VRIJDAG 5 JUNI Ü-No. 830' -63e Jaargang BDITKRHKK. nl. l'v I GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads* en Provincienieuws VL1SSINGSCHE COURANT INWONING tten stand, voor kleinI 20 gulden p. maand. I Bureau „Vlissing-1 ïien te bekomen: I.V. Traneport- «n Ervan G. VOS, W. I B. EENHOORN, Td jgl OQ8TERHOüTTa.fg| PUBLICATIE UITLOTING OBLIGATIËN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat den 29en Mei 1025 zijn uitgeloot a.) van de geldleening groot 400.000. rangegaan in 1888, rentende 3 dertien obligatiën van 1000.en wel de num mers 6, 39, 62, 67, 145, 187. 194, 208, 211, 306, 317, 343 en 345 en twee obligatiën van 500.en wel de nummers 387A en 387B b) van de geldleening groot 141.000. aangegaan in 1911, rentende 4 zes obligatiën van 1000.en wél de num mers 10, 24. 39, 48, 99 en 127 c) van de geldleening groot 184.000. aangegaan in 1911, rentende 4 twee cbligatiën van 1000.en wel de num mers 130 en 157 d) van de geldleening groot 37.000—, aangegaan in 1916, rentende 4/2 één obligatie van 1000.en wel nummer 13 en één obligatie van 500.en wel num mer 12 e) van de geldleening groot 360.000. aangegaan in 1919, rentende 5>.l/> tien obligatiën van 1000.en wel de num mers 10, 43, 50, 147, 150, 167, 170, 225, 318 en 323 f) van de geldleening groot 252.000. aangegaan in 1920, rentende 7 zes obligatiën van 1000.en wel de num mers 23, 79, 87. 112, 182 en 192 en twee obligatiën van 500.en wel de nummers 227A en 227B. De aflossing der obligatiën zal plaats hebben van de leening sub a) op den 1 Septem ber 1925 van de leening sub b) en c) op den 1 October 1925 van de leening sub dj en e) op den 1 Juli 1925, ten kantore van den gemeente-ontvanger te Vlissingen of van de Associatie-Cassa te Amsterdam. De aflossing der obligatiën van de lee ning sub f) zal geschieden op den 2 Janu ari 1926 ten kantore van genoemden ge meente-ontvanger of van de Twentsche Bank te Amsterdam. BESCHIKBAARSTELLING GELDEN VOOR HET AANSCHAFFEN VAN MEUBELEN EN LEERMIDDELEN VOOR HET BIJZONDER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken ingevolge artikel 75 der L. O. wet 1920 bekend dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 29 Mei 1925 heeft besloten zijn mede werking te verleenen tot het beschikbaar steMen der benoodigde gelden voor de aan schaffing door het R. Kath. Kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere a) ten behoeve van zijn R. Kath. Meisjes school aan de Breestraat van 14 raamgor dijnen, waarvan de kosten worden geraamd op 65. b) ten behoeve van zijn R. Kath. school voor U.L.O. aan de Glacisstraat van 14 ex. „Boekhouden I", 20 ex. „Handelsrekenen 1", 3 kolenemmers en 6 vloermatten, waar van de kosten in totaal worden geraamd op 138.40. Vlissingen, 4 Juni 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De bezumigingscommissie-Rink. Het eindverslag der bezuinigingscommis sie-Rink zal nu binnen enkele dagen wor den gepubliceerd. Het „Hbld." hoort echter dat de regeering zich nog wenscht te be raden over het verzoek om ontslag der commissie, zoodat het ontslag niet gelijk tijdig met de machtiging tot publicatie van het eindverslag zal worden verleend. Be- teekent dit, dat de regeering inderdaad nog hoopt met de commissie tot een schikking te komen Het verdrag met België. Het hoofdbestuur en het Haagsche af delingsbestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede hebben te 's-Gra- venhage een vergadering gehouden, waar als sprekers optraden de heeren dr. Louis Franck, oud-minister van koloniën in Bel gië en mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer. Onder de aanwezigen werden o.m. op gemerkt de Belgische gezant Prins de Ligny, de oud-gouverneur-generaal van Ned.