Gratis Verzekering tegen Gngelukkeo I/ROUW IANN DING dvertsnties DONDERDAG 14 MEI No. 113 63e Jaargang •enen [straat 10 >oneel" 8 uur rennbn) der „Vlissingsche Courant" VIJF HONDERD GULDEN. IdEMEENTEBESTUUR ooirarf. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws It, ons groot prtikel van zomer. ?ransch fa- geen min- Jig markt- indermaten ).85, Meis- agens vanat garandeerd. pHÖNHERR flSSE&S 'ARSER Llborn O |o Auteursrechten, van 12—2 uur. aeken ins 49 ct. ald'Ecosse ren 89 ct. pon,nieuw- 1. br. 39 ct. breed, ssins 89 ct. Gabardine, :ed, euren 1.75 Sokken, :n en epen 1.15 90 X 275 IIENAAR. DE RUllTER 76 Verbaar, Koop en VerlMf ea DlenstaacTrasJoD, Ml betaling, van 1-5 nge regel meer 15 ceet -nedenhuis 1 Juni. 280, Bureau „Vliss' G MET TUIN eplein A 10 Oost-Sou- jevragen Boekhandel I JL, Souburg. :onder kinderen wen- ienwoning Huurprijs 20 rs W J, Bureau „Vliss; :n ruim •VENHUIS der stad Te bevra- lat 10. Mei y. v.m. 1® SSINGSCHE COURANT De abonné C. H. D. te Vlissingen, houder van Polis 392, had op 6 Mei II. het ongeluk bij zijn werk zaamheden op de Kon. Maatü „De Schelde" van een stelling te vallen, waarna hij kort daarop is overleden. Ingevolge onze Polis-Voorwaarden werd heden aan de Weduwe een uitkeering gedaan van Vlissingen, 13 Mei 1925. DE UITGEVERS. Wffing afsluiting gedeelte ItST-souburgsche weg en aan- sluiting gedeelte nieuwe vlissingsche weg. I Burgemeester en Wethouders van Vlis- pgen, ■brengen ter openbare kennis, dat de ar- Ijting voor het openbaar verkeer met rïj- fvoertuigen en vee van een gedeelte van EiWest-Souburgschen weg in de gemeen- ÏOost- en West-Souburg met ingang van Mn is opgeheven. ■Üssingen, 14 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F BISSCHOP. DIENSTPLICHT. I yrijsteliing wegens kostwinnerschap. |[)e Burgemeester van Vlissingen brengt ftevolge art. 44 tweede lid van het Dienst- pitbesluit ter openbare kennis, dat door ft; Minister van Oorlog, bij beschikking a&Mei 1925, No. 155 V van den dienst- ftcht is vrijgesteld, met ingang van 16 i 1925, voor den tijd van één jaar we- Ls kostwinnerschap de ingeschrevene lorden Dienstplicht dezer gemeente lich- ftg 1922 JOHANNES JACOBUS HEN- ÉKUS VAN RIJN. ■Tegen deze uitspraak kunnen van af he in binnen tien dagen bij de Kroon in he lp komen, de ingeschrevene wien de uit pak geldt, elk der overige voor deze peente voor dezelfde lichting ingeschre- p personen, of de wettige vertegenwoor- Jtr- ■Het verzoekschrift, dat met redenen oni- pdmo'et zijn, moet worden ingediend bij h Burgemeester, ter Secretarie dezer ge- Luie. ■De Burgemeester zorgt voor de doorzen- ft? van het verzoekschrift. |\Iissingen, 13 Mei 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. liddelb.-Rotterdam ïgelegen plaatsen. .'AN- PASSAGIERS, IREN EN VEE. r, Hilt T.m. UM.l 8 8 [tien te bekomen: LV. T Er7«Il B. EENHOORN, OOSTEBHOOT^llf BUITENHEK 11 ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. ■De Burgemeester van Vlissingen maakt zeevarenden bekend, dat op Vrijdag 15 las. van 7 uur 30 min. vm. tot 11 uur 30 fe. vm. schieoefeningen zullen worden Ronden met het kanon bezuiden het fort Jjkduin". ■Onveilig is de sector met een straal van FOM., gelegen tusschen de peilingslijnen fttóuin Zuid en O Z O. (Vlissingen, 13 Mei 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. I Gouvernementsgebouw te Haarlem. Zuiderzee. Drankwet. Gelijk te verwachten was verwierp de Pw het wetsontwerp, waarbij gelden Pden aangevraagd voor aankoop van een T|e'n voor de stichting- van een gouver- pntsgebouw