1900 150 100 25 DINSDAG 3 MEI Kon Qnn fie Maatschappij m Stoomvaart. iéTfirnta F. KAB IE VELDE Irjalstraat 58-60. Vlissingen. Telef. IQ. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen FEUILLETON "binnenland ,f%0» 1UO' «JOC MCHat'KCMLlg geschikte NAAISTER, lagen in de maand, ul. Bankert 24 boven BESCHIKBAAR voor I vanaf 100.—. (Ambt org). G. A. MELAERTS Middelburg. Te spre- - en Vrijdagavond van ■dag 10—5 uur. Middelb.-Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN™" PASSAGIERS, EREN EN VEE. 7. MM. Mei tnr- 8 7. BH. yj, IB 9 L1SSINGSCHE COURANT IbONNEMENTSPRIJS VoorVüssingen endegemeenten op Walcheren 2.20per3maanden. .„co door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekelijk- e verzending 4.15; bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1,70, Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voör eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. In, abonné's in 't bezit 'eener IL zijn GRATIS verze- - i ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. ullv een ongeluk. fJUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bi] verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. IfiEMEENTEBESTUUR VRUSTELLING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt |>;t volgende ter kennis van belanghebben de Dienstplichtwet vermeldt zes redenen L vrijstelling, te weten I j broederdienst 11, kostwinnerschap Ic persoonlijke onmisbaarheid L' het bekleeden van een geestelijk of L godsdienstig-menschlievend ambt of Leiding tot zoodanig ambt l'e. verdrag 1 j aanwezigheid van een bijzonder geval. I j„ verschillende artikelen der wet is ge weld wat als zulk een reden van vrijstel- |j|in aanmerking komt. Het voornaamste Tj de daaromtrent bestaande bepalingen Ldt hieronder voor elke reden afzonder lek vermeld. 1De vrijstelling, verleend om een der on er a, b en c genoemde redenen, geldt niet j geval van oorlog, oorlogsgevaar of an- |j,fe buitengewone omstandigheden. Het- jjfde kan ook van toepassing worden ver- üard op de vrijstelling, verleend om de per f genoemde reden. Aanvragen van vrijstelling. I Wie vrijstelling wenscht aan te vragen, loet zich daartoe in den regel wenden tot L burgemeester van de gemeente, voor [elke de belanghebbende voor den dienst- |Éht ingeschreven is. Hij moet dan binnen L tijd, hierna vermeld, ter secretarie van lie gemeente mondeling aanvragen de noo- m bewijsstukken op te maken of zooda- stukken inleveren, een en ander zooals m nader is aangegeven. Een en ander in ook door een ander dan den ingeschrer Irene namen dezen geschieden. I De burgemeester zorgt, dat de stukken liorden gezonden aan de autoriteit, die over lie! verleenen van vrijstelling heeft te be- Éissen. 1 Voor zoooveel broederdienst en geestelij ken enz. betreft, moet de vrijstelling wor- Ijtn aangevraagd tusschen iö en 31 Mei Jon het jaafff waarin het inschrijvingsregis ter is gesloten. Voor zoöveel kostwinner- siiap en persoonlijke onmisbaarheid be idt, moet de vrijstelling worden aange legd in October van het jaar, waarin de «geschrevene heeft geloot. I Ontstaat het récht op vrijstelling na 16 Bei of wat kostwinnerschap en persoonlijke fcmisbaarheid betreft, na 16 October, dan Iroetde aanvraag geschieden binnen 14 da- pn nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken betref- de vrijstelling wegens broederdienst ftft ter secretarie dezer gemeente zitting Itouden eiken werkdag tusschen 9 en 12 Imr vm. en tusschen 2 en 5 uur namiddags. 1 Bij het aanvragen van vrijstelling wegens Koederdienst.moeten door de zorg van den planghebbende tegenwoordig zijn twee ge- p'gen, die meerderjarige personen moeten pn, van wie kan worden aangenomen, dat pjmet het gezin, waartoe de ingeschrevene «hoort, voldoende bekend zijn. I Van elke aanvraag om vrijstelling woidt Pstond een bewijs afgegeven aan den per pon, die de aanvraag doet. Beslissing omtrent vrijstelling. I Omtrent vrijstelling wegens broeder- Ifenst wordt beslist door Ged. Saten. Om- l«nt vrijstelling wegens een andere reden pordt béslist door den Minister van Oorlog pais het iemand betreft, die voor de zee- door E. PHILLIPS OPPENHEIM. lafcien t« bekomen: N.V. Transport- Erven Q. VOS, B. MfflOOBH.W'jS V. qostebhodttb.