150 25 VRIJDAO 24 APRIL, 1000 Kfifi —r*— onn 100 idmtentii -No. ^6 63e Jaargangi 13(2: firma f. HS Of VELOE )rJaislres! §8-119, ïlissingss. lelei 10. PostrBkening 6621? Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende öhrisielijke feestdagen de Jiss. hm BINNENLAND sche Stoomvaart. Stads= ea Provincienieuws WIJ een van de ;etiteld V LI SSI N GSCH E COURANT LoNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen endegemeenten op Walcheren 2.20per3maanden. ■franco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij tvekelijk- e verzending 4.15; bij dageiijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. Ine abonné's in 't bezit eener IFoils, zijn GRATIS verze- litrd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JUtj? een ongeluk. CsUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Ted in de kooi", eeksche seriefilm kt, Catastrophale I ZE VLIEGEN. r en Verbcnr, Koop en Verti (Ten en Dlenstaanvrageo, i altbetaling, van 1-5 ri regel meer 15 cut; :en EN WON ING, ind. van alle gemakij 3r klein gezin. Briev Bureau „Vliss. Ci| een 'IENSTBODE, oor de huishouding, •ureau „Vliss. Cowan angeboden twee JILS met CANAPé. lieuwendijk 49 evraagd voor Aki ?e| SLAAPKAMERS, of Pension, liefst Boi ek. :tter B. Bureau „Vil :oo goed als nieuw Spiegel en 6 k 350, plus een B 'afeitje 10. gen bij VLIEGER, Stl bij inschrijving •rdiepingshuis. 52. worden ingewacht April a.s. Joost SCHILDERS ij L. P. OLIJSLAG( Kanaalstraat 144 JISHOUDSTER ven de 45 jaar, bij n no. 63, Bureau „Vj irant". PASSERDOOS en 't RIEHOEKEN ureau „Vliss. Couranj kVENWONING de Coosje Buskensirl maand. I 'asteelstraat 56(ben.)| iraat )ngmensch, u de 16 jaar, kan diii )rden in het fotografil tohandel. Zij, die eenij :t vak bekend zijn, orkeur. Brieven met :htingen, motto /d reau „Vliss. Courantj gevraagd kleine ïedenwoning. 20.per maand. Bureau „Vliss. Couraj TE KOOP )ol, 3 eenpersoons L< Kapokmatrassen 3j \xminster Tapijt 32UI vies, Electr. Lamp- Friseertoilette. rislaan 7. een net ■dagmeisje. KUILER, Boulevard] -Middelb.-Rotte" tengelegen plaatse VAN' PASSAOf BEREN EN VEE. [i Midi ri m. uur. Wijziging der Kieswet. I Door den heer Dressélhuijs c.s. is een fctsvoorstel tot wijziging van de Kieswet ■gediend. Aan de memorie van toelichting wordt jet volgende ontleend i Ook de \Varmste voorstander van de „enredige vertegenwoordiging heeft zich Lf moeten bekennen, dat dit kiesstelsel [iet de populariteit heeft kunnen verwer en, die hij er door' de invoering van ver achtte. Voor een klein deel is daarvan vermoe- Jelijk de oorzaak de groote ingewikkeld- Lid van ieder stelsel van evenredige ver- Igenwoordiging. Een uiterst 'miniem aan- b! kiezers is in staat het opmaken van fen uitslag eener verkiezing na te rekenen. Toch moet vermoedelijk de impopulari- Ljt van de evenredige vertegenwoordiging fet bij hen, die in het algemeen niet zon- kr belangstelling voor de politieke zaak |n, aan andere redenen worden toege- jpireven. [Een evenredige vertegenwoordiging, in jet bijzonder in den vorm, waarin zij in as land is ingevoerd, brengt den kiezer iet meer in contact met een candidaat, aar niet de abstractie daarvan, een lijst jan candidaten. Hij geeft zijn stem niet in eerste plaats of in den regel aan een i (of vrouw), wiens karakterbeginselen bekwaamheden hem vertrouwen en lespeet inboezemen, maar aan een lange Lt van namen, die te zamen meestal Enige zeer vage politieke begrippen ver? kenwoordigen. JiMen zou aan de verschillende bezwaren kemoet kunnen komen, hetzij door terug- pr tot het