s A L B 1 0 N No. 117 63e Jaargang: :mel- DINSD40 19 MEI gemeentebestuur FEUILLETON BINNENLAND Stads= en Proviocienieuws |™it, dat Lode- lwi tijd omtrent Ie hoogte is ge- mm niet te doen ten dezen voor Ite verwijderen len ten opzichte ■eganten jongen f den man met 1st, Deze, van I. dat hij betrek- 1 van Oostenrijk, J-'hen, hetzij van 11628 te Ports- Ti nu aan, dat hij pu zijn of dat, l. een ander in kou zijn gereisd J zijn geworden, ■t niet heel veel pschap een aan- p. Het is te be lle Hertog van Ji de gevangen- ■gen hadden te loch in Engeland ■te worden ver- ■oud zou wel de lie in de kracht J stierf, niet heb- li omstreeks het Beleefd. Men mo- 1 regime, dat de leer volgde, een |toch niet waar eeuw oud zou I rdt vervolgd.) HPPEN en HAAN, IEUR. pan IB, Tuindorp, I Juni een net JE. jaar, voor dag en SE, Kerkhoflaan 5 Mevrouw L1NSE. STBODE. iw VERMEULEN, 3. htabele MSHHBE ir privé maar in voor ind uit- Sarage, I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS y00r Vlissingen en gemeenten op Wal- Ivhereji -' ƒ2.20 per drie maanden. Franco Idoo'r het geheele rijk 2.50. Week-abon- I nienten T 17 cent, alles bij vooruitbetaling. afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.10 voor iedere I re£rel weer 26 centbij abonnement spe- l'iiSe prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en I Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Idingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij I vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke loge] meer 15 cent. I familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. BADEXPLOITATIE. Burg. en Weth. van Vlissingen, maken bekind, dat de opening van het I Sfrandstoelenterrein is bepaald op Donder- l^ag 21 Mei 1925 en van de Zeebaden en I tet Volksbad op Zaterdag 23 Mei d.a.v. Vlissingen, 19 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de I artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij Idezen kennis, dat bij hen is ingekomen een Iterzoek van A. W. van de Vaate, alhier, om ■rergunning tot het uitbreiden van de be staande banketbakkerij door het bijplaatsen ■van één electromotor van 1 P.K., dienende Itot het drijven van een amandelwrijfma- |chine en een klutsmachine en het vervangen tan de heete luchtoven door een gasoven, n het perceel kadastraal bekend gemeente ■Vlissingen, sectie E no. 1968. plaatselijk (gemerkt St. Jacobstraat no. 30 en Kleine IMarkt no. 7 dat dit verzoek met de bijlagen, te begin- Inen met Woensdag, den 20 Mei 1925, op de ■Gemeente-Secretarie (3e afdeeling) ter ■visie zal worden gelegd, en dat vanaf dien (datum schriftelijk bezwaren bij hun college Kunnen worden ingedien^. Op den veertienden dag na dien, zijnde Iden 3 Juni 1925, zal ten Gemeentehuize, des Kamiddags ten 3y2 ure, gelegenheid worden Igegeven om bezwaren tegen het uitbreiden ■dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij Izoowel de verzoeker als zij, die bezwaren (indienen, in de gelegenheid worden gesteld, |deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwa- |;tn inbrengen, kunnen gedurende drie da lgen vóór den 3 Juni 1925 ter Gémeente- ■Secretarie (3e afdeeling) van de ter zake (ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, Idat volgens de bestaande jurisprudentie niet (tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet over- |eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor ■het gemeentebestuur of een of nmer zijner lieden zijn verschenen, teneinde hunne be swaren mondeling toé te lichten. Vlissingen. den 19 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de Iartikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een. verzoek van J. Geldhof, alhier, om vergun ning tot het