VRfJDAO 13 MAART I ^llïSerfchten van 1—6 regels ƒ1.70, I iedere regel meer 26 cent. 63e Jaargang L— no ©1 K WERKVROUW om iederen- middag w® ouden. bureau „Vliss. BEHANGEN. g en solied werk. WJI i 35 et. per rol. vg J DE GRAAFF, tat 35. tte WASCH Heldere behandeling^ 'bureau „Vliss. rgscha tóaaiscliapp'! Staomvaar!. en- Middelb. - chengelegen i ER VAN PASSAöCT EDEREN EN VEE. I I Kit Maart,B 13 16 17 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PR1JS I Voor Vlissiirgen en gemeenten op Wal- I (.flirpii f 2.20 per drie maanden. Franco door liét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzónderlijke nummers 5 cent ADVERTEN'TiE-PRIJS Vn j_i regels: ƒ1.10 voor iedere I Jel me°r 26 centbij abonnement spe- I Phle prijzen. Reclames 52 cent per regel I Kleine Advertenties betreffende Huur en I Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- I Jineen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij J vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke men te befcorae»- N.V. Transport-e- Ervon O. VOS, kVSKgsI Gebr BDITERHEK KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. De begrooting van het Staatsbosch- bedrijf werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. I Daarna werd behandeld de begroo- I ting van oorlog. I De minister van oorlog zette zijn I Dinsdag afgebroken rede voort. Hij noemde de beweringen van den I lieer Van Embden in zake de materieele I toerusting van ons leger onjuist. Hier te I lande was door den oorlog vertraging I ontstaan. Trouwens, ook in Zwitserland Iwordt aan verbetering en vernieuwing 1 der uitrusting meer besteed dan vroe- jger. Toch zal niemand Zwitserland Ivan militarisme beschuldigen. I Wat den gasoorlog betreft, van de Iwaarlijk uit den .oorlog ervaren des kundigen is er geen naam te vinden bij Jde onderteekenaars van het door den I lieer Van Embden bedoelde Volken- I bonds-rapport betreffende den gasoor- I jog. Spr. wil dan ook niet te veel aan- I dacht aan dat rapport wijden, en leest I enkele passages voor van wat spr. de- Izer dagen in de Tweede Kamer heeft gezegd. De waarde van het rapport zal I voortdurend dalen. Men zij voorzichtig I met te groote gevolgen te verbinden laan den gasoorlog. Aan terrorisatie- en verdelgingsbom- I bardementen gelooft spr. trouwens 1 niet. Daartoe is het zelfs niet gekomen in de felste fazen van den wereldoor- Dan schakelt de heer van Embden de"actieve verdediging maar geheel uit. Het is onlogisch te denken dat een- Izijdige nationale ontwapening van Ne- Iderland algemeene ontwapening tenge- Ivoige zou hebben. Het is niet de bedoe- llitig van de Volkeirbondschappelijke I plichten. Ontwapening zou 't agressief Igevaar voor Nederland slechts doen |toenemen. ■De heer Moltmaker zegt dat het geen debatteeren is met dezen minister die Ivcrward is in een warnet van miiitairis- |me en oorlog. Aan het departement van heerscht slechts starre onwil om Imaar eenigszins tegemoetkomend te |zijn. De heer Van Embden handhaaft zijn Ibezwaren en zal zijn stem aan de be- |grooting onthouden. De minister van oorlog kan met den Iheer Moltmaker, wien het aan de meest elementaire kennis van ons vestingstel- lsel ontbreekt, niet debatteeren over de |waarde daarvan De begrooting van oorlog in stem- Iming gebracht, wordt aangenomen met 120 tegen 8 stemmen, die van de vrijz.- |t!em. en soc.-dem. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Gehuwde onderwijzeressen. Minister de Visser heeft voorgesteld laan de gemeenteraden de bevoegdheid |te geven onderwijzeressen beneden den ■leeftijd van 45 jaar, die huwen, te ont- islaan en onderwijzers en onderwijze ressen op 65-jarigen leeftijd onge vraagd op pensioen te stellen. Tegen het tweede voorstel heeft nie- 1 bezwaar tegen het eerste kwa aien de democraten in actie. Zij zien er ln een aanval op de onderwijzeres- rooeder, die juist nader staat tot het kind. De bedoeling is verder het kunst- Imatig-beperken van gezinsgetal tegen l'e gaan. Het gevolg zal zijn, dat in |plaats van 'n huwelijk te sluiten, het lyrije-liefde-leven zal in zwang komen, net christelijk beginsel zal dus niet pdiend worden. Het onderwerp is al zoo dikwijls be- |iaiMeld dat het niet noodig is de argu menten te herhalen. Grappig was het "°e mej. Westerman „verklapte" dat menige onderwijzeres na haar huwelijk een poosje in dienst blijft om te... iren. Niet dus uit roeping, uit aan- 'ang tot dezen arbeid, neen, alleen om vn potje te maken. In Amsterdam bleek, dat het aantal rzuimen was bij de onderwijzers 23, dé on^etiuwde onderwijzeres 36, bij gehuwde onderwijzeres 69, wel een LbT'is. beveel nadeel het gehuwd-zijn IJ ^n mee brengt voor' het onder- Li' 'roilwens dat weet iedereen, maar II l f?11 dit over zijn kant geeft, is l'il c'Pleel een verzwakking van het huwêimne- stand'Punt erkend, dat het L„ J' "'et kan samengaan met een Tm. functie voor een vrouw, wil i W,cns.dat weet iedereen, maar men el principe niet toegeven. Natuur lijk zijn er gevallen waarin de combi natie zonder schade kan geschieden, doch de regel is dat dit niet zoo is. Wanneer dit wetje is aangenomen, zal de strijd wel niet rusten en zal die alleen naar de gemeenteraden worden overgebracht. Wel wordt het zonder ling dat de ééne gemeenteraad anders beslist dan de andere. Logisch is het dat de gemeenteraad die benoemt, ook het recht van ontslag geven kan, maar de Staat moet algemeene regelen tref fen en juist dat wordt in dit wetje na gelaten. De heer Suring trachtte ook voor het bizonder onderwijs de bevoegdheid van een dergelijk ontslag toe te staan, nl. door het beroep voor dat ontslag af te snijden, zoodat het bestuur der school de bevoegdheid geheel bezit in dien vaststaat dat het dit geeft op grond van beginselbezwaren. De Mi nister achtte dit systeem onmogelijk uit te voeren, omdat het allerlei moeilijk heden zou opleveren. Het wetsontwerp werd links tegen rechts goedgekeurd. Alleen de heer De Boer week af. BINNENLAND De Koninklijke Familie in Zwitserland Prins Hendrik bezocht gisteren Bern en ibracht een bezoek aan den bondspresident, daarna werd hem door den Bondsraad een lunch aangeboden in „Beüevue". Gelijk te verwachten was, zal het bezoek van de Koningin en den Prins aan Genève in het strikste incognito plaats hebben. Er zal dan ook geen enkele audiëntie verleend en evenmin eenig officieel bezoek afgelegd wor den. Een particulier bezoek van Prins Hendrik aan het secretariaat van den Volkenbond is echter niet uitgesloten. De zomertijd. De „Standaard" is geen voorstander van den zomertijd. Dit blijkt wel uit den driestar welken wij in het anti- rev .hoofdorgaan aantroffen en waar in onder het opschrift „Tijd-twist" het volgende wordt geschreven Er zijn zoovele tegenstellingen, waaronder het maatschappelijk leven lijdt, dat de omroodige in elk geval lie- 'hooren te worden verwijderd. Daarom was het voor ons een teleurstelling, toen de „Tijdcommissie" niet tot een heid van inzicht en voorstel kon ko men. De wijze, waarop de regeering ten slotte den knoop doorhakte, en de Tweede Kamer haar steun verleende, verdient toejuiching. Te meer, omdat wij zoo tot een toe stand komen, die het dichtst tot het normale nadert, en dit is dat hier de zonnetijd zooveel mogelijk wordt ge volgd. Wil men in de