oude kiesstelsel algeheele Maffing der evenredige vertegenwoor- ling dus hetzij door, gelijk in het bui- eiland veelal geschiedt en thans in ons ud voor de verkiezingen van de Eerste timer is ingevoerd, het land in een aantal peel zelfstandige districten te verdeelen, pen den kring waarvan dan de uitslag ja verkiezing naar het evenredig stelsel ni worden opgemaakt. |Tot het eerste zouden de voorstellers Balsnog niet willen adviseeren. De bring met de evenredige vertegenwoor- pg opgedaan, schijnt nog niet van zoo ben duur, dat reeds tot veroordeeling In dit stelsel in het algemeen zou mogen Irden overgegaan. lDe voorstellers geven voorts er de Vkeur aan, den naam „kieskring" te jvarigen door „kiesdistrict". De bena- iig „lijst" kon niet behouden worden, fcdat één naam geen lijst vormt. Het ford „opgave" is ontleend aan de oude swet. De reden tot nummering is geheel pallen. De alphabetische volgorde van zeer beperkt aantal candidaten heeft er de werking van de oude kieswet Ner aanleiding tot klachten gegeven. Apri 24 27 28 ;30 matien n.v. B. te bekomen- Transport-® a. vg™- Til] De Deputafen-vergadering. lian de rede door minister Colijn giste- I op de Deputaten-vergadering té lecht uitgesproken, ontleenen wij nog |j volgende In verband met het stembusprogram der krevolutionnaire partij zegt spr., dat "hierop voorkomt is, wat op 't program actie van 1922 nog op vervulling it, terwijl meer in het bijzonder de bik gelegd wordt op een tweetal pun- Idie bij deze stembus sterk naar voren [jen, 's lands financiën en de defensie. begrooting voor 1925 sluit, maar... leen te hoog peil van uitgaven. Die uit- Tn moeten omlaag. Dat kan alleen ko- fals resultaat van langen en vermoeien- fstrijd. Men meent, dat het altijd ergens p moet worden gezocht; dan waar P het gezocht heeft. Pes in aanmerking genomen, is het re pt van den arbeid, die tot nu toe ver- is, niet onbevredigend. Maar we zijn Ityjniet. Voor het komende begrootings- "1926 zullen de uitgaven zelfs, inplaats 'omlaag gaan, vooral tengevolge van pven voor de sociale verzekeringen, Tn25 millioen hooger zijn dan in 1925. hieraan vooral houdt spreker èn per- "lijk èn als eerste vertegenwoordiger Nti-rev. partij vast er kome geen ■joiie meer van tekorten gaat het nu straks, als de stembus «oten is P is duidelijk, dat er geen 51 anti- pionnairen afgevaardigd zullen wor- |ener dus ook geen anti-rev. kabinet porden gevormd. p zal er dus gebeuren, zoo de drie ijpen ter rechterzijde gezamenlijk boven ij uitkomen £roP een antwoord te geVen, is thans ^1'ijk. Onze Kamerclub zal dan een 5'ng hebben te 'itemen in verband met postand, zooals die^zich dan zal voor Samenwerking der drie rechtsche p blijft spreker zoo na als voor het p1 's lands belang te achten. %er gelooft voorshands niet aan een Parking van Roomsch-Katholieken, p'g-democraten en S.D.A.P. 'bereidwilligheid om samen te werken jj't algemeen bij de partijen ter rech- pwel, al valt niet te ontkennen, dat jonden teleurstelling op den warmte- Ujel invloed uitoefent, wat spr. met flden aantoont. r'ïr betoogt verder, dat geen deug- pónd kan aangevoerd worden, om het inzicht der anti-rev. partij inzake de partijvorming te wijzigen. Wèl is spi eker .bereid toe te geven, dat er reden is om te overwegen of er niet sommige vraagstukken zijn van algemeen nationale beteekenis, voor welker oplossing een breedere basis wenschelijk is, dan die welke samenvalt met de grensscheiding tus- schen rechts en links. Kuyper placht te spreken van een neu trale zóne, die er in