uitbreiden van de bestaande smederij door het plaatsen van één electro- fflotorvan 3 P.K., dienende tot het drijven van een draaibank," een slijpmachine en een boormachine, alsmede door het plaatsen Ivan een electrischen ventilator van *4 P.K.. I in het perceel kadastraal bekend gemeente [Vlissingen, Sectie E no. 14, plaatselijk ge- I merkt Noordstraat No. 76 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. ..Ik keerde naar huis terug en mijn dorst I naar wraak was nog niet gelescht. Ik leer- I de mijn zoon den naam van Geoffrey Ky- I naston vloeken en zoo spoedig als ik van I Jijn wonden hersteld was, joeg ik hem na I door geheel Europa. Waar hij die jaren I doorbracht, weet ik niet, maar hij ontsnap- IHe mij. Dikwijls bereikte ik een stad en «wam dan te weten, dat hij die een paar dagen geleden verlaten had eenmaal her inner ik mij, in Belgrado, was ik hem ricehts een paar uur achter. Maar hem ont boeten kon ik nooit. 'oen ik ten slotte mijn zoon weerzag, v°nd ik hem groot geworden en bij ons fste. gesprek vertelde hij mij rondweg, <-at hij de reden van zijn moeder billijkte jj dat hij terugkwam op zijn belofte van waak op Geoffrey Kynaston. Ik verliet Pern toornig en bijna onmiddellijk hierna wam het onverwachte bericht vón mijn opvolging in het baronetschap van Beau- Jjerviiie. Toen besloot ik het verleden te aten rusten en opnieuw bet leven in te saan. lk was altijd bekend geweest onder hp! naam Marti val en mijn vrouw was on- JMnd niet mijn betrekking tot de familie Bea«merviHe. Het verleden begon evenwel al spoedig Jn schaduwen in de toekomst te werpen. nieuw schrijver, die zichzelven Ber- Jr Maddison noemde, werd eens op een vn! 'n een groot gezelschapaan mij I J)ie/^0S*e^' sta^ m'^n 'land u^' I aangreep, en herkende mijn zoon." schp Saj een algemeene schok. Het eerste m.erbcht daagde op voor den geest van dat dit verzoek met de bijlagen, te begin nen met Woensdag den 20 Mei 1925, op de Gemeente-Secretarie (3e afdeeling) ter vi sie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijke bezwaren bij hun colle ge kunnen worden ingediend. Op' den veertienden dag na dien, zijnde den 3 Juni 1925, zal ten gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld, deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowêl de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen gedurende drie da gen vóór den 3 Juni 1925 ten Gemeente- Secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 19 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslisisng op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagteekening van 27 Maart 1925, ingediend door de Fir ma Klijberg Co., alhier, waarbij vergun ning wordt gevraagd tot het plaatsen van twee motoren, elk 5 P.K., dienende respec tievelijk tot het drijven van een stanzma- chine en een uitpoetsmachine, in een op te richten schoenmakerij in het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, Sec tie E no. 1959, plaatselijk gemerkt Boule vard de Ruyter No. 58. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat nog niet is ont vangen, de mededeeling van den Hoofd inspecteur, Hoofd van het 10e District der Arbeidsinspectie te Dordrecht, overeenkom stig art. 7bis der Hinderwet gelet op art. 8, tweede lid, der Hinderwet, besluiteli de beslissing op voormeld ver zoek te verdagen. Vlissingen, 18 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDÊREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een officieele tegenspraak. