1000 mg d".o!"d qnn 150 100 25 Adverteitii I ietteheim van Bernard Brown VRIJDAG 17 APRIL ^Vo.90i 163e Jaargang i KSNGSLijl Stoomvaart. PEN tKKING. Uitgarsfirms f. VAN OE VELSE Ir Jalstraai 58-69, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen iFUU een ongeluk. UUU BINNENLAND SVROUWEj TÜ1 FEUILLETON WETEN f|»£ HEERLUK EEN SIGARET IS Ca THoE&xnDeSucee* SVotfifccfiifD Stads= en Provincienieuws lauden VERLOtJ en Konijnententoif het café „Dezi te Souburg. 732 995 397 341 494 477 803 836 309 558 310 493 204 028 433 313 671 383 1394 250 193 1492 82 88 183 645 68 251 1288 1441 974 210 tonnen prijzenlil )ij A. DE BUCK, 13, Souburg. n- Middelb. - RotterdaJ chengelegen t geldig- VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie,bij wekelijk- sche verzending 4.15bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 15 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Ifeeren en Jongenjhleedmg DENKT qarc EN - WALSTRAAT I THEE is iets beterl beste Thee en veel oper. Per ons32,;8| en 24 cent. per pond 27 et. ellamypark 46 laar en Verbaar, Koop en Vcrti ddlngen ea DIenstaanTragen, e HHnitbetaling, van 1-5 «K elke regel meer 15 cent 4 d een net DAGMEISJE 's Zondags vrij. Adres! uakkelaarstraat 136. JR twee ongenieubiieer| net alcoof. Tevens :te Wasch. Adres Aal 129. d een net DAGMEISJE. KUILER, Boulevard! N RAALTE, Houtkade II spoedig mogelijk een r TE DIENSTBODE. elfstandig kunnende wfl De overeenkomst met België. Naar de „Times" meldt, wordt tusschen Londen en Parijs thans overleg gepleegd 0ver enkele vraagstukken in verband met de NederlandschBelgische overeenkomst, die de vroegere garantie der Belgische on zijdigheid aangaan. Formeel bestaan de tractaten van 1839 no?, die België's onzijdigheid waarborg den,' maar Duitschland, dat (als rechtsop- \olger van Pruisen) een der garanten was, heeft door de onderteekening van het ver drag van Versailles de verplichting aan vaard alle regelingen goed te keuren, die de mogendheden in overleg met ons land en België zouden treffen, ter vervanging der verdragen van 1839. Practisch hebben Engeland en Frankrijk (de andere garanten zijn althans feitelijk buiten spel) België beschouwd als bevrijd van verplichtingen, die uit de gewaarborg de onzijdigheid voortvloeien. Dat blijkt, wat Frankrijk betreft, het best uit het feit, dat dit land een militaire overeenkomst met België sloot, terwijl Cecil Harmsworth, als vice-minister van buitenlandsche zaken, op 3 April 1922 in het Britsche Lagerhuis uitdrukkelijk constateerde, dat, voor zoo ver Engeland betreft, de Belgische ge waarborgde onzijdigheid niet meer bestond. Nu móet formeel aan deze opvatting het zegel worden gehecht, om de sluiting der Belgisch-Nederlandsche overeenkomst mo gelijk te maken. De over deze garantie gewisselde nota's doen zien, dat de Britsche en Fransche legeeringen de zaak in een zoo gunstig i mógelijk licht beschouwen en zij overwe gen thans de stappen die moeten gedaan worden om definitief de verdragen van I 1839 te doen ophouden. De tekst der Nederlandsch-Belgische overeenkomst is thans in Londen en Parijs medegedeeld en wordt door kenners van het internationaal recht, die de regeeringen- moeten adviseeren, bestudeerd. Het posttarief voor het internationaal verkeer. Naar „de Tel." verneemt, wordt thans j overwogen om de internationale tarieven' voor poststukken, zoowel voor brieven, briefkaarten en drukwerken naar het bui tenland te verlagen. Het is de bedoeling I om te komen tot een tarief van 15 cent voor een brief en 10 cent voor een brief kaart. Thans bedragen deze tarieven resp. 20 en 12'/2 cent. Mocht dit voornemen tot verlaging worden verwezenlijkt, dan zou deze wijziging toch niet vóór 1 October a.s. worden ingevoerd. Louis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester, die. nu sinds eenige weken in de Zieken-- I verpleging aan de 'Prinsengracht te Am- sterdam wordt verpleegd, is achteruit- nde. Wel heeft de patiënt een rustigen I nacht gehad. R VAN PASSAGlï BOEREN EN VEE, Y. HiiS April 