muwï lllissiogsche Courant IN LOMPEN, METALEN, ELESRAAf' Ifweede Blad Fa BELDEROK VAN R00 brieven HYPOTHEEKBANK .ISS8NGEN" iINGEK 2- EN ELFTAL, NSTRAAT 44, DENMARKT 6. TENDE v. v. VIERDAG 2 MEI 1325. No. 103 -Souburg 0152 en Grondverf] Vervolg Binnenland Schrammen i i Kloosterbalsem Stads= en Provincienietiws ANKER VELVET TAFELKLEEDEN f25.00 IN 150X180 COMPLETE MEUBILEERIKG srheid. lurende 2 maanden beroemde EKRACHTPILLEH >ver OIK zeer Uw vonderd gewichts- staan. Deze versterkend, 1 eetlust en a;anisme groote ver- i. Uitsluitend Firma ARTH Hoofdsteeg 7, R„t- n Sanitas), Tel. doosje van loo 6 doosjes 8. 1 na ontvangst I is 20 cent voor rembours tzonden eanisme ergaan. bij de T Hoo" Ison aer Per :nding i tel Ier plus IERIKZEE mloop voor millioen gulden. oaar BRIEVEN s 99% gen bij de Heeren GERS ZOON iag|3 mm ng 2.30 uur HET BESTUUR. ot en klein. 392. he circulaires :he kaarten, rij VAN DE VELDE ..III UI toomvaart. Widdelb.-Rotterdam ngelegen plaatsen. van" passagiers, !ren en vee. Y. MM. T. MB. Mei 4 8 YJ. III 9 9 en I V. V. V. V. WOENSDAG- en in België en DONDERDAG, htingen wende ER Co. iRAAF-DIENST. Beursstraat 4. VAN DE VAN KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 1 Mei. I hp Monté Ver Loren f 't Olympisch 1 millioen. Met eenige vriendelijke en gevoelvolle I oorden heeft de voorzitter der Kamer IJL heer De Monté Ver Loren Jierdacht, I Je onverwacht aan ae Kamer is ontvallen. I tl overledene was bekend om zijn groote I winis z'j» mathematisch vernuft en zijn lljjzonderen ijver. Veertien commissies ver liezen hem e.èn ijverig lid, waarvan ne- IL hun voorzitter. \Tolgens minister Ruys, l|t namens de Regeering sprak, was zijn I reputatie op spoorweggebied tot in het |Litenland doorgedrongen. Het millioen voor de Olympiade Zou ooit een onderwerp zóó zijn uitge- Initals dit Is er wel een krant die er geen ifjikel aan heeft gewijd Het is dan ook alleen de uitslag der Éndstemming die ons in deze kan interes seren. I Dat ds. Kersten preekt tegen de heiden- Ifclie spelen, met hun Zondagsontheilig'iig I,. hun zedelooze cóstuums, was te ver- Lachten. Nieuw was het argument, dat al IJe tienduizenden vreemdelingen die hier allien zijn, op den Zondag, waarop niet ■[gespeeld mag worden, aan den boemel liullen gaan en extra-treinen en trams en Ibooten zullen noodig zijn, omdat het niet Imogelijk zal zijn ai die vreemdelingen in Lm hotels op te sluiten. I Het niet-spelen op Zondag is min of meer Let compromis geweest met de chnstelijk- llistorische fractie. De heer Boon kwam met leen inotie om spelen na kerktijd toe te Istaan, omdat het niet aangaat anderen ie Idwingen omdat een groep personen het Liet aangenaam vindt dat er iets gedaan ■wordt op Zondag dat zij niet goed acht. I De voordeelea bij de Olympiade ïiggen Ivoor de hand. Financieel zullen de spelen Leer vóór- dan nadeel zijn. Met financieele Lrgumenten valt het voorstel dus niet best ik bestrijden. I Uitbreiding van de Staatsbemoeiing is Iftn ander argument dat, wel zonderling, Luist wordt aangevoerd door hen die ge lkei andere principieele bezwaren hebben. |Ce heer Visscher achtte het niet de roe- Iping van den Staat om deze spelen te Leunen.'Waarom is dan het Eucharistisch ICongres niet gesteund, dat honderdduizen- Ln personen naar Amsterdam trok en de Iattentie der wereld op Nederland vestig ia Sport is volgens den heer Visscher Ln sport-manie geworden cn minderwaar- Lig aan die in oud-Hellas, waar de sport Las een middel tot verbetering e;i ont- Looiing van alle menschelijke kracht en Lis zoodanig een deel der religie. 