vertentiss MAANDAG IS MEK lagen Ecorförïl ,tfo. 116 63e Jaargang' Wonen. WOONHUIS pil m Iimvaart. emeentebestuur FEUILLETON BINNENLAND Stads» en Provincienieuws \jCUló ff GREHADINESAU5 ertjnar, Koop en Vetkon en DlenfiUaïiTr.ieü, *s etaling, van 1-5 rtgi "get meer 15 uit besten stand, riolee- iterleidinK, Kan vlug n. Ook voor GeM- kt. s PAAP, alhier, lein I1EPINGSHU1S, arden, billijken prijs, Nieuwstraat 66. ubil eerde iWONING 'ER gevraagd. ,,Vliss. Courant". fcroot ■EPINGSHUIS Md, direct te aanvaar- Igsche weg. Kasteelstr. 86 ben. ragd voor klein gc- IN WONING rrijs D. BEZEMER, joes. JUFFROUW Jatst worden. Mn en Fotohandei f. DEPT. J1ENSTE. BAK, SIGAREN, ILADE enz. lrvaarden. Igbureau P1ETERSE rwagen Jer Manderestraat 7. jEPIER, Badhuisstr. Jet MEISJE, :n 16 jaar. :.N HOEK, Badhuis- t tegen 1 Juni of ia- stbode I nette STBODE, |16 jaar. i „Vliss. Courant". ct te aanvaarden een gemakken, tusschen ddelburg, met lage >elasting. QBUREAU VAN WIJCK, nypark 9. f (WONING, e gemakken, huur- m „Vliss. Courant", sfamilie te Den Haag WERKMEISJE v. f Boulevard Evertsen ddelb.-Rotterdam eiegen plaatsen. \N~ PASSAGIERS. EN VEE. 11. hm. /lei t. n. uur. 8 8 y. Bon. [r.a. ib 9 9 te bekomen: [V. Transport- en Eip. JgErv>n 8. VOS, W. eenhoorn, TB. 168 BWSTERHOUTTa. BOITENHEK ml 11" L1SSINGSCHE COURANT rzorging der advertentie als de enveloppe. Verdam. wereld voor llEST, Lepel- OORT-vani ABONNEMENTS-PR1JS li,or Vlissingen en gemeenten op Wal f2.20 per drie maanden. Franco J het geheele rijk f 2.50. Week-abon- Leiiten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. JLouderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS: i4 regels 1.10 voor iedere i meer 26 cent; bij abonnement spe- prijzen. Reclames '52 cent per regel je Advertenties betreffende Huur en ,1(„r, Koop en Verkoop. Dienstaanbie- r,en én Diensfaanvragen, enz., prijs, bij [uitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke „imeer 15 cent. familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, I,,, rege! meer 26 cent. afsluiting parklaan. Burgemeester en Wethouders van Vlis- Tjoen. lirengen ter openbare kennis, dat het Meer in de Parklaan voor rij- en voer- «en vanaf Dinsdag 19 Mei 1925 tot na re aankondiging is afgesloten, lossingen, 18 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Draadlooze Telefonie ten behoeve van de Pers IOnze lezers zullen bemerkt hebben dat ;e berichtendienst den laatsten tijd be lgrijk is uitgebreid en het wereldgebeu- in kort bestek ons veel eerder bereikt voor wij gebruik maakten van den Iiadloos-telefonischen persdienst. Hieronder volgen voor den belangsfel- lezer eenige bijzonderheden |De draadlooze telegrafie en hare tech- Èrite toepassingen zijn bij het publiek* Ier bekend dan de draadlooze telefonie. Dit behoeft eigenlijk geen verwondering baren, daar reeds sinds 1900 draadloos nrdt getelegrafeerd en de draadlooze pfonie eerst de laatste jaren practisch in epassing kwam. iToch zijn deze beide natuurkundige {dekkingen broertje en zusje. Beide be sten op de voortplanting van de electro- ignetische golven. De moeilijkheid bij de aadlooze telefonie schuilde evenwel hier- dat men niet kon volstaan met het uit aten der golven zonder meer, zooals bij draadlooze telegrafie het geval was, (h dat men bovendien een methode had vinden, om de menschelijke stem met al ar intonaties op deze golven te enten en or het luchtruim te zenden met de snel- id van een lichtstraal. moeilijkheid is na langen moeiza- |n arbeid overwonnen en de resultaten c inderdaad frappant. [Het „Persbureau Vaz Dias" te Amster- heeft, na ook overeenstemming te [ebben verkregen met de vereeniging „De ïderlandsche Dagbladpers" en wat