WOENSDAG 8 APRIL, Eerste ilad gemeentebestuur binnenland 0g» 1^10 i3»3 63e «Saargang i VL1SSINGSCHE COURANT git nummer bestaat uit 2 bladen DRANKWET. Btirg. en Weth. van Vlissingen, gelet op Art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van lacomina Johanna de Munck, weduwe van Quirimis Abraham Harder, te Vlissingen, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein in perceel St. Jacob- straat No. 24, alhier dat vanaf heden gedurende veertien da- een tegen het verleenen van de gevraagde vergunning schriftelijke bezwaren knnnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 7 April 1925. Burg. en Weth. voornoemd, 'VAN WOELDEREN De Secretaris, F. BISSCHOP HINDERWET. Burg. en en Weth. van Vlissingen, gelet op Art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 5 April 1C25 aan de N.V. „Acetylena", gevestigd te Rotterdam op de daarbij gestelde voor- waarden vergunning is verleend tot 'het oprichten van een benzine-installatie met ondergrondsch reservoir en bovengrond- sche aftapinrichting in en op de perceelen kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie C nos. 1260 en 1070, plaatselijk ge merkt Prins Hendrikweg No. 16. Vlissingen, 8 April 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP Wijziging pensioenwetten. Het comité van actie der samenwer kende Bonden van oud-militairen van Isnd-, zeemacht en koloniën heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij zegt, met leedwezen te heb ben kennis genomen van de ingediende wtontwerpen tot wijziging der pen sioenwetten voor het reserve-personeel, aangezien deze ontwerpen belangrijke verslechteringen, inhouden, waarbij aan de betrokken, thans aanwezige reser visten, verschillende rechten worden ontnomen. in een uitvoerige memorie van toe lichting worden de verschillende be zwaren tegen de ontwerpen uiteengezet, met verzoek, hieraan te willen tegemoet komen. Wijziging der Loterijwet. Blijkens 'de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de wijziging cler Loterijwet 1905 vallen buitenlandsche premieleeningen, indien zij geheel of gedeeltelijk hier te lande worden uitgegeven, ook onder de be palingen vari deze wet. Hierbij dient duidelijkheidshalve aangeteekend Volgens dit ontwerp worden premie leeningen door anderen dan publiek rechtelijke lichamen uitgegeven, aan gemerkt als loterijen in den zin der wet zij zijn derhalve verboden. In- tusschen kan voor premieleeningen, uit te geven door rechtspersonen ver gunning worden verleend door de Kroon. Ingevolge art. 2 sub. 2 der be staande wet, ten aanzien waarvan, voor zoover dit punt betreft, geen wij ziging bij dit ontwerp wordt voorge steld, zal echter door de Kroon geen toestemming voor de uitgifte van premieleeningen, uitgegeven door rechtpersonen in bet buitenland kun nen worden -verleend. Voor in het bui tenland uitgegeven en hier te lande ge heel of gedeeltelijk geplaatste premie leeningen uitgaande van een publiek rechtelijk lichaam 'blijft, mits die lee- njngen beantwoorden aan hetgeen bij dit ontwerp is voorgeschreven, de be staande toestand gehandhaafd. De Kamerverkiezingen. In een vergadering van het groeps- somité, omvattende de clubs St Mi- diael in de provincies Noord-Holland si Zeeland, is met algemeene stemmen Insloten, het politieke advies niet fe vólgen, doch voor deze geheele groep net één St. Michael-candidaat uit te ko- •neit, en wel met den heer Bon, journa- llst in den Haag. Het millioen voor de Olympiade. Over het ingediende wetsontwerp in- ®ke het regeerin-gssubsidie van één 'oen guldens (maximum) voor de ri«iw te Amsterdam té houden Olym- vni c sPe'en Wordt door de anti-re- juhonnairen niet gelijkelijk gedacht. leidende kringen staat men er „jpt a!wijzend tegenover. Dat echter ?."e nnti-revolutionnairen van ke„.. t standpunt deelen, moge blij- Amsr aee" scllriiven van dr. Diemer te "itleend"1' waaraan volgende is '1'er een internationale aan- hie ?e!