ons politieke leven is. Blijkens de ervaring bleek die neutrale strook tot heden, niet heel grootalthans niet bij de linksche oppositie tegenover rechts bewind. Wie er in slaagt in dien toestand verbetering te brengen, bewijst land en volk een dienst. De omstandigheden hebben ertoe geleid, dat spreker V/2 jaar geleden, in een zeer moeilijken tijd is opgetreden als minister van Financiën. Spreker heeft de taak om het budgetair evenwicht te herstellen, alleen aanvaard, omdat hij meende, dat dit een logische con sequentie was van onze houding bij de verkiezingen van 1922. Thans is dan de taak tot herstel van het budgetair evenwicht nagenoeg volbracht. Zij kon niet worden ten einde gebracht zonder dat hier en daar pijn werd veroor zaakt. Ware er iemand anders geweest, die haar had willen volbrengen, gaarne had spieker zijn plaats aan hem afgestaan Spreker hoopt, dat hij de anti-rev. man nen en vrouwen daarbij niet te zeer heeft teleurgesteld. Want er is nog veel te doen eer het sein op veilig kan worden gesteld. En voor zoover spreker bij dien arbeid betrokken wordt, heeft hij steun en sym pathie noodig. Nooit kan spreker een lei der zijn als Kuyper was. Maar wel wil spr. de laatste vezel van zijn kracht geven voor de partij zoolang hij zich van dien steun en van die sympathie verzekerd weet. De rede van minister Colijn werd her haaldelijk door stormachtige toejuichingen en ovaties onderbroken. De voorzitter dankte den heer Colijn voor zijn rede, welke het bestaansrecht der partij weer heeft bewezen. Na de pauze werd aangenopien een voorstel in zake de wijze van candidaatstel- iing. Besloten werd op de te houden ver kiezingen de leden der Tweede Kamer te doen uitkomen met 2 lijsten van candidaten, elk bevattende 20 namen, te weten een hoofdlijst en een bijlijst. Dé eerste wordt ingediend in 17 kies kringen. In den 18en kieskring Maastricht staan uitsluitend de namen der candidaten van plaatsvervangers bij tusschentijds te bezetten zetels. Tweede Kamer-verkiezingen. In den kieskring Middelburg staat boven aan op de candidatenlijst van het Vader- landsch Verbond de heer H. J. C. Ramaer, oud-inspecteur-generaal van 's Rijks water staat te 's-Gravenhage. Spoorwegen en zomertijd. Op de onlangs door het Eerste Kamerlid Polak gestelde vragen betreffende de nieu we dienstregeling van de spoorwegen, heeft de minister van waterstaat het volgehde geantwoord Overeenkomstig een getroffen internatio nale regeling, begint de nieuwe dienstrege ling in Europa en dus ook in Nederland op 5"Juni a.s. Tengevolge van de onzekerheid omtrent de invoering van den zomertijd in Nederland, kon voor de op dien datum in te voeren nieuwe dienstregeling niet vol staan worden met het ontwerpen van een treinenloop, gewond op zomertijd, maar moest daarnaast een geheel daarvan afwij kend ontwerp in Amsterdamschen tijd wor den uitgewerkt, voor welk ontwerp op nieuw overleg moest worden gepleegd met de aansluitende buitenlandsche spoorwe gen. Behalve dat dubbele werk moest ook nog in verband met invoering van den zo mertijd in België en Frankrijk op 5 April de loop der internationale treinen naar en van die landen gewijzigd worden. Wanneer nu ook nog rekening gehouden had moeten worden met de mogelijkheid van invoering van zomertijd in Nederland vóór 5 Juni, zou dit beteekend hebben, dat bovendien nog een vierde dienstregeling had moeten uitgewerkt worden, die voor publiek en per soneel in druk gereed had moeten zijn vóór den datum, waarop vóór 5 Juni tot invoe ring van zomertijd in Nederland