1 17 2° - 21 - ag23 8 brmafcien te bekomen: N.V. Transport- W v.h. Erven G. VOS, UK: B. EENHOOKH,Til.il ■ff. y. OOSTEBHOUT» J El.hr. BÜITENHEK "I'1 VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Wefh. zijn de volgende I voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Meermalen heeft het onze aandacht ge- I trokken, dat de vooruitstekende hoek van den tuinmuur van de Doopsgezinde kerk I in de Aagje Dekenstraat voor, het verkeer I ter plaatse een groote belemmering vormt. I Wandelaars, komende van de Oostelijke I nchting langs het trottoir, zien zich bij het I naderen van den blinden muur, genood- I raakt zich op den rijweg te begeven,waar- I door zij zich aan gevaar blootstellen. Dijt gevaar is geenszins denkbeeldig, daar I jêr plaatse in den regel een belangrijk ver- I Keer met auto's en wagens plaats heeft. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. De heer Brown sloeg niet in het I "'Hst acht op de uitnoodiging. „Ik moest tot u komen, mijnheer Beaumer- I "w", zeide hij langzaam, „om u eeni- I ffi leiten voor te leggen, en te vragen I raad hieromtrent te geven als 'Wiand, die. buiten de zaak staat.'' «Zeer aangenaam, ik zal mijn' best .oai'> mompelde de heer Allan, een I !e»we sigaret aanstekend. „Maar ga Izitten, ais 't u belieft. Ik veron- I erstel dat het over dien moord is, IaaT wij bijgehaald werden. Een ake- geschiedenis was dat." I ilei!'» llet 's een zeer akelige geschie- l|jn^' herhaalde mijnheer Brown li we!?» 'Jen dader noS niét, is iJÏPS—niet." .«eer Ailan haalde zijn schou- jj'Adenk dat de kans nu zeer gering n"' merkte hij op, een kleine 1n"ak en nakijkend, zij opkrulde in lichtblauwe In den bestaanden toestand zou een be langrijke verbetering kunnen worden ge bracht, indien de afscheiding van den kerk- tuin afgerond werd, zooals op een bij dit voorstel gevoegde overzichts-teekening is aangegeven. Te diert einde richtten wij ons tot het bestuur der Doopsgezinde Kerk alhier, met het vezoek ons te willen berichten of het bereid zou zijn er toe mede te'werken om bovenomschreven verkeersbelemmering op te ruimen. Wij deelden voorts het kerkbe stuur mede, dat wij genegen waren uwen raad voor te stellen den vrijkomenden hoek grond tegen een billijken prijs over te ne men en den ombouw van den muur en het hek voor rekening der gemeente te doen geschieden. Genoemd kerkbestuur was gaarne bereid zijn medewerking tot een en ander te ver leenen en wenschte den vrijkomenden grond aan de gemeente over te dragen te gen den prijs van 10 per M\ Waar wij van oordeel zijn, dat aan het voortbestaan van bovenomschreven ver keersbelemmering een eind gemaakt dient te worden, hebben wij de eer uwen raad voor te stellen a. tot aankoop van 16 Mr. a 10 per M\ van het kerkbestuur over te gaan b. ons te machtigen tot het afbreken van bovenbedoelden muur en het ver plaatsen van 'het hek, waarvan de kosteh geschat worden op f 200. Bij dezen deelen wij U mede, dat de voorzieningen aan de perceelen Oranje straat no5. 2, 4 en 8, tot. het aanbrengen waarvan uw raad in zijn vergadering van 30 Januari jl. zijn goedkeuring verleende, bijna gereed zijn, zoodat thans tot verhu ring kan worden overgegaan. De commissie voor het woningbedrijf geeft in overweging genoemde perceelen, zijnde le. Oranjestraat no. 8 (nieuw no. 10) te verhuren aan P. Post, arbeider, wonende alhier, voor den prijs van 2.55 per week, zonder verbruik van duinwater 2e. Oranjestraat no. 4 (nieuw no. 6) te verhuren aan A. Goethart, agent van po litie, alhier, voor den prijs van 4 per week, zonder verbruik van duinwater 3e. Oranjestraat no. 2 (nieuw no. 4) te verhuren aan B. de Ridder, gemeente werkman alhier, voor den prijs van 4 per week, 'zonder verbruik van duinwater 4e. Oranjestraat ongenummerd (nieuw no. 2) te verhuren aan C. Rietmulder, ser geant-majoor bij de vesting-artillerie, al hier, voor een prijs van 180 -f- 7.50 per jaar voor gebruik van duinwater, zulks overeenkomstig de voorwaarden waarop deze perceelen door het rijk (departement