te Haarlem. Alleen de so- F-democ raten, hun rose bijwagen en de Colijn en De Boer stemden er voor. (minister heeft dus zijn zin en Haarlem w geen monumentaal provinciaal ge- pw. J poor de drooglegging der Zuiderzee zijn Paire verdedigingswerken noodig ge- Pden. Deze werken zullen in zes jaar lë worden aangelegd en zullen twintig fll0en kosten. Het is te begrijpen dat de FStanders van ontwapening hier krach- Jve2en waren. Het klinkt ook weerzin nend, dat er voor niets geld is, maar plotseling twintig millioen gevonden worden om verdedigingswerken te ma- Mie in twee minuten tijds kapotgescho- J zullen zijn. Maar daaraan is niets te Zoolang de algemeene gezindheid verandert blijft men hier het goede 1(1 vergooien. II In de Drankwet worden twee wijzigin- voorgesteld. De ééne stelt eischen aan öegrip „logement". Om voortaan een (j ^tevergunning te kunnen krijgen, zal n"ïal aan bizondere eischen 'moeten - te stellen bij algemeenen maat- Bvan bestuur. Voortaan, aldus zegt de E|J zal ^an n'et meer voor iedere wo- D' J).e met vaak moeilijk te ontmaske ren voor logeergasten schijnt te zijn Rr-Ï een logementsvergunning kunnen lp ^kregen. fctdl misstand die weggenomen IWen ure^t ^et geknoei met de vergun- JC Houders daarvan verpachten hun SP'ng in dier voege, dat zij de z.g. Lh ln.nen, doch verder met het bedrijf uitstaande hebben. Herhaaldelijk worden de eigenlijke bezitters van de „zaak" onder bedreiging van verplaatsing der vergunning tot bovenmatige verhoo ging der pacht gedwongen. Aan deze uitbuiting dient een einde te komen. Bovendien is die praktijk in strijd met de strekking der Drankwet, die den vergunninghouder een persoonlijk recht geeft. Thans zal hieraan een einde worden gemaakt. Zes maanden tijd wordt gegeven om het zaakje in orde te brengen. Aangezien spoedig een algeheele herzie ning der Drankwet te wachten is, wilden sommige leden dit tweede punt laten wach ten. De minister had daartegen geen be zwaar, omdat hij het rapport der Staats commissie-V. d. Lande spoedig tegemoet ziet. De heer Staalman, befaamd als Drank wet-specialiteit, deed het voorstel dit punt uit te stellen. De Kamer besloot daartoe. Morgen hebben wij de voortzetting over hef eerste punt. Minister Colijn over de coalitie. Minister Colijn heeft voor de Anti-Rev. kiesvereeniging te Amsterdam een rede ge houden, aan het slot waarvan spr. zeide, het vanzelfsprekend te achten, dat de anti revolutionairen in de komende parlemen taire periode moeten trachten hun beginse len in het staa^cundig leven tot uiting te brengen in samenwerking met anderen. Sinds lange jaren, aldus spr., hebben we met de R. Kath. en Christ.-Hist. Staatspar tijen een samenwerking, welke we niet los laten, omdat ze niet gemaakt maar gegroeid is. Wie zegt, dat ik in mijn Deputaten-rede heb aangekondigd de vorming van een conservatief bloc met inbegrip van den Vrijheidsbond en met loslating van de sa menwerking met de beide andere rechtsche partijen, zegt een opzienbarende zotheid. Wat ik gezegd heb is dit Er zijn vraag stukken van nationale beteekenis, waarvan de oplossing te zoeken is op een breedere basis dan overeenkomt met de scheuring links-rechts, alsof de linksche gulden beter of slechter is dan de rechtsche. Wijziging Drankwet. Door aanneming zonder hoofdelijke stem ming van een motie-Staalman, waarmede de minister accoord ging, worden de bepalin gen betreffende de verpachting van ver gunningen uit het wetsvoorstel van den minister teruggenomen. De minister zal heden een nota van wij ziging indienen. Een