zou moeten worden overgegaan, met de kans, dat in geval van aanneming van het wetsontwerp tot afschaffing van den zomerijd, ook deze dienstregeling geheel waardeloos zou zijn geworden of alleen aan spoorweggidsen een bedrag van meer dan f 59.000 nutteloos zou zijn besteed. Dat men in het Britsche rijk, na vaststel ling van den datum van invoering van den zomertijd, kans zag, binnen 23 dagen de op zomertijd gegronde dienstregeling in te voeren, kan eenvoudig verklaard worden uit het feit, dat het Britsche spoorwegnet bij invoering van zomertijd een nagenoeg ongewijzigden treinenloop behoudt omdat hei slechts enkele overzeesche verbindingen telt, en zelfs deze wijzigingen zeer gering zijn In Nederland daarentegen moet, in ver band met zijn internationale verbindingen naar drie zijden, dén treinenloop op lange en zeer belangrijke baanvakken aanmerke lijk gewijzigd worden. De P.Czn. Hooit De „P.Czn. Hooft", het nieuwe passa giersschip der Mij. Nederland, is gisteren met goed gevolg van de helling der Atelers et Chantiers de la Loire te St. Nazaire van stapel geloopen. Bij de aanwezigen was o.a. jhr. dr. A. RoëJl, commissaris der Koningin in Noord- Holland en lid van den Raad van Beheer der Mij. Nederland. Pensioenbijdragen van gemeente- personeel. De gemeenteraad te Rotterdam heeft met 23 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstelSchouten c.s. inzake pensioen aftrek voor den tijd van 1 jaar van 3 voor eigen pensioen op de salarissen en loonen van het gemeente-personeel en 3'/2 voor weduwen en weezen pensioen tot een maximum van 51/van 3000 aan genomen. Een motie de wenschelijkheid uitsprekende van een generale korting op loonen en salarissen van 2 wc-rd met 24 tegen 18 stemmen aangenomen. De bedoe ling is dat de pensioenaftrek zal ingaan op 1 Mei en met de motie zooveel spoed zal worden betracht, dat de salariskorting zal ingaan op 1 Juni. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communist en één roomsch-katholiek. De vrijzinnig-democraten die zich met dit compromis-voorstel hadden vereenigd, stemden voor. Het Jack-London Verbond. Van het Nederlandsch' Jach-London Ver bond ontvingen wij 'n propaganda-boekje, waarin het doel van het'Verbond wordt uiteengezet. Het Verbond heeft zich tot taak gesteld tegen de wreedheden bij dressuur voor Gieren een kraehtigen strijd aan te binden en op deze wijze mede te helpen ann de zedelijke verheffing van ons volk, in het bijzonder van onze jeugd, het aankweeken van belangstelling voor de schoonheid der natuur en daardoor ook voor de liefde der dieren. Wie het Verbond wil steunen door als lid toe te treden, kan zich daarvoor wen den tot de eerste secretaresse jonkvr. E. des Tombe, Wassenaarscheweg 4, 's Gra- yenhage. VLISSINGEN, 24 APRIL. Kerk-concert Luth. Kerk. Onze muziekverslaggever verzoekt ons mede te deelen, dat in bovenbedoeld ver slag een vergissing is ingeslopen. De vraag inzake „Traümerei" had in plaats van „Is dit eigenlijk niet een piano-stukje moe ten zijn „Is dit eigenlijk niet een orkest- stukje (Schumann componeerde het nl. als intermezzo bij het bal 1) Aan de gevolgen overleden. De werkman die Woensdag op de gas fabriek zoodanig is gevallen dat hij in be- denkelijken toestand naar het St. joseph- ziekenhuis werd overgebracht, is heden overleden. Diocesane R. Kath. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. In de jongste algemeene vergadering van bovengenoemden bond is in de vaca ture van een hoofdbestuurslid voorzien door de verkiezing van mevrouw H. En ge ringSpilner alhier, waarmede Zeeland in het hoofdbestuur is vertegenwoordigd. Diefstallen. Bij de politie kwam aangifte in van dief stal van een rijwielplaatje en van diefstal van een verrekijker uit een lokaal. Een onderzoek wordt ingesteld. Een damestaschje opgevischt. Uit de binnenhaven alhier is opgevischt een stoffen damestaschje. De politie verzoekt de eigenaresse van dit taschje zich tot het geven van inlich tingen bij haar aan te melden. Het Nederlandsche hospitaalschip „de Hoop", dat gisteren alhier is binnengeko men. vertrok hedenmorgen wederom naar Voor het diploma van kantoorstenograaf, systeem Pont, is te Enschedé geslaagd onze vroegere stadgenoote mej. A. Tiete- ma, thans te Hengelo (O.) Steunregeling uitgetrokken werkloozen. In een vorige vergadering van den ge meenteraad te Ter Neuzen werd besloten de steunregeling voor uitgetrokken werk loozen te verlengen tot 2 Mei. Door Burg. en Weth. was thans een nieuwe regeling ingediend, strekkende om aan georgani seerde uitgetrokkenen gedurende 20 weken uitkeering te geven, op de tegenwoordige bedragen, doch met uitsluiting van hen die na 1 Januari 1925 zijn gehuwd, zich na dien datum in een der bedrijven die voor steun in aanmerking komen hebben doen in schrijven of zich alhier gevestigd hebben. Vanwege de verschillende organisaties is een verzoek ingekomen de tegenwoordige regeling te bestendigen tot 4 Juli, als wan neer zij weer voor de reglementaire uit keering in aanmerking kunnen 'komen. De heer Hamelink bestreed het voorstel, dat een verslechtering is in den toch al niet rooskleurigen toestand der werkloozen die nu spoedig alle tot het armbestuur zullen worden verwezen. De heer Geelhoedt wees er op, dat Ter Neuzen voor wat het havenbedrijf betreft nog steeds in een crisistoestand verkeert. De heer Scheele was tegen een steun regeling en blijft op het standpunt, dat de behoeftigen door de verschillende armbe sturen moeten worden gesteund. De heer Van Dijke weet uit ondervin ding dat men nimmer den neus stoot indien men aan de brug (de plaats waar werkloo zen gewoonlijk vertoeven) iemand voor werkzaamheden haalt en men, al is het maar één uur, iemand voor 50 cent per uur haalt. Hij begreep dan ook niet, dat dezer dagen bootwerk was geweigerd omdat niet 62V2 cent werd betaald. Hij meende dat de werklieden in deze een ander standpunt moesten innemen, en rekening houden met de belangen wan hun gezin en de concur rentie van elders. De heer Hamelink ver dedigde het standpunt der organisatie. Bootwerkers zijn tal van dagert werkloos en moeten daarom als er werk is wat meer verdienen, als equivalent tegen de dagen dat er geen bootwerk "is. De voorzitter deelde mede, dat er dezer dagen door het gemeentebestuur pogingen zijn beproefd de werknemers en werkgevers bij elkaar te brengen, en dat hij verwacht, dat de volledige overeenstemming zal wor den verkregen. De heer Van Driel deelde mede, dat de transportarbeiders een concessie hebben gedaan die een teruggang van 12 be- teekent, plus een werkdag van 13 uren, d.w. 10 uren werken met schafttijden. Verschillende raadsleden verklaarden die mededeeling' omtrent het overeenkomen tusschen werkgevers en werknemers met genoegen te hooren. Bij de besprekingen kwam ook naar voren, dat verschillende sprekers bezwaar maken tegen een regeling waarbij ongeor ganiseerden van steun zouden worden uit gesloten. Het voorstel van Burg. en Weth. werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Over het - voorstel van den heer Get^- hoedt staakten daarop de