zerwerkers Klinkers dvertenties! WOENSDAG 13 MEI No. 112 63e Jaargangi wereld ESTRIJDING DERSE. Gemeentebestuur FEUILLETON he Maatschappij itoomvaart. Stads= en Provincienseuws BR lie-en Kinder. Balcon ng f 0.10 f 0.25. LISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Ivoor Vlissingen en gemeenten op Wai- J enƒ2.20 per drie maanden. Franco IL het geheele rijk 2.50. Week-abon- 1' enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Tïfzonderliike nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS I yafl 4 regels 1.10 voor iedere «el meer 26 centbij abonnement spe- i prijzen. Reclames 52 cent per regel Lne Advertenties betreffende Huur en JJfonir, Koop en Verkoop. Dienstaanbie- R gen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij RLfuitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke |Lel meer 15 cent. I familieberichten van 16 regels f 1.70, Vdere regel meer 26 cent. appelijk filmwerk ondvoorstellingen I :aal f0 50. ukklinkwerk gf 18 Mei. en Constructie-1 kplaats, VLAKE. WEIJENS lypark 20 - Horlogemakersl ralle monturen van slijpen alle glazen. Lage prijzen. slijperij. i Vwbnnr, Koop en VerkHf en DlenataanTragen, en» betaling, van 1-5 reg« regel meer 15 cent flinke KVROUW. 2nhaven 9. BESCHIKBAAR itten vanaf 100.- ider borg.) G. A. ME-I n. 10. Middelburg.! 7-9, Donderd. 10-5. aangeboden een tri groote KEUKEN-1 ACHEL. Nieuwendijk 10- meisje, 24 j.. b. z. a.l DE HUISHOUDING, klein gezin. 0<*ol Brieven No. 10,-J Courant". meubileerde INWONING, kerkschen weg. 111, Bureau „Vhss-1 vraagd VONING DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. I De Burgemeester van Vlissingen maakt Lend, dat het jaarlijksch onderzoek van Lof gangers, bedoeld in art. 41, derde lid, L Dienstplichtwet, voor deze gemeente li worden gehouden te Vlissingen in het lilitair Hospitaal (Korenstraat) op Zater- Eg 6 Juni 1925, des voormiddags 9 uur Jjjor de lichting 1912. en voor de lichting |ioi6 te 10 uur vm. J Aan het onderzoek moeten deelnemen de Ij, de landmacht behoorende groot-verlof- Ipngers der lichtingen 1912 en 1916. TOnder deze verlofgangers worden begre- L alle dienstplichtigen, die voor een der lichtingen 1912 en 1916 werden ingelijfd, lm het even. of zij naar de landweer zijn lergegaan of niet. Zij, die voor een dezer Ltingen zijn ingelijfd, maar ten gevolge Uitstel of om een andere reden tegelijk Lt een latere lichting de eerste oefening Ebben volbracht, moeten zich ook aan het (aderzoek onderwerpen, voor zoover zij Wans niet behooren tot hen, die daarvan Kn vrijgesteld. TAan het onderzoek moeten ook deelne- Li de dienstplichtigen van de genoemde ÉMingen, die een vrijwillige verbintenis lebben aangegaan als la. verzorger bij den rijkspostduiven- lenst I b. hoefsmid bij de infanterie |c. smid-bankwerker bij de voormalige Klenings-houwitser-compagnie. I Aan het onderzoek behoeft niet te wor- Jkn deelgenomen door de verlofgangers fa, die hun eerste oefening nog niet heb- Ira volbracht lb. die in 1925, vóór den dag, hierboven kdag van onderzoek aangegeven, in wer- feijken dienst zijn geweest uit anderen looide dan bij wijze van straf |c. die bestemd zijn om in 1925 voor her- alingsoefeningen in werkelijken dienst te inien ld. die elders wonen dan in Nederland I e. die zich buitenlands bevinden ter uit lening van de zeevaart (hieronder niet fgrepen de zeevisscherii) I f. die de binnenvaart uitoefenen op an- Tkre landen en zich deswege in een dier widen ophouden I g. 'die ingevolge de geldende bepalingen peel zijn vrijgesteld van opkomst in wer- ilijken dienst in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan- Igheden. I Voorts wordt de aandacht gevestigd op kt volgende De verlofganger moet bij dit onderzoek lerschijnen in uniform gekleed en boven dien voorzien van de overige tot zijn uït- üsting behoorende goederen, voor zoover fee hem zijn uitgereikt of door hem zelf lijn aangeschaft. 