DINSDAG 3 JUNI tische IJSSALQK Advertentits J>persbediende ;he Maatschappij na Stoomvaart. 63e Jaargang: 13 14 J b. EENHOORN, Tel. 1w OOSTERHOÜT Tëi. SM BUITENHEK -rel. 110 teenen Brieven uit de Hofstad BINNENLAND Stads= en Provincienieuws BEZOEKT e Pinksterdagen deJ ELISSE, Souburg! jtanr en Verbnnr, Koop en Verk*». bluften en DleustM^^J lorultbetallng, Tan 1-5 reft* 'ifke regel meer 15 oeit loor Korporaal der Marinp I aapkamertje, 1 5 per week. Jo. 610, Bureau „Vliss. I bet gevraagd net dagmeisje 16 jaar). Adres Mevr Jdhuisstraat 67. te Domburg of Zoute-1 EO Juli tot eind Augustus! ieubeld huisje, Jmilie van acht personen. I et volledige inlichtingen! I ner 136 aan Boekhandei |Bzn„ Zwolle. lor directe indiensttreding j I, tegen 70 van de ont- |tterend -seizoen te maken. L van de salonontvang-1 Ischten, goed kunnende I Inippen. Ruime verdienste I rd. Geen damesvak. Zon-1 retuigen onnoodig te sol- liieven motto „Domburg" I s. Courant". RADIO. |ntvangen de wereldbe-l )ullemitter" MINI WATT LAMPEN" |bbel rooster en eindver-1 resp. 3.75, 4.25 e De Ruyterstraat 8. Nieuwgebouwd modern I brdiepingshuis, liakken voorzien. Koude-1 laatweg No. 81. Ven Hobeinstraat 8 len ruim erdiepingshuis, I tuin. Oude Vlissingsche I ld. per maand, direct tel lTe bevragen Kasteel-f Iren. j ven woning klein gezin. Huur 2l Ie bevragen Branderij-J Ten). len modern Irdiepingshuis. J-oot 800 Meter, uitzicht! (Hypotheek beschikbaar.! Invaarden. Te bevragen! laar Anjelierenlaan ll.| ferloren ngetje met zwart steen-I llooning terug te bezor-f Bestraat 44. s1stmoeder Ikens en jonge POST-| J het allerbeste gefokt. |SE, Dampoortstraat, te| c>- of seizoen- Beschaafd heer, 35 j.| -Holland, 'zoekt nettel len als buffetchef, toe-f lelijks, in Zeeland, liefst! J vrij. Geen huisknecht.J |55, Bureau „Vliss. Ct.'j vliddelb. - Rotterdam Ingelegen plaatsen. vmT passagiers, en vee. ^no.827 VLISSINGSCHE COURANT T. KW. ï.m. osr. 8 8 T. H(1t. ML UB Juni 12 - 15 itien t» bekomen: N.V. Transport- en Exp Erven G. VOS, Tö Irogisten ferzoroino dei" m advertentie als |p de enveloppe- pterdsm wereld voor BENIEST.I TAGOORT-I Dierentuin. Vermaak Tekort aan vermaak. Een eigenaardige instelling in de residen tie is de Dierentuin. Er is waarschijnlijk een tijd geweest dat deze tuin groote bereeke- nis voor de residentie had, maar dat moet al lang geleden zijn, ten tijde nl. dat men behoefte had aan ontspanning, iets wat nu riet meer het geval is. Een grpot deel van de Hagenaars was toen lid en van ouderen onder hen hooren wij nog wel eens, het een en ander er over. Het nauwe, dicht be bouwde deel van de stad had toen be hoefte aan frissche lucht en waarschijnlijk lag Scheveningen te ver. Toen is een uit hoek der stad de dierentuin verrezen, die dieren bevatte. Dat klinkt zonderling maar de uitdrukking is te begrijpen voor wie thans den tuin kennen, waarin slechts en kele dieren, doch steeds te meer planten en bloemen zijn te vinden. De dierentuin heeft een langen tijd van verval gehad. Het voornamere publiek kwam er niet meer en het was meer het middenstandspubliek dat er amusement zocht. Feitelijk bestond er geen behoefte meer aan, omdat de gelegenheid tot ont spanning elders zeer groot werd. Toch hield de tuin er zich boven-op, voornamelijk om dat men daar beschikte over een zalen complex dat voor vele doeleinden geschikt was. Voor tentoonstellingen, bals, groote vergadering enz. was her gebouw van den Dierentuin het eenige in zijn soort. Fraai was de gelegenheid niet maar het was, en is trouwens nog, de grootste gelegenheid voor deze doeleinden. In de laatste jaren is dank zij de energie van een nieuw bestuur en een nieuwe di rectie de