en ander staat in ver band met het a.s. Zaterdag te verwachten eindrapport der Staatscommissievan der Lande in zake de Drankwetswijziging. Onderscheidingen. Bij Kon.' besluit zijn als bewijs van waardeering voor het bijhouden en inzen den van meteorologische journalen ten dienste van het Kon. Ned. Meteor. Instituut de volgende onderscheidingen toegekend de gouden medaille aan de gezagvoer ders J. M. Meerburg, van de Stoomvaart- Mij „Rotterdamsche Lloyd" C. de Korver, van de Stoomvaart-Mij. „HollandAmeri ka Lijn" E. H. Kroes, van de Stoomvaart- Mij. „JavaChinaJapan Lijn" de zilveren medaille aan de gezagvoer ders H. .F. Soomer, van de Stoomvaart- Mij. „Nederland" M. F. Mörzer Bruyns, van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" W. A. Beijer, van de Stoomvaart-Mij. „Neder land" C. E. Plugge, van de Stoomvaart- Mij. „Nederland" R. Borst, van de Stoom vaart-Mij. „Rotterdamsche Lloyd" J. J. Buising, van de Stoomvaart-Mij. „Rotter damsche Lloyd" A. Vertregt, van de Stoomvaart-Mij. „Rotterdamsche Lloyd" A. Dekema, van de Stoomvaart-Mij. „Hol landAmerika Lijn" G. C. Herbschleb, van de Stoomvaart-Mij. „HollandAmeri ka Lijn" W. van Eyken, van de Stoom vaart-Mij. „HollandZuid-Afrika Lijn". VLISSINGEN, 14 MEI. De Olympische Spelen. Het plaatselijk Olympisch Comité alhier, dat vorig jaar werd opgericht in verband met de vertegenwoordiging van Nederland ter Olympiade te Parijs, is thans uitgebreid tot een groot comité van actie, dat de vol gende personen omvat C. A. van Woelderen, burgemeester,voor zitter J. P. van Bel, official Ned. Voetbal bond, secretaris J. E. J. Jurry, kassier, penningmeester L. van Bennekom, gepens. kapitein der infanterie, J. A. Berger, lid van den gemeenteraad, A. E. Dudok van Heel, industrieel, C. D. de Haes, directeur van het Nederl. Loodswezen, W. van den Hoek, districts-commandant marechaussee, dr. J. Hoogkamer, dr. P. A. Jens, ds. W. A. B. ten Kate, D. Lap, gymnastiekieeraar, F. G. Lemmers, hoofd eener school, H. M. Mani- kus, kapitein-luitenant ter zee. C. Ouwe- hand, directeur gemeentewerken en L. van der Steen, gymnastiekieeraar, leden. Dit comité vergaderde gisteren ten stad- huize en stelde o,m. een plan vast teneinde de nationale inschrijving ten bate van het Nederlandsch Olympisch comité daadwer kelijk te steunen. Op ruime schaal zal door het comité actie worden gevoerd, opdat Vlissingen niet behoeft achter te blijven om een groot nationaal belang te dienen. Te dien einde zullen o.m. inteekenlijsten, ten behoeve van het garantiefonds van het Ned. Olympisch Comité, aan verschillende industriën, banken, corporaties en vereeni- gingen worden gepresenteerd, waarna op een in den loop der volgende week te hou den vergadering van het plaatselijk comité zal worden vastgesteld, voor welk bedrag Vlissingen in het nationaal garantiefonds zal deelnemen. Giften kunnen in eens zoo wel als wekelijks, maandelijks of jaarlijks geschieden, terwijl inteekenlijsten verkrijg baar zijn bij den secretaris van het comité, den heer J. P. van Bel, Scheldestraat 55 al hier, telefoonnummer 168, bij wien alle ge- wenschte inlichtingen tevens zijn te ver krijgen. Wij wekken de Vlissingsche ingezetenen gaarne op, hun deel bij te dragen in de po ging om Neerland's naam, die door het Ka mervotum inzake de Olympiade-subsidie, een knak gekregen heeft, in eere te her stellen. In ons blad zullen wij de lezers geregeld op de hoogte hoyden van het verloop der actie en de verdere plannen van het comité. Afsluiting opgeheven. De afsluiting van den Nieuwen Vlissing- schen weg voor vee, rij- en voertuigen, voor het gedeelte van Vlissingen tot Souburg, is weder opgeheven. De weg is thans veel verbeterd en zeer geschikt geworden voor het steeds toene mend verkeer. Voor het examen als eersten stuurman zijn geslaagd de heeren H. J. P. du Gardein en J. H. Brommelo en voor het radio-luis ter-diploma de heeren F. Maas en A. van den Ende, allen leerlingenv an de De Ruy- terschool. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden. In verband met een bij haar ingekomen schrijven verzocht de Kamer van Koophan del te Middelburg aan het hoofdbestuur der P. T. T. maatregelen te willen némen, dat in hét vervolg met den laatsten trein in de richting Roosendaal (vertrek Vlissingen 7.22 nm.) post zoude kunnen worden ver voerd. Thans is bericht ontvangen, dat met ingang van den zomerdienst (5 Juni a.s.) door de kantoren Vlissingen, Middelburg en Goes op werkdagen met bedoelden trein' brievenmalen zullen worden verzonden. De directeur-generaal heeft de Kamer verzocht er de aandacht van belanghebben den op te vestigen, dat thans alle telefoon kantoren en -stations in Nederland tot het telefoonverkeer" met Engeland zijn toege laten. De prijs van een gesprek met Engeland bedraagt 6 per 3 minuten, welke prijs na des avonds 7.20 wordt gereduceerd tot 3.50. Vee keuring. Bij de- Dinsdag te Middelburg gehouden veekeuring waren door de Landbouwver- eeniging twee prijzen van resp. 5 en 2.50 uitgeloofd voor de beste inzendingen van 3 koeien door de leden der vereeniging. De eerste prijs werd behaald door den heer J. Overbeeke, de tweede door den heer P. J. Cevaal, beiden te Middelburg. Bovendien was door een particulier ƒ2.50 beschik baar gesteld voor de beste koeien met melkstaten. Deze prijs, die niet uitsluitend bestemd was voor leden der landbouwver- eeniging, werd behaald door den heer W. Louwerse te Souburg (Abeele). Eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September 1925 aan dr. J. Snoep, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middelburg is, met ingang van 1 September 1925, aan P. Westerhof, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen. SOUBURG. Maandag 22 Juni hoopt de heer C. E. Plugge alhier zijn dertigjarig jubileum als dokter te herdenken. Daarvan was hij pl.m. 25 jaar te Souburg werkzaam. Door fami lieomstandigheden wordt dit jubileum eenige dagen later herdacht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Amsterdam door ds. J. Vermeu len te Noordwijk-aan-Zee. Na een bijna zevenjarige vacature deed de candidaat J. Ch. W. Kruishoop uit Kam pen zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden. De bevestiger, ds. J. Gos- lir.ga uit Utrecht, leidde hem tot het dienst werk in met een leerrede over 1 Tim. 6 vs. 20a, terwijl de nieuwe leeraar zich aan de gemeente verbond in den middag, daarbij sprekend over 2 Cor'. 5 vs. 19 en 20. Toe gesproken werden vervolgens de bevesti ger, de consulent, ds. B. J. van Garderen, van Nieuw- én St. Joosland de burgemees ter afgevaardigden van de Geref. Theol. Stud. Vereen. „Voetius" enz. Kerkelijke verkiezing. Gisteren had te Middelburg de verkiezing piaats van 20 gemachtigden in het kiescol lege van de Ned. Herv. gemeente en wel ter vervulling van 17 plaatsen open wegens periodieke aftreding en 3 ter voorziening in 3 vacatures, ontstaan door tusschentijdsche uittreding. Er namen slechts 352 kiezers aan de stemming deel. Er waren 8 blanco biljetten en was dus de volstrekte meerderheid 173. Gekozen werden de gezamenlijke candi- daten van