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mee In het onlangs verschenen le deel van het boekwerk Les Armées frangaises dans la grande guerre, uitgegeven door het Fransche ministerie van oorlog, en bewerkt door den Franschen generalen staf, is op nieuw, zonder eenige tegenspraak, melding gemaakt van de valsche voorstelling, als zouden Duitsche legereenheden bij het uit breken van den grooten oorlog over ons grondgebied zijn getrokken. Het onware bericht is vervat in een tele gram van den toenmaligen Franschen ge zant te Brussel aan zijn regeering te Parijs: In opdracht van den minister van buiten landsche zaken heeft Hr. Ms. gezant te Pa rijs deze zaak onder de aandacht van de Fransche regeering gebracht en er op ge wezen dat deze beschuldiging, waarvan de onomstootelijkheid is vastgesteld, een pijn lijken indruk in Nederlandsche kringen ge maakt heeft. Daarbij werd de verwachting uitgespro ken, dat in het eerstuitkomend deel van op gemeld geschiedkundig werk een rectifica- tile zou worden opgenomen. de menigte hoorders. Zij begonnen te zien, waar dit alles op doelde en ieder keek ern stig voor zich. „Ik had niets te vreezen", vervolgde de heer Allan, „mijn zoon gaf mij met zijn blikken de verachting te kennen, die hij voor mij gevoelde. Wij,, ontmoetten elkaar dikwijls naderhand, maar wij wisselden geen enkel woord. Hij hield ook mijn ge heim verborgen niet om mijnentwille maar ter wille van zijn moeder. Zes maanden na onze eerste ontmoeting keerde Geoffrey Kynaston naar Engeland terug. Het moge u vreemd toeschijnen, mijne heeren, maar mijn haat voor dien man was nooit minder geworden, nooit was zij in hevigheid afgenomen. Op het oogenblik, dat ik het bericht vernam, begon ik een plan te beramen. Toen voor 't eerst zocht mijn zoon mij op. Hij was gekomen zeide hij mij, om mij een verzoek te doen en als ik er aan wilde voldoen, zou hij mij voor altijd met rust laten. Wilde ik hem zeggen dat die eed met het verleden begraven lag en dat ik mijp ouden vijand geen kwaad meer zocht te doen Ik weigerde eenvoudig hierover te spreken en hij ging heen. Van dat oogenblik af is hij mijn gangen nagegaan. Ik legde heimelijk mijn strikken, maar hoe ook, hij kwam ze te ontdekken. Toen ik u ging bezoeken, lórd Lathon, om dicht bij den heer Geoffrey Kynaston te zijn, betrok hij een klein huis in de nabij heid en was van plan zijn best te doen mijn plannen te dwarsboomen. Maar ik was hem te slim af. Op den ochtend van den moord op mijn heer Geoffrey Kynaston wandelde ik op de rotsen, onder den schijn van te botanisee- ren. Terwijl ik daar was, hoorde ik ge weerschoten van een jachtpartij en door een verrekijker zag ik den heer Thurwell en den heer Geoffrey Kynaston. Op dat oogenblik dacht ik nauwelijks aan een De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand April bedroeg 37.394.245 tegen over 35.390.793 in dezelfde maand van 1924. Opgemerkt dient te worden dat in April jl. 640.725 werd ontvangen als op brengst van de rijwielbelasting, welke in 1924 niet werd geheven. Sedert 1 Januari werd ontvangen de som van 145.955.290 tegenover 134.429.279 in 1924. Wij zijn dus ruim 11*4 millioen vooruitgegaan. De opbrengst van het leeningfonds 1914 was in April jl. 10.557.409 tegenover 10.786.899 in dezelfde maand van 1924. Sedert 1 Jan. werd ontvangen 32.778.591 tegenover 33.353.202 in hetzelfde tijdvak van 1924. De Olympiade. De Nederlandsche^ spoorwegen hebben toegezegd voor 25.000 deel te nemen aan het garantie-fonds voor de Olympische, spelen. „De Witte Stad" en de Olympische spelen. Naar aanleiding van het door het N.O.C. verspreide communiqué wordt ons door de directie van „De Witte Stad" medegedeeld, dat zij ten sterkste ontkent, dat uit de door haar geplaatste annonces, etc. 