1 Om vier redenen was hij tegen het ont- Iwerp. Er was geen geld voor beschikbaar Let steunen van de sport behoort niet tot Lc roeping van den Staat 'het voorstel Leeft steun aan de ontkerstening van ons I volk en ten slotte geldt het apostolische ■woord dat de lichamelijke ontwikkeling tot ■weinig nut is. 1 Door het lokaas dat op Zondag niet zal ktspeelü worden zal zijn partij zich niet laten verlokken. Het was zonderling, dat minister Colijn Iniet aanwezig .was en de heer Schaper stelde voor dien Minister uit te noodigen lm ook den Minister van buitenlandscbe taken. Bij stemming over dit voorstel bleek het antal van 51 leden weer eens niet aanwe- |tig, zoodat de vergadering weer ontijdig Loot. itien te bekomen: N.V. Transport- en Eip Erven G. VGS, Ttó B. EENHOOBN.TellH I 008TEKE0UT T& #1 r BD1TENHEE Tel. 110 s prima ad f 0.40 en S5 per pond. it in dit blad. Aanvulling der Kieswet. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend ■ten wetsontwerp tot aanvulling van de Lieswet. In de memorie van toelichting ■sterkt de regeering op, dat het ontwerp |lot wijziging der Kieswet, dat de Kamer l°P 3 April jl. heeft aangenomen, beoogde L zijn oorspronkelijken vorm opheffing l»an de poenale sanctie, welke de wet op Let-naleving van den stemplicht stelt. De Inneming van het amendement-Wiiiter- man—Van Sasse van IJsselt zal echter die Lnctie, zij het in gewijzigden vorm be- ■••oudeii, indien het ontwerp door de Eerste Pamer wordt aangenomen en door de Ko- pngin wordt bekrachtigd. I dat geval wordt weder actualiteit ge- Ijóonken aan de gewetensbezwaren, welke Ity cen groep der bevolking bestaan tegen Pbing van den' stemplicht. Het komt der ■peering voor, dat aan degenen, die uit ■ïelbewuste godsdienstige overtuiging ffwegende bedenkingen koesteren tegen L beving van de wet op dit plint, moet worden tegemoet gekomen. Daarbij bevat ■mt ontwerp eenstel bepalingen, die be lden niet deze bezwaren rekening te ■«ouden. I, J.eze bepalingen zullen, als daartoe aan lang bestaat, den kiezer zoolang hij zelf U'ks wenscht, ontheffen van de verplich- I f om ter stembus te gaan. Hij is door |Jt bewijs van den burgemeester voor al- I omslag en alle strafvervolging gevrij- |,aard- Intusscfyen laat het ziqh denken, Ir1 [^passing van het nieuwe artikel niet plaats gevonden. Dit kan, behalve L verz»i»i van de zijde van den kiezer, |LWïten..ziin bijv. aan de omstandigheid, I de tijd daartoe ontbroken heeft. Met Uj Hij de verkiezing, die in dit jaar te IJ teil staat, is deze mogelijkheid zelfs IJ zeer .groote. Daarom schijnt het ge it., in een nieuw artikel tevens vast ekrgen dat, als de weg om vrijstelling jJ^knjgen niet is bewandeld, men zich 'u, noR ex post op gewetensbezwaar zal beroepen. Verlaging telefoongesprekken. .^,aar bet „Hbld." verneemt, zal binnen- IJ"et telefoontarief voor gesprekken 12?* "iet meer dan 15 K.M. van elkaar I ot: flitsen, dat thans bedraagt 35 ct I i minuten, verlaagd worden tot 20 ct. Minister De Visser eti het Leger des Heils. Ter herdenking van het 35-jarig bestaan van de afdeeling Den Haag I van het Leger des Heils, heeft deze afdeeling in het Ge bouw aan de Prinsengracht Woensdag te VGravenhage een jubileum-bamenkomst gehouden. Na een iied van de zangbrigade nam# de minister van onderwijs, dr. De Visser, 'het woord, die dankte voor de gelegenheid, dat hij iets zeggen mocht op dezen avond. Het was niet vanwege het getal der jaren, dat het Heilsleger gewerkt heeft, dat spreker zoo gaarne wat wilde zeggen, maar in blijdschap over den geest, waarin die ar beid is verricht. We leven in