y% Backin INGEZONDEN STUKKEN Chocolade-Zandtaart DrOetker's Bakpoeder GEMENGD NIEUWS Het Dagfc ifc 1/ \(S Voor deVroir tikel 12, 2e lid van het bovenaangehaalde reglement verzocht aan uwe vergadering machtiging te vragen tot het doen van een uitgave buiten de begrooting voor het dienstjaar 1925 ter bestrijding van ge noemde kosten. De benoodigde gelden zullen worden ge vonden door den verkoop van een gedeelte van het in het Grootboek der 2/2 Natio nale Schuld ten name van het Gasthuis in geschreven kapitaal, voor zoover dit in ver band met den koers van den dag noodig zal zijn en waartoe evenals voor den ver bouw van het huis door regenten aan Gedep. Staten van Zeeland de in de arti kelen 24, le lid en 25, le lid der Armenwet bedoelde machtiging wordt verzocht. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen aan het uit voeren van genoemd werk en aan de beta ling daarvan, op de bovenomschreven wijze, uwe goedkeuring te hechten. if Bij deze hebben wij de eer uwe vergade ring ter vaststelling aan te bieden een ont- werp-besluit tot wijziging en aanvulling van de verordeningen op de heffing en de in vordering van rechten ter gemeente-secre tarie, onder den naam van leges. t Wijziging van genoemde verordeningen was noodig in verband met het niet meer in druk verschijnen van de kiezerslijst voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Provinciale Staten en gemeenteraad en het vervallen van de kiezerslijsten wegens-de opheffing van de Kamers van Arbeid. Daar ingevolge art. 10 der Kieswet de kiezerslijst tegen betaling der kosten, in af schrift, en stemdistrictsgewijze in uittrek- sen, verkrijgbaar is, is voor elke geschre ven bladzijde, waarop de namen van 25 kiezers voorkomen, het gebruikelijke tarief van ƒ0.50 in de verordening opgenomen. Voorts zijn in de verordening vermeld de bedragen der leges voor de afgifte der jachtacten, waarmede tegenwoordig de commissaris van politie is belast. Deze rechten bedragen a. voor een groote jachtakte ƒ7.50 b. voor idem, met uitzondering van de valkenjacht 5 c. voor een logeerakte ƒ2.50 en d. voor een kleine jachtakte tot het van gen van waterwild met netten 1. Getoetst aan den inhoud van de laatste circulaire van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw over deze aange legenheid, zal tegen genoemd tarief bij de Kroon geen bezwaar bestaan. Ten slotte stellen wij U nog voor het tegenwoordig geldig bedrag der leges voor een bouw- en hinderwetvergunning ad ƒ0.25 te verhoogen en daarbij eenigszins rekening te willen houden met de vele tech nische en administratieve werkzaamheden aan de afgifte van die vergunningen ver bonden. Ook in vele andere gemeenten bestaat voor bedoelde vergunningen een hooger tarief dan ons tegenwoordige. Dit tarief verband te doen houden met de stichtings- kosten van een bouwwerk achten wij on juist, daar de voorbereiding voor de afgifte der bouwvergunning voor groote werken, waarvoor de teekeningen en het bestek dikwijls op bekwame wijze zijn vervaar digd, soms minder, althans niet meer tijd vorderen dan voor kleinere werken. Wij stellen U voor het bedrag der leges als volgt te bepalen a. voor een vergunning tot het oprichten of geheel vernieuwen van een gebouw 2.50 b. idem tot het voor een gedeelte ver nieuwen van een gebouw 1 c. idem tot het oprichten of uitbreiden van een inrichting ingevolge de Hinderwet 2.50. Rapport van de raadscommissie ad hoe, benoemd ingevolge besluit van den ge meenteraad van Vlissingen, d.d. 19 De cember 1924, teneinde een onderzoek in te stellen naar de samenstelling en inrichting van de gemeentelijke diensten. 