12. De verlofganger staat niet alleen ge pende den tijd, dien het onderzoek duurt, war ook voor zoolang hij ter gelegenheid w het onderzoek in uniform gekleed is, snder de bevelen van de autoriteit, die het Inderzoek houdt, zoodat, indien hij onge- Pgeldheden pleegt of zich aan een straf bar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan «arde plaats, voor het onderzoek bestemd Itózij gedurende het onderzoek of bij het lraar huis terugkeeren, hij te dier zake kan porden gestraft volgens het Wetboek van n 4 5, personen, op ëoe"\ N.V. v/h DE VEVl een als nieuw zwaar! PORT-RIJWIEL, gulden. Krugerstraat 14 iet MEISJE, enuren. udekerksche weg du- door E. PHILLIPS QPPENHEIM. J Een eenvoudige witgekalkte ^el met |'°oge, naakte wanden én een. klein, ven- p, waardoor het zonlicht flauw naar bin- N scheen. Slechts één meubelstuk was P dat dien naam zou kunnen dragen, een f1" houten bed en op het eind daarvan fas Bernard Maddison gezeten, met gevou- pn armen en gebogen hoofd, als een man f een soort van verdooving. I Hij bevond zich in dien meest betreurens- Ijaardigen van alle toestanden, als on- Ipmhartige werkelijkheid alle ongevóelig- alle overblijvende hoop, alles wegge dreven heeft, behalve die koude zee van Polstrekte, onuitsprekelijke wanhoop. Er IJaren oogenblikken bij zijn eerste aari- |««mst hier geweest, dat hij in een sluime rig gevallen en opgesprongen was van lali hard bed en de handen boven zijn hoofd |%stoken en uitgeroepen had in doods- I pt, dat het een droom moest zijn, een ijke nachtmerrie, waaruit hij zou ',,ea ontwaken om er met schrik op terug zien. En dan namen zijn verglaasde, Islif e 00§en zÜn omgeving op de Ibr? muren> den ko»den vloer, het ge- Ln venster en meedoogenlpoze her- lbnng hielci zijn gedachten teruggetrok- |vanüaar 'evendi.?e verschrikkelijkheden i* hflsomeuJ plaatste acht 'en veertig uur. NV TraMporf- f ,was het daglicht gekomen en de Erven G» H J angst van de nachturen verwis* de koude, vernietigende wanhoop Middelb.-Rotter® ngelegen plaatsen. VAN~ PASSAGIERS.! EREN EN VEE Mei v, ffli y. i, uur 8 V. MB. TJ. W I 14 15 18 19 latieu te 8 l0nth.?en matten dag. Zij hadden hem zijn ton» ^e^racht, dat hij verafschuwd en on troerd had gelaten. En toen, terwijl hij Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. 3. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen het streng arrest te ondergaan in een daartoe bestemd vertrek of huis van bewaring, het licht arrest te ondergaan in een kazerne kan worden opgelegd aaii den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek ver schijnt of, daarbii verschenen zijnde, zon der geldige reden niet aan zijn onder 1 omschreven verplichtingen voldoet. Onverminderd de genoemde straf kan de verlofganger, die zich schuldig maakt aaji een der onder 3 bedoelde feiten, of wiens goederen bij het onderzoek blijken miet in den vereischten staat te verkeeren, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te ver schijnen tot het ondergaan van een onder zoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit onderzoek, daarbij zonder geldige reden niet verschijnt of daarbij in ander opzicht zijn verplichtingen niet nakomt, kan in wer kelijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die zich niet onderwerpt aan een hem opgelegde straf, als onder 3 bedoeld, of niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, kan o.a. door de marechaussee, de militairen der politie- troepen en alle verdere ambtenaren van ïijks- en gemeentepolitie aangehouden en naar de plaats van bestemming overge bracht worden. Bovendien stelt de verlof ganger, die niet voldoet aan een oproeping voor den werkelijken dienst, zich bloot aan bestraffing. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeen tesecretarie te worden overgelegd een ge neeskundige verklaring, welke op ongeze geld papier kan worden gesteld. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de volstrekte onmoge lijkheid verkeert om bij het in Juni te hou den onderzoek te verschijnen dan wel we gens woönplaatsverandering niet voor dat onderzoek is opgeroepen, wordt door den Districtscommandant verplcht het onder zoek in November of December te onder gaan. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Districtscommandant te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver gund het onderzoek in een andere gemeente binnen het district of in een gemeente in een ander district te ondergaan. Het 'verzoek schrift moet tijdig en gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien de vergunning is verleend om het on derzoek in een ander district te ondergaan, daarvan geen gebruik op den daarvoor be paalden tijd, dan wordt de vergunning ge acht niet te zijn verleend. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot in November of December, dan kan hij daartoe het verzoek doen aan den Districtscommandant. Zoo de aanvraag cm zoodanig uitstel niet door tusschen- komst van de gemeentesecretarie wordt in gediend, moet zij gefrankeerd aan den Dis trictscommandant worden toegezonden. Vlissingen, 12 Mei 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Dienstplicht. Geldboete. Faillissementswet. Het begin dezer vergadering was al weer merkwaardig. Met 27 tegen 25 stem men let wel 52 leden aanwezig be sloot de Kamer de wijziging der Dienst plichtwet niet meer te behandelen. Dit ontwerp heet bezuiniging maar die betee- kent niet veel en het is alles weer gepeuter aan het oude. Zes leden van rechts lieten de regeering in den steek en dat was precies genoeg om dit ontwerp te doen kelderen. Het scheelt een week vergaderen dat de Kamer dit ont werp niet afdoet. Op de agenda werd wel geplaatst het wetsvoorstel-mej. Westerman in zake het Fransch op de scholen. dasfr zat, zoo afgemat dobr lichamelijke en geestelijke uitputting, werkte iets van een doffe, ellendige verdooving als opium op zijn vermoeide zenuwèn en hersenen. Hij zat daar te denken. Dé groote gevoelens hier op aarde zijn, O.f ons zoetst geluk of onze diepste ellende. Niet zelden wordt het een tot het ander. OmstandigHéden kunnen veranderen, maar de kracht blijft, soms, om na ons het heer lijkst genót gegeven te hebben, ons te gee- selen mét schórpioenachtige zweepen. De liefde van Bernard Maddison had door zijn hart en zijn ziel getrild het was niet een deel van zijn leven geworden, maar zijn geheele leven. Iedere polsslag en iedere hartstocht van zijn wezen ging hierop in. Eerzucht, geestkracht, verbeelding, deze allen waren door zijn liefde niet uitgedre ven, maar r.oodlottiger nog, zij hadden hun armen geopend om haar te ontvangen, zij hadden haar welkom geheeten en hart en hersenen en voorstelling hadden gegloeid met een nieuwen glans en een nieuwe kracht. Een kleinere liefde zou een geringe- ren invloed gehad hebben het zou die andere vermogens tot mededingers hebben gemaakt. Maar niet de liefde van Bernard Maddison. Ware hij op dat oogenblik vrij geweest, dan had hij zich van een be kwaamheid gevoeld, die hij vroeger niet wist, dat hij bezat. Want een groote geest is volmaakt door een groote liefde, zooals de bloesem van de lente door den April- regen en de Meizon. Het droge stof van geleerdheid verstopt soms de bron van de verbeelding. Het voltnaakt menschelijke van liefde werkt als een zachten levenma kenden invloed hierop, blaast zacht, zoet leven, dorre beelden en geeft rijke kleur van bleeke visioenen. Zulke liefde die tege lijk geestelijk en hartstochtelijk is. hemélsch en aardsch, inslnrpend en tot zich trekkend, verwijdend en vernauwend-, is voor een Een goed ontwerp is ciat op de uitbrei ding van geldboete als straf. In geval van schuld aan een strafbaar feit ter zake waarvan niet meer dan. drie maanden ge vangenisstraf zou zijn op te'leggen, kan de rechter niettemin geldboete