NIEUWS^ LAATSTE BERICHTEN ertrouvvt :t volk zal wo, aden en de n er weder W|) I door i worden "-■i en de Duitschc er naar z ■reder een v verschaffen hii 7iaI. Jt hij dat in eft en aagd. zegt OP den bil 30r deze fjil gevoerd! de onsterfej "nc natie eJ zal strevenl Het Dagboek van Hansje Teddybeer z'dh tot het arj deze 'Wen wel waarvan meel de schappelijk 'eedzamei, arJ wraken 0p dj a n V0|M den Duitschc —ge smetten t»i n"g aankleven"! :sweer heeft Hinl ericht. 1 von -Hindenbur J door hem getee 1 rmimster Gessier ^1 hef leger o.a. op| d aan den dooral-l den eisch.dien del het leger behoo-f 1 en >>vcuzain ge aanspraken ïg bij i-u- ren en tvaar, iem ïiujj a rijksw'eer tie gericht, die die rm hij 'heid aan tot gelukte het een in het Amsterdam ingeslo- •d overgebracht naar ■ie, aan de hoede va» n veldwachter te ont- oren te zijn geregeld, de arrestant het huis Veteringschans veria- zonder nummerbord id voor. Waar de gU gehouden "iaaL? L hem niet moeilijk de zich in den auto* wachter echter blee EROEFENINGEN. n 1Hten an t-gene'raai I f«o in het kamp vanl urgsche Kempen, le-I Het heele le teger-F iet 2e, 3e, 4e en ifitJ Het 2e en 3e regi-| He en 17e regiment| ment lanciers, afdeel sterke luchtmacht js| racht. De actie hèeftl febeelden vijand, ko-1 Antwerpen-Herent-I ndsche officieren zul-| ezer spiegelgevechteal TVAARDIGHEID. stukken 'lijks schenkt, ns te weten ets denkt, merkt schen zijn lag behoeden pijn. Iers or bekend, ichoft zijn, erament. te zeggen d zich ziet. te voorschijn et een knuppel w slaat, op een wagen ïii laat. it te buiten, ren last, :ijn zwaar werk voor zijn bast. oeken, tieren, 't gebit, koetsieren, in zit. tenlanders' and, geacht wordt doek verstand, id van den meester ster is. d voort te leiden, gewis. gelooven zelfde oog ft een ieder, yen hoog. te denken, zuur, hil van meening, den duur. ets te noemen, maar een koe, ij bekeken, maar hoe. zegt de stager t en bast. loontje, den tast. anders, bankbiljet, ïer pooten gezet. ucullus dat dier sfstukbilleu, en glas bier. lenkooper en, de huid. ïem oogje, n fhijne dhuit". n haardos uk en rand, roen weiland, tn den wand. cunstenaarsoogen rspectief, ïart vergeten ek en vief. innen an haar speen et het koebeest mee heen. ij kans krijgt etje uit, arme stumper zijn huid. rnardig, uw. ók geen rechten, e Zeeuw? henkie. Mimi zit-naast een kind, dat ze niet aar dig vindt. Het heet Cornelia Hagedis en kijkt valsch uit haar oogen. ,,'k Zal je wel plagen", zegt het zachtjes tegen Hansje's vriendinnetje. En als Mimi de bank uit wil, om de juffrouw haar lei te laten zien, trekt dat akelige kind, Mimi aan de kraag van haar nieuwe mooie matrozenjurk. Neen, zie toch 'ns aan De heèle kraag gescheurd Wat zal moeder zeggen. Mimi wordt erg driftig. Zoo'n leelijk spook ook Wacht maar 'ns even. En voor Cornelia Hagedis er op bedacht is voelt ze een hevigen slag op haar kop en vliegen de scherven om haar heen. Dat doet onze Mimi, die haar lei op haar vijandin stuk slaat. Hagedis aan 't huilen. „Lekker", denkt Mimi. (Zaterdag vervolg.) aiet minder vlug, want deze zag eveneens kans zich een standplaats op de auto te verzekeren. Hier werd het hem echter niet gemakkelijk gemaakt. De ontvluchte met zijn helpers trachtten op allerlei juist niet zachthandige manieren van hun achtervol ger af te komen, maar deze hield taai vast. 