™. De naties ais geheel zijn I betrokken. De sport is gemeen- Wd geworden. Nogmaals waarom zijn de antï-rev. deze Olympiade niet gezind En waar om maken andere anti-rev. bezwaar tegen het millioen Als het zonder re- geeringssteun niet gaat, zou bij weige ring immers alles in het water vallen. Zeker het is hier financieel niet roos kleurig. Het algemeen belang is er echter in opvallende mate bij betrok ken. Ook de Fransche regeering, schoon men er geldelijk nog vrij wat minder aan toe was dan ons land, heeft ver leden jaar schitterend geholpen. Verder verlieze men niet uit het oog, (dat de steun over meer jaren gaat en de massa vreemdelingen, die ons land dan komen bezichtigen, netto mis schien wel ver over het millioen in Hol land brengen. In dit opzicht staan vele naties nu juist niet zqo karig aange schreven. En schoon het weliswaar van onze volksvertegenwoordigers afhangt, toch zou het in de wereld een zonderlingen indruk maken, indien de regeeringsbe- lofte een wassen neus bleek te zijn. Summa summarum mogen onzes in ziens, besluit de schrijver zwartgal ligheid daargelaten de anti-rev. niet tegen de Olympiade en eventueele steunverleening als zoodanig zijn. De radiotelegrafie in Nederland. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de commissie tot onderzoek van denTech- nischen Dienst bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefo nie in een dezer dagen uitgebracht tweede rapport betreffende de werk wijze van het radio-telegrafische sta tion Kootwijk en de exploitatie der ra diotelegrafie in Nederland, aan den mi nister van faterstaat geadviseerd deze explotatie niet meer van Staatswege te doen geschieden, maar in handen te geven van een particuliere maatschap pij- Het ,,-Hbid." teekent hierbij het vol gende aan Dit rapport is tot nog toe niet ge publiceerd. Waarom niet Wij hooren verluiden, dat in dit tweede rapport onomwonden de waar heid gezegd wordt inzake het beleid van verschillende -personen. Kan het zijn. dat deze onbevangen critiek den minister van waterstaat van publicatie weerhoudt Wij kunnen niet inzien, dat dat een reden zou mogen zijn dit rapport, dat definitief is vastgesteld, niet openbaar te maken en meenen, dat ook -dit verslag zoodra en zoo volledig mogelijk behoort te worden 'bekend ge maakt. De vakbeweging en het dnurte- vraagstuk. Verschenen is het Rapport van het -R. K. Werkliedenverbond, het Christ. Nat. Vakverbond en het Alg. Ned. Vak verbond, nopens het stijgen der prijzen Van de eerst-noodige levensbehoeften in den winter van 1924-1925, bene vens voorstellen tot beteugeling van onredelijke prijsbepaling. De Vakcentrales, die van oordeel zijn dat, naast overheidsmaatregelen, ook de vakorganisaties zeiven geen middel, waarvan redelijkerwijze kan worden verwacht dat de gevolgen der duurte meer dragelijk zullen worden voor de leden, onbeproefd ipogen laten, beve len-, naar „de Stand." meldt, de vol gende maatregelen aan lo. Door de vakorganisaties wordt onder verwijzing naar dit rapport ■overal waar dit mogelijk is, krachtige actie gevoerd, hetzij'voor loonsverhoo- ging, hetzij voor handhaving van de tegenwoordige loonregeling. 