vard" ma ggeM Ifclteheim van Bernard Brawn •63e ZATERDAG 4 APRIL Eerster Blad 10 D i el. straat 17 Redelijk museum. FEUILLETON MIS5BLANCHE Beursbeschouwingen BINNENLAND .pio SO- LISS1NGSCHE CO U RA INT I nummer bestaat uit 2 bladen ur iet S3 ie voorkeur Nederland deze even der zijn dan gebruik van i kelen zegt ze nijverheid rkeloosheid een Neder- nstens ever urder dan aarom Uw ui. vrir aanleiding van de schilderij, Stellende Cornelis Lampsens, deel Ik hierbij het volgende mede I ran vader, eveneens Cornells Lamp- ©heeten, ook we! Lampsens of Tmsen werd geboren te Oostende in jL) overleed te Vlissingen 24 Nov. ÏÏV Hii was in 1560 schepen, in 1577 Semeester te Oostende, dan in 1597 J te Vlissingen. Omstreeks 1584 Mijnt hij met honderden Vlamingen, T.fgens c„„ het verva! van den handel in jj'Zuidelijke Nederlanden, gepaard tjt geloofsvervolging (na den val van Ltwerpen) zich in 2jeeland gevestigd Ie hebben. Hij was in 1578 te Oostende Liuvvcl met Maria Meunicx (1538 liló), dochter van den schepen en l,fr|;emefister dier stad. 1 Hun zoon jan, koopman en bewind- Lbber der Noordsche Compagnie, is Iveneens te Oostende geboren doch te Bjssitigen der» 24en Februari 1619 tvèrleden hij huwde 2 Juni 1594 al- |ier met Janneke Velters (geb. te Postende, begraven te Vlissingen 26 Mei 1648). Hun zoon Lieven huwde in )6 met de dochter van den schatrij- itn koopman Jan Lambrechtsen Coó- [en. Meer naam maakten zijn 'broeders [yiiaan en Cornelis, die het kantoor L een der aanzienlijkste der wereld laakten en zooveel rijkdommen ver- Iwierven, dat deze en hun geluk Ipreekwoordelijk werden: Het volk Izeivan een verkwister „al had hij het eid van Lampsens, dan zou hij het er [doorbrengen". Velen onzer voornaam st zeehelden zijn op hun twaalf voor Idea oorlog bestemde, altijd voortref- lletijk uitgeruste' schepen gevórmd en ■Dc'Riiyter begon in 1617 op hun werf 1* touwslagersjongen voor 6 stuivers lin de week, het nog te Middelburg tiairwezige wiel te draaien. I Twee hunner schepen, „Samson", kapitein jan Gideons en „Vlissingen", l'.apitein Abraham Krynssen, dreven in 02 de gevreesde Duinkerker kapers teer uit zee, dat de assurantiën luit Zeeland naar de bocht van Frank- Jujk van 8 of 10 tot op 3 daa'den. ■idriaan vestigde zich in Middelburg ■korte Delft, het huis Bourgogne), ■Cornell's, te Vlissingen geboren 17 ■Sept. 1610, huwde in Februari 1628 petTanneken Geleijnse Boers, gezegt [Schot (geb. te Vlissingen, aldaar over lieden 31 Oct. 1661), dochter van Ge- Teijn Boers Bouwenszoon en Mavken Idriaensdochter Cau. I Behalve door het omvangrijke han- plshntoor, welks draden letterlijk lei aardbol omspanden, namen vele Ifiatsam'bten zijn tijd in beslag. In |®l was hij Raad. schepen 1636-1638, ■1848-1649 en in 1650-1652 burgemees- |i« te Vlissingen en als zoodanig af gevaardigd naar de Staten-Gcneraal. aanzienlijke huis op den Nieu- Iwidijk (Nederl. Loodswezen nu) liet bouwen en bewoonde hij sinds In 1633, toen hij bewindhebber J» W. I. C. was geworden, liet hij het Jjiilen Lammerenburg (nu een hofste- opnieuw aanleggen, waarvan de IWiilderde afbeelding te Middelburg wordt bewaard. In West-lndië koloniseerden de on- do°r E. PHILLIPS OPPENHEIM, 18) - 2oo had. zij zichzelve gedwongen |Mr verdriet zoo goed als het kon te ["verwinnen niet door zichzelve in I pwinrjing te brengen of weg te gaan I mar een andere streek, maar door zich, I et wetenschap en kunst bezig te hou- I waardoor zij we! droevig bieef, I aar verkwikt en versterkt werd naar I 1,1 geest haar ontwikkeling nam toe f"haar