'n Agent van politie, die het geval zag. sprong in allerijl op een achter den pijlsnel wegrennenden auto volgende benzine-wa- gen, die... een juist-getrouwd bruidspaar vervoerde. De chauffeur gaf vol gas, maar de voor hem rijdende wagen bleef sneller gaan, daarbij geenerlei obstakel tellend. Onder de jachtende rit was het den I vluchtelingen eindelijk gelukt den kranigen veldwachter door een reeks vuistslagen in het gelaat van den wagen te doen verdwij- I nen, waarop het nog sneller verder ging. De achtervolgingspoging moest worden I opgegeven. De veldwachter bleek eenige vrij ernstige verwondingen te hebben op- geloopen en werd naar een der ziekenhui zen vervoerd. Eenigen tijd later kwam uit Utrecht, waarheen het verzoek om opspo ring en aanhouding snel was doorgegeven, het bericht, dat de auto met de inzittenden daar was aangetroffen en dat de vluchte lingen in arrest waren gesteld. De vrijheid duurde dus niet lang en de I mishandeling van den veldwachter zal de straf ook niet lichter doen zijn. Brutale oplichting. Op het eind der vorige week is een aan het Rokin te Amsterdam gevestigde firma voor I ongeveer 4000 aan nieuwe 20 franc-stuk ken opgelicht. Dat bedrag in Fransch geld was besteld door iemand, die zich Bootman noemde en voorgaf te wonen aan een adres in de van Breestraat aldaar. Toen de loo- per met het geld daar arrjveerde stond een man in de portiek, nam het bedrag in ont vangst, zou geld halen om te betalen, doch kwam niet terug. Bij onderzoek bleek, dat op bedoeld adres de naam Bootman niet bekend was, noch een persoon, die het be drag in Fransch geld had besteld. De eerste dagen werd in zake deze op lichting niets naders bekend, maar de ban ken en wisselkantoren waren gewaar schuwd. En dit heeft blijkbaar tot een spoor geleid. Gistermiddag zou namelijk, meldt het ,,'Hbl.", door een landbouwer uit den omtrek van Amsterdam een aantal nieuwe Fransche 20 franc-stukken aan een geldkan toor ter wisseling zijn aangeboden. De man werd aan den praat gehouden en de recher che gewaarschuwd. Dit heeft tot de, arresta tie van den arbeider geleid en tot een nader onderzoek, dat waarschijnlijk dit geval van brutale oplichting geheel tot klaarheid zal hrengen. Gisterennacht is in een café te Venlo ruzie ontstaan, waarbij zekere Colün, bij genaamd „de Siem", uit het café werd ver wijderd. Buiten gekomen verbrijzelde hij de ruiten. De caféhouder greep van onder het buffet een revolver, schoot door het raam en trof C. in den buik, waardoor de man doodelijk werd getroffen. De gewonde werd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toe stand is hoogst bedenkelijk. De getroffene staat ongunstig bekend. In het ziekenhuis, waarheen hij werd overgebracht, is hij hedenmorgen overle den. De caféhouder S. is gearresteerd. Op een terrein aan de Vlaggemans- kade te Rotterdam speelden twee buurjon- |>?tjes, beiden drie jaar oud. Zonder uit te k n- s*aken ZÜ een smal spoor over, dat gebruikt wordt voor het vervoer van zand, luist toen drie lorries, beladen met zand, "aderden. De bestuurder kon den wagen J'et spoedig genoeg tot stilstand brengen en het gevolg was dat beide kinderen on- ae"" de lorries geraakten. Voorbijgangers schoten toe en haalden de kleinen onder de J'agens uit. De twee kinderen werden naar dichtstbijzijnde ziekenhuis vervoerd, aar bij aankomst een knaapje reeds bleek zijn overleden. Zijn buurjongetje moest nstig gewond in het ziekenhuis opgeno- cn worden. Een drie-jarig knaapje te v geweide geraak*e spelende te water en j/JTonk. Hoewel