opleggen. Te vens kan hij het maximum van de geld boete verhoogen tot vijf duizend gulden bij feiten waarop niet meer dan 3 maanden, tot tienduizend gulden als er meer dan 3 maanden straf gegeven kan worden, leder een was met dit ontwerp ingenomen. Men zal nu in plaats van een gevangenisstraf een hooge geldboete kunnen krijgen, die men geleidelijk moet afbetalen. Die boete zal evenredig zijn aan het inkomen. Van verschillende zijden Kleerekoper, Sasse van IJsselt en Beumer is instem ming met dit ontwerp betuigd. Het ging er dan ook zondei* stemming door. In de Failissementswet zijn eenige wijzi gingen aangebracht, o.a. ten aanzien van de vraag hoeverre of salarissen enz. in het faillissement vallen hoe faillissement van nalatenschap wordt geregeld enz. De 25- jarige praktijk der wet heeft leemten aan gewezen, die hersteld zijn. Een volgend ontwerp verbeterde ook een fout. Wanneer een vrouw moeder wordt in een ander huis dan dat van haar man, een ziekenhuis b.v. dan moet niet de ma i aangifte doen van de geboorte maar wel de geneesheer of vroedvrouw en de directeur of directrice van het ziekenhuis. De man, de blijde vader dus, wordt een voudig genegeerd. Aan die dwaasheid wordt een eind gemaakt. Voortaan gaat pa zelf zijn kind aangeven, tenzij hij verhin derd is. Deze leemte heeft vele jaren be staan en het is alleen onbegrijpelijk dat ze niet allang is aangebracht. Ze heeft meer malen zelfs tot komische scènes aanleiding gegeven, waarin blijde pa's een mal figuur sloegen. Nog weer een leemte, die een gevolg is van den modernen tijd, is aangevuld. Wan neer met groote waarschijnlijkheid wordt aangenomen dat een vaartuig is vergaan, kan ten aanzien van dé omgekómen beman ning rechtsvermoeden van overlijden wor den vastgesteld. Onder vaartuig zal voor taan ook „luchtvaartuig" worden verstaan, zoodat voor de verongelukte bemanning daarvan dezelfde bepaling zal gelden. Het verleden jaar April vergane luchtschip, dat uit Engeland vertrok maar hier nooit aan kwam, heeft aanleiding gegeven tDt dit wetje. Over het terrein, dat bestemd is voor een nieuw provincie-gebouw te Haarlem, is al dikwijls gekibbeld. Het is een slee- pende kwestie, waarbij dó regeering geen al te fraaie rol speelde. Zij maakte met de gemeente Haarlem een afspraak over den aankoop van een terrein en nu trekt zij zich terug en bezorgt de gemeente een strop. De Kamer heeft ook wel schuld, want zij heeft een onderzoek gewild naar de nood zakelijkheid van de stichting van een ge bouw. De Bezuinigingscommissie was te gen de stichting. Om een einde te maken aan de kwestie is het wetsontwerp ingediend de Kamer kan dan beslissen. Dat doet ze morgen. ^BINNENLAND De Olympiade. Het Ned. Olympisch comité deelt mede. dat het zich de medewerking verzekerd heeft van een comité van toonaangevende financiers, uit de voornaamste plaatsen in Nederland. Dit comité houdt niet alleen toe zicht op het inzamelen van gelden en het tot stand komen van het garantiefonds, maar houdt ook toezicht op de wijze waarop deze gelden zullen worden uitgegeven. Het N.O. C. meent op die wijze zich afdoende ge waarborgd tegen elke mogelijkheid van on doelmatige besteding dier fondsen, zoodat alle uitgaven tot het strikt noodzakelijke beperkt zullen blijven. Verder spoort het N.O.C. belangstellenden tot het spoedig vormen van plaatselijke comité's in alle ge- mensch, als hij sterk genoeg is om het te begrijpen èri te waardeeren, het beste voed sel, het wezen van veredeld lezen. Voor Bernard 'Maddison was het zoo ge weest. Hij verwezenlijkte het in al zijn grootte voor dén geest, terwijl hij da ar in dé gèvarigéhis zat met iets van de diepe, passieve berusting van den man die met één voet in het graf staat. Het laatste deel van zijn leven neen* het geheele leven was vol geweest van schoone droomen en reine gedachtén.1 Zijn genie had nooit uit spattingen eemaakt, die de