-lndië mr. A. W. F. Idenburg, mr. J. Limburg en eenige Tweede Kamerleden. De ministers van buitenlandsche zaken en oor log, de heeren Van Karnebeek en Van Dijk hadden bericht van verhindering gezonden. Prof. mr. M. W. F. Treub, president van het hoofdbestuur, opende de vergadering, en deelde mee, dat de vergadering belegd is om uiteen te zetten het verdrag dat be houdens de goedkeuring van de volksver tegenwoordigingen, gesloten is tusschen Nederland en België. Dr. Franck voerde het eerst het woord. Spr. behandelde achtereenvolgens de eco nomische en de politieke zijde van het vraagstuk. De economische zijde is vooral Cen vraagstuk van water. De vraagstukken van de Maaslinie en Zuid-Limburg zijn ernstiger dan dat van de Wielingen. Vast staat, dat Nederland iedere schending van grondgebied als een j casus belli zal beschouwen. Spr. betreurt I Jet, dat de zaak nu niet geregeld is. maar "ij maakte zich over de ontstentenis van cen verdrag niet ongerust. Het nieuwe verdrag acht spr. een goed billijk verdrag, maar zijn groote ver dienste is, dat het tot stand is gekomen, °mdat het een basis is voor samenwerking en daardoor voor den vrede van Europa en v°or den wereldvrede. Mr. V. H. Rutgers herinnerde aan de voorgeschiedenis van het tractaat. Spr. noemt dit verdrag een voorbeeld van het oplossen van vraagstukken in 't kader van den Volkenbond Mr. Treub sprak een slotwoord. Vacantiekaarten. Van l Juli tot 15 September zullen de Nederlandsche spoorwegen wederom va cantiekaarten voor de le, 2e en 3e klasse uitgeven, resp. ad 10, 7.50 en 5. PROVINCIALE STATEN. De eerste voorstellen zijn in druk ver schenen, welke behandeld zullen worden in de op 7 Juli a.s. te openen zomervergade ring van de Prov. Staten van Zeeland. Ten eerste een drietal rapporten betref fende de verdere electrificatie der provin cie, dat van de commissie-Welleman inzake de middengroep werd eenigen tijd geleden reeds gepubliceerd. De andere rapporten resp. van de heeren Streefkerk, directeur der P.Z.E.M. en van den heer W. H. A. G. van Ittersum, inge nieur te Apeldoorn, betreffen de noorder- groep en dateeren reeds van Mei 1924. Eerstgenoemde zegt o.a. dat voor de ste den Zierikzee en Tholen het stelsel van engros verkoop, voor -het overige deel der eilanden een detailverkoop direct dóór de P.Z.E.M. zou moeten plaats hebben. Laatstgenoemde bepleit een coöperatieve vereenigng der gemeenten of een naamloo- ze vennootschap, waarin elke gemeente deelneemt voor een bedrag overeenkomen de met de kosten van aanleg van haar laagspanningsnet. Het net wordt eigendom der vennootschap en wordt door haar on derhouden. Rente en aflossing echter voor de daartoe noodige leeningen moeten door de opbrengst verzekerd zijn. Daar reeds subsidie wordt verleend aan de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging, de Nederl. Ver. tot afschaffing van alco holische dranken en den algemeenen Ne- derlandschen Geheelonthouders Bond, stel len Ged, Staten voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Nat. R.-Kath. Vereeniging van Geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor- en Tram- en van Gend en Loos-personeel, gevestigd te Hel mond, om 100 subsidie, mede omdat deze vereeniging slechts een bepaalde categorie van personen omvat. i Evenals voor 1924 en 1925 stellen Ged. Staten voor, over de jaren 1926 en 1927 een crediet te verleenen aan de Z.L.M. van ten hoogste 2500 ter aanmoediging der paardenfokkerij. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van J. de Dreu te Goes, om schadevergoeding voor het verloren gaan van zijn automobiel, die op 22 Januari van de boot te Vlissingen in het water geraakte. Ged. Staten wijzen er op, dat het vervoer heeft plaats gehad op een door den heer de Dreu geteekend „beurtvaartadres", waarop hij uitdrukkelijk vermeld heeft, de automobiel niet door tusschenkomst van den stoombootdienst te willen doen ver zekeren. De op dat „beurtvaartadres" gestelde en op het vervoer van de automobiel van toe passing zijnd® ,,algemeene vervoercondities der vereeniging tot behartiging van