het kind spoedig op het ■"ge werd gebracht, konden de levens geesten niet meer worden opgewekt. Op den Waal voor Doornenburg is van een schip een 2-jarig meisje over boord gesla gen en verdronken. Eén 30-jarige land bouwerszoon tê Lunteren, die de vorige week [s nachts in den slaap een kunsttand had ingeslikt, is thans dientengevolge in het diaconessenhuis te Arnhem, waarheen hij was vervoerd, overleden. Bij twee zoontjes van een veehouder te Harich (Friesl.), 3 en 5 jaar oud, hebben zich ern stige vergiftigingsverschijnselen voorge daan. Zij hadden bloemen geplukt op een stuk land, waarop Parijsch groen tegen de emelten was gestrooid, en die vermoede lijk in den mond gestoken, waardoor zij ook Parijsch groen in den mond kregen. Beide jongetjes zijn overleden. Te Uit- huizermeeden is een 19-jarige timmerman te Roodeschool wonende, van den steiger gestort. Zijn toestand is zorgwekkend. De patiënt is naar de ouderlijke woning ver voerd. Een 59-jarige man te Groningen is in het Eemskanaal te Noorddijk ver dronken. Te Grouw is 'n 2-jarig knaapje van een veehouder verdronken. Het lijk van een schipper uit Made is te Geertrui- denberg uit het water opgehaald. Te Nederweert is uit de Zuid-Willemsvaart het lijk opgevischt van een onbekend mans persoon. Een 8-jarig knaapje is uit het raam in de tweede verdieping van de ouder lijke woning aan de Bajonetstraat te Rot terdam op straat gevallen. Met inwendige kneuzingen werd de jongen naar het zie kenhuis vervoerd. Een 4-jarig kind te Budel is in een regenput verdronken. Gisterenavond is op de brug bij Houtrust te 's-Gravenhage een 36-jarige ongehuwde dame door een tram aangereden. Ernstig verwond aan hoofd en beenen werd ze naar het ziekenhuis vervoerd. Een arbeider te Borkum dronk bij een weddenschap meer dan een liter jenever. Hij moest deze onbe zonnen weddenschap met den dood be- koopen. Hedenmorgen werd een 24-ja- rige kellner te Eindhoven bij het schoon maken van een lamp door den electrischen stroom doodelijk getroffen. Men vermoedt dat de lamp verkeerd gemonteerd was. Engelsche schoonheids salons. In navolging van hetgeen in Amerika geschiedt, brengen in den laatsten tijd ook de Engelsche vrouwen meer geld naar de zoogenaamde schoonheidssalons dan ooit tevoren, en als niet alle teekenen bedriegen, staat men ook op het vasteland van Europa aan den vooravond van een dergelijk verschijnsel. In ieder geval is men hier nog tamelijk achterlijk, als men in aanmerking neemt, dat er in Engeland zelfs in kleine en in de kleinste stadjes dergelijke schoonheidssalons bestaan en dat zij vol strekt niet uitsluitend door welgestelde vrouwen en meisjes worden bezocht, maar ook door zulke, wier bestaan allesbehalve gemakkelijk is, zooals arbeidsters en dienstboden. In de groote Engelsche steden zijn in de zoogenaamde armenwijken schoonheidssalons opgericht en vooral te Londen treft men ze in opvallend grooten getale aan, zelfs in wijken, waarin men overigens alles eer vindt dan iets, dat als weelde zou kunnen worden beschouwd. De eigenaressen van deze schoonheids salons maken allen goede zaken en hebben soms ontvangsten van 8000 a 16.000 gulden per jaar. Natuurlijk spelen de ligging en de inrichting van de lokalen, waar het bedrijf wordt uitgeoefend alsmede de handigheid der eigenaressen een overwegende rol met betrekking to{ den bloei van'de zaak. Spe ciale onderwijsinrichtingen geven gelegen heid, zich voor te bereiden op