het khnisch gedeelte betreft, met medewer- feg van de Nederlandsche Seintoestellen- ibriek te Hilversum dezen dienst tot stand Ebracht. [We gewaagden «zoo juist van het tech- pch gedeelte... Dat er inderdaad een tech- f'che zijde aan deze onderneming is, zal* ier toegeven, die het groote spreeksta- |on te Amsterdam heeft bezichtigd. Van station uit worden de nieuwsberichten s letterlijken zin „in de ruimte" gespro- [s. De spreker bedient zich daarbij van P ander instrument dan dat een ieder Jgelijks bij het telefoneeren in handen [Bint, nl. een gewoon microfoon-apparaat. daarin gesproken woorden „bespe- als het ware het krachtige zend- |?paraat, worden daarin versterkt en gol- *n vervolgens uit in het luchtruim naar de Vangnetten de antennes van de (ingesloten abonné's. Deze hooren dan de in Amsterdam „ge- door E. PHILLIPS OPPENHEIM. I) Gewoonlijk zijn de menschen niet erg ug in het opmaken van een anders stem- fng, maar dezen avond bespeurde meer ton een der aanwezigen een zekere veran- «ring in de uitdrukking van den gastheer. „Beatimervilie wordt heelemaal de oude", G!erkte lord Eathon op, terwijl hij zich van ptolaan bediende. „Hij ziet aardig bleek i de kaken vanavond, vindt u niet 'ijn buurman, een advocaat, zette zijn l0r?net op en keek de tafel langs. ..Hemel ja, hoe bleek antwoordde hij. ""'j ziet er uit alsof hij een grooten schok ontvangen heeft." »Hij is ten minste niet zooals anders pht de heer Thurweli in het midden met Merende stem van de overzijde der tafel. -.Zonderling, maar hij doet mij vanavond ton iemand "denken", merkte lord Eathon Stegen den minister van binnenlaudsehe die-aan den anderen kant naast hem P ..Toch kan ik mij niet herinneren aan jp* Het is iemand, die erg in de knel zit. het ook weer T ,>.G meent Maddison, denk ik", antwoord- lïkk heer PHilfp Rhoden. „Vele mensciien u Doen dat opgemerkt. Er is gelijkenis. Nwaar." «Bij Jupiter, daar heb je het", stemde Uthon to,e. Ik had het vroeger nooit ÈrHet spijt mij duivelsch voor niftf .on. Rhoden, én ik hoop dat je hem "«zult laten hangen." net gesprek ging over op de zaak Mad- n en werd algemeen, leder had er ets over te' I kerkte zeggen, behalve de heer Allan. Men °P dat hij vermeed de een of andere blazen" persberichtenpractisch op hetzelf de moment als zij worden uitgesproken. Het spreekstation te Amsterdam, waar van V. D. zich bedient, ziet er indruk wekkend en ingewikkeld uit. Ook daar wordt gearbeid met gloeilampen, doch zij hebben de afmetingen van een klein for maat voetbal. Van geknetter of ander la waai valt niets tè bespeuren. Men hoort al leen het gezoem van verwijderde motoren. Het bedrijf kenmerkt zich door rust en dit is in het buitengewoon drukke we zou den bijna zeggen rumoerige persbureau- bedrijf een zegen. De naaiden der diverse volt- en am pèremeters schommelen kalm heen en weer. Een er van maakt meer zenuwachtige bewegingen. Dat is de meter, die de stern- vibraties reageert. Deze stemvibraties wor den op de aethertrillingen gesuperponeerd en met een snelheid van 300.000 K.M. per secpnde van de zendafitenne uit naar alle windstreken gezonden. Zijn 't geen schitterende prestaties En dan te weten, dat de draadlooze te lefonie in betrekkelijk korten tijd het labo ratorium verlaten heeft en thans reeds voor het eerst practisch in toepassing komt in Nederland. Met opoffering 'van de buitengewoon hooge kosten, die aan zulk een nieuwe on derneming vastzitten, heeft het persbureau Vaz Dias, dank zij den steun van den di recteur-generaal der posterijen en telegra fie dezen nieuwen dienst, bij. welken zich bereids een groot aantal van zijn abonné's hebben aangesloten, georganiseerd. En het laat zich aanzien, dat