toestand verbeterd. De zalen zijn uitgebreid en verbeterd, men heeft eenige attracties weten te brengen en dus trekt de tuin nu weer meer dan voorheen. Onlangs hebben wij van den nieuwen olifant verteld, die voor kinderen natuurlijk een bizondere bekoring heeft. De kweek van planten en bloemen is er zeer mooi en alleen daarom is een bezoek aan den tuin de moeite waard. Eens in het jaar wordt er voor jaarsfeest gehouden. Op het oogenblik is dit nu in vollen gang. Het feest is een eenigszins ge moderniseerde kermis, met onvervalscht ouderwetsch cachet. Eigenaardig dat dit soort vermaak nog maar steeds voor zoo- velen bekoring houdt en dit te meer nu de prijzen er zeer hoog zijn. De ouderwetsche caroussel van vijf centen entree en vijf cent per rit heeft zijn prijzen al tot een kwartje opgevoerd. Onze poffertjes van twee dozijn voor 15 cents zijn geworden tot zes beignets voor 45 cents. Maar ondanks deze prijzen loopt het er druk. Natuurlijk is de kermis ie een klein bestek bijeen zoodat het er spoedig propvol is. De Haagsche kermis behoort al vele jaren tot de historie, maar hier wordt altijd nog de herinnering er aan behouden. Ieder zijn meug, zegt ons oude spreekwoord en het is inderdaad zoo. Ge lukkig zeggen wij dat dit vermaak niet al gemeen meer bestaat, want waarlijk het is wel iets uit den tijd, dit spektakel van mu ziek en lawaai, waaraan zich nu vooral het licht-effect der duizenden kleurige lampjes paart. Van uit de verte heeft het tooneel van de kermis iets sprookjesachtigs, maar hoe dichter men het nadert hoe meer het Indianen-karakter voor den dag komt. Neen, wij wenschen de kermis als alge meen vermaak niet meer terug. We gunnen graag hun, die hier behagen vinden, dit genoegen en we willen graag den Dieren tuin er een goed voordeeltje mee wenschen, maar liever doen wij er niet meer aan mee. Eigenaardig is het, dat Scheveningen niets meer van dergelijk vermaak heeft en daar zou juist nog wel iets te gebruiken zijn, omdat de badplaats door allerlei slag van menschen bezocht wordt. Op Scheve ningen is de schiet-tent het eenige simpele vermaak dat zich heeft staande gehouden. De golvende baan waarop de wagentjes in duizelingwekkende vaart snorden, heeft bet nog lang uitgehouden, maar is ten slotte toch ook verdwenen. Nu is er niets meer van het kermisachtige gebleven. Trouwens wat vermaak aangaat is Scheve ningen er niet beSt meer aan toe. De Kunst met een hoofdletter K heeft geheel en al het eenvoudige vermaak verdrongen. Wel slooft de directie van het Zeebad zich uit om allerlei attractie's te1 geven maar ze hebben alle het karakter van Kunst. Het vermaak is niet luchtig genoeg, in letter lijken en figuurlijken zin des woords. Als we het programma van het Kurhaus voor den aanstaanden zomer overzien, moeten wij eerbied hebben voor wie dat alles weet te consumeeren. Een kleine dertig solisten zijn al weer geëngageerd voor de Woens dag- en Zondagavond-concerten. Vrijdag avond worden de symphonie-concerten, Maandag de volksconcerten», Dinsdag de populaire concerten gegeven. Donderdag wordt de luchtige avond, want dan is er operette en Zaterdag is ge reserveerd voor de bals. Voor „afwisseling" is er Zondagmiddag nog eens... concert. In het paviljoen op de Pier komt een variété-theater, een nieuwigheid op deze Plaats en naar we hopen een aanwinst vooral voor hen die in een snikheete zaal concerten niet kunnen verteren. Wie dus eens een dagje op Scheveningen komt, Jeet dat hij op de Pier vermaak kan vin- oen, indien hij zich minder aangetrokken gevoelt tot de groote Kunst-concerten en naar eenvoudiger genoegen zoekt. Het blijft een gebrek cat alle hazard-spel op de badplaats