MissBlanche Z4TERDAÖ 28 FEBRUARI Eerste Blad irgsshe laaisciiappii Brieven uit de Hofstad FEUILLETON DE ONTVOERING Gemeenteraad. VERFVLEKKEN UST mi WASCHOOED Heitmann's Ontkleurdsr. ifiio&O*- VLISSIINCSCHE COURANT WINKELHUIS TE HUUR Breewaterstraat No. 51.1 n zaak in koloniale wq aardappelen, boter e ingaan der huur mo i voor het richtig gebfll n winkelinventaris 10ö| gedeponeerd, waarvan oi vragen bij C. SANDER. :raat 79. iur gevraagd een HUIS oten tuin, omtrek Sou&i n onder letters A. B, 2 d. PE1JL, te Souburg.] TE KOOP tGERWOONHUIS met tuf Nieuwe Vlissingsche ff ouburg. :EN DUBBEL HUIS Ie Hypotheek beschikt^ n onder No. 355, buff 'ou rant". op een goed onderhoude! URGERWOONHUIS. aanvaarden. Burgem. ButeuxstraatJ rt-Soiiburg. TE KOOP RENRIJWIEL, geheel nM pedonaaf en bagagedraw ndaard, tevens belaswfl riet er keurig uit, 35.— Steenenbeer 1. -INKE DIENSTBODE Maart gevraagd. Coosje Buskenstraat en-Middelb.-Rotte"! ichengelegen plaatsen ER VAN PASSAGiE® EDEREN EN VEE. T M Maart l® lag Oft nummer bestaat uit 2 bladen Verkeer. Waardevermeerdering. Proefnemingen .hebben altijd iets aantrekkelijks. Men krijgt het gevoel 'dat zij die -de proef nemen met int de !ióo"te verordineeren dat iets zus of zools maar dat zij eens willen leeren hoe het eigenlijk toehoort te zijn. Over het algemeen is het geen speciale eigenschap van de overheid dat zij iets leeren wil. Zij w e .e i het en dus be- veelt zij. Er schuilt dus iets bekoorlijks in dat onze verkeerspolitie proeven neemt op allerlei gebied en op allerlei wijzen ten einde liet effect van sommige bepalin gen eens te zien. Een van de eigenaar dige moeilijkheden van de tram is de keuze van de halte. Wanneer de tram baan, wat meestal het geval is, midden op den rijweg ligt, is er aan .weerszij den tusschen de baan en het trottoir een strook rijweg. Stopt de tram, dan moeten de passagiers die uit de tram stappen aanstonds op dien rijweg ko men. De passagiers die bij de halte reeds wachtten en op .den rand van het trottoir stonden, zijn genoodzaakt den rijweg over .te steken. Het is te begrij pen dat deze halten met haar uitwis seling van voetgangers even een ver stopping van den rijweg geven en dat het gevaar van aangereden te worden niet denkbeeldig is. De politieverorde ning toevat de bepaling dat het verbo den is te rijden tusschen een stilstaan de tram en het trottoir indien deze strook minder is dan de helft van de breedte van den geheelen rijweg. Het moet iedereen opvallen, dat van deze bepaling'in de praktijk niet veel terecht komt. Het is natuurlijk onmogelijk op de naleving altijd toezicht te houden en het fietsend publiek vertikt het om mede te .werken. Waar het mogelijk is zijn vluchtheuvels aangelegd, smalle trottoirs, die echter duur zijn omdat zij aanstonds een goede extra verlichting eischen. De verkeerspolitie is nu op het denkbeeld gekomen om denkbeeldige vluchtheuvels aan te leggen. Het sy steem is eenvoudig en kinderlijk. Met ten kwast verf wordt een lange smalie rechthoek evenwijdig aan de rails ge schilderd en .klaar is Kees. De wagen bestuurders, auto-chauffeurs en fiet sers worden nu verzocht de geverfde vluchtheuvels te mijden. Of dat in de praktijk iets zal helpen, moet de proef nog leeren. Het zou alleen een beetje .griezelig zijn ais een wachtende tram passagier die zich veilig waande bin nen de witte biezen van den fantasie- vluchtheuvel, op een kwaden dag -werd aangereden. Met een .dergelijk ongeval het onbruikbare van het sy steem te constateeren, zou toch te bar zijn. Een andere proef is nog eenvoudi ger, maar misschien doeltreffender. Bij het inrijden van een zijstraat wordt Met „De Sigaret" vergeleken, zinken alle andere merken in het niet. Zeg daarom Geef Ml] maar (Ingez. Mededeeling.) 