de kiesvereenigingen „Schrift en Belijdenis" (confessioneel) en „De Naam des Heeren is een sterke toren" (etisch) met 284287 stemmen, terwijl op de can- didaten van de kiesvereeniging „Tot de wet en tot de getuigenis" (Geref. Bond) 5657 stemmen waren uitgebracht. Opgemerkt zij nog, dat laatstgenoemde kiesvereeniging de vrouwelijke stemgerech tigden had geadviseerd niet aan de stem ming deel te nemen, terwijl de beide eerste kiesvereenigingen haar vrij lieten. De vrijzinnigen hebben aan deze verkie zing niet deelgenomen. Het vorig jaar behaalden de candidaten der beide eerste kiesvereenigingen 354 357 stemmen, die van den Geref. Bond 50—53. Zeeuwsche Ouderlingen-conferentie. Gisteren werd in de Geref. kerk te Goes de 6e Zeeuwsche Ouderlingen-conferentie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Te 10 uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, den heer D. Mulder uit Zierikzee, waarna na lezing der notulen door den heer S. Brandsma van Middelburg een referaat werd gehouden over „Huisbe zoek en Ouderlijk gezag". In de middagvergadering hield prof. dr. G Ch. Aaiders, redacteur van het „Ouder- lingenblad", een referaat over „Het zielkun dig deel van de taak van den ouderling bij het huisbezoek". Op deze beide referaten volgde een zeer drukke discussie, waaraan door verschillen de aanwezigen werd deelgenomen. In het moderamen werden herkozen de heeren J. W. Bakker, Axel. Ph. Wessels, Goes S. Brandsma, Middelburg J. J. Boon, Tholen en D. Mulder, Zierikzee. Als plaats van de volgende conferentie zal worden aangewezen Middelburg. Prof. Aaiders sloot daarna de conferentie met dankzegging. Erkenning Handelsschool met 4-jarigen cursus te Middelburg. Door den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is bij schrijven van 11 Mei aan het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg me degedeeld, dat zijn Handelsschool met 4- jarigen cursus door hem is erkend, en dat bij de eerstvolgende beschikking betreffen de erkenning van Handelsscholen deze school zal worden opgenomen. Tengevolge hiervan zal nu ook voortaan het eind-exa men dezer inrichting worden afgenomen onder toezicht van gecommitteerden. Door deze erkenning verkrijgt het diplo ma alle verleende en nog door den minister te verleenen rechten. De Handelsschool met 5-jarigen. cursus (hoogere handelsschool) was reeds vroeger erkend. Examens L.O. De minister v$n onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden le dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1925 af te nemen examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in artikel 77a van de Wet tot rege ling van het Lager Onderwijs van 17 Au gustus 1878 (Stbl. no. 127), op 9 Juni e.k. zal plaats hebben 2e. dat de mondelinge examens op 16 Juni d.a.v. zullen aanvangen 3e. dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Rotterdam voor de inspectiën Rotterdam, Delft, Schiedam, Dordrecht, Gorinchem, Brielle, Middelburg, Neuzen en Goes en dat tot voorzitter dezer commissie is benoemd J. J. ?t Hart, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Dordrecht, te Dord recht 4e. dat zij, die zich aan dit examen wen- schen te onderwerpen, zich vóór 27 Mei a.s. gelieveif aan te melden bij den voorzit ter der commissie, voor welke zij examen zullen afleggen, eventueel met opgave van de begeerde aanteekening en met overleg ging van de geboorte-akte, waaruit blijkt, dat zij op 1 Augustus 1925 den 18-jarigen leeftijd zullen hebben volbracht 5e. dat zij, die eene aanteekening voor de nuttige handwerken