lissingsche Courant Ir fytreetie Blad fling Aid. find Papier S MEI 1925. No. 109 IÖEMEENTEBESTÜUR BINNENLAND ~Stads= en Provincienieuws Wonden i Klooster balsem ffg °nS inlichtingen- Aanbevelend, E. M. HUFKENS. lie Drogisten itvallen koopt U bij NGER.MAN, Bellamypark 37 llctte Mesjes 1.25. omloop voor millioen gulden. ngen bij de Heeren EQERS ZOON altijd ook veel OUD igeruimd. Wilt ge er nuttigs mee doen? :t dan af aan de daardoor mede eenige ;eregeld aan het werk houden. Het wordt haald. Jatstraat 44, Tel. 76, 2, Tel. 263, Wel ven en aan de Werk- wateistraat bij de trap ïl, des middags van ieteit „St. Joris" van de van SCHULDVORDERINGEN. ordemeester en Wethouders der ge- Unte Vlissingen verzoeken ieder, die nog vorderen heeft van de gemeente klingen over het dienstjaar 1924, de re- jintf'(en) zoo spoedig mogelijk in te zen- £ten eemeentehuize. r'«innen, 7 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. afsluiting gedeelte west- liiSuRGSCHE WEG EN AANSLUITEND ififdeelte nieuwe vlissingsche WEG. I Burgemeester en Wethouders van Vlis- fSgen ter openbare kennis 1 dat krachtens een aan hen door Gedepu- L'de Staten vafl Zeeland verleende ver toning, door hen de termijn van afsluiting het gedeelte van den West-Souburg- n weg in deze gemeente en een aan wend gedeelte van den Nieuwen Vlissing- i weg in de gemeente Oost- en West- bburg, voor het openbaar-verkeer met n voertuigen en vee, tot en met 16 Mei is verlengd. Vlissingen, 9 Mei 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag S Mei. Bakkersnachtarbeid. Klister Aalberse bleek bekeerling. Tot tver was hij steeds gewoon zijn ontwer- (o te verdedigen met een pijnlijke uitvoe- thcid. Geen argumentje, geen woord zij- v bestrijders liet hij liggen. De wijziging Jr bepalingen betreffende den bakkers- Jchtarbeid evenwel heeft hij verdedigd en [der toegelicht met een soberheid, die op- ïilend was bij dezen Minister, maar alier- Est schade deed aan duidelijkheid of icht van argumentatie. ■De agitatie, tegen het voorstel gevoerd, [einde de Minister onwaar en onwaardig i met evenveel klem als waarmede de Mcatie werd uitgesproken, kwam de iimster op tegen de bewering van den Ier Schaper, dat hij zijn eigen werk zou Breken. Aanpassen aan de omstandighe id, wanneer deze veranderen, is, zeide de luister, geen afbreken, maar afbouwen. 1 als hij de oogen had gesloten voor fonomische noodzakelijkheden, zou de W die tegen de Arbeidswet opstak, een kaan zijn geworden, die veel zou hebben ilworteld van hetgeen thans nog is blij- lii staan. Voor de mótie-Staalman omtrent de in- kning van een wetsontwerp betreffende Se vrijheid van bakkerspatroons om te ar isen in de eigen werkplaats begon het er fceloos uit te zien, toen de Minister ver- parde dat hij, als zij zou worden aange wen, haar toch niet zou uitvoeren, omdat I patroons niet gediend zouden zijn van p onbeperkte vrijheid, die door concur- tatie weldra zou ontaarden in dwang om fcchtarbeid te verrichten en omdat beper- fg van de vrijheid der patroons in het likersbedrijf onmisbaar is om de afschaf- fcvan den nachtarbeid voor de gezellen I kunnen handhaven. En nog hopeloozer litd het voor de motie toen ook de heer peck Henkemans, in beginsel voorstan- der patroonsvrijheid, zich tegen ver- Jarde. [Het algemeen aanvangsuur van 6 uur, Pr den heer Smeenk voorgestaan, vond ftnmin genade in de oogen des Ministers, ti 6 tot 10 uur (het verkoopuur) zou te ttzijn om de broodjes zoo zuinig moge- f te bakken en de boterham dus duurder aken. En het middel om het verkoopuur [verlaten