39) Roman van A. GRONER. Tormanen te bekomen N.V. Transport- e ,h. Ervon G. VOS, B. EENHOORH.W' OOSTKBHOOT». r. BUITENHEK fvE. Gebr, Toen de beide lampen brandden, ging Johanna peinzend en ondanks alle blijdschap een weinig ontstemd heen. Haar tante zag het niet, haar gedachten waren geheel bij den ont vangen brief. Nadat zij hem heel lang zaam voor de tweede maal had gele zen belde zij Anna en liet zich haar schrijfmap en schrijfgereedschap bren gen. De beide brieven waren spoedig gereed. Zij waren aan von Ambeng en aan den notaris in Groot'-Enzersdorf, dr. Anton Bergmeister, gericht. Lois is gereed, berichtte het meis je. Mevrouw Brauner knikte. Goed, druk hem op het hart, snel 'e rijden. Eerst naar mijnheer von Am- S'jjan naar den notaris. En kom darr bij mij. ik wil opstaan. Sen negen uur was Lois reeds veer thuis met het bericht, dat de no- 'aris om tien uur op den Erlenliof zou aij. vaii iltii houtvester bracht hij een 'J Poigner sehreef, dat hij mijnheer P,Araberg verlof had gegeven voor dagen en dat de adjunct juist h„jr komst van Lois de houtvesterij \er'a*en- Waarheen hij gegaan as, l'on Poigner nic-t zeggen, uat bericht verontrustte mevrouw •iB?,"nur.een'Sszins- Johanna, die Poig- "ers brief had gelezen, begreep dat maar al te dikwijls de ,zgn. korte bocht genomen, .waardoor het gevaar van aanrijding zeer groot wordt. De ver keerspolitie schilderde nu een lange streep in het midden van den rijweg. Die maakt het bij een aanrijding ge makkelijker te constateeren of een wa gen al dan niet op de goede helft der straat binnenreed. Of op den duur een dergelijke illustratie van de openbare straat het aanzien uit een schoon heidsoogpunt zal verhoogen, valt eeni- germate te betwijfelen, maar voor het verkeer zijn iwei meer mooie dingen opgeofferd en zullen nog opgeofferd worden. in de vorige week hebben weer eeni- ge verkeersongevallen plaats gehad, die de -noodzakelijkheid van maatrege len alleszins hebben aangetoond. Suc ces dus .met de proefnemingen. Met ihet oog op de eischen van het verkeer zijn in de nauwe gedeelten van Den Haag en van Schevénin-gen nieu we wegen aangelegd, waarvoor heel wat woningen zijn gesloopt. Te samen heeft dat ruim tien m-illioen gulden gekost. Om een deel, althans een deel tje van die kosten terug te krijgen, wordt thans een zgn. betterment-be- lasting voorgesteld, d.w.z. een belas ting .op de eigendommen die ten ge volge van den aanleg van deze ver keerswegen in waarde zijn gestegen. De terreinen die achter sommige hui zen liggen, komen nu plotseling langs de straat te liggen kleine onaanzien lijke woningen in een steegje verschij nen onverwacht aan een breeden ver keersweg. Het is te begrijpen dat dit voor de -eigenaars een aardig voordeel tje beteekent. Er zullen er zijn die hun bezit meer dan verdubbeld in waarde krijgen. Het is te begrijpen dat de -ge meente van dit voordeeltje iets wil mee deeien en -met .het oog daarop is deze belasting thans voorgesteld. De helft van de winst eischt de gemeente op en dit bedrag moet in dertig jaar tijds worden afbetaald indien men het be drag niet in eens wil afdoen. Hoeveel de gemeente daardoor van haar tien millioen gulden terug zal krijgen, is natuurlijk niet te schatten en waar schijnlijk zal het er slechts een klein deel van zijn, maar de billijkheid wordt hiermede wel bereikt. Het is herhaal delijk voorgekomen dat iemand door zoo'n botje plotseling in goeden doen kwam op kusten der gemeenschap en uit een algemeen sociaal oogpunt is dergelijk