stad vroeger le ven, laat men een regeling dienaan gaande beproeven. Ten ploitc'nnric bleek zeer duidelijk, dat de zomertijd voor groote moeilijkheden plaatse'.. Vooral uit 'het feit, dat nier zich over het algemeen weinig meer aan de wettelijke regeling stoorde overal waar men er maar eenigszins aan kon om komen. Maar zonder bezwaar ging .lit nergens. En wij blijven bij ons stand punt, steeds door ons ingenomen cie beste arbitrage in het geschil, da: hier rees, kon ons de zon geven. En dan leggen, in zulk eerlijk oordeel, de voorstanders van een vervroegden tijd het af. Wij hopen, dat ook de Eerste Ka mer met het voorstel der regeering .'.ai meegaan. Arbeidstijd van verpleegsters. De minister van onderwijs heeft aan de directie der heelkundige en vrou wenklinieken der rijksuniversiteit te Utrecht verzocht, spoedig over te gaan 1ot het treffen van maatregelen ter verkorting van de werktijden van ver pleegsters. Commissaris van de Koningin in Gelderiand. Men meldt aan de „N. R. Ct." dat voor het ambt van Commissaris van de Koningin in Gelderland ernstig in aanmerking komt S. baron van Heem stra, oud-directeur van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij. De benoe ming zou spoedig te wachten zijn. De Nieuwe Waterweg en Antwerpen. De Antwerpsche redacteur van „de Maasbode" schrijft d.d. 12 dezer De „Neptune", het Antwerpsche scheepvaartblad, publiceert een arti kel over „De Nieuwe Waterweg" en wel naar aanleiding van de stranding met de „Soerakarta". Na eerst veel lof gewijd te hebben aan de werken en het onderhoud van den Nieuwen Waterweg, komt de schrijver tot de conclusie, dat de in vaart bij den Hoek van Holland bij stormweer gevaarlijker is dan de in gang bij Viissingen. De „Neptune" il lustreert dat door de talrijke ongeluk ken, dat met de „Berlin", nota bene twintig jaar geleden, en dat van de „Soerakarta" nu. Zulke ongelukken als met de „Soe- Gesprongen Handen, Ruwe Huid, Schrale Lipoen, verzacht en geneest men met PUROL. Bij Apoth. en Drogisten. (Infiez. Mededeeling.) rakarta" zullen zich noch bij Viissin gen, noch bij Terneuzen voordoen, meent het blad. Dat is een voordeel voor de haven van Antwerpen, maar voor ons is het zaak de passen op de Schelde veilig te houden, zegt de schrijver, die in zijn artikel de juiste oorzaak van het „Soerakarta"-onge- iuk verzwijgt, en de strandingen voor Viissingen vergeten schijnt. De echtgenoote van den ex-keizer. De operatie, welke de echtgenoote van den gewezen Duitschen keizer Dinsdag te Berlijn heeft ondergaan, is uitstekend verloopen. Prinses Hermine wordt door een bekend Berlijnsch vrouwenarts behandeld en zal onge veer 14 dagen te bed moeten blijven. Stads= en Proviocienieuws VL1SS1NGEN, 13 MAART. Ned. Midderr.achtzending-Vereeniging Gisterenmiddag werd alhier in het Militair Tehuis de jaarvergadering ge houden van de provinciale afdeeling Zeeland der Ned. Middernachtzending- Vereeniging. De vergadering werd geopend door den waarnemenden voorzitter, ds. P. C. van der Vliet, daar de voorzitter der provinciale afdeeling, ds. J. de Vis ser van Middelburg, wegens onge steldheid verhinderd was. Ds. Van der Vliet heette alle aanwe zigen welkom, waarbij hij in 't bijzon der dank bracht aan den burgemeester den heer C. A. van Woelderen, de wethouders P. Landsman en P. G. Laernoes (de heer M. Laernoes was verhinderd), den commissaris van po litie alhier en den officier van justitie te Middelburg, voor hun tegenwoor digheid. Verder woonden nog ver-, schillende afgevaardigden van plaat selijke vereenigingen deze jaarverga dering bij. Na 't openingswoord van den voor zitter hield de heer