'n andere in druk zou kunnen worden gewekt, dan dat de netto-opbrengst van de leening H ge heel belangloos door haar aan het N.O.C. ten behoeve der Olympische spelen zal worden afgedragen. „Van eenige bijzondere aanbeveling", schrijft ons „De Witte Stad" bevoorrech ting, toezegging etc. is nooit sprake ge weest. Nadat het aanbod der „Witte Stad" door het N.O.C. in dank was aanvaard, werd door ons onmiddellijk aan de pers van het geaccepteerde aanbod (dus een overeen komst) kennis gegeven op speciaal ver zoek van den secretaris van het N. O. C. Op ons verzoek werd dit bericht door het persbureau eerst naar de bladen verzonden, nadat van de juistheid van dit bericht van het N.O.C. door het persbureau zelve een bevestigend antwoord was ontvangen. Wij ontkennen ten slotte ten sterkste, dat uit onze annonces iets anders is te lezen. Zonder eenige voorwaarde hebben wij de geheele netto-winst aan het N.O.C. ten be hoeve der Olympische spelen afgestaan. Wij waren de eersten, die aanboden geen percentage, doch tijdelijk de geheele winst ter beschikking te stellen, waarvan het be drag door accountants zal worden vastge steld. De winkelsluiting. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft gisteren met 25 tegen-17''stemmen verwor pen een voorstelVan Bommel, waarin de winkelsluiting op Scheveningen-badplaats op werkdagen op des avonds 11 uur wordt bepaald. VLISSINGEN, 19 MEI. Onze badplaats. Het heerlijke zomerweer van de laatste dagen heeft het mogelijk gemaakt dat de opening van het strandstoelenterrein reeds Donderdag (Hemelvaartsdag) kan plaats hebben, terwijl de opening van de zeebaden en het volksbad is bepaald op a.s. Zaterdag. De algemeene herdenkingsdag. Gisteren vergaderden de bewoners van het Eiland in school 'E, ten einde bespre kingen te houden, omtrent het 50-jarig be staan van de stoomvaart, maatschappij „Zeeland" en maatschappij „de Schelde", en het 35-jarig bestaan van „Ons Genoe gen". Na uiteenzetting van verschillende zaken aangaande bovengenoemde feiten door den heer Iz. Fonteijn, bestuurslid van „Vlissin gen Vooruit" werd besloten, gezien het zeer groote belang voor Vlissingen van bei de maatschappijen, zoomede het vele goede door „Ons Genoegen" aan Vlissingen gege- gen, krachtig aan de herdenking dezer jubi- kans, die Geoffrey in mijn macht zou bren gen, maar ik besloot hen te bespieden. Dientengevolge liep ik van de rotsen af en op mijn weg ging ik viak voorbij het hiiis van mijn zoon, lk keek in zijn zitka mer en het scheen alsot de duivel mijn oogen leidde. Zijn studeerkamer was open en juist tegenover mijn oogen lagen een paar lange, Titrksche dolken, achteloos neergeworpen onder een hoop andere zeld zaamheden. Ik luisterde. Er was niemand in de kamer. Ik klom door het raam naar binnen, greep een van die dolken en rende weg. Ongeveer honderd meter van het huisje was een lange, smalle strook van boomen die van het land naar de zee liep. Daar verborg ik mij en keek naar de jacht partij. lk zag hen allen over de heide ren nen, behalve Geoffrey Kynaston. Terwijl ik mij verwonderd afvroeg, waar hij zou we zen, hoorde ik voetstappen aan den ande ren kant van het boschje. Ik sloop terug naar den rand en keek uit. Langzaam kwam Geoffrey langs de sloot nader, zijn geweer ónder den arm en zacht vóór zich heen fluitend. Hij was alleen. Er was nie mand in het gezicht. Mijne heeren, het is een afschuwelijke bekentenis, die ik hier voor u aflegt. Ik sloop naar hem toe, toen hij voorbijging en doorboorde hem het hart zoodat hij onmiddellijk dood was." Rembrandt zou een goede studie vinden in de gezichten der mannen die rondom die schitterende eettafel zaten. Een onbeschrij felijke schrik scheen allen te doen verstom men. De heer Allan beefde en zijn hand, die op de rafel rustte, was wit als het da masten tafelkleed. Plotseling werd er geklopt en een be diende