Stads= en Provincienieuws SPORT BUITENLAND jlEMËNGD ziekenhuizen en de plannen tot bouw of uit breiding van bestaande, en dat men eind 1924 in Zeeland kon beschikken over 11 ziekeninrichtingen met 370 bedden, d.i. 1.5 bed op 1000 inwoners tegen 3 op de 1000 inwoners in het geheele rijk. In het aantal specialisten is ook groote verbetering gekomen en hoewel nog niet alle specialisten binnen de provinciale grenzen vertegenwoordigd zijn, wat spr. toejuicht, omdat hem de splitsing wel wat ver gaat, kan Zeeland nu tevreden zijn met de beschikbare specialistische hulp, waar onder meerdere personen, die men noemt „reizende specialisten", wat trouwens voor een provincie als de onze zeer gewenscht is. Spr. wijst nu op het operatief ingrijpen, dat veelal noodzakelijk is en waarbij op name in een ziekenhuis eisch is. Vervolgens kwam spreker tot de be langrijke factor bij de behandeling der zie ken, namelijk de hulp van het verplegend personeel, en zette uiteen hoe z.i. bij dit personeel het ethisch moment moet staan boven de materialistische kant van het be roep. Het doel van dat personeel moet dan ook in de eerste plaats opoffering zijn en het lijkt spr. dan ook een gevaarlijke proef als de wetgever met dwingende macht zou wil len ingrijpen in het ingewikkeld raderwerk der ziekenbehandeling en daarbij voor ma terialistische belangen, wat de zedelijke belangen zoowel van patiënt als van verple gend personeel zou kunnen schaden. Ziekenhuisverpleging en wijkverpleging kunnen elkaar niet vervangen, doch wel aanvullen en samenwerkend de verpleging onzer kranken op een hooger peil brengen. Spr. wijst er op hoe de chirurgische af- deeling der ziekenhuizen bevoorrecht is bo ven de interne kliniek, en dit is vooral in Zeeland betrekkelijk nog zoo. Nog slechts enkele jaren geleden vestigde zich in Zee land een specialist-internist. Het is dus niet te verwonderen dat de gelegenheid tot spe- cialistisch-intern onderzoek en specialis tische interne behandeling nog niet groot is. Ten slotte meent spreker dat men zal moeten zoeken naar een gepaste centrali satie der zieken in enkele grootere, volledi ge, noodzakelijk dus kostbare inrichtingen, steunende op een niet te ver doorgevoerde decentralisatie, een decentralisatie, die door haar wijkverpleging de zegeningen der mo derne wetenschap en behandeling ook kan brengen tot op het kleinste gehucht. Doch voor dit alles is noodig wederzijdsch ver trouwen, een elkaar steunen en helpen. Bij alles moet natuurlijk het belang van den zieke op de allereerste plaats staan. De voorzitter bracht hartelijk dank aan den heer van Gelderen voor zijn belang wekkende uiteenzetting en verzocht hem de copie af te staan voor het Bondsorgaan, opdat men het nog eens rustig kan nalezen. Hierna sloot de heer Hammes de ver gadering. Op de Balans stonden een groot aantal auto's klaar en hiermede maakten de con gressisten nu een tocht over Veere, Dom burg en Westkapelle naar Vlissingen, waar gedineerd werd in Grand Hotel Britannia. Zondagmorgen werd voor hen, die nog niet vertrokken waren, vanuit Middelburg een auto-tocht naar Zuid-Beveland ge maakt. VLISSINGEN, 25 ME!. De beperkte Zondagsdienst bij de provinciale booten. Door de vrijzinnig-democratische Staten fractie is geprotesteerd tegen de gewijzig de en beperkte dienstregeling bij de prov. stoombootdiensten op Zondagen. Er is hiervan een interpeilatie aangekon digd in de zomerzitting der Prov. Staten. Monlessorï-avoiid. „De Oude Vriendschap" De voorzitter van dezen avond, de heer F. G. Lemmers, opende namens de Centrale Oudercommissie en de afdeeling Vlissingen van het N. O. G. Zaterdagavond de bijeen komst met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen. Het N. O. G„ de be langen van het onderwijs en zijn dienaren behartigend, vestigt ook zijn aandacht op verschijnselen, gebeurtenissen en stroomin gen. Daarom vond de afdeeling het wel eens wenschelijk door het levende woord te doen aanvullen, wat men leest. Ze meende, dat het onderwerp van dezen avond wel waard was ook eens onder de aandacht