vruchten er van ziekelijk zoet zouden hébben doen zijn met slechts een flauwen tint van haar diepere macht. Altijd gematigd door het aangebo ren en aangesterkte gezond verstand van zijn geest, had hij een levende kracht tot het goede getoond. O de afschuw, de brandende, onuit sprekelijke afschuw hiervan In zijn oogen scheen het getier der wereld te komen, be halve nog het groot gegons van praatjes en leugens, die zijn naam de hel insleepten. Een moordenaar De tijd kon komen dat ook zij dit van hem denken zou, dat de tragedie van haar eerste liefde wegstierf en het licht der liefde weer in haar oogen zou glinsteren, maar niet voor hem. Wild schudde hij zijn hoofd, de handen strekte hij uit, alsof hij iets wilde afweren van zijn trillend gelaat en nauwelijks onderdrukte hij het gesteun van diepen angst, die zijn lippen deed beven. De hemel zij genadig en gave hem zulke gedachten niet Dood, schande, vernedering, alles kon tot hem komen, maar mocht die gedachte wegblij ven, want krankzinnigheid zou haar volgen. Zooals Michiel Angelo zijn smart had on derdrukt bij den dood van Vittoria Colonna, in de zoete hoop van haar weer te krijgen als zijn laatste adem zijn lichaam had ver laten, en als Daote had gehoopt op het weerzien van Beatrice, zoo mocht hij den meenten van Nederland aan. Deze plaatse lijke comité's worden verzocht zich direct in verbinding te stellen met het secretariaat van het N.Ö.C. Zij zullen ten doel hebben in iedere gemente de verschillende stroo mingen van belangstellenden tot samen werking te brengen. Nogmaals wijst het N.O.C. er met na druk op, dat het slagen der zaak vóór het congres te Praag op 25 iMei, afhangt van het succes der nationale inschrijving. Daar aan moeten de plaatselijke comité's vooral onverwijld wijdem. Door de directie van „de Tel." is een gift van 10.000 beschikbaar gesteld voor de Olympiade door het „Hbl." 5000. Bij de „N. R. Ct." zijn reeds 100.000 aan giften ontvangen en tal van inschrij vingen voor het garantiefonds. De Westerschelde. Naar de correspondent van de „N.R.Ct." te Brussel meldt,heeft de heer Louis Franck, Kamerlid voor Antwerpen, een langdurig onderhoud gehad met den Belgischen mi nister van openbare werken, .baron Ruzette, over de nieuwe verzandingen welke in de vaargeul te Valkenisse zouden 2ijn gecon stateerd. De minister zeide alles in het werk te zullen stellen ten einde de verzan ding van de vaargeul te voorkomen. Er zal onmiddellijk tot nieuwe baggerwerken, wor den overgegaan. Het evenwicht in den Staat. In het „Haagsche Maandblad" heeft de heer mr. H. C. Dresselhuijs een artikel geschreven over het evenwicht in den Staat. Wij ontleenen er het volgende aan Was vroeger het vierjaarlijksch gevecht een kamp op beperkt front, tusschen be roepssoldaten, met concreten inzet van een of meer aan de orde zijnde politieke vraag stukken, nu is het een voortdurende bekam- ping tusschen volkslegers, massagevechten om de heerschappij van een economische en geestelijke strooming; waarbij de leiders later naar eigen inzicht de politieke pro blemen zullen uitwerken buiten onmiddél- lijke belangstelling der kiezers. Dat thans, zooals vroeger, de vraag in welken zin een aan de orde zijnd punt van wetgeving, b.v. dat der ziektewet, een rol zou spelen in 't verkiezingsproces, gelooft niemand meer. Zelfs een zoozeer in ons geheele econo misch leven ingrijpende wijziging als die der jongste koerszetting naar het protec tionisme, vroeger zeker van beslissenden invloed op de stembus, brengt in de bevol king nauwelijks de vraag naar voren, of de laatste verkiezingen tot zoodanige beslis sing den gekozenen het recht hadden ver leend. De overwinning schijnt nu te neigen naar 't politieke partijleven. Zwaar gehan dicapt als het bestaan der middenstof bo vendien is door de evenredige vertegen woordiging, die naar sterker partij groepee ring dwingt, vooral in haar opheffing