L N. van Munster, 2e secretaris van het hoofdbestuur en leider van de middernachtzending te Arnhem, een rede over het onderwerp ,,De strijd tegen het N. Malthusianisme ook een overheidstaak". Vervolgens werd door den heer H. Best, secretaris der provinciale afdee ling, het jaarverslag uitgebracht, waarin hoofdzakelijk de toestand in Zeeland werd naar voren gebracht. Nadat nog eenige zaken van huis houdelijk karakter behandeld waren, werd de bijeenkomst door ds. W. A. B. ten Kate met dankgebed gesloten. Des avonds wefd een groote open bare vergadering gehouden in de Nieu we Kerk, welke, gezien het min gunsti ge weer, zeer goed was bezocht. Het inleidend woord werd gespro ken door ds. A. Grappen, alhier, die liet ringen Psalm 141 3 en 4, hierna las tij Psalm 14! en ging voor in ge bed. Het verheugde hem dat zoo groo te schare aanwezig was,, hoewel de gladde straat het gaan niet vergemak kelijkt had. Spreker hoopte dat God de deuren van ons hart zou openen, opdat d: woorden van den heer Van Munster ons zouden ontdekken of ook wij in fet verborgen niet aan zonden van on'ucht en zedeloosheid schul dig zijn Hiern; werd gezongen Psalm 58 8, waarna de heer Van Munster het woord vvrkreeg, die er op wees dat hij niet zot spreken over de duurte der zonden vat het financieele betreft, doch merr over de gevolgen die uit de zonden voortkomen. Het gzegde „de zonde is duur" is niet van spreker zelf, doch van een Amerikaaischen dokter, die berekende dat aan d zonde en haar gevolgen, die zich uitsrekken tot in het derde en vierde gejacht, groote sommen gelds geofferd roeten worden voor verple ging enz. Spreker stond breedvoerig stil bij <en oorsprong der Midder- nachtzendiig en het werk van ds. Pier- son en hijzelf arbeidt reeds bijna 40 jaar aan di werk. Hij wees op de vele vruchten wiarmede God dit werk wil zegenen, hctiwel het soms schijnt of 't werk ten onler gaat in de groote we reld van zorte en zedeloosheid. Reeds zijn in het gheeie land 19 consultaiie- bureaux opgricht, waar de meest mo gelijke inlicvtingen en hulp verstrekt wordt, en oo het onderzoek naar het vaderschap wdt bevorderd, en ge vallen meisje voortgeholpen worden. Verschillendr grepen uit de praktijk ■haalt spreke aan, om ons het werk tegen den vrst der duisternis te doen zien. Hij stod stil bij het werk in Arn hem. waar tans op initiatief van spre ker het grocè doorgangshuis voor ge vallenen ef verwaarloosden als een „stedeke in5e stad" staat. Tenslottcwekt spreker allen op het zij moreelhetzij financieel het werk der midderachtzending te steunen. Nadat ng een orgetsolo -ten gehoo- re was gebracht, sprak ds. A. de Voogd een slotwoord naar aanleiding van een drietal punten, die bewonde ring uitspraken voor het werk der middernachtzending, maar bovenal voor de nederbuigende goedheid van Christus, die Zich niet schaamt om het verlatene en het in zonden weggezon- kene weder tot Zich te trekken. Nadat nog gezongen was Gezang 50 vs. 4 sloot ds. De Voogd de bijeen komst met dankzegging. Een propogandavergadering. Gisterenavond hield de afdeeling Viissingen van de Ned. Vereen, tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken in de kleine zaal van het Concert gebouw een openbare propaganda- vergadering. Deze matig bezochte vergadering werd door den voorzitter, den heer H. Duijm, met een kort woord, waarin hij het doel van deze vergadering uiteenzette, geopend. De mandoline-vereeniging „T.O.V.I.D.O.", directeur de heer M. Ventevogei, ver leende haar medewerking en liet eerst een paar goed uitgevoerde nummers hooren, waarna de heer Van Eenen- naam, van Souburg, die eveneens zijn