een gelukki gen tijd, aldus spreker. Het gaat hier, af gescheiden van vormen, om de zaligheid van zielen voor de eeuwigheid. Onze fout op geestelijk gebied is, dat we zoo dikwijls godsdienstig leven buitenshuis, dat wij ons te dikwijls hechten aan uitwendige ken- teekenen, aan een dominé, een kerk, of een vereeniging. Mevr. Povlsen, de echtgenoote van den commandant in Nederland, dankte in de 'eerste plaats den minister voor zijn bezie lende woorden en herinnerde er aan, dat zij 35 jaren geleden haar arbeid begon in het Leger des Heils, dat overal eender is in de wereld. Na slotzang en dankgebed werd de ver-,, gadering gesloten. Begrafenis van en uitvaartdienst voor Louis Bouwmeester. De begrafenis van Louis Bouwmeester zal geschieden op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan den Amstel te Amsterdam. Daar het graf gelegen is op het niet-katholieke gedeelte, wordt, met toestemming der Ker kelijke Overheid, dit graf gewijd. Nadat in de kapel op de begraafplaats de absoute zal hebben plaats gehad, zal op verzoek der familie de Zeereerw. heer J. C. Ser- brock, pastoor der parochie van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans (Obrechtstraat), met assistentie zijner kapelaans, de beaar- ding verrichten. De „Tijd" verneemt, dat Dinsdag a.s. in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans te Amsterdam de plechtige uitvaartdiensten voor Louis Bouwmeester zullen worden gehouden. De H.H. Missen van Requiem zullen worden gelezen om zeven, acht en half tien uur,, waarvan die te acht uur zal worden gezongen. Het weer in April. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut m de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht over het weer in April.. De temperatuur was in de eerste helft der maand 2 a 3 graden Celsius boven nor maal, daarna een graad er beneden. Vorst kwam weinig voor daarentegen had De Bilt 17 dagen met nachtvorst. Gemiddeld over het geheele land be droeg de hoeveelheid neerslag ongeveer 45 millimeter tegen 40 normale maaiidsom. Op 15, 27 en 28 April kwamen vrij uit gebreide onwe.ders voor. De Bilt had 136 uren met zonneschijn tegen 154 uren nor maal. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de gisterenavond onder voorzitter schap van den waarnemenden voorzitter, den heer C. Boudewijnse gehouden verga dering van bovengenoemde Kamer, waren afwezig de heeren Witkam, Enzlin, Kiel- stra, v. d. Berg, Van Raalte en Chamuleau. De voorzitter herinnerde er aan, dat op 25 April is overleden mejuffrouw Wiele- maker, ambtenares der Kamer. Aanvanke lijk was er hoop op herstel, maar toch trad de dood spoedig en onverwacht in. In me juffrouw Wielemaker verloor de Kamer een ambtenares, die met nauwgezetheid en toe wijding haar taak vervulde Door het bureau is een tijdelijk ambte naar aangesteld en zal het mettertijd een voorstel doen om voor vast in de vacature te voorzien. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den minister van financiën, dat hij geen wijziging zal brengen in de wijze van inklaring van schepen op de Westerschelde. Afscheid de heer Van Raalte. Van den voorzitter der Kamer, den heer Jos. van Raalte te Vlissingen, was het vol gende schrijven ingekomen Met het oog op het feit, dat ik sedert 1886 lid en sedert 1912 tot 1922 voorzitter was van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Vlissingen en na dien tijd voor zitter van uwe Kamer, zal het U begrijpe lijk voorkomen, dat het besluit om als zoo danig af te treden voor mij zeer pijnlijk is. Ik ben verplicht om mijn ontslag bij U aan te vragen