Rookers VRIJÖAO 3 APRIL Eerste Blad WETEN $w£ HEERL'JK EEN SIGARET IS Ca (jUyti<xriDeSuccorif 9\ot&acfuEc) tedelijk museum. BINNENLAND Stads°en Provincienieuws ^o79 63e Jaargang i LISSINGSCHE COURANT UU nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTSPRIJS voor Viissingen en gemeenten op Wai- f2.20 per drie maanden. Franco Chét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- menten 17 cent> alles bii vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS V»n 1—4 regels: ƒ1.10 voor iedere meer 26 centbij abonnement spe- raj prijzen. Reclames 52 cent per regel oe Advertenties betreffende Huur en huur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- «en én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij Vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke ,-pi mppr 15 cent familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, e regel meer 26 cent. II. Waar het Museum dezer dagen we der geopend zal worden en nu voor de Jrde maal, is het me een behoefte inliet kort de voorgeschiedenis te rele veren het is tevens een daad van „iéteitmet het oog op diegenen, die reeds deze wereld zijn afgestorven, maar aan wier initiatief het te danken is dat deze terugblik naar Vlissingen's trieden mogelijk is. Het is het lot, men mag wel zeggen KI fatum, van iedere.dergelijke ver nieling, dat slechts een kleine cate- torie van personen iets er voor voelt, Ie meer, als de verzameling nog in wording is als het zooals nu een min ofineer merkwaardige collectie is, .dan raat dit beter, het ethische, dat er oor spronkelijk aan ten grondslag lag, is «er gematerialiseerd, aan de materie eeft men meer houvast, ze streelt het g, er gaat een zeker fluïdum van uit,'het romantische er aan verknocht, koort. Daarom behoeft het niet al te veel «wondering te wekken, dat slechts een drietal raadsleden zich in de raadszitting van 23 Mei 1881, verzet ten tegen den verkoop van een achttal ïveren voorwerpen aan het Rijk. Het aren de heeren j. P. Laernoes, J. van t Beke Callenfels en A. Schraver. Ook een buitenstaander, de heer P. «tree, trachtte vruchteloos door een quest den verkoop te verhinderen. In 1889 kwam er een kentering. In zitting van den gemeenteraad van December stelden Burg. en Weth. r eenige opgegraven voorwerpen (il. 2 grafsteenen, afkomstig van het gijnenhofje, en een geblinddoekt tenen vrouwenhoofd, afkomstig van ti oude stadhuis, het beeld der ge- fihtigheid voorstellende) ten ge- henke te geven aan het Zeeuwsch nootschap. Degene, die zich daarte- üfli verzette was de heer C. A. Kalb- leisoh. Toch werd het voorstel aan- tnomen. Een „Vlissinger van geboor- verhief in een ingezonden stuk in „Vliss. Courant" van 22 December I zijn stem. Dit was Willem van der Os. Weldra en wei den I2en januari W kon de „Vliss. Courant" berich- dat Je heeren A. A. A. E. Gewin, A. Kalbf'.eisch, C. R. E. Wibaut en van der Os een commissie hadden formd met het doel een Vlissingsche «iheidskamer in het leven te roepen. 'Mg. en Weth. hadden een kamer in 't raadhuis afgestaan. Den 17en innari kwam de raad terug op zijn luit naar aanleiding van een re- wst van Van der Os. De heer Van Os gaf zijn collectie aan de verza ding. Burg. en Weth. hadden be- a'd, dat de bijeen te brengen voor den als verzameling het eigendom J de gemeente zouden blijven. Meer '«ken verschenen ter aansporing van inwoners de Oudheidskamer te ge- 'ken. Den 27en Augustus 1890 werd c Oudheidskamer ten raadhuizc ge- Pend, waarbij de commissie gecom- pwnteerd werd door den burge- jfster, den heer Tutein Nolthenins. ooral de heer Van der Os werd har- Jiljk bedankt voor zijn initiatief. Het- jaar stierf deze, doch bedacht verzameling in zijn testament o.a. t een gift van drie duizend gulden, 'kapitaal werd in 1895 gebruikt om ouden Gevangenistoren (overblijf- de Westpoort) te restaureeren a|s „Oudheidskamer" te dienen. De «ni id °PeninS bad plaats den len 'j>95 door den burgemeester, ns denkbeeld het was geweest. werden de heeren Katb- edaiVf" P. T. Dommisse hartelijk SM y°or het in orde brengen dér eid va- jmer' T00*1 was c'€ vochtig- oor <je van dezen ouden toren fnuikend verzameling. Na de vorstelijke ier oIaVmevr' Van den Broekvan en vu k een "ieuw tijdperk aan. tliik n ^pr" '914 we"l het „Ste- t i geopend zonder eeni- «ed u t,gh.?id- Ik herinner mij nog nn j.