AL Advertenties Eerste BSad No. 109- 63e Jaargang< mpagne, ixwijnen irk,Tel.I37 Jtel Britannia SCHOTELS TE ROLLER, DER LINDE „SYLVIA". -ij KOLE ZATERDAG 9 MEI grieven uit de Hofstad FEUILLETON Beursbeschouwingen Fa 9ELD180K S VAK 800 FILETWEEFSFL hare gegarandeerd. ant bif *7gm| Wijnhandelaar --o ÏNMVOND Dame zal een ver- rden aangeboden, ang 8 uur. n Entree. ND ORKEST ig van de Heeren N en WERRY. steeds verkrijgbaar OBSTRAAT 3. middag 4 uur STRAAT 98 jftionopöle" ■g en Zondag en 's avonds het Gezellig Sa- met Concert. Aanbevelend, J. HAAZE. Moon 857. ƒ0.45 ■0.55 -0.60 -0.70 -0.50 rensgehakt mager Spek Spek lappen appen slappen-050 - 055 rr.den - 050 -0.75 ƒ0.70—0.75 es per Pond Beleefd aanbevelend. r M Verboor! Koof ca TtrtM» tfen en DieosUanvrtgcn. nltbetaling, tab 1-5 te regel meer 15 cot ACHTERWONING ttteiide kamer met twee en keuken. Huurprijs •en No; 105, Bureau nt". gezin in Den Haag igd een flinke ENSTBODE. bij Mevrouw VISMAN, n.b.I. biedt zich aar. als SHOUDSTER. der letters B. C., Hu- Courant". en zoo goed als nieuwe IDERWAGEN. res Verkuijl Quakke- (ben.) op zeer netten stand 10dern ^ENWONINKjE ezin, bevattende 3 n* bruik van zolder, BW' ter week. Direct te aa even letters M. S.. Bu óurant". iCHTAFEL met SPIE MARMER BLAD. idhuisstraat 77. emeabileerde iLAAPKAMER, ;r Pension, jordstraat 69. VLISS1NGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen «es- H ui s hou d el ijk praat je. i^et blijft altijd een belangrijke vraag of I kosten van levensonderhoud ai dan niet I dalen. Hel gemeentelijk statistisch bureau i jn de residentie houdt zijn aandacht op de- I ,e vraag gevestigd en de gegevens die bet nns geregeld verstrekt duiden aan dat de daling', z»het £,an zeev langzaam, voort bp gaan' Sinds 1920, in vijf jaar tijds dus I' jS-hef cijfer met twintig procent gedaald, ecn niet onaanzienlijk bedrag al gaat veel daarvan verloren omdat het tijdvak waar ever dezeaaiing is bereikt, zeer lang is en ,nen dus niet veel voelt van deze gebeurte nis. Overal is wel iets aan de inkomens geknabbeld, is het niet aan het hoofd-inko- jr.en dan is het wel aan de meevallertjes I un buitenkansjes die haast ieder op zijn lijd heeft en die juist in de laatste jaren zoozeer zijn verdwenen. Het lijkt ons dus dat in totaal de positie over het algemeen I ttiet beter, maar misschien dan ook niet slechter is geworden. Eén der posten die al lang 'verbetering I had behoefd is die der personeele belas ting. Men kan gerust zeggen dat de huren algemeen tusschen 50 en ÏOO zijn ge stegen vergeleken bij die van vóór den I oorlog. De' Staat profiteert daarvan en heeft dezen druk geregeld helpen vergroo- jen. Nu van daling der huren nog steeds geen sprake is, blijft deze onbehoorlijke drukverzwaring bestaan en het is dus vóór alles noodig dat deze belasting eens ter dege onder handen wordt genomen. De gemeente die 50—140 opcenten op deze belasting heeft, heeft de hoogere percen tage van 140 tot 110 teruggebracht, maar zij blijft nog steeds winst slaan uit de on gemotiveerde huurverhoogingen. Het is 1 ook hier dat dringend herziening noodig is. I Trouwens de personeele belasting is in veel opzichten een onding en in de laatste jaren steeds meer een onbillijke belasting geworden. De grondgedachte van deze be lasting dat er een zeker constant verband I bestaat tusschen inkomen en huurwaarde is al lang onjuist geworden. Er is een nei ging, vooral bij hen die kleine gezinnen en I