op advies van mijn medisch adviseur, die na mijn ernstige ziekte en wegens mijn hoogen leeftijd ver langt, dat ik zoo min mogelijk geestelijk werk verricht. Ik heb daarom de eer U mijn eervol ontslag aan te vragen. Met het oog op de kosten van een verkiezing ben ik bereid om lid uwer Kamer te blijven tot het einde van dit jaar, wanneer toch een verkiezing moet plaats hebben, bij welke gelegenheid ik mij, geen candidaat meer laat stellen. Ik betuig U, mijne heeren, mijne groote er kentelijkheid voor de wijze, waarop U het mij steeds gemakkelijk hebt gemaakt om het voorzitterschap waar te nemen. Ik be tuig mijn hartelijken dank aan de heeren Boudewijnse, Stofkoper en Doorenbos voor hunne groote medewerking en voor het waarnemen van mijne betrekking geduren de 3 maanden. In betuig eindelijk mijn dank aan de pers, voor de wijze waarop zij dc verslagen van deze Kamer met zoo groote volledigheid heeft gepubliceerd. Met den wensch dat de Kamer steeds nuttig werk zaam zal zijn voor den handel, nijverheid en landbouw in deze gewesten, eindigt de heer Van Raalte zijn schrijven. De voorzitter der vergadering, sprak naar aanleiding van dit schrijven ongeveer als volgt Zooals uit het schrijven blijkt, is het voor den heer Van Raalte een moei lijk besluit geweest, het voorzitterschap neer te leggen. De heer Van Raalte was gehecht aan deze functie. Dit is te begrij pen. Al is deze Kamer geen voortzetting van de vroegere Kamer te Vlissingen, voor den heer Van Raalte bestond er toch wel een verband. Immers als lid van de Kamer te Vlissingen werd de heer Van Raalte aan gewezen als lid van de commissie van voorbereiding voor het Handelsregister en de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden, van welke commissie hij het voorzitterschap op zich nam. En het lag voor de hand, dat toen de heer van Raalte was gekozen tot lid van deze Kamer, hij, die reeds zooveel jareq lid en voorzitter der Vlissingsche Kamer was geweest, we derom met het voorzitterschap werd be kleed. Hij nam dit aan, omdat hij er prijs op stelde, deze Kamer op gang te brengen, en hiervoor moeten wij hem dankbaar zijn. Wij betreuren zeker allen de reden van zijn ontslagname, maar een onnatuurlijk verschijnsel dat iemand op 80-jarigen leef tijd daartoe overgaat, is het zeker niet. Dit besluit moet worden gebillijkt. Toch zullen wij zijn gemoedelijkheid ön opgewektheid in deze Kamer nog wel missen, en zeker ook in het Bureau^ waar steeds op de meest aangename wijze met hem werd samenge werkt. In ben overtuigd uit naam van U allen te spreken, wanneer ik den heer van Raalte dank breng voor hetgeen hij in het belang van deze Kamer heeft gedaan, en indien ik hem toewensch, dat zijn reeds zooveel ver beterde gezondheidstoestand verder moge vooruitgaan en de heer Van Raalte nog vele jaren van de ontwikkeling van deze Kamer getuige moge zijn. En nu ik het voorrecht heb, hieraan te kunnen toevoegen, dat de heer Van Raalte bij het neerleggen van het voorzitterschap is benoemd tot Comman deur in de Oranje-Nassau Orde, vertrouw ik in uw geest te spreken, wanneer ik den heer Van Raalte met- deze onderscheiding van harte gelukwensch. ln stel U voor, de zen gelukwensch per telegram aan den heer Van Raalte over te brengen. De leden gaven door applaus blijk met deze woorden in te stemmen en werd een telegram aan den heer Van Raalte verzon den. De ingekomen stukken werden na een paar opmerkingen van ondergeschikten aard, welke nader door het bureau zullen worden overwogen, allen voor kennisge ving aangenomen. Benoeming voorzitter. Hierna werd met 