AM. isrtenties ZATERDAG 13 JUNI Eerste Blad e-NO.137 smaken idrikstraat \NN 1 rams Maatschappij w vaart. VassaqierS; GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ONHERROEPELIJK Hoofdpijn JEUK Brieven uit de Hofstad [2.000.—. agent van Por uitloting (geoorloofde iter) VLISSINGSCHE COURANT Vie t I |ile ihuis of persoon f 10.-, van 11 I 30 cent linimum lECTIE. hnnr, Koop en Verktip "fl DlensUsnvrsgen, obi illng, van 1-5 rege racer 15 seat bp Vrijdagmiddag |id met boeken en opzending (gaarne jen) aan CHRIST/- straat, Terneuzen. :de 'AGEN. ïanstraat 28. JONGEN een ijswagen te ,Vliss. Courant" vraagd klein PEN- WONING te Huur 22, Bureau „Vlis- Burgers Heerenri/- >or slechts 45.—- nrijwiel, als nieuw, gerstraat 12. delb.- Rotterdam legen plaatsen. <1 EN VEE. 7. EOtt. 7.18. IK 7, MUI y.m. nnr. 8 8 ta bekomen: Transport- en lap. Ivon G. VOS, Tel. 5ENHOORN.Tel.158 'STERHOüTTêl. «85 10ITENHEK TO-111 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERKIEZINGEN. De Burgemeester van VHssingen brengt ter openbare kennis, dat de kiezers, die bij de op 1 juli a.s. plaats hebbende stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de stem ming willen deelnemen in een andere ge meente dan die, op welker kiezerslijst zij voorkomen, gehouden zijn daarvan in per soon mededeeling te doen ter secretarie, eener gemeente (voor wat Vlisingeri be lieft aan de 2e afdeeling). ten minste veer tien dagen vóór den stemmingsdag d.i. uiterlijk 17 Juni a.s. Voorts wordt de bijzondere aandacht er op gevestigd, dat zij, die bovenbedoelde mededeeling hebben gedaan, niet meer mo gen stemmen in de gemeente, op welker 'kiezerslijst zij voorkomen, ook niet zoo zij dit bij nader inzien nog zouden wenschen. VHssingen, 26 Mei 1925. De Burgemeester voornoemd. .VAN WOELDEREN. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester .en Wethouders van VHs singen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cur sus, aanvangende 18 Augustus e.k., toela ting wenschen tot een der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente ook tot de cen trale 7e klassen school (tenzij wat laatst genoemde -school betreft -bij het hoofd der school waar de leerling thans op schooi gaat daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan) dat vanaf Woensdag 3 juni tot en met Woensdag 17 Juni e.k. uitsluitend ter Ge meente-Secretarie (2e afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 rot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating alen zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 18 Februari 1926 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. VHssingen, 30 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPENBARE SCHOOL VOOR U. L. O. Burgemeester en Wethouders van VHs singen maken bekend dat vanaf 29 Mei a.s. tot en met 15 Juni d.a.v. ter Gemeente-Secretarie, 2e afdee ling, des morgens van 912 uur, gelegen heid bestaat 'voor de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare School voor Uitgebreid Lager Onderwijs alhier. Aan de school wordt onderwijs gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. VHssingen, 28 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester van VHssingen maakt ingevolge art. 9, 4e lid der Dienstplichtwet bekend,' dat het Inschrijvingsregister voor de lichting 1926 met het daaruit opgemaak te Alphabetische register, gedurende 10 Naar het Engelsch van L. E. TIDDIMAN. 9) „Neen, mij althans niet", antwoordde Valetta. „Had ze het mij maar verteld, dan zou ik mijn best hebben gedaan, - dikwijls wat geduldiger voor haar te zijn geweest." Toen notaris Trent later kwam, vond hij het jonge meisje nog in de sterfkamer. Hij leidde haar weg en praatte tens vrendelijk met haar, waardoor de waterlanders geluk kig te voorschijn kwamen. 