het nieuwer- wetsche beroep. Overeenkomstig de gun stige vooruitzichten is het volgen van zulk een cursus een tamelijk kostbare geschie denis. Het leergeld, dat de leerlingen moe ten betalen, wisselt af van 320 tot 480 gul den. Niettemin is de toeloop zeer groot. Degenen, die een diploma hebben behaald, zijn meestal nog eenigen tijd practisch als volontair werkzaam in een schoonheidssa lon met reputatie, voor zij zich zelfstandig vestigen. Deze vestiging is betrekkelijk ge makkelijk, omdat de eerste inrichting niet al te veel kost en bovendien meestal op crediet wordt geleverd. Een bijzonder goed gaande schoonheidssalon in een westelijke voorstad van Londen moet met een begin kapitaal van 10 zijn geopend. De moedige eigenares er van moet trouwens niet alleen buitengewoon veel talent hebben voor haar vak, maar ook zeer mooi zijn en als het ware een levende reclame zijn voor haar schoonheidsmiddelen en haar methode. Verkeer en voetgangers te Londen. Samenvallend met een ongehoorde opstopping van het rijverkeer in The Strand, aan het einde der vorige week, en die een gevolg was van herstel lingswerk op Trafalgar Square, kreeg het Londensch publiek door de pers kennis van stoute voorspellingen van 'n Amerikaansch architect, die hier op het oogenblik vertoeft en die zeide dat binnen eenige jaren voet gangers niet meer zouden worden toegela ten in de voornaamste verkeersstraten van ae stad. Hij hield er zich van overtuigd dat men hier spoedig zou'overgaan tot het aan brengen van bovengrondsche trottoirs, al leen bestemd voor voetgangers, zoodat de bestaande straten uitsluitend zouden wor den gebruikt voor het motor-verkeer. Fr zouden twee rijen winkels boven elkaar ko men, een langs den motorweg," een langs het bovengrondsche trottoir de waarde der gevels zou er door verdubbelen. Het verkeer met paard en wagen zóu geheel verdwijnen. Tot zoover deze Amerikaan. Zijn idee is niet nieuw. Een Engelschman niet gezag op het gebied van verkeer en techniek heeft niet lang geleden iets der gelijks voorgesteld, met dit verschil alleen, dat hij het rijverkeer naar hoogere regionen wilde brengen en de wandelaars laag-bij- den-grondscn wilde houden. Wat de paar den 'betreft, doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat hun aanwezigheid in het verkeer thans toeneemt. Intusschen zal men er iets op moeten vinden. Een mijl per uur per bus is niet genoeg. De mo ord op den graaf de K e r n i n o n. Met de veroordee ling van de gravin De Kerninon tot 8 jaar gevangenisstraf, is thans een eind gekomen aan een drama in de hooge wereld, dat ge durende vele maanden het groote publiek heeft beziggehouden. ■Gravin de Kerninon, de 61-jarige chate laine van een oud buiten in Normandië, werd beschuldigd in September 1924 een poging tot moord op haar man te hebben ondernomen. De graaf werd gewond en overleed een week later. De gravin, die in Algiers werd geboren, huwde toen zij acht tien jaar was een zekeren Fleury, een kui per, van wien zij een zoon heeft, die thans notaris is te Lannion (Cótes du Nord). Spoedig na haar huwelijk echter voelde de vrouw 'zich ongelukkig zij ontvluchtte de echtelijke woning en trok naar Parijs, waar zij. -na veel omzwervingen cabaret-zangeres werd. Haar man stierf in 1886. Zij leerde eenige jaren later graaf De Kerninon ken nen, een afstammeling van een oeroude adellijke familie in Bretagne. Deze werd verliefd op haar en huwde haar in 1893. Dit