Iflissingsche Courant Tweede Blad MIIIMfi 29 MEI 1929. h. 129 FEUILLETON ZOMERTIJ D. Vervolg Binnenland Land= en Tuinbouw Het Dagboek van Hansje Teddybeer VAN DE VAN STOOMTRAM WALCHEREN. In de heden ten kantore der naanilooze vennootschap te Koudekerke gehouden al- <remeene vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag over 1924 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen De einduitkomst van het exploitatiejaar is wederom ongunstig, hoofdzakelijk ten gevolge van de concurrentie der vracht auto's en autobussen, welke in tegenstel ling met de tramwegexploitatie door geen bezwarende wettelijke bepalingen gebon den zijn. Een belangrijk tekort zal op nieuwe re kening moeten worden overgebracht. Van de 4 obligatieleening 1904 wer den 17, van de 5 1906 2 en van de 5 1918 één obligatie uitgeloot, van de beide laatste zijn nog resp. 64 en 9 obligaties in omloop. Door de 5 locomotieven werden 111.906 K.M. of 305 K.M. per dag afgelegd. In het wagenpark kwam geen verandering en de werktuigen in de werkplaats werden ook dit jaar niet uitgebreid. Het ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hunne gezinnen vor derde dit jaar van de maatschappij een be drag van 293.47. Het pensioenfonds vermeerderde van f35935.52 tot ƒ40009,78/», terwijl over 1924 ƒ3000 er in zal worden gestort. Het vernieuwingsfonds weg en werken steeg van 120.633.77 tot 121.257.08 en krijgt over 1924 4765.25, terwijl die cijfers zijn voor het vernieuwingsfonds rollend mate riaal 40357.90V2i ƒ44921 en ƒ3044.03. Bo vendien steeg het buitengewoon vernieu wingsfonds van 3131.661/ tot ƒ3241.27. Buitengewone ontvangsten werden gere serveerd tot een bedrag van 12449.92/j, verminderd met gedeeltelijke dekking van het verliessaldo 192-3 10321.39%,blijft dus ƒ2128.53. Ter bevordering van het verkeer werden verschillende maatregelen genomen. De met 1 Januari 1923 afgeschafte ééndaagsche retourbiljetten werden 13 Maart weder, doch tegen lagere prijzen dan voorheen, afgegeven op enkele trammen op markt dagen te Middelburg,'ingaande 4 Mei op Zondagen, ingaande 1 Juli op Dinsdagen en Woensdagen in alle trams, dit laatste alleen voor Juli en Augustus. Ook aan het rechtstreeksch verkeer met de Nederl. Spoorwegen kon, door opname van Vlissingen in dat verkeer en door het verkrijgbaar stellen van enkele reiskaarten op de Nederlandsche Spoorwegen naar Domburg of omgekeerd, uitbreiding wor den gegeven. Door al de bovengenoemde maatregelen werd het aantal reizigers vrij belangrijk opgevoerd, doch was het gelde lijk resultaat, door de gemiddelde lagere opbrengst per reiziger, niet veel hooger. De nog steeds toenemende concurrentie op het gebied van goederenvervoer was oorzaak, dat de verwachting wel teleurge steld werd. Het bietenvervoer was belang rijk grooter dan in 1923, al bleef het be neden de verwachting, daar de gemiddelde opbrengst der bieten per H. A. beneden de raming was. Het pulpvervoer, alhoewel grooter dan het vorig jaar, bereikte echter niet de hoogte van 1922. Het bietenvervoer be droeg 14 millioen K.G., tegen 10 in 1923, 7 in 1922 en 16 in 1921. Het vervoer van bouwmaterialen, land bouwproducten en melk in bussen leed on der de concurrentie van vrachtauto's en gebruik van eigen vervoergelegenheid Voor het vervoer van hooi en stroo per wagen werd een speciaal tarief ingevoerd, de resultaten echter waren tot nu toe ge ring. In de