van kiesdistricten en haar controle der stembus door een landelijke leiding. Haar kracht wordt buitendien aangetast door de vele belangenpartijtjes, die haar trachten af te trekken van haar evenwichtstaak, door tij delijke belangstelling voor een of ander groepsvoordeel, die na de stembus aan stonds wordt verzwolgen door den groote ren invloed der georganiseerde partijen. Dat die geheele overwinning voor des lands belang een' gevaarlijke zijn zoude, lijkt den schrijver buiten kijf en men voor komt haar niet door steeds vinniger cri- tiek op het parlementarisme of de vertegen woordigende lichamen. Met een aanwij zing van wat voor het staatkundig bestel van heden in de plaats zou moeten treden, blijft men dan ook wijselijk in gebreke, of, indien men dit poogt, blijkt de oplossing onmiddellijk practisch volkomen hulpeloos. Maar wel zal naar middelen worden om gezien tot behoud van het evenwicht, dat ook niet tijdelijk zoozeer mag worden ver stoord, dat in de beproefde machinerie van den Staat onherstelbare breuken zouden worden teweeggebracht. Wellicht ware hier te zoeken naar een blijvend nationaal besef en nationale controle boven de partijen uit, als een gemeene deeler van volksovertui ging, die stuw geeft en geen excessen ge- ken aan de vrouw, zonder wie geen men- schelijk leven hem mogelijk was, bijna, zoo riep hij in zijn angst, geen hoop op ver langen. Het geluid van den sleutel in het slot van zijn deur en het gestamp van voetstappen op den steenen vloer buiten, deed hem plotseling ontwaken uit zijn halfdroomen- den toestand. De gedachte aan bezoekers, die mochten komen, was niet bij hem op gekomen en kwam ook nu nog niet bij hem 'op. De voetstappen hielden buiten zijn deur stil, maar hij stelde geen belang er in, en was in 't geheel niet nieuwsgierig. Toen knarste het slot, het werd omgedraaid en twee gedaanten, gevolgd door den gevan genbewaarder traden binnen. HOOFDSTUK XXXVII. „Daar is mijn hand. Durft gij die aan te nemen Er is niets, wat een mensch zóó snel van uit het land der gedachten kan overbren gen naar de schrille werkelijkheid dan het geluid van een menschelijke stem of het bewustzijn van de tegenwoordigheid van een mensch. Als een bliksem-flits kwam alles den eenzamen bewoner van de ge vangeniscel voor den geest de persoon lijke verlaging, die van zijn positie, omge ving en alles, wat met hem verbonden was. En tevens kwam een ernstig, sterk verlangen om zich als een man te gedragen tegenover haar vader. Hij stond op en de treurige naaktheid van de plaats scheen plotseling verbeterd door de kalme waardigheid van zijn hou ding. Uit de duisternis kwam de heer Thur- well naar voren met uitgestrekte hand, ge volgd door oen anderen heer een vreem de. Tusschen de twee mannen lag die eene lange zonnestraal over den steenen vloer en toen Bernard Maddison voorwaarts stapte cm zijn bezoeker te begroeten, glansde Wij BRENGEN H.H. ADVERTEERDERS BELEEFD IN HERINNERING DAT AD VERTENTIES UITERLIJK DES MORGENS 11 UUR IN ONS BEZIT MOE TEN ZIJN, OM NOG IN HET DENZELF DEN DAG VERSCHIJNEND NUMMER TE KUNNEN WORDEN OPGENOMEN. DES ZATERDAGS IS DE UITERSTE TERMIJN VOOR INZENDING VAN AD VERTENTIES DES MORGENS 9 UUR. ADVERTENTIES VAN GROOTEREN OMVANG OF BEWERKELIJKE ADVER TENTIES DIENEN EVENWEL VEEL VROEGER TE WORDEN INGEZONDEN. WIJ VERZOEKEN H.H. ADVERTEER DERS VOORAL DEN UITERSTEN TER MIJN NIET AF TE WACHTEN, DOCH STEEDS VOOR ZOO VROEGTIJDIG MOGELIJKE INZENDING ZORG TE DRAGEN. doogt, zoodra het werkelijk groote ge meenschapsbelangen betreft. De symptonen van een dergelijk streven zijn reeds waar neembaar, maar het einddoel zal niet zijn te bereiken dan met uiterst voorzichtig toe gepaste experimenten. Dwang of over haasting zouden hier den natuurlijken op bloei van een noodig en heilzaam organis me kunnen verstoren. Het zal moeten was sen uit een veelzijdig gebleken drang naar een nieuwen regulateur van