de be langen van de binnenlandsche beurtvaart, gevestigd te Rotterdam" sluiten uitdrukke lijk uit, dat de provincie verplicht zou zijn tot schadevergoeding, zelfs indien die schade een gevolg ware van fouten in de stuwage of de navigatie. Opzet of schuld ten opzichte van het plaats gehad hebbende ongeval kunnen blijkens het ingestelde on derzoek bij het personeel van den stoom bootdienst niet aanwezig worden geacht. Van het gemeentebestuur van Kruinin- gen is een verzoek ingekomen om de sub sidie voor herstel van den toren te verhoo- gen van ƒ6000 op ƒ7000. Hoezeer kan worden toegejuicht, dat men, nu men eenmaal het herstellingswerk ter band beeft genomen, dit zoo volledig mogelijk wil uitvoeren, zijn Ged. Staten toch van oordeel dat het niet op den weg der provincie ligt, hiertoe verder hare me dewerking te verleenen. Ook met het oog op de financiën der provincie heeft deze naar het oordeel van Ged. Staten met 6000 op voldoende wijze van hare belangstelling doen blijken en medegewerkt tot instand houding van een, uit oudheidkundig en kunstzinnig oogpunt belangrijk, bouwwerk. De afdeelingen Biervliet, IJzendijke én Hoofdplaat van den A.N.W.B. vragen een subsidie uit de provinciale fondsen tot 1/3 van de totale kosten ad 9756, te verdeelen over twee jaren, voor den aanleg van een rijwielpad van IJzendijke naar Hoofdplaat met een zijtak van Biervliet naar den ver bindingsweg tusschen Oostelijk en Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens den hoofdingenieur van den Prov. waterstaat is een zeer belangrijk deel der paden niet voor aanleg volgens het voorgestelde ont werp geschikt en bovendien is nog nimmer subsidie gegeven voor den" aanleg van een rijwielpad, zoodat inwilliging van het ver zoek een belangrijk precedent zou schep pen. Ten slotte zou zoodanig besluit een vooruitloopen op het wegenplan zijn. Op grond van een en ander stellen Ged. Staten voor, afwijzend op het verzoek te beschik ken. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening der provincie over 1923 aanwij zend in ontvangsten ƒ4.539.853.9914 en in uitgaven ƒ4.704.969.63, alzoo een kwaad slot van 165.116.63V2. Voorgesteld wordt de opcenten op de rijks directe belasting voor 1926 te bepa len op 50 voor de grondbelasting op onge bouwde en gebouwde eigendommen en op de personeele belasting en 20 op de inkom sten- en de vermogensbelasting. Ten slotte werd toegezonden de mede- deelingen betreffende de vermindering van het aantal diensten op Zondag bij de pro vinciale stoombootdiensten, welke geda teerd is van 20 Februari jl. en welke bepa ling intusschen reeds is ingevoerd. VLISSINGEN, 5 JUNI. Rede van mr. P. j. Oud. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van den ,vrijz.-dem, bond in „de Oude Vriendschap" een openbare vergadering, welke slechts matig was bezocht. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat de volgende week nog een propaganda-vergadering zal worden gehouden, waarin als sprekers zullen op treden de heeren D. N. van Gelderen en Jac. Welleman. De heer Oud begon zijn rede met er op te wijzen dat al mogen de vrijz.-dem. over het algemeen niet klagen over politieke be langstelling, het op valt dat de belangstel ling voor de verkiezingen niet zeer groot is. De verklaring hiervan zoekt spr. in het feit, dat er een zekere moedeloosheid heerscht in ons land over het parlementaire stelsel, zooals dit bij ons nu ongeveer 80 jaar be staat. Weliswaar wordt de richting in het regeeringsbeleid bepaald door de Kamer meerderheid, volgens uitspraak van ons volk, doch de groote moeilijkheid is dat nooit een der zes groote politieke partijen in ons land een volstrekte meerderheid be haald heeft, zooals dit in Engeland, waar men slechts drie politieke partijen heeft, wel het geval is. Van de kleinere partijtjes zal spr. maar zwijgen de kiezers doen verstandig geen enkele stem op deze partijtjes uit te bren gen, daar die stemmen óf verloren zijn óf verwarring stichten. De vrijz.