de spanning er was, hoe ieder er over praatte en ieder zich warm maakte. En nu is het een saaie duffe boel. Wie zich verstout om het onderwerp eens ter sprake te brengen, krijgt de meest on verschillige antwoorden zelfs van hen die vroeger alle belangstelling hadden voor de publieke zaak. Eén der voornaamste oor zaken is het evenredige stelsel dat het idéé van „onzen" candidaat heeft weggevaagd. Het üjst-stemmeo maakt dat men eigenlijk niet weet op wien men stemt. Men maakt reclame voor den nummer 1. maar het is eigenlijk de bedoeling om op die wijze te lijmen voor volgende nummers. Over andere oorzaken van de verslapping der belangstelling voor de publieke zaak zullen we niet uitweiden. Er zijn er vele, maar wie het waagt zich daarin te verdie pen, krijgt gewoonlijk zooveel leelijks naar het hoofd 'dat men verstandiger doet er' over te zwijgen. Wij constateeren dus alleen het feit dat het in Den Haag blad-stil is in deze periode waarin men vroeger toenemenden storm placht waar te nemen. Het is trouwens heelemaal zoo stil in Den Haag. Er zijn er die beweren dat de zaken ei slecht gaan, o.a. met te wijzen op het zonderlinge verschijnsel dat wie zaken nu al uitverkoop houden, terwijl de zomer nog beginnen moet. Inderdaad is dit een vreem de vertooning, maar of dit nu het gevolg is van malaise is niet vast bewezen. Wat dan wel de oorzaak is weten we niet. Er wordt geklaagd dat het publiek akelig zuinig is geworden en niets koopt. De verhalen die wij daarover hoorden zijn inderdaad tref fend. Ons werd meegedeeld van een zeer groot kleedingmagazijn waar in drie dagen tijds in totaal twintig klanten in den winkel waren geweest. En dergelijke gevallen zou den er vele zijn. Het is de stille tijd, maar er is nog veel verschil in het begrip stil. De stilte is nu die des grafs geworden en dat is ten slotte doodehjk. Trouwens vele zaken hebben de stilte des grafs al voor goed verworven. Men toonde ons dezer dagen een lijst van zaken die in de laatste drie jaar in de residentie verdwenen zijn, hetzij door een faillissement hetzij door be ëindiging. Het aantal was zeer groot, veel grooter dan wij gedacht of verwacht had den. Daartegenover staat dat er zeer vele nieuwe zijn opgericht, waarvoor men den moed slechts kan bewonderen. Vooral in de Naar het Engelsch van L. E. TIDDIMAN. „Heb je hem lief „Meer dan mijzelve Ik heb al getracht hem uit mijn hart te verbannen, maar dat kan ik niet." Er volgde een lange pauze. „Val", begon hij-toen weer. „Denk je dat ik het leven zal houden „Neen, vaderlang ziilt u het niet meer maken." „Nu kind, dan heb ik je een biecht te doen. Want ik heb gelogen tegen je. Ik wilde niet, dat je Olivier Thorne zoudt trouwen daarom heb ik maar iets verteld. Maar hij is geen speler." „En u heeft toch gezegd, dat u hem in speelzalen in Parijs hadt ontmoet „Dat is ook waar, maar hij kwam er niet cm te spelen, maar met een ander doel. Daarvoor had ik een wrok tegen hem en vertelde dit. Maar, daar ik jou geen wrok toedraag, wil ik deze leugen uit den weg ruimen. En laat mij nu rusten, kind ik ben dood moe." Daarom sliep hij niet, en steeds zat zij naast hem en zag hij af en toe hoe bitter zij schreide. „Val", begon hij opeens. „Wat is er „O vader, mijn hart breekt mij. Kon ik toch maar dat geld. dat mij zoo hindert, aan Olivier Thorne geven „Maar kind, ik heb niet iemand noodig, om mij ter neer te drukken, maar juist om mij op te wekken. Stuur Wedderburn lie ver bij mij." Jim kwam weer trouw op zijn post en Valetta kon aileen uithuilen. „Zeer verplicht dat u gekomen is, Sir, want u heeft toch anders niet veel met mij op „Neen, eerlijk