1. Politie. Reeds onder dagteekening van 7 April 1924 werd door den Commissaris van Politie aan den burgemeester een rapport aangeboden betreffende reorganisatie van den dienst der politie, hetwelk de volle in stemming van den burgemeester kon weg dragen. Aan de hand van een daarbij gevoegden .staat wordt aangetoond, dat de kosten van den politiedienst in 1914 bedroegen ƒ20.013 opklimmende tot ƒ100.550 in 1922 en daarna dalende tot ƒ95.806 in 1923, ƒ86.700 in 1924 en ƒ84.818 in 1925, zoodat reeds over het tijdvak van 19221924 een bezuiniging in de uitgaven werd verkregen van 13.850. De vraag, of versobering in de politie organisatie mogelijk kan worden geacht meent de commissaris van politie bevesti gend te kunnen beantwoorden.'"1 Het tijdstip om tot zulk een versobering over te gaan komt den commissaris van politie thans gunstig voor, in verband met verschillende omstandigheden, als het vertrek der oor logsvluchtelingen en vreemdelingen, de demobilisatie, opheffing van het garnizoen, inkrimping van de marine e.d. Het rapport bevat voorts een betoog nopens de eischen welke voorheen aan de politie werden gesteld en de bekwaamhe den waaraan deze thans behoort te vol doen. Teneinde een indruk te krijgen van de taak der gemeentepolitie geeft de commis saris van politie een schets van de werk zaamheden welke op hare schouders is gelegd. Bij de invoering van het reorganisatie plan blijven de hoofd-inspecteur en de in specteurs belast met de leiding en de con trole op en het onderricht en de voorlich ting van het overige personeel en voorts met de administratieve en justitieele werk zaamheden, welke tot de taak der politie behooren, zoomede, voor zoover zulks mo gelijk is, met den straatdienst. De majoors-rechercheur zijn, naast de voor hen voorkomende administratieve be zigheden, meer speciaal belast met den re cherchedienst. Aan het overige personeel is opgedragen de z.g. straatdienst, waartoe de volgende regeling wordt getroffen A. De gemeente is verdeeld in 6 wijken, welke elk wordt besurveilleerd door een vasten brigadier, wijkagent. Voor dien dienst worden aangewezen le. de thans in functie zijnde 3 briga diers 2e. 3 agenten van politie, na geble ken geschiktheid te benoemen tot briga diers-wijkagent. B. buiten deze beambten doen aan het bureau van politie dienst 12 (wordt 15) agenten, die aangewezen worden voor den dag- en nachtdienst, algemeen surveillance enz., een en ander met behoud van den 8- urigen arbeidsdag. Omtrent de verdere bijzonderheden van het reorganisatie-plan veroorloven wij ons te verwijzen naar het rapport van den com missaris van politie. Het voordeel der regeling is. dat hoewel de brigadier-wijkagent betrekkelijk groote vrijheid bezit in zijn dienst, men door het eigenaardige verband te allen tijde over hem kan beschikken. Voorts, dat bij de nieuwe regeling steeds minstens 6 be ambten op straat zijn, hetgeen onder het huidige stelsel lang niet altijd het geval is. Door het nieuwe systeem geraken 9 man (wordt 5)overbodig. Op hen kan de wacht geldregeling worden toegepast. Het eerste jaar zou de reorganisatie een verhooging van het budget tengevolge heb ben gehad, wegens kosten van het aan schaffen en abonnement telefoon, verband- trommels, eventueele woningtoelagen voor een woning van de brigadiers en rijwiel toelagen, ten bedrage van hoogstens 1355, ware het niet, dat door het vertrek (pen- sionneering) van een agent van politie op 12 Januari jl. deze gelden ruimschoots in de begrooting 1925 zijn te vinden. Na afloop der wachtgeldregeling zal jaarlijks een bezuiniging worden verkregen van de kosten van 9 agenten (wordt 5). zijnde in totaal van 18.000 (wordt ƒ10.000). Bij de tevens overgelegde stukken ge lieve U tevens aan tè treffen een nader rapport van den commissaris van politie, uitgebracht in verband met de daarbij overgelegde verslagen van de commissie van georganiseerd overleg. Mede ter