der ouders 'gebracht te worden en daarom had het be stuur er van zich in verbinding gesteld met de Centrale Oudercommissie hier, die da delijk bereid was gevonden om mee te wer ken. Ziedaar het ontstaan en de beteekenis van dezen avond. Een spreker over deze stof was gemakkelijk te vinden, waar een hoofdbestuurder van het N. O. G. volkomen op de hoogte was van deze materie, welke bereid was gevonden om op te treden als spreker. Namens beide organisaties bracht de voorzitter dank aan den heer De Vries voor de moeite die hij zich had getroost hierheen te komen. Hoe komt het, dat iemand, die, als spr., reeds zoovele jaren bij het onderwijs heeft „gediend", tot interesse komt voor deze be weging? Iemand, die veel ervaring heeft, die veel doende is in zekere beweging, wordt plotseling in de kaart genomen door iemand, dïe zegtweet je nu wel, wat je doet En als dan iemand komt, die voor vraagteekens oplossingen geeft, dan is hij gauw bereid daarover te gaan nadenken en belang daarvoor te krijgen. Zoo iemand was dr. Maria Montessori, die in Januari 1920 een 4-tal lezingen in Amsterdam hield. Met voorbeelden, ontleend aan 't jeugdle ven van eenige zijner eigen kinderen, be wees spr., dat het geheim met absolute overgave iets aan te pakken niet altijd op haar juiste hooge waarde wordt geschat en dat tegen dit principe o zoo vaak gezon digd wordt. Vandaar dat een der principes van Montessori, waarmee vaak gespot wordt en dat vaak wordt aangevallen is de regel „laat de kinderen haar gang maar gaan geef ze de vrijheid te doen, wat en wanneer ze willen". Waar spr. zich dit in 't begin niet kon indenken, daar hij zich voorstelde, dat het met een leerlingen-aan tal van 35 een „pan" moest worden, heeft hij eenige malen een kijkje in zoo'n klas genomen en opgemerkt, dat het er rustig, zonder wanordelijkheden toeging, alleen ging door de zaal een zacht gezoem als van bijen, dat echter verstomde, als het stilte- spel werd gedaan. En wat zijn de creteria voor een Montes sorischool Daarop gaf spr. het volgende antwoord 1. Ze moet psychologisch opgebouwd zijn (geproportionneerd aan 't kind uit zich zelf moet behoefte geschapen worden tot orde rust.reinheid,schoonheid dit kan, als alles een vaste plaats heeft op 't juiste moment moeten prikkels uitgaan om voedsel te geven aan innerlijken drang tot actie). Hierbij vindt spr. gelegenheid uit te weiden over de „gevoelige periode" bij mensch, dier en plant en wijst op ontwikke ling van tastzin daardoor de kleinen de letter^ leeren aanvoelen, wat het begin is van schrijven en lezen (het kind heeft woordhonger, vandaar het onophoudelijk vragen der kleinen) van gehoor- en ge luidzin. Spr. zag zinnetjes zonder hulp leggen als gisteren was het Vrijdag, mor gen is het Zondag ik werk op Werkspoor. 2. De ruimte moet voldoende zijn om zich vrij te kunnen bewegen, zonder anderen te hinderen. Dft klemt te meer, waar de kin deren graag werken op den grond en daar voor gebruik maken van werkkleedjes. Men moet hier oppassen voor te haastigen aan voer van materiaal. 3. Er moet vrijheid zijn, maar geen on gelimiteerde vrijheid eigen en anderer veiligheid mag niet in 't gedrang komen 't materiaal mag niet voor andere dingen gebruikt worden dan voor bezigheid er moet welgemanierdheid zijn (af en toe les jes in beleefdheid). 4. De innerlijke concentratie moet geëer biedigd worden is een kind intens met iets bezig (mooi moment voor psychischen groei), dan mag het niet gestoord worden dit wekt onevenwichtigheid. 