15 stemmen gekozen tot voorzitter de heer Boudewijnse tegen een op den heer M. Laernoes. De heer Boudewijnse dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Spr. wil niet beoordeelen of hij ai of niet de geschikte persoon is, maar weet wel niet alle eigen schappen te bezitten, die noodig zijn voor voorzitter. Spr. wil de benoeming aanne men, in de hoop op aangename samenwer king en toegevendheid. (Applaus.) Thans werd overgegaan tot de verkie zing van een voorzitter van de afdeeling groot bedrijf, ter vervanging van den heer Boudewijnse. Gekozen werd met 6 stemmen de heer M. Laernoes, tegen 1 op den heer Massee (voor de afdelingsvoorzitters stemmen alleen de leden der betrokken af deeling). De heer Laernoes zeide, reeds zooveel werkzaamheden te hebben, maar het toch te willen aannemen en trachten deze taak zoo goed mogelijk te vervullen. De voorzitter bracht den heer Laernoes dank voor zijn bereidwilligheid. De heer Laernoes bracht nog dank aan den heer Boudewijnse voor ge wijze, waar op deze het voorzitterschap' der afdeeling heeft waargenomen, terwijl de heer Stof koper zich daarbij aansloot, er op wijzende, dat hij als medelid van het bureau dit van nabij heeft gadegeslagen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel van het bu reau, om aan de rechtbank te berichten, dat er uit de aan de Kamer verstrekte in lichtingen niet is gebleken, dat er wettelijke beletselen zouden bestaan om den heer J. J. Francke te Heinkenszand toe te laten tot de beëediging als makelaar. Jaarverslag. Het ontwerp jaarverslag werd goedge keurd, nadat de heer Massee verklaard had, dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat er veel meer zorg aan het verslag is be steed en hem was toegezegd, dat er uit zou worden gelicht een zinsnede, die den ver koop van een bepaald artikel meldt, het geen te reclameachtig wordt. Rondvraag. De heer Massee vraagt of er geen adres is ingekomen van den heer De Dreu te Goes, inzake het ongeluk, waarbij zijn auto van de provinciale boot in de haven te Vlissingen reed. De voorzitter zegt, dat er aan den heer De Dreu is geschreven door het bureau, dat het niet op eten weg der Kamer ligt, zich t<i mengen in deze kwestie. Zij deelt echter ten volle de meening, dat, afgezien van de vraag of de Provincie wettelijk ver plicht zoude zijn aan de geleden schade tegemoet te komen, er brttijkheidshalvè alle reden aanwezig is aan het verzoek om schadevergoeding te voldoen, waar het vaststaat, dat het ongeval een gevolg is van de schuld of nalatigheid van het boot- personeel. Al meent nu het bureau zich in het speciaal geval niet te mogen mengen, er zóu naar zijn meening alleszins reden zijn tot de commissie voor de stoomvaart diensten of Ged. Staten een schrijven te richten om - maatregelen te nemen, opdat dergelijke ongelukken in het vervolg wor den voorkomen. Waar adressant een adres aan de Prov. Staten zond, waaruit blijkt, dat door de directie reeds uitgebreide maatregelen zijn genomen, meent bet bu reau, dat een verzoek te dier zake ook ge voegelijk achterwege kan blijven. De heer Massee zegt, dat, in dit geval een persoon, die niet voor' zijn plezier, maar voor zaken overging, zijn auto kwijt raakte. Spr. noemt het gek, dat door het doen teekenen van een papiertje de boot- dienst maar van alle verantwoording af is. Het is bij de binnenscheepvaart blijkbaar een algemeen voorkomende wijze van doen en daarom moet de Kamer er zich wel in mengen. Ook de Kamer te Leiden heeft op deze misstanden onlangs gewezen. De voorzitter zegt, dat zeker was te overwegen, aan