-Masqi tOEK zwaan" 10 van Soéii VRIJ O AO 6 MAART binnenland nds M. S. F,| AART EREN I Het Kajtierllid Van der Voort van Zijp. Stads= en Provincienieuws schap". ZEN EVJu!!er,Walstraai| ent, door stemmingl u b u r g. een verzoek :S AERSSENS. Fraaie prijzen, erplichtend. thtjes Nichtjes genheid stellen, teeren. Zoolang baar tegen den maar niet lïilustreerd. Dit raruit te lezen, lig uit voor te geringen prijs :eren, want dit |v zullen lezen, moeien wij sleurgesteld t van 80 cent. STRAT1E. zenden s van 60 cent al mij zweren dat ik ik van nu af onder ta. re za! boeten Hel afnemen en hij zal men Zoo zoo is noet ik voortmaken, n van Neudorf men- s Imre komt, zit hij rekt om Lassonv's t is een boosaardig moede, zooals de naar de kast sleept zerjas en een reeds r uit te nemen. Ook is lodenjoppe, grijs- mooi geweer staat end lang, eer von ft aangetrokken, kamer, heel lang- 1. lenkt hij. Hier bin- En hij verheugt cht, die hij buiten gang. nu strekt hij ir den sleutel van daar voelt hij zijn. den hals slaan en an verschrikkelijke Hij heeft nog juist ver te verwonderen tegen den muur en Vordt vervolgd.) VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- I f2.20 per drie maanden. I-rimco door hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 717 cent, alles bij voomitbetahng. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 1_4 regels1.10 voor iedere reeel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- I ainven en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij voofuhbetaihig van 1-5 regels ƒ0.75, elke refamTlfeberichtmtvan 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Psychopathen. Coöperatieve vereenigingen. Het eenige verschilpunt bij de Psy- chopathenwet tusschen de „modernen" en de „klassieken" op strafwetgebied ligt hierin, dat de eerste dwang-opleg- ring wil stellen in plaats van straf, de laatste willen straf houden maar daar naast de dwangverpleging. De klassie ken wenschen het begrip straf niet los te laten, misschien wel omdat zij bang zijn dat ten slotte de misdadiger altijd voor psychopaath zal worden aange zien omdat een normaal mensch derge lijke daden niet doet. De Minister is meer klassiek dan modern. De toestand is zóó, dat volgens de klassieken dit ontwerp het uiterste is waartoe men wil gaan en dat volgens de modernen dit eigenlijk een minimum is van het geen men wil. Ten aanzien van de invoering dezer 1 wet, die nogal kostbaar zal zijn, kon de Minister geen belofte doen. Hij wilde noch zichzelf noch zijn eventueelen op volger binden. Een amendement-Kieerekoper, om in plaats van straf dwangverpleging mo gelijk te maken en dus deze niet altijd naast straf te stellen, werd natuurlijk verworpen. Even weinig succes had het tweede amendement van dezen afge vaardigde, dat verplicht psychiatrisch onderzoek bepaalt als een gevangenis- I straf van meer dan zes maanden wordt opgelegd. Het amendement is onprac- tisch meende men, omdat pas als de straf is opgelegd het onderzoek ver plichtend wordt. Dat is dwaas. De rech ter kan hier best van te voren beslis sen als hij daarvoor aanleiding vindt. Het denkbeeld van individuaiiseering I juichte zelfs de heer Van Sasse van ÏJsselt toe, maar hij wees het af op de practische gronden. De heer Dressel- huijs achtte de bepaling van zes maan den onlogisch. Iemand die met een klein misdrijf begint kan ook zeer wel psy- chopaath zijn. Hij zal echter aan deze bepaling ontsnappen. Het wetsontwerp werd zonder stem- I nting goedgekeurd. In de wetgeving op de coöperatieve I vereenigingen zijn eenige wijzigingen noodig gebleken, b.v. om de telkens I herhaalde bedreiging met nietigheid te- I gen te gaan, om de regeling van liet lidmaatschap- deugdelijker te maken. Met het oog daarop heeft de regeering de gansche wetgeving op dit punt aan een herziening onderworpen. 