gebof niet gewenscht. Ook is dit niet gewenscht omdat nu de actie ivoor aanleg van een bepaalden weg, die nu en dan door belanghebbenden wordt gevoerd, wei eenigermate zal .getemperd worden ais de te verwach ten winst gehalveerd wordt. Een eigenaardige moeilijkheid doet zich bij de heffing van deze nieuwe belasting -voor. Het kom-t herhaaldelijk voor dat zoodra tot -den aanleg van een nieuwen verkeersweg wordt be sloten, de aan dezen weg liggende ter- teinen -of woningen onmiddellijk wor den verkocht. De verkooper kan elders dan in Den Haag wonen en dus buiten den greep van deze belasting blijven. In dit geval zal er van deze belasting niet veel terecht komen. Voor den aan leg van wegen, in de toekomst, is daarin wel te voorzien mits tijdig in gegrepen wordt, opdat het eigendom ai niet verhandeld is. Wij vreezen dan ook dat voor de nu reeds aangelegde wegen ihet alsnog te ontvangen bedrag gering zal zijn. Een belasting op waardevermeerdering ais gevolg van de venbeteringen, die -de overheid aan brengt -is ten slotte één der weinige niet. Zij waagde het echter niet, ophel dering te vragen, want tante was vee! te diép in gedachten verzonken. Zij was zeer verbaasd, toen zij op dracht kreeg, -ooms werkkamer tc ver warmen en dan... tante de sleutels van de ijzeren kast te 'brengen. De ijzeren kast, zoo heette op den Erlenliof de groote, prachtig bewerkte, ■met ijzer gevoerde kast, die de familie Brauner voor het bewaren van geld en .sieraden gebruikte, en die sedert de vertiuizing van de zieke op de eerste verdieping stond, De sleutel er van werd i-n een wandkastje, dat zich in de ■slaapkamer bevond, bewaard. Johanna haalde het verlangde. Als dr. Bergmeister komt, moet Matthias mij in ooms werkkamer dra gen. Hij moet dus in de buurt blijven, .zei mevrouw Brauner kalm. Johanna verbaasde zich steeds meer. Zij wist echter, dat tante steeds doel bewust handelde, en ging heen om de ontvangen opdrachten uit te voeren. Jij bent niet zoo blij, als je wezen moest, mijn Hanna, zei mevrouw Brau ner, toen zij terug kwam. Het meisje kreeg tranen in de oogen. Je moet niet overgevoelig zijn, •kindlief. Wees niet boos, tante. Het doet mij zoo zeer, dat u geheimen voor mij jnetot. Hanna, jij handelt dikwijls zoo onoverlegd, en hier gaat het om het teven van oom. Daarom moet ik nu liet geheim bewaren. Ooms brief eindigt met de woorden Niemand dan jij mag billijke belastingen, maar geen zal zóó moeilijk zijn te heffen en wat betreft de daarvoor noodige grondslagen zóó moeilijk te schatten als juist deze. Dik wijls doet die waardevermeerdering zich veel verder gevoelen dan op het oog lijkt en anderzijds zat een eige naar pas dan iets van die vermeerde ring bespeuren als hij te eeniger tijd zijn eigendom verkoopt. Ten slotte is het ook mogelijk dat door een daad van de overheid waardevermindering plaats heeft, -hijvoorbeeld doordat het verkeer uit de ééne straat naar een andere wordt overgebracht. Zal de overheid dan ook bijdragen in de waardevermindering Waarschijnlijk niet. De overheid trekt altijd aan het langste eind. EIBER. Zitting van Vrijdag 27 Februari, des middags 2 uur. (Vervolg en slot). Na heropening der zitting stelde de voorzitter den raad- voor om Burg. en Weth. te machtigen met den notaris Paap een overeerikonat aan te -gaan, waarbij, dezen een bedrag van 900 wordt toegekend voor -het betalen van schade, geleden door het niet goed keuren van den aankoop van gronden door de gemeente in openbare veiling door Ged. Staten. ■De heer Lindeijer zeide dat dit een gevolg is van de circulaire van Ged. Staten. Hij meent dat de circulaire van Ged. Staten het -den