te dringen op veranderin gen in de wijze van handelen bij de binnen scheepvaart, maar niet om zich'met dit speciale geval te bemoeien.' De heer Massee zegt, dat de Kamer niet officieel weet welke maatregelen tegen herhaling door de directie zijn genomen en wil zich wel degelijk tot Ged. Staten wenden. De voorzitter zegt, dat dit zeker gebeu ren kan. De\ heer Jeroniratis zegt, dat de binnen scheepvaart voorwaarden mag stellen en andere kwetsuren genezen da delijk zooder litteeken na te laten met den pjjnsttllenden AKKER'* (Ingez. Mededeeling.) men moet weten of men zich daaraan on derwerpen wil. Maar hier geldt het een mo nopolistisch bedrijf en tegen het doen van zulk een bedrijf mag men protesteeren en zeker het lichaam, dat de belangen van handel en nijverheid heeft te behartigen. Spr. acht bestudeering van de vervoercon- dities zeer gewenscht en wijst dan vooral op art. 4, 2e lid. De heer Bosman zegt, dat het gebeurde immoreel lijkt. De handel moet niet verge ten, dat er maar één middel van vervoer is op de Schelde. De provincie maakt mis bruik van het stukje papier dat men laat teekenen. Men dient het misnoegen van de Kamer aan Ged. Staten kenbaar te maken. De heer Oosterbaan wil aan Ged. Staten mededeelen, wat ook aan den betrokkene is geantwoord. De voorzitter zegt dit toe. De heer P. G. Laernoes wil het 'in een anderen vorm en waarschuwt tegen het ge bruik van het woord immoreel. De heer M. Laernoes meent, dat de bin nenvaart moest vallen onder dezelfde be palingen als de spoorwegen. Spr. gelooft zeker dat, als De Dreu de provincie een proces aandoet, hij het wint. De heer Stofkoper zegt, dat de kwestie van de binnenscheepvaart in onderzoek is bij de Vereeniging van Kamers van Koop handel. De heer Jeronimus blijft wijzen op het feit, dat men hier met een monopolistisch bedrijf te doen heeft, en juist daarom kan men dit geval incidenteel behandelen. De voorzitter verzekert, dat de zaak de volle aandacht van het bureau heeft. De heer Massee vraagt, hoe het gaat met nieuwe inschrijvingen in het Handelsregis ter. Hij meent personen te kennen, die er moesten zijn ingeschreven en van wie dit het geval niet is. De voorzitter zegt, dat de inlichtingen verkregen worden van den inspecteur van de belastingen, maar dat het bureau ook reeds overwoog hoe het ontduiken te voor komen. De heer Bosman vroeg nog eens of men nu aan Ged. Staten zal adresseeren over het geval De Dreu. De voorzitter zegt, dat dit zeker zal ge beuren. gezien de in Kamer geuite mee ningen. Hierna werd de vergadering eenige oogenblikken geschorst totdat binnen wa ren gekomen de heeren A. P. F. Duijnstee, waarnemend hoofdinspecteur dér P. T. T. L-. P. J. M. Truffino, chef van de afd. Post dienst aan het hoofdbestuur der P. T. T. j. den Heijer, inspecteur en C. A. van den Briel, adjunct-inspecteur te Middelburg, met welke heeren de bezuinigingsmaatre gelen bij den postdienst werden besproken. Op deze langdurige discussie komen wij nader terug. VLISSINGEN, 2 MEI. The Imperial Continental Gas Association. Gisteren herdacht de Imperial Continen- taf Gas Association te Londen welke maatschappij ook de gasfabriek te dezer stede exploiteert haar 100-jarig bestaan. Ter herinnering aan dit feit heeft zij een jubileum-boekje uitgegeven Het hoofdbestuur van de maatschappij heeft gemeend dit feit voor haar personeel niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en nam het besluit aan ambtenaren en werklieden een gratificatie toe te ken nen in verhouding tot hun loon en dienst jaren. Gisterenmorgen waren alle geëmploy eerden