'Tegen de nieuwe regelingen werden eenige bezwaren gemaakt. Zoo opperde de heer Van Voorst tot Voorst het bezwaar dat te veel admini stratie op het platteland de coöperatie zal schaden. Niemand zal b.v. secreta- j ris willen wezen. Regeling der aansprakelijkheid van I de leden voor de schulden is noodzaKe- I h]k om te maken dat de vereenigingen I crediet kunnen krijgen. -De heeren De Boer en Van Rappard hebben uitcen- I gezet hoe noodig deze regeling voor de I coöperatieve vereenigingen ten platte- I lande is, waar men dikwijls over weinig Ikapitaal beschikt en toch groote zaken doet. Deugdelijker inrichting van de ver- leenigingsorganisatie is het doel dezer herziening. De Zomertijd. Door de heeren Vliegen c.s. zijn la.mendementen '"'gediend om tusschen 1'en eersten Zondag in April en den ||.Js'en Zondag in October den wette- I gen n "le' minuten te vervroe- ^°°r de heeren Staalman c.s. wordt l(t-i^esIeld. om van den 'aatsten Zon- Snni"1ri' ,öt den 'aatsten Zondag in ■met li? 1,6,1 Amsterdamschen tijd Irnn!-i i lnuten te vervroegen en gedii- Ihwufii n eyeeigen tijd des jaars den Ilaten6 me* m'nu(en 'e ver" lhi>Pui,^10e''ng van dit amendement is ltiid<Jj van de meerderheid der I commissie te verwezenlijken. I lLEÏÏt'"rev- kiesvereeniging te Strij- elt naar aanleiding van den-brief van bet Kamerlid C. van der Voort van Zijp aan den voorzitter van de anti- rev. kiesvereeniging te Tietjerkstera- deel inzake zijn toetreden tot de Nati onale Unie, de wenschelijkheid uitge sproken, dat de 'heer Van der Voort van Zijp zijn Kamerzetel beschikbaar zal stellen aan de anti-rev. partij. Een interview met generaal Snijders. In een interview met den Amster damschen correspondent van de „Ma- tin" heeft generaal Snijders verklaard, dat parlement en regeering van Neder land nooit 'het denkbeeld van een regi onaal veiligheidspact zullen onder schrijven, omdat elk bondgenootschap Hofland in politieke afhankelijkheid van de groote contracteerende mo gendheden zou 'brengen. Doch even waar is het, dat Holland zich geenszins wit onttrekken aan zijn verplichtingen, die het lidmaatschap van den Volken bond het oplegt, en aan die, voort spruitende uit (het volkenrecht. Mochten de Duitschers Limburg binnenvallen, dan zouden zij de Neder- iandsche troepen tegenover-zich vinden en zou automatisch een toestand intre den, gelijk aan die, welke zou bestaan ingeval Holland de bondgenoot was van België en andere staten. W. H. Broekhuis gesignaleerd. In -het gisteren verschenen Algemeen Politieblad komt onder de gesignaleer de personen voor W. H. Broekhuis, ctie door de arr. rechtbank te Rotter dam wegens overtreding der Loterijwet is veroordeeld tot 4 maanden hechte- nisstraf. Het beroep in cassatie werd door den Hoogen Raad verworpen, terwijl het ingediende gratie-verzoek eveneens is afgewezen. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt thans ten uitvoerlegging van de opgelegde straf. VLISSINGEN, 6 MAART. Onze TijdingtiaL Zooals wij in een onzer laatste num mers meldden, brandde te Zandvoort een geheele winkelgalerij af, waarbij 26 huizen in de asch werden gelegd. In onze fotokasten geven wij eenige interessante foto's van dezen brand te zien voorts van de cadettenschool te Alkmaar die tot ziekenhuis zal worden ingericht foto van wijlen president Ebert van den opvolger van Branting in den Raad van den Volkenbond van het postkantoor te Rotterdam, thans ingericht voor Middelbare Technische school van den populairen Zweed- schen kroonprins Gustaaf Adolf met zijn zoon een foto van mevr. De Boer Van Rijk vóór den radio-zender te Hilversum en andere. Belangstellenden kunnen in onze Tijdinghal steeds kennis nemen van alle van Vlissingen uitgaande diensten (spoor, booten, trams, bussen enz.) en van de adressen der advertenfiën, welke aan het bureau der courant te eviagen zijn. Opheffing huurtam missie. Wij vernemen dat de hutircommissie in (haar laatst gehouden vergadering besloten heeft aan Burg. en Weth. te adviseeren