gezegd niet." „Maar waarom waakt it dan wel bij mij „Dat is heel eenvoudig Om uw dochter ter wille te zijn." „Is u haar vriend Maar niets meer „Niets meer en dit zal ik ook nooit zijn." „Voelt u geen liefde voor haar „O ja, en die zal ik ook altijd voor haar blijven voelen." .JEn waarom trouwt u haar dan niet „Daar is de toestemming van twee par- tuitenvvijken durven velen het nog altijd ?an om een zaak te openen. Eén der groote verkeerswegen in de grootste wijk van Den Haag is de Frederik Hendriklaan. In weinige jaren tijds is het aantal win kels daar verdubbeld. Het ééne woonhuis vóór, het andere na is verbouwd tot win kelhuis en thans is het bijna huis aan huis winkel geworden. Als buitenstaander in alle zaken-doen staat men er verbaasd over hoe het mogelijk is dat men steeds maar win kels durft te qpenen. Er verdwijnen er ge regeld wel weer, maar meestal staat een winkelhuis geen oogenblik leeg. Onmiddel lijk is er een nieuwe gegadigde. Wie dit eens waarneemt, staat er paf van. In één hetzelfde winkelhuis verschenen, gelijk wij waarnamen, in één jaar tijds drie nieuwe zaken, die alle met veel moed en veel kos ten werden geopend en begonnen. En het eigenaardige was dat zij alle drie vrijwel de zelfde soort artikelen verkochten. Ze ver dwenen» binnen het jaar alle drie. Toen kwam er na eenigen tijd een vierde, ook ongeveer hetzelfde verkoopend en die scheen het te kunnen houden. Op diezelfde Frederik Hendriklaan, die nog geen tien minuten gadhs lang is, zijn zeven sigaren winkels te vinden, tien banketbakkers, ne gen slagerswinkels, vijf schoenwinkels, acht manufacturenzaken. Het is inderdaad niet gering en toch sleept dit alles het leven voort. Natuurlijk moeten er vandaag of morgen weer slachtoffers vallen, want de meesten verdienen te veel om dood te gaan en te weinig om te blijven leven. Eén kleine tegenslag en daar liggen zij. Het publiek meent wel eens, dat het bij de concurrentie, die er op leven en dood gevoerd wordt, gebaat is maar wij betwij felen dat. Door deze versnippering van kracht moet alles duur worden en het is in de buitenwijken dan ook duur, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat men zich naar de bin nenstad richt om daar te koopen. Ook daar voert men de concurrentie met kracht juist tegen die toeneming van winkels in de bui tenwijken. Alle winkels in «e oude stad hebben hun auto's, die onmiddellijk het verlangde thuisbezorgen, zoodat de verlo ren tijd tot een minimum wordt terugge bracht. De strijd tusschen de binnenstad en de buitenwijken wordt hoe langer hof grooter, naar mate de laatste zich uitbrei den en dus meer stadjes op zichzelf wor den. Het is een eigenaardig proces dat zich daarbij afspeelt, want op den duur zullen de groote zaken toch zooveel concurrentie krijgen, dat zij op andere wijze daarin voorzien moeten. Het stichten van filialen is het eerste middel en dien kant gaat het al eenigermate uit. De ontwikkeling van dit was ondeugend geweest. Moeder had haar al zoo dikwijls verboden om op het hekje te klimmen en eindelijk, daar was zij ge vallen. Aan huilen geen gebrek. Beide knieën stuk, arm geschaafd en een buil op het hoofd. Lina's Moeder was gelukkig een verstandige Moeder, zij had Kloosterbalsem in huis en den volgenden morgen was er van de open knieën, de geschaafde arm en van de buil niets meer te bekennen. U heeft toch ook een potje Kloosterbalsem in huis om te gebruiken voor al die kleine ongemakken die iederen dag voorkomen En bovendien in dezen tijd voor zonne brand, smetten en insectenbeten. Een groote pot kost maar f 0.50 en is overal verkrijgbaar. (Ingez. Mededeeling.) tijen