7,Jk ben blij, dat u tranen voor haar laten kunt. Het moge dan al niet zoo'n aangena me vrouw zijn geweest, ze had toch zeker haar goede zijden." „Had ik maar geweten, dat zij ziek was", luidde toen weer Valerias verzuchting. „Wist u het „Niet vóór dien avond, dat ikNhet laatst hier dineerde. Toen heeft ze het mij verteld. En heeft ir mij nu ook soms nog eenige vragen te stellen, miss Moore „Nu nog niet, mr. Trent. Later zal ik u misschien eens raadplegen, of u ook moge lijk een betrekking voor mij weet. Maar nu nog niet. Het lijkt mij wat al te gauw om a! over zaken te spreken." Dit meende Valetta oprecht. En in haar zag notaris Trent nu eens een type, dat hij niet dikwijls ontmoette HOOFDSTUK X. De begrafenis was voorbij en Olivier Thorne en Valetta hadden elkaar bij die gelegenheid voor het eerst weer ontmoet en hij had haar de hand gedrukt, ontroerd als hij ook was, door haar bleek-uitzien. Aan het uiterst-eenvoudige begrafenis maal zaten nog zes verre verwanten van de oude dame aan en mr. Gregorry Moore hield zich of hij 'de gastheer was en Was dagen, vanaf heden tot en met 22 Juni a.s. ter Gemeente-Secretarie (4e afdeeh'ng)voor een ieder ter inzage ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op 1. dat binnen den tijd hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen wor den ingebracht bij den Commissaris der Konirtgin in deze provincie 2. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongeze geld papier kan worden gesteld 3e. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat ondertee- kening door een ander persoon is toegela ten, zoo bij het bezwaarschrift een behoor lijke volmacht wordt overgelegd 4. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Gemeente-Secretarie moet worden inge leverd 5. dat een bezwaarschrift, dat niet vol doet aan de eïschen hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard, totdat hij of zij die het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. VHssingen, 12 Juni 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders .van VJis- sing.en maken bekend, dat de gewone jaarlijk- sche collecte, ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, gehouden zal worden op Donderdag 18 Juni 1925 en noodigen een ieder uit deze collecte te wil len gedenken. VHssingen, 13 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van VHssingen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 de-- Hinderwet ier openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de firma W, ANKER EN ZOON, alhier, om vergunning tot het vervangen van den gas motor in de bestaande inrichting tot het bewerken van hout door twee elèctro-mo- tors elk van 2 P.K., dienende respectievelijk tot het drijven van een lintzaag, één cirkel zaag met frais- en boormachine en van één vlakbank, in het perceel kadastraal bekend Gemeente VHssingen, Sectie E No. 1059, plaatselijk gemerkt HeHebardierstraat No. 1; dat dit verzoek met de bijlagen, te begin nen met Maandag, den 15 juni 1925, op de Gemeente-Secretarie (3e afdeeling) ter vi sie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den veertienden dag na dien, zijnde den 29en Juni 1925, zal ten Gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid wor den gegeven, om bezwaren tegen het uit breiden dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de veroekster als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie da gen vóór den 29en Juni 1925, ter Gemeen te-Secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer hedaart spoedig door gebruik van een paar Mi'jnhardf's