5. Kennis van 't juiste gebruik der leer middelen en de wijze om ze aan de leerlin gen te presenteeren. Dit en de 6e eisch van niet te praten, maar waarnemen (Dante zei het reeds laten uwe woorden geteld worden) zijn beide alleen voor de leidsters. De consequenties dezer principes leiden er toe, dat op weinige uitzonderingen na we denken b.v. aan lesjes in wellevendheid in de Montessorischool geen klassikaal onderwijs is, dat uitgaat van de gedachte alle leerlingen ongeveer op gelijk niveau te brengen, wat een utopie is. Er moet, zal deze school ingevoerd kunnen worden, veel gebruik gemaakt moeten worden van scipticon, schoolwerktuigen, schoolwande- Iingen en toegepasten handenarbeid. Aan het slot zijner rede richtte spr. zich tot de jonge en de aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen in de zaal aanwezig om hen op te wekken langs dezen weg onze leerlingen te redden, o.a. veel verkeerd be grijpen, uit sleur en uniformiteit. De lezing, die bijgewoond werd door tal van autoriteiten, waaronder we o.a. rijks- en gemeente-autoriteiten en den di recteur der Rijkskweekschool opmerkten, werd besloten met een reeks van lantaarn plaatjes, die ons een helderen kijk gaven op het werken in een Montessori-inrichting. Op eenige tafeltjes in de zaal waren heel wat leermiddelen uitgestald en ook waren met losse letters eenige zinnetjes samenge steld, zooals de leerlingen die zelf maken. Overdracht van een gedenksteen. Zaterdagmiddag had op het terrein der woningbouwvereeniging „Goed Wonen" een eenvoudige plechtigheid plaats, nl. de overdracht aan het bestuur der vereeniging van een gedenksteen, welke ingemetseld is in een perceel aan de Schuitvaartgracht. Te ongeveer drie uur vereenigden zich een aantal genoodigden, w.o. we opmerk ten den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. den gemeente-bouwmeester, den heer C. Ouwehand, benevens een op zichter van gemeentewerken, den lieer Kleijsma, den aannemer, architect en de uit voerder van het complex woningen van „Goed Wonen" met het bestuur der bouw- vereeniging, bij bedoeld perceel en nain de architect, de heer M. Vrijenhoek, het woord en bracht dank aan alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Spreker herinnerde er aan dat twee jaar geleden door den burgemeester de eerste steen werd gelegd van deze woningen en hierbij komt nu ook een vastleggen voor de historie, het onthul len van een gedenksteen, welke aan het bestuur der bouwvereeniging is cadeau ge daan. Spreker brengt dank aan den aanne mer, die geheel kosteloos dezen steen ten geschenke geeft, waarna de heer Vrijen hoek den burgemeester verzocht den steen te willen onthullen door de laatste belet selen weg te nemen. Nadat de burgemeester aan dit verzoek had voldaan, zeide hij dat het hemt een be hoefte was het bestuur van „Goed Wonen" geluk te wenschen met de energie door hem betoond en het verkregen succes. Spreker brengt het bestuur dank voor de vele zor gen door hem in het belang der volkshuis vesting gedaan. Het complex gebouwen is een verhooging van Viissings' steden schoon en onze stad mag er trotsch op zijn en wij kunnen den vreemdeling met vrij moedigheid deze gebouwen laten zien. Spr. hoopt dat nog eens de tijd zal aanbreken dat het geheele plan in vervulling mag ko men, hetwelk nu helaas door de malaise stagnatie ondervindt. Spreker wenschte het bestuur succes op zijn moeitevollen arbeid en hoopte dat verdere financieele moeilijk heden achterwege mogen blijven. De voorzitter van het bestuur van „Goed Wonen", bracht vervolgens dank aan den schenker van den steen en aan den burge meester voor zijn bereidwilligheid om de zen steen te onthullen en voor zijn goede wenschen. Spr. hoopte ook dat het geheele plan spoedig voltooid zal mogen worden Tenslotte bracht de heer Sanderse dank aan de autoriteiten en verdere genoodig den, waarna de eerewijn werd aangeboden. Op den eenvoudigen, doch fraaien steen is de volgende inscriptie gebeiteld „Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen". Opgercht 31 Maart 1920. Dag. be stuur L. Sanderse, voorz. L. J. Pieterse, seer. I. P. J. van Aartsen, penn. M. Vrijen hoek, Architect, 's^-Gravenhage. Eerste steen gelegd op 16 Juni 1923 door C. A. van Woelderen, Burgemeester van Vlissin gen. F. Smulders, Aannemer, Breda." Badpaviljoen „Wilhelmina". Ongetwijfeld verhoogt het optreden van telkens wisselende artisten op plastisch en vocaal gebied de aantrekkelijkheid van het gezellige zitje in „WilhelmLna". De beken de kapel „Zeelandia" zorgt, wat het instru mentale gedeelte van de muziek betreft, op uitnemende wijze er voor