163e *Mmè£sag§,é3.arïïjg arek komtl Maatschappij i» omvaart. DINSDAG lO MAART ^EMEENTEBisTOR BINNENLAND FEUILLETON DE ONTVOERING Stads= es Provincienieuws CHT. d 775.3 te Seydis- d 743.5 te Memo avond van i(j ge Noord-Wes- bewolkt of be. I - sneeuw of ha- >NO htige ar °g uur >'s EN FIETSEN. uur 6.23 6.24 VLISSINGEN. v.m. n.m. 1.20 1.46 1.52 2.16 a. kheden, Openbare deringen enz. jks bioscoop-voor. S uur. NVoens. Zondagmiddag deren avond bios. anvang 8 uur. - g- en Zondagmid. Vergadering Vfe erebond, gebouw Openbare verga- ing tot afschaffing de dranken Con- rhonr, Koop en Terkooj DlenstaanTragea, ent taling, van S-5 regel gel meer 15 cent boden een iNHUIS Kasteelstraat Caaskadestraat 2. coop: IKANTJE met MA aat 47. VROUW ïlden tusschen 7 es ctrice van het Gast- I THUIS. letter K btireaf 5TB0DE die zelfstandig kan ed kan koken. In- schen 1 April en 1 RIER, Oogarts, Bad- lagd jonge RDERSHOND, ren „Vliss, Courant". aagd, omtrek Bella- mdijk, een ELHUIS. letters N. J., bureau ourant". KOOP LEN en een nieuwe kstraat 44. huur Duitsch :strion. De Karseboom". me van huur aange- j n stand een nette erswinkel, vrije bovenwoning, oor jónge menschen letters O. Z., bureau géns ziekte der te DAGMEISJE, Aanmedden 's avonds 9 uur Boulevard de aa-gd SBEDIENDE. kdres Betje vraagd voor een I een pDENHUIS. opgaaf van prijs, eau „Vliss. Coura^ iddelb. - Rotterda® gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS" >*EN EN VEE. VLISSINGSCHE COURANT I r Mm. aartm 8 ABOiNNEMENTS-PRfjS I voor Viissingen en gemeenten op Wal- I f2.20 per drie maanden, franco lonr bét gcbeele rijk ƒ2.50. Week-abon- nemenicn17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentieprijs v i—4 .-egels: ƒ1.10 voor iedere Jel inecr 26 centbij abonnement spe- 3e prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en, V»rhuu'- kooi' e" Verkoop, Dienstaanbie- uiïmn én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij voorokbefaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke -egel meer 15 cent drankwet. Burg en Weth. van Viissingen doen te i weten dat bii hen is ingekomen een ver- I van Petrus Johannes Sernardus Maria I Weterings, om ver/of tot den verkoop van ilcobolhoudenden drank anderen dan ster- ben drank voor bet perceel St. Jacobstraat ^dat vanaf heden gedurende veertien da- J „en tegen het verleenen van liet gevraagde I verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Viissingen, 9 Maart 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BJSSCHOP De Koninklijke Familie op reis. De Koningin en Prins Hendrik zullen lot Vrijdag te Glarus-blijven en daarna rog cenige dagen elders in Zwitser- i land vertoeven.' Omtrent de verblijf plaats wordt echter, zoowel in de om- geving der Koningin als in officieele kringen groote geheimzinnigheid be tracht, zoodat omtrent de verschillen de geruchten of gissingen, die om trent de volgende verblijfplaats de ronde doen, geen bevestiging te krij gen is. Huldiging van mr. Troelstra. Zaterdag 4 April zal, naar „het Volk" meldt, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage de huldiging plaats hebben van mr. P. J. Troelstra, namens de moderne vakbeweging. Daarbij zullen aanwezig zijn het verbondsbestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, de hoofdbesturen der aangesloten organisaties en vertegenwoordigers van een aantal bestuursbonden en af- deelingen van moderne vakbonden. Bovendien zal 's avonds een groote demonstratie van Haagsche arbeiders plaats vinden. GEMEENTERAAD TE SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 9 Maart, des avonds ten 8 uur. Voorzitter de heer W. N. Jobse. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden nog aangehouden. De voorzitter stelde eerst de orde de benoeming van een lid in het bestuur der brandweer, daar de heer W. Kraanier ook voor zijn herbenoe- ming heeft bedankt. Het bestuur der brandweer had een voordracht ingezonden, behelzende de namen van de heeren P. Melis en Cl. Kruithof. Deze voordracht werd door Burg. en Weth. overgenomen. Benoemd werd de heer P. Melis met 1 stemmen de lteer G. Kruithof ver kreeg 4 stemmen. Ingekomen iwas een voorstel van 3 raadsleden, de 'heeren Marijs, De Pag- 45) Roman van A. GRONER. HOOFDSTUK XVII. Denzelfden dag tegen drie uur reed eu!e Mileska, van Groot-Enzersdorf komend, langs de straat van Muhllei- ~'i was op de huisreis en maakte, om niet te vroeg thuis te komen, een omweg. Tante had namelijk verlangd, ZIJ oerst tegen den avond terug ou komen maar Johanna had het iii«,mejrouw P°igner niet meer kunnen ""«ouden, zij vermoedde toch, dat ',anle zich in gevaarlijke omstan- o'gheden bevond. Johanna had den heelen dag geen mshg oogenblik gehad en was ook nu z«r zenuwachtig. npv=T°a's f'J <'oor ^0" tamelijk dichten alle l 'uistorde zij en keek naar rlietné1 1 on tocn eenmaal een ver- Scstalte voor 'haar oprees, ievrih n -?■' har"1 'orstond naar de M o r' -?'e z'i b'i ziuh droeg. De l„,n7''J 1,61 wapen niet noodig. Tj 16J B na,- an' een bekend boscharbeider, B0<SÖfe I ^rtEelilk de pet af-toen hi]' I en Zl) S'tmlachte om haar aen te bekomen: ,V. Transport- ®0 - Erven 3. v08, ter en La Soe, van den volgenden in houd De ondergeteekenden, allen leden van den gemeenteraad, stellen voor ten spoedigste over te gaan tot het beschikbaar stellen van een derde schoollokaal der openbare lagere schooi ten behoeve van 'het voorbe reidend onderwijs. Zij mcenen dat het niet aangaat de voortdurende aanvragen tot toelating van leerlingen tot die school te blijven afwijzen. In verband hiermede stellen zij verder voor een nieuw schoollokaal aan de openbare lagere school bij te bouwen. De in- en uitgang der open bare lagere school aan de achterzijde aan te brengen en den beschikbaren grond naast en achter de openbare schooi te bestemmen voor speelplaats. Op deze wijze worden de openbare lagere school en de bewaarschool ge heel van elkander gescheiden en heeft de een geen last van de ander. De voorzitter zou dit voorstel direct willen behandelen, daar het zeer drin gend is. De inspecteur blijft aandrin gen op het bouwen van een spouw muur en wanneer dit voorstel werd aangenomen, dan zou dat kunnen ver meden worden. De heer Kodde maakt bezwaar te gen directe behandeling. Het is geheel onvoorbereid en dient eerst overwogen te worden. De voorzitter zegt dat nu een prin- cipieele beslissing kan genomen wor den, dan ziet de inspecteur dat wij ernst met de zaak maken. De heer Melis is ook voor aanhou ding. We kunnen er nu niet over be slissen, omdat we de kosten niet we ten. De inspecteur wil dat in de Paaschweek de muur gebouwd zal worden. Spreker stelt voor zoo spoe dig mogelijk een vergadering te hou den om dan over het voorstel te be slissen. De voorzitter acht de zaak urgent. Het bouwen van een nieuw lokaal zal toch niet zooveel geld kosten. De heer Cysouw is er niet van over tuigd, dat uitbreiding van de bewaar school beslist noodig is. Men zou een bepaling'kunnen maken, geen kinderen 'beneden 4 jaar toe te laten. Dan ko men er plaatsen vrij. De voorzitter is tegen deze bepaling. Ook de leidster der bewaarschool voelt hier niets voor. Zij heeft boven dien geen recht om kinderen van drie jaar af te wijzen. De heer Suurmond merkt op, dat we ai bezig zijn met het voorstel te be handelen, en