goede inkomens hebben om zich in de in richting van hun woningen te beperken tot het strikt noodzakelijke. Ook de moei- I Üjkheid om het dienstpersoneel te krijgen en de hooge kosten van het houden daar van hebben gedwongen tot deze beperking. Daarentegen zijn er vele gezinnen die niet kleiner kunnen wonen en personeel niet kunnen missen zoodat ten slotte bij hen de verhouding tusschen inkomen en huur waarde heel wat ongunstiger js dan bij de meer gegoeden en kinderlooze of kleine gezinnen. Als er één belasting is die vóór alles zeer gewijzigd dient te worden dan is het de personeele belasting. Als daarin een aanzienlijke wijziging werd gebracht, zou dit op de algemeenee prijzenmarkt een goeden invloed oefenen, omdat ook alle winkels en zaken zeer zwaar door deze be lasting worden getroffen. Gelijk wij in den aanvang reeds zeiden, de percentages der dalingen blijven be staan en al gaat het langzaam, er blijft een geregelde vermindering te constateeren, en dit is hoopvol. Wel blijkt dat nu en dan ar tikelen weer dreigen duurder te worden, ook al als gevolg van de zonderlinge over heidszorg, die met allerlei belastingplannen behept is en daardoor minder gunstige perspectieven opent. Voor ingrijpende ver andering in ons belastingstelsel is op dit oogenblijik de tijd ongeschikt maar alleen dient de personeele belasting over de- ge- heele linie gedrukt te worden en daarvan is onmiddellijk effect op de prijsbepalingen te wachten. Over het algemeen zijn de belastingen in Den Haag niet hoog, vergeleken bij die welke in andere groote steden bestaan. Wij hoorden juist dezer dagen van iemand die uit Leiden naar Den Haag verhuisde, door E. PHILLIPS OPPENHEIM. vU is heel vriendelijk", zei Bernard Mad ison ernstig,- „maar wat verdediging be seft, ik wensch niet de hulp van een rech ter te hebben. Het weinige, dat te vertellen ya«, zal ik zelf zeggen." De heer Thurwell schudde h?t hoofd. „Dat gaat niet", zeide hij*. „Maar er zal genoeg tijd zijn om daarover te beraadsla gen, De rechters zullen overtuigd zijn, daar 21J u voor gerechtelijk onderzoek gevangen 2É"en. Zij moeten bewijzen genoeg heb- <ten, of de heer Malcolm zou nimmer een volmacht tegen iemand als u geteekend hebben." -Ik ben daarop voorbereid", antwoordde "'l-„Laat ons gaan." verlieten de kamer. Ellen lag in een «auwte op haar stoel. De heer Allan was verdwenen. Zij stonden nog een oogenblik den deurdrempel, totdat het rijtuig dat J.en weinig op was gereden om de schich- jjge paarden te doen bedaren, terug was gekomen, en de heer Thilrwell sprak toen noR een paar woorden van aanmoediging. -jenskins heeft hét een en ander van 'mij een valies gepakt, dat u van nut kan 'ezen", zeide hij. „U zult het in het rijtuig jnden, zoomede een overjas. Houd u flink, Maddis pson, 't ga li goed." -Nimnu ten' hand er zal ik uwe vriendschap verge- antwoordde Bernard Maddison, zijn well ]»ri^pend' '••Vaarwel, mijnheer Thur- T«Goeden nacht, Maddison, goeden nacht! 