deze uitvinding, die voor het eerst in haar geheel in de pers van toepassing wordt gebracht, voor de Neder landsche journalistiek in het bijzonder van de allergrootste waarde zal blijken te zijn. Vooral zij, die dagelijks langs den draad met het persbureau Vaz Dias te Amster dam in verbinding staan, zullen de toepas sing van deze nieuwe uitvinding het meest waardeeren. Geen vrees behoeft er meer te bestaan, dat een verbinding, die 's morgens is aan gevraagd, in den middag wordt gebracht, als de krant, die zich dan vaak met het nieuws van den vorigen dag tevreden heeft moeten stellen, al verschenen is. Van een „slechte verbinding", zooals dit maar al te vaak voorkomt, zal geen sprake meer zijn. Geen telefoonjuffrouw, hoe ijverig ook, zal ooit in staat zijn de verbinding na een drie- of zes minuten-gesprek te verbreken. Geen jeremiaden over het intercommu nale telefoonverkeer, dat zich overigens zooveel mogelijk aan de steeds meerdere behoefte aanpast, zullen meer vernomen worden. Gedurende vrij langen tijd zullen de re laties .der Nederlandsche bladen, dank zij de* regeering en den directeur-generaal der P. en T„ die de concessie tot draadloos spreken aan het „persbureau Vaz Dias" hebben verleend, de nieuwsberichten uit de lucht kunnen opnemen, en deze tot enkele oogenblikken voor het ter perse gaan in hun kranten doen plaatsen. De dividend- en tantième-belasting. Naar aanleiding van de beraadslaging in de Tweede Kamer over het na een toezeg ging van minister Colijn weder ingetrokken amendement-Boon, welk amendement in verband met een adres van het gemeente bestuur van Schiedam was voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging der wet op de dividend- en tantième-belasting 1917 en herziening van de regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeen ten op de dividend en tantième-belasting, heeft thans de minister van binnenlandsche zaken een schrijven gezonden aan Ged. Sta ten de provinciën met verzoek hem hun ge voelen te doen kennen omtrent het verzoek van het gemeentebestuur van Schiedam, waarvan, evenals van het amendement- Boon, de strekking is, de 48 gemeente- opcenten, van welke volgens het thans tot meenihg uit te spreken, en bij de eerste de beste gelegenheid leidde hij het gesprek op een ander onderwerp. De aanzienlijke gasten spreken voor de beteekenis van maatschappelijke positie un de% populariteit van hun gastheer. Er waren waarschijnlijk geen zes menschen in Lon den, die zoo'n schitterend en uitgelezen ge zelschap konden bijeenbrengen. Er waren er slechts twintig, maar elk van hen was een man van beteekenis. Het was afgesproken, dat de komst der sigaren het teeken zou zijn voor den hertog van Leicester om op te staan en een ge zondheidsdronk op den gastheer in te stel len. Maar tot aller verbazing, terwijl Zijne Hoogheid zich voor de vuurproef voorbe reidde en op het punt stond op te staan, rees de heer Allan zelf langzaam op, met een blik in zijn kalm. koud gelaat, zoo ge heel en al verschillend van wat te verwach ten was van een man, die om twee uur in den ochtend na een stevig souper opstaat om zijn gasten toe te spreken, dat ieders opmerkzaamheid er door getrokken werd. „•Er is mij gezegd, heeren", zei hij lang zaam, „dat Zijne Edelheid, de hertog van Leicester een heildronk op mij zou instellen uit uw aller naam. Ik wil dit om twee rede nen voorkomen en ben daarom opgestaan. In de eerste plaats, omdat een toost, uitge bracht op een stervende slechts spotternij zou zijn de tweede reden zal duidelijk genoeg worden, als ik gezegd heb, wat ik •tot u zeggen wil." Ieder zat verslagen. Was hun gastheer plotseling krankzinnig geworden Of stonden die leege