verboden-is, vooral omdat op alle andere badplaatsen in het bui tenland een attractie is. Wanneer het spel «nnen grenzen werd gehouden zou dat Joch heusch niet zulke vreeselijke gevolgen hebben. Nu er «iets van dien aard is is het ccn tekort en zal het gebrek altijd een na- (teel blijven. Trouwens veel medewerking Vao de overheid heeft de badplaats nooit gehad. De winkels bijvoorbeeld moeten er, evenals in de stad, om negen uur dicht. Dit ls grenzeloos bespottelijk, maar de vroede vaderen van Den Haag begrijpen dit niet. ten badplaats heeft bizondere eischen en het is een dwaasheid om die te negeeren, tenzij men dan er op uit is om de badplaats op zich zelf als iets minderwaardigs te be schouwen, hetgeen helaas velen in hun bin nenste waarschijnlijk wel doen. Voor Den Haag beteekent Scheveningen zeer veel en het ware daarom te wenschen dat dit beter werd beseft. Tal van congressen komen ook dit jaar weer naar onze badplaats en er kan niet genoeg voor gezorgd worden dat er vertier en afleiding is. In dit opzicht laat Scheveningen al jaren lang veel te wen schen over en vooral de Belgische „con currenten" weten dit met succes te benut ten. Een afzonderlijk beheer en beleid voor de badplaats ware zeer gewenscht aan de invloeden van allerlei politieke kibbela rijen moest, een dergelijk belang onttrok ken worden. Helaas een vrome wensch EIBER. De buitenlandsche reis der Kon. Familie. De correspondent van „de Maasbode" te Genève meldt In verband niet het aanstaande bezoek van de Koninklijke familie aan Zwitserland verneem ik, dat het hoofdverblijf ditmaal Kehrsiten zal zijn, een aardig, mooi plaatsje aan het Vierwoudstedenmeer, niet ver van Luzern en aan den voet van den Bürgen- stock gelegen. De voormalige Duitsche keizer. De voormalige Duitsche keizer en zijn gemalin, vergezeld van haar jongste kinde ren, brachten Zaterdagmiddag een familie bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk. Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei 1925 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1238 schepen, met. 1.880.761 netto reg. ton, waarvan 2 zeil schepen, met. 1769 netto reg. ton en 10 zeelichters, met. 5553 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1012 schepen, ipet 1.569.233 netto reg. ton. In Mei 1924 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1106 schepen, met 1.590.952 r.etto reg. ton, waarvan 6 zeilschepen, met. 4776 netto reg. ton en 13 zeelichters, met 8260 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 969 schepen, metende 1.414.016 netto reg. ton. Sedert 1 Januari 1925 zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 5393 schepen, met. 7.892.574 netto reg. ton, tegen 4488 schepen, met 6.481.170 netto reg. ton in de eerste vijf maanden van 1924. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 4460 schepen met. 6.599.044 netto reg. ton, tegen 3908 schepen, met. 5.742.112 netto ton in hetzelfde tijdvak van het vórig jaar. Het Troelstra-oord. Naar „het Volk" verneemt heeft het be stuur van het Nederl. Verbond van Vak verenigingen in zijn Vrijdag gehouden vergadering besloten, aan de binnenkort te houden hoofdbesttirenvergadering voor te stellen van het Troelstra-oord een aparte stichting met eigen beheer te maken. De exploitatie van de stichting zal in verbin ding met het instituut voor Arbeidsont- wikkeling worden gevoerd. Verder werd besloten vijf socialistische aichitecfen uit te noodigen een ontwerp te maken van het voor her Troelstra-oora te stichten gebouw. Vooraf zal over de inrich ting van den bouw met alle nitgenoodigde architcten overleg 'worden gepleegd. VLISSINGEN, 2 JUNI. De Pinksterdagen. Het weer dat zich