^ br. BUITEHHEK HOOFDSTUK XXXI Een vreemd drietal reizigers. Mevrouw Martival lag voor het venster N haar raam, dat op de schoone wilder- F omlaag neerkeek en over de hooge Fnen muren naar de flauw zichtbare, ver rijderde heuvelreeks, die schemerde pr een dunnen mist heen, en naast haar Mnd Bernerd Maddison, die keek in haar "'Wijdend gelaat. Lijden en ouderdom hadden haar schoon- m veel schade gedaan en toch waren er Pn scherpe lijnen getrokken. ver weg, omlaag in de vallei sloeg de Ierklolc en dat slaan deed haar tot rflVt opzien. 'je gaat om negen uur, Bernard ■-J3. moeder, of u moest liever hebben «at ik bleef." schudde haar hoofd. •Neen, ik blijf liever alleen. Dit zal mij .;,,grave brengen, maar de dood zal mij 'Kom zijn. O, mijn zoon, mijn zoon, dat z°hde van een zwakke vrouw oorzaak I peest van al deze ellende Pin zich tot haar over en nam 'haar R i,V' crs 'n z,,n sfórke mannenhand. j..,,Byommer- u er niet om. moeder", zei J ii'K'kan mijn deel dragen. Beproef het 1 »ergeten." ij ,aar °ogen kregen een vreemden glans lach '*PPen openden zich in een glim- die geen glimlach was. y vergeten Dat is een vreemd tkrf ®ernar<E Heb ik de macht die heu- itk ^nc*s te wenken en hun te ver kil !lun steenen hoofden te buigen macht bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Marine. Beroep. Tegen elke omtrent .vrijstelling gedane uitspraak staat beroep open bij de Konin gin. Hieromtrent worden nadere mededee- lingen gedaan bij de bekendmaking van de uitspraken. Broederdienst. Bij de Dienstplichtwet is als beginsel aan genomen, dat uit ieder gezin niet meer dan eén zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrij stellingen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijven om tot gewoon dienst plichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloopig-vrijgestelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienst plichtige worden bestemd. Voorloopig vrij gesteld worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broeders, waar bij de helft of, bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft, noch tot gewoon dienstplichtige bestemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeesche weer macht. Onder broeder wordt verstaan de wettige broeder of de wettige halfbroeder. Als broederdienst komt slechts in aan merking de dienst van den broeder, die a. gedurende ten minste vijf en een halve maand de maand gerekend op 30 dagen in werkelijken dienst is geweest of, in dien hij als dienstplichtige een eerste oefe ning van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht b. militair pensioen geniet of heeft geno ten c. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Met den dienst, door een broeder ver vuld, wordt gelijkgesteld de dienst, vervuld door een ingevolge de wet voor den broe der gestelden 'plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer broeders voor een zelfde lichting tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, wordt, tenzij zij onderling anders overeenkomen, de oudste hunner en bij gelijken ouderdom "hij, die het eerst in het alphabetisch register werd vermeld, be schouwd als degeen, wiens dienst zoo deze voldoet aan de hiervóór vermelde eischen recht op vrijstelling voor de an deren oplevert. Te allen overvloede wordt nog opge merkt, dat hij, die nog geen recht op vrij stelling wegens broederdienst heeft, door dat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet of nog niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest, alsnog vrij stelling kan aanvragen binnen 14 dagen nadat de voor broederdienst vereischte wer kelijke dienst is volbracht. Hij. voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstel ling ontstaat, doordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werke lijken dienst komt te overlijden, kan even eens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich voordoet. Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden ingelijfd, voordat de dienst van den broeder voldoende is voor vrijstelling, of voordat de vereischte stuk- Indien de broeder nog geen öVi» maand in werkeijlken dienst is geweest, moet de vrijstelling worden aangevraagd binnen 14 dagen nadat deze dienst 5'/2 maand heeft geduurd. Moet de broeder langer dan 5l/2 maand onder de wapenen blijven, dan moet dus niet worden gewacht totdat de geheele werkelijke dienst is afgeloopen. \h ten tijd terugdrijven en mijn leven nog eens beginnen Zelfs over de herin nering is mijn macht zoo gering. Het is mijn boete en ik bid dag en nacht om kracht, dat ik die draden kan." Het geluid van haar stem stierf weg en er heerschte stilte. Spoedig sprak zij weer. „Vertol mij iets van haar, Bernard." Zijn gelaat veranderde, maar het was een voorbijgaande glans alsof een lange zonnestraal even over zijn aangezicht was gegleden. „Zij is goed en schoon en al wat een vrouw wezen moet", fluisterde hij. „Weet zij het Hij schudde het hoofd. „Zij vertrouwt mij." „Zul je dan gelukkig zijn vroeg zij heftig. „Gelukkig, ook als het ergste komt! De tiid zal de herinnering uitwisscheu." Hij keerde zich af met een doffe, pijnlijke smart in het hart. Het ergste had hij haar niet verteld. Hoe zou hij dat kunnen Hoe zou hij haar verdriet nog grooter kunnen maken door het gevaar te vertellen, waar aan hij blootstond, dat in het rustige kleine, Italiaansche stadje Engelsche detectiven iedere van zijn bewegingen bespiedden en dat hij op elk oogenblik gearresteerd zou worden „Nemen wijgjhi afscheid,.Bernard zei zij zacht. Moge je teruggaan naar een nieuw en gelukkiger leven. Mag ik die zoo zeer gefaald heb, je een raad geven Hij boog het hoofd, want hij kon op dat oogenblik niets zeggen. Zij richtte zichzelve een weinig op en tastte naar zijn hand. „Bernard, je bent niet zooals je vader was", zeide zij, „maar toch heb je iets van den geleerde in je. Denk niet. dat ik iets tegen geleerdheid en beschaving zal zeg gen. Het is groot ais een man zich daaraan wijdt maar, zooals ieder ander ding, in overmaat heeft het zijn gevaren. Soms maakt het een man somber en gesloten en afkeerig van alle verandering en omgang en ondragelijk voor anderen. D.at is dan ken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van eerste oefe ning worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrijstelling. Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens ver blijf in werkelijken dienst voor eerste oefe- 'ning voldoende middelen tot levensonder houd aan andere personén ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen wordt uitsluitend begrepen a. de echfgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen, in wier onderhoud de inge schrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van 'den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechts v bij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening ontstaat of wanneer de belangen van den dienst in ander opzicht niet toelaten den ingeüjfden kostwinner vrij te stellen. N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvankelijk één of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstel ling reeds voor een gezamenlijken dupr van ten minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Persoonlijke onmisbaarheid. Vrijstelling wegens persoonlijke onmis baarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de in standhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervóór met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zijn ver meld. Wat hierboven onder „N. B." "staat, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Geestelijken enz. Vrijstelling wordt verleend a. aan den geestelijke, den bedienaar van oen godsdienst, den zendeling-leeraar. den broeder-diakoon van een godsdienstige ver- eeniging en den roomsch-katholieken orde broeder b. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot gees telijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanig heden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen raadple gen. De vrijstelling kan ook worden ver leend, indien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat niet een der in de tabellen omschreven gevallen kan -worden» gelijkge steld. Tot het aanvragen van de hierbedoelde \rijstelling moet bij den burgemeester wor den ingeleverd eeri verklaring, waaruit blijkt treurig voor zijn vrouw, Bernard. Een vrouw hecht zoooveel gewicht aan kleinig heden, haar geluk is er afhankelijk van. Zij is erg, erg menschelijk en wenscht bemind te worden en beschouwd en gevoeld te worden als een groot deel van het leven en de gedachten van haar man. En als dit alles haar ontzegd wordt, wat moet zij dan doen Noodzakelijk is het, dat zij ongelukkig wordt. Een man moét zijn vrouw nooit doen gevoelen, dat zij van een zijner groote belangen is buitengesloten. Hij moet nooit die kleine, wederzijdsche banden, die eens hen samenhielden, slap doen worden en nooit denken dat, wijl hij met geesten leeft van diepe gedachten, kleine menschelijke geesten geen aan spraak meer op hem mogen maken. Ber nard, zul je je dit alles blijven herinneren?" „Alles", antwoordde hij. „Ellen zou u dank zeggen ais zij hier geweest was." Een hoorngeschetter klonk van buiten en hij haalde haastig zijn horloge uit. „De dilligence, moeder I" riep hij uit. ;,lk moet weg." Hij omhelsde haar tengere gedaante en kuste haar. „Als alles goed gaat, zal ik u tot haar brengen", zeide hij zacht. „Als zij komen wil, zal ik gelukkig ster ven". fluisterde zij. „Maar niet tegen haar wil of zonder dat zij iets weet. Vaarwel Op dien nacht gingen drie menschen naar Engeland, zoo spoedig als een ex- presstrein of stoomboot hen kon vervoeren. De een was Bernard Maddison, de ander Benjamin Levy en de derde diens vriend, de kunstenaar." HOOFDSTUK XXXII. Bezoekers voor Bernard Maddison. Bij een gewonen loop van zaken zullen drie mannen, die van een gegeven punt in Noord-Italië op denzelfden tijd afreizen, te gelijk op de plaats hunner bestemming komen als die dezelfde is. Maar hier ge beurde dat niet. Bernard Maddison toch dat de ingeschrevene verkeert in een der gevallen, in de tabellen omschreven, of in een daarmede overeenkomend gevai. De hierbedoelde vrijstelling wordt aan vankelijk één of meermalen voor een be paalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. De vrij stelling houdt op te gelden, zoodra de vrij gestelde ophoudt te verkeeren in het geval, waarop de vrijstelling gegrond was. Verdrag. Vrijstelling wegens verdrag wordt ver leend aan hem, die blijkt ingevolge een ver drag met een vreemden Staat niet tot "krijgsdienst verplicht te zijn. Bijzondere gevallen. Wat als een bijzonder geval wordt aan gemerkt. staat ter beoordeeling van den Minister. N.B. Wie zich niet op den voorgeschre ven tijd voor vrijstelling aanmeldt, loopt gevaar, dat zijn verzoek niet meer in be handeling wordt genomen. Zoo noodig kunnen inlichtingen omtrent vrijstelling ter gemeente-secretarie gevraagd worden. Vlissingen. 5 Mei 1925. De Burgemeester VAN WOELDEREN. Begrafenis F. H. de Monté VerLoren. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenha- ge is gisterenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer F. H. de Monté verLoren, in leven lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats werden opgemerkt de ministers de heeren Ruys de Beerenbrouck, Colijn, te vens als voorzitter van de dr. A. Kuyper- stichting, de Visser, Heemskerk en van Dijk. De laatste tevens als secretaris van de dr. A. Kuyper-stichting. Boden van de Tweede Kamer gingen als slippendragers ter weerszijden van den lijkwagen. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. Een Belgisch monument in de mijnstreek. Op bijzonder plechtige wijze werd gis terenmiddag te Heerlen door de vereeniging „Souvenir België" een monument onthuld op het gemeenschappelijk graf van 14 bij den oorlog in de mijnstreek overleden Bel gische geïnterneerden. Hiertoe verzemelden zich op het kerkhof een groot aantal Bel gische en Nederlandsche militaire en civiele autoriteiten en genoodigden. aldus lezen wij in het verslag van „de Courant". De voorzitter van de vereeniging „Sou- \enir België", de heer Mousset opende de plechtigheid met een rede, waarin spY. de gebeurtenissen uit den oorlog memoreerde. Spr. dankte de gemeente Heerlen welke den grond had afgestaan, en allen die hadden bijgedragen tot de oprichting. Vervolgens onthulde spr. het monument dat grootendeels uit hardsteen is opgetrok ken, en waarin met gulden letters de na men der overledenen zijn gegrift, en droeg het over aan het gemeentebestuur van Haarlem. Onder het spelen der „Brabanconne" vuurde een militair peleton de gebruikelijke schoten af en brachten de talrijke vaandels het eeresaluut aan de dooden. was van de treinen op het vasteland nog meer op de hoogte dan van die in Enge land en de andere twee hadden hun land te voren niet verlaten dan onder de hoede van „Cook". Het gevolg was, dat met be hulp van verschillende kleine wendingen, die zijn metgezellen geheel in de war brachten, Bernard Maddison op het perron Waterloo stond, terwijl zij nog lagen in de weeën der zeeziekte. Een tweede gevolg was, dat twee telegrammen van Ostende verzonden en in Engeland werden over gebracht. Het eerste was van Benjamin Levy aan zijn vader. „Ga aan alle boottreinen van Waterloo kijken en tracht B. M. te ontdekken. Zoek het adres van juffrouw Thurwell op. Mor gen nog thuis." Het tweede was van zijn kennis, den kunstenaar, naar Scotland-Yard. „Bernard Maddison is ons voor. Kijk bij alle treinen. Lang, donker, mager, bleek, bruine, geruite reisjas. Fotografie te koo- pen in Regent Street, als 't kan koopt ze." Beide telegrammen werden met zorg na gekomen en toen Bernard Maddison uit het station reed, werd zijn rijtuig door twee anderen gevolgd. Er was niets verdachts aan zijn bewegingen. Eerst werd hij aan zijn club afgezet, dat beteekende anderhalf uur wachten voor zijn spionnen. Toen verscheen hij zonder eenig spoor meer van de reis in andere kleeren, met een valies in de hand. Hij stak een sigaret aan en zond om een rijtuig. Hij liet zich naar het station King's Cross brengen en nam een biljet naar een kleine stad aan de kust van York shire. Hier ging de beambte van Levy en zoon terug, nadat hij vastgesteld had. wat hij moest vaststellen. Die andere evenwel zond zijn ondergeschikte naar het hoofd kwartier met bijzonderheden van zijn be vinding en vervolgde de jacht. Het was laat in den namiddag voordat zij het doel van hun reis bereikten, maar Bernard Maddison was hoegenaamd niet Vervolgens sprak de burgemeester van Heerlen Air. Wasgink. Deze zeide dat bin nenkort het kerkhof ter plaatse zal verdwij nen waardoor het monument daar. alleen zal blijven staan. Spr. legde namens het gemeenteebstuur een krans aan den voet van het monument. Namens de Belgische regeering sprak kolonel Smidt, terwij! de heer Aerets na mens den Bond van Oud-Strijder het woord voerde an eveneens een krans neerlegde. De garnizoens-comniandant van Maas tricht luitenant-kolonel Ocksendorp sloot zich namens het garnizoen hierbij aan.Hier- nc< voerden nog verschillende anderen het woord, waarop de zangvereeniging der „Oranje Nassau" het „Ceux qui sont mort pour Ia patrie" uitvoerde en de harmonie der Oranje Nassau koraalmuziek liet hoo- ren, terwijl ten slotte de aanwezigen een rondgang om het monument, waarmede