voor meisjes wenschen te ontvangen, het examen daarvoor zullen afleggen voor de commissiën, die in 1925 belast zullen zijn met het afnemen der akte examens in dit vak 6e. dat zij, die eene aanteekening voor handenarbeid wenschen te ontvangen, het examen daarvoor zuilen afleggen voor de commissie, in 1925 te Amsterdam belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid alè onder wijzer. De opheffing eener openbare school niet goedgekeurd. De gemeenteraad van St. Jansteen be sloot 13 Februari jl. tot opheffing der open bare lagere school in de buurtschap Hei kant cn tot beschikbaarstelling van het schoolgebouw ten behoeve van het R.-K. Parochiaal kerkbestuur voor de oprichting eener bijzondere school. Door belanghebbende ouders werd tegen dit besluit' in beroep gekomen bij Ged. Sta ten van Zeeland, voor welk college de heer P. de Bree, hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. Onderwijzers, toelichtte waarom z.i. dat besluit niet moest worden goedge keurd. Ged. Staten hebben thans besloten het raadsbesluit tot opheffing der openbare school niet goed te keuren. Zij overwegen daarbij o.a., dat de raad tot opheffing van de openbare lagere school heeft besloten om op de minst kost bare wijze te kunnen voldoen aan een verzoek van het R.-K. Parochiaal kerkbe stuur om beschikbaarstelling van een schoolgebouw ten behoeve van de op te richten bijzondere lagere school dat even wel de ouders van ongeveer 50 leerlingen der bedoelde openbare lagere school uit drukkelijk hebben verklaard het openbaar onderwijs voor hun kinderen te willen be houden dat deze omstandigheid op zich zelf naar de bewoordingen der wet reeds voldoenden grond oplevert om het raads- Lijders aan aambeien kunnen niet beter doen dan Fosters' Zalf aan te wenden, welke onmiddellijk verlichting schenkt. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75 per tube i.5 (Ingez. Mededeeling.) besluit niet goed te keuren, doch dat boven dien dat raadsbesluit moet geacht worden in strijd te zijn met den geest der wet, volgens welken het openbaar en het bij zonder onderwijs door de overheid zooveel mogelijk gelijkelijk behooren te worden verzorgd dat toch wel door het gemeente bestuur eene regeling in uitzicht wordt ge steld, volgens welke de voorstanders van het openbare lagere onderwijs in het ver volg hunne kinderen naar de op ongeveer 4 K.M. afstand gelegen openbare lagere scholen in andere gemeenten zouden kun nen zenden, doch dat, nog daargelaten de bezwaren, welke voor jeugdige kinderen aan dergelijke afstanden zijn verbonden, door het gemeentebestuur geheel over het hoofd wordt gezien,' dat de wetgever een afstand van 4 K.M. alleen dan niet te groot acht voor schoolbezoek, wanneer binnen dien afstand de gewenschte school niet be staat, doch dat op die afstandsbepalingen niet uitsluitend een beroep mag worden gedaan om een in de eigen woonplaats be staande openbare school op te heffen en de kinderen daardoor te noodzaken op ver afgelegen scholen hun leeftijd te vervol gen dat ditzelfde, zij het in minder klem mende mate, evenzeer geldt ten aanzien van kinderen, voor wie in het vervolg toe lating tot de openbare school mocht wor den verlangd dat voorts de wettelijke verplichting, om bij niet-opheffing der openbare lagere school op andere en meer kostbare wijze in de noodige localiteit voor de op te richten bijzondere school te voor zien, hier stellig niet als beweegreden voor 's raads besluit kan gelden, dewijl het niet minder een wettelijke plicht van den raad is om te waken voor het behoud van het openbaar onderwijs, zoolang daaraan, ge lijk hier is gebleken, voldoende behoefte bestaat, en alleen in zeer bijzondere om standigheden. welke hier niet aanwezig zijn. een bestaande openbare school voor de toepassing van art. 77, tweede lid der L. O.