M DONDERDAG 19 MAART 63e Jaargang 1935 1.79 1.27 van een Kiéfitóji BINNENLAND Boler - Reclame Sf de Qruyier Zoon Stads= en Provincienleuws ^o66i hers kkers mesjes EEM QAö 5.79. Zeer voordeelig. |nde der Onschuld I l jaar GEEN TOEQAnjI feRT IN DIT BLAD, Huisvrouw meer dan prachtig ken waar- kwaliteit ebben de Harmonica. coupons of 75 pons en f 6.15 1 pop. 80 coup. up. en f 1.25 LISSIINGSCHE COURANT KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Belasting-bedrog. I Ten einde aan den fiscus te ontko- 1, werden vaak vennootschappen-in ftrhiin opgericht. Ten einde daar paal In ocki aan to stellen is een ontwerp Inmaakt, dat uiterst vaag is. Geen re frains zal worden gehouden met Iwhtshandelingen, die kennelijk ver licht zijn om de heffing geheel of ge- l'eltelijk onmogelijk te maken. Dit Iiinkt wel prachtig maar het is niet zoo fdivoudig. De Staat laat eerst de Irhtshandelingen toe, regelt ervan de levolgen en dan komt de fiscus en ver- bordeeit die handelingen, omdat de Jnotieven daarvoor worden veronder- i-eld voort te komen uit zucht tot be lastingontduiking. De rechtszekerheid li door dit ontwerp verzwakt en mr. Kilteers zelfs was huiverig zijn chef rrfijn te volgen, omdat hij niet kor, Ingaan hoever het ontwerp gaat. Een lewijs van onmacht zag de heer Oud in Hit voorstel, omdat er uit blijkt dat de fegeering niet in staat is in zijn belas tingen richtig te heffen. Men gaat nu Vt vage bepalingen werken om meer kans te krijgen hén !e grijpen die naar Lu meening trachten te ontduiken. Wet de rechtszekerheid neemt men het too nauw niet meer. Bij belastinghef fing moeten twee dingen vjaststaan lo. nat betaald moet worden 2o. wie be lasting betalen moet. Met dit wetje wordt aan de vastheid van deze twee kinten zeer getornd. Het is een feit, Hat door juridische en comptabele Kunstgrepen dikwijls getracht wordt Masting te ontduiken. De fiscus wenscht in dit ontwerp een middel te lebben om die kunstgrepen te ontdek ken. Het is nu alleen maar de vraag of [dit middel deugelijk is en niets onbillijk bal kunnen werken. Daarover Iooper, |öe meeningen uiteen de heeren Vlie gen en Rutgers van Rozenburg achten het niet te scherp de heeren Rutgers kn Oud wel. De meeningen hielden geen [verband met de politieke richtingen en Idaf bewijst dus, dat men het geval zelf- Istandig beschouwde. Mr. Dresselhuijs [begreep de zaak niet. Gevallen waar- jnn vaststaat dat zij gefingeerd zijn, pijn nu reeds te achterhalen. De Minis ter wil nu wettelijk goedgekeurde |rechtshandeiingen treffen omdat zij de (schatkist geld kosten. Het zijn dan geen ontduikingen meer, [doch gevolgen 'van de wettelijke rege ling die toegestaan is en het gaat dus [niet aan die als ongeoorloofd aan te merken. De fout in dit ontwerp is, dat het (gebreken in een andere wet niet heir- jstelt maar het gevolg daarvan de jloepassing in de maatschappij wil Isignaleeren als onbehoorlijk. Dit gaat ■te ver en dat is op zichzelf ook onbe- lhoorlijk. Men kan zeggen dat men wil «trachten het nadeet voor de schatkist |op te heffen, maar men moet dit niet pn één lijn stellen met ontduiking. Waarschijnlijk zal een amendement tot wijziging wel 'komen, met name van ntr. van Schaick. die zich met dit stelsel [niet kon vereenigen, juist op grond van [leze overwegingen. Minister Coliin heeft op een vraag jvan den heer Vliegen over De Hóóg- praat geantwoord, dat de fiscus geen schade heeft geleden, integendeel voor- pel heeft gehad door de registratie- losten van den verkoop. De Minister gaat morgen voort. Wijziging