de oogenblikken, die de bezoekers in de keurige zaal en in de heerlijke veranda doorbrengen, tot nog meer genotvolle te maken. Zeer is dit en semble er op vooruit gegaan, door dat de hier bekende cellist, de heer Vleugels, er mede samenwerkt. Als altijd is zijn vol maakt en beheerscht spel een onwaardeer bare aanvulling of begeleiding, terwijl zijn solo-mummers de toehoorders weten te boeien. Het talrijke publiek wist dan ook Zon dag deze kapel te waardeeren. De soubret te met haar geschoold geluid bracht met haar vroolijke en oolijke liedjes uit haar Hollandsch en Engelsch repertoire de stem ming er in en hield die vast. Haar vertol king verdient zeer zeker allen lof. Naar wij vernemen staan nog de meest gevarieerde nummers op het program, zoo- dat „Wilhelmina" zich wel in een stijgend bezoek zal mogen verheugen. Bond van Christ Zangverenigingen. Bij het te Heinkenszand gehouden con cours van den Bond van Christ. Zangver- eenigingen in Zeeland, behaalde in de eerste afdeeling de vereeniging „Hosanna" alhier, directeur de heer H. van der Graaf 266 punten en een gemiddelde van 6. In de der de afdeeling behaalde „S. D. G." te Oost en West-Souburg, van welke vereeniging de heer Van der Graaf mede directeur is, 215 punten en een gemiddelde van 5 Heden is alhier aangekomen het Duitsche stoomschip „Mars", komende van Reval met een lading hout voor Middelburg. Het afmijnen bij openbare verkoopingen. In het Militair Tehuis te Middelburg heeft een vergadering plaats gehad van de afdeeling Walcheren van den Christ. Boe ren- en Tuindersbond. Door den heer C. Rooze uit Nieuw- en St. Jposland werd in die vergadering ter sprake gebracht het thans bij openbare verkoöpingen van vaste goederen gebruikelijke afmijnen. Naar spr. bekend is komt het voor, dat door het pu bliek' niet opgeboden wordt, omdat men weet, dat straks gemijnd zal worden. Het niet oi laag opbieden, verlokt alzoo de ernstige koopers om ook lager te mijnen dan hun oorspronkelijk plan was. Daarom acht spreker deze methode zeer in hef na deel van den verkooper en komt het hem gewenscht voor van wege de afdeeling een poging te doen om dit gebruik bij openbare verkoopingen af te schaffen Uit de besprekingen, waaraan verschil lende leden deelnamen, bleek dat men deze opvatting wel deelde en verschillende voorbeelden ter staving van die meening werden naar voren gebracht. Ten slotte werd besloten namens, ae af deeling. een verzoek te richten tot de nota rissen op Walcheren om bij openbare ver koopingen, althans zeker bij die van lande rijen, het afmijnen niet verder toe te passen omdat dit soms nadeeelig werkt voor den verkooper en omdat verwacht mag worden, dat bij een rustig opbieden de volle, juis te prijs zal worden besteed. Besloten werd verder aan den Kring. Walcheren der Z. L. M. te verzoeken aan dit adres adhaesie te betuigen. Verduistering door een loopjongen. Door de politie te Middelburg is -aange houden een 18-jarige loopjongen, die zich schuldig had gemaakt aan verduistering van gelden ten nadeele van zijn patroon en die naar België was getrokken, waarvan hij verleden week. weer daar terugkeerde. De jongen is heden aan de justitie voorge leid. SOUBURG. Door den lieer P. S. Buteux is tegen 22 Juni a.s. om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd als burgemeester van Oost- en West-Souburg. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden vulpenhouder bij B. Koens, Vlis- singsche straat B 355. EEN RAAD. Een ongeluk is soms zoo spoedig gebeurd, Te water, te land, of op straat. Al wordt dan de oorzaak ook bitter [betreurd, 't Berouw of de spijt komt te laat. Een enk'le beweging aan 't roer of aan ('t stuur. Verkeerd door den stuurman verricht. Een enkele vonk heeft een oplaaiend vuur En rampen of onheil gesticht. Gooi nooit een bananejiscbil neer op de [straat, Dit is £teeds verkeerd, naar ik meen, Als gij met die slechte gewoonte niet breekt Dan breekt licht een ander een been. X. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. F. A. den Boeft te Kruiningen. Tot hoofd der Christ. Ulo-school te 's-Gravenzande is benoemd de heer A. J. W. van Oosten te Goes, die deze benoe ming vheeft aangenomen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg, Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens overtr. der Inva liditeitswet P. B„ Middelburg, tot ƒ200 b. s. 3 maanden hechtenis overtr. art. 437 Swb. A. C„ Vlissingen, tot 2 X 10 b. s. 2 X 10 d. h. overtr. motor- en rij wiel wet of reglement H. J. van W., Vlissingen, tot 15 b. s. 15 d. h. P. van S., L. van C„ J. H. H„ allen te Middelburg, allen tot 5 b. s. 5 d. h. overtr. art. 427b Swb. J. M„ Se- rooskerke, tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. PaardenwetA. C. N„ Nieuwland, tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. Binnenaanvarings- reglementA. F., Zwolle, tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. ArbeidswetJ. A. M„ Bigge- kerke, tot 3 b. s. 3 d. h. de wegen in ver boden richting berijden J. F. de B., Mid delburg, tot 0.50 b. s. 1 w. t. wateren bui ten de bakken j. P. A. H., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h. venten zonder vergunning L. de G., Rotterdam, tot 1 b. s. 1 d. h. overtr. art. 460 Swb. l. van de K„ Arne- muiden, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. overtr. Jacht wetW. den H., Vrouwepolder, tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h., met bevel tot vernieling van de inbeslaggenomen klemmen fietsen zon der licht P. C. B., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h. C. W„ St. Laurens, tot 2 b. s. 2 d. h. met een rijwiel rijden over het niet verbreede gedeelte van den Boulevard Bankert te Vlissingen het niet verbreede gedeelte van den Boulevard Evertsen of of over de rotonde rond den zg. Gevangen toren aan den Boulevard de Ruyter M. A. de R„ H. H. A., beiden te Vlissingen, beiden tot teruggave aan ouders A. B. D„ Vlis singen, tot 0.50 b. s. 1 w. t. J. C. de V., Middelburg, A. de V., J. A. G. van S., O. M. D. van T., huisvrouw van J. A. G. van S., G. C. de W.. C. J. J., K. T„ A. C. J., C. M. G., allen te Vlissingen,- allen tot 1 b. s. 1 d h. E. K C. M. B., A. L. Le B., C. J. V., C. C. C, van R., K. van W., allen te Vlis singen, allen tot ƒ2 b. s. 2 d. h. dron kenschap W. P., Vlissingen, tot 3 b. s. 3 d. h. J. S., L. van Z., beiden te Middelburg, ieder tot ƒ5 5. s. 5 d. h. ontslagen van rechtsvervolging is L. S., Arnemuiden (overtr. Jachtwet)vrijgesproken is J. J. van B.. Vlissingen, overtr. motor- en rij wiel reglement. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine zijn de luitenant ter zee der le klasse C. T. Ballasu, de luitenant ter zee der 2ë klasse der marine-reserve J. Lagas en de officier van gezondheid der 2e klasse H. C. van Hoek den 4en Juni a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Vulcanus", eerst genoemde als commandant de luitenant ter zee der 3e klasse A. J. E. Bik den 2en. Juni a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". De luitenant ter zee der le klasse C. T. Ballasu, luitenant ter zee der 2e klasse der marine-reserve J. Lagas en officier van ge zondheid der 2e klasse H. C. van Hoek zijn den 4en Juni geplaatst aan boord van Hr. Mr. „Vulcanus", eerstgenoemde als conr- inandant. Vreemde oorlogsschepen. De navolgende buitenlandsche oorlogs- en andere schepen zijn binnenkort in onze havens te verwachten. In juni de Italiaansche verkenningssche pen „Pantera". „Leone" en „Tigre", die Amsterdam zullen bezoeken. Van 8 tot 16< Juni zal de Amerikaansche torpedoboot- jager „Worden" een bezoek brengen aan Rotterdam en op dezelfde data de Ameri kaansche torpedobootjager „Converse" aan Amsterdam. Van 8 tot 11 Juli zal de Engelsche vis- scherij politie-krqiser „Harebell' te Amster dam komen. Georganiseerd overleg zeemacht. De .eerste vergadering is gehouden van de commissie georganiseerd overleg zee macht, zooals die is samengesteld ingevol ge het Kon. besluit van 23 Maart jl. Stbl. no. 105. Aanwezig waren, behalve de régeerings- gemachtigden. de vertegenwoordigers van' de A. V. van M. O., van den Bond van Chr. M. P. en van