-dem. gaan de verkiezingen met goed vertrouwen tegemoet, en verwachten er wel enkele zetels bij te winnen. De moeilijkheid in ons land is dat enkele partijen tesamen een regeeringsmeerderheid vormen, en vooral onder de kiezers der Christelijke regeeringspartijen komt de moedeloosheid tot uiting. De programma's der drie Christelijke partijen zijn in strijd met elkander en vóór de verkiezingen wor den dingen beloofd welke zij, eenmaal aan de regeering, niet kunnen vervullen. Om dit te bewijzen besprak de heer Oud de beginsel-programs der regeeringspartijeit en wees er op, dat de specifiek anti-rev. be ginselen zooals Zondagsheiliging, afschaf fing der Staatsloterij, vacciuedwang, af schaffing van den stemplicht geen gehoor vinden bij de R. Kath. en omgekeerd de katholieke wenschen als vrijheid van. miss. zending in Indië, opheffing van het proces sie-verbod bij de anti-rev. en christ.-hist geen gehoor vinden, wat tengeyolge heeft dat zelfs in de Kamer over en weer heftige verwijten worden gehoord. Voor de verkiezingen scheldt men elkan der de huid vol en daarna zit men broeder lijk achter de regeeringstafel. Geen wonder dat de rechtsche kiezers het vertrouwen kwijt raken en zich beschouwen als stem vee. Het kabinet-Ruys heeft in de zeven ja ren van zijn. bewind dan ook geen eenheid in het staatkundig beleid laten zien. Dit is gevolg van de verdeeldheid in eigen partij. In de R. Kath. Staatspartij zijn er Kamer leden, die ijveren tegen opdrijving der mili taire lasten, voor een rechtvaardige belas- tingpolitiek, die- zijn tegen verslechtering van het onderwijs, doch er zijn er ook die de reactie van het kabinet op alle manier steunen. Daardoor is het beleid van het kabinet-Ruys onevenwichtig. De democra tische politiek van 1918 is ai lang veran derd in een van de grootste reactie. Spreker critiseerde de houding van den Vrijheidsbond, welke partij in 1918 zulke democratische bevliegingen had, getuige de bekende millioenenrit van den heer Dres- selhuijs, en vóór alle sociale wetten stem de, doch nu den boer opgaat en de kiezers wijs wil maken, dat zij hun handen was- schen in onschuld. De liberalen trachten de sociale wetgeving zooveel mogelijk onge daan te maken. Verschillende democratische wetten zijn helaas belangrijk verslechterd, tengevolge van de slechte financieele politiek die door de rechtsche regeering is gevoerd. Men zit nu met de financiën in het moeras. Door de vrijz.-dem. is er voor gewaarschuwd dat het zoo komen zou, want de bloei en wel vaart na de oorlogsjaren was slechts een tijdelijke en het was te voorzien dat daarop een tijdperk van achteruitgang en malaise volgen zou. De eerste jaren na den oorlog waren buitengewoon gunstig en er was welvaart in alle bedrijven. Mr. Marchant heeft toen voorgesteld een kapitaalheffing in eens, ter aflossing zoo spoedig mogelijk van de groote oorlogsschulden. Doch de rechtsche regeering wilde daarvan niets weten. De belastingen vloeiden ruim, doch het was de groote fout van minister De Vries, dat hij dacht dat dit zoo blijven z:ou en dit getuigde van groote kortzichtigheid. De inzinking, door de vrijz.-dem. voor speld/kwam én het kapitaalging voor een groot gedeelte verloren, zoodat ons land belangrijk verarmde. De hooge belastingen zijn echter gebleven en zijn er zelfs nog nieuwe bij gekomen. Ook op het stuk der militaire uitgaven heeft de regeering groote fouten gemaakt. De R. Kath. hebben' van ouds niet veel ge voeld voor het opdrijven der militaire las ten, doch zij stuitten telkens op verzet bij de anti.-rev. en christ.