zoit geen middel zijn, omdat weer de tijd zou ontbreken om het od tijdig bij de klanten te bezorgen. [Over de amendementen was bij de alge- F<ne beschouwingen reeds het een en per gezegd. De" behandeling ervan hield fjrom niet lang op. |w was een amendementStaalman om ppatroons vrijheid te geven tot twee uur prarbeid. in plaats van één uur. Én er peen amendementSmeenk om het aan-, figsiiur algemeen te bepalen op 6 uur en perband daarmede het verkoopuur op 11 Deze uren vond de heer Schaper met F Minister gevaarlijk voor de broodbe- Fjing en daar de 6 uren hem toch toe pen, zag een sub-amendement het le- fflicht om in het amendementSmeenk rjverkoopuur op 10 uur te behouden. 1^ stemming over het amendement ■plman verliep gunstig voor den Minis- f\ het wijzigingsvoorstel werd verworpen M41 tegen 16 stemmen. I jaar toen begon het mis te loopen voor frtxe. Het sub-amendement van den heer Japer werd aangenomen met 34 tegen 23 *nen, waarbij zich voor verklaarden de BP'jde benevens S led,en der rechter- IJan a'dus gewijzigde amendement lje'ik had de Minister verklaard, dat het ljUperk°men op een dusdanige ontwrich tte grootbedrijf, dat hij er de ver- I Landelijkheid niet voor zou kunnen II 7 toch vond het een meerderheid, jjn S'voote, slechts een meerderheid van ■kte óo ^Iie* werc* aangenomen met 29 m 28 stemmen), maar toch groot ge- tJ0m het aantal nederlagen dat de Re- |R eéd» weer met één te vermeerde- ■Be'ii' nt Minister Aalbeers vroeg naar 'teJi ^er beslissing schorsing der be- »ngen. kn \v ls de voorzitter, die dit échec voor iNin cr kunnen voorkomen. Toen Itttmoest stemmen, stond het 28—28. Zijn KL zo,u de beslissende zijn. Hij aarzelde |i,1 doch voegde toch zijn stem bij die zes andere Katholieken (Loerakker, Suring. Van de Bilt, Bulten, Hermans en Kuiper) die met de Anti-revolutionairen op den heer Beumtr na en de Vrijzinnig-demo craten en Sociaal-democraten voor het amendement stemden. Het Kamerlid Van der Voort van Zijp. Naar „de Standaard" mededeelt, is de heer'Van der Voort van Zijp geen lid meer van de Antirevolutionaire Kamerclub. De Tweede Kamerverkiezingen. Men deelt aan „het Vad." mede Dezer dagen is te 's-Gravenhage opge richt een comité van stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk, die niet langer accoord gaan met de houding der tegen woordige regeering, speciaal niet wat be treft de ambtelijke bezuinigingsmaatrege len en daarna gevolgde wetsvoorstellen op financieel gebied. Ook wensChen deze le den ingrijpende beperking der militaire uitgaven, waarmede het indertijd inge diende ontwerp-Vlootwet zoozeer in strijd is geweest, en algeheele onafhankelijkheid van de R. Kath. Staatspartij. De bedoeling van het comité is geen eigen candidaten te stellen, doch bij wijze van protest bij de a.s. verkiezingen niet te stemmen op de candidaten der Chr.-Hist. of AntnRev. partij, en daarvoor in protes- tantsche kringen actie te voeren. In een huishoudelijke vergadering, welke 30 dezer in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen wordt gehouden, zal het program van actie nader worden vastgesteld. De instandhouding der coalitie. De heer baron Van Wijnbergen heeft te 's-Gravenhage een redevoering gehouden voor „De Katholieke Garde". Op de vraag Was het streven der R. Kath. kiezers in de laatste maanden uitslui tend op het belang van de partij en het land gericht, moest spreker als eerlijk man antwoorden Neen. In de laatste maanden was het z.i. werkelijk wel wat al te erg in de R. Kath. Staatspartij. Spreker heeft den -indruk gekregen, dat indien ooit de demo cratie niet beoefend is, dit den laatsten tijd wel het geval is geweest. De voorzitter der Chrisi.