ons politiek leven, even weinig kunstmatig als zijn voorganger in het evenwicht was. Alleen is het te hopen, dat het besef van zijn nood zakelijkheid zich niet eerst openbare, wanneer de evenaar zoozeer vit de balans is getrokken, dat het evenwicht niet meer is te herstellen. De Hanzebank. Naar wij vernemen zijn door de Hanze bank in overleg met de commissie die eeni- gen tijd geleden gekozen is door de credi teuren der N.V. Hanzebank te Delft, reeds verschillende ingrijpende maatregelen ge troffen. De* meeste bijkantoren zijn thans opgeheven en aan een groot gedeelte van het bij de bank werkzaam personeel is ont slag gegeven. De afwikkeling der credieten wordt met kracht ter hand genomen, waar bij echter zooveel mogelijk overeenstem ming wordt gezocht tusschen het belang der bank op haar crediteuren en-debiteuren. Het toezicht op de likwidatie geschiedt ten einde te trachten de kosten zooveel moge lijk te dekken in hoofdzaak door een kleine commissie van 3 leden, gekozen uit de ge heele commissie. Het getal der crediteuren #die nog niet tot onmiddellijke likwidatie toe traden wordt steeds kleiner, zoodat thans ruim 95 van het bedrag der vorderingen de voorgenomen likwidatie steunt. Met de overige crediteuren gaan de onderhande lingen nog steeds door. Zoolang echter niet alle crediteuren zijn toegetreden acht de commissie het niet gewenscht een, zij het ook geringe, uitkeering aan de crediteuren, waartoe óp dit oogenblik de mogelijkheid bestaat, te doen. VLISSINGEN, 13 MEI. Kunstkring „Het Zuiden." De jaarvergadering van den kunstkring „het Zuiden" werd gisterenmiddag ten stadhuize alhier gehouden, onder voorzit terschap van den heer C. A. van Woelde- ren. Mededeeling werd gedaan van een in gekomen schrijven van den heer C. Dom misse C.Mzn., dat hij om gezondheidsre denen ontslag neemt als lid van het dage- lijksch bestuur. De voorzitter zeide dat dit besluit hem zeer leed doet, maar men zich om de re denen, waarom het genomen «werd, er bij moet neerleggen. Hartelijk dank brengt spr. den heer Dommisse, die ter vergade ring aanwezig was, voor hetgeen hij voor den kunstkring tot nu toe gedaan heeft en spreekt de hoop uit, dat de heer Dommisse nog tal van jaren lid van het algemeen be- tstuur zal zijn. even zijn bleek, mager gelaat, verteerd en vèrwrongen, maar toch nog getuigende van kalme kracht en met een fijnheid van uit drukking, die de aanwijzing scheen van zijn innerlijk leven. Het was het gelaat van een dichter, van een ziener, misschien maar een misdadiger het scheen onmogelijk. „Het is heel vriendelijk van u, mijnheer Thurwell", zeide hij met gedempte, maar heldere stem. „Ik dacht er in het minst niet aan dat ik bezoekers zou mogen ont vangen." De heer Thurwell greep zijn hand en hield die zonder een woord te spreken. „Ik heb den heer Drewes met mij meege bracht", zeide hij ten slotte. „Hij verlangt n te zien met het oog op de verdediging, ziet u. De opperste rechter is een vriend van mij, daarom stond hij mij toe mee naar binnen te gaan maar als u Dewes liever alleen spreekt, zeg het dan, is het zoo Er was een sterke zenuwachtige trekking zichtbaar geweest op het gelaat van Ber nard Maddison, gedurende die korte stilte. Bij de woorden van den heer Thurwell kwam er verandering. Hij liet de hand van zijn bezoeker vallen en zijn trekken werden kalm koud als marmer en bijna zonder uitdrukking waren zij, behalve dat de lippen licht beefden en zijn wenkbrauwen zich fronsten, hetgeen aan zijn uiterlijk een groote beslistheid gaf. „Dat is heel vriendelijk en belangstellend van u, mijnheer Thurwell, en het spijt mij dat u die moeite vergeefs gedaan heeft. Ik heb niets aan mijn vroeger besluit toe te voegen. Ik wil niet bijgestaan worden noch door een advocaat noch door een raadsman." De heer Dewes kwam van uit den achter grond naar voren en boog. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1