Hoofdpijntabletten, 60 ct. (Ingez. Mededeeling.) druk aan het woord. Na afloop van dien maaltijd vond hij even gelegenheid, enkele woorden te wis selen met zijn dochter. „Het is te hopen, kindje, dat je goed de boodschap overbracht, die ik je inprentte. Zoo ja, dan heeft mr. Jack Travers weinig kans meer op deel in den buit Valetta keek uit het venster en scheen de woorden van haar vader niet gehoord te hebben. „Ik weet, dat je het haar vertelde", ging hij een oogenblik later voort. „Want ik heb van haar gehoord. Ze heeft een paar vragen gesteld had ik waarlijk haar neef ontmoet in speelzalen Liet hij zich wel bij een an deren naam noemen En de rest. Gelukkig kon ik „ja" zeggen op ieder van die infor maties. Je hebt je boodschap heel goed overgebracht, kind." Valetta ergerde zich aan de woorden van haar vader en bovenal ook aan den triomfantelijken toon, waarop die gespro ken werden. Een gevoel van verantwoorde lijkheid maakte zich ineens van haar mees ter Zou mrs. Petfïgrew ook van plan ver anderd zijn, na wat zij van Olivier had ge zegd... Dat was allerminst haar bedoeling geweest en zei dan ook tot haar vader „Ze zal er haar testament niet om veran derd hebben, want ze geloofde er geen woord van Het heeft haar alleen boos ge maakt op mij, zóó, dat ze nog maar hvel weinig met mij gesproken heeft." „Nu kunnen wij ook niet langer redenee ren, kind We moeten beneden komen de notaris zal ons het testament voorlezen." „Daar voel ik niets voor om er bij te zijn f" „Kom, nu niet zoo kinderachtig doen, Valetta Wij hooren tr bij." Hij geleidde haar naar de eetkamer, waar de gasten al bijeen war'en. Aller oogen waren óp haar gericht. Maar ze zag nie mand dan Olivier Thorne, want de plaats voor haar béstèmd was precies tègënoVer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling tóe te lichten. VHssingen, 13 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HUGO GRQTIUS EN ZIJN LAND Nederland vangt heden door de Gro- tlus-tentoonstelling te 's-Gravenhage in nationalen kring, zoo straks gevolgd door het buitenland, de herdenking van Hugo Grotius aan. Niet den man, dien wij kennen uit de vaderlandsche geschiedenis, en die ter wille van zijn politiek-godsdienstige overtuigin gen naar Loevestein werd verbannen, van waar hij ontvluchtte om vervolgens als ban neling in den vreemde te leven en te ster ven. Maar den man, die in Parijs in 1625 zijn werk „De jure belli ac pacis", han delende over het „recht van den oorlog en den vrede" schreef en daarmede het mo derne volkenrecht, gelijk wij het in dezen tijd meer dan tevoren zien uitgroeien en ontwikkelen, grondvestte. Grotius heeft in dat boek den oorlog als rechtsmiddel veroordeeld onweerlegbaar aangetoond, èn op historische, èn op mo- reele èn op juridische gronden, dat in een geschil tusschen twee Staten evenmin als tusschen twee personen de kracht van het door een van beiden te ontwikkelen geweld beslissend kan en mag zijn. Reeds vóór hem waren er geleerden, filo- sophen en moralisten geweest, die algemee- ne regelen van moraal in de verhoudingen der volken hadden nagespeurd. Maar en hierin ligt voor een deel de groote betee- kenis van het werk van Grotius zijn voorgangers deden dat op algemeenë over wegingen Grotius grondvestte dc weten schap van het volkenrechttoonde aan, dat er een zoodanige afzonderlijke weten schap is, en heeft daardoor tot haar ontwik keling bijgedragen. Men moge over deze ontwikkeling in de sedert verloopen drie eeuwen minder of meer optimistisch denken de ontwikke ling zelve kan men niet ontkennen, en juist diegenen, die haar als niet voldoende be schouwen, moeten zich in de eerste plaats doordringen