-Hist. Unie heeft in zijn rede gezegd dat het gist in de Ka tholieke Staatspartij, doch dat is niet waar, zegt spreker. Het Katholieke volk in zijn geheel is best, en spreker vreest de demo cratie niet, als het geheele volk meedoet en niet enkele groepjes, welke bij den dag meer toonen, dat zij leiding behoeven in plaats van leiding te kunnen geven. Als spreker den uitslag van het politiek advies beziet is er reden tot tevredenheid want van de 32 plaatsen zijn er slechts 3 niet aanvaard. Deze wijziging betreurt spreker ten zeerste. Er haddén wijzigingen aan gebracht kunnen worden, welke minder zwaar gevoeld worden. Niemand heeft tot heden toe beweerd, dat de Katholieke zaak door deze verandering is gediend. Ook de drie personen zelf niet. Zoolang spreker leiding geeft aan de Katholieke Staatspartij zal de samenwer king met de andere rechtsche groepen niet verbroken worden. De overgroote meerderheid van ons volk wil dat ook niet, meent spreker. De instandhouding der coalitie is het middel cm zoo dicht mogelijk te naderen tot het ideaal van den christeiijken staat. Spreker eindigde met een opwekking om op 1 Juli a.s. te stemmen op de officieele lijst. Een radio-tentoonstelling. Van 29 Mei tot en met 7 Juli zal in de foyers van het Kurhaus te Seheveningen een tentoonstelling worden gehouden op radio-telegrafisch en -telefonisch gebied, waarop de laatste uitvindingen zullen ge demonstreerd worden. Zij wordt gehouden onder de auspiciën van de Ned. Vereeni- ging voor Radio-Telefonie, directeur de heer Na. Veenstra. De Telefunlcen uit Ber lijn, de Téléphonie Sans Fil (TSF) en Ra- diola uit Parijs, de Western Electric (Lon den), de Ned. Seintoesteilenfabriek te Hil versum, Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven en andere firma's met wereld reputatie op dit gebied, hebben haar me dewerking toegezegd. Ned. Christ. Bouwarbeidersbond. Bovengenoemde organisatie hfeld op 7 Mei een zeer belangrijke vergadering van den Bondsraad, in verband met de conflic ten in het bouwbedrijf en schildersbedrijf. Betreffende het bouwbedrijf was bericht ingekomen, dat de patroonsbonden het be kende voorstel van den rijksbemiddelaar hadden aangenomen. Echter met de restric tie, dat alle stakingen, die op het oogenblik in het bedrijf bestaan, zullen worden opge heven. De Bondsraad besloot, na kennisname van dit patroonsbesluit eveneens tot aan vaarding van het voorstel van den rijks bemiddelaar. De kwestie van stakingen is tijdens de onderhandelingen over het collectieve con tract door de patroons aan de orde gesteld. De Bondsraad besloot, dat de stakingen die op dit oogenblik worden gevoerd, zullen worden opgeheven, in overeenstemming met Tiet resultaat der besprekingen over werkstakingen, tijdens de onderhandelingen gevoerd. Wat betreft de actie in het schildersbe drijf, hield de vergadering zich in hoofd zaak bezig met de door de patroons ge nomen maatregelen en met de berichten, den laatsten tijd door de patroons ver spreid. Berichten, die geheel in strijd zijn met de werkelijkheid. Betreffende deze laatste materie werd de volgende motie aangenomen „De Bondsraad van den Nederlandschen Christeiijken Bouwarbeidersbond, op heden 7 Mei 1925 te Utrecht in vergadering bij een, kennis genomen hebbende van diverse mededeelingen, die van patroonszijde pu bliekelijk worden gedaan, waarvan een en kele hier tusschen ter beoordeeling wordt ingelascht „De strijd z.g. om het