voor noodig, niet waar „Zoudt u haar gelukkig maken „Neen, dat zeker niet. Valetta voelt lief de voor een ander. Die kon haar wel ge lukkig maken, maar het heeft u behaagd haar vader om haar het leven te beder ven." „Door Olivier Thorne tegen haar te maken „Door die twee van elkaar te brengen. Hoe u dit heeft .aangelegd, weet ik nietu zoudt mij, wat dit betreft, zeker wel kun nen inlichten." „Geef mij dan eerst wat brandewijn. Ik weet wel, dat dit niet mag en dat de dokter het niet hebben wil, en al dergelijke fraaiig heden meer, maar stoor u daar gerust niet aan. Ik ben toch ten doode opgeschreven, en of ik dus q^n dagje vroeger of later ga, zal niet veel verschil maken Maar eerst moet ik een zaak in orde brengen, die dat arme kind betreft. Want een uitstekende pleegzuster is zij toch maar geweest Wedderburn gaf hem wat brandewijn en Gregory Moore begon. Na afloop van zijn „biecht" zeide hij „Ja, verder goed maken kan ik het niet had ik nog kracht over, dan zou ik het Olivier Thorne laten weten, wat ik nu heb meegedeeld." „Hij zal het toch weten." „Wie zal hier dan voor zorgen „U zult hem zélf een brief schrijven. Ik zal u even de schrijfbehoeften halen. En ik verzeker u, dat Thorne den brief in handen zal krijgen." „Dat neemt u dus op u En u heeft mijn dochter liefZoo iets begrijp ik niet „Dat is toch anders makkelijk genoeg. Juist omdat ik haar zoo zeer lief heb, gun ik haar het grootste geluk HOOFDSTUK XVI. Het was andermaal zomer en de rhodo- dendronboschjes stonden in vollen bloei. Het was zelfs te warm om nu uit te gaan, vond mrs. Delancy. Valetta moest liever wachten tot de zon al heel wat van haar kracht verloren had. Juist vandaag zou ze naar de plek gaan, waar ze Olivier voor het eerst ontmoet had, daar nabij de rhododendronboschjes. Onderweg kwam ze Jim Wedderburn te gen, die juist was teruggekeerd van een uacantiereis van drie maanden lang. „O Jim, wat heerlijk om je weer terug te hebben Nu moet je vanavond vast komen dineeren, hoor En mij dan vertellen van alle plaatsen, die je gezien hebt. Je bent proces te volgen is voor wie belangstelt in het leven van de groote stad, interessant, zooals er bij den uitgroei van de steden zooveel is dat belang wekt voor hen die willen medeleven met het groote evolutie proces der maatschappelijke samenleving. EIBER. Geen noemenswaard herstel voor de Francs. Ongevoeligheid voor bui- tenlandsche invloeden ter beurze. Het jaarverslag der Koninklijke. Een bedrijfswinst van f 85 millioen. Beurskoers en dividend. Nieuwe obligatie-uitgiften en aandeelenuitgif ten. Chineezen flauw. Ruime geldmarkt. Ook de Amsterdamsche beurs heeft zich in de afgeloopen week niet geheel aan den invloed der gebeurtenissen in het buiten land kunnen onttrekken.Met name de voort durend zwakke positie der Fransche Francs, waarover wij de vorige week schreven, blijft een zorgwekkend verschijnsel en noopt onwillekeurig tot eenige terughou dendheid bij het doen van zaken, omdat men niet weet tot welke gevolgen een ver dere daling der Fransche valuta ook op onze beurs leiden kan. Er bestaat een on verbrekelijk verband tussche* de wissel markt en de fondsenmarkt en al is het rechtstreeksche belang der speculatie bij de Franc niet zoo groot als'indertijd bij de Marken, de daling van het Fransche geld brengt ook hier in vele kringen verliezen en kan oorzaak worden dat tot verkoop van fondsen wordt overgegaan. Omgekeerd on dervinden sommige fondsen den stimulee- renden invloed van de koersdaling der Francs, doordien voor Fransche rekening Hollandsche fondsen gekocht worden om zich tegen de waardevermindering