Zaterdag, door zijn guurheid, slecht liet aanzien voor de ko mende feestdagen, heeft zich goed gehou den. Wel was er Zondag veel wind, die vooral aan' de badgelegenheid hinderlijk was, maar gelukkig heeft dit niet al te veel invloed gehad, naar het ons toescheen. De badstoelen waren tenminste Zondag, toen we in de late middaguren een kijkje aap het strand namen, allen bezet. Ook hoor den we, dat de opzweepende golven geen bezwaar geweest waren voor een honderd tal Belgen om zich het Stof daardoor te la ten afspoelen. Dat zijn voor deze feestda gen niet de eenige vreemdelingen geweest en vooral gisteren zijn er van tal van kan ten heel wat personen hierheen gekomen. Dat kwam per fiets en per motor, per auto bus en tram en deze laatste had het in de middaguren zoo druk, dat en diensten, ge reden werden met dubbel materiaal mo tor met twee aanhangwagens, gevolgd door motor met drie aanhangwagens. En we hebben ze verschillende malen overvol zien aankomen. Alle vervoermiddelen waren voor dezen dag goed en we hebben met genoegen naar dien auto-vrachtwagen ge keken, die over de Badhuisstraat voortsnel de, met zich* meevoerend een lachend, joe- iend gezelschap van aankomende staatsbur gers en staatsburgeressen. Tal van menschen zijn, met het mooie weer van gisteren, de buitenwegen opge gaan en op den Koudekerkschen weg we melde het gisterenmiddag van wandelaars, die een levende haag vormden voor de tal rijke fietsers en auto's, die zich door, die mooi-beschaduwóe laan bewogen. De Friezen in Zeeland. Wie gisterenavond het voorrecht had te- genwoorlig te zijn bij de uitvoering van de Friezen in „Britannia" en het waren er zeer velen, zullen ongetwijfeld allen hoogst vol daan zijn huiswaarts gekeerd. Het was ons al ter oore gekomen, dat er voor het concert veel belangstelling be stond. Het verwonderde ons dus niet de groote zaal gevuld te zien met een be langstellend publiek. De naam van den di rigent, als componist een goede bekende, gaf ons-den waarborg, dat hetgeen geboden zou worden goed zou zijn. Zijn compositie „Lentenacht", dat alhier tweemaal met groot succes onder leiding van den heer Sturm werd gezongen en de vele liederen voor gemengd koor van zijn hand deden ons verlangen kennis te maken met dezen hoogst bekwamen musicus. Het koor, dat onder zijn leiding staat heet niet de Frie zen, zooals we ze hier maar huiselijk heb ben aangekondigd, maar „de Straatzan gers". Het doel is mede te werken aan de veredeling van den volkszang en als mid del daarvoor gebruiken ze de gelegenheid 's zomers iederen Maandag een uitvoering te geven op de straat in Leeuwarden, welke poging altijd weer met het ademloos luisteren van een overtalrijk publiek wordt beloond, 's Winters wordt gezongen in een zaal. Het lijkt ons een daad, die getuigt van groote liefde voor kunst en volk te zamen, een daad den „edelen Friezen" waardig. Om negen uur uit Leeuwarden vertrok ken, hadden ze den geheelen dag gereisd vóór ze in „Britanniade vermoeidheid en ontbering, noodzakelijk aan een lange reis verbonden, konden vergeten^en verkwikt en in de beste stemming bestegen ze het podium. Toen het gordijn was weggetrok ken en we die vrouwen en mannen in hun prachtige gedistingeerde kleederdracht za gen zitten, konden we alleen maar het feit betreuren, dat het penseel van een kunst schilder dit rijke tafereeltje niet voor ons kon vereeuwigen. Zooals ze er uit zagen, beschaafd, frisch en guitig, zoo was ook hun zang van het begin tot 't einde. Het Zeeuwsche Volks lied, dat goed op toon werd gezongen en dat gevolgd werd door het Friesche, waar bij we direct al kennis maakten met de mooie bassen, had ons hart al ontsloten voor deze