loon, maar met heel veel andere ingrijpende bedoelingen, welke ons, schilderspatroons, wanneer wij dezen strijd zouden verliezen, zou maken tot dienstknechten van hen, die eens onze arbeiders waren, ons bestaans recht zou aantasten en onzen stand tot ondergang doemen". verklaart uitdrukkelijk en publiek, dat de inhoud van alle mededeelingen van deze strekking, volkomen vreemd is aan de actie door de gezellenbonden momenteel ge voerd dat daaraan geen enkele bijbedoeling ten grondslag ligt dat dit den besturen van dc diverse pa troonsbonden volkomen bekend is en deze mededeelingen niet anders kunnen worden gekwalificeerd dan als een opzettelijk ge lanceerde insinuatie, met de kennelijke be doeling èn de leden der patroonsbonden zelve, èn het publiek te misleiden en af te leiden van den zakelijken inhoud van het conflict. Besluit deze motie te publiceeren en ver zoekt de Nederl. Dagbladpers dringend, deze verklaring op te nemen." Geconstateerd werd, dat de patroons niet tot uitsluiting zijn overgegaan, ondanks het feit, dat de gezellenorganisaties pertinent geweigerd hebben om te voldoen aan den eisch der werkgevers, gesteld in hun schrijven van 17 April 1925. om de stakin gen in Almelo, 's-Gravenhage, Groningen en Tilburg op te heffen. Het dreigement der uitsluiting is dus ge bleken niet meer dan een dreigement te zijn. In verband hiermede werd besloten de actie krachtig voort te "zetten. Pensioenaftrek voor gemeente-ambtenaren. Burg. en Weth. van Gouda stellen den gemeenteraad voor, ten einde in de toe komst toeneming der pesioenlasten te voorkomen, te besluiten tot het verhalen vanN 5V2 der ingevolge de Pensioenwet 1922 voor weduwen- en weezenpensioen verschuldigde bijdragen op die ambtenaren en werklieden, die na 1 Januari 19'5 in ge meentedienst treden. Deze bepaling zou niet van toepassing zijn voor de op ge noemden datum in lossen of tijdelijken dienst zijnde personen, die later vaste aanstelling mochten krijgen. De tegenwoordige ambtenaren worden dus niet voor pensioenaftrek gekort. Aan eenmaal verkregen rechten wordt dus niet getornd. VLISSINGEN, 9 MEI." Het 50-jarig bestaan der Maatschappij „Zeeland". Gisterenavond heeft ten huize van den heer J. W. A. Mulder de uitreiking plaats gehad van de eere-medailies, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde in zilver aan de heeren A. M. Koolwijk en C. van Spanje, resp. chef-ladingmeester en baas bij de smederij der stoomvaart-maatschap pij „Zeeland". Tot bijwoning van deze plechtigheid waren mede uitgenoodigd de afdeeling- chefs bij de stoomvaart-maatschappij „Zee land", de heeren J. Pelle, A. Mets en J. Ouborg. Nadat door den directeur, den heer Mul der, een mooie rede was gehouden, waarin de verdiensten, ijver en plichtsbetrachting van de gedecoreerden in het Jicht waren gesteld, werden de medailles door mevr. Mulder op de borst van baas Van Spanje en chef-ladingmeester Koolwijk gespeld en was deze plechtigheid, nadat door allen nog eenige woorden waren gewiseld, hier mede afgeloopen. De Zeeuwsche dag. Van 1926 Juni zal hier ter stede wor den gehouden het Wereldcongres van !n- dustrieelen. Om de deelnemers, uit alle oorden van de wereld samengekomen, naar hun woon steden een onvergetelijken indruk mee te geven va"n het mooie vruchtbare Zeeuwsche land aan zee- en Scheldeboorden, van zijn bevolking in haar schilderachtige kleeder dracht, van de stoere paarden en wat dies meer zij, hebben de besturen van de Ver- eenigingen van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren en „Vlissingen