van de noodzakelijkheid om, ter wille van het algemeen welzijn en het rechtsbewustzijn der wereld, die ontwikke ling te versterken en te versnellen. Men noemt Nederland net land van Gro tius. Omdat Grotius in Nederland, toeval- lig, geboren werd Neen, maar omdat men het 'nier uitsluitend als toeval beschouwt, dat juist een jurist van Holandschen huize van die dagen het volkenrecht in zijn prin- cipieele strekking aan de wereld kwam ontdekken. In Grotius' tijd waren de Ne derlanders meer nog dim in de eeuwen te voren de „schippers van Europa". De uitvinding van het haringkaken door Willem Beukelszoon van Biervliet, die aan de ontwikkeling der scheepvaart op omlig gende landen zulk een stoot gaf, heeft, indi rect natuurlijk, geleid tot de uitwisseling van producten door middel van de stout moedige, voor niets terugdeinzende, ener gieke Nederlanders van de vijftiende en de zestiende eeuw. Zij kwamen, lang voordat andere volken uit her Westen deze zee bevoeren, in de Middeliandsche zee en aan den Levant zij waren de eersten, die toegang tot de Scan dinavische havens wisten te verkrijgen, en de voortbrengselen van dat land brachten naar Engeland en elders. Moest niet voor de Nederlanders van die dagen als een le vensbelang gelden, dat in het verkeer der volken, primitief opgezet en ontwikkeld, zekere algenieene regelen werden erkend Moest niet de aandacht van een zoon van dat land. scherpzinnig als Grotius, getrok ken worden door het bestaan, het onwille keurig en onbewust naleven van zulke re gelen Grotius heeft, zou men dit maar meenen, zeker niets kunstmatigs geschapen ten behoeve van zijn cosmopolitische land- genooten ware het door hem naar voren gebrachte kunstmatig geweest, de tijd, die alles dat onecht is verwoest, had het niet ae zijne. Vaietta bestudeerde aller gelaat er stond hebzucht en geldzucht op te lezen behalve dan misschien bij Olivier Thorne, maar die was zeker zoo'n handig tooneel- speler, dat hij dit wel wist te verbergen. Opeens voelde ze aller blikken op haar gericht en keerde ze weer terug tot de werkelijkheid... Wat was dat, dat de nota ris daar nu lasZij, Valetta Moore, dochter van Gregory Moore, was benoemd tot eenige erfgename (op een paar legaten na) van het groote fortuin van mrs. Gèorge Pettigrew, tot eigenaresse van het huis in Clapbam Park, van het „Nest" hier in Bournemouth en van al haar juweelen... Zij, de arme gezelschapsdame, was nu op een maal rijk, schatrijk Bij termijnen van drie maanden zou ze hiervan haar vader een inkomen van honderd pond per jaar beta len Voor de rest was ze geheel vrij. Ze zat daar, met wijd-open oogen en kon cien zin haast niet vatten van hetgeen de notaris gelezen had, tot die sprak „Ik wensch u geluk, lieve jonge dame." „Ik wensch je ghluk, Val", hoorde ze nu ook haar vader zeggen. Zij hield intusschen den blik meer gericht op Olivier Thorne en sprak „Er moet zeker een vergissing in het sp.el zijn, notaris Is er dan niets voor lièm OlivTer Thorne stond op en zei „Zeker is er wat voor mij En zelfs iets van groot belang. Mr. Trent heeft het mij zoo even overhandigd. Ik zal het u allen hardop voorlezen." „Dat is niet noodig, mr. Thorne", herin nerde hem defman van de wet. „Dat weet ik ook wel, mr. Trent, maar ik ben er toch vrij in, nietwaar?... Dames en heeren. Mijn tante, mrs. George Pettigrew, heeft haar notaris dezen brief in bewaring gegeven, die mij overhandigd zou worden na de bégrafenis. ïk zal u dien voorlezen." Ondanks ziëhzelve moest Valetta toch de zelfbé'heersching bewonderen, in heel het laten bestaan. Maar Grotius heeft, juist om dat zijn blik door de omgeving van zijn land gescherpt was als die van geen