prijzen van brandstoffen voor de locomotieven trad in den loop van het jaar een vrij belangrijke verlaging in, daarvan kon gedurende het 2e halfjaar worden ge profiteerd. De bruto-ontvangsten hebben bedragen 96323.141/9, waarvan 40983.26 aan per Vertaald uit het Engelsch. „Laten we niet zoo dwaas hierover doen", zeide ze. Van de straat klonk de muzikale toon van den „Gabrielte'-hoorn van Donald's wagen. Het teeken dat hij er was. „Ik verbied je om te gaan. Ik sta op het punt om boos te worden. Violet." „Je zoudt toch niet willen dat ik dat bij woonde „Goede hemel riep hij „je hebt vast besloten om mij te kwellen mij tegen te werken. Ik mag gehangen worden als ik je toestemming geef om met een anderen man uit te gaan. 't Is al te ver gegaan en hel zal hier eindigen." „Hoe durf je." „Je denkt dat ik je niet meer lief heb nu je hebt ongelijk. Ik ik heb je on eindig lief ie bent mijn vrouw o men valt wel eens in de oude sleur, dat weet ik. Ik wou dat ik precies zoo was, als jij het wenscht. Ik zal mijn best doen, maar ik mag gehangen worden, als ik nu mee gaande zal zijn. Of deze jongen zal rechts om keert gaan öf „Of wat r „Of je zult in een verlaten huis terug- keeren." „Werkelijk zeide Violet. „Ik meen het." „O, dat is goed", antwoordde ze, met een schitterende kleur op iedere wang, „als jij mijn gaan naar de opera met een vriend een voldoende reden vindt om me te verla ten, dan heb ik daar niets tegen te zeggen. Goeden avond „Violet De kamerdeur sloeg luid achter haar dicht. Een oogenbiik later hoorde hij haar stem beneden op straat zich verontschul sonenvervoer, abonnementen en militair vervoer (van gewoon personenvervoer ƒ39642.35 met 138.645 passagiers tegen 38542.45 en 125.055 in 1923) en 55339.88 /2 aan goederen-, postvervoer en buitengewone ontvangsten. Aan goederen vervoer alleen ƒ38237.36 tegen ƒ38042.07 in 1923. De bruto-ontvangst per dagkilometer be droeg ƒ9.66/» tegen ƒ9.88/» in 1923. Gemiddeld werden per dag vervoerd 378 reizigers met een opbrengst van 108.301/, de gemiddelde opbrengst per reiziger be droeg alzoo ƒ0.281/» tegen 0.30/2 in 1923 en 0.33/2 in 1922. De exploitatie-uitgaven bedroegen de som van ƒ89.145.47 of ruim 92 der ont vangsten in 1923 bedroegen zij 92009.83. Het overschot op de exploitatie is 7177.67/2, verminderd met betaalde rente ad f5503.76 en aflossingen ad ƒ3000, is 1326.06y2 verlies. Hierbij komen de reeds genoemde bedragen voor het pensioen fonds ad 3000, de vernieuwingsfondsen ad 4765.25 en 3044.03 en het nadeelig saldo 1923 ad I846.37<y>, is totaal een verlies van 13981.74 Voorgesteld wordt dit verlies gedeeltelijk te dekken uit het onder het hoofd „Geser veerde buitengewone ontvangsten" aanwe zige bedrag van ƒ2128.53 en het restant ad ƒ11853.21 op nieuwe rekening over te jjnengen. De winst- en verliesrekening geeft de volgende debetposten: saldo a.p. 1846.37*, algemeene dienst 17025.73/», tractie ƒ31178. mouvement 8130.69, werkplaats 15312.77/2, lijn en telefoon 15961.56, onderhoud gebouwen ƒ1536.71, rentereke ning 5503.76, aflossing 5 leening 1906 ƒ2000, idem 5 leening 1918 ƒ1000. De creditposten zijn de volgende per sonenvervoer 39642.36 goederenvervoer 38237.36 abonnementen 1256.55 post- evrvoer 4802.77 buitengewone ontvang sten ƒ7974.671/ militair vervoer 84.36; pachtsommen overhoeken 2684.06 huis huren 1641.02 en balans voor het saldo ƒ3172.46. De balans geeft de volgende