2o.. Door de vakvereen-igingen resp. de besturenbonden of de plaatse lijke instanties wordt zoo krachtda dig mogelijk gestreefd, zoo noodig met behulp der plaatselijke o-verheid, naar grootere centralisatie bij de melkbe- zarging om daardoor de distributie- kosten en bijgevolg de melkprijzen te drukken. 3o. Door de vakvereenigingen of plaatselijke instanties wordt de tot standkoming der coöperaties, ten doel hebbende de distributie der eerst-noo dige levensbehoeften, krachtig bevor derd. 4o. Door de vakvereenigingen of -plaatselijke instanties worden, waar de -oprichting van coöperaties niet .moge lijk is, voor de aanschaffing van win tervoorraad, b.v. van steenkolen en aardappelen of andere verbruiksartike- -ten, speciale comité'e gevormd. 5. Door de centrale instanties wordt de tusschenkomst der gemeentebesturen -ingeroepen tot het treffen vjtn maat regelen om eventueel ongemotiveerde prijsstijging tegen te gaan, indien aan wijsbare gevallen van misbruik bij de prijsbepaling kunnen worden geconsta teerd of indien anderszins door be moeiing -der gemeentelijke overheid prijsdaling kan worden bevorderd. 6o. Door de regeering worden in verband met de duurte maatregelen ge troffen lot verlaging der vrachtprijzen bij het vervoer per spoor, bv. door in voering van goedkoopere speciale ta rieven voor steenkolen, aardappelen, groenten -enz. 7o. Door de regeering worden ver der die maatregelen toegepast in overleg met belanghebbenden welke tengevolge kunnen hebben, dat het prijsniveau van verschillende artikelen in overeenstemming is met de financi- eele draagkracht der arbeidende be volking. Centraal Genootschap Sedert December IJ. zijn van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vaccantiekolonies de vol gende afdeelingen opgericht Alphen aan den Rijn, Vlaardingen, Schiebroe-k, Oostzaan, Stiens, Westwoud, Jisp, Cla nerburg Nijmegen, Schoorl, Haren, Dedemsvaart, -Bodegraven, Bathmen en Roden. In niet minder dan 86 gemeenten wordt aan die voorbereiding van de op richting van een afdeeling gewerkt. Het Centraal Genootschap telt op het oogenblik 297 afdeelingen. Stads= en Provincienieuws VLISSINGEN, 8 APRIL. Graait Hotel Britannia. De feestelijke opening van het Grand -Hotel Britannia, welke aanvankelijk was bepaald op Vrijdag a.s., is nader vastgesteld op Zaterdag a.s. Het losscheuren van de „Soerakarta". Van dit buitengewone experiment, dat gisteren te Hoek van Holland plaats had en waarvan wij toen reeds onder „Laatste Berichten" melding maakten, zijn in onze tijdingzaa! een x'iertai interessante foto's opgenomen. Zuid-Afrikaansclte avond. Het was eeii vrij talrijk publiek dat gisterenavond de groofe zaal van „de Oude Vriendschap" vulde, waar prof. Smith uit Stellenbosch optrad voor de afd. Vlissingen van het Alg. Nederl. Verbond. Nadat door mevr. A. Bor Rovers op de haar zoo eigen pakkende manier vol gevoel o.a. het Unielied van Zuid-Afrika was voorgedragen onder begeleiding van den heer S. Landsman, heette de voorzitter der afdeeling, de heer C. A. van Woelderen, den spreker welkom, dankte hem voor zijn komst en wees op de banden, die Zuid-Afrika verbond en nog altijd verbinden met dat voor velen onbekende land en leid de den spreker met deze woorden in bij zijn auditorium. De heer Smith gaf in zijn inleiding de verschillende gevoelens weer, die hem bij een bezoek aan Engeland, Frankrijk, Duitschland en Nederland troffen. Hier voelt hij zich dadelijk thuis, hier voelt hij den stam aan, waar van de Hollandsch-Afrikaansche be volking een loot is. Ais hij hier ooren en oogen den kost geeft.treffen hem wel de groote verschillen, maar ook bij die verscheidenheid o.a. in provincietalen, maar ook weer de