de Ned. R. Kath. Ver. „St. Christophorus". Na bespreking werd een reglement van orde vastgesteld. Hierop kwam aan de orde een door den. minister van marine aan de commissie toe gezonden voorstel, inhoudende enkele wij zigingen in de bepalingen betreffende de bevordring van vliegtuigmakers. Dit voorstel gaf tot enkele opmerkingen aanleiding, ten aanzien van de bevorderingt tot vliegtuigmaker-maioor. Verlof tot bijwoning van „Pro-Rege". Blijkens een legerorder kan aan de mili tairen die zulks wenschen, op 2 Juni a.s. op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap van de Nationale vereeniging „Pro Rege", extra verlof worden verleend naar Utrecht tot het bijwonen van de algemeene jaar vergadering dier vereeniginge welke dien dag zal gehouden worden iir het gebouw Irene, aldaar. Het extra verlof kan even tueel verleend worden in aansluiting aan het algemeen verlof, dat met de Pinkster dagen wordt genoten. VOETBAL. Voor het kampioenschap van Nederland werden de volgende wedstrijden gespeeld N. A. C.—Go Ahead 6—2 SpartaH. B. S. 12 Voor de promotie-competitie der tweede klasse had de ontmoeting RoermondMid delburg 5—0 tot uitslag, terwijl de wed strijd V. V. V.Aliance werd uitgesteld. Door deze overwinning promoveert Roermond tot eerste klasser. Noord-NederlandNoord-Duitschland 3-1 De tiende ontmoeting tusschen Noord- Nederland en Noord-Duitschland, welke gisteren te Groningen plaats had, is, naar „de Courant" meldt, geëindigd in een over winning van Noord-Nederland, een zege, die reeds in de eerste helft werd bevochten. Speciaal in die helft hebben onze vertegen woordigers bij tijden uitstekend voetbal ge demonstreerd en werd vooral in de voor hoede fraai gecombineerd. Op het gemeentelijk sportterrein te Mid delburg speelde gisteren „Zelandia" een in ternationalen wedstrijd tegen Football Club Eecloo. „Zelandia" won met 30. Gedurende de Pinksterdagemspeelt „Ze landia" te Eecloo en te Maldeghem. Gisteren had te Antwerpen een ontmoe ting plaats tusschen „Never Mind I" en •„V.O.V." uit Antwerpen en mocht het aan „V.O.V." gelukken een overwinning te boe ken van 3-1. Stand* bij de rust 1-1. Aanstaande Zondag zal door „V.O.V." een wedstrijd worden gespeeld in Vlissin gen tegen een elftal der „V. C. Vlissingen" om 4 uur nm. op het terrein gelegen aan den Koudekerkschen weg. De leden der „Vereenigde Oud-Viissin- gers" hopen dan ook, dat het niet aan be langstelling zal ontbreken. Zwitserland-België 0-0. Gisteren had te Lausanne de ontmoeting Zwitserland-België plaats.Geen der partijen wist het net te vinden. Het „Hbl. van Antw." meldt omtrent de zen wedstrijd o.a. het volgende België verloor den toss en speelde tegen de zon. Dat belette de onzen niet de partij gelijk te houden én evenveel aan te vallen als de tegenstanders. Beide teams speelden op offside, zoodat beide voorhoeden keer op keer in de val liepen. Buitenspel en ook het lange gras kwam vaak goed opgezette aanvallen doelloos maken. De twee elftallen, maar vooral het Zwit- sersche, speelden tamelijk hard iet« tegen M. Retschury niet krachtdadig" noeg optrad, wat van dezen uitstel^;, leider wel verwonderde. Een naar werden het slachtoffer van dat harn namelijk Drc Fierens, die in de diitjlnnl' kwetst werd en Abegglen I. VermitsgC" voorhand overeengekomen was dat "P kwetste spelers konden vervangen word?" zoo speelde na de rust Pipke Augustus 1' de plaats van Dré Fierens en Schmidt in Z plaats van Abegglen. e Vooral na de rust kwam het duidelijk ai het licht dat onze jongens vermoeid waren zij waren niet 7.00 snel meer en ook niet meer zoo doordrijvend. De stand blerf 0—0 tot het einde. le<* Bij de Belgen onderscheidden zich vooral de verdediging met De Bie weer opperbes in vorm en met dr. Swaenenbroecks De Mol, die stevig verdedigden. Ook P Braine en Thijs zijn te vermelden. De an deren speelden gewoon. Deze 0—0 is een pracht van een uitsla, en geheel onverhoopt. Daar waar Holland tegen een onvolledig Zwitsersch elftal met 41 ging verliezen, wisten wij dus tege» een Volledig Zwitsersch team gelijk