activa waarborgfonds prov. Zeeland ƒ11.000; idem bij het rijk 1024; terreinen 160.707; tramweg- en kunstwerken ƒ446.195; ge bouwen ƒ115.921; locomotieven 56597; rijtuigen en wagens 95603 telefoon 8798 vast materieel 31268 meubilair 1533 debiteuren 8365 kas en kassiers 20897; magazijn ƒ13074; effecten van het vernieuwingsfonds ƒ123.132.; effecten van het pensioenfonds 11462 en winst- en verliesrekening voor het saldo 3172. De passiva zijn aandeelenkapitaal ƒ250.000 lenteloos voorschot van het rijk ƒ245.019 4 Jeening 1904 18000 5 leening 1906 ƒ64000; 5 leening 1918 ƒ9000; te betalen coupons 1801 uitge lote obligatiën 3000 crediteuren 18714; subsidiën ƒ7291 vernieuwingsfonds weg en werken ƒ121.527; idem rollend mate rieel ƒ44921 onafgehaalde dividenden 427 afschrijvingsrekeningen 4 obli gatiën 232.000 5 1906 36000 5 1918 ƒ6000; buitengewoon vernieuwings fonds ƒ3241 pensioenfonds ƒ40009; ge reserveerde buitengewone ontvangsten ƒ2128; reservefonds ƒ692 en aflosstngs- rekening bij het rijk ƒ4980. De nieuwe motor- en rijwielwet Op 1 Juli a.s. zal het nieuw geredigeerde artikel 25 der Motor- en Rijwielwet in wer king treden. Met het oog op het groote be lang van dit artikel voor alle bestuurders van motorrijtuigen laten wij het hier volgen. In geval van botsing, aan- of overrijding met een motorrijtuig op de wegen of rij wielpaden, is de eigenaar van het motor rijtuig of indien het aan het rijtuig aan gebrachte nummer met letter door het be voegde gezag js opgegeven aan den houder de houder aansprakelijk voor de schade, toegebracht aan, niet door dat motorrijtuig vervoerde, personen en goederen, tenzij aannemelijk is, dat de schade is te wijten aan overmacht, daaronder begrepen schuld van iemand, voor wien de eigenaar of houder niet aansprakelijk is. De eigenaar of houder, die het motor rijtuig niet zelf bestuurt, is aansprakelijk voor de gedragingen van dengeen, door wien hij het rijtuig doet of laat rijden. Wanneer het ongeval iemands dood ten ge volge heeft of kwetsing of verminking van digen dat zij zoo laat was, en Donald's vroolijke verzekering dat zij nog bergen van tijd hadden. Toen het geluid van den wagen die weg reed. Loom zakte hij aan zijn schrijftafel neer, met starende 00gen, zijn handen uit gestrekt. Hij bleef zoo een oogenbiik zitten zonder zich te bewegen, dan met één zwaai van zijn armen wierp hij boeken, papieren, aschbakje, alle rommel waar een man zich mee omringt door elkaar en ver brijzeld op den vloer. De deur ging open en de huisknecht, Roberts, trad binnen met koffie. „Neem het maar weer mee", zeide Ben, „ik zal het niet gebruiken." „Goed, mijnheer". Roberts zette het blaadje neer en bukte zich om de gevallen papieren op te rapen. ,;Laat dat maar laat dat, man, dat zou ik je wel gezegd hebben als dat noodig was Hij sprong op en liep haastig de kamer uit. De deur van de ontvangkamer stond open, en hij trad er binnen, zonder de lich ten aan te draaien. Door het raam zag hij een glimp van de nieuwe maan, die boven de boomtoppen stond. Evenals vele praktische menschen was hij bijgeloovig in kleinigheden. Op het gezicht van de maan doorschokte hem ongerustheid. Hij wierp zich op den divan en lag daar wel een uur, terwijl woede ën berouw in hem om den voorrang streden. Na een tijdje kwam Roberts binnen en draaide de lichten op. „Ja, wat is er „Pardon mijnheer, ik zag u niet." „Wat wilde je doen „Ik wilde de gordijnen dichttrekken." „Goed goed De zwaarzijden gordijnen gleden voor de loggiavensters en sloten den nacht buiten. Nadat Roberts dit werkje tot zijn voldoe ning voltooid had, liep hij naar den eenig deel des lichaams, vinden de artt. 