de plechtigheid werd besloten. Een geval van schorsing bij het loodswezen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys, betreffende een geval van schorsing bij het loodswezen, heeft de minister van marine geantwoord In de maand December 1924 heeft on- dergeteekende een stoker van het personeel der betonning en verlichting, op grond van een ter zake ontvangen ambtelijk rapport, gestraft niet schorsing gedurende 7 dagen, met stilstand van wedde, wegens het, na liet ontvangen van orders, uiten van de woorden „Zijn wij beesten of menschen". - Aangezien de#aan bedoelden stoker ge dane mededeeling hef karakter droeg van een order, is de motiveering in overeen stemming met de werkelijke toedracht der feiten. Aangezien de gestrafte o.m. schriftelijk heeft verklaard, de bedoelde, in verband met de plaats, waar, en het tijdstip, waar op zij werd geuit, verregaand ongepast te achten uitdrukking te hebben gebezigd, bestond er voor ondergefeekende geen aanleiding te treden in verzoeken tot het instellen van een commissie van onderzoek of beroep (i.e. bedoeld als commissie van advies). Een Hoüandsche officieele radio-omroep. Oud-minister Posthuma, die thans de zaak van den omroep ter hand heeft ge nomen, vertrouwt, dat de officieele omroep binnen enkele maanden een feit zal zijn, aldus het „Volk". Verder verneemt het blad, dat de regee ring, voor het financieren van dezen om roep. van elk radiotoestel f 10 belasting zal heffen. In Engeland, waar hetzelfde stelsel wordt gevolgd, is de heffing 10 shilling (ƒ6). Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in April binnengekomen 1130 schepen, metende 1.390.916 ton, tegen 1146 schepen, metende 1.382.643 ton in April 19924, zijnde een vermindering niet 16 schepen en een vei- meerdering met 8273 ton. Sedert 1 Januari 1925 zijn te Hamourg binnengekomen 4388 schepen, meterde 5.499.329 ton, tegen 3532 schepen metende 4.767.4299 ton. Er is dus een vermeerdering met 856 schepen en een vermeerdering niet 731.900 ton. In de haven van Antwerpen zijn in April binnengekomen 827 schepen. metende 1.383.519 ton (herleid), tegen 805 schepen, metende 1.324.023 ton (herleid) in April 1924. Er is dus een vermeerdering met 22 schepen en met 59.496 ton. Sedert 1 Januari 1925 zijn te Antwerpen moe en wandelde uit het station in de richting van Mallory. De man, die hem volgde, huurde een rijtuig en reed naar het hotel. Dat was een vreemde wandeling voor Bernard Maddison. Twee gevoelens streden in hem om de overwinning vrees en wanhoop bij de gedachte aan de verschrik kelijke crisis, die hem wachtte, en dat zachte gevoel, die innige, smachtende lief de die plotseling een gouden waas had geworpen over zijn koud, leeg leven. Maar toen hij den weg verlaten had en de heide was opgegaan langs het pad bij de rots, kwam de strijd plotseling tot een eind. Vóór hem strekte zich de open heide uit, schitterend van kleur met donkere plekken van purper en helle strooken van gele brem en het zonnelicht glanzend op de heuvels. Er was een aangenaam ruischen van de zee in zijn ooren, een fonkelende, golvende, zilveren zee, de blauwe lucht daarboven en de frissche krachtige wind, die ver sterkte en opwekking gaf. Iets van een blijde onbekommerdheid kwam over hem en verlichthte zijn hart. Het was noch de plaats, noch het uur voor droevige ge dachten. Waar was de philosophic, die ze kweekte, die ze ook maar een oogenblik herbergde De toekomst en het verleden kan niemand beheerschen, maar het heden was in zijn macht. Hij zou het grijpen. Hij zou de vreugde indrinken, die hem stond te wachten. En terwijl hij daar liep over den zachten, vochtigen heidegrond met de hooge schoorsteenen van „Thurwell Courtin de vallei vóór hem, stroomde rijke levens kracht vurig door zijn aderen en een groote vreugde hield herinnering verlamd en ver vulde zijn hart met blijheid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1