er is nog niet uitgemaakt of het in deze zitting wel in behande ling zal komen. De heer Jobse zegt, dat het nu een maal in zijn aard ligt een geduldig voorzitter te zijn. Den heer De Priester bevreemdt het dat deze drie raadsleden dit voorstel hebben ingediend. Hij wijst er'op dat de heer Jobse in de vorige vergadering toezegging heeft gedaan met nieuwe plannen fc zuilen komen. Spreker heeft ook bezwaar het voorstel nu, zonder dat de raad de kosten enz. heeft kun nen onderzoeken, te 'behandelen. Spre ker is voor elke verbetering van het openbaar onderwijs, doch tegen zulk een onvoorbereide behandeling heeft hij bezwaar. Het voorstelKodde om het voorstel aan te houden tot een volgende zitting wefd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen 'de heeren Marijs, De Pngter, La Soe en Jobse. De heer De Priester stelt nu voor dit voorstel te verwijzen naar de commis sie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Brouwer steunt dit voorste). Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Cy souw, De Priester en Brouwer. zenuwachtigheid. Mevrouw Brauner bevond zich om dezen tijd alleen in de hal. In het hee renhuis waren sedert gisteren slechts de vrouwelijke dienstboden van de straat af kon ieder ongehinderd bij haar komen, .want geen van de deuren, die tot haar leidden, was gesloten. Tot nu toe had echter nog niemand den vrijen toegang gebruikt en me vrouw Emma werd reeds ongeduldig. Juist zette Anna een glas water voor tiaar neer, toen de bel overging. Ga kijken, wie het is, zei me vrouw Brauner. Anna ging naar het venster. Er staat een man met een groote tascli buiten, berichtte zij. Zij zag niet, hoe haar meesteres de handen ineen kneep, zij hoorde me vrouw Brauner alleen maar heel be daard zeggen Dat zal die mijnheer Manners zijn. Breng hem bij mij en zorg er voor, dat wij niet gestoord worden. Anna ging. Kort daarna diende zij aan Mijnheer de agent Manners. Mevrouw Brauner keek den binnen komende opmerkzaam aan. Zij merkte terstond, dat de wijsvinger van de rechterhand verbonden was, en dat de eigenaar van die ruwe hand er niet zoo verschrikkelijk uitzag, als zij hem zich had voorgesteld. MoedersAls uw Kinderen zich gebruik dan onmiddellijk PUROL, bezeerd hebben, Doos 30 c. (Ingez. Mededeeling.) De heer Melis motiveert zijn stem. Hij gelooft dat er dan teveel tijd mee zal 'heengaan. Burg. en Weth, dienen r.u zoo spoedig mogelijk met een kos tenberekening te komen. De heer De Priester vindt het sterk, dat de raad de commissie van toezicht in deze negeert. Ook het voorbereidend onderwijs staat onder het toezicht der commissie. Hij zal er in de commissie zijn gevolgtrekkingen uit maken. De voorzitter zegt dat de commissie van toezicht met het voorbereidend onderwijs absoluut niets te maken heeft. De heer De Priester zegt, dat de voorzitter er geheel naast is. Hij zal dit aan de hand van een missive van den minister van onderwijs in de volgende zitting aantoonen. -i' Hierna was aan de orde het voor stel van Burg. en Weth. om de ge meentelijke werkverschaffing met in gang van 15 Maart stop te zetten. De voorzitter licht dit voorstel nader toe. Er wordt beweerd, dat verschillen den bij de werkverschaffing blijven hangen en geen ander werk zoeken. Er is al voldoende werk bij de land bouwers. Mochten er enkele personen zijn, die geen ander geen werk kunnen vinden, dan zal de gemeente die niet aan hun lot over laten. Vorige jarerfiis gebleken, dat na de stopzetting allen spoedig werk hadden. De heer Brouwer vraagt of de mo gelijkheid niet bestaat dat de werkge vers zich bij de gemeente vervoegen om werkkrachten. Dan kunnen de ge