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek overeenkomstige toepassing met betrekking tot de personen, die een rechtsvordering tot schadevergoeding hebben, en de wijze waarop de schade wordt gewaardeerd. Ter zake van eenzelfde ongeval is het totaal bedrag der ingevolge het eerste lid verschuldigde vergoeding voor aan goede ren toegebrachte schade, beperkt tot de waarde van het motorrijtuig op het oogen biik van het ongeval, tenzij wordt aange toond schuld van den eigenaar of houder zelf of van iemand, voor wien de eigenaar of houder aansprakelijk is. Ingeval van ge schil heeft de eigenaar of houder aan te toonen tot welk bedrag zijn aansprakelijk heid is beperkt. Het bepaalde bij de vorige leden vindt geen toepassing ten aanzien van schade, door een motorrijtuig toegebracht aan Jos- loopende dieren, aan een ander motorrij tuig in beweging of aan personen en goe deren, welke daarmede worden vervoerd. De rechter kan het bedrag der schade vergoeding beperken, wanneer aannemelijk is, dat het ongeval mede te wijten is aan de schuld van iemand, voor wien de eige naar of houder niet aansprakelijk is. De rechtsvordering tot schadevergoeding ver valt door tijdsverloop van zes maanden te rekenen van den dag, waarop het ongeval heeft plaats gehad. De bij dit artikel gegeven voorschriften laten onverkort de uit het gemeene recht voortvloeiende aansprakelijkheid. Het werksysteem der Tweede Kamer. I11 een nota naar aanleiding van het ver slag over een wetsvoorstel-Dresselhuijs c.s. tot wijziging van het'reglement van orde der Tweede Kamer zeggen de voorstellers, dat door hen niet wotdt ontkend, dat aan het stelsel bezwaren zijn verbonden. Maar daarmede is h. 1". het stelsel niet veroor deeld. De bezwaren van hel gewone afdee- lingsonderzoek zijn in den laatsten tijd zoo helder aan het licht gekomen, dat er alle aanleiding is, met het nieuwe stelsel een proef te nemen. De voorstellers stemmen er mede in, dat de proef in den aanvang zeer bedachtzaam zal moeten worden genomen. Welke voor stellen of proeven van voorstellen door de vaste commissies zullen moeten worden on derzocht, zal, zeggen zij, de ervaring van zelf uitwijzen. De voorstellers kunnen zich niet vereeni gen met het gevoelen van de leden, die het bestaande artikel 54 van het reglement van orde naast het nieuw voorgestelde artikel zouden wenschen te behouden. Naar hun meening bestaat daaraan geen behoefte. Blue Band-reisje. Door de N.Y. Van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam, wordt aan de kinderen van de lezers van het Blue Band-tijdschrift een reisje aangeboden. De adspirant-deelnemers moeten het afgeloopen jaar leerling(e) zijn geweest van de hoogste klasse der lagere school, ambachtsschool, vakschool, indu strie-school, huishoudschool, M.U.L.O.