Vooruit", beiden alhier, besloten, de plattelands-be volking uit te noodigen lo. tot het houden van een ringrijderij, waarvoor reeds zeer mooie cadeaux zijn toegezegd 2o. tot het organiseeren van een school reisje met Zeeuwsche wagens naar Vlissin gen op Vrijdag 26 Juni. De kinderen zullen onthaald worden met spel en zang aan het Strand bezig ge houden en op de wandeling door de stad de bezienswaardigheden bezoeken. Daar het bekend is, dat bij een school reisje de wagens, waarmee de jongelui rij den, om strijd zoo mooi mogelijk worden versierd, zullen een of meer prijzen ook hiervoor beschikbaar worden gesteld. Met muziek en andere gepaste, ontspan ningen zal het geheel tot een vrooiijke feestdag gemaakt worden. De nader uitgewerkte plannen zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Afsluiting Nieuwe Vlissingsche weg. Door Ged. Staten is de termijn van af sluiting van den Nieuwen Vlissingschen weg in deze gemeente en een aansluitend deel in de gemeente Oost- en West-Sou burg voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee, verlengd tot en met Za terdag *16 Mei. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De openbare leeszaal en bibliotheek zal wegens schoonmaak van Maandag 18 tot en met Dinsdag 26 Mei gesloten zijn. Voor de uren-van openstelling der lees zaal gedurende de zomermaanden verwij zen wij naar achterstaande advertentie. Radio-on tvanginrichtingen. Gebruikers van radio-ontvanginrichtin- gen worden herinnerd aan hun verplichting om van de aanwezigheid daarvan kennis te geven aan den directeur van het rijks telegraafkantoor ter plaats door middel van een formulier, hetwelk aan alle rijkstele graafkantoren kosteloos verkrijgbaar is. De kunst van reizen. Nadat de voorzitter der afdeeling Wal cheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging, ds. C. Sundermeijer uit Ritthem gisteren avond de bijeenkomst in het Concertge bouw op de gewone wijze had geopend, heette hij alle aanwezigen welkom op dezen avond, waarop zou getracht worden ook Vlissingen actief te maken, wrakker te ma ken voor de N. C. R. V., waarbij reeds 5000 leden zijn aangesloten. Hij hoopt hier eenige flinke, actieve personen te vinden, die mee willen werken aan het doel der vereeniging, welke zich niet in de»allereer ste plaats ten doel stelt heel ver weg te gaan, maar vooral 't mooie en grootsche in de natuur ook dicht bij ons te doen veroorzaakt door branden, snijden stooten. builen eoinsectenbeten dadelijk behandelen met AKKER's veroo: J of stoc (Ingez. Mededeeling.) waardeeren en daarin Gods grootheid te zien. Met de mededeeling, dat na afloop der lezing van ds. M. van Empel gelegen heid zou zijn vragen te stellen en reisplan nen te bespreken, eindigde de voorzitter zijn inleiding en gaf hij het woord aan ds. M. van Empel tot het houden zijner voor dracht over „De Kunst van reizen". Men had hem, op een algemeene verga dering, aangezocht een lezing te houden en het als een eer toegerekend, dat hij zou spreken op een propaganda-avond alhier. Dit laatste legde hem de verplichting op te spreken niet over reizen, die hij zelf had gemaakt, maar te blijven binnen het terrein dezer vereeniging. Hij was aldus een beetje van zelf gekomen op het onderwerp van dezen avond, waarvan de titel niet van hemzelf was, maar die -hij ontleend had aan een boekje van dr. Bitter. Spr. wenschte, om het zich gemakkelijk te maken, de men- schen te verdeelen in 2 groepen, die welke graag en die welke niet graag reizen. Wan neer men zich op het standpunt van de eerste groep de 2e telt