-wet mag worden opgeofferd. RECHTSZAKEN. Valsche bankbiljetten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaken contra W. Schmidt, lederbewerking te Alblasserdam W. Brunt, lederbewerker te Rotterdam j. M. C. van Buuren, koopman te Nieuw- land en I. P. van Buuren, eveneens koopman te Nieuwland, die door de rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld Schmidt en Brunt wegens poging tot het maken van valsche bankbiljetten tot 3 jaar en de beide Van Buurens wegens medeplichtigheid, ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank en legde den eersten twee beklaagden ieder 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf op en den laatsten twee ieder 3 jaar ge vangenisstraf. Eeen oneerlijk gasdirecteur. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te rechtgestaan S. v. a. B.. gewezen directeur van de voormalige gemeentegas fabriek te Renkum. Aan bekl. was ten laste gelegd verduistering van een bedrag van 15000 ten nadeele der gasfabriek in den loop der jaren 19211925. Van deze som was omstreeks 13000 afkomstig van ge- inde kwitanties, het overige bedragen, ont vangen door de fabriek geleverde koolteer. Bekl. bekende de feiten ongelukkige le vensomstandigheden hebben hem tot cfe verduisteringen gebracht. De officier van justitie achtte geen termen aanwezig voor een voorwaardelijke veroor deeling, waartoe de ambtenaar van de re- classeering had geadviseerd. De toenemen de corruptie moet in het belang der maat schappij worden tegengegaan. Hij eischte tegen beklaagde 1 jaar gevan genisstraf. Verboden Loterijen. De rechtbank te Maastricht deed uit spraak in de zaak tegen den 35-jarigen di recteur der N. V. „Éclair", die in appel was gekomen van. een vonnis van den kanton rechter, waarbij hij wegens overtreding der Loterijwet (het uitgeven van premieleenin- gen met stortingsbewijzen) tot driemaal drie geldboeten van 300 subs, driemaal een maand hechtenis was veroordeeld. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter, doch bepaalde de straf op één maal 200 en tweemaal 100 of subs. 40 en 2 maal 20 dagen hechtenis. MARINE EN LEGER. Bij de Kon. marine wordt voor burger- jongelieden wederom de gelegenheid open gesteld tot dienstneming als leerling-mon teur, torpedomaker en onderofficier-machi nist. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 18 Mei seiner-majoor C. L. Kordes van den Radiodienst te Amsterdam naar het commandementsgebouw te Willemsoord 24 Mei oppertorpedist L. J. J. Duzee van het wachtschip te Willemsoord naar de onderzeedienstkazerne 16 Mei schipper K. Mulder van het wachtschip te Willems oord naar de Z 4 idem C. J. v. d. Pas van de Z 4 naar het wachtschip te Willems oord 24 Mei torpedist-majoor J. v. d. Dussen van het wachtschip te Willemsoord naar de Z 3 25 Mei torpedist J. van der Molen van de Z 3 naar het wachtschip te Willemsoord sergeant-machinist A. Ra- benort van de „Van Speyck" naar de Z 3 16 Mei seiner-majoor W. Koster van het wachtschip te Willemsoord naar het wacht schip te Vlissingen; 14 Meisergeant-ma^ chinist C. Blok van de „Gruno" naar de afbouw van de K XII 19 Meibootsman F. F. Kooreman van het wachtschip te Willemsoord naar de „Java" de bootsman

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1