schikte personen daarvoor aangewezen worden. Willen zij dan niet, dan kan ontslag volgen. Spreker is er tegen om met 8 dagen de menschen op de keien te zetten. De voorzitter zegt, dat het schijnt dat er misbruik gemaakt wordt van de werkverschaffing. Er 'komen zich hier geen werkgevers aanmelden om werk krachten. De heer Atelis zegt, dat Burg. en Weth. van meening zijn, dat er wijzi ging gebracht moet worden in de werkverschaffing. Zaterdag is het den menschen aangezegd en opmerkelijk is 't dat er nu al 7 ander werk gevonden hebben. Bij de werkverschaffing zijn haast alien veldarbeiders of grondwer kers en voor dezen is er nu reeds vol doende werk. Burg. en Weth. zullen rekening houden met degenen die geen werk kunnen krijgen. De heer De Priester betreurt het, dat Burg. en Weth. geen mededeeling doen van het besluit der werkloozen-com- missie. Deze heeft met 5 tegen 2 stem men geadviseerd de -werkverschaffing nog niet stop te zetten. Hij vindt het jammer dat men nu uitspeelt dat enke le personen weigerden passend werk te zoeken. De commissie maakt met zui-ke menschen korte metten, wanneer ze onwillig zijn werk te aanvaarden. Spreker wijst op het gevaar, dat bij stopzetting der werkverschaffing de menschen dan komen bij armenzorg, en dan krijgen zij hun geld cadeau, terwijl zij bij de werkverschaffing nog productief werk verrichten. De com missie cn ook spreker voelt er veel voor het oprolsystcem toe te passen, doch in geen geval over te gaan tot een algeheele stopzetting. De voorzitter zegt, dat wij rekening moeten houden met de financiën der gemeente. De inkomsten vallen zeer legen, en binnenkort zitten wij met de handen in het haar. De secretaris geeft hierover eerjige Imrc Biro was in de beste stcm- miing hij had bemerkt, dat mevrouw Brauner zich streng aan de voor schriften in den brief van haar echtge noot hield, zoodat ook zij hem geen moeilijkheden in den weg zou leggen. Zwijgend boog hij voor haar. Anna had reeds de deur achier zich gesloten. Nu waren de twee ongestoord en ontwikkelde zich een kort gesprek. U brengt mij een brief van mijn man Ja, hier is hij. Is mijn man gezond Hij bevindt zich wel. En zal terstond worden vrijge laten Zoodra ik weer thuis ben. Wanneer kan ik hem verwachten? Spoedig, mevrouw. Meer kan ik niet zeggen. Dat begreep mevrouw Brauner. Zij sneed de enveloppe open en las den brief. Hij bestond uit enkele regels. Lieve Emma Zend mijn bode snel en met de jou eigen goedheid en bedaardheid weg. Tot teeken, dat werkelijk jouw man de schrijver van dezen brief is, zet ik den datum en het teeken neer, dat in jouw trouwring gegraveerd is. Harte lijk gegroet en tot vroolijk weerziens. Je Karl. inlichtingen. De inkomsten-belasting valt zeer tegen en de kosten voor on derwijs worden enorm, vooral de uit gaven voor het nijverheids- en middel baar onderwijs zijn onrustbarend. De heer De Pagter zegt dit niet te begrijpen. Die kosten heeft men toch ook in andere gemeenten en daar ver mindert men het percentage. De voorzitter wijst er op, dat wij hier zitten tusschen twee steden. Ver schillende leerlingen gaan in Viissin gen en Middelburg op school en daar moet de gemeente voor betalen. Hier van geeft spreker eenige voorbeelden. Er zijn bijv. 2 van de best gesitueerde ingezetenen die hun kinderen naar het gymnasium te Middelburg zenden. Zelf betalen zij misschien 100, terwijl ■het aan de gemeente bijna 1000 kost. Was het nu nog maar voor ge zinnen met beperkte middelen, dan kon hij zich er bij neerleggen. Derge lijke uitgaven komen op andere plat telandsgemeenten niet in zoo erge ma te voor. De heer Brouwer merkt op, dat wij dit te