tegemoetkoming aan de wen- schen geuit in het georganiseerd overleg, stelt de commissaris van politie nader voor de sterkte der ploegen te verhoogen van 4 op 5 man, zoodat bij het in werking stellen van het nieuwe systeem, in stede van 9, slechts 6 manschappen op wacht geld behoeven te worden gesteld. Het voorstel van den commissaris van politie gaf een lid der commissie aanleiding tot het indienen van een nota, waarin hij zijn bezwaren tegen het voorstel heeft ont wikkeld. Bedoeld lid is van oordeel, dat door de invoering van een andere reorga nisatie in het politiepersoneel beter resul taten worden bereikt, ook in het belang der gemeente-financiën, dan z.i. met het plan van den commissaris van politie zullen worden verkregen. Door den commissaris van politie is in een nader rapport de nota van het lid aer commissie beantwoord, welke stukken te vens worden overgelegd. Bij de bespreking der verschillende rap porten waarbij het door geen der leden noodzakelijk werd geacht de ingediende nota het lid der commissie en het daarop uitgebracht rapport van den com missaris van politie in nadere behandeling te nemen trokken eenige leden in twij fel, of hier inderdaad 1 hoofd-inspecteur en 3 inspecteurs noodig zouden zijn. Toe gezegd werd in het reorganisatieplan het aantal inspecteurs van 3 op 2 terug te brengen. Ook werd de vraag gesteld of niet een typist een der inspecteurs zou kunnen vervangen, welke vraag, aan de hand van verschillende motieven, ontken nend werd beantwoord. Naar het oordeel der commissie zou men in de toekomst met minder inspecteurs en rechercheurs kun nen volstaan. Gewezen werd op het feit, dat een dei- inspecteurs binnen een tweetal jaren met pensioen den dienst gaat verlaten, terwijl zijn diensten, in verband met de in te voe ren reorganisatie gedurende deze twee ja ren beslist van belang kunnen worden geacht. Met verschillende voorbeelden uit de oraktijk werd de noodzakelijkheid van het behouden van de rechercheurs aangetoond. De agenten, welke bij de reorganisatie overcompleet raken kunnen ingevolge de door den Raad vastgestelde verordening op wachtgeld worden gesteld. De vraag, of bij de invoering van het voorstel vol doende waarborg voor de bewaking der burgerij zou blijven, werd positief bevesti gend beantwoord- Na ampele gedachtenwisseling over de rapporten nam de commissie eenparing de volgende conclusie Met het gewijzigde voorstel van het hoofd der politie hetwelk 1 Juli 1925 in werking zou kunnen treden waarvan het gevolg is, dat 5 agenten van politie in plaats van 6, daar 1 agent voor de ad ministratie zou worden dienstbaar ge maakt zullen worden ontslagen en rh het genot van wachtgeld worden gesteld kan de commissie zich vereenigen, op voorwaarde, dat vóór 1 Januari 1928 aan den raad worde overgelegd een rapport en waarin zal worden aangetoond, of de mo gelijkheid bestaat, dat het aantal inspec teurs nog verder worde teruggebracht, zoomede, of met behoud van het dienstbe lang het aantal rechercheurs niet kan wor den verminderd tot 1. Vlissingen, 11 Mei 1925. De raadscommissie voornoemd, VAN WOELDEREN, Voorzitter F. BISSCHOP, Secretaris. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE EISCH DER MEDEZEGGENSCHAP EN DER BEDRIJFSORGANISTIE. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zal ik gebruik maken van de ge legenheid die U mij nog openstelt om „Figuer", naar aanleiding zijner ingezon den regelen in uw blad van 20 dezer, te antwoorden. ik wil dan beginnen met de beantwoor ding van zijn scepsis vervat in den slotzin van zijn betoog, door hem te verwijzen naar de reeds bestaande praktijk, die zijn vrees, dat de eisch der medezeggenschap en der bedrijfsorganisatie theorie zal blij ven, logenstraft. Trouwens, indien hij mijn polemiek met behoorlijk had gelezen, zou hij niet ge schreven hebben zooals hij deed, doch zou hij begonnen zijn naar de juistheid van het door mij in eerste instantie aangevoerde is goedkoop en heerlijk, indien gebakken met Backsn vervangt de Gist. 250 gr. ongezouten of ge» wasschen boter f 0 70 marg. f 0.30 250 gr. suiker0.15 200 gr. Dr. Oetker's Gustin of maizena 0.10 4 eieren0.24 1 theelepel van Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.02>/3 1 Dr. Oetker's Back in 0.02Va 50 gr. cacao0.07'/g f 0.891/8 Bereiding' De boter wordt even verwarmd, dan tot room geroerd. Men voege lang» zamerhand suiker en Vanillesuiker toe, dan een ei, een weinig poeder-met Backin ver» mengd; is dit goed verwerkt dan weder een' ei en wat poeder, tot de eieren en de poeder verbruikt zijn. Ten laatste wordt de cacao door de massa geroerd en deze in een mei boter ingewreven vorm gedaan en bij matige hitte een goed uur in aen oven gebakken. •Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann fx Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een eratis»rcceptenboekje toezenden. (Ingez. Mededeeling.) een onderzoek in. te stellen, door daarover de bestaande omvangrijke literatuur te raadplegen. Ik toch zeide in die polemiek reeds, dat ten aantien van de medezeggenschap en bedrijfsorganisatie in het zoo bij uitstek industrieele Duitschland met zijn machtige kartelleering, zijn horizontale en verticale bedrijfsvertrusting, reeds een bindende wet telijke regeling bestond (art. 165 der Rijks- grondwet. Bedrijfsradenwet van 4 Februari 1921 en de wet op het commissariaat in naamlooze vennootschappen van 15 Febr 1922). Voor Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije bestaan overeenkomstige regelingen. (Oostenrijk, wet van 15 Mei 1919. Tsjecho Slowakije, wet van 1 Januari 1922). De wet op het commisssariaat in naam looze vennootschap nu heeft in Duitschland o.a. tot gevolg gehad dat in alle raden yan commissarissen, waarin het groot-industri- eele Stinnes-concern (wereldbekend om zijn machtige horizontale bedrijfsvertrus ting) zitting heeft, ook als leden zijn op genomen de vertegenwoordigers, der werk nemers met dezelfde rechten als die van de industrie-koningen. En, Figuer, nu is het wel een opmerkelijk verschijnsel, dat van een klaarblijkelijk verzet van de zijde der Duitsche werkge vers tegen de bestaande bedrijfsradenwet niet kan worden gesproken en dat er van die zijde ook geen ernstige pogingen wor den aangewend ze ingetrokken te krijgen. Men erkent ze van die zijde veeleer, al ver zet men zich vastbesloten tegen haar ont wikkeling en tracht men ze door handige wetsuitleggingen te beperken in haar uit werking. Natuurlijk, Figuer, zal men bij de toe komstige vermaatschappelijking van het bedrijfsleven alle nut trekken van de genie- en, die mochten opstaan. Die zullen zeker een beter kans geboden worden dan onder de huidige economischee verhoudingen. Dat die evenwel de vele moeilijke.vraag stukken waarvoor de bedrijven komen ~|e staan in een „handomdraaien" zullen ver werken, zal ook die komende maatschappij .niet kunnen eischen. Want al is dan het genie „de mensch in zijn volheid", het blijft ten slotte toch maar een mensch. Ik heb zulks dan ook in eerste instantie niet beweerd. Integendeel heb ik gesproken van breken en bouwen, een proces van ge leidelijkheid. Heusch, Figuer, de doorslag werknemer en die is nu niet altijd van de slechtste en domste, begrijpt heel goed de ontzagelijke zwaarte van de taak, die op de bedrijfslei ding van ondernemingen zooals wij die te genwoordig zien opkomen, rust en in de toekomst zal rusten, ten einde de maat schappelijke productie tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Doch hij heeft in de bestaande kapitalistische bedrijfslei