nieuwe kracht en nieuwe Ibew001 'd" ZU werd meer dan ooit Isie 2 rd' maar er waren menschen Iwpin !astie noemden zelfs een «aar en anderen, die I ,r moeilijk vonden om mee om te ,De beroemde kunstenaar, die IBm„ .Plaats van mijnheer Allan Itfii had ingenomen, was niet n witi dezen. ben zoo blij dat u vandaag hier ler'iil LTW Thurweil", zcide hij, haar Iblik i?ei"an^.sch°ende hand een oogen- laaar z'ine nemend. „il< heb overal I aaIb gezocht." «ii"rrnljS teei 'ief van U"| antwoordde I 'I ghmlachend. Izei ikCu1^?ar nief aüeen voor mij zelf MlantrJoi J weet' dat 11 er van houdt 1le» en ndc personen te ontmoe- I voor." 's vandaag gelegenheid lcarfyb^1.fft En wie is het, mijnheer I Hoe goed van u om aan 'mij dernemende broeders het eiland St. Martin, hetwelk door De Ruyter met bewoners van St. Eustatius tot stand werd gebracht. Omstreeks 1654 vatten de gebroe ders het voornemen op het eiland Tabago in West-lndië, reeds vroeger Nieuw-Waicheren geheeten „opnieuw" van inwoners te voorzien en te koloni- seeren. Een dertigtal jaren eerder nl. waren er reeds een 200 Vlissingers naar toe gegaan, om dit door de Caraïben veriaten eiland te bevolken. Voordat dezen zich echter voldoende hadden kunnen versterken, werden de kolonisten door de inboorlingen der naburige eilanden, gesteund door de Spanjaarden, aangevallen en vernie tigd. Sinds dien lag het eiland ont volkt en onbeheerd. Zooals alles wat de Heeren Lampsens aanpakten, lukte- ook dit schitterend op eigen kosten en met eigen schepen brachten zij de nieuwe ondernemende kolonisten over, lieten versterkingen aanleggen, voor zagen deze van het noodige -geschut. Bij besluit van 5 Mei 1655 werd hun door de W. i. C. octrooi verleend, onder souvereiniteit der Staten-Gene- raal. -Hubert van Beveren werd het zelfde jaar als gouverneur aangesteld door de Heeren Lampsens, onder sanc tie van de Staten-Generaal. Drie versterkingen werden aange legd. de voornaamste heette Lamp- sensbergen, boven de Lampsensbaai, waarna men begon Lampsensstad aan te leggen de vesting had 4 bastions, rijkerijk voorzien van zware kanon nen, zoo ook de beide andere forten. Men bouwde ook nog een ander stadje en wel Nieuw Vlissingen. in 1665 had het eiland reeds 1200 inwo ners, die tabak, gember, katoen en suikerriet kweekten, terwijl zes suiker molens volop werk hadden. Al deze produkten werden verscheept naar de pakhuizen te Vlissingen. Evenals de meeste onzer magistra ten in dien tijd was ook Corne'is Lampsins ijdel en zoo wist hij voor veel geld en goede woorden in Augus tus 1662 door bemiddeling van den ambassadeur Justus de Huyoert van Lodewijk XIV de ridderorde van St. Michel te krijgen tevens werd hem de titel verleend van Baron van Ta bago, bovendien kregen zijn afstam melingen dat zelfde recht. DÏ zilveren doos met diploma en ridderkruizen wordt nog bij de verwanten bewaard. Cornelis Lampsins bezat uitgestrek te grondbezittingen in Staats-Vlaan- deren, daardoor kwam het zeker, dat Cornelis in 1656 aan de kerk van het in den W'illemspolder gestichte dorp Schoondijke een fraai geschilderd glasraam schonk, waarop zijn wapen zijnde in sinopel een Agnus Dei van zilver, met de zinspreuk Fiat voluntus Dei. Den 2en September 1664 wérd Cor nelis Lampsens begraven. H. G. VAN GROL. Conservator. Vlissingen, 4 April 1925. Iedereen moet erkennen, dat de eenig juiste keuze van den sigarettenrooker ligt in de woorden Geef Mtf maar (Ingez. Atededeeling.) te denken „Ge herinnert u, dat ge mij verteld hebt hoezeer u het werk van Maddison bewondert „Ja, zeker