cfer Pensioenwet 1922. Verschenen is de memorie van ant- jwoord betreffende het wetsontwerp tot rijziging van de Pensioenwet 1922. Ook de regeering is doordrongen van de bezwaren, die aan een wijziging lals de onderhavige zijn verbomden. Het «voorstellen daarvan is haar dan ook [waarlijk niet een aangename taak ge weest. Zij is daartoe slechts gekomen "oor haar op de nader te ontwikkelen ponden gevestigde overtuiging, dat jmen niet maar enkel te doen had met Ih i, a"e even Bokkige bepalingen,, ■noch zich bij ongewijzigde handhaving 1 er wet voor zulke ernstige bezwaren j aK gesteld, dat voorziening niet ach- J ppe kon blijven. Overigens over- |y»iH ®c.n .c'e beteekenis der voorge- 1 Me wijzigingen niet. De qualificatie, |j™ „weinig meer zal overblijven van L ?oede in het rapport der Staats- J. ""hjssie-de Meester" gaat stellig, niet Inn t, Jistonds moge gewezen worden I». dat het weduwen- en wee- |f_.Pensi9en 'n dit ontwerp onaange- Itrn word' gelaten, ja'zelfs op de pun- waarin de wet verder is gegaan IJ"meur wordt vergald, als gij ■geeft vcan aambeien. Foster's Zalf I licht; vana' de eerste aanwending ver leen ',€e!f uw kwaal, inderdaad 'Probaat geneesmiddel. Per doos ■J'-'a per tube l._. 6 (Ingez. Mededeeling.) -axxmAoxyp tw -e£&. jyernxi. of JKcvtgascirie 1 p<mjcL cföiyirrux WtZie SulA&t iKnrt 2Q -oesnió (Ingez. Mededeeling.) clan de Staatscommissie voorstelde, on verlet blijft. En al brengt het ontwerp met betrekking tot het eigen pensioen hier en daar vergeleken bij de tegen woordige wet, een terugtred, de nieuwe toestand zal toch ook in dit opzicht bij de situatie van vóór Ï922 gunstig blij ven afsteken. De regeering en de nieuwe heffingen. Naar het „Hbl." ter oore komt, heeft minister Colijn de commissie van rap porteurs over de „Weeldebelasting" en de daarmee samenhangende ont werpen met aandrang verzocht zoo mogelijk nog voor het Paaschreces haar Voorloopig Verslag te willen uit brengen. De minister zou gaarne deze ont werpen evenals dat over de Forensen- belasting nog vóór .de verkiezing be handeld willen zien. De at'beid in broodbakkerijen. Blijkens 'het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen, waren vele leden ten zeerste teleurgesteld over de indiening van dit wetsontwerp, om dat de daarbij voorgestelde wetswijzi gingen een ernstige verslechtering van de arbeidstoestanden in het bakkers bedrijf zouden teweegbrengen en, naar gevreesd moet worden, de arbeiders in dit bedrijf langzamerhand zouden terugvoeren fot de in menig opzicht treurige toestanden, die yóór de tot standkoming der Arbeidswet 1919 in Ihet bakkersbedrijf heerschten. GoorganfceeiW overleg in ambtenaars- zaken. In de vergadering der centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken van Dinsdag kwam de salarispositie van het tijdelijk per soneel ter sprake. Daarbij bleek dat de regeerirtg in Januari jl: de gunstige regeling getroffen had, waardoor dit personeel, dienende in rangen van vast personeel, in het algemeen op denzelf den voef als laatstgenoemd personeel wordt bezoldigd. Slechts is niet op hen van toepassing verklaard de garantie bepaling voor het jaar 19215, noch de huwelijkstoelage der vaste ambte naren. Van de zijde der organisatie werd ten zeerste bepleit de garantiebepaling ook voor het hierbedoeld tijdelijk per soneel van toepassing te verklaren. Van regeeringszijde werd in uitzicht- gesteld dat dit denkbeeld in zeer ern stige overweging zou worden géno- tnen. Tariefswijziging van de spoortoj'ecf- en maandkaarten. In verband