groote overeenkomst. Hij wijst er op, dat dit niet zoo vreemd is, daar de kern der Hollandsche Afri kaners 800.000 op een bevolking van 1 ]/2 millioen oer^Hollandsch is van afkomst. Want het groote Zuid- Afrika van de eene hoofdstad. Pre toria, tot de andere, Kaapstad is een afstand als van Amsterdam naar Rome is dun bevolkt door de gesteldheid van den bodem en dergelijke omstanr digheden. En van die bevolking geeft spreker den oorsprong, die terug te voeren is tot ongeveer 270 jaar gele den, en gaat dien in den breede na. Hij vindt deze in de vestiging van een ver- vei schi-ngspost in 1652 aan de Kaap voor de schepen, die met tal van dooden en zware zieken daar aankomen na de langdurige zeereis op den tocht naar Indië. Ais voorbeeld haalt hij o.a. aa-n, dat een schip, dat aankwam in Mei 1652 aan boord had 130 dooden en een groot aantal zieken. Hoewel in den loop van de volgende jaren de men- schen dus dienaren waren der com pagnie, kan men vanaf 1657 een tweede categorie aantreffen, nl. de vrijburgers, dat waren personen, die van de com pagnie vergunning kregen zich. daar te vestigen, waarvan als voorwaarden gesteld werd, dat degenen, die zich daar vestigden, waren getrouwd en goed van karakter. De spr. ging met jaartallen de emigratie na van tusschen 1688 en 1690, het tijdperk der groote emigratie tot in de 18e eeuw en vond dat in dien tijd de bloedmenging was 53 Nederlanders, 28 Duitschers, 15 S Franschen (Hugenoten) en 4 an dere nationaliteiten. Het gaat in dien tijd natuurlijk nog niet om groote getal len, want terwijl uit Noord- en Zuid- Holland uit elk 15 gezinnen komen, zijn er uit Zeeland 8 en uit Utrecht 7. Maar dit is dan ook de kern, waaruit het Afrikanerdom is ontstaan. Geleide lijk gaat spr. over tot de taal en wijst op tal van eigenaardigheden daarin, die b.v. bij de namen van landbouw- woorden onvermijdelijk wijzen op Zeeuwsche afkomst. Het moet niemand afschrikken, die taal te hooren, want ze is wel te verstaan voor onze provin- cie-genooten vooral, spr. vleit zich ten minste, dat men hem zal kunnen ver staan, al spreekt hij ook het Afri- kaansch, zooals het daar ginds gespro ken wordt. En -nu gaat spreker den strijd na, die gevoerd moest worden en nog gevoerd wordt tegen het Engelsch, welke strijd reeds dagteekent uit het begin van de 19e eeuw, toen in de Kaap uit Engeland Schotsche predikanten werden ingevoerd, weer afstammelin gen die echter even goed Afrikaansch spreken als de Afrikaners zelf. Eenige jaartallen illustreeren den strijd, ge voerd om den aard der taal. Was het oorspronkelijk. Engelsch en Neder landsch, die op gelijken rang stonden, dit is langzamerhand gewijzigd, zoodat nu het Afrikaansch gelijk gesteld is met het Engelsch. Want Nederlandsch met zijn vervoeging en verbuiging is te moeilijk voor het volk, dat een eenvou dige taal wil. Dat neemt niet weg, dat een werkelijk ontwikkeld man tegen woordig zich ook Nederlandsch moet eigen maken. Spr. gaat de oorzaken van dit feit na en komt ten slotte tot de letterkunde van dit nieuwe land, die wel klein is, maar toch reeds zoo bekend om haar goede kwaliteiten, dat er ver schillende schrijvers reeds in het En gelsch vertaald zijn. Van die letter kunde, waarvan prof. Smith vertegen woordigers als Jan Cellier, Leipold, du Toit, Langenhoven en Pinaar noemt, worden enkele gedichten voorgelezen, die bewijzen, hoe natuurlijk ze is. Spr. geeft als de beteekenis van de Zuid-Afrikaansche letterkunde aan, dat ze het volk heeft leeren lezen, het heeft opgevoed en zijn ziel gered heeft voor het Dietschdom. Spr. eindigt met de meedeeling, dat