Stel MissBlanche ZATERDAG 21 FEBRUARI Eerste Blad No 44 m toch;! scha Maatschappij i Stoomvaart. Brieven uit de Hofstad FEUILLETON DE ONTVOERING Beursbeschouwingen VERFT ZONDER KOKEN 1 AN Veto V1CTO 1 BORSTSIROOP ,'LISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ij het beste in kwalil meest gesorteerd al 't goedkoopst REN MAGAZIJN. I OM DE GROO| straat 16. en Verhnof, Kcop en Vwi*( aluien cn ÜJenstaanvra|ï!|tf iraltbetnüng, van I-Sf sike regel meer 15 eeotHj je zoekt eenige nette I VERKHUIZEN. jlacisstraat 176, geeft >IANOLESSEN leginnenden. Billijke t*| urcau „Vliss. CourantJ DIENSTBODE \dres Palingstraat 2J VAN GELDER-BOE) Evertsen 14, vraagt® geus huwelijk der t$| ;en flinke GDIENSTBODE. BELETAGE te huur. )prit 9. WINKELHUIS e koop gevraagd, iet opgaaf van prijs eau „Vliss. Courant^ -Middelb.- Rotter® tengelegen plaatsf»| VAN PASSAGIE 3EREN EN VEE. I t lidi. rbruari mr' 23 8 24 26 27 matien te bekomon: N.V. Transport- s Erven G. VOS, 8 ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- I „fc.r.n f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.00. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels 1.10 voor iedere I reeel meer 26 centbij abonnement spe- Iciale prijzen. Reclames 52 cent per regel I Kleine Advertenties betreffende Huur en I Verbuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1 5 regels ƒ0.75, elke I regel meer 15 Cent I Familieberichten van 16 regels 1.70, I iedere regel meer 28 cent Nog meer stroppen. Nieuwe uitbreidingen. Eenige dagen nadat wij onzen vori- gen brief hadden geschreven verscheen er toevallig weer een voorstel van het dagelijksch bestuur onzer gemeente, om over te gaan tot den bouw van 268 woningen van een bizondere soort. Het zullen vooral goedkoope woningen zijn, in de prijs van vier gulden per week. Echter staat nu reeds vast, dat de kost prijs eigenlijk vijf gulden moet zijn, zoodat de gemeente er één gulden per week zal moeten bijpassen, in totaal voor deze groep woningen een jaar- lijksch bedrag van 37 mille. Wie maar even de kosten becijfert zal al heel spoedig zien dat dit bedrag nog te ge ring is en ook dat de huurprijs van vier gulden op den duur te hoog zal blijken. Naar twee kanten is dus nadeel te duchten en het eind van het lied zal zijn, dat hier weer wordt voorgesteld om 'n zeer aanzienlijk bedrag jaarlijks op dezen bouw toe te leggen, 't Is on begrijpelijk dat men hier mee doorgaat, want óf men bouwt hier te duur óf men past zich niet aan bij de bestaande loonsverhoudingen. Een dergelijk sy- steem is op den duur onhoudbaar. Het eind zal natuurlijk zijn dat de gemeente een deel van het kapitaal afschrijft en op die wijze de eigenlijke zaak beman telt. Voor een tijdvak van vijftig jaar legt men zich vast aan dit bedrijf en ieder begrijpt, dat van een stijging der loonen, die een stijging der huren ten gevolge zou kunnen hebben, geen spra ke zijn. Wel veeleer van een daling der loonen en dus van daling der huren. Het is dus een geweldige strop die de gemeente weer aanvaardt. Het schijnt dat men echter in dit op zicht niet voor rede vatbaar is. Op één punt willen wij nog wijzen, nl. dit, dat in de gemeentewoningen een zeer groot aantal personen van het gemeente-per soneel wonen. De eigenaardige toestand is er dus, dat de gemeente toeslag geeft aan zijn eigen personeel, omdat het niet bij machte is voor het loon dat de ge meente betaalt een huis te vinden. Men Een gunstig teeken voor Uw smaak is het gezegde Geef MIJ mg ar (Ingez. Mededeeling.) B. EENHOORN. TfjZ v. OOSTERHOUT T» t «br. BUITENHEER] Roman van A. GRONER. 