met de bezwaren, welke meermalen tegen het bestaande tarief4 voor trajectkaarten van de Nederland- sche Spoorwegen 'kenbaar gemaakt zijn, zullen met ingang van 1 Juni 1925 de prijzen van de trajectkaarten gewij zigd en vastgesteld worden op onder scheidenlijk 1.20, 0.90 en 0.60 per K.M. en per maand voor de drie klas sen met opwaartsche afronding op ge- heele guldens en met een minimum van 10, 8 en 5 per kaart. Deze tariefswijziging beteekent een zeer aanzienlijke verlaging van de prijzen voor korte tijdvakken en een geringe verhooging van de jaarprijzen om hieraan tegemoet te komen zuilen jaar kaarten tegen de bestaande prijzen (per K.M. 13.60, 10.20 en 6.80 bij vooruitbetaling te vöidoen) verkrijg baar gesteld worden. Tegelijkertijd zal het aantal voor houders van maandkaarten (per K.M. en per maand ilie klasse 0.50) uit gesloten treinen uitgebreid worden. Opbrengst van de posterijen, telegrafie en telefonie. Posterijen raming over één maand in 1925 4.245.416; opbrengst Fe bruari 1925 3.692.326 opbrengst Februari 1924 3.902.153 opbrengst Jan.—Fcbr. 1925 8.349.010 op brengst Jan.—Febr. 1924 8.630.700. Telegrafie raming over één maand in 1925 567.966 opbrengst Febru ari 1925 468.480 opbrengst Febr. 1924 541.845 opbrengst Jan.Febr. 1925 1.267.934 opbrengst Jan. Febr. 1924 1.359.681. Telefonie raming over één maand in 1925 1,635.086 opbrengst Febr. 1925 11027.366 opbrengst Febr. 1924 1.125.254 opbrengst Jan. Febr. 1925 5.113.463 opbrengst Jan.—Febr. 1924 5.003.888. Legaten. Wijlen de heer D. J. Oosthoek, in le ven architect te Vlaardinger Ambacht, die vroeger heeft gewoond te Hillegers- berg, heeft de volgende legaten ver maakt, aan de inrichting voor doof stommenonderwijs te R'dam 15.000 de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam 15.000; de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee ƒ15.000; de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide, bij Zeist 10.000 het Hervormd Weeshuis aan de Goudschewagenstraat te Rotterdam 10.000 de Maatschappij van welda digheid te Frederiksoord ƒ10.000; het Nederl. Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen 500 de Nederl. vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage ƒ5000. Gas en electriciteit te Rotterdam. In de maand Februari 1924 werd te Rotterdam gebruikt 5.757.850 MD. gas en in Februari van dit jaar 5.437.940 M\, alzoo een vermindering van 319.860 M'. Het electriciteits-verbruik nam in deze maand echter met bijna een mil- lioen K.W.U. toe. Het bedroeg in Fe bruari 1924 en 1925 resp. 8.813.000 en 9.730.000 K.W.U. Kruiswoordenraadsel en Loterijwet. Te Heerenveen, zijn op last van de justitie reepen chocola van de firma's Kwatta en Sickesz in beslag genomen, op vermoeden van, overtreding van de Loterijwet, door 'het uitschrijven van een kruiswoordenraadsel. VLISS1NGEN, 19 MAART. Het verkeer over da Schipbrug. Het verkeer oyer de Schipbrug zal morgenochtend niet om 5 uur, doch om 7 uur gestremd worden voor het ver halen van den kruiser „Java". De Mode-show in het Grhnd-Hotei „Britannia". De laatste jaren worden in de groote - steden in het voor- en najaar door de groote modehuizen zoogenaamde mo de-shows gehouden, alwaar de dames gelegenheid krijgen met "het aller nieuwste kennis te maken. De attrac tie van dergelijke shows zijn de mannequins, die de nieuwste toiletten, jurken, rokken, mantels enz. vee! beter ■tot hun recht doen komen dan dat men deze in de etalages ziet. Gisteren en heden werd door het Maison Lambooy alhier een mode show gehouden