der eigen valuta te dekken. Aandeelen Konink lijke vinden b.v. in die Fransche aankoopen voortdurend steun. Nieuws valt er over de positie der Fransche Franc vooreerst niet te zeggen. Het herstel, waarvan we de vo rige week nog melding maakten, was van korten duur, deze week viel de noteering opnieuw beneden 12, sindsdien was er weer een licht redres, hetwelk echter voor de richting der volgende dagen van geen beteekenis is. Minister Colijn heeft dezer 'dagen in één van zijn verkiezingsredevoe ringen de juiste opmerking gemaakt, dat hij de inflatie voor ons land heeft kunnen stui ten, doordien hij de meerderheid der kiezers achter zich wistdit weet Caillaux in Frankrijk niet, het gevaar, dat men hem te avond of te morgen uit het zadel wipt, is waarlijk niet denkbeeldig, vandaar dat men aan de groote beurzen in de stabiliseering van de Franc nog weinig vertrouwen heeft en niet anders kan doen dan op zien komen spelen. Het is voor den fondsenhouder maar goed dat de beurzen gedurende de laatste jaren voor de gebeurtenissen in het buiten land wat ongevoeliger geworden zijn er zou anders van den fondsenhandel weinig meer terecht komen, want wanneer men zich rekenschap geeft van al de „storingen" in den gewonen gang van zaken op politiek en financieel gebied, zou men tot de ge volgtrekking kunnen komen dat de wereld op springen staat... wanneer er geen Euro- peesche oorlog geweest was. We zijn daar door niet alleen wat afgestompt, maar zien de internationale verwikkelingen als het ware door een omgekeerden tooneelkijker. zoo vreeselijk lang weg geweest ,,Heb je mij gemist, Val „O ja, ik heb je verschrikkelijk gemist Gregory Moore was nu al in het vorige najaar gestorven en de hulp, die Jim Va letta had geboden aan het ziekbed van haar vader, had den band tusschen de jongelui nog inniger gemaakt. „Ik geloof dat ik weet, waar je heen gaat, Valetta vroeg hij. „Mag ik mee „Zou je het erg onaardig van mij vinden als ik zei „Neen „Iets onaardigs kan je eenmaal niet on dernemen. Als je het liever niet hebt, dan zal daar wel een reden voor bestaan." „Och, misschien vind je het ook een heel dwaze reden... Maar het is vandaag de verjaardag van mijn ontmoeting met Olivier Thorne in de rhododendron boschjes." „Ik herinner mij nu ook, dat dit in Juni was." „Zie je, en nu ben ik onwillekeurig wat droefgeestig gestemd. Maar als je van avond komt, beloof ik je, dat ik weer heel opgewekt zal zijn." „Dan zal ik je tot zoo ver brengen. Ik weet ook best, dat je soms het liefste al leen kunt wezen." „Je begrijpt mij altijd, Jim. Dat is juist zoo heerlijk zei ze, innig dankbaar. Een oogenblik later waren ze in het be wuste boschje. Jim keek al rond naar een plaats, maar Valetta vleide zich neer, pre cies waar ze toen, met haar schets, had' gezeten. „De geschiedenis herhaalt zich", meen de hij. Zij verwonderde er zich eenigszins over, dat hij zoo opgewekt kon zijn, en ant woordde „De geschiedenis kan zich niet herhalen. Alles is anders geworden." „Jij en ik zijn toch niet anders gewor den „Niet tegenover elkaar, maar om ons heen hebben zulke droeve veranderingen plaats gegrepen." „Ik zal je hier niet langer blijven hinde ren, Val. Maar eer ik ga, moet je mij toch nog één vraag beantwoorden Bekleedt mijn vriend Olivier Thorne nog dezelfde plaats in je hart, Val Stel je nu eens voor, dat hij tot je kwam en tot je sprak „lk heb je lief, Valetta. Ik heb je altijd lief ge had. Ik heb je onrecht aangedaan, toen ik aan je twijfelde. Vergeef het mij Zou je dit dan doen, kind Zou je .oog dezelfde gevoelens jegens hem kunnen koesteren en Dat geldt zoowel van de moeilijkheden