het dwaasheid zou zijn te denken, dat men daar ginds het Ne derlandsch opzij zet, omdat men ais jong volk onafhankelijk daarvan wil zijn, want het is een absolute vereischte voor hoogere studeerenden, dat ze Ne derlandsch kennen. Als regel is daar te stellen schrijf Afrikaansch en lees Afrikaansch en Nederlandsch. Met een woord van dank voor de aandacht, waarmee hij is aangehoord, waarin spr. een nauwen band meent te voelen tusschen Zeeland en Zuid-Afrika, ein digt spr. zijn voordracht. De voorzitter was de tolk der aan wezigen, toen hij prof. Smith dankte voor wat hij heden avond gegeven had. Hij stelde vast, dat de aanwezigen spr. wel goed zullen hebben kunnen vol gen, daar zijn taal ons nader staat dan b.v. 't Limburgsch. Hij besprak het feit. dat de menschen, die in den tijd der emigratie naar Zuid-Afrika waren ge gaan, toen het land hier welvarend was, niet de minsten waren ze wisten wat ze wilden en daarin ligt voor een groot deel hun slagen. Hij stelde vast, dat het in Afrika goed gaat, dat Zuid-Afrika op den goeden weg is en sorak den wenseh uit, dat het prof. Smith, die door zijn lezingen veel doet voor het stambe- wustzijn, goed moge gaan en wenschte hem op zijn verderen tocht veel succes toe. Alhambra-theater. Voor de Paaschdagen heeft het Al hambra-theater een biizonder pro gramma. Er zal dan en trio van de Ned. Opera optreden, nl. Else Dankmeijer, solo-ballet-danseres Tonny Belmont, eerste sopraan en Henri Angenent, ba riton, met begeleiding van een orkest, onder leiding van mev. Brand-Bekker. De solo-danseres Else Dankmeijer is Nederland's meest begaafde balletdan seres,en vooral bekend uit hare pracht volle en oorspronkelijke vertolkingen, vootal van de Faust-balletmuziek, dan zweefde ze met haar leerlingen, als waren het „lybellen", over de spiege lende dansvlakte. Als hoofdnummer voor de bioscoop wordt vertoond de „Koningin van She- ba". Over deze film hebben wij verschil lende recensies gelezen, waarvan wij er een zullen aanhalen, nl. van het „Haarlemsch Dagblad". Dit blad schrijft Deze film toch is een juweeltje wat aangaat spel, regie en aankleeding. Daarbij komt nog de Oostersche pracht en praal en schilde- achtige tafereelen. Het is duidelijk dat kosten noch moeite zijn gespaard wan neer men weet dat voor dit kunstwerk speciaal een stadion is gebouwd, waarin wagenrennen gehouden wor den, waarbij 5000 toeschouwers 10.000 •figuranten, 500 paarden en kameelen medewerkten. Wat het spel betreft, noemen we dat van de Koningin van Sheba en den wijzen koning Solomo, dat boven dat van de anderen uitsteekt. Ons Genoegen. Het concert van de harmonie „Ons Genoegen" in het Concertgebouw heeft niet, zooals wij gisteren abusievelijk schreven Zondag a.s. plaats, doch a.s. Zaterdag, zooals ook in de agenda der publieke vermakelijkheden is vermeld. De Kleine Stem. Het kinderkoor „de Kleine Stem", afdeeling van den Bond van Kinder zangkoren in Nederland, geeft a.s. Zon dag een openbare uitvoering in het Concertgebouw. Op het programma komt o.a. voor de gecostumeerde ope rette „Lentebloemen'' van Catharina van Rennes. De heer F. L. Hensel, bureel-ambte naar le klasse op het bureau van den technischen dienst der telegrafie alhier, wordt met ingang van 20 dezer over geplaatst naar 'het 'bureau van den hoofdingenieur der telegrafie te 's-Gr.a- ven'hage. De kantoorbediende 2e klasse J. C. Cornelisse wordt met ingang van 1 Mei verplaatst van Vlissingen naar lerseke en de kantoorbediende 2e klasse J. N. de Lege mef ingang van denzelfden datum van Goes naar Vlissingen. Legaten. Door wijlen mevrouw