medewerking, voor dezen avond gaf, een viertal declamatienummers ten ■beste gaf. Muziek en declamatie vielen zeer in den smaak van het publiek,wat voldoende uit het applaus bleek. Hierna was het woord aan den heer L. J. C. Poppe van Bergen op Zoom, die voor de vergadering spreken zou over het onderwerp „Waarom drank bestrijder". Spreker begon met te zeg gen, dat men om goed drankbestrijder te zijn geheelonthouder moest zijn en beantwoordde daarna uitvoerig de .vraag wat wij als bestrijders van het 'alcoholisme willen en wat alcoholisme is. Dat er vroeger ook gedronken werd zal wel niemand ontkennen, maar dat gebeurde dan enkel bij feesten en wer den andere dranken gebruikt dan die wij tegenwoordig kennen. Met cijfers toonde spreker aan wat de branderijen te Schiedam en Bergen op Zoom aan gedistilleerd afleverden en kwam dan lot een hoeveelheid van 1300 H.L. per dag. In 1914 waren er in ons land 239 naamlooze vennootschappen, waarin 41 millioen gulden was belegd dat in den drankhandel was betrokken. Spreker betreurde het dat de Eerste Kamer nu tweemaal Plaatselijke Keuze had verworpen. Dit kan echter volgens hem geen reden zijn om nu stil te zit ten, maar spoorde ondanks dat aan om toch met alle kracht den drank- striid voort te zetten. Als gevoig van' 'het meerdere drank gebruik noemde spreker ook het toe nemen van het aantal misdaden, wat hij bewees uit aanhalingen uit verschil lende brochures. Andere oorzaken ais onzedelijkheid, krankzinnigheid en ook de tuberculose noemde hij als voort komende uit het gebruik van alcohol. De heer Poppe besprak alsnu de vraag of we matige gebruikers of ge heelonthouders moeten zijn. Niet door Schiedam te sluiten, want dat zou vol gens hem niet gaan, maar door zelf onzen mond te sluiten voor den alco hol kan men het alcoholisme bestrij den. In breede trekken werd de toe stand in België besproken en weer met cijfers trachtte spreker aan te toonen hoeveel ook daar aan geld voor alco hol wordt uitgegeven. Overal kan men daar lezen hoe men zuinig moet zijn met brood. Maar aan den anderen kant worden er duizenden hectoliters graan verbruikt voor het vervaardigen van alcohol en bier. Tenslotte besprak hij de vraag, waarom wij nu drankbestrijders moe ten zijn en spoorde de aanwezigen aan om den strijd tegen het alcoholisme aan te binden en lid te worden van de Ned. Vereeniging. Vooral den jonge ren werd voorgehouden hoe zij zich moeten beijveren om dit doel zooveel mogelijk te helpen bevorderen. Met den wensch dat wij eenmaal een drankvrij Nederland zullen krijgen, eindigde spreker zijn met aandacht aangehoorde rede. De mandoline-vereeniging voerde daarna nog enkele nummers uit, ter wijl ook de heer Van Eenennaam de aanwezigen nog op enkele voordrach ten onthaalde, waarna de voorzitter met een woord van dank aan den spreker de vergadering sloot. Vermelden wij nog dat de toegang vrij was, hoewel was aangekondigd dat de entreeprijs 15 cent bedroeg. Albert Vogel. De bekende voordracht-kunstenaar Albert Vogel zal Woensdag a.s. optre den in het Concertgebouw alhier. Op zijn gevarieerd programma komen voor ernst en humor. Hij heeft met dit programma overal in ons land veel succes gehad. Hij zal voordragen werken van Van Deyssel, Fabricius, De Meester e.a. en tot slot Blichner's „Danton". A.J.P. s VANSUe-CRÊMEPUDDINQ «sr eessEnsAus essensA (Ingez. Mededeeling.) Een aanrijding- Hedenmorgen had in de Walstraat een aanrijding plaats tusschen een vraohtauto en een handwagen, door dat de bestuurder van den handwagen verkeerd uitweek. Den bestuurder van de vrachtauto treft in dezen geen schuld, daar hij gewaarschuwd had. Voor