in het Grand-Hotel Britannia en dat ook hier de dames een dergelijk show op prijs sfelien bleek wel uit het zeer drukke bezoek dat gisterenmiddag en avond de show- is ten deel gevallen. De dames zullen we! hoogst voldaan, zijn geweest over de nieuwste modellen, -welke de manne quins lieten bewonderen. De show liet werkelijk vee.! moois zien en de da mes hebben zich nu kunnen overtuigen fwat voor het a.s. zomerseizoen en vogue zal zijn. De kleuren welke veel op den voorgrond treden zijn zand kleur, vuurrood en staalblauw, doch rood is verreweg overwegend en dan wel rood in alle mogelijke nuances. De mannequins hebben de dames ruimschoots gelegenheid gegeven alle snufjes te bewonderen cn de muziek zorgde er voor dat het rythme er in werd gehouden en telkens werd weer iets nieuws gelanceerd, zoodat het oog voortdurend werd bekoord. Het Maison Lambooy heeft met deze show de idames een zeer gewaardeerd genot verschaft en het is te hopen dat de kosten en moeiten aan een dergelij ke show verbonden, beloond' zullen worden in dien zin dat de dames niet meer buiten de stad of vaak zelfs bui tenlands zullen koopen, wat zij zij zich ook hier te kust en te keur kunnen aanschaffen. Het Maison Lambooy begrijpt zijn tijd. Dat dit gewaardeerd zal worden wenschen iwij de ondernemende firma gaarne toe. Reisgidsen stootnv.-maatschappit „Zeeland". De stoomvaart-maatschappij „Zee land" heeft thans weder een reisgids uitgegeven voor hen die dezen zomer een vacantiereis willen maken naar Folkestone en het Zuiden van Engeland. Het prospectus bevat alle bijzonder heden welke voor den tourist van waar de kunnen zijn en eenige fraaie kiekjes L.ustreeren den fekst. Behalve een reclame voor de Engel- sche badplaatsen bevatten de gidsen ook een reclame voor een uitstapje naar Walcheren en het is zeer juist ge zien van de directie der maatsch. „Zee land" dat zij de touristen, die naar Én- geland gaan, tevens opwekt een bezoek (ingez. Mededeeling.) te brengen aan het schoone eiland Walcheren. Wij kunnen slechts herhalen dat de recjame, die voor onze badplaats in het bijzonder en voor het eiland Walcheren in het algemeen wordt gemaakt, bij de directie der maatschappij „Zeeland" in uitstekende handen is. De reisgidsjes zijn gratis verkrijg baar bij de verschillende reisbureaux door het geheele land of bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" alhier. Vrijwillige Bijzondere Landstorm. Gisterenavond hield de plaatselijke afdeeling van den Bijzonderen. Vrijwil- ligen Landstorm in het Militair Tehuis alhier een zeer druk bezochte vergade ring, bij welke gelegenheid uitgereikt zouden worden de mobilisatie-kruizen en herinneringsplaten. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, opende de bijeenkomst en sprak zijn genoegen uit dat zoo- velen aanwezig waren. Als bewijs dat hij het op prijs stelt het mobilisatie- kruis persoonlijk uit te reiken, deelt spreker mede dat hij ook vanavond voor het eerst het mobilisatie-kruis zal 'dragen, hoewel spr. daartoe reeds eer der gerechtigd was. Vanzelf gaan on ze gedachten op een avond als deze terug naar de jaren 19141918, waar in wij hebben medegewerkt ons land buiten den wereldoorlog te houden. Spreker hoopt dat de jongeren onder de aanwezigen, als zij op hoogen leef tijd zullen gekomen, zijn, in de pers met eere zullen vermeld-wórden ais kranige dragers van het mobilisatie- kruis, zooals de oud-strijders van 1830 in eere averden gehouden. Spreker sprak een woord van wel kom tot de aanwezige autoriteiten van het leger