voor dit onder werp natuurlijk niet mee plaatst, dar\ komt men tot de conclusie, dat het reizen is een „onderbreking van den gewonen gang van zijn bestaan", dit geeft het aan gename aan het reizen, dat het een verpoo- zing is, waardoor we de gewone dingen eens van een ander gezichtspunt bezien. Want reizen is eigenlijk niets anders dan probeeren te komen uit de dingen onzer omgeving, opdat we bij het terugkeeren dubbel genot kunnen hebben van het be koorlijke van huis en gezin. Het vreemde trekt ons aan om het naderhand in onze efgen omgeving mee te kunnen nemen. Het jeizen is een onwaardeerbaar genot, omdat het de bekoring heeft, dat we ons dan eens geh^pl vrij kunnen bewegen, ons eens echt jongensachtig kunnen gedragen. Daar tegenover staat wel het gevaar, dat men gemakkelijk doorslaat, daar vrijheid en on gebondenheid gemakkelijk in elkaar over gaan. Reizigers veroveren voor zichzelf de heele wereld en hierbij haalt spr. aan het voorbeeld, dat een echLAmsterdamsche kan spreken in haar eigen dialect over In terlaken en dergelijke plaatsen. Daar staan echter bezwaren tegenover, nl. deze, dat men, om van die dingen volop te kunnen genieten een zekere eruditie, cultuur en beschaving, kennis der dingen noodig heeft, want evenmin als men in éénmaal genieten kan van een Matthauspassions- uitvoering, van een tentoonstelling van schilderijen, evenmin kan men bij een eer ste gezicht naar waarde de besneeuwde bergen of de kleur van 't water der Ita- liatfnsche en Zwitsersche meren schatten. Want reizen, genieten op reis, moet en kan ook geleerd worden. Daartoe is echter noodig, dat men zich beperkt en dat men zich rekenschap geeft van wat men zoekt. Er moet getracht worden eerst door te dringen in de geschiedenis, de taal, de ge woonten en gebruiken van het volk, dat het land bewoont, waarheen we gaan. Zulk reizen geeft genot en rust, want dan beseft men al lijkt het soms vreemd dat er niets geks is aan wat uit het leven voor komt. Dan ook kan men volop genieten en merkt men meer op, dan b.v. de Amerikaan, die tijdens het voorlezen van het vonnis in de zaak Dreyfus aandachtig de zoldering der rechtszaal bekeek, maar zich niet in 't minst bekommerde om het historisch span nende feit, dat zich daar voordeed. Nog op eeji gevaar dient gewezen te worden, nl. dat men er zich voor moet wachten alles interessant te vinden. En nu breekt spr. een lans voor de Nederl. Reisvereeniging, die zooveel ge daan heeft in deze richting, door het orga niseeren van groote reisgezelschappen, waarvan een der voordeelen is, dat men zelf zijn onmiddellijke reisgenooten kan kiezen, en die ons ook leeren reizen, ons leeren ons-zelf van den buitenkant te zien. In het voorgaande heeft spr. wel een ideaal gesteld, nogal hoog ook, maar, waar een mensch nu eenmaal altijd beneden het ideaal blijft, kan dat geen kwaad. De Reisvereeniging is de baanbreekster geweest voor de Nederl. Chr. Reisvereeni ging, waarvan aan de leden als eisch wordt gesteld als christenen te reizen, als men- schen, die eerbied moeten krijgen en heb ben voor het 'groote werk van den Schep per aller dingen. Het genot van zulk reizen wordt alleen geopenbaard aan hen, welke die -heerlijkheid in het gewone erkennen, die als eerste voorwaarde voor het reizen stellen, dat het doel het hooger leven be vredigt, ons leven heiliger maakt. Na een woord van dank door den voor zitter en het bespreken van eenige plannen, sloof ds. Van Empel met dankzegging. Amerikaansche toeristen. Gisteren is hier een groot gezelschap Amerikaansche toeristen