te spe len. Werkelijk onze jOHgens hebben met een slag geheel hun goede reputatie weer her overd. Zij hebben bewezen dat het Belgi sche voetbal in verre 11a niet zoo diep ge zonken is als de 50 van tegen Holland het wel aanwijst. De Olympische- kampioe nen van 1920 speelden gelijk tegen de Euro- peesche kampioenen van 1924. Belgisch Elftat-Uruguay [-5 DE KABINETS CRISIS IN BELGIE. Hef. bericht,, dat burgemeester Max (libe raal) zal trachten, de nieuwe kabinets crisis tot een-oplossing te brengen door een extra-parlementair kabinet te vormen, heeft in politieke en. parlementaire kringen een zekere verwondering teweeg gebracht De liberalen hadden nl. besloten, toen zij aan kondigden, dat zij tegen liet kabinet-Van- devijvere zouden stemmen, dat zij na den val van dat ministerie niet zouden terug deinzen voor het aanvaarden der verant woordelijkheid. De koning heeft daarop, zooals gemeld, volgens de parlementaire traditie een beroep gedaan op dengene, die de motie van wantrouwen heejt ingediend, in dezen burgemeester Max. Deze zal dus eerst trachten een extra-parlementair kabi net te vormen, waartoe hij echter niet veel kans van slagen heeft. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" zegt dat, na den val van het ministerie-Vande- vijvere het duidelijker dan ooit wordt, dat ei geen andere oplossing is dan een drie- partijen-regeering op beperkten, maar de- mocratischen grondslag. Indien het parle ment niet in staat is, om die oplossing mo gelijk te maken, dan zal er wel niets an ders dan de ontbinding overblijven. De ont binding is echter geen oplossing. Ten eerste zou er daardoor nogmaals een heel tijdbe stek verloren g^an,. gedurende hetwelk wij zonder regeering zijn die weet te handelen omdat zij handelen „mag", en ten tweede is iedereen het eens om de meening uit te spreken, dat thans nieuwe verkiezingen weinig verandering kunnen brengen in den toestand. Het komt er dqs op aan met het huidige parlement uit den doolhof te geraken, en dan vragen wij ons af, waarom een drie- partij enregeering op beperkten, maar de- mocratischeji grondslag niet zou tot stand komen. De proefneming door den heer Vande- vijvere gedaan heeft de wenschelijkheid van die oplossing naar voren gebracht. Er valt inderdaad wel degelijk een be knopt programma op te stellen van practi- sche verwezenlijking, waarvan de verant woordelijkheid wordt opgenomen door een ministerie,, samengesteld uit parlementairen tot de drie partijen. behoorend.Waaroni dan gezocht naar oplossingen die er toch niet komen, inplaats van te beproeven wat mo gelijk is. Het wordt hoog tijd,, in het belang van het ]>arlement zelf, dat er aan den huldigen warboel een einde kome. HET ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. Omtrent het standpunt der Duitsche re geering in zake de ontwapeningseischen cier Entente, verneemt „de Tel." van ge zaghebbende bron, dat Duitschland bereid is in het algemeen een tegemoetkomende houding aan te nemen. Slechts in de kwes tie van de kazerneering der veiligheidspoli tie zal men geen concessies doen. Men ver wacht, dat de Entente den eisch zal stéllen dat de politie niet langer in kazernes wordt ondergebracht. Van Duitsch standpunt be schouwt men de centralisatie der politie als een noodzakelijkheid om de binnenlandsche rust te waarborgen. Omtrent de overige punten der Entente- nota, voor zoover die langs officieuzen weg bekend is geworden, verwacht men geen groote moeilijkheden. DE CONTROLE OP DEN WAPEN HANDEL. De cenferentie nopens de controle op den wapenhandel te Genève nam een voorstel van den Amerikaanschen gedelegeerden aan, om ook andere mogendheden op te nemen onder die, welker ratificatie noodig is voor het in werking treden van de con ventie. De Amerikaansche vertegenwoordi ger constateerde, dat geen enkele staat van Latijnsch-Amerika voorkwam in de opsom ming van de voornaamste staten, die wa pens en munitie produceeren. Het voorstel werd naar de miljtair-technische commissie verwezen. DE STRIJD IN FRANSCH-MAROKKO. In weerwil van de tegenslagen, die