'ot morgen." „^ongeduldige paarden trokken aan en aaiden voort en de heer Thurwell keerde dat hem dit bij gelijk inkomen een aanzien lijk bedrag scheelde. In totaal op de inkom stenbelasting van het rijk en de gemeente en de personeele belasting ruim 20 Dat is waarlijk niet gering. De gemeentelijke inkomstenbelasting is nu juist iets Verlaagd al is het dan niet veel. maar het is al weer iets en dit staat vast dat alleen belasting verlaging niet verplaatsing zal mo gelijk maken dat het leven alles te zamen goedkooper wordt. Den Haag heeft reeds overschotten op zijn jaarlijksche rekening en hét zou ons niets verwonderen of het volgend jaar zal wederom tot eenige ver laging kunnen worden besloten. Het aantal ambtenaren der gemeente blijft ook nog dalen en het is te hopen dat die daling nog niet haar diepste punt heeft bereikt. Het meest baren zorg de kosten voor onderwijs en werkloosheid. Het ergste is dat voor beiden op niet veel daling valt te rekenen en dat is in beide gevallen bedenkelijk. Zijn nu in het algemeen de prijzen in Den Haag zóó dat ze den indruk maken van lager te zijn dan elders en is er nog altijd een neiging tot daling Wie, om deze vraag te beantwoorden, eens rechts en links informeert, krijgt over al hetzelfde bescheid nu en dan is er eenige verbetering waar te nemen maar zij is uiterst gering. Dat klopt dan ook met de statistische gegevens die in één maand slechts een totale daling van 1 a 1% te zien geven. Algemeen hoort men nog kla gen over de dure groenten en dat terwijl wij het Westland, Holland's groentetuin, om zoo te zeggen naast de deur hebben. We hebben al eens de marktprijzen van de veilingen vergeleken met de detailprijzen aan de groentewagens en waarlijk dat is een enorm verschil. Nu ligt het voor de hand dat daar een eenigszins breede marge moet zijn omdat het artikelen geldt die heel snel aan bederf onderhevig zijn en dus aan waardevermindering, maar het verschil is dikwijls zoo groot dat er heusch wel iets af kon. Iets anders is het bijv. met de eieren. Men zegt wel dat de prijs daarvan is ge daald als gevolg van den verminderden uitvoer, maar ons werd door een handelaar toch ook verzekerd dat het publiek voor een ei nu eenmaal met boven een bepaald bedrag wenscht te betalen. Zoodra dat be drag is bereikt, wordt een ei weelde en dan zakt het gebruik zeer. Met iederen cent die de prijs daalt neemt het gebruik ervan enorm toe. Er ontstaat dan een even wichtstoestand tusschen aanvoer, verbruik en prijs. Dit is alleen hieraan te danken, dat de eieren gemist kunnen worden als het moet en vervangen worden door arti kelen die goedkooper zijn. Dit is echter met de groenten niet het geval en daarom dalen daarvan de prijzen niet. Met dit huishoudelijk praatje eindigen wij. Er is een tijd geweest dat iedereen belangstelling had voor prijzen en artike len. Die tijd is voorbij, maar het vraagstuk in het algemeen is nog van zeer veel be- iang, omdat de daling der prijzen de le vensomstandigheden voor velen beheerscht en ook indirect een vraagstuk als dat de-r werkloosheid in beduidende mate doet wor den van beteekenis. Er is nog steeds een daling maar zij gaat langzaam en daardoor te ongemerkt dan dat zij groote gevolgen onmiddellijk met zich brengt. Maar het feit zelf blijft verheugend. EIBER. De gouden standaard in Engeland. De belasting op kunstzijde. De economische toestand in Amerika. De Amsteraamsche geldmarkt. Nieuwe emissie's. De positie der rubbermarkt. Een proces om het dividend op de gewone aandeelen Jurgens. Hooge prijzen voor tabak. De statistische positie van suiker. Tot belangrijke afdoeningen is het ook deze week op de effectenbeurzen niet ge komen. Over het algemeen blijft de stem ming niet ongunstig en vooral de weder invoering van den gouden standaard heeft het vertrouwen versterkt, dat we lang- in de gang terug en trad de eetkamer weer binnen. Ellen was weer in zoover