I' Maar hij is toch niet hier riep zij uit. „Hij toch niet Mijnheer Cartyon glimlachte over haar plotselinge opgewondenheid. De ze Vrouw had vuur in het bloed, zij was te Veel kunstenares oni het te missen. „Hij is nog niet hier, maar hij zal komen. Ik kon het zelf eerst niet ge- looven, want hij is een, volmaakt klui zenaar. Maar ik heb mevrouw Mel- toun er juist naar gevraagd en er is geen twijfel aan. Het schijnt, dat zij hem in een eenzaam oord in Spanje ontmoet hebben, hij redde het leven van mevrouw Meltoun's eenig kind een kleinen jongen. Het is een roman tische geschiedenis. Hij bejoofdc bij hen te komen en hen op te zoeken als hij in Engeland, was teruggekeerd en hij wordt vandaag hier verwacht". ,,fk zal hêei blij zijn, hem te mogen zien", zeide zij in gedachten. „Den laafsten tijd heb ik veel van hem ge lezen. Het is vreemd, maar de toon van zijn schrijven schijnt mij altijd te her inneren aan iemand, dien ik éénmaal kende." „Er is niemand in dezen tijd, die zuik proza schrijft", antwoordde de kunstenaar. „Voor mij heeft zijn werk die heerlijke eenheid van inhoud en vorm bereikt, die de kennis van alle kunst is. Zijn werk doet overal een beroep op de reinste en meest artis tieke zijde van onze natuur, en'altijd op denzelfden -toon. Eén gebrek heeft De positie vort de geldmarkt. De uitgifte van 5 obligaties Prov. Groningen. De New- Yorksche geld- en fondsen- markt. De Europeesche scheepsbouwindustrie. Meer dere belangstelling voor prefe rente aandeelen van industrieele ondernemingen. Aflossing van oblig. Rubb. Cult. Mpij. Amsterdam. Locale afdeelin- gen voor Petroleums onregel matig. De nieuwe lente heeft op de beurzen ditmaal geen nieuw geluid gebracht, althans op de fondsenmarkten van het vaste land is het de laatste weken nog altijd opvallend stil, nu op de beleg- gingsmarkt de nieuwe emissies voor eerst weer tot het verleden behooren. Br is nog wel een enkele uitgifte van nieuwe obligaties, het gaat echter schoorvoetend en min of meer op hoop van zegen. In Engeiand moest het syndicaat, dat de leening van de Cor poration of Londen gegarandeerd had, 39 mee naar huis nemen, maar komt nu niettemin de regeefing met een conversieleening van 30 3% obli gaties a 76%, waarvan moet worden afgewacht of ze zal slagen. Ten onzent zijn enkele conversieleeningen van groote steden mislukt, maar waagt de provincie Groningen het om ter aflos sing van oude 6 obligaties, 2.888.000 5 obligaties uit te geven a 99% een percentage dat er op duidt dbt Ge deputeerden van de financieele „stan ding" der provincie een nog al hooge dunk hebben. Nu valt daarvan Inder daad veel goeds te zeggen, maar bij de aanbieding van en de inschrijving op obligaties is dat-natuurlijk niet de eenige factor. Wanneer men ziet dat de nieuwe 5 obligaties van Den Haag ruim 98 nofeeren, de 5 obligaties Staatsspoor 97% is er moeilijk een reden te ontdekken waarom men voor de obligaties der provincie Groningen 2% meer moet betalen. Dc n'°u- we leening ioopf tot 1952 en wordt tegen dien tijd geleidelijk a pari afge lost en tenzij we een langdurig tijdperk van abnormaal lage rentekoersen tegengaan, is de kans op een koers daling beneden 100 ïkduidend- gro.o- ter dan op een stijging bovén pari. De oude 5 obligaties van de provincie Groningen hebben in 1918 een hoog- sten koers van 103% bereikt, twee jaar later noteerden ze echter 83 waaruit wel blijkt dat het koersrisicp bij een opleving van den ecpnomisciien toestand in ons land waarlijk niet denkbeeldig mag worden genoemd. Hiermede is niet