de Rif-Kabvlen hadden te boeken in de slagen, die de colonnes van Freydenburg en Gam- bav hebben geleverd, voorziet men dat Aba el Krim zal volharden in zijn aanvallende beweging. De Fransche colonnes trokken zich na reorganisatie en ravitailleering van de voorposten, gevestigd aan de Wergha, en bestemd om den weg naar Fez te be waken en te beveiligen, weer terug. EEN OPZIENBARENDE VERKLARING. De Engelsche dagbladen bevatten een bericht uit New-York, meldende dat de ge- zant van Engeland te Washington op he feestmaal van het Amerikaansch Ijzer- en Staalinstituut verklaard heeft Wij hebben het inzicht onze schulden te betalen. Maar het oogenbük kan komc indien de toesta J wordt, het ons ,roote aankoopen van g i de Vereenigde Sta onzer schulden te beta heei de wereld als ik z -.jjn naar een ramp, ergi tón oorlogstoestand, a een normale handelsbes stellen. Gij hebt gelijk te b( merken moet aan zijn moet begrijpen dat zijt leenlijk afhangt van he geloof, de hoop en de Deze verklaring van zant is een verrassin ambtenaren der Ameril en zij heeft te Londen oemaakt als te Washinj nE gemeenteraad; v in boeda Bij de gemeentera Boedapest, welke in de badden, heeft het demos plok de vroegere meer rechts verslagen. Volgens de voorloopi kozen van het linkerb centrum 23 en liberalen Onweer. Za Huizen een hevig 011 we gebouwde villa is door fen en afgebrand. Ook ven is door den biiksen in Zuid-Friesland heeft hevig geonweerd. Bij waren twee branden zit dervank is een vrouw, t ken, door den bliksem j In een woonhuis te B sem geslagen. Een aan verbrijzeld en een zwaï naar beneden geworpe veroorzaakt. Tijdens dat boven Arnhem en o de bliksem geslagen onder Elden. Het vuur, gen aannam, kon na e< bedwongen. Onder I hectaren hei en dennen Een te IJmuiden I gekomen stoomtreiler I aan boord, die op zee 1< j worden. Men heeft der bonden moeten houden liet schip werd de ongel sticht overgebracht. I Vrijdagmorgen I soon, die te Apeldoori brandstichting was ge het huis van bewaring t transporteerd, tijdens h begeleidende rijksveld Daar hij te 's-Gravenh I milie heeft wonen, vern zou trachten zich den Zijn signalement werd politie te Delft gezoi werd hij door een rt toen hij daar het pertoi deed een poging tot deze mislukte. De verd doorn teruggebracht. Zaterdag werd I ontdekt in een groote Vereenigde Industriën firma Ph. Verhagen Dijk. In deze opslagpla gons gloeilampjes opges stroohulzen. Het vuur rich heen. In korten tijc lange loods in lichte 1; ?an de fabriek tastte waterleiding het vuur a uitrichten. De brandwee roepen: Na een half uur ren dat de brandweer lie Ongeveer 800.000 lampj 1 zoodat de schade aanzie Een 7-jarig meisje, toen zij van de school Singel naar huis ging, straat te Rotterdam doe werd overreden, is in I leden. Uit de rivier Maaskade te Rotterdam I haald van een 7-jarigen dag uit een roeiboot da; I len is en verdronken. uit de Maashaven te haald is herkend als d; sedert 11 Mei uit zijn w< Door de Dedemsva; man uit Hardenbeig trnstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis te leden. Te Nieuwer A vaart langs de Oude waterscheppen een 36-j toevallen leed, verdronl I velte is een 29-jarige geraakt en verdronken landbouwer te Laren is vallen" en aan de gevo Een 8-jarig knaapje te te water en verdronk. - een 36-jarige arbeider zamen van een onjpedi bloedvergiftiging overle der uit Noorbeek is bij I werkzaamheden op he fabriek te Eijsden naar Hij bekwam een hersen delbreuk. Zijn toestand Een menigte van genwoordigheid van hebben Donderdagnacht °m de districtsgevangen te bestormen, teneinde t Waagd van moord en tynchen. Politie en bra jjanval echter af te slaar bij gebruik maken van jnachinegeweren, traa brandspuiten. Terwijl tachtigen druk de aan spoten opende de politi Rondde vijf aanvallers Z'i arresteerde een h 'rouwen. De sheriff, die «et hoofd werd gewond, jwetste van de verdedig somtijds steenen en Het bleef den geheel wch nieuwe aanvallen °«dernomen. Nabij de Breton^ch l 'n verschrikkelijke

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 2