keurige groep. Als derde num mer werd gezongen Do (vertaald destijds), gecomponeerd door den dirigent. Wat een voorrecht voor een koor liederen te zingen door den leider zelf gemaakt 1 Alles wat hij fijn en mooi heeft gevoeld kan hij ze zelf meegeven en uit laten beelden en het moet, me van 't hart, dat bij al 't aardige en geestige en frissche wat ten gehoore is ge bracht, de uitbeelding van de liederen van den heer Paardekoper zelf het beste was. In het derde nummer kwamen de sopranen heel mooi naar voren zonder te sterk te domineeren. Het gaf ons even de sensatie van „de Wognunimers", ofschoon ik er di rect aan toe wil voegen, dat dit koor iets zeer persoonlijks behoudt. Het gevaar voor a capella-koren om gemakkelijk in een zekere brave sleur te vervallen is blijkbaar overwonnen, want geen enkele maal maak te de verveling zich van ons meester. No. 10, het Oud-Hollandsche liedje van een sneeuwwit vogeltje, dat zonder muzi kale pretentie was, maar daardoor niet veel gemakkelijker te zingen, werd gevolgd door „den uyl die op den pereboom zat", gecomponeerd door den heer Paardekoper zelf. Hier liet de componist zich kennen van zijn geestige zijde en de humor, die hij erm wist te leggen, spiegelde zich af op de gezichten der koorleden, die geen oogen blik de gebaren en mimiek van den meester uit het oog verloren. Het zou mij te ver voeren eik nummer uitvoerig te bespreken en ik wil me dus bepalen tot enkele kleine opmerkingen over de volgende nummers. In no. 14, het danslied in Mei, waren de sopranen even te zwak en niet geheel zui ver, wat ze uitstekend herstelden in no. 18 „Domme Hans". Het nummer vcor mannenkoor „de Apo theker", een muzikaal grapje, waarbij de mimiek van de heeren zangers 50 van het succes voor haar rekening had, sloeg bij 't publiek geweldig in. Het slot van de afdeeling liederen „het Lied van de Mole naarster" werd fleurig en vol gloed gezon gen en hiernd hadden de zangeressen en zangers de rust van de pauze wel verdiend. Na de pauze wachtte ons de vertolking van een zangspel „Fryske Trou", geschre ven door Y. C. Schuitmaker. De eerste drie fragmenten waren oorspronkelijk maar ge maakt en dienden om uitgevoerd te worden bij de onthulling van het standbeeld van Waling Dijkstra, bekund Friesch dichter. Toen den heer Schuitmaker, in verband met de foiklorische feesten onder leiding van den heer v. d. Ven te Arnhem, verzocht werd iets te maken, besloot hij de 3 frag menten uit te breiden, te voorzien van een Hollandsche inleiding en was zijn doel de Hollanders nader te brengen tot het werken en leven der Friezen. De inleidster, ik wil haar noemen „de Friesche Maagd", zooals ze daar stond met de vldg in de hand, declameerde, goed gearticuleerd en met duidelijke stem, de aankondiging voor de verschillende liede ren. Ze vertelde ons, dat de Friezen, on wrikbaar trouw als ze waren aan land en taal, niet wenschten te vervallen in een dor provincialisme, maar tot ons kwamen als broeders, zusters, leden van één huisgezin. Ze wenschten ons nader te brengen tot hun arbeid, spelen, bedrijven en sport en als eersten in de rij noemde ze de verzorgers van het vee. Het koor zong voor ons van de liefelijk heid van den zomermorgen als de menschen naar de weiden trekken om de koeien te melken. Dan volgen als tweede groep de maaiers, die onvermoeid op het onbeschutte land in de felle zon het werk volbrengen. Het lied, dat op populaire volksmelodie was gezet en goed werd gezongen, had evenals het eer ste veel succes. Dan volgt de zang van de boeremeiden. Terwijl ze de liedjes goed duidelijk sprekende zingen, acteeren ze zóó aardig, dat menige „stadman" het er op zou wagen van zóó'n Friesch boerin netje met den bezem te krijgen. De zang van de schippers en van de hardrijders en hardrijdsters tooverde ons plotseling de Friesche meren en ijsbanen voor oogen en nadat tot slot de Skotse Trije was gedanst, de nationale dans, waarin de harmonie van lijf en kleur tot haar volle recht kwam, brak het publiek in een warme hulde los. De voorzitter van de V. v. V. V. sprak nogmaals een woord van welkom en uitte zijn dankbaarheid voor de wijze waarop ct. 