ander, gezien, lang voordat anderen het zagen en gevoelden, dat er is een volkenrecht, zijner zijds op gronden van natuurrecht gevestigd, maar voortspruitend uit gewoonten en ge bruiken. Daarom en niet om het toch altijd min of meèr toevallige feit, dat Grotius er is geboren wordt Nederland thans meer en meer geheeten „het land van Grotius". Daarom, en ook omdat Nederland sedert 1899, toen de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage werd gehouden, is geworden de zetel van het werk van Den Haag de zetel van het land, waar de rechtsontwik keling in het Hof van den Volkenbond, in de Academie voor Internationaal Recht en andere instituten haar beste uitingen vindt. Den Haag, onze residentie, is sedert 1899 zetel van het Permanente Hof van Arbitra ge, een lichaam, waarvan dan op zichzelf weinig kracht moge uitgaan, maar dat niet temin een novum werd in de betrekkingen der volkeren. Den Haag is sedert ruim drie jaren de zetel van het belangrijkste orgaan, dat de Volkenbond teltvan het Hof, dat in die eerste drie jaren door een Neder- landsch jurist van grooten naam werd ge presideerd. Als men Grotius me! den Volkenbond samenbrengt, dan bedenke men wel, dat niets hem daarmede verbindt dan de prin- cipieele gedachte. In den loop der eeuwen zijn er tal van publicisten geweest, die ont werpen hebben gemaakt voor een organi satie der Staten ontwerpen, die voortijdig moesten heeten op een oogenblik, dat nau welijks de zelfstandige Staat leefde in de gedachten der menschen. Grotius behoefde zulk een Statenorgani- satie niet om zijn volkenrecht ingang te doen vinden hij geloofde in de le venskracht van zijn eigen schepping. Maar de Volkenbond, gelijk deze thans als een eerste, zwakke poging om die ge dachten van vorige eeuwen te verwezenlij ken is ontstaan, verwezenlijkt voor een deel, een groot deel zelfs, Grotius' leer. De politiek heeft in de eeuwen, die het uitko men van Grotius' boek van dit oogenblik scheiden, zijn leer veelal verstooten niet op het recht baseerde men zich, maar op de macht. De Volkenbond draagt als meest levenskrachtige kiem in zich den wensch om anders te handelen, om recht boven macht te stellen. In den Volkenbond zijn, voorloopig nog theoretisch, zoo straks wellicht practisch, alle Staten gelijk, hetzij groot of klein, het zij machtig of weinig machtig. De Volken bond aanvaardt de leer van Grotius nog niet ten volle wel theoretisch, maar niet practisch. Nog is niet erkend Grotius' be ginsel, dat slechts die oorlog gewettigd is, die wordt gevoerd tegen den ètaats-misda- -diger. den overtreder van het volkenrecht. Het Protocol, een vorig jaar te Genève gesloten, zette een goeden stap in die rich ting nog is het te vroeg gebleken, maar ook de uitwerking van dat Protocol zal zich doen gelden Nederland, dat een traditie heeft op het gebied van het recht tusschen de volken, heeft ook in den Volkenbond een taakv te vervullen. Men behoeft maar de namen te noemen van een Van Karnebeek, een Loder, een Eysinga, een Limburg, een Van Rees, en tal van anderen, die in verschillende or ganen van dien Volkenbond hun goede krachten aan zijn werk hebben gegeven op een wijze, die tegelijk hen en ons land eer de. Maar al was, wat zij deden, niet alleen persoonlijk,al kon, en kan dit worden op gevat als te geschieden namens ons land - hun werk leefde en leeft n i e t in de harten en de hoofden van ons volk. juist dat moet anders worden anders worden in liet land van Grotius in het land, vanwaar de eerste gedachte aan de grondbegrippen voor dezen Volkenbond is uitgegaan. Een dag als deze is geschikt om zich van zijn nalatigheid bewust te worden, en tot het inzicht te