ding, aan de hand van de receente feiten, ever het algemeen het vertrouwen verloren. Hij gevoelt ook zeer goed en ziet zeer we! in, dat de komende wet op de onderne mingsraden hem voor een taak zal stellen, welker uitvoering vastzit aan éischen, die hijzelf eerst te verwezenlijken zal hebben. Vandaar dan ook in Duitschland de oprich ting van de arbeidershoogeschool te Frank fort a/Main en de „Wirtschaftschule" te Berlijn en Dusseldorf, zijnde een universi taire opleiding in twee semesters, en waar van de kosten door de vakvereenigingen worden gedragen. Verder heeft men op alle plaatsen van eenige beteekenis avondcursussen met als voornaamste vakken arbeidsrecht- be drijfskennis-, privaat- en staatshuishouding, waaraan honderdduizenden deelnemen. Ook ten onzent wordt daarmede een aanvang gemaakt. (Instituut voor Arbei dersontwikkeling), opdat men, wanneer straks ook hier 'te lande de wettelijke rege ling van heet recht tot medezeggenschap tot stand zal zijn gekomen, direct een ge schoolde kern van vakgenoot-leden aan wezig zal zijn om ter zake kundig hun taak op te nemen. „Waar wij het meest belang in stellen is de vraag of die theoretische beredeneeering in de praktijk wel mogelijk is", zegt Figuer. Welnu, ik meen aan de hand van het vorenstaande, kortelijks te hebben aange toond, dat de praktijk, al is het dan ook in haar kindsheid, reeds daar is en het doet mij genoegen Figuer te kunnen verwijzen naar een bestudeering van de op het be sproken terrein bestaande buitenlandsche wetgeving en de daaraan voorafgegane en daaruit voortgevloeide omvangrijke litera tuur. Voer ons land zij daarbij de bestu- deering aanbevolen van het door het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen uitgebracht rappor.t betreffende bedrijfsor ganisatie en medezeggenschap en het so- cialisatierapport der S. D. A. P. piet critie- ken en anti-critieken. De commissie vraagt voor ons land bin dende wettelijke regeling, in aanmerking nemende de mentaliteit, over het algemeen genomen, van den werkgever ten onzent en gelet op de ervaringen in Engeland op gedaan niet de zgn. Whitley-councils, be rustende op een gereglementeerde vrijwil ligheid. Het zon aan de hand van de bestaande praktijk en de literatuur en mits beschik kende over voldoende richtinggevende ge- geve'ns natuurlijk mogelijk zijn ook voor de fabriek „de Schelde" een ontwerp voor den Ondernemingsraad te maken. Eerste eisch zou daarbij zijn, dat in dien ondernemingsraad het personeel in de on derneming werkzaam, vertegenwoordigd zou zijn door uit zijn midden verkozen ver tegenwoordigers, waarbij de vakorganisatie voorwaarde en onontbeerlijk element zou zijn. f Ik betwijfel of dit bij de bestaande tech- nisch-commercieele kern aan „de Schelde" het geval is, en of de directie daartoe zoo maar voetstoots zou willen overgaan, zon der daartoe door een wettelijk bindende regeling te worden verplicht. Ik ben integendeel van oordeel, dat die zgn. „kern" door model-fabrikanten, die ook model-kapitalisten zijn. in het leven is geroepen om aan den toenemenden invloed der vakorganisaties, die ook bij voldoende macht hun winsten zeker niet onaangetast zouden laten, voorloopig te ontkomen. Een „kern" derhalve, waarin vertegenwoordi gers van het personeel, aie onder leiding van den model-fabrikant zijn belangen kan behartigen. Zooals de bestaande toestand is, ligt zulks ook in de iede. Zonder de zekerheid, een vertegenwoordiger zijner belangen te hebben, laat geen werkgever een werkne mer in zijn bedrijf in rang opklimmen. Hier nu beoogt de ondernemingsraad in te grijpen. Hij schept voor iederen werknemer, die zich tot nog toe slechts theoretisch in de economische vraagstukken kon inwerken en die in het bedrijf nooit een leidende functie kon