van oorlog) aan de gemeente zijn terug gegeven. De door de commissie genoemde huren zijn in overeenstemming met de huren, welke in deze gemeente voor soortgelijke woningen worden geheven, zoodat het ons billijk voorkomt dat deze bedragen over eenkomstig haar advies worden vastge steld. Tevens stellen wij U voor de bovenge noemde 4 woningen thans in exploitatie te geven bij het woningbedrijf tegen een waarde van 7000, vermeerderd met de kosten van verbouwing, in totaal 2400, alzoo voor een bedrag van 9400. Teneinde den toegangsprijs voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum welke thans 0.10 per persoon bedraagt gedurende de uren door ons aangewezen en 0.25 per persoon op uren, dat het museum niet geopend is in overeen stemming te brengen met dien, welke in andere gemeenten wordt geheven, verzoekt de commissie voor de Oudheidkundige Ver zameling ons uwen raad voor te stellen dien prijs te verhoogen tot 0.25 per per kringetjes naar de zoldering. „Hoe geheel anders werken zij in het buiten land. Er zou geen dag voorbij zijn ge gaan of zoo'n misdaad was ontdekt." „Het zal niet lang meer duren of ze is ontdekt", zeide de heer Brown. „Ik voor mij geloof dat er reeds een bevel is uitgevaardigd tot de inhechtenisne ming van den vermoedelijken moorde naar en ik zou niet verrast zijn te hoo- ren dat op dit zelfde oogenblik de politie dit huis bespiedt.'' De heer Allan keek zijn gast ernstig aan en trok de wenkbrauwen op. „Dat is een zeer ernstige zaak, mijn heer Brown", zeide hij, hem steeds in het gelaat kijkend, „begrijp ik u goed „Ik zal mij nader verklaren", zoo onderbrak de heer Brown hem rustig. „Bij mijn thuiskomst gisteren op Fal con's Nest bevond ik dat het huis ge durende mijn afwezigheid geopend was, blijkbaar door een overheidsper soon, want er waren valsche sleutels gebruikt. Mijn kabinet was opengebro ken en eenige van mijn particuliere brieven en papieren zijn weggenomen. Enkele andere onderzoekingen zijn ook gemaakt, klaarblijkelijk met het zelfde doel." De heer Allan bleef steeds beleefd en •belangstellend toeluisteren, maar hij hac^ hét rooken gestaakt en zijn siga- (Ingez. Mededeeling.) soon en geen toegang meer te verleenen op uren, dat deze instelling niet geopend is. Zij wenscht echter het bedrag van 0.10 per persoon te handhaven tot het bezichti gen van de oudheidkundige verzameling des Zaterdagsmiddags, teneinde breedere groepen van personen daartoe in de gele genheid te kunnen tsellen. Eveneens stelt zij voor het 3e lid van artikel 2 van het reglement op de Oudheid kundige Verzameling in het Stedelijk Mu seum, luidende „Nimmer zullen meer dan 15 personen tegelijk worden toegelaten", in te trekken. Daar wij ons volkomen met de door ge noemde commissie voorgestelde wijzigin gen kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen dienovereenkomstig te willen besluiten en uw goedkeuring te hechten aan een overgelegd ontwerp-be- sluit tot wijziging van het bovenaange haalde reglement. 'r Ter voldoening aan «'rtikel 265c der Ge meentewet, hebben vrij" de eer U hierbij ter vaststelling aan te bieden het le sup pletoir kohier voor schoolgeldheffing nr. 11 betreffende de gemeentelijke Handels avondschool voor den cursus 1924/1925 ten bedrage van f 49.44. VLISSINGEN, 17 APRIL. Werkverschaffing. Dinsdag zijn de wethouder van finan ciën, de heer P. G. Laernoes en de voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer F. C. Wijsveld, naar Goes geweest om te trachten Vlissingsche werkloozen ge plaatst te krijgen bij de werken voor den aanleg der spoorweg op Zuid-Beveland. De pogingen zijn aanvankelijk met goe den uitslag bekroond geworden. De Mr. J. P. A. Stichting. Gisterenavond werd in de bovenzaal van het Militair Tehuis alhier een lichtbeelden- avond gehouden ten behoeve van de Mr. Jan Pieter Adolf Stichting, voor welke bij eenkomst een buitengewone belangstelling bestond, zoodat tegen het aanvangsuur de beide zalen reeds overvol waren bezet. Ds. A. de Voogd opende de samenkomst waarna