het examen als radiotelegrafist ie klasse is geslaagd de heer j. J. van den Broeke, leerling der De Ruyter- school. Aanvragen landbouwwerkkrachten. De directeur van de district-arbeids beurs te Middelburg -brengi ter kennis dat reeds nu, maar vooral tegen het voorjaar een groote vraag wordt ver wacht naar landarbeiders en boeren knechts voor Noord-Frankrijk. Momenteel kunnen er geplaatst wor den gezinnen met en zonder kinderen, waarvan de vrouw kan melken. Het loon van man en vrouw be draagt te samen plm. 600 francs per maand met huisvesting en eenige le vensmiddelen. Tevens kunnen er boe renknechts worden geplaatst. in Elzas-Lotharingen worden ge vraagd a. 50 melkers-veeverzorgers loon frs. 250300 per maand met kost en huisvesting 'b. iOO ploegers voerlieden loon frs. 200225 per maand met kost en huisvesting. Voor de groepen A en B wordt tevens een premie van 20 frs. per maand gegeven, indien de arbeider tenminste 6 maan den in dienst blijft, c. 150 landarbei ders voor alle werk, moeten met paar den kunnen omgaan. Loon 180 a 200 frs. .per maand. De arbeiders worden voornamelijk geplaatst in streken,waar de bevolking overwegend Duitseh spreekt. Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. De afdeeling Zeeland der Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van Dieren hield Woensdag jl. haar jaarvergadering te Middelburg. Uit het jaarverslag van de secreta resse bleek, dat het aantal leden gedu rende 1924 .met 8 vermeerderde en steeg tot 189. De werkzaamheden der vereeniging bestonden uit het nagaan der klachten en het beheer van het asyl, der klachten en het beheer van het asyi. Er kwamen 56 zwerfhonden, waar van er 12 werden afgemaakt en de overige samen 200 dagen in het asyl verbleven. Verder 40 zwerfkatten, waarvan 14 afgemaakt en andere ge durende 173 asyldagen verpleegd. Van het asyl als pension werd ge bruik gemaakt door 58 honden, 24 katten en een aap. Eenige jeugdleden richtten een eigen afdeeling op, die voor zichzelf aan het algemeene doel werkt, maar waarvan de leden verbonden blijven aan de af deeling Zeeland. In December kreeg de afdeeling een legaat van 100 voor haar asyl, van mejuffr. A. van Buuren, overleden te Zeist. In het bestuur werd de heer Van Waard vervangen door mevrouw Adriaanse en de heer Stehouwer en mevrouw Jacometti resp. door den heer mr. F. W. Adriaanse en mevrouw Hes- seltakTeitsma. Een der aanwezige leden vroeg of er iets gedaan kan worden aan het voort durend buiten laten staan van paarden door woonwagenbewoners. De voor ter zegde onderzoek toe. Door mej. W. M. J. Snijders, telefo niste 2e klasse bij het post- en tele graafkantoor te Goes, is met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag aange vraagd. SOUBURG. Gisterenavond gaf het Christ, fanfa rekorps „Tot Steun in den Strijd" al hier, directeur de heer J. j. van Soelen, een uitvoering in „Rehoboth", die uit stekend geslaagd mag genoemd wor den. Deze betrekkelijk nog jonge ver eeniging heeft getoond door ernstige studie onder uitstekende leiding reeds heel wat te kunnen presteeren. Vooral bleek dit in Fantasie sur l'opera „Tan- crède" van G. Rossini, wat zeer in den smaak viel, evenals in „La Napolitai- ne", fantasie van F. Millot, welk stuk eveneens mooi vertolkt werd. Ook een samenspraak en een gebarenspel liepen vlug van stapel. Om de dolle kluchten werd hartelijk gelachen. R I T T H E M. Gisterenavond hield de Vereeniging voor Chr. lager onderwijs in de school een zoogenaamde ouderavond, waar aan een openbare ies verbonden was. Bijna alle ouders waren tegenwoordig

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1