der fabriek op het kantoor verza meld en heeft de directeur, de heer J. J. van der Jagt, met eenige woorden het ju bileum herdacht en aan allen de hun toe gekende gratificatie overhandigd. •Bij monde van den heer M. de Jonge werd den directeur namens ambtenaren en werklieden verzocht hun hartelijke felicita ties met het jubileum en oprechten dank voor de gratificatie aan het hoofdbestuur te willen overbrengen. Kon. Maatsch. de Schelde". De voorloopige commissie, gevormd uit hoofdambtenaren, ambtenaren en werklie den tot herdenking van het 50-jarig be staan der Kon. Maatsch. „de Schelde" is thans omgezet in een definitieve commis sie. Tot voorzitter van deze commissie werd gekozen mr. J. Smit Az., directeur. Veeerriglng tot bestrijding der tuberculose. De voorzitter, de heer J. C. Paap, opende eergisteravond de zeer slecht bezochte ver gadering met een hartelijk woord van hul de aan mej. Schuijleman, die heden juist 10 jaren aan de vereeniging is werkzaam geweest. Hij hoopt, dat zij haar taak ver der met toewijding mag blijven vervullen. Mej. Schuijleman dankte voor deze toe spraak. De secretaris, dr. C. A. Duyvis, krijgt alsnu het woord tot het lezen van de no tulen der vorige bijeenkomst en van het jaarverslag, aan welk laatste we het vol gende ontleenen Het jaar 1924 is voor de vereeniging een gunstig jaar geweest, een jaar van ver hoogde werkzaamheid op velerlei gebied, waar zij een steeds belangrijker plaats in neemt op het terrein der t.b.c.-bestrijding. De t.b.c.-sterfte per 10.000 inwoners be droeg dit jaar 11.01 ('238.48; '2211.15). Sedert 1 April '24 is de vereeniging aan gesloten bij het van de Z. Prov. Vereen, uitgaande Districts-Consultatie-bureau, waardoor samenwerking verkregen is. Hoewel administratief in die vereeniging opgenomen, is de toestand vrijwel prac- tisch onveranderd gebleven, al wordt nu van de huisbezoekster, mej. Schuijleman, veel meer administratief werk vereischt. Het bezoek aan het consultatie-bureau is veel drukker geweest dan het vorig jaar: 373 tegen 277 in 1923. Er werden 90 per sonen nieuw ingeschreven tusschen de leeftijden beneden het jaar en 59 jaar. Van deze personen, die door verschillende HARINGPLAATS MIDDELBURG VRAAÖ ZICHTZENDING EN CATALOGUS (Ingez. Mededeeling.) oorzaken ingeschreven werden, leden 43 aan t.b.c. Opzending van sputum en Pirquetsche reactie geschiedde resp. 9 maal en 51 maal. Afzonderlijk maakt het verslag melding van het verband, dat bestaat tusschen het bij een der familieleden voorkomen der t.b.c. en de in behandeling genomen patiën ten. Van de onder toezicht zijnde patiënten overleden er 9. Ontsmettingen van wonin gen geschiedde in 6 gevallen, in 11 gevallen van bedde- en lijfgoed. Een Röntgen-foto werd 26 maal genomen. Een wekelijksche toeslag van woning- huur werd in 13 gevallen verleend zonder financieele offers van de vereeniging kre gen 9 gezinnen een betere woning, 5 maal werd ventilatie-verbetering aangebracht en 10 maal door de Vereeniging tot verbete ring der Volkshuisvesting ramen tuimelend gemaakt. De kosten der wasch of hulp in de huishouding, benoódigd door ziekte dei- vrouw, werd in 8 gevallen gegeven ver strekt werden o.a. 390 L. melk en 120 L. karnemelk, terwijl door vereenigingen voor uitstekend voedsel wordt gezorgd en door particulieren 410 warme maaltijden werden verstrekt. Voor betere verpleging in zeehospitium, vacantiekolonies, lighallen en ziekenhuis kwamen 53 patiënten in aanmerking 9 kinderen werden grootendeels of geheet voor onze rekening verpleegd gedurende 58 maanden in „Zonneveld". Trouw werd