gemeenten onmo gelijk maakt in .het vervolg grond te koopen. Het is te toegrijpen -dat hiervan scha de voor de gemeenje zal ontstaan, om dat het allicht zal uitlekken dat de gemeente grond wil koopen. Ged. Staten maken van hun be voegdheid een ruimer gebruik dan wenscheiijk is en hij noemt dit een ver keerde curateele. Voor kleine gemeenten kan dit noo- dig zijn, doch niet voor groote ge meenten. Hij. noemt dit een aantasten der autonomie der gemeenten. Hij meent da- de gemeenteraad toeter dan Ged. Staten kan uitmaken welke grond de gemeente noodig heeft. Het standpu van Ged. Staten lijkt hem onjuist. Volgens de schatting van Ged. Sta ten zou de gemeente een schade lijden van 380. Hij k.wam tot een ander cij fer en meent dat hier winst voor de gemeente uit kan voortkomen. Hij protesteert tegen de onnoodige curateele van Ged.Staten, omdat -daar uit geldelijk nadeel voor de gemeente zal ontstaan. Als -wij in hooger beroep gaan wordt het een strijd om het recht. De familie Jasperse wil evenwei dit lange onder zoek niet afwachten en dus kan de ge meente dan toch niet in het bezit ko men van bedoelde gronden. tn het financieel belang der gemeen te is het daarom de overeenkomst met den notaris aan te gaan. Daarom .wil hij thans met het voorstel van Burg. en Weth. medegaan, hoewel hij er overtuigd'van is, dat in hooger beroep de gemeente het genomen besluit wel zou winnen. De heeren Harts, Huson en Hiilin-ga legden de verklaring af, dat zij het met het standpunt van den heer Lin deijer eens zijn. Ook de heer Van Oorschot was het daarmede eens. Hij kwam op tegen de houding van Ged. Staten. De gemeente .iets van de zaak weten. O, tante, ik ben zoo blij, dat oom u dat schreef. Bn ik zal niet overge voelig zijn. Maar jij kunt je intusschen nut tig maken. Wat moet ik doen, tante Misschien .kun je mijnheer von Amib-erg hier of daar ontdekken, in Mnhlleiten of bij den dooden populier. Het zou goed zijn, als je hem van ver dere nasporingen kon terughouden. In vijf minuten -ben ik weg, ant woordde -het jonge meisje, stond vlug op en snelde weg. Dat haar oogen plotseling veel le vendiger waren, de wangen een blos kregen, dat -wist zij niet maar haar tante glimlachte er over. Neem Lois mee, riep zij haar na. Toen zij -met Lois de poort uitreed, kon Anna, die ze opende, -meteen be- zoeSc binnenlaten. Wachtmeester Pertt vroeg in stram me houding of hij mevrouw Brauner terstond kon spreken. Weldra zat hij tegenover haar zij zag het hem aan, dat hij iets belangrijks te vertellen had. Hebt u iets ontdekt begon zij het gesprek. Hij -boog stijf. Jawel, mevrouw, antwoordde hij. Hoewel mijn chefs de nasporingen naar uw gemaal als overbodig hebben opgegeven, en ik dn de zaak niets meer te doen heb, heb ik het verleden nage- vovscht van dien ik reeds lang ver dacht hield. Zoo Over wien spreekt u dari is niet vrij meer. Tegen de inbinding van onze zelfstandigheid protesteert hij, hoewel hij thans ook met het voor stel van Burg. en Weth. medegaat. ■Hij noemde het een kortzichtigheid van Ged'. Staten, dat wij teveel voor den grond hebben betaald. Hierna werd- het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. -De heer Andriessen wees er op. dat Ged. Staten het recht hebben een ge nomen bestuit van den raad niet goed te 'keuren. Hij sloot zich daarom niet bij het protest aan, omdat Ged. Staten remmend -kunnen optreden. a /■'De voorzitter zeide dat met de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" overeenstemming is verkregen voor het bouwen van een abattoir. Ook met de gemeente Middelburg is samenwer king verkregen voor het bouwen van een abattoir aan de