aangekomen, dat ons land kómt bezoeken. Den 27sten dezer komt weer een gezel schap Amerikanen, ongeveer 325 personen, hier aan. Dat gaat per extra-trein naar Am sterdam, en den 30sten dezer van Amster dam naar Parijs. Eerste hulp bij ongelukken. In het tijdschrift „het Reddingswezen" komt een artikel voor van dr. A. Staverman alhier, waarin hij verklaart en het doet hem leed dit te moeten verklaren in een twintigjarige praktijk, waarin zeer veel on gevallen onder zijn behandeling kwamen, zoo goed als nooit een geval te hebben ontmoet, waarin door leeken op werkelijk goede wijze eerste hulp werd verleend. Eén uitzondering maakte hij voor het toepassen van kunstmatige ademhaling. Daartegen over staan tal van gevallen, waarin die zoogenaamde hulpverleening averechtsch was. Door die slechte ervaring staat hij dan ook vierkant afwerend tegenover eer ste hulp door leeken. Het doodenkele geval, waarin werkelijk nut wordt gesticht weegt z.i. niet op tegen de vele, waarin positief nadeel wordt tèweeggebracht. Toch is het noodig, dat eerste hulp bij ongevallen goed en doeltreffend wordt verleend, en daarom moet een aantal personen practisch opge leid worden om deze hulp te verleenen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmer king de politie, maar er zijn ook nog andere beroepen genoeg van personen, wier werk kring hun een graotere kans geeft met on gevallen in aanraking te komen (bijv. het personeel in apotheken). Daarentegen is dr. A. van der Horst te Alkmaar overtuigd van het nut van eerste hulp door leeken. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Middelburg. In de gisterenavond onder voorzitter schap van den heer H. J. G. Hartman ge houden vergadering van bovengenoemde vereeniging, werd door den secretaris, den heer mr. P. C. Adriaanse, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend Het doel en streven der vereeniging „be vordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren" is ook over 1924 met succes bekroond. De stroom van vreemdelingen naar de stad en ons zoo mooie eiland was ook in 1924 weer forsch en krachtig en heeft op duidelijke wijze de bestaansnood- zakelijkheid en het nut der vereeniging aangetoond. Niet minder dan 2597 vreem delingen uit alle oorden der wereld brach ten een bezoek aan het informatiebureau, waarvan 932 personen hun naam in het register plaatsten. Stemt dus het vreemdelingenbezoek over 1924 aan de stad en omgeving tot groote tevredenheid, bedroevend mag het heeten dat ook over 1924 een vermindering van het ledental moet worden geconstateerd. Was in het jaar 1923 het ledental van 407 tot 398 teruggeloopen in het jaar 1924 is. hoewel weer eenige nieuwe leden werden aangenomen, het aantal tot 362 leden ge daald. Het bestuur heeft de droevige er varing opgedaan, dat nog vele stad- en provinciegenooten, hoewel de tastbare be wijzen van het werken van het bestuur aanwezig zijn, niet doordrongen zijn van den krachtiger) stoot die een vereeniging als deze aan het vreemdelingenbezoek geeft. Een verblijdend verschijnsel noemt de secretaris het, dat het bezoek van eigen landgenooten aan stad en provincie voor uitgaand is. Het bestuur telde in 1924 ruim 200 bezoekende Nederlanders meer dan in 1923. Van de 2597 bezoekers van het bureau kwamen er 1746 uit Nederland, 365 uit En geland, 14 uit Ierland, 58 uit Frankrijk, 242 uit België, 37 uit Duitschland, 19 uit Zwit serland,"" 3 uit Denemarken, 5 uit Noorwe gen, 8 uit Zweden, 7 uit Oostenrijk, 6 uit Tsjecho-SIovakije, 14 uit Zuid-Afrika, 2 uit Australië, 10 uit Oost-Indië, 