-hist. Door het drijven dezer beide laatste partijen moest zelfs het ministerie van landbouw, handel en nijver heid, dat bijzonderlijk was een departement voor de volkswelvaart, opgeofferd worden voor een afzonderlijk ministerie van marine, hetwelk geheel in strijd was met het R. Kath. program voor de verkiezingen van 1922. Een afzonderlijk departement van oorlog en van marine was zgn. noodig voor de bezuiniging, doch de regeering kwam met de beruchte Vlootwet, wat het bedan ken van minister De Geer tengevolge had, die hiervoor de verantwoordelijkheid niet wilde dragen. Toen kwam dé heer Colijn en dit heeft de vrijz.-dem. wel het meest verbaasd. De heer Colijn heeft zich hierdoor schuldig ge maakt aan een groote frontverandering. In 1922 sloot de heer Colijn zich in een rede voering in de Kamer geheel aan bij den lei der der vrijz.-dem., mr. Marchant, ten op zichte van de legerpoliek, en erkende ook de heer Colijn dat een klein land zich niet meer verdedigen kan. Doch daar bleek dat hij zijn partij niet mee kreeg op den weg tot vermindering der militaire uitgaven, heeft de heer Colijn zijn politiek veranderd. De militaire politiek is voor de regeering steeds een mislukking geweest. Tweemaal is het kabinet hierdoor gevallen, doch tel kens kwamen de ministers weer terug. Vervolgens besprak de heer Oud de on- derwijs-politiek. Al juicht spreker de pacifi catie op onderwijsgebied toe, in de laatste jaren blijkt dat de groote fout schuilt in het oprichten van allerlei kleine bijzondere en sectescholen, dat leidt tot misbruik en geld verspilling. Daarom is noodig een ander systeem en moet gezocht worden naar een betere oplossing, bijv. door het instellen van een commissie uit alle politieke partijen om deze kwestie rustig te onderzoeken. Doch de rechterzijde heeft zich daartegen steeds hardnekkig verzet. De onderwijspoli tiek leidt tot groote schade van het volks onderwijs. De heer Oud besprak nu de gevolgde belastingpolitiek van den heer Colijn, welke hoofdzakelijk drukt op den kleinen man en de groote gezinnen, wat spreker nader aan toonde. Speciaal de tariefwet zal een groo- ten last leggen op de groote gezinnen, waarbij de nu voorgestelde verlaging der rijksinkomstenbelasting in het niet verzinkt; dit is het grootste boerenbedrog dat ooit vertoond werd. Tenslotte besprak de heer Oud de vrijz.- dem. beginselen, die wars van zijn indi recte belastingen en ijveren voor uitbreiding der directe belastingen, welke den kiemen man ontlasten en de volkskracht verhoogen. De vrijz.-dem. stellen zich tegenover de verhooging der militaire uitgaven en ijveren op zedelijke gronden voor nationale ontwa pening. De vrjjz.-dem. gelooven aan de voortgaande ontwikkeling der beschaving en de uitbreiding van den Volkenbond en van het internationale recht zal in de toe komstden oorlog voorkomen. Daarom moet gezorgd worden dat Nederland voor zijn deel de democratie in den Volkenbond komt versterken, en dat er een Nederlandsche de mocratische regeering aan het bewind komt, en dit doet men het best door straks te stemmen op de candidaten der vrijz.- democratische partij. Verkeers-overtreding. De politie bekeurde een motorrijder, die in de bocht van de Kerkhoflaan en de Bad huisstraat de linkerzijde van den weg hield. Het blijkt dagelijks dat met de verkeers- bepalingen nog al te veel de hand wordt gelicht. Daarom dringen wij nogmaals aan dat de verkeersbepalingen getrouw worden nagekomen, waardoor het aantal ongeval len tot een minimum beperkt kan worden. Centrale Oudercommissie. Woensdagavond vergaderden de ouder commissies der openbare lagere scholen in de trouwzaal van het stadhuis, onder voor zitterschap van den heer L. P. van Oor schot. Verschillende onderwerpen met het lager onderwijs en de organisatie verband houdende, zoomede het orgaan „De Ned. ■Ouderraad" werden besproken. De heer J. Brander, afgevaardigde naai de vergadering te Utrecht, bracht een dui delijk verslag dier vergadering uit. Vervolgens bracht de secretaris, de heer M. A. de Hes, het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen De reorganisatie van het lager onderwijs hier ter stede