haven. Ook Sou burg wen-scht .hieraan mede te werken. Er kan dus worden voortgegaan met de uitwerking der plannen en werd de f 500 toegestaan voor het instellen van een onderzoek naar deze plannen. De -heer Berger juicht het toe dat het verstand het gewonnen heeft van het chauvinisme en hoopte -dat door on derlinge samenwerking één abattoir zal kunnen worden opgericht. Aan den heer P. J. van' Aartsen werd, op verzoek, met ingang van 1 April a.s. eer-vol ontslag verleend ais onderwijzer aan -de openbare Ulo school. Het ontslag iwerd 'verleend onder dankbetuiging voor d,e verleende dien sten. De heer Van -Hal vroeg den heer Van Aartsen tot 1 Juli tijdelijk te be noemen aan de Ulo-schooi. De heer Landsman kon den heer Van Hal .gerust stellen dat het onderwijs er niet onder zal lijden. Door Burg. en Weth. werd voorge steld om ten toehoeve van de -werkver schaffing nog een crediet te verleenen van 6000, teneinde het hierdoor mo gelijk te maken dat de werkverschaf fing tot ultimo Maart doorgaat. Aizoo werd besloten. Voor de verbetering en restauratie van -het Stedelijk Museum wordt door Burg. en Weth. een crediet van 2800 aangevraagd. Twee leden der commissie van de ■gemeentewerken adviseeren tot aan neming van het voorstel, terwijl twee leden alleen adviseeren tot het doen uitvoeren der noodzakelijke reparaties aan het gebouw, doch ten opzichte van het andere gedeelte van het voor- vruchten-, koffie-, chocolade-, wijn-, roest- en dergelijke vlekken verwijdert, gekleurde stoffen ontkleurd Onschadelijk voor alle stoffen. Ge makkelijk gebruik. Men.let op het merk „Vossekop in Ster". Verrijgbaar bij de firma A. BEN1EST, Lepelstraat 13, Vlissingen. (Ingez. Mededeeling.) Over uw merkwaardigenbedien de, Jozef Colmar. Is u aan dien jongen man dan niets opgevallen O, zeker, bijvoorbeeld, dat hij een uitstekende opleiding moet hebben gehad. Een voor zijn betrekking heeie- maal niet passende opleiding. Opleiding past overal, even goed als een uitstekend karakter. Mevrouw, houdt u uw bediende voor een degelijk karakter Ik weet, dat hij een man van eer is. De wachtmeester lachte hardop. Onverholen -hoon klorf.k uit dat lachen. Wel bedaarde hij zich terstond en ver ontschuldigde zich, maar hij bleef toch vroolijk gestemd. Dus 'u -houdt dien Colmar voor een man van eer, zette hij het gesprek voort. Ik mijnerzijds weet sedert he denmorgen, dat hij reeds gevonnist is. Als hij groote uitwerking van deze openbaring had verwacht, zag hij zich grondig teleurgesteld. Mevrouw Brauner keek hem be daard aan en antwoordde De kennis, die u zich waarschijn lijk met moeite hebt verschaft, kregen wij zonder ons toedoen van mijnheer Colmar zelf. U weet... Natuurlijk weten wij, wat hem overkwam, voordat hij bij ons kwam. Wat hij deed, wilde mevrouw zeggen. Ook goed, wat hij onder on-weer- staanbaren dwang deed. stel hun stem wensc-hen voor te be houden. De leden der commissie voor de fi nanciën wenschen hun stem voor te behouden. De voorzitter zeide dat de 1100 loonen geen uitgaven voor de gemeen te medebrengen. De loonen worden .gebracht op den post voor publieke werken. De uitgaven voor de gemeen te .worden dus 1700. Hij wees er op dat het gebouw des tijds gratis is verkregen. Bijna voor niets zijn wij in het bezit gekomen van een waardevolle verzameling. Die stukken iwaren niet voldoende geor dend en nu is het plan daarin veran dering te brengen en deze te systema- tiseeren. De eigenaar van „de Steen- rotse' te Middelburg heeft aangeboden zijn diensten te verleenen. De concierge heeft pensioen gekre gen en ook hij. kan tot April zijn goe de diensten nog bewijzen. Door -toevallige