krijgen, de mogelijkheid zich practisch met het gansche economische proces vertrouwd te maken. Daarin ligt de principieele beteekenis van het recht tot medezeggenschap. De werknemer zal daardoor niet langer meer object zijn, doch is veeleer subject ge worden. De eisch der medezeggenschap heeft de oorlog en de na-oorlogsche verhoudingen meer op den voorgrond gebracht. Tijdens den oorlog voelden de macht hebbers zich genoopt bij alle maatregelen die noodig waren om den oorlog tot een goed einde te brengen, de organisaties der arbeiders daarin te betrekken. De vakbonden vonden vertegenwoordi gers in bijna alle officieele commissies, aan welke was opgedragen maatregelen te treffen het economisch leven zooveel mo gelijk op gang te houden en bovendien om de bedrijven geheel te schoeien op den eisch van oorlogsbehoeften. In die dagen toen het nationaal belang de tegenstelling der klassebelangen over woekerde, deed dit deze nationale oor logsgemeenschappen ontstaan, waarbij het oógenbilkkelijk gebod te leven of te ster ven eischte, dat alle medewerkenden, me dezeggende leden dier gemeenschap zou den zijn. Ook met een richtige vertegenwoordi ging van de door Figuer genoemde „di verse krachten" en door hem betiteld met het „groote woord" „departementen", is in den feitelijken en den theoretischen onder nemingsraad volkomen rekening gehouden. Gaat U maar eens stndeeren Figuer. Ook het beslissingsrecht op commercieel en technisch gebied is ter dege onder het oog gezien. Voorloopig zal, voor zooveel de onder nemingsraad zelf bereft, met het geven van advies moeten worden volstaan. Hoofdzaak blijft voorloopig het regelen der bevoegdheid omtrent de medezeggen schap in de bedrijfsleiding en het zitting nemen van vertegenwoordigers in de op perste bedrijfsleiding, den raad van com missarissen eener N. V. En zal dat werk nu improductief zijn en de algemeene kosten doen stijgen De samenstellers van het rapport ten onzent, waaronder er zijn die precies weten waar Abraham de mosterd haalt, zijn óók cp idieele gronden-gemotiveerd van het tegendeel overtuigd. In Duitschland houdt de bedrijfsraad in den regel zitting buiten den werktijd. De loonderving wegens noodzakelijk verzuim, alsmede de uit de functie van bedrijfsraad voortvloeiende onkosten moe ten door een ondernemer, die toch ook an dere bedrijfskosten betaalt, worden ver goed. Ik hoop hiermede Figuer voldoende van antwoord te hebben gediend en hem en anderen genoegzaam belangstelling te heb ben bijgebracht om zich eens tot zelfon derzoek te zetten. VERITAS. Limburgsche Meigebrui- k en. In Limburg worden nog vele oude gebruiken in eere gehouden. Vooral de Meimaand kent eeuwenoude gewoonten, waaraan de moderne tijd weinig afbreuk heeft kunnen doen. In verschillende dorpen, als Valkenburg en Gulpen en ook in sommige plaatsjes in Noord-Limburg wordt, volgens „de Tel.", op den eersten Meidag of op den avond van den laatsten April een Meiboom ge plant. Een hooge boom wordt uitgezocht en door de oudere dorpsjeugd onder muziek en zang rondgedragen. Dan wordt deze geplant op het plein vóór de kerk of bij den ingang van het dorp of wel op een der vele heuvels, die het Zuid-Limburgsch landschap kronen. De dorpsjeugd danst en springt er om heen. Soms wordt de „Meilief" gekozen. Het schoonste of braafste meisje van het dorp wordt uitgeroepen als Meikoningin en dan getooid met bloemen en groen. Weer in andere plaatsjes, als b.v. Nieu- wenhagen en Schaesberg, trekt de jeugd naar de huizen, waar huwbare dochters wonen. Vóór de woning worden Meiliede ren gezongen en aan de meisjes van het huis een „Meiman" gegeven. Op het dorps- HOEDT U VOOR NIERZWAKTE Al wordt onnoemelijk veel last vp.L zaakt door zwakke of zieke nieren 5 worden de eerste verschijnselen vaak