om deze commissie op te heffen. Nu de woningnood is opgeheven is vanzelf de tusschenkomst der htiur- commissie overbodig geworden. De commissie besloot de nog loo- pende zaken at te handelen en kan de commissie dan ultimo Maart worden opgeheven. Hiermede verdwijnt dan de laatste instelling welke als een gevolg van den oorlog werd opgericht. De Visschersramp. Morgenmiddag om half drie houdt het Vtissingsch-Arnemuidsch Hulpco mité voor de Visschersramp op het Stadhuis een algemeene vergadering. Daarin zullen behandeld worden nade re voorstelden ter definitieve regeling der uitkeeringaan de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers van de vis schersramp. MarïeRen van: Nymegen. Concertgebouw. Verschillende omstandigheden heb ben meegewerkt om dp het talrijke pu bliek, dat deze voorstelling van het Vlaamse Volkstoneel heeft bijgewoond, een verschillenden indruk te maken. Daar in ons nummer van Zaterdag een overzicht van bovengenoemd mysterie spel uit de 15e eeuw is geplaatst, zul len we over den inhoud ervan niet spre ken. We meenen echter wel reeds da delijk de meening te kunnen voorop zetten, dat het bestuur van A. G. O. aan zijn leden een voorstelling heeft aange boden, die op het gebied van kunst en weergave van een middeleeuwsch mys teriespel op zeer hoog peil stond. Niet iedereen zal dit met ons eens zijn, want er behoort een -groote mate van „zich kunnen verplaatsen" toe om zich tc kunnen inleven in de tijdsomstandighe den, waarin Marieke van Nijmegen speelt. We voelen ons, in 't algemeen gesproken natuurlijk, niet meer zoo „vroom" als onze voorouders in dien tijd. We (kunnen ons ook niet zoo ge- makkelijk wennen aan het middel-Ne- derlandsch, waarin de spelers zich uit drukten. Onze oogen zijn niet gewend aan het eigenaardige decor, waarmee het tooneel was versierd. En zoo zou den tal van omstandigheden opgesomd kunnen worden, die het oordeel hebben beïnvloed. Maar laten we liever het spel bekijken en dan moeten we dade lijk een; woord van hulde brengen aan het spel van den heer Staf Bruggen, die Moenen uitbeeldde. Wat waren zijn gebaren prachtig, zoowel in het tooneel, waarin hij zich tracht meester te maken van Marieken als in dat waar hij de ziel van. haar, met wie hij zich wil „versa men in ionsten". Wat acteerde hij mees terlijk in het tooneeltje, waarin hij zich de ziel van de „moeie", dat opvliegende wijf met haar kostelijke, typische gri meering toeeigenthoe verlokkelijk was zijn spel in het tooneeltje in „Den. Boom" te Antwerpen, waar zooveel twist en tweedracht wordt gezaaid. En in al die tooneeltjes wordt hem waar dig tegenspel gegeven door de actrice Corry Roozendaal, die het heele spel door een schitterende uitbeelding heeft gegeven van het levenslustige jon-ge meisje, dat bij haar oom, den geestelij ke verblijft, maar van wier acteeren we het meest hebben genoten, toen ze op trad als levensgezellin van Moenen. In de scène in „den Boom" was ze ver rukkelijk, ons dunkt, dat in die rol, waar ze zich geheel kan laten gaan, het schitterendste deel van haar rol mag genoemd worden. Die ligt haar beter, naar onze meening dan haar boetedoen in het latere deel, hoewel juist in dat gedeelte ook heel fraaie momenten voorkomen. Om. deze beide groepeerden zich de figuren van Johan de Meester Jr., die ons in zijn rol in het Wagenspel van. Mascheroen beter be viel dan in zijn daaropvolgende dou blure, waarin hij niet zoo voldeed, het verschil in stem was te eigenaardig om ons in deze laatste te bekoren. In dat zelfde deel der vertooning werd ook prachtig, .natuurlijk spel vertoond door de actrice Judith van Gelder, die een mooie „onze Lieve Vrouw" uitbeeldde, terwijl Renaat Verheyen een Masche roen voorstelde, die, als „advocaat van Luciferre" schitterend acteerde. En tot slot vermeiden we de figuren van den oom, die in L. Plaum een vertolker vond, die een natuurlijken priester, zalvend