flesschen Heidsieck, die juist van de tafel werden genomen, met de zaak in betrekking AJlerlei gemompel en gevraag naar een verklaring verrees. „Ik had vergeten voor het oogenblik", gin.g de heer Allan voort, „dat niemand van u nog bekend is met datgene, wat ik zelf gedurende de laatste dagen weet. Ik wet verheven voorstel eventueel 30 tusschen verschillende gemeenten zouden- worden verdeeld, alle voor verdeeling in aanmer king te doen komen, en van welk adres een afschrift het ministerieel schrijven verge zelt. De minister zegt in dit schrijven voorts, dat er van het standpunt van het rijk tegen verdeeling van alle opcenten uiteraard geen bezwaar bestaat. Loonen en salarissen gemeente-personeel. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben praeadvies uitgebracht op de motie-Schou ten c.s. nopens tijdelijke algemeene vermin dering der loonen en salarissen van het ge- meentepersoneel. Een minderheid in het college wenschte het advies te volgen der centrale commissie van overleg, die het denkbeeld eener tijde lijke vermindering der loonen met 2 pet. afwezen, doch zich bereid verklaarden om de voorbereiding eener loons- en salaris herziening op den algemeenen grondslag van goede regelingen bij particuliere werk gevers ter hand te nemen en daarover, zoo eenigszins mogelijk binnen vier maanden na het verkrijgen van de noodige opdracht advies uit te brengen. De meerderheid van het college acht echter met het oog op den bestaanden financieelen toestand noodig^ dat tot voor- loopige korting wordt overgegaan, al blijft zij van de noodzakelijkheid eener algemee ne herziening overtuigd. Aan den raad wordt dan ook voorge steld om met ingang van 1 Juni op de loo nen en salarissen 2 pet. te korten. Onregelmatigheden te Bergen op Zoom. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft Vrijdag vergaderd en wel ongeveer 6 uur in geheime zitting. Met algemeene stemmen is aan den ge meente-ontvanger, den heer A. J. J. de Meulemeester, ontslag uit zijn betrekking verleend, onder handhaving van de verant woordelijkheid van het door hem tot dusver gevoerde beheer. Eveneens is met algemeene stemmen besloten den gemeente-secretaris, den heer C. J. A. van Liempt, voor den tijd van 1 maand uit zijn betrekking te schorsen, in afwachting van een nader onderzoek naar eventueel door hem gepleegde onregelma tigheden. Radio-toestellen in café's. In den laatsten tijd worden te 's-Graven- hage in meerdere voor het publiek toegan kelijke instellingen radiotoestellen aange bracht ten gerieve van. de bezoekers, die daardoor kunnen luisteren naar de draad looze concerten. Burg. en Weth. zijn nu van oordeel, dat het aanwezig zijn van een radio-toestel in dergelijke inrichtingen als eeh vermakelijk heid moet worden beschouwd. Zij st.ellen voor de radio-toestellen met name in de belastingverordening te noemen. Een legaat. Door wijlen den heer T. de Jonge, on langs te Breda overleden, is aan de afdee- ling van de Ned. Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken een le gaat van 6000 vermaakt. VLISSINGEN, 18 MEI. Een goed geslaagde demonstratie. Hoewel de winter geen al te beste tijd is voor de oefeningen der Reddingsbrigade, hebben de leden evenmin als de bestuurs leden der Vlissingsche Reddingsbrigade ge durende dien tijd stil gezeten, wat ons bleek uit de demonstratie Zaterdagmiddag gegeven met den, door een der bestuurs leden verbeterden reddingsgklos. Deze klos, die uitloopt om zijwas, is omwonden met 15 meter touw, dat in bedwang ge houden wordt door een stalen veer, welke doorboord is met een metalen ringetje, ^waardoor het doorsnijden van het touw bij het afloopen voorkomen wordt. Tevens lijd aan een oude