™e w'j een vijftal heeren met zen aanwezig waren en on- (tns¥zetten in het register. De uien ik toen in het vreemde- lingenböek zette is intusschen in ver vulling gegaan „Floreat et cresceat". Steeds groeide de verzameling aan, zoo ook het aantal Iedén. En zoo bleek het hard noodig, dat er een reorgani satie plaats had, die dan nu, zooats ik reeds uiteen, gezet heb, haar beslag heeft gekregen. Nu zijn wij zoover gekomen, dat ook de verzamelingen van buitenaf, Rijksmuseum, Museum Boymans, Zeeuwsch Genootschap, dank zij de stuwkracht van den voor zitter der Oudheidkundige commissie, den burgemeester, ons gaan erkennen nu het Museum zijn levensvatbaarheid bewezen heeft. Een nieuwe aëra is aangebroken, was de benedenverdie ping niet voldoende, nu is er ook een kamer op de eerste verdieping in be slag genomen een tweede wordt in gereedheid gehouden voor wat onaf wendbaar komen moet. In een viertal volgende artikelen hoop ik iets uit de geschiedenis van Viissingen uiteen te zetten naar aanleiding van onze nieu we aanwinsten. H. G. VAN GROL, Conservator. Viissingen, 3 April 1925. Nederland en België. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt Nederlandsche en Belgische experts hebben met de Fransche re- geering een Nederlandsch-Belgische overeenkomst besproken, voor wat het Schelde-regiem betreft. Frankrijk is met de overeenkomst aceoord ge gaan. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 2 April In de vertraging van de Engelsche en Fransche goedkeuring van het Ne- deriandsch-Belgisch verdrag, zag men op het departement van buitenlandsche zaken te Brussel alleen kleine moei lijkheden van formeelen aard. Aanvan kelijk had men gedacht per gewone correspondentie door de mogendheden te doen vaststellen, dat de verdragen van 1839 afgeschaft zijn. Daar werd echter geen genoegen rnee genomen tn werd voorgesteld, aan die mede- deeiingen een meer officieel cachet te geven door het opstellen van een pro tocol, waarbij Engeland, Frankrijk, Nederland en België zich zouden aan sluiten. Aan de uitwerking van dit voorstel werd heden gearbeid. (Zie Laatste Berichten.) De zomertijd. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Zijn wij wei ingelicht, dan zal, nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd verworpen heeft, de invoering van den zomertijd in geen geval kunnen geschieden alvo rens de zomerdienstregeling der Spoor wegen zal zijn vastgesteld, opdaj niet het geheele internationale spoorweg verkeer in wanorde geraken. Vermoedelijk zal de invoering dus eerst in de eerste dagen van Juni, wel licht 5 Juni, kunnen plaats hebben. In verband met bovenstaand bericht van het Haagsch Correspondentiebu- bureau verneemt „de Maasbode" van bevoegde zijde, dat de invoering van den zomertijd niet eerder kan plaats vinden, dan 5 Juni, den dag, waarop de zomerdienstregeling der Spoorwegen (een internationale regeling) in wer king treedt. Dit staat in verband met den korten tijd van voorbereiding, waarin het voor de Spoorwegen ondoenlijk is, nog een afzonderlijke zomertijd-regeling voor het tijdvak dat tot 5 Juni rest, gereed te maken. Vóór het wetsontwerp tot afschaf fing van dén zomertijd stemden de heeren Slotemaker de Bruine (C.H.), de Wit (R.K.), Croles (A.R.), de Zeeuw (S.D.A.P.), Haffmans (R.K.), de Veer (A.R.), Blomjous (R.K.J, Diepenhorst (A.R.), de Jong. (R.K.), de Waal Male- fijt (A.R.), Arntz (R.K.), v. d. Hoeven (C.H.), Anema (A.R.), dr. H. Franssen (A.R.), Smeenge (V.B.), van Lanschot (R.K.) en Westerdijk (V.D.). Tegen stemden de heeren Van der Maesen de Sombreff (R.K.), Rugge (S.D.A.P.), Janssen (R.K.), Cramer (S.D.A.P.), Polak (S.D.A.P.), Haaze- voet (R.K.), Moltmaker (S.D.A.P.), v. d. Lande (R.K.), de Vlugt (A.R.), de Vos van Steenwijk (C.H.), Lindeijer (S.D.A.P.), Verheyen (R.K.), v. Nagelt van Ampsen (V.B.), Ossendorp (S.D.A. P.), Verkouterert (C.H.), de Oijseiaar (C.H.), mevr. PothuisSmit (S.D.A. P.), van Wassenacr van Catwijck (C.H.), Briët (A.R.), Rink (V.B.), van Embden (V.D.), Mendels (S.D.A.P.), Wibaut (S.D.A.P.), Wittert van Hoog land (R.K.), Heerkens Thijssen (R.K.), Siingenberg (V.D.), Stenhuis (S.D.A. P.), Dobbelmann (R.K.), de Vries (C.H.), W. Fransen (R.K.) en de voor zitter. Afwezig waren de heeren v. d. Bergh en de Muralt. (te22&s:SÉL (Ingez. Mededeeling.) Onmiddellijk na de verwerping van het ontwerp tot afschaffing van den zomertijd heeft de sociaal-democrati sche fractie der Tweede Kamer een initiatief-voorstel ingediend om de tijd- quaestie in Nederland te regelen con form de denkbeelden van de meerder heid der tijifcommssie. M>en herinnert zich, dat de heer Vlie gen een amendement in dien geest op het thans verworpen wetsontwerp had ingediend. Men hoopt op deze wijze door een compromis de zaak tot een goed einde te brengen. Dit voorstel beoogt dus in den zomer midden-Europeesche, in den Winter West-Europeesche tijd. VLISS1NCEN, 3 APRIL. Een Zuicf-Afrikaaiiscbe avond. Verleden week hebben wij een ver slag opgenomen van de redevoering, die prof. Smith van de universiteit te Stellenbosch (Zuid-Afrika) gehouden heeft in de aula te Amsterdam. Op het oogenblik maakt prof. Smith oen rondreis door ons land en zal in de volgende week ook een bezoek van 3 dagen aan Zeeland brengen. Die gele genheid heeft het bestuur van de af- deeling Viissingen van het Algemeen Ned. Verbond aangegrepen om te trachten ook hier den professor te la ten optreden, waarin het geslaagd is. In bet begin der volgende week zal de afdeeling een Zuid-Afrikaanschen avond beleggen, waarvoor zij zoo ge lukkig is geweest de welwillende me dewerking te krijgen van onze stadge- noote, mevr. R. BorRovers, die eeni ge Afrikaansche en andere liederen van den Nederiandschen stam ten ge- hoore zal brengen en van den heer S. Landsman, die zich wehvilfend bereid heeft verklaard, de zangeres te bege leiden. Het bestuur hoopt, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om naar een voorman der Zuid-Afri- kaansche beweging te komen luisteren. Prof. Smith toch is een der mannen, die het omvangrijke werk der samen stelling van een Ztiid-Afrikaansch woordenboek leiden. Zangvereeniging „Looft den Heer". Naar wij vernemen zal de zangver eeniging „Looft dèn Heer" binnenkort haar eerste uitvoering geven onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Theo Höfelein. Moeite noch kosten zuilen gespaard worden om van alles het beste te ge ven en het bestuur hoopt dat zulks gewaardeerd zal worden door hef kunstminnend publiek. Op de uitvoering zal ten gehoore worden gebracht „Ostermorgen" van Neukom en „Das Geistlichen Abend- iied'' van Reineke, alles voor koor, soli en orkest. Ais solisten zullen medewerken mej. Anne Blanche, Aken, sopraan mevr. R. Bor—Rovers, Viissingen, alt, beiden alhier geen onbekenden Rudolf Bre men, Frankfort, tenor Ludwig Gröt- zinger, Dusseldorf, bas, én de ver sterkte kapel HöfeleinBekker be staande uit ongeveer 20 personen. Als men nu weet, dat bet koor uit plm. 100 dames en heëren bestaat en het orkest zich ook nog afzondei lijk zal laten hooren, dan belooft