stemmen. Het practisch resultaat van den uitslag dezer stemming, als gevolg waarvan in een volgende vergadering opnieuw moet ge stemd worden, zal zijn, dat de bestaande regeling voorloopig gehandhaafd wordt, aangezien de raad bij suppletoire begroo ting nog 15.000 voor steunuitkeeriag heeft toegestaan, te dekken uit verhooging van den post inkomstenbelasting. SOUBURG. Van de leerlingen uit Oost- en West-Sou burg, die de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs te Middelburg bezoeken werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse W. A. Goedhaft, P. de Kam en j. de Nooijer. Van de tweede naar de derde klasse W. Willems. Van de derde naar de vierde klasse j. Maas, H. Meijns- bergen en P. Verhoeff. Van de vierde naar de vijfde klasse j. van de Broecke en j. van Hove. Een diploma voor bouwkundig teekenen en theorie verwierf A. F. Izeboud een voor werktuigkundig teekenen en theorie A. Bdl- jeu en L. L. Vermaat. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Nes en Wierum door ds. G. de Wijk te Kamperland. Geref. Gem. Aangenomen het beroep naar Kalamazoo (Noord-Amerika) ds. H. A. Minderman te Lisse. Het zestig 1 arig bestaan van de R.H.B.S. te Middelburg. De deelname voor de herdenking van het 60-jarig bestaan der R. H. B. S. te Middelburg is reeds zeer groot, doch van meerderen, die zeker ook mede willen doen kwamen de biljetten nog niet in. Met het oog op <ie beschikbare ruimte wekken wij de réunisten, die zich nog niet aanmeldden op dit ten spoedigste (de circulaire sprak van vóór 1 Mei) te doen door middel van het ingevuld biljet te zenden aan den se cretaris-penningmeester, den heer L. A. van der Harst. RECHTSZAKEN. De Apeldoornsche premieleenmg Apoldro. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem eischte tegen den tweeden be klaagde H. G. uit 's-Gravenhage 3 maan den gevangenisstraf, en tegen den derden beklaagde C. K. uit 's-Gravenhage, wien was ten laste gelegd het plaatsen van zijn naam onder een valsche kwitantie, 6 maan den gevangenisstraf. Een internationale zakkenroller. De Rotterdamsche rechtbank behandelde gisteren de zaak van den 28-jarigen zak kenroller j.' van Heijningen, te 's-Graven hage, die op 24 Februari jl. in een café op de Hoogstraat een schipper zijn portefeuille met 180 had ontrold. Bekl. ontkende. Een Pool had hem de portefeuille in den zak gestopt. Een man, die tegelijk met bekl. in het politiebureau in bewaring had gezeten, verklaarde echter, dat Van Heijningen door middel van een luchtkoker contact met hem had gezocht, waarna hij aan hem gevraagd had, of hij voor hem naar Den Haag wilde gaan en daar naar zekeren Arendsen vra gen, van wien bekl. het adres gaf. Deze Arendsen moest voor drie getuigen zorgen, A.J.P.'s QOMA-PUCDINQ SMAAHT ALS «OOM (Ingez. Mededeeling.) die konden verklaren, dat bek!, onschuldig aan de zakkenrollerij was. Tegenover zijn mede-arrestant had bekl. een volledige be kentenis afgelegd. In plaats van naar Arendsen te gaan, had de man echter de politie gewaarschuwd. Het O. M. achtte door de verklaring van den benadeelde en door de buitengerechte lijke bekentenis van bekl. het bewijs in deze zaak geleverd. Aangaande den persoon van bekl. kon spr. nog mededeelen. tlat deze niet alleen in Nederland zeer berucht is, doch dat hij bekend staat als een interna tionaal zakkenroller, die zijn arbeidsveld voornamelijk in treinen zoekt. De centrale recherche heeft gerapporteerd, dat bekl. als een berucht misdadiger moet worden beschouwd, die zich niet ontziet bekende