tus schen Frankrijk, Engeland en Duitschland over het „veiligheidspact" en de strubbe lingen der Duitsche groot-industrie, als van oorlogsberichten uit Marokko en den „bur gerkrijg" in China, bij welke laatste de aanhalingsteekens vermoedelijk allesbe halve overbodig zijn. Ongetwijfeld hebben al deze factoren tezamen wel invloed op de beurzen, vooral nu men den geringen om vang van zaken aan den zomer kan toe schrijven, valt er van dien invloed toch niet veel te bespeuren. S: We merkten reeds op, dat ter beurze van Amsterdam aandeelen Koninklijke af en toe voor Fransche rekening worden gekocht. Ook is men in het buitenland, vooral in Amerika voor Oliewaarden in het alge meen, tamelijk vast, omdat men een verdere prijsstijging van olieproducten meent te mogen verwachten. Was dit niet het geval, dan ware allicht te Amsterdam het aanbod in Koninklijke overwegend geworden. Het jaarverslag over 1924 is niet meegevallen, nadat ook het dividend (23'/2 tegen 25 over 1925) hier en daar reeds teleur stelling heeft gewekt. Ook bij de Koninklij ke doet zich het verschijnsel voor, dat het kapitaalrendement kleiner wordt naarmate hei bedrijf zich uitbreidt en grootere bedra gen voor de expansie noodig zijn. In 1919 bedroeg het dividend nog 45 sedert is het geleidelijk gedaald, al hebben aandeel houders daarvoor telkens compensatie ont vangen in den vorm van een claim bij de uitgifte van nieuwe aandeelen. Ook verle den jaar was dat het gevalt In Juli 1924 zijn 80.364.000 nieuwe aandeelen uitgegeven, waarover ook een slotdividend moest wor den betaald en per saldo was er ditmaal voor de dividendbetaling circa 4 millioen meer noodig dan verleden jaar, welk be drag voornamelijk op de Interestrekening gevonden is. Het feit, dat deze Interestreke ning een batig saldo van ƒ4.2 millioen aan wijst tegen slechts ƒ585.000 in 1923, doet vermoeden dat het nieuwe kapitaal nog slechts voor een zeer klein deel in het be drijf kon worden aangewend en de iets hoogere winsten van het petroleumbedrijf derhalve van de ook in 1923 reeds be staande bronnen van inkomst afkomstig zijn. Men zou dan dus op een lichte vooruit gang kunnen wijzen, de bedrijfswinst is- namelijk van 84.8 millioen tot ƒ85.2 mil lioen gestegen. Hee! deze winst is, met de baten der Interestrekening uitgekeerd, een bedrag dat tegenover een aandeelenkapi taal van ruim ƒ400 millioen zeer zeker een goed figuur maakt. Wordt echter bedacht dat de beurswaarde van het kapitaal om streeks f 1600 millioen bedraagt, dan wordt het bedrag der in 1924 verkregen inkom sten heel wat kleiner. En men staat bij de Koninklijke derhalve voor het alternatief óf de uitkeering over het loopende jaar moet kunnen worden verhoogd, hetzij door een hooger dividend, hetzij door het vrijko men van een claim, óf de koers der aandee len zal zich allengs op een lager niveau moeten stellen. In welke richting het nieuwe evenwicht zal ontstaan, valt natuurlijk niet te zeggen. Een feit is, dat de petroleum- productie in 1924 bij de Koninklijke-Shell-' groep met 9 is achteruit gegaan, terwijl de geheele wereldproductie slechts met i/2 terugging de groep heeft dus terrein verloren, met name in Mexico en het zal nu moeten blijken of de gebieden, waarvan voor de naaste toekomst groote verwach tingen worden gekoesterd, namelijk Vene zuela, Argentinië en Peru, voor den terug- zou je hem willen trouwen maar, die dag komt nooitHij haat en veracht mij „Maar verbeeld je, dat die nu eens kwam „Nu, dan zouden de poorten van het paradijs voor mij openstaan antwoordde zij met tranen in de oogen. „Je hebt hem dus nog lief „Van ganscher harte. „lk