hc-rsteld, dat zij naar haar kamer was gegaan, zei men hem. De heer Allan zat stii aan tafel, lang zaam een kop koffie drinkend. Hij zat met gekruiste beenen en rookte een van zijn geliefkoosde Egyptische sigaretten. „Is hij vertrokken zeide hij, bedaard rondkijkend. De heer Thurwell fronste de wenkbrau wen. Hij was een man met een eenigszins onverstoorbaar gemoed, maar ver van on gevoelig en de kalmte van den heer Allan en de volkomen afwezigheid van zijn kant van eenig betoon van medegevoel met Bernard Maddison hinderden hem een weinig. „Ja, hij is vertrokken", antwoordde hij kortaf. „Ik zie geen spoor van waarheid in die aanklacht. De man is onschuldig, daar ben ik zeker vafi." De heer Allan haalde zijn schouders op. „Ik geloof ook niet, dat hij schuldig is", antwoordde hij, „maar je kunt het toch nooit weten." HOOFDSTUK XXXIV. Gevangen wegens gerechtelijk onderzoek. Den volgenden morgen vroeg bestelde de heer Thurwell zijn rijtuig en reed naar Mallory. De arresteering van Bernard Maddison was geheim gehouden en niets was er van de gebeurtenis bekend, die spoedig het geheele stadje in rep en roer zou brengen. Maar in de onmiddellijke na bijheid van het landhuis was al eenige be weging ontstaan. Het rijtuig van den af gevaardigde des Konings in krijgszaken was uitgereden en er was een ongewoon vertoon van overheidspersonen. Gewoonlijk waren de gevallen, die voor hun rechtsstoel werden gebracht, van zeer onbeduidenden aard, metótal van dronkenschap, söras van een aanranding. Geen van hen herinnerde zamerhand tot meer normale handelsbe trekkingen tusschen de volkeren zullen komen, anderzijds ontveinst men zich niet dat de kapitaalsaanwas en dus de algemee- ne volkswelvaart slechts in een zeer lang zaam tempo zal toenemen, zoodat er voor- loopig geen reden is om een hausse van beteekenis te verwachten. Hier en daar meent men zelfs dat de wereld zich, wat den ecenomischen toestand betreft, eerst weer op een reactie heeft voor te bereiden. Deze zou dan het gevolg moeten zijn van Hindenburg's verkiezing in Duitschland en den terugkeer van verschillende landen tot de protectie. Als bekend heeft ook de En- gelsche regeering nieuwe rechten op ver schillende artikelen voorgesteld, met name op zijde en kunstzijde, een product dat ge durende de laatste jaren ook in ons land vervaardigd wordt en waarmede dusver groote winsten behaald zijn. Het zal echter moeilijk zijn uit te maken in hoeverre een industrie, welke in verschillende landen wordt gedreven, door een belasting in een bepaald land, zal worden benadeeld. Aan vankelijk meende men in Engeland dat al leen de door het buitenland ingevoerde zijde en kunstzijde zou worden getroffen en de aandeelen van Engelsche kunstzijde fabrieken liepen op één dag bijna 5 mil- lioen in beurswaarde vooruit, later bleek echter dat ook de binnenlandsche fabrika ten zouden worden getroffen en den vol genden dag was heel het avans der kunst- zijde-aandeelen weer verdwenen. Het spreekt vanzelf dat de kunsfzijdefabrikan- ten ach en wee roepen over de nadeelen welke hun met de voorgestelde heffing worden toegebracht. Eén hunner heeft in een vlammend protest tegen de reactionaire regeeringsvoorstellen kunstzijde zelfs onder de eerste levensbehoeften gerubriceerd en de heffing een aanslag genoemd op het levensgeluk van onze dames, die zich zon der kunstzijde geen kleeding meer kunnen denken. De minister heeft echter, met fijne ironie