gezegd dat er spoedig een min of meer scherpe kentering óp de geldmarkt zal intreden. Daarom trent valt niets te voorspellen. Een feit is dat, vermoedelijk in verband met de ruimere credietgeving der circulatie bank ten opzichte van buitenlandsche transacties tie geldkoersen den laafsten tijd iets aantrekken. Particulier discon to is tot 3 geld op prolongatie even eens tot 2% ?a3S gestegen, ondanks de stille effectenmarkt. Ook het animo voor Hollandsehe staatsfondsen is de laatste weken minder groot, zoodat de koersen eerder een neiging tot dalen hebben. Maar overigens hangt de loop van den rentestand met zooveel facto ren in binnen-'en buitenland samen, dat hij echter hij schrijft zoo weinig.' „Kent u hem vroeg zij belang stellend. „Ja. Ik ontmoette hem irr Pisa, eeni ge jaren geleden en ojschoon hij een bijzonder gesloten man is, werden wij, zeer vertrouwelijk itiet elkander. Ik zai eens naar hem uitzien om hem bij u te brengen." „Ik ben u zeer dankbaar", zeide zij eenvoudig. „Wie is de gelukkige, die zoo. jn de gunst staat r vroeg een zachte stejn dicht bij haar. „Is u weer teruggekomen, mijnheer Allan zeide zij, tot hem opziende met een glimlach. „Heeft u het nieuws gehoord Weet u wie verwacht ivordt Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb niets gehoord", zeide hij. „Als ik ontroerd moet worden, moet u mij helpen. Vertel het me nu niet. Ik houd van Verwachting." Zij lachte. „Wat zijt ge veeleischend, mijnheer Allan. Kom, bereid u op iets heerlijks voOr en ik za! het u vertellen.'' „Is het een vorst vroeg hij. Zij schudde het hoofd. „De Mikado incognito De Khedive of mijnheer Gladstone Zij schudde weer'van neen. „De ontroering zal grooter zijn dan u denkt, blijkbaar. Er zijn vele Khedi ves, vele Mikado's geweest, maar er kan nimmer een tweede Bernard Mad dison zijn." Een schaduw gleed over het gelaat van den edelman. Zij volgde zijn oogen, wier blik aan de deur bleef daarvoor de horoscoop niet kan wor den getrokken. Eenerzijds is in meer dere landen, ook in Europa, de kapi taalvorming weer begonnen, minder allicht in den vorm van individueeie besparingen, dan wel door gedwongen besparingen in den vorm van aflossing op de staatsschulden, anderzijds vindt het kapitaal in meerdere mate emplooi naar gelang het vertrouwen toeneemt. In de Oost-Europeesche staten is er nog altijd een groote vraag naar kapi taal en wordt daarvoor nog een rente van 7 tot 10 a 11 betaald. Rusland heeft zijn crediet nog altijd niet kunnen herstellen, maar zai, mocht na verloop van tijd ook het vertrouwen in de cre- diefwaardigheid van dit land terugkee- ren, groote bedragen rendabel kunnen maken, terwijl ook Frankrijk, is men daar de financieele crisis te boven, on getwijfeld op de Europeesche en Ame- rikaansche geldmarkten een verder be roep zal doen. Al kan men dus niet zeggen dat een verhooging der rente koersen binnenkort waarschijnlijk is te achten, mét de mogelijkheid daarvan dient in elk geval bij den aankoop van beleggingsfondsen te worden gerekend. Te New-York is de geldmarkt gedu rende de afgeloopen week wederom vast geweest"; daggeld liep meer dan eens tot 5 op, zoodat een verhooging van den discontovoet werd verwacht en de effectenbeurs onder den invloed daarvan een dalende richting insloeg. Ook de hernieuwde daling op de graanmarkt heeft tot de somtijds flau we stemming in Wallstreet bijgedra gen, terwijl ten slotte minder gunstige berichten uit de ijzer- en staai-industrie op de markt een druk uitoefenden Steelshares zijn tot 114 dat is het laagste punt