van de 4 lighallen der vereeniging gebruik gemaakt door 11 personen. Voor de verpleging noodige artikelen worden meestal van het „Groene Kruis" betrokken, terwijl in 59 gevallen lighal- artikelen enz. door de Vereeniging in ge bruik worden gegeven. Op 1 Januari 1925 ontvingen 105 gezin nen met 127 patiënten huisbezoek, tegen op 1 Januari 1924 112 gezinnen met 128 patiënten het aantal bezoeken was in 1924 1491 en 282 van maatschappelijken aard. Het inzicht en de waarde van goede hy giënische behandeling ter tuberculosebe strijding wordt steeds beter, wat door 't huisbezoek in de hand wordt gewerkt. Dank wordt gebracht voor de medewer king van armbestuur, diaconiën en parti culieren. De verkoop der t.b.c.-bloem bracht 765 op. De bibliotheek door de huisbe zoekster bestaat uit 250 boekdeelen, maar is door schenking voor uitbreiding vatbaar. Het aantal leden is van 83 tot 93 geste gen, maar meer, financieele steun blijft dringend noodig. Een woord van bijzondere waardeering wordt gebracht aan de huisbezoekster, mej. Schuijleman, voor de toewijding aan haar moeilijke taak. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Sedert 1 April 1924 heeft dr. A. P. Smitt alleen de leiding van het consultatiebureau. Naar aanleiding van dit jaarverslag brengt de voorzitter dank aan den s^refa- ris, mej. Schuijleman en dr. Smitt. De rekening, die nagezien en voor ac- coord geteekend was door de heeren Boom en D. L. H. van Raalte, sluit in uitgaaf en ontvangst met ƒ9486.86 en een batig saldo van 2711.90. In de door periodieke aftreding van de heeren Paap, Van Ockenburg, De Meij en Harts ontstaande vacatures werden de af tredenden herkozen bij acclamatie. De begrooting voor 1925 werd goedge keurd. Eveneens werd goedgevonden, dat het bestuur een rekest zal richten aan Burg. en Weth. om de volle 1600 subsidie te mogen ontvangen. Bij de rondvraag bracht mej. Schuijle man de bijeenkomst ter sprake, waar o.a.' de Nazorg zal behandeld worden. Hiervoor zal door het bestuur een kaart aange vraagd worden. Daar niemand der aanwezigen nog iets voor de rondvraag had, werd de vergade ring onder darikzegging voor de aanwezig heid door den voorzitter gesloten. De 1 Mei-dag. De Vlissingsche Bestuurdersbond in sa menwerking met de afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. vierden gisterenavond in het Concertgebouw alhier het één Meifeest, het feest van den arbeid, dat door een flink opgekomen publiek was bezocht. Door middel van de vaandels en vlaggen van de onderscheidene aangesloten organi saties, alsmede door doeken, dragende de verschillende politieke leuzen en de door de S. D. A. P. gedurende de komende stembusactie uit tè geven propagandapla- ten, was de zaal een feestelijk aanzien gegeven. Te ruim acht uur opende de voorzitter van den Vlissingschen Bestuurdersbond, de heer Van der Peijl, met een korte inlei ding, waarna de afdeeliitg Vlissingen van de Arbeiders Jeugdcentrale eenige kra nig uitgevoerde volksdansen deed zien on der begeleiding van goede tweestemmige mandoline-muziek, welke prestaties telkens een welverdiend applaus kregen. Hierna kwam de spreker van den avond, de heer Dincshof, hoofdbestuurder van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel aan hét woord, die in een beeld spraak .ontleend aan de ontwakende na tuur, de bedoeling en de strekking van het Meifeest der arbeidersklasse schetste, om daarna in een pittige, meermalen door ap plaus onderbroken rede, een uiteenzetting te geven van de politieke leuzen der S. D.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 5