geantwoord, dat de dames straks met nog meer voorliefde kunstzijde zullen gaan dragen, wanneer ze weten daarmede tevens de staatskas te stijven. Het komt ons dan ook voor, dat men zich over de ge volgen der protectie niet te sombere voor stellingen moet maken, ook al is men van meening dat vrijhandel boven protectie de voorkeur verdient. De Londensche beurs is per slot van rekening dan ook alras weer in een betere stemming geraakt, zoowel door den algemeen gunstigen indruk, door de begrooting gewekt, als door de verdere prijsstijging van rubberaandeelen, welke te Londen een voorname plaats op de beurs innemen. Het lag voor de hand dat met de weder invoering van den gouden standaard de Sterlingkoers aanstonds, zijn oude pariteit zou terugvinden. Slechts een paar dagen was .de noteering nog beneden pariteit, welke gelegenheid door een kleine bank instelling is benut om goud naar-New-York uit te voeren, waarover men ter beurze zeer ontstemd was. Immers gouduitvoer tot. groote bedragen zal na verlóóp van korten tijd moeten leiden tot verhoogingen van het disconto, tot duurder geld en ergo tot be lemmering van den handel. De Engelsche regeering heeft zich daarom ook tegen mo gelijke goudexporten op groote schaal ge dekt, door in Amerika een crediet van S 300 millioen op te nemen, waarmede zoo noodig de Sterlingkoers-; kan worden ge reguleerd. Thans is de Sterlingkoers tot 4,85 gestegen en kan er van gouduitvoer geen sprake zijn. Gelijk we zeiden zal ge durende den eersten tijd de Engelsche export eenigszins onder den hoogen Ster lingkoers lijden, dit is niet meer dan een quaestie van tijd. Op de Amerikaansche Markt is het wel duidelijk dat van een bepaalde richting niet kan worden gesproken. Er worden nog voortdurend gunstige verklaringen omtrent den economischen toestand afgelegd, de ontvangsten van de meeste spoorwegen zijn echter hiermede in strijd en ook de capaciteit der ijzer- en staalfabrieken is beduidend minder dan eenige maanden zich voor zoo iets gewichtigs te zijn op gekomen. Lord'Lathon kwam dadelijk op den heer Thurwell af, toen deze de ontvangkamer binnentrad. „U heeft vafn de zaak, denk ik, gehoord?" vroeg hij, hem de hand schuddend. „Ja", antwoordde de heer Thurwell ern stig. „Hij werd gisterennacht in mijn huis gearresteerd." „Ik kan niet gelooven, dat schuld moge lijk is", vervolgde lord Lathon, „toch, naar ik hoor, zullen wij de zaak zeker moeten opzenden." „Ik vrees dat u het zult doen", antwoord de de heer Thurwell. „Ik zal geen zitting nemen ik ben bevooroordeeld." „Ten gunste of ten nadeele vroeg ae lord. „Beslist ten gunste van hem", ant woordde de heer Thurwell, achter de an deren aanloopend en een zetel in het mid den van de zaal. Het algemeen heerschende ongeduld werd in spanning gehouden. De eerste ge vangene was een oude man, beschuldigd van zijn vrouw aangevallen te hebben. De rechters luisterden een oogenblik naar haar gebabbel en ontdekten, dat zij hoofd zakelijk een schadeloosstelling van hen wenschte. Toen zij ijzoover gekomen wa ren, stopte lord Lathon haar onbarmhartig den mond en ontbond de zaak met een paar ernstige woorden tot den bejaarden, boozen man, die met een paar bedreigin gen tegen zijn heks van een \youw< mom pelend wegging. Toen was er eenige minuten stilte,waar op Bernard Maddison, tusschen twee poli tiedienaren in, binnen werd gebracht, kalm en waardig, maar doodsbleek. Zoodra hij verscheen, stond de