en de officieren van den Bijz. Vrijw. Landstorm en tot den heer M. Laernoes als vertegenwoordiger van het college van Burg. en Weth. Hierna ging de heer Van Woelderen over tot de uitreiking van het mobili satie-kruis en, deekle mede dat ae door omstandigheden niet-aanwezigen het kruis kunnen bekomen bij den heer R. G. Laernoes. Het mobilisatie-kruis werd door den burgemeester uitgereikt aan de volgen de officieren van den Bijz. Vrijw. Land storm Luif. Van der Jagt, luit. Wisse, luit. Anker, luit. Heyboer, luit. Thieme, luit. Louwerse en luit. Nieuwenhuize. Verder aan het overige kader en manschappen, de heeren C. Meijn- derts, P. L. Abrahamse, G. Th. van Kesseien, J. van der Rhijt, W. H. van Breen, A. Jaspers, H. J. Schreurs. Kruijsse (Souburg), A. van Opbergen, J. Mulder, J. Blanken, W. de Kam, G. A. de Rijke, L. H. A. Helmich, I. van Waarde, M. van den Driest, C. de Voogd, J. P. F. Mentinck, A. C.Maas, A. Vertnerris, K. van den Buuse, W. J. Ardewijn, L. J. Jansen, L. Vis, j. Raamsdonk, W. Benthem, A. van Die- rendonck, A. Biaauw, G. Romijn, J. P. Verheul, C'h. Steketee, P. van der Ma de, W. Wisse, J. Jobse, M. L. Kerpe- steijn, S. M. Polak, P. S. Dijkstra, J. Suurmond, J. P. van Krieken, A. J. J. Kuijpers, K. W. Meulmeester, B. H. Ligteringen, J. H. Freibofh, J. van de Velde, P. G. Laernoes, J. A. Slager, M. de Bondt, J. van Grol, W. F. Diere- manse, H. Biaauw, G. Baarschers en A. Arendse. Vervolgens nam de secr.-penningm. van den Bijz. Vrijw. Landstorm in Zee land, de heer P. G. Laernoes, het woord en wees spr. er op, dat Gode zij dank ons land buiten den wereidkrijg is ge bleven. Ook de Landstorm heeft krach tig medegebolpen aan het vervuilen van deze zware taak. Spr. herinnerde er aan, hoe in 1918 het revolutiegevaar dreigde. Door den Bijz. Vrijw. Land storm is toen dit gevaar bezwóren. ET zal nu tevens uitgereikt worden een herinneringsplaat aan het 25-jarig regèeringsjubileum van H. M. de Ko ningin en een foto van de gevormde cerawacht door den Vrijw. Landstorm bij het bezoek aan Middelburg door (ie Koningin op 6 Augustus jl. Spreker gelooft dat de Landstorm nog lang zal blijven bestaan, daar de tijden er niet naar zijn, deze op te heffen. Koningin en regeering stellen den Bijz. Vrijw. Landstorm zeer op prijs. Dank zij deze organisatie is het in ons vaderland tot heden toe rustig gebleven. Het aantal Landstormers in ons land bedraagt meer dan 50.000 man, waarvan in de provincie Zeekind 2500. De revolutio nairen houden terdege rekening met het instituut. Spreker legt den nadruk op het vrijwilig zich beschikbaar stel len, hetgeen nog heel wat anders is dan een dienstplichtig leger. Toetre ding tot den Landstorm werkt preven tief en voor de regeering is het van groot belang te weten, dat 50.000 mili tairen dag en nacht gereed staan om het gezag te beschermen. Spreker bracht nog hulde aan den afgetreden commandant, majoor Bret- schneider, en deelde mede dat de nieu we commandant, majoor Mol. wegens dienstzaken verhinderd is. Vervolgens deed de heer Laernoes nog verschillende mededeelingen be treffende het orgaan van den Bijz. Vrijw. Landstorm, dat in 60.000 exem plaren verspreid wordt, en de voor waarden van toetreding tot den Vrijw. Landstorm. Nadat de fraai uitgevoerde herinne ringsplaten en foto's waren uitgereikt, werden op verzoek van den burge meester staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna nam de heer Laernoes nog maals het woord en wees cr op, dat tegenwoordig de leuze „Ontwapening" opgeld doet en de gevaarlijke