komen, dat ook van een klein volk en zoo heel klein zijn wij niet eens een groote kracht ten goede kan uitgaan, indien maar werkelijke overtuiging in dat volk leeft. Overtuiging wint niet veld uit- optreden van Olivier. Hij las als volgt „Neef Olivier, Ik heb je te verstaan gegeven, dat ik je mijn fortuin zou nalaten. En nu deel ik je mee, dat je er geen cent van krijgt. Ik haat spelen ik verfoei den speler Er werd mij bewezen, dat je een speler bent, dat je in Parijs en in Londen als zoodanig bekend staat. Daarom laat ik mijn geld na aan Valetta Moore, die tenminste onschuldig is aan een dergelijke zonde. Het is mij even eens ter oore gekomen, dat je mij kwam bezoeken, met de bedoeling mij om je vin ger te winden. Dat was dus grootspraak. Je misleidde mij door mij te doen denken, dat je om mij gaf. Je speelde met een oude vrojnv en je hebt je belooning. ELIZA PETTIGREW—GURNEY." De lezer hield even op en keek van den een naar den ander. Toen begon hij weer „Mr. Trentdames en heeren. Ik betuig u dat de beschuldiging van de oude dame onwaar is dat ik er geen andere bedoeling mee had mijn tante te bezoeken, dan om een verlangen na te komen van mijn moe der. De oplettendheid, die ik mrs, Petti grew bewees, was welgemeend. Een spe ler ben ik niet. Ik haat zelfs kaarten... Een fortuin te bezitten, zou mij niet onwelgeval lig zijn, maar ik heb alle hoop dit zelve wel te verdienen." Dit zeggende, wierp hij het hoofd trotsch in den nek, als Valetta dit zoo goed van hem kende. „Maar dit is een bijkomstig iets. Wat mij meer ter harte gaat is. dat mijn tante gestorven is in de meening, dat ik een speler en een huiche laar was... Dit kan ik niet vergeven aan iemand,, die haar dit voorgelogen moet hebben." De aandacht van het gezelschap werd nu echter gevraagd door Valetta Moore, die een paar schreden op Olivier Thorne wa9 toegetreden, maar niet in staat was de woorden te spreken, die haar op de tong brandden, want ze viel in zwijm. Haar vader droeg \\aar naar haar kamer. Waarom dieonnooclige kwellingen verdragen van huiduitslag, enz. Krabt niet. Akker's Kloosterbalsem zal den jeuk doen bedaren, /er- zacbting en genezing brengen. (Ingez. Mededeeling.) sluitend dooF het aantal dergenen, die haar aanhangen overtuiging wordt ook gedra gen door haar intensiteit. Van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", te 's-Gravenhage gevestigd, van welke het presidium achtereenvolgens in de handen van bekwame juristen en staatslie den als de heeren Limburg en Treub ver bleef, is de gedachte van de nationale her denking van Grotius' meesterwerk uitge gaan. Die „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", kortweg V.E.V. genoemd, wil den Volkenbond zijn streven, zijn resulta ten voor zoover bereikt nader bren gen tot Nederland en tot het Nederlandsche volk. Maar om dat te kunnen doen, behoeft zij steun steun, die een ieder, groot of klein, arm of rijk, haar geven kan. Steun, die kan komen van dengene, die overtuigd is van de beteekenis van den Volkenbond, evenals van dengene, die deze beteekenis rog niet ziet, maar haar wel wenscht. Steun, die alleen moet uitblijven van de genen, die principieele tegenstanders zijn van samenwerking der volken, van verzoe ning van •tegenstrijdige belangen, van het stellen van geordend recht in de plaats van het ongeordend geweld. Zijn er dezulken na de ernstige lessen, die de groote oorlog met zich heeft gebracht, zij behooren dan tot degenen, die in deze vereeniging niet rhuis behooren. Maar de anderen, zij kun nen steunen door toetreding tot het lid maatschap, door hun schouders te zetten onder het vormen van plaatselijke afdeelin- gen, door hun