trad binnen. „Een heer wenscht den heer Allan Beau- merville te spreken", kondigde hij aan. De heer Philip Roden stond op en wees naar de deur. „Die heer moet wachten, Nilson", ant- lea mede te werken, waarbij op den voor grond werd gesteld, dat het overgroot deel deel der Eiland-bewoners, aan de „Zeeland" en „de Schelde" ten naaste zijn verbonden. Besloten werd naast het medewerken aan den allegorischen optocht op 29 Augustus, dienzelfden dag kinderfeesten te houden. Om totdat doel te geraken, werd de wensch uitgesproken, dat velen die niet ter vergadering aanwezig waren zich alsnog voor volle medewerking zullen opgeven. Het bestuur werd samengesteld als volgt voorzitter de heer L. Vis, secretaris de heer F. Verijzer, terwijl meerdere bestuursfunc ties later zullen verdeeld. De Burgerwacht Gisterenavond hield de Vlissingsche Bur gerwacht in het Militair Tehuis alhier haar jaarvergadering. Deze vergadering was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer D. L. H. van Raai te heette allen welkom, eb in het bij zonder den heer C. A. van Woelderen, die mede dezen avond de vergadering bezocht. De burgemeester zeide, dat het hem aan genaam was dezen avond tegenwoordig te kunnen zijn. Hij heeft hier een aangename taak te vervullen. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Vrijwillge Burger wachten is namelijk het kruis van verdien ste verleend aan den heer M. van der Beke Callenfels, secretaris-peningmeester van de Vlissingsche Burgerwacht, voor de vele diensten door hem in deze functie verricht. Met een hartelijk woord van gelukwensch spelde daarna de burgemeester het kruis op de borst van den heer Van der Beke Cal lenfels, die zichtbaar verrast door deze on verwachte huldiging het woord nam en dank bracht voor deze onderscheiding die hem door het hoofdbestuur is verleend. Spr. zeide dat 't hem 'n aangename taak zal zijn nog vele jaren zijn krachten aan de Bur gerwacht te mogen geven. De heer Van Raalte bracht ook aan den heer Van der Beke Callenfels zijn dank voor 't vele dat hij gedaan heeft voor de VlissingscheBurgerwacht. De heerVan der Beke Callenfels is van de oprichting af de ziel geweest van de Burgerwacht en dat deze arbeid wordt gewaardeerd, bewijst de eervolle onderscheiding. Spreker bracht ook dank aan den burgemeester voor zijn be reidwilligheid deze onderscheiding te willen uitreiken. Spreker wees op het preventief karakter der Burgerwacht. Zij bestaat uit een schare burgers, die mocht een even tueel grijpen naar de macht op den voor grond treden, dan zullen wij steeds gereed staan om het gezag en de orde te handha ven. Met een citaat uit Schiller's „Lied von der Glocke" toont de heer Van Raalte het werk der Burgerwacht aan. De heer P. G. Laernoes wenschte den heer Van der Beke Callenfels namens de geheele Burgerwacht geluk met deze zoo zeer verdiende eervolle onderscheiding. Na afloop van deze plechtigheid werd overgegaan tot het behandelen van de ver schillende huishoudelijke zaken. De zaal was voor deze gelegenheid keu rig versierd met planten en bloemen, zoo dat het geheel een aangenamen indruk maakte. Na deze toespraken werd spontaan door de aanwezigen het „Wilhelmus" aangege ven en een driemaal herhaald hoera uitge bracht op H. M. de Koningin. De beteekenis en de vooruitzichten van de moderne vakbeweging. Gisterenavond hield de Vlissingsche Be- stuurdersbond alhier een openbare verga dering in „de Oude Vriendschap" waar als spreker optrad de heer R. Stenhuis, voor zitter van het Nederlandsch Vervond van Vakvereenigingen, met bovenstaand onder werp. De vrij goed bezochte vergadering werd met een kort openingswoord door den voorzitter geopend, waarna hij het woord gaf aan den