danken hebben aan de prachtige 'bezuinigingstaktiek der regeering, die alles op de gemeenten afwentelt. De heer Kodde zegt, als wij zien wat door de gemeente dit jaar voor de werkverschaffing is gedaan, wij ge rust stop kunnen zetten. Vooral als er voor diegenen, die geen geschikt werk kunnen krijgen op andere wijze wordt gezorgd. De heer De Priester is van meening, dat wanneer de werkverschaffing stop wordt gezet, moet gelden gelijke mon niken gelijke kappen. Het zal zeer be zwaarlijk zijn onderscheid te maken en te bepalen wie geen ander werk kan krijgen. De voorzitter zegt, dat men in de laatste jaren wel wat te veel een be roep doet op de openbare kassen. Er zijn nu bij de werkverschaffing heel wat seizoen^werkioozen en deze wer den vroeger ook niet door de ge meente geholpen. De heer De Priester wijst er op dat de toestand voor den oorlog geheel anders was. Er was toen nog geen be zuinigingswoede der regeering. De Reorganiseerde werkloozen hadden toen een flinke werkioozen-uitkeering van langen duur. Voor spreker is het de allereerste plicht der gemeente de gezinnen voor armoede te bewaren en daarom doet hij een dringend beroep op den raad de werkverschaffing nog niet stop te zetten. De heer Cysouw acht de werkver schaffing van zeer groot belang voor de gemeente, doch betreurt het dat er misbruik van wordt gemaakt. Spreker is niet voor geheele stopzetting, doch zou het oprolsysteem .willen toepassen. Hij zou het beter vinden de zaak aan de commissie voor de werkverschaf fing over te laten, daar deze hei best weef, welke personen kunnen blijven. Na nog eenige discussie werd het voostel van Burg. en Weth. aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Mariis, De Priester, Brouwer, De Pagter en Cysouw. S S Bij de rondvraag wijst de heer De Priester op de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer en op de weinige gelegenheid welke bestaat voor re clame -maken voor de resp. candida- ten. De plakgelegenheid is hier uiterst gering. Hij vroeg of Burg. en Weth. zorg'kunnen dragen dat de gelegenheid voor het opplakken van reclame-bil jetten uitgebreid wordt. Onder den naam stond de datum van hun huwelijk en daarnaast waren twee in elkander geslagen handen ge-teekend. Mevrouw Brauner had haar trouw ring sedert hij haar aan den vinger gestoken was, nooit weder afgelegd. Zij was dus zeker, dat het haar echtgenoot was, die den brenger van den brief had gezonden. Rijd mij in gindsche kamer naar mijn schrijftafel, zeide zij bedaard te gen haar bezoeker en wees naar de deur. Biro deed, wat hem gezegd werd. Mevrouw Brauner schoof de groote middellade van de schrijftafel open, waarop tien goed gevulde kleine lin nen zakjes en tien dikke pakketten van banknoten van twintig kronen zicht baar werden! Op de zakjes en op de strookjes papier, die de banknoten bijeen hielden, stond telkens de waar de vermeld tienduizend kronen. Imre's gezicht was donkerrood, zijn oogen fonkelden. Overtuig u, of het uitkomt, zeide mevrouw Brauner gelaten. Niet noodig ten eerste vertrouw ik u en ten tweede kan ik immers thuis 'natellen. Zooals u verkiest. Zij keek stil toe, hoe hij met bevende hand het geld in de tascli pakte. Daar- De voorzitter deed de toezegging dat Burg. en Weth. dit verzoek in over weging zullen nemen. Hierna werd de vergadering ge sloten. VUSSINGEN, 10 MAART. Spreekuur wethouder voor onderwijs. De wethouder voor onderwijs kan morgen geen spreekuur houden. Hij zal nu te spreken zijn Donderdagmid dag van half vier af. Onze haven. Gisterenavond werd de aigemeene vergadering gehouden van de verc-eni- ging „Handelsbelang" te Middelbnrg. Door den