vp waarloosd. De zorgen en eischen van hl» hedendaagsche leven leiden tot nierzwaktp tengevolge yvaarvan het bloed niet behnn/ lijk gefiltreerd wordt. Zoodoende bliivJ» vergiften in het lichaam achter die de nuwen aantasten, de gewrichten en snip™! doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs on geneeslijke nierkwalen aanleiding geven Rheumatische pijnen, hoofdpijn, nmnli,, s„ kwellende blaaskwalen zijn er het gevcS van gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moedeloos, vermoeid, afgemat en zwak dé eenvoudigste taak schijnt u een zware last Het is gevaarlijk, deze waarschuwing» te veronachtzamen het verstandigst k de nieren zonder uitstel bij te staan en té versterken. c Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en over tuigt uzelf tal van menschen in uw omee ving kwamen tot dezelfde ondervinding Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1 75 nw flacon. 'j| (ingez. Mededeeling.) plein of onder den Meiboom worden de paartjes afgeroepen. Soms worden op den eersten Meida^ de deuren van huizen, waar jonge meisjes wonen, met bonte bloemen versierd en de jonge dochters zelve omkranst. In Venlo gaat men den eersten Zondag in Mei naar het op een uurtje afstand we iegen kapelletje van Genooy. Voorafgegaan door een fanfarekorps, wordt de tocht ge daan. Een vrome stemming heerscht er en deemoedig wordt in het kleine kapelletje van Genooy de mis opgedragen, de menigte knielt dan voor het nederige gebouwtje neer. Na de mis wordt gegeten en gedron ken, men tooit zich met groen en bloemen en onder vroolijken kou! gaat 't onder de tonen der muziek naar de stad terug. Voor eenigen tijd arresteerde de po litie te Amsterdam een vreemdeling, die een koffer met goederen te koop luid aan geboden. Aangezien de vreemdeling een Franschman weigerde iets omtrent de herkomst mede te deelen, verzocht de po litie via den Hilversumschen draadloozen dienst om inlichtingen. Het resultaat hier van was, dat de politie te Arnhem mede deelde, dat de goedereen aldaar waren ge- stolen. Voorts bleek het signalement van den aangehoudene overeen te stemmen met dat hetwelk door verschillende politieaufo- ritieten uit den lande was rondgzonden als zijnde van den verdachte van inbraken eu diefstal. De politie te Roosendaal verzocht voorgeleiding van den aangehoudene voor den commissaris van politie aldaar. Hier bleek de aangehoudene de dader te zijn van de te Roosendaal in April gepleegde inbraken in de Kloosters der Broeders en het pensionaat St. Marie. Tevens bekende de aangehoudene inbraken te hebben ge- j pleegd in den Bosch, Utrecht, Alkmaar, Haarlem en Arnhem. Tijdens den oorlog is er in de Vo- J gezen verschrikkelijk gevochten. Vooral I het zuidelijk deel is zwaar geteisterd. Op I den Hartmannsweilerkopf, de Linge, de Schaitzmann, in het algemeen op de top pen langs de hooge dalen van de Thur, de Fecht en de Lauch heeft het onafgebroken I bombardement de boomen, het kreupel hout, ja op vele plaatsen alle plantengroei vernietigd. De schade wordt op 80 millioen goud-frank geschat, maar natuurlijk is men reeds geruimen tijd bezig het oppieuw te bebosschen, In liet geheel zijn er, vol gens een bericht in de „Quotidien", 29.000 hectaren bosch vernietigd, waarvan 5900 volkomen. Van die 5900 hectaren zijn er J 2600 weer aangeplant. Er zijn 800 hecta ren ingeschreven als historisch monument. De overige 2500 hectaren zullen in een tijdsverloop van twee tot drie jaar aange plant zijn. Natuurlijk moest het gebied, waar alle j plantengroei was uitgeroeid, eerst in orde gemaakt worden vóór er van nieuwen aanplant sprake kon zijn. Deze arbeid is bijkans voltooid, een oppervlakte van I slechts eenige hectaren moet nog van prik-1 keidraad gezuiverw wroed.n Een merkwaardig moord-l