de heer M. Germans uit Amersfoort aan de hand van fraaie lichtbeelden het doel der Stichting breedvoerig uiteenzette. Spr. herdacht in de eerste plaats den zoo vroeg ontslapen mr. J. P. A. Graaf bet brandde onopgemerkt tusschen zijn vingers. „Ik zie het verband nog niet", zeide hij vriendelijk. „Ik ben zeker een wei nig hardhoofdig. U spreekt over een aantal particuliere papieren, die uit uw schrijftafel zijn weggenomen, begrijp ik het goed, is het mogelijk, dat iets in die papieren de menschen tot de gedachte kan brengen, dat u de moordenaar is van den heer Geoffrey Kynaston De twee mannen keken elkaar vast in de oogen. Er was niets in de uitdrukking van het gelaat van den heer Allan te zien dan een weinig verrassing; <in dat van den heer Brown was een eigenaardig mengsel van al lerlei te bespeuren. „Zeer waarschijnlijk was heb rus tige antwoord. „Die brieven geven aanleiding om te denken, dat ik die misdaad bedreven heb." „Zij zijn van „Stil De heer Allan schrikte. Het woord was van de lippen van den heer Brown gekomen met een hartstocht, die zijn vroegere kalmte des te merk waardiger deed zijn. Er heerschte een doodsche stilte tusschen hen, wel ge durende een. minuut. Toen sprak de heer Brown, nadat hij in zijn vroege- ren toestand was teruggekeerd „Die brieven", zeide hij, „vertellen van Limburg Stirum, die tot verheffing van den maatschappelijken schipbreukeling in ons land zooveel gedaan heeft, en naar wien de stichting is genoemd. Vervolgens wees de heer Germans op het nut der stichting. Het is een doorgangs huis voor zwervers en verdoolden, afge- dwaalden en gevallenen, die daar huisves ting en onderhoud vinden, en tot landar beid verplicht worden. De vertoonde beel den gaven een fraaien kijk op de verschil lende gebouwen der stichting, en lieten zien wat noeste arbeid vermag, daar aan de stichting ongeveer 100 H.A. grond be hoort, welke in den loop van enkele jaren van woesten grond herschapen werd in vruchtbare landouwen. Spreker toonde met enkele voorbeelden aan den zegen op den arbeid der stichting, en drong er ten slotte op aan dat de aan wezigen dit werk zouden steunen, daar hiervoor zeer veel geld noodig is. Door de bezuiniging is de rijksbijdrage zeer ver minderd en dus moet in de behoeften op andere wijze voorzien worden. Tijdens de pauze werd voor dit doel een collecte gehouden, terwül ook gelegenheid bestond zich op te geven als lid of dona teur der stichting en we konden constatee- ren, dat hiervan een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze sprak ds. De Voogd, mede aan de hand van een serie lichtbeelden, over „Bunjan's Christenreize naar de Eeuwigheid", welke causerie eveneens met groote belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". pe zomerdienstregeling gaat in op 19 April. De booten vertrekken dan om 1.15 van hier en de aankomst te Folkestone en Londen is resp. om 7.20 en 9.40. Het ver trek uit Londen en Folkestone is resp. om 9.15 en 11.05 en de aankomst te Vlissingen cm 4.15. Van 5 Juni af zal in verband met de in voering van den zomertijd het vertrek en de aankomst alhier één uur later worden, nl. resp. om 2.15 en 5.15. „Door Oefening Vereenigd". Bovengenoemde vereeniging, welke on der leiding van haar directeur den heer J. F. J. Machgeels, morgenavond een zang uitvoering geeft in het Concertgebouw, zal o.m. uitvoeren Jac. Bonset op.34 „Hymne aan de Kunst" voor gemengd koor, so praan-solo en pianobegeleiding. Daar D.O.V. reeds meermalen werken van Bonset met succes heeft uitgevoerd, is het wel te verwachten dat met dit mees terwerk wederom eer zal ingelegd worden. Fraaie koorgedeelten, een zware, doch mooie solo en goede begeleiding geven een geheel dat den componist en naar wij ho pen ook D. O. V. bevrediging zal schenken. Tevens vermelden wij, dat de vereeni ging, welke thans is aangesloten bij den Zeeuwschen Zangesbond „Zang Veredelt", dit jaar op 17 Juni zal deelnemen aan het concours door dezen bond uitgeschreven? hetwelk gehouden wordt te Goes. Als ver