personen, die geregeld tusschen Nederland en het buitenland heen en weer reizen, van hun.portefeuille te rollen. Bekl. werkt voor namelijk met Arendsen samen. Deze be klaagde was het ook, die eenigen tijd gele den te Amsterdam terecht stond in de be kende zaak, die men daar het „spoegie" noemde. Men had nl. een jong meisje op den mantel gespuwd. De aandacht van het meisje werd hierdoor natuurlijk afgeleid, waarvan Van Heijningen profiteerde door haar een portefeuille met f 1700 te rollen. Spr. kon nog mededeelen, dat deze bekl. en zijn kameraad door de Spoorwegen een abonnement is geweigerd, terwijl men over weegt hem ook geen spoorkaartjes meer te verkoopen. Spr. achtte dezen man zeer ge vaarlijk yoor de maatschappij en eischte 3 jaar gevangenisstraf. Een vitrioolwerper. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stond gisteren terecht een 45-jarige koop man uit Leiden, gedetineerd, wegens po ging tot zware mishandeling. Beklaagde hacï op 20 Februari jl. met vitriool naar het gezicht van zijn vrouw geworpen. Door dat de vrouw zich afwendde, trof hij haai- niet in het nelaat. Het O. M. eischte tegen den beklaagde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verduisteringen door een makelaar. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht een Haarlemsche makelaar,, beschuldigd van het plegen van verduiste ringen en valschheid in geschrifte bij ver- koopingen in het Notarishuis aldaar ge pleegd. Het O. M. noemde de ten laste gelegde feiten een kleine schakel in den grooten keten van verduisteringen, sinds 1917 ge pleegd. Beklaagde had schandelijk mis bruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Het achtte het ten laste ge legde bewezen en een flinke straf ge- wenscht en eischte drie jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Principieele dienstweigering. Voor den krijgsraad te 's Bosch ver scheen F. 6 J. Z., geboren te 's-Graven hage, 21 jaar, dienstplichtig soldaat-van de 4e compagnie hospitaalsoldaten, gedeti neerd, beklaagd van principieele dienst weigering. De auditeur-militair eischte 8 maanden en 2 weken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. C. P. I,, soldaat bij het 21e reg. inf., gedetineerd, stond eveneens terecht we gens principieele dienstweigering. Beklaagde was wel genegen andere diensten voor den Staat te doen dan die, welke verband houden met oorlogvoeren, doch de tijd welken hij in een anderen tak van dienst zou moeten-doorbrengen duur de hem te lang. De president trachtte hem aan het ver stand te brengen, dat beklaagde in zijn eigen nadeel handelde, doch hij was niet te overtuigen en hield zich aan de raad gevingen van anderen, die hem bewogen hadden alle soldatendiensten te weigeren. Gevolg was, dat beklaagde op één lijn moest gesteld worden met alle andere dienstweigeraars. De eisch luidde 8 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee der le klasse J. S. C. Olivier 1 Mei a.s. tijdelijk belast met het bevel over Hr. Ms. „Hydra". De torpedomaker-majoor G. Meinderink is met ingang van den 26en April bevor derd tot opper-torpedomaker. 16 April zijn per stoomschip „Patria" uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd Adjudant-onderofficier der mariniers A. Woudstra, opperschrijver D. Paats, serg.- schrijver J. A. de Goey, schipper M. J. Stolte, ziekenverpleger-majoor A. A.Groe- neveld, sergeant-timmerman C. Maasland, sergeant-torpedomaker H Brons en serg- machinist J. M. Ober. v. OOSTEK-öv^ ,br, BUIT®®2

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1