heer Thurwell op eij drukte hem- de hand, een vriendenbetoon, dat hem een lichte kleur naar de wangen jc-eg. KARINGPLAATS MIDDELBURG VOOR GLASGORDIJNEN f 1.10 PER METER - VRAAGT STALEN EN PRMZEN VAN - GLAS- en OVERGORDIJNEN, - KARPETTEN, - LINOLEUMS, - ENZ. (Ingez. Mededeeling.) geleden, terwijl de prijsdaling voor ver schillende artikelen ook niet op een hoog conjunctuur wijst. Anderzijds heeft de Steeltrust voor het eerste kwartaal toene mende maandontvangsten gepubliceerd en zijn er enkele spoorwegen, als de South Pacific en de Southern Railway, die naar het schijnt verhooging van het dividend overwegen. Ten slotte is er in de koersen deze week weinig verandering gekomen en te Amsterdam heeft mén zich met zijn be langstelling voor Amerikaansche waarden voornamelijk bepaald tot een dobbelfondsje bij uitnemendheid, de Intercontinental Rub ber, een maatschappij, waarvan men, als het er op aan komt, niets afweet, maar welker aandeelen juist daarom een zoo ge zocht speculatie-object zijn. Niet alle spreekwoorden zijn waar. Onbekend maakt wel bemind Op de Amsterdamsche beurs was het in de geldkoersen te merken dat de Meimaand in het land is. Blijkens den weekstaat der Nederlandsche Bank per 1 Mei zijn de be leeningen en disconteeringen in de op dien datum geëindigde week met ruim ƒ40 mil lioen toegenomen, terwijl de rekening-cou- rantsaldi van particulieren met 14 mil lioen zijn teruggegaan. De uitstaande bank biljetten zijn met circa ƒ50 millioen tot ƒ946 millioen gestegen, een cijfer dat een volgende week, wanneer de gelden weer op hun plaats zijn aangeland, wel weer zal dalen. Gedurende de laatste dagen was er op de geldmarkt reeds eenige ontspanning te merken. Het mag als een bewijs van terugkeerend vertrouwen worden aange merkt, dat er op emissiegebïed meerdere bedrijvigheid ontstaat. De uitgifte van con- versieleeningen heeft eenigen tijd stilge staan, doordien enkele gemeenten het on derste uit de kan wilden hebben. Rotter dam, dat zijn 5 obligaties voor 97% aanboord, heeft, gelijk we de.vorige week reeds onderstelden, een succesvol resul taat gehad. Sindsdien zijn er weer nieuwe conversieleeningen aangekondigd, namelijk door Amersfoort (ƒ2.300.000 a 97% en door Utrecht 2.726.000 a 99% waar van de laatste weer met een naar ons oor deel te hoogen inschrijvingskoers komt. Het behoeft niet te verwonderen dat ook de Rubbermaatschappijen thans weer met emissies- durven komen. De Rubbermarkt blijft aldoor vast, de noteering is te Lon den tot 1 sh. 10 sh. gestegen en de voorra den zijn daar gedaald tot 13058 ton, een cijfer dat sinds 1918 niet is voorgekomen. Als bekend is de productie der Engelsche ondernemingen met ingang van 1 Mei jl. met 10 verhoogd, op den prijs heeft dit besluit niet den minsten invloed gehad. De beste rubberdeskundigen meenen te mogen voorspellen dat binnen korten tijd de pro ductie der Engelsche gebieden weer tot 100 zal kunnen worden opgevoerd en Hem werd een stoel aangeboden en de diensten van den procureur van de stad, welke laatste hij afwees. Toen stond de oudste rechter op, een weinig verlegen en zenuwachtig door de ongewone gewich tigheid van zijn ambt en sprak de rech ters toe. Het rechtsgeding tegen dezen gevangene was, zeide hij, nog niet volledig en hij had slechts een getuigenis welker duidelijkheid evenwel zekerlijk volgens hem de zending van de zaak naar een gerechtshof recht vaardigde. Zonder twijfel herinnerden zij