'i'ï'rvt en koor de Zeeuwen hadden laten genieten v#/* kunst en gebarenspel. Hij hoopte, dat de Friezen en de Zeeuwen el kander, trouw zouden blijven, wenschte ze veel succes toe op de komende tournée en eindigde met een driemaal „Zij leven hoog", dat door 't publiek dankbaar en vol daan werd overgenomen. Son ja. Werkloosheidsbesluit. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft krachtens het „Werkloosheids besluit 1917" goedgekeurd het reglement voor de Werkloosheidsverzekeringskas voor werklieden, werkzaam in de metaalin dustrie te Vlissingen en omstreken, uit gaande van de Vereeniging van Ambtena ren, Bazen en Werklieden in de metaalin dustrie „Schelde" te Vlissinen.g Het subsidie ten behoeve van deze kas wordt verleend van 4 Mei 1925 af. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Vlissingen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei in de rijks postspaarbank ingelegd ƒ43205.89 en te rugbetaald 35742.23. Provinciaal Padvinderskamp. Het provinciaal kamp der padvinders in de duinen nabij Koudekerke, wat meege maakt werd door nagenoeg alle Zeeuwsche troepen, is zeer bevredigend verloopen, hoewel het weer aanvankelijk niet al te welwillend was. De band tusschen de ver schillende afdeelingen alsmede tusschen de neutrale en de christelijke troepen is door een paar dagen in de heerlijke, vrije na tuur, die geen verdeeldheid kent, maar een harmonisch geheel vormt, ten zeer ver sterkt. Zondagavond hield ds. Ten Kate een godsdienstoefening, terwijl onder leiding van het algemeene kamphoofd, dr. Jens, Maandagavond een interessant kampvuur werd gehouden. Bij de laatste gelegenheid werd hopman Van Dijk gehuldigd wegens zijn veeljarig, uitstekend leidersschap en' mocht naast zeer waardeerende woorden ook enkele leuke souvenirs, die van de waardeering van bestuur en «jongens getuigden, ontvan gen uit de handen van den heer Ad. Mets Jr., afdelingsvoorzitter en den patrouille- ieider Van Os. Vreemdeling. Een Lithauer, die in Engeland was ge weigerd, wegens gemis aan de noodige geldmiddelen, keerde met de maiboot naar hier terug. Hij is onder politietoezicht ge steld, in "afwachting van zijn voorgenomen vertrek naar Portugal. Baldadig. Zondagnachtarresteerde de politie een jongeman, die uit louter baldadigheid, op het standbeeld van Michiel de- Ruyter was geklommen. Tegen dien jongeman werd proces-verbaal opgemaakt. Vechtersbaas. Gisterenavond verleende de politie assis tentie in een café, alwaar een vechtlustig varensgezel, onder drankmisbruik, een woordenwisseling kreeg met een ander cafébezoeker. Deze woordenwisseling leid de tot een schermutseling, waarbij ook 2 ruiten werden gebroken. Tragisch. Zondagmorgen vonden burgers een ouden nian op straat liggen, gekleed in nachtgewaad. Toen men den man wilde opnemen, bleek het dat hij reeds was over leden. Een ingesteld politie-onderzoek heeft uitgewezen dat de oude man, die gebrekkig ter been was, om onbekende redenen des nachts de echtelijke woning had verlaten en de straat was opgegaan, waarbij hij, naar vermoedt wordt, een toeval heeft gekregen. Bij het Zaterdag jl. te 's-Gravenhage ge houden examen voor leeraar Ned. alf. kort schrift „Groote" slaagde