oefende een remmenden in vloed uit 0.0 onze werkzaamheden, daar vooral het bestuur veelal genoodzaakt was cen wachtende houding aan te nemen.Van- daar dat het bestuur, hetwelk het vorig jaar acht malen vergaderde, nu slechts vier maal bijeenkwam. Toch zijn centrale en bestuur in het af- geloopen jaar actief werkzaam geweest, hetgeen wel blijkt uit de verschillende on derwerpen, die behandeld werden. Niet altijd konden wij op resultaten wijzen, maar toch mag ons dit niet ontmoedigen. Slechts zelden volgt dadelijk succes op on ze pogingen, maar moeten deze veelal her haald worden alvorens te kunnen slagen. Onze taak dienen wij voor oogen te hou den, nl. een steeds meer gewaardeerde „schakel" te zijn tusschen school en huis, tusschen onderwijzers en ouders, gewaar deerd door allen, die het best mogelijke onderwijs aan de jeugd wenschelijk, neen noodzakelijk achten voor de geestelijke ont wikkeling van ons volk. Niet alle kinderen zijn geschikt om het gewone onderwijs te ontvangen. Er zijn er die geestelijk zoo minderwaardig zijn, dat zij in het verkrijgen van de verschillende kundigheden geheel ten achter raken bij leerlingen van denzelfden leeftijd. Oprich ting van scholen of klassen uitsluitend voor deze achterlijke leerlingen is zeer ge- wenscht, zal er van deze kinderen iets te recht komen, zulen zij geschikt worden om den strijd om het bestaan met eenig succes te kunnen voeren. Reeds vorig jaar is deze zaak behandeld. Thans heeft het bestuur zich met de „Vereeniging voor zwakzinnige kinderen" ten behoeve dezer kinderen tot den gemeenteraad gewend, maar tot dusver nog geen officieel antwoord ontvangen. Op" verzoek der centrale beeft het ge meentebestuur steun toegezegd voor de oprichting en instandhouding van school bibliotheken. Voor het oprichten wordt 25 gulden, voor de instandhouding eener bi bliotheek wordt 10 gulden verleend. Eenige scholen hebben echter op andere wijze een bibliotheek bekomen. Het is wenschelijk dat het bedrag voor de instandhouding eenigs- zins verhoogd worde. Tegen nieuwe besluiten der regeering, welke een verslechtering van het lager on derwijs tengevolge moeten hebben, maakte de centrale front. I11 vereeniging met de af deeling alhier van het N. O. G. vormde zij een comité tot verweer, dat o.a. den be kenden strijder vcor goed onderwijs, den heer Zelverder, voorzitter van „Volkson derwijs" als spreker liet optreden. Tengevolge dezer regeeringsbesluiten werd het neutraal lager onderwijs hier ter stede gereorganiseerd, bij welke reorgani satie naast het oordeel der onderwijzers organisaties ook dat der centrale werd in gewonnen. Twee scholen werden opgehe ven en het aantal oudercommissies alzoo eveneens met twee verminderd. Door de secretarissen der ouder-commis- sies is ook een verslag hunner commissie ingezonden, waaruit uittreksels in het ver slag der centrale oudercommissie zijn op genomen. Een propaganda-fietstocht. De afdeeling Vlissingen van de S. D. A. P. houdt a.s. Zondag met medewerking van oe bij den Vlissingschen Bestuurdersbond aangesloten organisaties, Volksstem en A. J. C. een propaganda-fietstocht. Oök de te Middelburg en Souburg gevestigde afdee lingen verleenen hun medewerking. Om half negen wordt op het Betje Wolf- plein verzameld, terwijl men om ongeveer een uur weer thuis denkt te zijn. Een goede vangst. Gisterenavond trof de politie in een der hotels alhier een tweetal 16-jarige knapen aan, die het ouderlijk huis te Dordrecht waren ontvlucht. Een der knapen had te vens zijn ouders voor een zeer belangrijk bedrag bestolen. Hij had nl. uit de kast een ijzeren geldkist weggenomen, inhoudende een bedrag van 1600, benevens 3 pand brieven, elk groot 1000. Voorts had hij nog de kans gezien om 5 bankbiljetten van 10, uit de ouderlijke woning mede te ne men. Gelukkig dat zij spoedig in handen der politie zijn gevallen, want zij hadden juist hamer en beitel gekocht om de geld kist open te breken. Deze kist werd door de politie in beslag genomen, zoomede het restant van de 50, zijnde ongeveer 35. ■Het overige geld was voor de reis en ver tering gebruikt. 