zich alles, de gruwelijke omstandigheden van den dood van den heer Geoffrey Ky- naston en het geheimzinnige, dat hier over lag. Die moord had een steenworps afstand van het huis plaats gegrepen, waar de ge vangene toen woonde onder een aangeno men naam, en meer dan drie mijlen ver wijderd van een andere woonplaats of schuilplaats van eenigen aard. Hij herinnerde hen aan het haastige on derzoek, dat ingesteld was en zijn buiten gewone mislukking. Onder die omstandig heden' hechtte zich als vanzelf een zekere mate van verdenking aan den gevangene en een volmacht was aangewend en plicht matig uitgevoerd. Op dat oogenblik was er niets verdachts ontdekt, wat in zekere mate te wijten was, hij gevoelde zich ge noodzaakt het te zeggen, aan de angstige voorzichtigheid, waarmede de rechter, die haar onderteekende hierbij keek hij den heer Thurwell aan op de uitvoering er van aandrong. Vervolgens evenwel en han delend naar latere inlichtingen werd de de tective Robson van Scotland Yard aange wezen de ^aak ter hand te nemen en het resultaat van zijn onderzoek was het ont staan van de volmacht ten gevolge waar van de gevangerfe beschuldigd werd van den moord op den heer Geoffrey Kynaston. Hierna zouden de rechters het bewijs van den detective Robson, die aanwezig was, dat bovendien nieuwe aanplantingen in productie kunnen worden gebracht, mede met het oog op het feit, dat de oude aan plantingen sterk in productiviteit verliezen. De Amerikaansche fabrikanten van rubber artikelen blijven voor de grondstof in de markt en hebben dezer dagen den prijs van rubberbanden met 10 moeten verhoogen. Onder deze omstandigheden lijkt inder daad een uitbreiding van de rubberaan- plant door onze Hollandsche ondernemin gen niet ongemotiveerd en zoowel de emissie der Batoe Sumatra (f 250.000 aan deelen) als die der Andjasmoro zullen wel slagen. Of dit ook zal gelden van de aan deelenuitgifte der Rotterdamsche Droog dok Mpij. staat nog te bezien. Weliswaar heeft men hier te doen met een onderne ming van den eersten rang en de aange boden 6 obligaties a 99% zullen ver moedelijk wel koopers vinden, bij'den te- genwoordigen, minder rooskleurigen toe stand, waarin zich de scheepsbouwonder- nemingen bevinden, zal de attractie der nieuwe aandeelen allicht niet groot zijn. Behalve voor Rubberwaarden bestond er deze week ook meerdere belangstelling voor Industrieele ondernemingen, als Jur gens, Philips, Nederl. Kunstzijde e.d. Een uitzondering hierop vormden de aandeelen der Nederl. WoJfabrieken in verband met de jongste daling der wolprijzen. In Jurgensaandeelen ontstond eenige be weging met een koersavans tot 95 naar aanleiding van den eisch tot dividendbe taling op de gewone aandeelen, gesteld door Mr. van Houten namens eenige aan deelhouders. Die eisch wordt gebaseerd op de statuten, welke bepalen dat na betaling van dividend op de preferente aandeelen het restant moet worden gebruikt tot be taling van 6 op de gewone aandeelen. Op de vergadering zat het bestuur er wat mee verlegen het vroeg uitstel, maar heeft nu gepubliceerd dat zij, na ingewonnen rechtskundig advies, toch niet tot de uit- keering van dividend op de gewone aan- deelep zal overgaan. Dat kan nu een in teressant proces worden. Aandeelhouders hebben intusschen dit voordeel, dat zij het dividend in den vorm van een koersavans hebben verkregen, tenzij ze in ongeduld de stukken kort na de dividendpasseering hebben verkocht. Ook