onze stadgenoot de heer M. van Beers, leerling van den heer Sinke. Zendingsdag te Valkenisse. De Geref. Kerken in de classis Middel burg hielden 2en Pinksterdag een zeer goed geslaagden Zendingsdag te Valkenisse. Ds. Heij van Koudekerke opende deze samenkomst met het laten zingen van Ps 68 9 en 10 en gebed. In zijn openings woord wijst spreker er op, dat er is een biijvend bevel tot zending drijven. Het moet hier komen tot het uitzenden van een 2en missionairen dienaar dit te bevorde ren is ook het doel van dezen zendingsdag. Als eerste speker treedt op ds. 1. K. Wes- sels van Veere. Deze wijst er op, dat het met het oog op den tegenstand noodig is dat er meerdere krachtsinspanning wordt ontwikkeld maar dan met verstand. Even als koning David deed moet er ook bij ons zijn een wachten, totdat God doet hooren een geruisch in de toppen der moerbeziën- boomen, maar dan moet het ook haasten zijn. Zulk een tijd is er thans in den zen- ditigsarbeid. Het Evangelie vraagt om de alleen-heerschapppij dat kan alleen vrede en rust voor het hart schenken alle an dere godsdiensten kunnen dit niet, omdat het Kruis er in ontbreekt. Onze bekendheid met het Evangelie legt ons een plicht op t.o.v. de zending. Van den zegen, dien God geeft op het werk. mogen de arbeiders zeif ook iets ontvangen. Nadat de eerste 2 coupletten van Een vaste Burg gezongen zijn spreekt ds. Schoenmakers van Katendrecht. Spr. wijst op den apostel Paulus, die het werk der zending bepleit met te constateeren, dat de heidenen mede-erfgenamen zijn des nieu wen Verbonds. De Jood wilde eigenlijk zijn roeping niet verstaan. Ook Petrus' houding tegenover Cornelius bewijst dit. Ook voor ons is er gevaar, omdat het werk der zen ding zoo ver afligt, dat we verslappen. Dit valt echter weg, als we bedenken, dat de heidenen met ons erfgenamen der beloften zijn. Niets is voor het werk der zending schadelijker dan verflauwing en verslapping in de actie. Daarop legt Satan het toe. Zij er dan een standvastig en onbeweeglijk staan in den Heere. Na de pauze wordt gezongen Ps. 138 1, waarna ds. Van der Veen van Goes het slotwoord spreekt. Spreker wil daartoe drie vragen stellen le. verstaan wij onze roe ping t.o.v. de zending 2e. volbrengen wij t.o.v. de zending onze roeping ook naar eisch en 3e. als we nu. eens getrouw worden mogen wij dan ook zegen verwachten. Aan de hand hiervan wordt aangetoond le. dat met dankbaarheid mag geconstateerd wor den. dat het werk veel beter is dan vroe ger 2e. dat onze roeping volbracht moet worden door onzen persoon als we een roeping moeten gevoelen, door ons offer en vooral door ons gebed 3e. Ja. Daarvoor staan Gods beloftén en ook de historie borg. Ds. Heij sluit deze samenkomst en hoopt dat het gesprokene zal bewaard worden. Ds. Van der Veen gaat voor in dankgebed. kerk- en schöolnieuws Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Heden en morgen wordt de algemeene vergadering van genoemde vereeniging te Middelburg gehouden. Gisterenavond heeft een wijdingssamen komst plaats gehad, waarin as. W. A, B. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Vlissin gen, en ds. J. H. Telkamp, Geref. predikant te Middelburg, als sprekers zijn opgetreden. Predikantsopleiding bij de Ger. Gemeenten Vorige week is door de Generale Synode der Geref. Gemeenten besloten naast ds Den Hengst, van Leiden, nog een docent te benoemen. Als zoodanig werd door de Synode ds. G. H. Kersten, van Ierseke, aan gewezen. Deze wenschte echter de benoe ming nog in beraad te houden. De commis sie van toezicht werd gemachtigd bij even tueel bedanken van ds. Kersten een ander predikant te benoemen en zoo noodig het getal onderwijskrachten