plicht nummer zal dan worden uitgevoerd „Twee Hemelen" van J. G. van Herwaar den, en als vrij nummer „Sneeuwklokjes" van P. Martin Zijderlaan. Een kerkconcert. In de Luthersche kerk alhier wordt Woensdag een concert gegeven, waaraan medewerking zullen verleenen de heer S. Landsman,'orgel, mevr. Bor-Rovers en de heer Dudok van Heel, zang, terwijl verder het Middelburgsch) kerkkoor zich dien -avond zal laten hooren. de geschiedenis van een zekere episode in het leven van den heer Geoffrey Kynaston. Niemand is er vermeld, naar niemand wordt er verwezen, maar het feit. dat ze in mijn bezit zijn gevonden maken ze krachtig als bewijs tegen mij...." De heer Allan knikte. „I'k weet niet, waarom ter wereld1 u bij mij om raad komt", merkte hij op. „Ik ben toch geen advocaat." „Ik weet het ook niet recht. Maar ik ben gekomen en daar ik nu hier ben, geef mij uw raad." „In één woord dan vlucht", zeide de heer Allan kortaf. „Dus dat is uw raad „Ik zie niets anders. Ik vraag niet of u schuldig of onschuldig is en ik vraag mij zelf af of ik goed doe met u een raad te geven, die er op berekend is de plannen van de justitie te verijdelen. Ik beschouw eenvoudig de feiten en zeg u wat ik zou doen als ik in uw hachelijken toestand verkeerde. „Dank u, mijnheer Allan, voor uw raadgeving", antwoordde de heer Brown rustig. „Er is evenwel nog een kleine samenloop van omstandigheden, dien ik u wensch mee te deelen." „Goed, maar, mag ik u verzoeken kort te zijn", merkte de heer Allan op, op zijn horloge kijkend. „ïk ga van avond1 bij den premier dineeren en het Directe belastingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1925 opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Veere zijn de gemeenten Koudekerke, Oost- en West-Souburg en Ritthem afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnzen te Middelburg, buiten gemeenten, en zijn bij dat kantoor gevoegd ae gemeenten Serooskerke, St. Laurens, Veere en Vrouwenpolder is de gemeente Koudekerke gevoegd bij het ontvangkan toor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg en de gemeen ten Oost- en West-Souburg en Ritthem bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Vlissingen. Verder is met ingang van 1 Mei 1925 bevorderd tot adjunct-controleur der grondbelasting ter controle Middelburg H. Sniekers, surnumerair bij dien tak van dienst ter directie Amsterdam. Het monument van J. H. van Dale. Zooals onze lezers zich zullen herinne ren werd. verleden jaar September te Sluis een monument opgericht voor den taalkun dige J. H. van Dale. Ter herinnering aan de. oprichting en de onthulling van dit monument heeft de uit voerder er van. de heer P. Puijpe, beeld houwer te Apeldoorn, een oorkonde ver vaardigd, waarvan de tekst is opgesteld, door den heer mr. P. Dieleman te Middel burg, eere-voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamsche studentenvereeniging. De oor konde, die zeer groot is, is door den heer wordt tijd, dat ik mij ga kleeden." ,4k zal u niet veel langer ophouden", zeide de heer Brown. „De verwikke ling, die er voor mij bestaat, zal u ter r-auwernood belangstelling inboeze men, maar het is er eene, die met het gevoel te maken heeft. Als ik van En geland wegvlucht vannacht, zou ik de vrouw, die ik liefheb, achter moeten laten." „Waarom, voor den duivel neemt u haar niet mee vroeg de heer Allan, zijn schouders ophalend. „Zij zal wel meegaan, als u haar dat vraagt. Vrou wen houden van een beetje geheim zinnigheid." „De vrouw, die ik liefheb, schijnt tot 'een andere klasse te behooren dan die, van wie u uw ondervinding opdeed", antwoordde mijnheer Brown rustig. „Ik iben niet met haar getrouwd". De hèer Allan haalde licht zijn schouders op. „Wel, als zij een preutsche is en niet •mee wil gaan, en u heeft geen moed genoeg om met haar weg te loopen, dan weet ik niet, wat ik u raden moet", antwoordde hij. De heer Brown keek den ander vast in de oogen. De heer Allan ontmoette zijn blik met open oog. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1