- school, dan wel van de derde klasse H.B.S., gymnasium, lyceum, handelsschool, of van een overeenkomstige inrichting van onder wijs. Zij, die op het eindrapport het hoog ste aantal punten behaalden, komen voor de reis in aanmerking. De oudere leerlin gen, van plm. 16-jarigen leeftijd gaan naar Zwitserland, de jongeren, van plm. 12-jari- gen leeftijd, naar zee en bosch. Een aardig denkbeeld dat in onderwijs kringen zeer sympathiek is ontvangen en dan ook bijzonder geschikt is om den ijver der leerlingen te prikkelen. MARINE EN LEGER. Vergoeding van reis- en verblijfkosten. Door den minister van oorlog zijn re gelen vastgesteld, voor het toekennen van een vergoeding van reis- en verblijfkosten aan dienstplichtigen, die verblijf houden in het buitenland en voor eerste oefening on der de wapenen moeten komen. Deze vergoeding mag ten hoogste bedra gen 50 voor reiskosten en een vergoeding van 2 voor verblijfkosten gedurende den duur van eiken reisdag. School voor verlofsofficieren te Kampen. Bij de op te richten school voor veriofs- officieren, met bestemming voor het garni zoen Kampen, worden ingedeeld Majoor C. M. Donck, commandant de kapiteins P. Kig, L. J. Moggenstorm en fc.. P. H. schoorsteenmantel en opende het deurtje van de klok. „Wat ga je nu weer doen „Ik wilde de klok een uur terugzetten, mijnheer, 't is de laatste dag van den zomertijd." „O, is dat zoo Nu, laat het dan maar, dat zal ik wel -doen." „Best mijnheer, verlangt u nog iets, mijnheer „Neen ja toch. Pak een handtasch voor me in, ik zal dezen nacht niet thuis slapen." „Welke kleedingstukken „O, iets wat ook laat mij maar we ten wat je gedaan hebt Roberts vertrok. Boven de piano hing een portret van Violet, met gefronste wenkbrauwen keek hij er naar. Zij zag er bekoorlijk en jong uit, alleen om de mondhoeken was een zweem van weemoed, al scheen de mond alleen ge maakt om te lachen. Hij had die uitdruk king te voren nooit gezien. Verschillende dingen had hij niet werkelijk niet opge merkt. Hij keerde zich af en bedekte de oogen met onzekere hand. Waarom lag die weemoed om haar rnond Was het teleur stelling Wat had het veroorzaakt Ge brek aan zonneschijn, zonneschijn, waar mee hij haar had kunnen omringen Ver geleken bij den doorsnee-echtgenoot was hij een goede man. Die „charme" waar zij naar hunkerde wat was dat eigenlijk voor een eigenschap E11 waar kon die nog een plaatsje vinden in het bestaan van iederen da<* En plotseling zag hij ontstel lend duidelijk in, dat in de werkelijkheid van het huwelijksleven de wil en de macht om te bekoren een opoffering beteekenen op de laksheid. Hij herinnerde zich nu wel vele vluchtige ingevingen om haar plezier te doen, of wat vreugde tg bereiden, inge vingen, die door een zekere laksheid niet in een daad waren omgeze't. „Ja, hemel riep hij uit, zij heeft gelijk, 1 Natuurlijk heeft Hans Mimi dadelijk ge haald om van 't nieuwe wonderlijke geval getuige te zijn. „Ik zal jullie naar het vis- schenrijk brengen", zegt Kabouterkoning en maakt ons samen weer even klein als hijzelf is. 3 We stijgen dan snel op onze luchtpaar- den. „Goed vasthouden, Mimi roep ik. Maar ja, ze zit fijn. „Vooruit maar", com mandeert de koning. En dan gaan we. Haan de eerste luitenants P. I. H. de Roos, A. K. Langenhager, D. F. Hendriks, W J. K. Baaij (tot 1 October a.s.), N. J. Tielrooij. J. G. Berghuijs, B. F. C. de Hos- son, J. Maliinckrodt, H. W. Lenderink, J. D. J. Couvée, P. J. de Broekert, A. F. Stef- fen, A. R. van der Woudt, P. G A. Forta- nier en de tweede luitenants I. L. Uijter- schout en J. H L. Bos (militaire admini stratie). Geestelijke verzorging van marinepersoneel in ïndie. De geestelijke verzorging van het in Ne- derlandsch-Indië aanwezige marine-perso neel is