te vermeerderen. Genoemde commissie wordt gevormd door ds. H. Kieviet Jzn,, ds. J. Vreugdenhil, ds. G. H. Kersten (e.v. te vervangen door ds. A. de Blois), ds R. Kok, ouderling H. van den Berge en .ouderling H. van der Tholen. Predikanten-conferentie. De zeeuwsche Geref. Predikanten-confe rentie wordt Dinsdag 9 Juni te Middelburg gehouden. Ds. W. Moene, van Oostburg, en ds. G. B. Wurth, van Oost- en West-Souburg, hopen een referaat te houden. Laatstge noemde over „Antithese en Synthese". Gemeentelijke Handelsavondschool. Voor volledigheidsdiploma moet gelezen worden „volledig" diploma. In de toespraak tot welkom zijn uitgeval len de namen der heeren A. C. de Baare, vertegenwoordiger der commissie van toe zicht op het lager onderwijs en Van Aart- sen en Hoste, resp. oud-leider en oud- leeraar aan de inrichting. De woorden, die de'heer Reijne tot de scheidende leerlingen richtte, deden uitko men de groote inspanning, die de leerlingen hadden getoond om tot het resultaat te komen de groote opofferingen, die ze zich hadden moeten getroosten doof 5 jaar lang avond aan avond, zoowel in den winter als in "t voorjaar, te moeten werken na de dag taak volbracht te hebben. Na hierop 'te hebben gewezen, verzocht hij den wethou der van onderwijs de diploma's uit te rei ken. Deze liet deze plechtigheid voorafgaan met een rede, waarin hij wees op 't ge wicht van dezen avond voor zoovele jonge lui, die nu hun 5 jaar hard werken met succes bekroond zagen. Hij sprak de hoop uit, dat na de noodige rust zij weer zullen verlangen aan 't werk te gaan. Hij wensch te leider en leeraren geluk met het succes, dat bewijst, dat de school reden van be staan heeft en verzekert, dat het gemeen tebestuur trotsch is op deze inrichting. In het vervolg na de uitreiking wijst de wethouder er op, dat de jongelui zich niet moeten laten ontmoedigen door de tijden van malaise, die we thans doormaken. Hij wijst hen erop, dat het bezit van hun kennis hun in de toekomst van veel nut zal blijken te zijn en wenscht hun toe, dat er zegen moge rusten op hun werk, dat hedenavond zoo schitterend werd bekroond. Nadat een der leerlingen bedankt had voor de woorden van leider en van wet houder, nam de heer Reijne nog even het woord om de scheidende leerlingen op 't hart te drukken dat dit einddiploma niet het einde der diploma's mocht zijn voor ve len der nu vertrekkenden, nl. voor hen, die daarmee in de toekomst voor zich en de hunnen zullen kunnen zorgen. Maar ook voor de anderen, want, is deze inrichting ook de aangewezen gelegenheid voor leer lingen, die einddiploma M.U.L.O. of eind examen 3 j. H.B.S. hebben en de handels loopbaan willen volgen, ook andere diplo ma-bezitters vinden "aan deze school gele genheid hun kennis der talen en van het boekhouden enz. te vermeerderen. Hij wees hen er op, dat ze niet den arbeid moesten schuwen, maar steeds door moesten wer ken en een ideaal voor oogen houden. Met een handdruk namen de leerlingen daarna afscheid van hun leeraren. marine en leger. De commandant van Hr. Ms. „Java" heeft dezer dagen bericht ontvangen, dat het hoofdbestuur van de Kon. Nederland- sche Vereeniging „Onze Vloot" besloten heeft, voor genoemden kruiser aan te bie den een speciaal voor dat doel te gieten scheepsklok, voorzien van een toepasselijk inschrift. Tijdens de van 8 tot II Juli te Groningen plaats vindende algemeene vergadering van „Onze Vloot" zullen aldaar aanwezig zijn de mijnlegger Hr. Ms. „Douwe Aukes" en twee torpedobooten. Blijkens de jongste mailberichten is het luitenant ter zee 3e klasse C. J. \V. van Waning, geplaatst aan boord van de onder-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1