van dit jaar, gedaald, na in Januari tot circa 128 te zijn ge stegen. Geheel ongevoelig is men aan de Europeesche beurzen voor de daling te New-York niet geweest, in Londen heeft de effectenmarkt ook #en onge animeerd verloop gehad, waartoe ook de beschouwingen over de malaise in de scheepsbouwindustrie hebben mede gewerkt. in Londen zijn er de'vorige week weer een paar groote ijzerfabrie ken gesloten, waardoor het aantal wer- keloozen met eenige honderden is toe genomen en de ontevredenheid over de aart Duitsche én Nederiandsche werven verstrekte opdrachten blijft uiteraard groot. Zij is van dien aard dat de direc tie van de Hamburgsclie .werf. de Deut sche Werft, een verklaring heeft afge legd dat zij op geenerlei wijze door de regeering wordt gesubsidieerd, doch dat haar lagefc offerten alleen mogelijk zijn doordien 25 der arbeiders be hooren tot de z.g. „ongeschoolden", terwijl voorts van alle winst wordt af gezien om werk voor het personeel te behouden. Dit laatste motief geldt, als bekend, nok voor de Nederiandsche scheepswerven, ten aanzien waarvan dezer dagen door een Engelsch blad is medegedeeld dat zij vol zitten met be stellingen: en geen verdere contracten meer kunnen afsluiten. Dit schijnt in zooverre juist te zijn dat men hier reeds geruimen tijd te kampen heeft met ge brek aan werkkrachten. Ook door een der Nederiandsche scheepsbouwers is indertijd verklaard dat de uit het bui tenland verkregen opdrachten alleen met verlies kunnen worden uitgevoerd. 'hangen. Het gegons van de stemmen hield plotseling op en iedereen keek in dezelfde richting. Op den drempel stond -een lang, mager man, die op het tafereel voor hem staarde met een uit drukking van duidelijken weerzin en onverschilligheid. Hij was gekleed als de anderen/in een lange, gekleede jas en hij had een gardenia in zijn knoops gat. Maar er was iets aan hem, dat hem onderscheidde en kenmerkie iets in zijn kalme, rustige bewegingen warmee hij ten laatste vooruitging om zijn gastvrouw te begroeten, dat haar doortrilde mot een gevoel van zachte vrouwelijkheid. En nu wierp zij een blik op zijn gelaat, toen hij zich neer- hoog over mevrouw Meltoun's hand en een groote ontsteltenis"vermengd met een plotselinge vreugde kwam over haar. Deze man, op wien ieder de oogen met zulk een groote belang stelling gevestigd hield, was haars va ders huurder, mijnheer Bernard Brown. HOOFDSTUK XVI. Verachtelijke behandeling van een edelman. Die weinige minuten waren voi van vreemdsoortig groot belang voor de drie personen, die daar naast elkaar hadden gewacht op de binnenkomst van mijnheer Bernard Maddison. Voor Ellen Thurwell, wier geheele wezen klopte van groote, levendige vreugde, waren zij voorbijgegaan in een krachtig pogen om te strijden te gen een flauwte, die de groote schok van deze ontroering met zich bracht. Voor den kunstenaar, die haar bemin de, brachten zij wanhoop, toen hij het Deze ömstandigheid is natuurlijk een prikkel om de exploitatiekosten zooveel mogelijk te veriagen, zoodat toch al licht het eindresultaat der scheeps bouwmaatschappijen nog wel kan mee vallen. Gelijk we reeds eerder opmerk ten zien de dusver gepubliceerde jaar verslagen er meerendeels goed uit en kunnen de koersen van Industrieele aandeelen zich doorgaans goed hand haven. Nu de positie van onze groote bedrijven langzamerhand weer steviger wordt, begint ook de belegger zich meer voor de obligaties en de preferen te aandeelen daarvan te interesseeren. Overigens stonden ook deze week de Rubberwaarden weer in het centrum der