opgedragen aan ds. D. F. Bartlema als vlootpredikant en pastoor Fleerakkers als vloot-aalmoezenier. Zij hebben den rang van majoor bij de landmacht en dragen de uniform van kapitein-luitenant ter zee. zon der sabel. Het lijkt ons geen gelukkig denkbeeld, zegt het „Vad." om officieren met rang van majoor de onderscheidingsteekenen van overste te laten dragen te minder, waar juist onlangs bij de marine de oudste luitenants ter zee le klasse (kapiteins) ge lijk zijn gesteld met den majoorsrang en een onderschedingsteeken dragen dat den nnjoorsrang aanduidt. UIT DE LANDBOUWWERELD. Dr. P. van Hoek. Wat wel het eerst vermelding verdient, is de mededeeling uit den Haag, dat dr. P. van Hoek binnenkort om gezondheidsrede nen zijn ambt als directeur-generaal van den Landbouw zal neerleggen. Een droeve mare, die ongetwijfeld in alle landbouw- kringen met deelneming en leedwezen zal worden vernomen. Sinds eenigen tijd werd het al gevreesd, dewijl de heer Van Hoek wegens zijn geschokte gezondheid zijn function niet kon waarnemen men bleef echter hopen, dat hij nog zou terugkeeren. in ieder opzicht heb ik haar eigenlijk te kort doen komen." Natuurlijk dat zij zich tot een anderen man gewend had, die bezorgd en oplettend voor haar was, die die eigenschappen bezat, die hij haar in zijn gemakkelijke verblind heid onthouden had. Nu voelde hij met groote duidelijkheid wat hij zich zelf ont houden had, door de gave van gelukkig te maken te verwaarloozen. De warmte van haar glimlach, het dankbare schitteren van haar oogen, de druk van haar hand, de dui zend onbeschrijfelijk teere, lieve woordjes die ieder op zich zelf een parel van groote waarde vormden in den keten van lange jaren dat was alles verkleurd, verwelkt en vergaan door verwaarloozing. Liefde en de wil om gelukkig te maken zijn machtige factors om gelukkig te zijn. Er is een hardnekkig geloof in de ziel van de meeste menschen dat niets onher roepelijk verloren is. Het mooiste wordt dikwijls vergeten of gaat verloren, maar met een weinig moetic kan Tiet terug ver kregen worden. Daar op datzelfde oogen biik zwoer Ben Dalrymple een duren eed dat hij zou trachten, zijn vrouw terug te winnen op de manier 'waar zij waarde aan hechtte. Hij kende het leven te goed om niet te begrijpen dat zijn taak niet gemakkelijk zou zijn, en dat het succes niet zou afhangen van het in kleinigheden naspeuren der aan klachten die zij tegen hem had ingediend en door te verzoeken ze waardeloos te maken. Haar lach mocht niet de prijs van opge volgde voorschriften zijn, maar moest een onverzwakte teederheid zijn na een inge ving van nieuwe denkbeelden. Hij geloofde niet dat ze meer dan vriendschap voor dien kerel Esmond voelde (de duivel hale hem En misschien, wanneer zij de pogingen zou zien, die hij, Ben, zou in het werk stellen om zijn verzuim goed te maken, ze aan dien duivelschen kerel te kennen zou geveu dat hij verdwijnen kon. (Aan welke ge- 2 Dan roept Kabouterkoning uit de lucht een koumeeuw aan. „Kun jij, met 'n paar vrienden ons naar de groote zee brengen, op 't Rotseneilandje?" „O ja", roept de meeuw, „altijd tot Uw dienst 4 Het Rotseilandje ligt verlaten in zee. De golven brullen in 't rond. Maar we zijn niet bang. Kabouterkoning zwaait met zijn staf en roept iets. Wat zal er nu gebeuren (Zaterdag vervolg.) Tal van jaren heeft de heer Van Hoek in verschillende betrekkingen den landbouw