arbeid en hun persoonlijk heid aan die Vereeniging te geven. Op die wijze, door althans iets te doen wat de krachten van zelfs den meest be- scheidene niet te boven gaat, kan ieder he den getuigen, dat hij het goede wil in in ternationale richting dat hij een waar kind is van het land van Grotius Huurwetten. Hofjes. Het gebeurt niet iederen dag dat de Haagsche gemeenteraad een verstandig besluit neemt. Ditmaal hebben wij er één te melden, dat ook voor andere gemeenten, vooral voor de grootere, van veel gewicht is. De raad heeft nl. uitgesproken dat van opheffing der Huurwetten nog geen sprake kan zijn. Er is-al sinds lang een actie tot opheffing. Men behoeft de krantjes van de huiseigenaren maar te lezen om te zien wat de reden is voor deze actie. De actie in den Haagschen raad is geleid door den direc teur van de hypotheekbank. Het tweetal personen dat belang heeft bij opdrijven der woninghuren, de eigenaar en de hypotheek houder, werkt dus los van elkaar maar ijverig in dezelfde richting. Het gaat vooral om de woningen die reeds vóór den oorlog zijn gebouwd. Bijna alle zijn die in de oor jaren wel eens, sommige ettelijke malen van eigenaar veranderd, en altijd weer steeg de verkoopprijs. Gevolg de hypo theken die er op gegeven werden, werden ook hooger.Dat moest natuurlijk spaak loo- pen en het eenige middel om dit te redden is opheffing der huurwetten, dan komen de bewoners van deze huizen nog eens even geknepen worden. Wie vóór den oorlog vierhonderd gulden huur betaalde, betaalt nu minstens zeshonderd. Wordt de rem der huurwetten opgeheven dan wordt het'stel lig acht honderd. Men komt dan voor de keus, dat te betalen óf te trekken naar de prullige woningen die in de laatste jaren gebouwd zijn en waarvan er inderdaad vele leeg staan, omdat zij schandelijk duur en hcógst gebrekkig van indeeling zijn. Dit leegstaan van die huizen is voor de hypo- theekhouderrs ook een gevaarlijk ding, „Een flauwte", verklaarde dokter Wind sor „niets ernstigs". Olivier had die uitspraak afgewacht toen trad hij door de balkondeuren naar buiten want meer had hij niet te zeggen. HOOFDSTUK XI. Gregory Moore liep langs het strand, maar hij zag niets van de schoonheid van het landschap. Zijn plan was immers zoo leelijk mislukt. Hij had gedacht„Als mrs. Pettigrew nu maar overtuigd raakt dat haar neef een speler is. dan heb ik net zoo goed kans als hij of liever nog beter, want als zij er dan bij te hooren krijgt, hoe hij gebluft heeft, hoe hij haar om den vin ger kan winden, en dat hij zeker haar groot fortuin van haar zal kunnen loskrijgen, dan zal zij hem gewis onterven en kon ik wel aan de beurt komen." Maar hij zou het voorzichtig aanleggen daarbij Hij zou niet zelve die beschuldi gingen uitspreken, maar zijn dochter daar voor gebruiken, zonder dat hij die zijn eigenlijke bedoelingen zei. Maar hoe Valet ta nu. te bewegen, die beschuldigingen over te brengen?... Dit wist Moore alleen- te bereiken door haar flink het land op te ja gen wat betreft Olivier's houding tegenover haar Hij zou haar vertellen, dat hij speel de met haar, haar het hof maakte zooals hij dit deed met iedere vrouw, zonder in hét minst iets te meenen van zijn vriende lijkheid. Dat zijzelve nu tot erfgenaam zou wor den benoemd, als mrs. Pettigrew haar for tuin niet aan haar neef naliet, was niet bij hem opgekomen. Hij had nooit gemerkt dat zijn tante zoozeer gesteld was op Valetta Hijzelve had nu ook vreeselijk het land op zijn dochter hij had haar zoo onschuldig geachtmaar wat had ze hem nu niet lee— lijk gedupeerd. Zij was rijk en gooide hem af en toe een kruimeltje toe (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1