voor Tabakswaarden blijft een gun stige tendentie bestaan, in verband met de mooie prijzen wélke op de veilingen wor den besteed. Vooral aandeelen Senembah zijn beduidend gestegen, waar deze maat schappij nog een flinke partij superieure tabak heeft te verkoopen. Dusver valt het resultaat der tabaksinschrijvingen voor alle maatschappijen mede. Minder gedecideerd is de afdeeling der Suikenvaarden. De verslagen maken geen ongunstigfen indruk, doordien de kostprijs verder kon worden verlaagd. Uit de dezer dagen gepubliceerde statistieken van Licht blijkt, dat de aanplant van suiker in Euro pa voor 1924/25 2.117.000 ton grooter is dan een vorig jaar, terwijl'ook" de zicht bare voorraden op 1 April grooter zijn dan een jaar geleden. Hier staat dan tegenover, dat volgens de voorloopige raming de aanplant voor 1925/26 iets kleiner zal zijn. Alles saamgenomen, ziet het er toch njet naar uit dat voor suiker voorloopig een prijsstijging mag worden verwacht. HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND". Wij willen nog enkele grepen doen uit de historie der jubileereiide stoomvaart maatschappij „Zeeland". De eigenlijke datum van het 50-jarig be staan der maatschappij is pas 10 Juni, want op iO Juni 1875 wem in een ie Middelburg gehouden vergadering, welke gepresideerd werd door Prins Hendrik, broeder van Ko ning Willem III, besloten tot oprichting van de naamlooze vennootschap stoomvaart maatschappij „Zeeland". Kort na de op richting der maatschappij werd een „wer kingsovereenkomst gesloten tusschen deze maatschappij, de Nederlandsche Staats spoorwegen en de London Chattam and Dover Railway. De dienst werd begonnen op 26 Juli 1875, één boot voer iederen dag (behalve vernemen. De detective Robson trad naar voren en legde den eed af. Op den 15en Juni jongst- geleden, zeide hij, bezocht hij het huis van den gevangene op het landgoed „Thurwell Court". Daar vond hij in de geheime lade van een kabinet, die blijkbaar gedurende eenigen tijd gesloten was gebleven, een dolk, hij liet dien zien in een doos, die blijkbaar voor twee dolken bestemd was en die een volmaakt evenbeeld was van dien, waarmede de moord gepleegd was. Ook vond hij een handdoek, hij kende dien, die met bloed bevlekt was en eenige brieven. Wat den handdoek betrof, hij voegde er aan toe dat in. een hoek van de kamer een kleine kom stond en op den vloer juist daaronder, bedekt met een kleed, een groote bloedvlek was, die de blijken droeg van uitgewischt getracht te zijn. De vrouw die het huis had schoonge maakt, vóór mijnheer Maddison daar ging wonen, was in den tuin en zei,dat ze er een eed op kon doen, dat die bloedvlek er toen niet was. Deze bijzonderheden ver meldde hij eerst, zeide hij toen, maar het belangrijkste deel van het bewijs had be trekking op deze brieven en zijn handelin gen ten opzichte daarvan. Hij wilde de aandacht op een ervan vestigen, merkte hij op, hij haalde dien fe voorschijn, en aan de rechters hun gevolgtrekkingen overla ten. Hij zou dien voorlezen en zij konden hem dan voor zichzelf onderzoeken. Het dunne, ritselende blaadje buitenlandsch postpapier, dat hij in de hand hield, was geheel volgeschreven met fijn damesschrift en geurde "naar zachte odeur. Voor de eer ste maal gedurende het verhoor, toonde Bernard Maddison een lichte ontroering, toen de brieven overhandigd werden. Maar hij bedwong zich onmiddellijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1