huwelijk was echter evenmin gelukkig. De „gravin" was niet bemind in de streek, zij hield meer van het woelige, mondaine stadsleven, terwijl de graaf juist de lande lijke stilte verkoos, misschien wel om zich beter te kunnen wijden aan zijn heimelijke minnarijtjes, die steeds" grooter in getale werden. Zijn verhouding met een Bretonsche schoone. Bernardine Nédilée.zou hem nood lottig worden. Zijn fortuin slonk steeds meer zijn grondbezit, zelfs een zijner ka- steelen en zijn meubelen moest hij verkoo- pen, terwijl hij nog 100.000 francs, buiten weten zijner vrouw leende. Sedert 1922 was de gravin op de hoogte van de betrekkingen van haar man met Ber nardine Nedilee. De groote geldverspilling hinderde haar steeds meer en de verhouding der beide echtgenooten werd voortdurend meer gespannen. Op een avond in juli 1924 kwam het tot een uitbarsting, de graaf werd ernstig gewond aangetroffen in het bijzijn zijner vrouw. Hij verklaarde' aan de politie,dat hij zellmoord had willen plegen later, in het ziekenhuis, zeide hij tot zijn minnares, die hem kwam opzoeken, dat zijn vrouw op hem had geschoten. Hij stierf zonder dat zekerheid was verkregen. De behandeling der zaak voor het Assis senhof der Cótes du Nord in Saint-Brieuc heeft een blik doen werpen op den haat, dien de leden der familie De Kerninon we derzijds bezielde. De getuigenis van den zoon van Mme De Kerninon, die het met kracht voor zijn moeder opnam, wekte veel ontroering. Ofschoon er geen directe bewij zen van de schuld der gravin werden ge vonden, werden tal van belasterde argu menten tegen haar aangevoerd, zoodat zij niet geheel vrij uit schijnt te gaan. Men kent tot nu toe roodhuiden, geel huiden, zwarthuiden en dikhuiden, maar blauwhuiden behoorden tot de onbekenden. Te Hull is echter dezer dagen iemand overleden, wiens heele huid een diep-blau- we kleur had. De persoon in kwestie, Gus- tav Brusch geheeten, had deze huidkleur niet altijd bezeten, maar deze te danken aan een ziekte, die in weinige jaren tijds het vreemde verschijnsel te voorschijn had geroepen. De doctoren wisten geen raad met het geval en mochten er niet in slagen, de oorzaak der ziekte op te sporen, noch een remedie daartegen te ontdekken. De reclame in Amerika. Een Amerikaansche revue heeft een on derzoek ingesteld naar de beteekenis dei- reclame in het zakenleven. Het onderzoek heeft zich tot zestig groote firma's uitge strekt. De doelmatigste reclame schijnen de advertenties in couranten te vormen. De zestig firma's hebben daarvoor in één jaar 30 millioen dollars uitgegeven, terwijl er voor de veel duurdere advertenties in tijd schriften nog niet ten volle 20 millioen werd betaald. Enkele bedrijven echter zeep, parfumerie, tandpasta's enz.) maken bij voorkeur gebruik van tijdschriften. Het hoogste bedrag voor reclame is ver leden jaar uitgegeven door de Victor Tal king Machine Company, een phonograaf- fabriek, die in den laatsten. tijd een bit teren concurrentiestrijd moet voeren tegen de radio. "Deze onderneming heeft 3.5 mil lioen dollars uitgegeven voor reclame 1.6 millioen gingen daarvan aan de dagbladen. De reclame door prospectussen, circulai res enz. houdt men voor niet bijzonder doelmatig. Een telkens herhaalde, niet te groote advertentie in de couranten steeds met vermelding van den prijs der aanbevo len waren, levert de beste resultaten op. EVENTJES LACHEN. Zij (tot vlieger) Voelt u zich zoo gelukkig als een koning, als u door de lucht zweeft. Getrouwde vlieger V Veel gelukkiger. Dan ben ik alleen. Zoontje Papa, waarom heb je mama getrouwd Vader Wat is dat, m'n jongen, begin jij ook al aan kruiswoord-raadsels EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE. De Eerste Kamer heeft heden verschillende wetsontwerpen zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen, o.a. dat tot wijziging der faillissemèntswet en dat tot wijziging der beroepswet. De Kamer is daarna uiteengegaan tot 26 Mei. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. Het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het bouwfonds van het departement van bin- nenlandsche zaken en onderwijs 1924 (aan koop van een terrein voor een gouverne mentsgebouw te Haarlem) wordt verwor pen met 48 tegen 18 stemmen. Voor stemden de sociaal- en de vrijzin nig-democraten en de heeren De Boer en Colijn. Aan de orde zijn de wetsontwerpen, noodig tot voorziening van de belangen van landsverdediging ea» van het afsluiten én droogmaken der Zuiderzee. De heer Van Zadelhoff dient een motie in-om den minister van financiën, uit te noodigen tegenwoordig te zijn. De motie wordt verworpen met 43 tegen 23 stemmèn. 4, Spreker zegt, dat het ontwerp verster king van het militairisme beteekent. De heer Duymaer van Twist wijst op de tegenstelling van het bedrag hiermede ge moeid en dat wat uitgetrokken is voor schadevergoeding aan de Zuiderzee-vis- schers. De heer K. ter Laan noemde het ontwerp geldverspilling. Er zijn nuttiger en noodi- ger dingen. Stagnatie in de Zuiderzeewer ken, door verwerping van het ontwerp, vreest spreker niet. Hij dient een motie in om de beraadsla ging te schorsen tot na de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de scha devergoeding voor de Zuiderzeevisschers. Deze motie wordt verworpen met 44 te gen 19 stemmen. Minister Van Dijk verdedigt het wets ontwerp. HET RECES DER TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. In parlementaire kringen verluidt dat de stand der werk zaamheden niet toelaat de Tweede Kamer vó^r Vrijdag 29 dezer uiteen te doen gaan. De geruchten dat de Kamer reeds den dag vóór Hemelvaartsdag, dus Woensdag 20 Mei, op reces zou gaan, zijn onjuist. LORD M1LNER t LONDEN (V. D.) Lord Milner is heden morgen overleden. (Viscount Alfred Milner, een zeer be kend Engelsch staatsman, werd in 1854 te Bonn geboren. In 1881 werd hij medewer ker aan de „Pall Mall Gazette", doch ver liet na 4 jaar de journalistiek. In 1891 werd hij tot hooge commissaris van Zuid-Afrika en gouverneur van de Kaapkolonie benoemd. Hij werd door de Afrikaanders gehaat en beschouwd als handlanger van Cham berlain. Na den vrede van 1902 werd hij gouver neur van de Transvaal- en Oranjerivier kolonie. Hij gevoelde niet veel voor de Afrikaanders en deze laatsten waren zeer verheugd over zijn vertrek in 1905. Lord Milner had van 19161919 zitting in het Engelsche Lagerhuis:) DE BEëEDIGING VAN HINDENBURG. ROME, (V.D.) De Italiaansche pers noemt de beëediging van Von Hindenburg een belangrijk feit. Men is het er over eens dat Hindenburg de republikeinsche grond wet zal beschermen. NEW YORK. (V.D.) De Amerikaansche bladen leggen den nadruk op het feit dat de auto waarin Hindenburg zijn intocht ge maakt heeft, versierd was met de republi keinsche kleuren. Zij hopen dat Hndenburg de grondwet loyaal zal uitvoeren. De Ame rikaansche regeering besloot, evenals de ge allieerden, geen