hartkwaal, die mij ieder oogenblik den dood kan brengen." Een plotselinge somberheid van ontstel tenis viel op de gasten. De sigaren werden uitgedoofd en angstige blikken gewikkeld. Een geriKsch van rouwbetoon rees op uit de schare, maar de heer Allan deed het met een licht gebaar verstommen. „'Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat ik u niet verzocht hedenavond hier te komen om u dit te zeggen", vervolgde hij, „het onderwerp is een geheel ander. Ik heb een bekentenis af te leggen." De algemeene verwondering werd groo- ter. De sfeer van feestelijkheid was vervan gen door een doffe aangehouden stilte. Kon ifet zijn dat de ziekte van hun gastheer zijn hersenen had aangetast Veler gemoed ontving een pijnlijken indruk. ,U zult misschien ze?ven", ging de heer Alian voort, heel langzaam sprekend en met een zekere moeilijkheid in het leggen van den klemtoon, wat evenwel niet verhinder de dat ieder woord duidelijk verstaanbaar was, „dat ik een vreemden tijd en een zon derlinge plaats uitkies om een persoonlijke zaak te behandelen. Maar ik zie menschen ender hen vandaag, die mij de eer hebben aangedaan mijn gasten te zijn, die ik wensch dat de geheele waarheid van mijn eigen lippen vernemen ik spreek meer in het bijzonder tot u, mijnheer Philip Rho den en deze nacht is mijn laatste gele genheid, want morgen zal heel Londen mijn geschiedenis kennen en ik zal voor altijd uit elk verkeer en allen omgang ge bannen worden. Eenige weinige woorden zullen u mijn geschiedenis vertellen. De meesten van u zullen zich herinneren, dat ik eerst laat aan mijn titel en mijn fortuin ben gekomen. Mijn jongelingsjaren heb ik doorgebracht buitenslands in tamelijke ar moede, soms praktijk uitoefenende, soms enkel als een student en een man van we tenschappelijk onderzoek levend. In mijn dient deze veer om te beletten, dat het touw uitpuilt, waardoor licht strikken of knoopen ontstaan, die het onmiddellijk ge bruik vertragen of belemmeren. De klos is gemaakt van hout, dat, om het kromtrekken door tet water te voorkomen, bedekt wordt men eëh laagje schellak. Met dezen klos nu werden Zaterdagmid dag bij de Keersluis proeven genomen, welke, zooals we reeds aangaven, uitmun tend geslaagd zijn. Een der leden van de Vlissingsche Reddingsbrigade, die zifch ge kleed te water had begeven de tempe ratuur was reeds aangenaam, naar hij be weerde greep den volledig uitgeloopen klos en liet zich door een der aan wal staanden naar den kant trekken. Vervol gens heeft hij zich langs het touw zelf naar den wal gewerkt, waardoor het bewijs werd gegeven, dat het touw sterk genoeg was. Wanneer de redder, die voorzien is van zoo'n klos, door een of andere omstan digheid minder zelfvertrouwen in lang niet in het water geweest vrees voor kramp of iets dergelijks zich meer ze kerheid bij de redding wil verschaffen, kan hij de veer aan eenr of ander voorwerp op den vasten wal bevestigen en den klos mee ir, het water nemen om zoo de redding te bewerkstelligen. Dat het laten afloopen geen zwaar, werk is, hebben we, door den klos zelf eens weg te werpen, gemerkt en door oefening in het mikken zal een juist gebruik gaeerd kun nen worden van den klos. die dan zeer ze ker een kostbaar hulpmiddel zal blijken te zijn bij het redden van drenkelingen. We vernemen, dat deze klos, die gemak kelijk geborgen kan worden in den achter broekzak. zal verstrekt worden aan alle le den der V. R. B., die verplicht zijn hem steeds bij zich te'dragen, terwijl de veree niging zal bevorderen dat aan de gemeen tepolitie een dergelijke klos wordt ver strekt, welke de politiemannen in hun diensttijd dan bij zich zullen dragen. De commisaris van politie heeft reeds in dezen zijn medewerking toegezegd. De demonstratie werd, begunstigd door bij uitstek mooi warm weer, door tal van belangstellenden bijgewoond. Een beugel van een motorwagen gebroken Gisterenmiddag brak in de Langeviele de beugel van een motorwagen der tram. De volgende tram moest alle wagens mede- nemen naar Vlissingen, en door een en an der ontstond begrijpelijkerwijze eenige ver traging, die echter zoo spoedig mogelijk tot een minimum werd teruggebracht. Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding. De heer ds. F. J. van den Ende te Kam perland, in de jongste vergadering van den Proivncialen Zeeuwschen Bond van afdee- lingen der Gefer. Vereeniging voor Drank bestrijding tot zijn voorzitter gekozen, heeft voor de'ze benoeming bedankt. In zijn plaats is thans gekozen de heer G. Al. Feij en bestaat het bestuur thans uit de hetren G. M. Feij, Middelburg, voorzitter; P. Loef, Julianastraat W 26 te .Middelburg, secretaris en P. J. Kruijsse te Vlissingen, penningmeester. Het stadhuis te Veere. Bij den gemeenteraad te Veere is van het rijksbureau voor monumentenzorg bericht ingekomen, dat het herstel van den toren van het stadhuis 25.289 zal kostèn. Het rijk had 5000 toegezegd nu wordt 10.000 in uitzicht gesteld. De gemeente heeft reeds 4500 toegestaan. Er zal nu aan de provincie 5800 worden aange vraagd. SOUBURG. Zaterdagavond sprak in het café van den heer Millenaar te Souburg de heer Jac. Welleman uit Krabbendijke voor de Fede ratie Zeeland van den Vrijz.-Dem. Bond over de komende verkiezingen. Daar de opkomst gering was werd de lezing gehouden in den vorm van een cau serie, waarin de spreker er allereerst ip wees, dat als men de mindere belangstel ling in de verkiezingen, bij vroegere verge leken, wijt. aan de evenredige vertegen woordiging, dit toch ten onrechte is, want dertigste jaar trouwde ik een vrouw van goede familie, die ik zeer beminde, zoozeer, dat ik om haar voor mij te winnen een brief vervalschte van den man, dien zij anders getrouwd zou hebben, en roestemming ver kreeg van haar in een vlaag van veront waardiging over zijn veronderstelde trou weloosheid. Die man, mijne heeren, was de heer Geoffrey Kynaston." Een onderdrukt gemompel van verbazing werd gehoord. Ieders belangstelling werd verdubbeld. De heer Allan- ging voort, aan het hoofd van de tafel staand, beweging loos als een standbeeld, maar met een vreemden blik in zijn bleek gelaat. „In alle mogelijke opzichten ben ik in mijn plicht tegenover mijn vrouw te kort geschoten. Zij was luchthartig en hield van afwisseling, vroolijkheid. reizen. Ik sloot haar op in een rustig, oud stadje, ter wijl ik mijn studies voortzette en verwacht te van haar, dat-zij zich in een volkomene eenzaamheid zou kunnen vergenoegen. Ja renlang heb ik haar het leven vergald door haar alles, waar zij lust in had en genoe gen in schepte, te ontnemen. Wij hadden slechts één kind, een zoon. De dingen gingen hoe langer hoe slech ter, wat ik gevreesd had, gebeurde. Zij zou mijn bedrog beseffen, bleef zij mij trouw, waar wij waren man en vrouw, al leen in naam. De tijd ging voorbij en zij maakte een paar vrienden en ging nu en dan uit. Toen kwam ook toevallig de heer Geoffrey in de kleine stad. Ik was krankzinnig, gek van jaloerschheid en ik verbood mijn vrouw met hem te spreken. Zij weigerde mij te gehoorzamen en ?ij had groot gelijk. Op dat oogenblik was zij zóó trouw aan mij als eenige vrouw het kan wezen en zij be handelde mijn verdenkingen, zooals zij het verdienden met minachting. De heer Geoffrey Kynaston en zij gingen als. vrienden met elkaar om en slechts door [ZOLEN en bakken él Die som mige winkeliers daarom niet willen verkoopen, omdat