TakVan Vollenhove, vroeger woonachtig op de buitenplaats „Vrederust" te Se- rooskerke, zijn gelegateerd,, vrij van successierecht 25000 aan de kerkvoogdij voor een nieuw kerk orgel in de Ned. Herv. Kerk. Aan het bestuur der bewaarschool 5000. Aan het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" 10000. Voor een lijk wagen met toebehooren 'f 10.000 en 5000 voor de algemeene armen. Te zamen 55000. De toren te Westkapelle. De herstellingen aan den 15en eeuw- schen toren te Westkapelle zijn thans zoover gevorderd, dat de beide steun- beeren aan de N.W.-zijde zijn voltooid. 'De restauratie van deze steunbeeren is geheel overeenkomstig de regelen der kunst gesrhied, met oude Zeeuw sche „reuzenmoppen" en bijpassende bergsteen maas- en lijstwerk zijn weer aangebracht of zoo noodig ver nieuwd. Het N.W. gedeelte van den to ren prijkt nu weer in zijn ouden luister. Een groote verbetering valt dus te boeken, en toch, al werden tienduizen den guldens aan verdere restauratie uitgegeven, de oude St. Willebrordus- toren zou toch een mismaakte reus blijven, omdat men er wel nimmer toe zal 'besluiten de in 1907 aangebrachte „peperbus" voor het electrisch „blik semlicht (het gevaarte dient sedert 1908 ais vuurtoren) te verwijderen. Door de plaatsing van dit zéér sto rend ijzeren verlengstuk op den toren (vóór 1907 was er slechts een beschei den, weinig hinderende verhooging) werd in de 20e eeuw een grooter van dalisme bedreven dan de 19e eeuw had vermogen te doen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en ac cijnzen te Domburg H. J. Fokma, sur- nummerair der grondbelasting ter di rectie Amsterdam. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Godsdienstoefening op Goeden Vrijdag Wij vestigen er de aandacht op dat de godsdienstoefening in de Groote Kerk op Goeden Vrijdag, des avonds niet om 7 uur maar om half acht zal aanvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht ds. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Haarlem. Ger. Kerken. Beroepen te Seroos- kerke (W.) ds. A. B. W. M. Kok te Wommeis. Bedankt voor het beroep naar Wer kendam door ds. P. van Dijk te Zaam- sl&g. Einddiploma's Nijverheidsschool. Gisterenavond had in een der lokalen der Nijverheidsschool de uitreiking plaats der door de leerlingen der 5de klasse behaalde einddiploma's. De voorzitter der commissie voor het N.O., de heer Landsman, hield een toespraak! waarin hij er op wees, dat de leerlin gen een hoogtepunt bereikt hadden, waarop zij en de directeur en leeraren trotsch konden zijn. Een groote zelf voldoening was het voor hen om hun ijver en volharding bekroond te zien. Hij waarschuwde hen echter voor zelf voldaanheid het was nog slechts de grondslag voor den eventueelen schoo- nen opbouw van hun leven. Dat leven 'kan vaak hard zijn en alleen een taaie volharding, vooral in een tijd van alge meene malaise als tegenwoordig, kan hen tot het gewenschte doel voeren. Na hen van harte geluk gewenscht te hebben met den bijzonder goeden uitslag alle leerlingen waren ditmaal geslaagd en na nog een woord van dank aan directeur en leeraren voor hun uitstekend onderwijs, reikte hij de diploma's en behaalde prijzen uit. Deze laatste bestonden uit boekwerken, toe passelijk op het vak, dat de leerlingen beoefenden. De namen der geslaagden zijn C. W. Weimar (met lof), P. D. v. d. Woesteijne (met lof), P. A. v. d. Staal (met lof), A. J. Gooijen (met lof), J. Suurmond (met lof) en C. j. Scheijbe- ler (met lof). Verder P. H. Blaas, L. van Belzen. D. van Belzen, J. J. F. Cor-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1