omstandigheden kunnen wij -dus op de voordeeligste wijze worden geholpen. Wij moeten bedenken dat wij nu werkelijk in bet bezit komen van een museum en dat moeten wij niet verge ten. Wanneer de mooie kunstvoor werpen behoorlijk geëtaleerd worden, dan 'kan een veel drukker bezoek worden verwacht en ook op dien grond is h-eit noodig dat alles systema tisch wordt geordend. Er zullen dan otfk grooter baren inkomen. Er is een regeling getroffen dat de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen het museum eens per jaar zullen bezoeken. Het museum wordt dan dienstbaar gemaakt aan het onderwijs. De heer Huson zou zich aanvanke lijk tegen dezen post verzet hebben. Hij zal er nu niet tegen stemmen. Dat doen wij voor de vreemdelingen. Hij vroeg nu eens iets te doen voor de ■ingezetenen en 200 beschikbaar te stellen voor het in orde brengen van de trouwzaal. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. zullen overwegen een crediet daarvoor te vragen. De heer Landsman zeide, dat hij in -de jongste zitting van Burg. en Weth. daarover gesproken heeft. De heer Harts heeft zich persoonlijk in het museum op de hoogte gesteld en is daarna tot inkeer ge-komen en zal daarom met-he,t voorstel van Burg. en Weth. medegaan. Met volle ge rustheid -kan hij nu voor het voorstel stemmen. De heer Van Hal is niet overtuigd geworden van de noodzakelijkheid der restauratie. Hij staat op het standpunt dat met het oog op de gemeente-fi- nanciën alles achterwege gelaten moet worden, iwat ni,et dringend noodza kelijk is. De kosten moeten ook niet worden betaald uit den post onvoor zien, doch gedeeltelijk uit den post publieke werken. Hij had gaarne gezien dat de archi varis ons tijdig op de hoogte had ge steld van den tegenwoordigen toe stand. Van hem hebben wij nooit iets daaromtrent vernomen. Ook verwon dert het hem dat .publieke werken hiervoor niets op de begrooting heeft aangevraagd. Dan waren wij niet voor tie onaangename taak gekomen tus schen twee begrootingen dit groot bedrag te voteeren. Hij kan dan ook geen vrijheid vinden voor dezen post te stemmen. Hij acht den tijd daarvoor op het oogenblik niet gunstig. De heer Sorel was aanvankelijk te gen het voorstel in zijn geheel. N.u is Hoe onder onweerstaanbaren dwang Denk u zich, antwoordde me vrouw Brauner, broer en zuster, die elkander heel lief hebben, die .heele- m-aal alleen op de wereld staan. De broeder bevindt zich in karig betaalde betrekking de zuster ziekelijk, kan niets verdienen, wordt door den broe der onderhouden en te-eder beschermd. Daar verergert plotseling haar lijden. Een kostbare operatie is noodig. De broeder wil geld opnemen, maar wie leent een arm apothekersbediende vijf honderd gulden Daar neemt hij het geld, waarvan dood of leven der be minde zuster afhangt, uit de schrijf tafel van zijn meester. Nauwelijks is het geld iri het sanatorium betaald, of de zuster wordt geopereerd. Hij ver neemt het goede gevolg van de opera tie... gaat heen, geeft zichzelf aan en •wordt tot de lichtste straf veroordeeld. In de gevangenis wordt hem medege deeld, dat zijn offer vruchteloos was zijn zuster stierf door overgroote zwakte. Voor ongeveer een jaar kon .mijn man een jong mensch verhinde ren, de hand aan zichzelf te slaan. Hij liet zich vertellen, waarom de man niet meer wilde leven, en nam hem met zich mee. En u geloofde dat alles zonder meer spotte de wachtmeester. Mevrouw Brauner knikte. Ja, zeide ze bedaard, ik geloof hem. Mijn man hield het echter voor toeter, op bescheiden manier omtrent Colmar inlichtingen in te winnen en

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1