het een genotvollen avond te worden. Een modem winkelpand. De firma A. Kreymborg <S Co.. die reeds op vele plaatsen in ons land1 eigen magazijnen heeft, opent morgen in de Walstraat no. 84 een naar de eischen des tijds ingericht magazijn voor heereij- en jongenskleeding. In den winkel is een groote collectie van alle mogelijke heeren- en jongensklee- dingstukken in voorraad en in de ver schillende etalagekasten worden deze geëxposeerd. Een der etalages is spe ciaal bestemd voor Tieeren-costuums en aan de andere zijde voor kinder- Weeding. la de achter-etalages zullen heeren mode-artikelen, in den ruimsten zin genomen, worden uitgestald. De Walstraat is met de opening van deze zaak weer een flink winkelpand rijker geworden en de architect, de heer P. S. Dijkstra, heeft het weten ge daan te krijgen in enkele maanden dit moderne magazijn op te leveren. Aan nemer was de heer J. N. D. Bijl, ter wijl het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer L. J. de Regt. De aanleg van het electrisch licht werd aangeno men door den heer Dekker en uitge voerd door den heer Guinee. De nieuwe winkel zal morgenavond, wanneer alles in een zee van licht •baadt, wel de bijzondere aandacht trekken. Nutsspaarbanlc. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Maart 774 inlagen gedaan tot een be drag van 61.764.60 en 307 terugbeta lingen tot een bedrag van 61.185.72. Er werden in die maand 46 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aan tal spaarders steeg tot 4926 en hun te goed tot 1.197.785.92. Ter lediging werden 37 spaarbusjes aangeboden inhoudende 425.45 en met 5751 spaarzegels werd bespaara 286,99, welke bedragen op de spaar boekjes wenden bijgeschreven. Een zilveren jubileum. De heer M. van der Beke Callenfels, griffier ter gemeente-secretarie alhier, herdacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar geleden werd aangesteld tot consul van Viissingen en omstreken van den algemeenen Nederiandschen Wielrijdersbond. De bescheidenheid van den geachten jubilaris verbiedt elk huldebetoon. Toch zulien velen van den 70.000 leden tellenden toerbond het jammer vinden den datum niet te heb ben geweten, om hun erkentelijkheid te betuigen voor het veie dat hij in dien tijd voor den bond heeft gewrocht, niet in het minst het vorige jaar bij de al hier gehouden schitterend geslaagde bondsfeesten en tochten naar Enge land. Een dames hoedenmagazijn. In achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt dat morgen in de St. Jacobstraat no. 3 door mej. S. Antheu- nis een dames hoedenmagazijn wordt geopend1. Voor het examen als machinist, di ploma A, is geslaagd de heer A. 1. Groenenberg, leerling van de De Ruy- terschooi. Onbestelhare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Maart. Brieven binnenland A: Hagoort, Rotterdam M. J. van Ham, Zwolle Mei Ie Emilie Roels Dendermonde Mej. S. J. Smoor, Middelburg Soer, Rotterdam W. Warrendam. Briefkaarten binnenland D. Pape, Rotterdam. Briefkaarten buitenland Fascar Kalman, Laurana istria. In de Wester Schelde, beN. de Hoo- ge Platen, zijn tijdelijk eenige mijnen gelegd tusschen 51° 24' 45" N.b3° 36' 26" 0.1. en 51 27' 47" N.b., 3° 36' 46" O.h Gr. Ter plaatse kan niet wor den gevisccht of geankerd. Uitvoering Matthaus-Passion Middelburg. Gisterenavond werd door de zang vereeniging „Tot Oefening en Uitspan ning" te Middelburg onder leiding van den heer Joh. H. Caro een buitengewo ne uitvoering gegeven van de „Pas- sionsmusik" volgens het Evangelie van Mattheüs, gecomponeerd door J. S. Bach. Hieraan werkten mede een dub- beikoor, dubbelorkest, orgel (de heer A. van Os) en kinderkoor, en een vijf tal solisten, nl. mevrouw A. Stronck Kappei, Den Haag, sopraan mejuf frouw Th. Versteegh, Seheveningen, altde heer Louis van Tulder, Den