belangstelling. De prijs is te Lon den verder gestegen, later weer-iets ingezakt, maar toch in ieder geval ver boven het niveau van een paar maan den geleden en de vóórverkoopen hou den aan. De gunstige conditie waarin de rubbermaatschappijen komen te ver- keeren wordt geïllustreerd door de af lossing der 6 leening 1917 der Rub ber Cult. Mpij. Amsterdam a 105 per 1 Mei aanstaande, waaruit tevens valt af te leiden dat voorioopig geen ver dere uitbreiding van het bedrijf in de bedoeling schijnt te liggen, lntusschen zijn de koersen van Rubberaandeelen dermate gestegen dat men niet gemak kelijk meer in de markt gaat, tengevol ge waarvan ook op deze afdeeling de omzetten niet groot zijn. Op de afdee ling der Petroteumwaarden bleven aan deelen Koninklijke aanvankelijk flauw, naar aanleiding van de prijsverlaging in de Unie, terwijl ook Geconsolideer de zich nauwelijks van hun scherpe daling hebben kunnen herstellen, waar bij nog altijd geruchten over een laag dividend de ronde doen. in Suiker waarden gaat ook al weinig om, het geen allicht na.de publicatie van meer dere jaarverslagen anders zal worden, waar dan aan de hand' van, den kost prijs over 1924 meer betrouwbare cal culaties over het loopende jaar kunnen worden gemaakt. Van Tabaksaandee- len waren de leidende soorten aanvan kelijk hooger in verband met den uit slag der derde'veiling, welke vooral voor de Senembah een mooi cijfer op leverde toch zakte ook hier later het animo weer in. Van Amérikaanschc waarden konden de Wabash-aandeeien zich iets verbe teren, naar aanleiding van het aange kondigde dividend van 5 op de pre ferente aandeelen. Morrend gekanker. De anti-rev. „Rotterdammer" bevat de volgende driestar De ambtenaren hebben grieven te- gén de regeering om hun salarisver korting. Misschien hebben sommigen wel rechtmatige grieven. De wegneming dier griêven, de goede afwikkeling van de salarispoli- tiek wordt echter bemoeilijkt door den verkeerden geest, die in ambtenaars kringen is aangewakkerde Op dat kwaad, in de ambtenaars wereld gesticht, doelde de heer Troelstra in die merkwaardige zelf beschuldiging, toen hij het eens uit sprak „De salariskwestie is voor ons een te groot propagandamiddel bij de licht op haar gelaat bespeurde en den nieuwen glans van geluk, die in die zachte, droevige oogen scheen. En voor mijnheer Allan Beaumerville, die zich voor zichzelven redenen van ver bazing had bij deze ontmoeting.brach- ten zij 'n bepaald gevoel Van kwelling. De kunstenaar kwam het eerst tot zichzelven. Hij wist, dat de strijd voor bij was voor hem, dat deze vrouw reeds liefhad en dat zijn zaak hopeloos stond. En onbaatzuchtig ais hij was, gold zijn eerste gedachte haar. ,.U zoudt gaarne van plaats veran deren", fluisterde hij. „Kom met mij in den hoek daarginds. Ik za! u eenige etsen laten zien." Zij wierp een dankbaren blik op hem en zag, dat hij haar geheim kende. „Ik wil het graag", zeide zij. „Wan del aan dien kant van mij, als 't u blieft." Hij plaatste een stoei voor haar en een boek met platen openende, verborg hij daarachter liet gelaat. „Spreek de eerste vijf minuten niet tot mij", zeide hij, „ik zoek een teeke- ning." Toen die tijd voorbij was, sloot hij het boek en keek haar aan. Haar flauwte was voorbij, zij was nog zeer bleek, maar zij scheen kalm. „Ik ga Maddison aanspreken", zeide hij bedaard. „Wilt u... mag ik hem bij u brengen om kennis te maken „Als 't u blieft. Maar noem liever mijn naam niet." „Zooals u wilt", antwoordde hij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1