en ingetogen, voorstelde, een geestelijke, die in het tooneel onmiddel lijk na den val fraai spel te zien gaf. Wij mogen echter niet eindigen zon der een woord van hulde te brengen aan den proloogzegger, den heer Mau- rits Hoste, die zich van zijn schijnbaar gemakkelijke taak, op zeer verdienste lijke wijze heeft gekweten. Een hartelijk applaus bracht, na het einde van het laatste tooneel de voor naamste spelers nog even voor het voet licht. Christelijke Besturenbond. Gisterenavond werd door den Chris- telijken Besturenbond alhier in de groote zaal van „de Oude Vriend schap" een familie-avond gehouden voor de leden der aangesloten veree nigingen met hun vrouwen. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd door den voorzitter geópend met gebed en bet laten zingen van Psalm 68 10. Het "woord werd gevoerd door ds. W. A. B. ten Kate over het onderwerp „Waarom Vakorganisatie",waarin spr. het goed recht der Christelijke vakor ganisatie bepleitte en de noodzakelijk heid dat ieder van Christelijke belijde nis zich daarbij aansiuite, en door ds. P. Ch. van der Vliet, over het onder werp „De vier kleine Wijzen", waar in spr. de eigenschappen der mieren, "konijnen, sprinkhanen en spinnen in verband bracht met 'het Christelijk so ciale leven. De avond werd verder afgewisseld met muziek en zang, waarvoor ver schillende dames en heeren zich (be reidwillig beschikbaar hadden gesteld. Nadat gezongen was de Avondzang, sloot ds. Van der Vliet de goed ge slaagde bijeenkomst met dankzegging. Vlissingsche Bestujjrdersbond. De Vlissingsche Bestuurdersbond houdt Dinsdag 10 Maart a.s. in het ge bouw Willem 111 zijn voortgezette jaarvergadering. In deze vervolgvergadering komt de bestuursverkiezing en de ingekomen stukken aan de orde. Scheepsberichten. De positie van het Engelsche stoom schip „Ravenscar", dat tegenover de De Ruyterschool aan den grond is ge zet, is nog onveranderd. Sleepbooten en toergingsvaartuigen zijn nog in de nabijheid. (T) Aansluitende kraag Concave schouder (5) cPoupe/e rever Gtadde, stevige borst De volmaaktheid onzer kleeding danken wij aan onze 40-jarige ervaring. Stof, voering en bewerking zijnnatuur- lijk naar gelang van den prijs, maar het kost niets meer om het model en den pasvorm op alle geproduceerde stuks toe te passen; de beste krachten aan onze zaak verbonden maken en corrigeeren de modellen. Waarom zoudt ge dan slecht gekleed gaan, terwijlhet goedkoopstekleeding- stuk bij ons gekocht, het cachet van den meester draagt! 13ij al onze goederen vindt U daarom de hierneven afgebeelde schouder, kraag, rever en borst steeds terug. Deze van oorsprong Amerikaansche vinding werd door ons reeds in 1905 wettig gedeponeerd. In de goede toepassing en doorvoering schuilt het geheim van den eleganten pasvorm en het blijvende model, die het ware kenmerk van Krcymborg's kleeding zijn. Recfcasseering en kinderwetten. Op uitnoodiging van het Drankweer- Gomité te .Middelburg trad Woensdag- Vraagt ome Colbert-Costumes, fayon 1925 van moderne fantasiestoffen, blauwe twill enz,, prijzen van f 7.90 9.90 13.90 16.90 19.90 22.75 en hooger. (Ingez. Mededeeling.) avond als spreker op de heer mr.. ba ron Van der Feltz, subsituut-officier van justitie, en behandelde de reclas- seering in het algemeen en de Kinder wetten in het bijzonder. Niet alleen de drankbestrijders, maar ook enkele auroriteiten, wier werkzaamheden op een of andere wijze met het besproken werk of de besproken wetten in ver band staan, woonden de zeer belang wekkende uiteenzetting bij. Het practische resultaat der verga dering was, dat het plan bestaat een studieclub te vormen welke ten doel heeft de reclasseering en verschillende wetten, die men bij dit werk goed dient te kennen, te bestudecren. SOUBURG. Gisterenavond hield de afdeeling Souburg van den Chr. Nat. Werkmans bond haar 20e jaarvergadering en kon deze dan ook een feestvergadering ge noemd worden. De afdeeling telt thans nog een 60-tal leden. In het afgeloopen jaar werden ontvangen 282.94 en uit gegeven 159.57, alzoo een 'batig slot van 123.36. Door ds. Van Willenswaard werd gesproken over den Werkmansbond en zijn beginsel. De geachte spreker deed zulks naar aanleiding van den brief aan de Collossenzen hoofdstuk III 11 laatste gedeelte „Christus is alles". Verder werden verschillende toespra ken gehouden en had de feestvierende vereeniging heel wat felicitaties in ont vangst te nemen. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Wïllemse, van het begin der oprichting met deze functie bekleed, werd een mooi klokje en bloemen aangeboden. rechtszaken. Door den politierechter te Middel burg werden lieden de navolgende uit spraken gedaan verduistering J. v. H„ 29 jaar,werk man te Goes, tot 1 maand gevangenis straf diefstal P. M. D., 66 jaar, en P. M. D„ 20 jaar, landbouwers te Ellewouts- dijk, ieder tot 10 b. s. 10 d. h. bedreiging J. M„ 25 jaar, metselaar te Sluis, vrijgesproken opzettelijk niet voldoen aan een amb tetijk bevel J. A. W„ 27 jaar, slager; J. J. B., 33 jaar, poulier, te Zaamslag, ieder tot 15 b. s. 15 d. h. uitgesteld tot 3 April a.s. werd de behandeling der zaak tegen S. F. G„ 28 jaar, huisvr. van K. D., te Middel burg, beklaagd van diefstal. Dierenmishandeling. Door J. D„ landbouwer te Wol- faartsdijk, is hooger beroep aangetee- kend van het vonnis der rechtbank te Middelburg van 27 Februari jl„ waar bij hij, wegens dierenmishandeling (mishandeling van een hondje), werd veroordeeld tot een week gevangenis straf. De officier van justitie kwam mede in hooger beroep. Poging tot doodslag. Voor het gerechtshof te Amsterdam is behandeld de zaak tegen een 78-ja- rigen man V., die door de rechtbank was veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf wegens poging tot doodslag. Beklaagde had zich in den nacht van 14 op 15 Julj jl. naar een woning aan de Lauriersgracht begeven, met het voonemen om zijn echtgenootc van het leven te berooven. Toen een voorbij ganger en twee buren tusschenbeiden kwamen, tó'ste hij revolverschoten op deze personen. De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis der rechtbank. Diefstal met geweldpleging. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen een 47-jarigen caféhouder, die terecht had gestaan terzake van medeplichtigheid aan de poging tot diefstal met geweld pleging op 11 Maart 1924 in een per ceel aan de Spuistraat, bewoond door een bejaarde weduwe, tot welk mis drijf de caféhouder de daders twee schuldigen uit de bekende zaak van den posttrommeldiefstat zou hebben aangezet, na hun verschillende gege vens aan de hand ie hebben gedaan betreffende genoemd perceel. De recht bank sprak bekt. vrij. De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf. Verduistering door een belasting ambtenaar. in hooger beroep is voor het ge rechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen den 37-jarigen adjunct- commies der directe belastingen, die wegens verduistering tot een totaal be drag van 54.944.71 /2 door de 4e ka mer der rechtbank was veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. De advocaat-generaal eischte 4 jaar gevangenisstraf. Bedreiging met doodslag. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren den werkman uit Den Haag, gedetineerd, wegens bedreiging van zijn vrouw met een tegen het leven ge richt misdrijf, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met bevel tot invrijheidsstelling. Beklaagde werd vrijgesproken van de hem primair ten laste gelegde poging tot doodslag op zijn vrouw. Dood door schuld. De rechtbank te Haarlem deed gis teren uitspraak in de zaak van den chauffeur, die op den Kleinen Houtweg te Haarlem een vrouw had overreden, tengevolge waarvan zij later overleed. Het vonnis luidde één week gevange nisstraf.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1