proces. Te Paterson (New Jersey) f stond de jeugdige miss Mildred Sage te-1 recht wegens doodslag. Zij had een zekeren I Samuel Cantelmo doodgeschoten, toen deze I haar woning binnendrong. Over de schuld-1 vraag heerschte in de jury, bestaande uit 71 vrouwen en 5 mannen, een heftigen strijd! en het merkwaardige van het geval was, r dat alle vrouwen voor de veroordeeling van I haar seksegenoot, terwijl alle mannelijke I jury-leden voor haar vrijspraak stemden. I De presidente van de j'ury was zoo ont-l roerd, dat zij de beslissing niet kon mede-I deelen. Toen het tenslotte bekend werd, dat! de vrouwelijke meerderheid der jury het I schuldig uitsprak, kreeg miss Sage een I flauwte. Zij werd veroordeeld tot 10 jaren! dwangarbeid. Haar advocaat had een vurig pleidooi! gehouden en uiteengezet, hoe zij er toe was! gekomen Cantelom uit zelfverdediging te| doodden, toen deze haar en haar jongere! zuster dreigde den hals te zullen afsnijden Zij had de wereld verlost van een monster Maar de 7 vrouwelijke juryleden dachten er| anders over. (Zie verder Tweede Blad.) APOTHEEK GEOPEND. Zondag 24 Mei is de apotheek i,— van den heer A. J. VAN OCKENBURO. Kleine Markt. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te yiissinge,i| maakt bekend, dat als gevonden is gedepoT neerd een koperen gewicht, een wit kinder-l schoentje, een zwarte damesschoen en eei knipmes, en dat inlichtingen zijn te bek men omtrent een «blauw jongensjasje u}| van der Peijl, Verkuijl Quakkelaarstf. sleutel bij Limonard, Nieuwendijk L 'L kinderschopje bij Van der Meulen, yP 43 knipmes bij Goote, Hobeinstraat kaatsbal bij I. de Vos, Badhuisstraat 4 j rijwielbelastingplaatje bij Pluijmers. pcn f destraat 20 kïnderportemonnaie bij w 1 der, Lange Zelke 2 halskettinkje met r ger bij Herrebrands, Gravestraat 18 bandhorloge bij Dalebout, Schermi p Hans heeft op zol gevonden en op een i er op uit getrokken doen de jongens uit ft #v<7 Êtr WÏL jr Maar wat is nauwelijks is de ang< open en begint te re hij lacht„Gooi Hansje", zegt hij, ons visschenrijk moi om straat 22 zwarte maker, Dijkstraat 35 Wisse, Kasteelstraa moersleutel bij Boerc sleutel met plaatje minkelstr. 23 huissl 47ijzeren 'hoepel straat 21 huissleute liënlaan 5 overjas minastraat 7 heen bij Koppejan, Koudek den ringetje bij Ros 35 kinder broekje b vaartgracht 63 Pleijte, Hobeinstraat slot bij Smit Roeters, straat 11 vulpotlooc waterstaat 41 bruir bij Van Eenennaam, bruine jachthond straat 16 huissleut straat 28. KIPPENE 'k Rijmde laatst v 'k Gaf beter wijze Om dit kronkeldiei En te villen „meer Laat mij 't nu eens Over 't dooden vai Haantjes, eenden Of tot slot een kal 't Is een beetje gr Doch, 't is heilzaar Dat voor braadger Zeker niet voor zij leder slacht op zijn Zeer ten nadeele Die niet weet wat En het doodsgerich Kippenslagers zijn Kippene/ers nog ve Kippig, schijnt de 1 Daarom aan de kit Om als proefdier Bij den -dood „au Zonder vonnis van Met een Robespier Daarom, hier de si Die de dierenvrien 't Is 't idee dej Gu 'n Heele Piet op di Neemt een zeer, ze Scheidt met één sla Zorgt dat hij goed En het mes niet ha! Neemt dan vlug 't Houdt de wonde En de kip mag da 's Jongen, „doodgz Want als gij het Met het halsje nar Vloeit het bloed sn< Dat nu is de eerst Onder Re TRUUS EIJ' VOOR DE RU Het valt niet te ontl veel van de rust weg zulk een groot deel der vrouw, al was u-_ en vervelend te noem ter waarlijk niet naa verlangen en we zijn die door haar nobel e. ruimten hebben weter jve vrij en onbelem kunnen uitslaan. En te zeggen, dat deze vrouwen een innerlijl den vrouwen van vr ■was. Misschien besto de jeugdjaren een op dorre conventie, die verder te zien, dan dijntjes van pronk- waarnemen een op

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 2