laat je nu verder alleen, kind. Maar wie weet, of er geen toovermacht uitgaat van die plek, waar je hem het eerst ont moette „Hé Jim het is niets voor jou, om zóó tot mij te spreken." Lachende ging hij weg, en voor het eerst van haar leven vond Valetta, dat Wedder burn niet aardig tegenover haar had ge daan. Vlug liep de jonge man een heel eind verder weg. Op een bepaald punt gekomen liet hij een scherp gefluit hooren. Jim zou zijn werk tot den laatsten steen voltooien en juist op dien verjaardag van hun ontmoeting zou hij de jonge lui weer tot elkaaar brengen. „Ze is daar, Olivier. Ze is geheel uit zich zelve hierheen gegaan", waarschuwde hij zijn vriend. Dit was niet aan een doovemansdeur ge klopt. Zacht trad Olivier op de hem beken de plek toe en legde haar de hand óp den schouder. „Kom maar gerust, Jim Ik huil niet ik zat alleen maar te peinzen." Zich omkeerend zag ze Olivier Thorne voor zich. Ze stond op, en onwillekeurig welden haar de woorden van de lippen „Ben je hier gekomen, Olivier, om den last van mij af te nemen, en om mij te zeg gen, dat je het mij vergeven kunt?... O, daar heb ik toch zoo dikwijls om gebeden!" „Ik ben gekomen, niet om je vergiffenis te schenken, maar om je vergiffenis te vra gen, liefste Hij sloot haar in de armen, en met het hoofdje tegen zijn schouder aan snikte ze haar leed uit. „En nu je alles gehoord hebt, Olivier", besloot zij, „zal je mij haten en verachten. Maar... neem het geld van mij Dat is mij een te zware last geworden." „Je moet het behouden, liefste. Jou werd het toegewezen..." „Ja, dat is ook zoo maar dit berustte op een misvattingJe bent geen bedrieger gang in Mexico een voldoend tegenwicht zirflen vormen. Het tijdstip zal er nog wel niet zijn, maar het komt toch eiken dag naderbij dat de vindplaatsen van olie in de wereld uitgeput raken'en men zich tot een voorzichtige exploitatie van oude gebieden zal moeten bepalen. Deze overweging heeft in Amerika reeds geleid tot het instellen van de „Federal Oil Conservation Board", die zal onderzoeken in hoeverre verspilling van olie plaats heeft en wat daartegen kan worden gedaan. Men begint in te zien dat er met het voor onze moderne wereld on misbare vocht niet ruw mag worden omge sprongen en de toepassing van wetenschap pelijke methoden is in dezen van groote beteekenis geworden, gelijk wel blijkt uit de mededeeling in het verslag der Konink lijke, dat thans uit eenzelfde aantal vaten ruwe olie tweemaal zooveel benzine wordt bereid als tien jaar geleden, waarmede te vens verklaard is waarom, ondanks het sterk toegenomen verbruik, de prijs in- plaats van te moeten worden verhoogd, kon worden verlaagd. Het verslag van de grootste maatschappij van ons land maakt overigens een waarlijk overweldigenden in druk een bedrijfswinst van bijna 87 mil lioen, een kapitaal van ruim 400 millioen. een zichtbare reserve van 30 millioen, een aandeelenbezit van ƒ664 millioen, dat voor 48 van de nominale waarde op de balans staat, een saldo liquide middelen van ƒ121 millioen, ziedaar in enkele cijfers de positie van dit wereldconcern geteekend. Bankiers heeft het niet noodig, althans niet voor de financiering van het bedrijf, dat geheel met eigen middelen wordt gevoerd. En ook van de scheepvaartmaatschappijen is dit bedrijf vrijwel onafhankelijk haar tankvloot om vat U/2 millioen ton, dat is meer dan twee maal de tonnenmaat van onze Holland Amerika Lijn. En het moet wel een mach tige geest en een commercieel genie zijn, hij Sir Deterding die dit over heel de wereld verspreide complex bedrijven tot ontwikkeling heeft gebracht en ze met veste hand tot een zoo