35) Doornat en bevend van koude kwam hij aan het station en was blij, eindelijk in een ieege coupé tweede klasse plaats te vinden. Wel waren de treinen nog niet verwarmd, maar het was LasLsony reeds een weldaad, dat hij storm en regen ontkomen was. Hij kon zelfs nog een beetje slapen. In Marchegg was het echter met dien korten slaap gedaan. Daar kwam een heer bij hem binnen, en Lassony meende, dat die hem bijzonder opnam. Dat was ook werkelijk zoo. Het was cok geen wonder dat Lassony iemands aandacht trok. Hij leek zeer voornaam, "]aaL z''n J'dhamelijken en geestestoe stand verried zich duidelijk in zijn rus- eioozen blik en de wanhopige uitdruk king van zijn gelaat. Hij had gelijk geen arts zou er aan twijfelen, dat hij ziek was. /•ijn overbuurman beklaagde hem in h i .'maai' Lassony verbeeldde zich, «at er iets vijandigs in zijn blik lag. tnn aar."m was 't'i buitengewoon blij, haai !icin in het rijksstation stii ho» Cin niemand hem volgde, toen hij «et gebouw verliet. Dat was tegen acht uur. Het was reeds geheel licht, zoo licht In a|1 een rcKenachtigen morgen som .wereldstad kan worden. Las- 1 Ring terstond naar ^en dokter. maakt daardoor wel een zeer verwar den toestand in de loonregeling en hutst de zaken door elkaar. Wie dit eens in zijn gevolgen overziet zal tot de slotsom .komen dat de gemeente eenige fouten op elkaar stapelt en doet alsof zij bezig is met de ééne fout de andere op te heffen. Onbillijkheid schuilt er ook in doordat de ééne naar het ge- meenteipersoneel wil, de andere geen toeslag krijgt al naar gelang hij ai of niet in een gemeentewoning woont. Uit het feit, dat de gemeente haar eigen persoheei moet helpen om rond te komen met het toegekende loon, volgt duidelijk dat het loon te laag is öf een huis gebouwd wordt, dat te igroot, te duur is voor dat loon. We zouden wel eens willen zien, dat men ons een redelijke verklaring voor •deze houding tegenover het gemeente- personeel gaf. Trouwens, het is moge lijk dat men dit liever niet verklaart, omdat men dan nog dieper in de moeilijkheden komt. Terwijl het op dit oogenblik een zeer (goede, tijd is voor de kappers omdat de dames er minstens even druk ko men als de heeren, geeft de gemeente een subsidie voor een kapperscursus. Men zou verwachten dat de gemeente uit deed als het vak in de misère zit, maar niet dat inen op deze wijze helpt als het goed gaat. In één opzicht gaan wij altijd met ons gemeentebestuur mee, nl. daar waar het er op uit is de kleine omlig gende gemeenten langzamerhand te nnnexeeren. Als dit eindelijk is gelukt zal aan veel onbillijkheid een einde komen. Langzaam maar zeker gaat het naar de annexatie. Ook nu weer heeft Den Haag grond gekocht van de ge- imeente Voorburg, ten einde een ter rein in exploitatie te brengen tusschen beide gemeenten in gelegen. Het is on vermijdelijk dat Den Haag hoe langer hoe meer tracht om de macht in han den te krijgen en wanneer we niet in Holland leefden, was er ai lang een andere toestand geschapen. De lange ■weg die een annexatie moet afleggen de langste weg die er wel te denken valt maakt het dikwijls onmogelijk om er mee te beginnen. Het aantal struikelblokken is eindeloos. Daar komt nog bij dat er in de Tweede Kamer groepen zijn, die principieel te gen annexatie zijn. Waarin dit begin sel bestaat is ons nooit duidelijk ge worden, maar duidelijkheid in beginse len is niet iets alledaagsch. De nieuwe uitbreiding van Den Haag komt rondom het station van de Edectrische Spoor Den HaagRotter dam, nabij de Laan van Nieuw Oost- indië. We (willen de Rotterdammers niet uit hun stad lokken, maar