propa ganda welke hiervoor wordt gemaakt. Spreker iiet een woord van' waarschu wing hooren. Het tijdstip voor deze leuze is gunstig, daar de vreeselijke wereldoorlog nog versch in het geheu gen ligt. Spreker wees ei echter op, dat het aan de paraatheid van leger en vloot te danken is, dat wij buiten den oorlog zijn gebleven. Ook nu nog heb ben wij ieger en vloot noodig ons is de dure plicht opgelegd ons land te beschermen. Ook bij buitenlandsche woelingen, zooals onlangs in China, moet ons land over oorlogsschepen kunnen beschikken ter bescherming onzer landgenooten. Bij doorvoering van ontwapening zou ook Landstorm en Burgerwacht moeten worden afge schaft, en dan waren de revolutionai ren de baas. Daarom is het noodig waakzaam te Hijven. De Landstorm waarborgt de vrijheden van ons volk en beschermt den troon der Oranjes, fn 1918 heeft mr. Troelstra erkend zich te hebben vergist en bleek het, dat ons volk zich in overgroote meerderheid schaarde rondom bet Oranjehuis. Nu zal men de taktiek van 1918 niet meer toepassen, doch komt men met de leuze 'van ontwapening, om zoo de macht in handen te kunnen krijgen. Spreker is er van overtuigd, dat ook de Zeeuwen weder ais het moet zouden optrekken onder de leuze „God, Ne derland en Oranje" ter verdediging van de rechten en vrijheden yan ons volk. De voorzitter sprak ten slotte nog een slotwoord en dankte den heer Laernoes voor zijn bezielende woorden en hij hield, er zich van overtuigd dat de ontvangen stoffelijke blijken door de Landstormers in eere zullen worden gehouden, en dat de Zeeuwen ook in '■et vervolg hun plicht zullen doen. De liefdevoor en de trouw aan het vader land zal blijken te zijn het bolwerk voor den vrede en de welvaart van ons land. Hierna werd deze zeer enthousiaste vergadering door den voorzitter ge sloten. Albert Vogel. C oncertgebouxv. Toen we de reciame-biijetten voor dezen voordrachtenavond zagen met de cijfers 1899/1900 en 1924/1925, dach ten we onwillekeurig aan dien tijd te rug, waarin klassieke werken ais Oedi pus alleen op het programma voor kwamen. En gisterenavond begon de heer Vogel met... modern proza, met werk van den woordkunstenaar Lode- wijk van Dcijssel, die in zijn „ik houd van het proza" een verheerlijking van die soort van litteraire voortbrengselen heeft gegeven, die onze pen onmachtig is te beschrijven en welke een man als Vogel noodig heeft om ze goed tot haar recht te doen komen. Na dit schitterend begin, waar de helaas niet talrijke aanwezigen, hebben kannen genieten van die mooie beelden ter omschrij ving van dat woordje „proza", gingen eenige kleinere gedichten, 2 klassieke „de Scheepspraet" van Huygens en „Afscheid van Bilderdijk". Nog zelden heeft dit laatste gedicht met zijn „Holland groeit weer, Holland bloeit weer" ons zoo geroerd dan gisteren avond van de lippen van den voordra ger met internationalen naam. Hierop volgden een tweetal gedichten van Jan Prins, zijn bekende „De Bruid" en het fonkelnieuwe „Het Landjuweel", dat door zijn titel heel hooge verwachtin gen doet koesteren, doch dat, in fijne, schilderachtige woorden... een groen ten- en bloemenmarkt beschrijft, en waarin tot zelfs de vogelen des velds hun goedkeuring meedeelen. Wat kwam dat fijne Nederlandsch bij den kunstenaar heerlijk van de lippen. Het is te waardeeren, dat na deze ernstige stof nog wat werd gegeven van meer lichten aard, dat evenwel misschien nog meer inspanning eischt van den voor drager dan de zoogenaamde zware

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1