telegram van gelukwensch t zenden. De Berlijnsche gezant werd ge machtigd naar eigen goeddunken te hande len als Hindenburg het diplomatieke corps ontvangen zal. DUITSCHE NATIONAAL SOCIALISTEN. MUNCHEN. (V.D.) De conferentie der Nationaal-socialisten, waaraan ook Oosten- riiksche en Sjechische leden deelnamen, heeft zich in principe uitgesproken tegen Duitschland's toetreden tot den Volkenbond en tegen de Donau-conferentie. De confe rentie besloot tot de stichting van een nieu we organisatie der Nationaal-socialisten van alle tusschenstaten. DE OPERATIES IN MAROKKO. PARIJS (V. D.) Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat generaal Lyaty, de opperbevelhebber in Marokko, meldt, dat nu hij versterkingen heeft ont vangen, heden de operatie zal aanvangen tot bevrijding van de kleine, vooruitge schoven posten, die nabij Bibane nog door de Rifs omsingeld zijn. De Fransche re geering heeft de censuur ingesteld voor be richten uit Marokko. EEN BOODSCHAP VAN HINDENBURG. BERLIJN. (V.D.) Op de talrijke geluk- wenschen van DuRsche vereenigingen, par ticulieren en andere personen uit Zuid-Ame- rika. heeft Hindenburg een speciale bood schap gericht aan de Duitschers in Zuid- Amerika, waarin hij o.m. zegt dat de Duit schers in het buitenland er verzekerd van kunnen zijn dat hij hun gewichtigen arbeid voor het vaderland respecteeren zal. Vol gens de bladen zijn bij Hindeburg telegram men van gelukwensch ingekomen van den keizer van Japan, de kon logen van Zwe den en Denemarken, de presidenten van Oostenrijk en Finland en van Argentinië, alsmede van den Hongaarschen rijksbe stuurder. DE ONTWAPENINGSNOTA AAN DUITSCHLAND. BERLIJN. (V.D.) Het verluidt dat de ont wapeningsnota aan Duitschland een om vangrijk document zal zijn, dat nauwelijks binnen één week te Berlijn overhandigd za! kunnen worden. 0 BRIAND's NOTA OVER HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. De nota van Briand ten antwoord op het Duitsche voorstel van een veiügheidsver- drag op den Rijn is heden aan Engeland medegedeeld. De nota zal ook aan België medegedeeld worden, daarna, als de ge llieerden het eens zijn, aan Duitschland. De nota is liberaal en helderziend. Verre van het aanbod als onbevredigend af te wijzen zal Frankrijk, innig vredelievend, zijn loyaal verlangen bewijzen om met Duitschland de middelen op te sporen om een supplementairen waarborg van vrede te verwezenlijken. Frankrijk meent, dat het Duitsche voorstel slechts zin en belang kan hebben, indien het de bestaande conven ties bevestigt, zooals de Rijnland-overeen komst betreffende bezetting. Het ontwor pen verdrag zou natuurlijk in geen enkel opzicht de rechten mogen schenden der Staten van Midden-Europa en zou eerst onderteekend kunnen worden na de toetre ding van Duitschland tot den Volkenbond. HET GEHEIME ENGELSCHE MEMORANDUM. Uit het verslag van de „Times" van het antwoord, dat Chamberlain heeft gegeven op de vraag, door Ramsay MacDonald ge steld in verband met de publicatie van het geheime memorandum, blijkt nog duidelij ker dan uit de reeds gepubliceerde telegra fische berichten, hoe onaangenaam hem die vraag was. Chamberlain antwoordde nl. De heer Ramsay MacDonald heeft zijn vraag gesteld in een zoodanigen vorm, dat ik zou moeten verklaren in hoeverre dit document juist is of niet. Ik keur dit af, omdat ik niet meen, dat het in het openbaar belang is, dat van een regeering wordt ver langd dat zij uiteenzet of