secretaris, den heer L. A. Stofkoper, werd het jaarverslag uit gebracht. Daarin wordt ook besproken de verbetering van de haven te Viissin gen. In de eerste plaats wordt herin nerd aan de diverse reuzenzwaaien van minister Van Swaaij en de ver schillende motieven, waarmede deze bewindsman uitstel der havenverbe- tèring verdedigde. Hoe men ook over de toekomst van de Vlissingsche haven moge denken aldus wordt verder in genoemd jaarverslag gezegd als men ziet hoe, op hoop van zegen, elders groote sommen aan kanalisatie worden be steed en men in aanmerking neemt, dat ook in Viissingen, in verband met deze verbetering, reeds groote bedra gen zijn verwerkt, die dus nooit pro ductief zouden worden, dan is het ze ker begrijpelijk, dat het bestuur der vereeniging zich bereid verklaarde te helpen Viissingen een goede kans te geven, zoodoende volgende de gestie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden die ook haar krachtige medewerking reeds verleend had. Ook het bestuur van de vereeniging „De Hanze" was bereid zich aan te sluiten. De secreta ris herinnert dan aan het zenden van een deputatie der beide vereenigingen -naar Den Haag en komt dan tot het resultaat, namelijk het hervatten der werkzaamheden, d-och wijst er op, dat ae kademuur instede van 650,nu slechts ongeveer 400 meter lengte zal heb ben. Als men nu weet, aldus het ver slag verder, dat hiervan door de Msatsch. „Zeeland" en Prov. Stoom- bootdienst reeds 350 meter zal worden in beslag genomen en men weet, dat een moderne stoomboot zoo ongeveer 600 voet lang is, dan kan men zelf uit rekenen, wat het resultaat van dat werk zal zijn. Zoo'n opvatting begrijpt men dan ook niet. Iedere winkelier, die een zaak begint, maakt zijn toonbank zoo groot, dat hij verschillende men schen tegelijk kan bedienen iemand, die een pension begint, zal een zóó -groot huis nemen, dat hij, als de zaak florisseert en er meer gasten komen, ruimte genoeg heeft. [n Den Haag vindt men dit vooruitzien blijkbaar ten opzichte van de Vlissingsche haven niet noodig. De minister zal naar be hoeven den kademuur verlengen, heet het, doch in het verslag wordt de hoop uitgesproken, clat de eventueeie opvol ger van minister Van Swaaij van oor deel moge zijn, dat eerst de kade er moet zijn en dan het schip. Eerst dient de kamer gemeubeld te worden, dan eerst kan men commensaals ontvan gen. Het begin is er nu en dit is voor tie werkverruiming althans een voor name factor. In Viissingen zit men niet stil. Hetgeen de secretaris vernam over liet rusteloos ijveren om tot het ge- wenschte doel te komen, geeft wel bij bemerkte zij, dat hij een valschen baard droeg. Ik ben gereed, zei hij met trillen de stem. Hij wilde heengaan, maar zij hield hem terug. U moet mij weer naar mijn plaats in de hal brengen, zeide ze zacht. Hij deed het. Toen boog hij en ging heen. Anna geleidde hem tot de poort, die zij achter hem sloot. Eerst toen hij reeds buiten was, bemerkte zij, dat zijn eerst zoo slappe tasch nu gevuld was. Toen ging zij snel naar de hal en haalde verlicht adem, toen zij me vrouw Brauner stil glimlachend een brief zag lezen. Johanna had, van de Muhlleitener zijde komende, juist de allee bereikt, die naar den Erlenhof voert, toen zij door den mist onduidelijk een man voor zich zag. Hij rent hij hijgt ihij verdwijnt achter een struik en gelijktijdig roept iemand met de stem van Jozef Schavuit Ellendeling Hier die tasch Op dat geschreeuw volgt een stille worsteling. Johanna, die reeds heel nabij is, springt van het paard en snelt op de beiden toe, die juist in den greppel rollen. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1