gediend gediend met groote kennis van zaken, met al zijn gaven en talenten, en deze waren vele. Hij droeg den landbouw een warm hart toe, en was dan ook op landbouwvergaderingen een welkome gast. Zijn eenvopd en gemoedelijkheid, die hem toegankelijk deden zijn voor ieder, zijn groote rechtschapenheid, welke door nie mand werd betwijfeld, maakten hem ge- eerd en bemind. Zijn macht was beperkt hij vermocht niet steeds wat hij wel wenschte en wilde maar zeer veel is door hem voor de belangen van den landbouw gedaan. Bij alle gelegenheden hield hij den landbouwers voor, dat zij zich nauw moes ten aaneensluiten, hun kracht moesten zoe ken 111 organisatie. Het „Organiseert U lag hem steeds op de lippen. Aan de tot stand koming en ontwikkeling der land bouworganisatie heeft de heer Van Hoek dan ook een belangrijk aandeel gehad, 't Zal hem pijn doen te scheiden zooals het velen, zeer velen, zal smarten, dat hij heen gaat. De landbouw verliest in hem een trouw en warm vriend, en als zoodanig zal men hem nog zeer lang blijven gegden- ken. De nieuwe Coöperatie-wet. In de April-afieevring van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden eenige cijfers gegeven omtrent het coöperatiewezen in ons land. Uit die cijfers blijkt, dat ook en vooral op het gebied van den landbouw de coöperatie toepassing heeft gevonden. In 't geheel waren op 1 Januari jl. in Nederland 3120 coöperatieve vereenigingen, waaronder 1453 inkoop-, verkoop- en (of) productie coöperaties van die 1453 waren niet min der dan 1182 in den landbouw. En dan, hoeveel honderden coöperatieve boeren leenbanken zijn er niet. Bijna elke plaats van eenige beteekenis heeft er een. De meeste coöp. vereenigingen heeft men in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, resp. dachtengang en de daarbij gevoegde ver vloeking men duidelijk zien kan, hoe volko men menschelijk Benjamin Dalrymple was). Jaloezie is een zeer sterke macht en ze verdwijnt niet in een oogenbiik, wanneer ze onder de oogen wordt gezien. Graag zou hij geweten hebben wat zich in Violet's geest afspeelde, terwijl ze in de opera zat Geen oogenbiik verbeeldde hij zich dat zij zou twijfelen aan den ernst van de bedreiging dat hij haar zou verlaten. 't Was wreed geweest het moest pijn gedaan hebben Arm kind De gedachte aan het leege huis moest als een last op haar drukken. Hij haatte zich zelf nu dat hij zoo had kunnen dreigen. En toch als ze misschien terug zou komen en zien dat hij er nog was 't Zou moeilijk zijn te con- stateeren bij welk punt Ben het besluit opgaf om zijn huis te verlaten. De omkeer vanzijn plannen(werkte automatisch. Toen Roberts binnen kwam om te vragen of hij een taxi noodig had, antwoordde hij „Dat is niet noodig. Je kunt de tasch weer uit pakken en naar bed gaan." Daarna zat hij wel gedurende twee uur plannen te maken voor de toekomst en luisterde naar het geluid van Violet's thuiskomst. 't Was ongeveer twaalf uur toen hij een auto hoorde stoppen voor het huis en hij hoorde Violet zeggen „Goeden nacht". „Ik moet zien, dat je veilig binnen bent", zeide Donald. Het getik en het omdraaien van den sleutel in heet slot. „Adieu". „Goede nacht". Een pauze, dan „Donald loop niet zoo dadelijk weg kom een oogenbiik binnen, wil je „Ben je niet moe „Neen, ik wil graag dat je nog binnen komt." De voordeur werd zacht gesloten. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 5