heer Stenhuis. Spreker begon zijn rede met er op te wij zen dat wij er rekening mee moeten hou den, dat wij leven in een tijd, waarin de maatschappelijke krachten worstelen om de heerschappij. De arbeidersbeweging is ge groeid in de schaduw van het kapitalisme. Toen het kapitalisme jong was en vrij in zijn bewegingen, kenmerkte het zich door woordde hij. „Verlaat de kamer en maak dat wij niet gestoord worden, voordat ik bel." De bediende boog en verwijderde zich, na een verwonderden blik op de gezichten van de kleine groep geslagen te hebben. De heer Philip Rhoden verliet zijn stoel en de kamer doorgaande, sloot hij de deur. „Mijnheer Allan Beaumerville", zeide hij kalm, „er is maar één loop te volgen met betrekking tot de pijnlijke onthullingen, die u mij vanavond gedaan hebt. Als u nog iets toe te voegen hebt, doe dit dan snel, ver zoek ik u." De heer Allan ging dadelijk voort „Ik ging terug naar het huis van mijn zoon. lk waschte mijn handen in zijn ka mer en den handdoek verborg ik in zijn ka binet! Juist toen ik wegging, kwam hij bin nen,wat er tusschen ons voorviel behoef ik niet te zeggen. Ik nam mijn botaniseertrom mel op en rende weg langs de rotsen en werd later ontmoet door een bediende van den heer Thurwell, met wien ik weer terug keerde om op mijn werk neer te zien. Toen kwam de tijd, dat op mijn zoon de verden king begon te vallen. Ik smeekte hem het land te verlaten. Hij weigerde. Ten slotte is hij gevangen genomen. Voor den vader, dien hij slechts verachten kan, is hij bereid vannacht te sterven. Vanavond besloot ik '*1 een bekentenis te doen van mijn schuld en te vluchten. Mijn plannen zijn gemaakt. Slechts een paar uur geleden zag ik in het gelaat van eene, die ik had gedacht, dat ik nooit meer in deze wereld zou zien. Haar raad volg ik nu op. Aan haar heb ik mijn schuld beleden, en aan u allen heb ik die in bijzonderheden meegedeeld. Mijn geschie denis is ten einde. Mijnheer Philip Rhoden, ik geef mij in uw handen over." Zijn laatste woorden werden bijna over stemd door een heftig kloppen op de ge sloten deur. Toen hij geëindigd had, stond Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstop ping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotiheken en drogistzaken. 12 (Ingez. Mededeeling.) ongekende wreedheid, vooral ten opzichte van den vrouwen- en kinderarbeid. Het bracht ellendige arbeidstijden en vertrapte de heiligste rechten der arbeiders. Ook in ons land v/as het lot der arbeidende klasse bedroevend, zoo mogelijk nog slechter dan in andere landen. Een grenzelooze uitbui ting in de fabrieken had plaats en toch werden de werkgevers beschouwd als de weldoeners der arbeiders, die werk en brood gaven. Spreker schetste daarna de opkomst der arbeidersbeweging, die in zijn eerste sta dium kon genoemd worden een „bedelen de" arbeidersbeweging, en daarom ge doemd was te verschrompelen. De daarna opkomende arbeidersbeweging was de revolutionair-socialistische, waar van de leiders onbekwaam bleken de massa der arbeiders tot stabiele organisatie te - brengen. Het is de onvergankelijke eer van mr. Troelstra, dat deze den stoot heeft ge geven tot de sociaal-democratische arbei dersbeweging, die zich stelt op den bodem der sociaal-economische realiteit. Breedvoerig zette de heer Sten huis het verschil uiteen tusschen de soc.