3 uit Califor- nië en 59 uit Noord-Amerika. Er werden 306 wandelkaarten voor de Domburgsche bosschen en -duinen uitge reikt en 166 schriftelijke inlichtingen aan particulieren verstrekt. De vereeniging zal met zusterverenigin gen in de provincie een plan voor bezoe kende vreemdelingen ontvouwen en hun daardoor een goed beeld van dé provincie trachten te geven. Ook wordt met spanning afgewacht het resultaat van de besprekin- gèn met het gemeentebestuur van Knocke ter bevordering van het wederzijdsch vreemdelingenbezoek en hoopt het bestuur ook op de beste resultaten daarvan. Het iaaverslag werd goedgekeurd, even als de rekening van den penningmeester, den heer mr. H. Doorenbos, aanwijzend in ontvangst 2980.22 en in uitgaaf ƒ2814.53, met een goed ^lot van 165.69, tegen een kwaad slot over 1923 ad /311.56l/2- Tot bestuursleden werden herkozen de voorzit ter, de heer H. J. G. Hartman, de tweede secretaris, de heer Jacq. Frank en de heer H. C. Ghijsen. In de bestuursvergadering, volgende op de algemeene vergadering zijn de drie herkozen bestuursleden in hun functies herbenoemd. Landarbekferswet. Bij Kon. bsluit is- aan de gemeente Ka- pelle een voorschot tot een maximum van 13.568, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitslui tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders, ter -uitbetaling van het door vier landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. KERK- EN SCHOOLNÏEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Helvoirt c.a. (toez.) ds. P. I. Stage, Oost-Indisch predikant te Cheribon, met verlof te St Maartensdijk. De Gereformeerden en de bioscoop. De „Rott." meldt, dat naar aanleiding van een ingekomen klacht, dat verschillen de leden zich „schuldig zouden maken" aan het bezoek van de bioscoop, de kerkeraad der Geref. Kerk van Almelo, in het midden latende, of het gewenscht kan heeten in an dere lokaliteiten films te gaan zien, als zijn oordeel uitsprak, dat de leden der Kerk zich van elk bezoek aan films in de bios coop, ook bij op zich zelf niet-verkeerde rolprenten, zooals natuurfilms, enz. behoo- ren te onthouden. District Zeeland van den Schoolraad. Gisteren werd te Goes de eerste verga dering gehouden van de scholen met den Bijbel in het district Zeeland, die aange sloten zijn bij den Schoolraad. Vele af gevaardigden van schoolbesturen, onder wijzers en verdere belangstellenden in het christelijk onderwijs waren opgekomen. De gedelegeerde van den Schoolraad, ds. A. C. Heij van Koudekerke, opende de ver gadering met gebed en 't lezen van een ge deelte uit den Bijbel. In zijn openingswoord spoort hij allen aan, te waken en nuchter te blijven, opdat de taak der Chr. school niet uitsluitend worde die der overheid maar die der ouders. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heerèn ds. W. A. B. ten Kate te Vlissingen, A. D. Littooij te Middelburg, P.A. Schwartz te Rilland, R. van der Welle te Mid delburg, A. J. van Oosten te Goes en J. C. Ruitenbeek te Koudekerke, wordt bij accla matie definitief benoemd. Het bestuur zal nog uitgebreid worden met personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen en Schou- wen-Duiveland. Daarna hield de heer P. A. Schwartz van Rilland een referaat over „Om de vrijheid der school". Na eerst gewezen te hebben op het feit, dat bij vele voorstanders van het Chr. onderwijs de energie schijnt gedoofd te zijn, bespreekt hij achtereenvol gens 1. Wat wij wilden 2. Wat wij kre gen 3. Hoe krijgen wij nog van wat wij

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 5