Haag, tenor de heer Mar Kloos, Hil versum, bas en de heer dr. H. van der Kamp, Middelburg, bariton, terwijl de klavier-begeleiding was toevertrouwd aan mevrouw NonhebeiFaro. De Concert- en Gehoorzaal was flink bezet, terwijl Woensdagavond bij de groote repetitie zoowel de groote als kjeine zaal overvol waren. Bach's meesterlijke weergave van de lijdens geschiedenis heeft dan ook altijd nieuwe bekoring, inzonderheid in den tijd, die onmiddellijk aan de herden king daarvan voorafgaan, weest Bezielend en aangrijpend was ze dikwijls. Eri er was eenheid in de samenwerkende partijen. Vooral het orkest heeft buitengewoon goed ge werkt en de instrumentale begeleiding was vrijwel geheel in overeenstemming met de aanwijzingen van den compo nist. Het koor heeft den geheelen avond goed gezongen, 't Begin was al dade lijk pakkend „Komt, ihr Töchter, helft mir klagen", 't Gezang der beide koren sloot onberispelijk aaneen, en de door het kinderkoor gevormde Repienostem- rnen gaven een schitterende aanvulling. Zelfs de moeilijkste koorzangen ble ken 'degelijk te zijn ingestudeerd, 't „Herr, bin ick's", vooral het „Sind Blitze, sind Dormer in Wolken ver- schwimden en niet minder „Weis sage uns, Christe, wer ist's, der dich schlug?" waren uitstekend, 't Woede- geschreeuw „Barabam" werd met kracht „uitgestooten" en overtuigend kionk het „Lass ihn kreuzigen". Machtigen indruk maakte ook de koorzang: „Andern hat er geholfen. und kann sich selber nicht helfen". Maar 't hoogste werd bereikt met de koralen, ofschoon deze over 't algemeen te sterk werden gezongen. Zoo b.v. no. 31 „Was mein Gott will, das g'seheh' all'zeit", dat onmiddellijk op Jezus ge bed „Alein Vater, ist's nicht möglich, dass dieser Kelch von mir gehe" volg de, had veel zachter moeten zijn Bij zonder mooi was koraal no. 16: „Ich bin's, ich sollte bussen", schitterend ook no. 63 „O Haupt voll Bint und Wunden De piano's en forto's van no. 44 „Wer hat dich so geschlagen" waren geheel in overeenstemming met den tekst. Toch kon één ding bij dit koor nog beter zijn het stipt gelijktijdig inval len volmaakt is dat nog niet De solisten hadden dezen avond een belangrijke taak, waarvan zij zich allen op lofwaardige wijze hebben gekweten. Maar ook hier is verscheidenheid van gaven, 't Meest deden de bas en de tenor genieten. In de recititatiefs, waar aan deze Passion zoo bijzonder rijk is, vertolkte de eerste Jezus' woorden, de laatste die van „Evangelist", terwijl de bariton-solist nu eens in de rol van Judas of Petrus, dan weer in die van Pilatus of Hoogepriester optrad. Wie werd niet diep, diep ontroerd, toen de heer Kloos op zulk een indruk wekkende, onverbeterlijke wijze het „Nehmet, esset das ist mein Leib" liet hooren Wie niet meegesleept bij zijn gevoelvollen zang van „Setzet euch hier, bis dass ich dort hingehe und bete" Wiens hart werd niet geraakt, bij het„Meine Seele ist befrübt bis in den Tod" De heer Kloos heeft heerlijk gezongen hij heeft geen zware stem, doch dat kwam hem hier ten goede. Ook de heer Van Tulder voldeed uit nemend. Zijn stem is meer helder en vast, dan vol. Zijn solo „Ich will bei meinem Jesu wachen" vroeg veel toch werd deze keurig gezongen. Meester lijk vertolkte hij „Und alsbald krahete der Hahn", vooral het laatste gedeelte van dit Recitatief „und weinete bit- terlich". En uit Recitatief no. 71 „Mein Gott, mein Gottwarum hast du mich verlassen Ook de orgelbegeleiding was hier buitengewoon mooi. In Recitatief no. 73 „der Vorhang im Tempel zerriss in zwei Stück" wa ren het weer tenor en orkest, die samen als het ware 't'beven der aarde en 't scheuren der rotsen deden beleven De bariton-solist zong goed. Een dankbare rol had hij echter niet, en zijn stem kon, in vergelijking met de

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1