U er naar hun zin te lang op zoudt loopenlj Commentaar overbodig In ieder. t s>i Amandelfjèïpuw, (Ingez. Mededeeling.) juist by dit stelsel komt iedere.stem tot haar recht, ook de stemmen der minderhe den in bepaalde streken, waar deze stemmen vroeger geheel verloren gingen. De min dere belangstelling wordt naar de meening van spr. veroorzaakt doordat de huidige regeering gebroken heeft met ons mooie parlementaire stelsel, door te komen met belangrijke wetten, waarover de kiezers bij de vorige verkiezingen geen uitspraak kon den doen, zooals de vlootwet en de tarief- wet. Daardoor wordt het contact tusschen kiezers en regeering verbroken. Als eerste eisch op het V. D. programma staat dan ook voor de komende Kamerverkiezing herstel van het parlementaire stelsel. De heer Welleman gaf daarna een uit eenzetting van het standpunt der vrijzinnig democraten, waarvan zeker wel het voor naamste is de mogelijkheid van gelijkheid in ontwikkelingsvoorwaarden voor ieder een. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden damesmantel bij P. Joziasse, Tuindorp D 17. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Ouddorp door ds. H. J. van Schuppen te Groot Ammers. Groei der Geref. Kerken. Door dr. C. Bouma worden in het „Geref. Kerkblad voor Drente en Overijsel" enkele cijfers gegeven die er op wijzen, dat het zielental der Geref. Kerken groeiende is. Er waren in 1921 499 duizend zielen, in 1922 504 duizend, in 1923 515 duizend, in 1924 519 duizend en in 1925 536 duizend. Het Intern. Eucharistisch Congres in 1926. Mgr. Heijlen, voorzitter van de internati onale Eucharistische congressen, heeft aan een medewerker van „de Maasbode" eenige details medegedeeld van het onderhoud, dat hij de vorige week te Rome met den Paus heeft gehad in verband met het aanstaande Eucharistisch congres, dat, zooals gemeld, in 1926 te Chicago zal gehouden worden. In de eerste plaats heeft de Paus als mijn wreedheid is het anders geworden. Eens op een avond was er een feest en een bal in onze kleine stad. Mijn vrouw ging er te'gen mijn bevel in heen en de heer Kynaston geleidde haar naar huis. Een duivel van jaloezie sloop mijn ziel binnen dien nacht, ofschoon ik wist dat mijn vrouw mij trouw was. fluisterde een booze stem in mij, dat zij het niet was en ik, ellendige, ik luisterde naar die stem. Toen zij thuis kwam was ik gek van onbedwingbare woede. Ik sloot mijn deuren voor haar en weigerde haar den toegang in mijn huis. Ik beschimpte haar trouweloosheid. Ik zeide haar naar haar minnaar te gaan. Zij ging naar een paar vrienden en twee dagen lang bleef zij op een boodschap van mij wach ten. Ik zond er geen en op den derden dag verliet zij met den heer Geoffrey Kynaston de stad. Binnen een maand was zij in een klooster en van toen af heeft zij het leven van een non geleid." Er was voor het eerst een trilling hoor baar in zijn stem en hij hield op met spre ken. De stilte was volkomen. Ieder zat be wegingloos. Ieders oogen waren op hem gericht. Toen ging hij verder „Ofschoon ik enkel door mijn barbaarsch- heid, door mijn ruwe beieedigingen en mijn voortdurend kwellen mijn vrouw naar den rand van den afgrond had gedreven, brand de mijn woede tegen den man, van wien ik wist dat hij haar liefhad, even gloeiend alsof hij haar van mij op gewelddadige wijze had weggetrokken. Ik volgde hem naar Weenen en klaagde hem openlijk aan. Mijn vrouw verliet hem op dienzelfden nacht en hij heeft haar sinds niet meer ge zien,. maar de heer Geoffrey en ik duelleer den op het strand nabij Boulogne en ik deed mijn uiterste best hem te dooden. De fortuin had ik tegen mij, ik werd gewond." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1