groote mate van winstgevendheid heeft weten op te voeren. Op de overige afdeelingen was de han del de geheele week van geringen omvang. Zelfs voor Rubberwaarden is de belangstel ling verminderd, hoewel er in de markt positie van het product geen wijziging is gekomen de voorraden te Londen zijn na genoeg uitgeput en zullen vermoedelijk de eerste maanden niet kunnen worden aan gevuld, terwijl het wereldverbruik voor het loopende jaar weer grooter zal zijn dan in 1924. In Suikeraandeelcn, Tabakswaarden en Scheepvaartaandeelen ging hoegenaamd niets om, terwijl ook de Amerikaansche markt een vrij onbeduidend verloop had. 'Op-Tfr-lrtaeemrg der Industrieelen waren aandeelen Jurgens lager, evenals aandeelen Philips Gloeilampen, Heemaf en Van De- venters Glasfabrieken. Van Beleggingswaarden blijven onze Staatsfondsen gevraagd de ruime geld markt prolongatie daalde tot 2 mede met het oog op den naderenden coupon termijn blijft tot de uitgifte van nieuwe obligatieleeningen prikkelen. Het aantal conversieleeningen neemt toe Levers Zeep komt met 10 -millioen 5% obligaties a 97 Rotterdam met 10 millioen a 99% c/c, Batavia met 3 millioen 5/2 obligaties a 99% voorts de Centrale Suiker met ƒ5 millioen 5'/2 obligaties a 97V2 ter financiering van hare Engel- sche suikerbelangen, terwijl de Tjibantjet en de Temoeloes kleine bedragen aandee len zoeken te .plaatsen. Er is geen reden om en geen spelerDat komt vader zei hoe hij je in speelzalen had ontmoet en dit ge loofde ik, en.. „Het was ook waar, kind Maar nu zal ik je eens verklaren, hoe dit kon Je vader had een jongmensch overgehaald tot spe len en om dien uit die onwaardige omge ving te redden, begaf ik mij ook in dat speelhol. Daar ik mij Hier echter niet ver- toonen wilde onder mijn eigenlijken naam, ging ik door voor Jack Travers. Door een van de spelers te ontmaskeren, redde ik het ongelukkige jongmensch.Je vader droeg mij sinds dien echter een wrok toe en heeft zich toen gewroken door zich op dubbel zinnige wijze uit te laten, dat hij mij in een speelhol ontmoette. Op het laatst kreeg hij echter berouw van deze leugen en heeft mij een brief geschreven, dien Jim mij ge bracht heeft... O, die vreugde, Valetta, toen ik dien brief las en jou vrij wist van alle blaam „Is Jim je dien komen brengen... „Ja en dat niet alleen, maar hij is er mij bij komen vertellen, dat je nog altijd onver anderd waart gebleven m je gevoelens je gens mij en dat... Heeft die goede Jim de waarheid gesproken zeg..." „Dus ik moet dit zóó opvatten. Olivier, dat je nog altijd wel de vrouw zou willen trouwen, die je van een fortuin beroofde „Juist... En wat is het antwoord van die vrouw daarop 7" „Dat ze hierin nog de eenige manier ziet, om je het fortuin terug te geven „En daarbij mij nog het onuitsprekelijk onwaardeerbaar fortuin van haar liefde schenkt, nietwaar Een tijd lang zaten ze stil naast elkaar, hand in 'hand. Toen zei Valetta „Daarom moet je nog niet denken, Oli vier. dat ik het mij zelve vergeven heb lk sprak woorden die onherroepelijk zijn Dat weet ik zeer goed. Mrs. Pettigrew is ten grave gedaald in de meening, dat het waar was wat ik zei „Kindlief, dat kon jij niet helpen. Doe je best over dat „onherroepelijke" ook niet meer te tobben. Vertel mij nu liever eensBen je waarlijk bereid, mij te trouwen „O, Olivier, ik heb je liefmeer dan het licht van mijn oogen Ze wijdden alleen nog enkele woorden van innige dankbaarheid aan Jim's groot moedig, neen, waarachtig heldhaftig ka rakter, toen volgde nog een tijd, dat zij haast te gelukkig waren voor woorden.. EINDE.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1