-dem. en de ievolutionaire vakbeweging, en wees in dit verband op de jongste stakingen in de Drentsche venen, welke verliepen in 'n revo lutionaire actie, en jammerlijk zijn mislukt. Wat de Chirstelijke en R. Kath. vakbe weging betreft, spreker ontkent dat deze reden vari bestaan heeft de Chrstelijke ar beiders worden steeds bang gemaakt met den socialistischen boeman, doch door hun leiders wordt de Christus misbruikt om de arbeiders aan den leiband te houden. Zij zijn geheel afhankelijk van de politieke partijen en als de leiders der Christelijke vakbeweging werkelijk het heil der arbei ders op het oog hadden, dan zouden zij in dezen tijd de arbeiders oproepen om teza men met de sociaal-democratische vakbe weging den strijd aan te binden tegen de kapitalistische reactie. Geloof en moderne arbeidersbeweging sluiten elkander niet uit, ten bewijze waarvan spreker citeerde een uitspraak van een R. Kath. professor. De Chr. vakbeweging maakt gemeene zaak met de kapitalistische klasse in haar misdadige politiek, in het verslechteren van allerlei verkregen gunstige arbeidsvoor waarden zij is dus dienstknecht van de reactie. Spreker zag vervolgens onder het oog den roep om kapitaalvorming. Spreker zal de laat laatste zijn om te beweren dat kapi taalvorming onmisbaar en niet noodig is, doch ontkent met nadruk dat op het oogenblik kapitaalvorming in bijzondere mate noodig is. De leuze wordt alleen aan gegeven door de zucht om het arbeiderspeil nog verder te doen dalen, door langere ar beidstijden, verlaging der loonen en ver slechtering der sociale wetgeving. Met cij fers toonde de heer Stenhuis aan dat het productie-vermogen in ons land in de laat ste jaren is verminderd en noemde het mis leidend te zeggen, dat in ons land een te kort is aan productie-goederen. Spreker noemde echter de kapitalistische klasse onbekwaam het productie-apparaat te beheeren. Achter bet kapitalistisch maat schappij-beheer staan alleen in Europa zes millioen werkloozen en dit is een aanklacht tegen het huidige kapitalistisch stelsel. Dit stelsel wordt door de burgerlijke par tijen in ons land met alle kracht gesteund tot schade van de arbeidende klasse, en spreker roept den heeren Colijn, Dressel- huijs en Van Wijnbergen toe, niet zoo hoe de heer Philip Rhoden op en opende die. Twee mannen traden onmiddellijk daarop binnen, gevolgd door den heer Benjamin Levy. De mannen herkenden den heer Phi lip en groetten hem. „Wat is er van uw dienst vroeg hii. „Wij hebben een volmacht tot het arres teeren van den heer Allan Beaumerville, mijnheer", was het eerbiedige antwoord, „gegeven na de bezworen inlichtingen van den heer Benjamin Levy hier, door den heer Pulsford, een half uur geleden. Waar is hij, mijnheer De heer Philip wees naar de plaats, waar zijn gastheer stond, een weinig van de an deren af, zijn hand rustend op de uitgesne den knop van zijn hoogen stoel, en zijn oogen wild op hen gevestigd. De man trad dadelijk op hem toe. „Gij zijt mijn gevan gene, mijnheer Allan Beaumerville", zeide hij rustig. „Ik heb een volmacht bij me om u te arresteeren, wegens beschuldiging van moord op den heer Geoffrey Kynaston, op den 12en Augustus van verleden jaar." Zij, die het gelaat van den heer Altan bespiedden, zagen slechts een kleine ver andering. Zijn bleekheid nam slechts eenfc blauwe tint aan en zijn trekken vertrokken zich een weinig. Toen wierp hij plotseling met een akelig licht in de brandende oogen en een kreet, die door het geheele ge bouw weerklonk, de armen omhoog en viel op het haardkleed neer. Iedereen sprong op en kwam naar hem toe, maar de dokter baande zich een weg door de groep heen en knielde neer. Dadelijk stond hij weer op, heel bleek en ontsteld. „Terug, mijne heeren, terug als 't u blieft", zeide hij op zachten toon. „Er is geen brandewijn noodig, mijnheer Philip. Het is beter als ieder weggaat. Die man nen van Scotland Yard behoeven niet te wachten. De heer Allan zal van zijn mis daad voor een hooger gerechtshof dan het onze rekenschap afleggen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1