'Klaarblijkelijk is het lezen van zooge naamde prikkellectuur niet vreemd geweest aan dit avontuur. Immers de politie vond op de beide jongens eenige-zoogenaamde Lord Listers en Buffalo Bills. Men ziet welk een funesten invloed der gelijke slechte lectuur op het jeugdig ge moed kan hebben. Hedenmorgen zijn de beide knapen, die thans „ontnuchterd", hun daad pas ten vol le beseffen, door de politie naar Dordrecht teruggebracht, teneinde weder onder het ouderlijk gezag te worden gesteld. Rijwielbelastingplaatje. Een ingezetene deed bij de politie aan gifte van vermoëdelijken diefstal van zijn rijwielplaatje. Een onderzoek wordt inge steld. Overtreding maximum-snelheid. De politie treedt den laatsten tijd speci aal streng op tegen zgn. woeste motorrij ders. Mochten wij dezer dagen melden dat een tweetal dezer rijders waren bekeurd, thans verbaliseerde de politie gisteren we der op den Singel een motorrijder die de voorgeschreven1 maximum-snelheid van 20 K.M. per uur verre overschreed, zoodat de ze met zijn motorrijtuig niet minder dan 37 K.M. per uur bereikte. Aanrijding. Op den Prins Hendrikweg bij de zgn. hal had een aanrijding plaats tusschen een wielrijder die daar ter plaatse liep, zijn rij wiel in de hand meevoerend en een vracht lorrie, bespannen met een paard, waardoor het rijwiel gedeeltelijk werd vernield. De schuld moet liggen aan den bestuurder van de lorrie, die de linkerzijde van den weg hield. De politie stelt een onderzoek in. Minderjarige. Op verzoek van de alhier wonende moe der spoorde de politie te dezer stede haar 18-jarigen zoon op, die sinds eenige dagen den nacht buitenshuis doorbracht. De jonge man werd weder onder het ouderlijk gezag teruggebracht. Wie is de vinder Een marine-schepeling deed bij de politie aangifte van het verliezen van een tweetal bankbiljetten van 60. Een onderzoek wordt ingesteld. Verkiezing polder Walcheren. Bij de gisteren te Middelburg gehouden verkiezing van 6 commissarissen voor den polder Walcheren, werden door 613 van de Yuim 5000 kiesbevoegden, geldige biljetten ingeleverd, zoodat de volstrekte meerder heid was 307. Gekozen zijn de candidaten van de Ver eeniging van Huiseigenaren en wel de vol gende heeren A. Barentsen Sz. te Middel burg met 338 L. F Groosman, Middelburg met 321 J. L. van der Harst, Vlissingen, met 377 W. L. Huson, Vlissingen, met 350 A. Jeronimus, Middelburg, met 367 W. A. de Rijcke Sr., Middelburg, met 344 stemmen. Op de candidaten van de Kiezersvereeni- ging Walcheren waren uitgebrachtW. Bosman. Middelburg, 250 W. Cevaal Pzn., Ritthem 242 mr. J. F. van Deinse, Middel burg, 255 H. Dronkers, Middelburg, 252 J. J. de Keijzer, Grijpskerke 235 en J. Loois Azn., Vlissingen, 262 stemmen. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Verschenen is het voorstel van Burg. en Weth. te Middelburg inzake de reorgani satie van het lager onderwijs, mede in ver band met het bekende adres van de ouder commissies en de schoolbesturen der bij zondere scholen en het bestuur der afd. Middelburg van „Volksonderwijs", met welk verzoek de afd. Middelburg der S.D.A. P. en de Middelburgsche Bestuurdersbond adhaesie hebben betuigd. In dat adres wordt verzocht de scholen A, B, C en K niet meer dan 216 leerlingen te doen tellen en school J, als zijnde een opleidingsschool, niet meer dan 193. Burg. en Weth. hebben ter secretarie de juistheid van de becijfe ringen neergelegd in het adres laten na gaan. Het bleek, dat vergeten was er op te wijzen, dat handhaving van de centrale 7e klasse school waarschijnlijk voor de ge meente het voordeel geeft van Rijksvergoe ding van een onderwijzerswedde, omdat

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1