wat zich aan dient als een vertrouwelijk document dat, wanneer dit zoo is, op ongepaste wijze moet zijn verkregen, al dan niet juist is weergegeven. Op een vraag intusschen van Lansbury, die er aan herinnerde, dat in den tijd van enkele maanden reeds twee keer een offi cieel document van 't Foreign Office is uit gelekt, den eersten keer was het een brief van Zinowjew, of de ambtenaren van 's ministers departement wel allen te vertrouwen waren, antwoordde Chamber lain bevestigend. DE STRIJD IN MAROKKO. De „Daily News" verzekert, dat Abd el Krim met een consortium, dat in Regent- street te Londen is gevestigd, door bemid deling van zijn Londenschen vertegenwoor diger Hitni was overeengekomen het door hem bezette gebied te ontruimen, den oor log te eindigen en het gebied ter beschik king te stellen voor commercieele exploita tie tegen een bedrag van 500.000. Twee maanden geleden zou deze overeenkomst worden geteekend, toen Abd el Krim plot seling van meening veranderde, nadat een Iersch raadgever hem had verzekerd, dat hij een hoogere som kon eischen. Het con sortium wacht thans af tot hij tot andere gedachten zal zijn gekomen en twijfelt er niet aan dat Abd el Krim het aanbod zal aannemen, dat Volgens het consortium het eenige middel is tot pacificatie van het Rif gebied. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN (V. D.) De heropende onderhandelingen tusschen de organisaties der ongeschoolde arbeiders en 'de werk- gevers-vereeniging, duurde tot hedenmor gen 3 uur. De onderhandelingen werden daarna verdaagd tot Donderdag, teneinde beide partijen in staat te stellen zich ver schillende inlichtingen te verschaffen. On- dertusschen onderhandelen de organisaties der ongeschoolde arbeiders met de werk gevers in de ijzerindustrie hedenmiddag. De algemeene indruk is, dat de vooruit zichten minder donker zijn en dat er eenige hoop bestaat op een mogelijk compromis. De vakvereenlging der machinisten bij de scheepvaart heeft echter besloten geen nieuwe verbintenissen en overdrachten aan te gaan en de huidige verbintenissen bin nen 1 maand te doen eindigen, uitgezon derd voor eenige plaatselijke maatschap pijen. ONTSNAPT AAN EEN IJSBERG. MONTREAL (V. D.) De groote Cunard- lijner „Aurania" is hier met twee dagen vertraging aangekomen. Het schip is op wonderlijke wijze ontsnapt aan een enor- men ijsberg, die plotseling slechts 150 voet vóór het schip opdook. De botsing werd voorkomen door de vastberadenheid van den kapitein, die er in slaagde het schip om den berg heen te sturen. Indien deze manoeuvre mislukt was, zou een vreeselijke ramp onvermijdelijk zijn geweest. WERKLOOZEN °IN ENGELAND. LONDEN (V. D.) Het aantal op 4 Mei ingeschreven werkloozen bedroeg 1.179.800 of 7268 minder dan een week geleden doch 139.140 meer dan een jaar geleden. STOOMVAARTLIJNEN. Holland-Amerika-lijn. „Maasdam" van Rotterdam naar New-Or leans, 12 Mei te Lyon. „Edam" van New-Orleans, naar Rotterdam, pass. 12 Mei Ouessant. „Leerdam" van New-Orleans naar Rotter dam, 11 Mei van Vera Cruz. „Burgerdijk" 12 Mei van Savannah te Hamburg. „Lochmonar" van Rotterdam naar Van.- couver, 9 Mei te San Pedro. „Maasdam" van Rotterdam naar New-Or leans, 11 Mei van Santander. „Bilderdijk" 9 Mei van Montreal naar Rot terdam. „Drechtdijk" 10 Mei van Rotterdam te San Francisco. „Nieuw-Amsterdam" van Rotterdam naar New-York, pass. 12 Mei Kaap Race.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 3