als er onder hen zijn, die in Den Haag wil len wonen dan wordt dit voor hen een inooi punt. Het ligt aan de beide spoor wegen en tevens onmiddellijk bij de stad. Het heeft zeer goede verbindin gen met Scheveningen en ligt een tien minuten gaans van het Haagsche Bosch. Voorloopig ligt het nog aan den buitenkant van de stad en dus zeer rustig. Het laat zich niet aanzien dat hier zoo spoedig een dichte bebouwing zal komen, zoodat men er nog vele jaren van het landschap zal kunnen genieten. Aan de andere zijde van de stad, den kant naar Loosduinen uit, werdt de eindelooze Laan van Meerdervoort, die om zijn lengte een Nederlandsche vermaardheid krijgt, thans ook nog niet een nieuw eind verlengd, zoodat de weg van Loosduinen naar Kijkduin Hij wilde zoo spoedig mogelijk een recept hebben. Na kort onderzoek schreef de dokter hem inderdaad kinine voor en ried hem aan, terwille van zijn gezondheid, de reis af te breken. Vol zorg verliet Lassony den dokter. Fn het zevende district vond hij een drukkerij. Daar liet hij zich monsters toonen, bepaalde het formaat en het aantal receptpapiertjes, dat hij ver langde, en schreef op, wat er op ge drukt moest worden. Over twee uur zouden ze gereed zijn. Hij ging naar de naaste apotheek en liet zich de kininepoeders gereed maken. Twee uur. Er was nu nog geen half uur verloopen, en Lassony wist al niet meer, wat hij zou aanvangen. Daar kwam hij voorbij een kerk. Hij ging binnen. Er was geen godsdienstoefe ning, maar leeg was de kerk niet. Eenige oude vrouwen zaten te bid den, en ook een jong meisje, dat bitter weende. In de buurt van het hoofd altaar werkten eenige mannen. Er werd een katafalk opgeslagen. Juist legden de mannen het zwarte, met zil vertressen versierde doek er over, zoo- dat het in breede plooien tot op den grond viel. Daar zal iemand eervol begraven worden, moest hij telkens weer denken en dan - terstond dacht hij aan zijn moeder en aan de woorden, die zij ge zegd had Mijn Sandor een vrije oogopslag is het grootste bezit. Een vrije blik Sedert hoe lang had hij dien al niet meer. Ach, hij kon het zich niet herinneren. De mannen waren met hun arbeid wordt gesneden. Daarmede is dan de rechtstreeksche verbinding met dit aardige badplaatsje verkregen. Wij kunnen een bezoek aan dit punt aan zee altijd zeer aanbevelen. Het is er zoo aardig, ouderwetsch (in tegenstel ling met het mondaine Scheveningen), rustig en toch gezellig. Op den duur zal dit plaatsje wel gaan trekken,voor al nu het beheer van het eenige hotel daar goed is geworden. Wie van den zomer eens eer. poosje aan het strand wil doorbrengen, vér van zijn huis, moet eens in Kijkduin gaan kijken en ongetwijfeld zal het hem daar bevallen. Het is er echt knus en vrij, juist .wat menigeen aan het strand iwil en wat men in de groote badplaatsen niet meer vindt. Den Haag krijgt zoetjes aan drie badplaatsen het officieele bij het Kur- haus, het knusse in Kijkduin en het vrije aan het beroemde stille strand. Ieder zijn keus. EIBER. De vaste beteggingsmarkt. Het ruime geld. Onze door voerhandel in \924. De eco nomische toestand van ons land. Hoogere prijzen voor olie en oliewaarden. t Ook Suiker iets vaster. Stagfiatie in de hausse te New-York. Fransche francs lager. Dollars iets vaster. De weekstaat der Ncderl. Bank. De Rijksmiddelen in Januari. De tegenstelling titsschen de beleg- gingsmarkt en de aandeelenmarkt wordt op de Amsterdamsche effecten beurs nog steeds scherper geaccentu eerd. Terwijl de eerste voortdurend onder den invloed staat van de abnor maal ruime geldmarkt, blijft de laatste daarvoor nagenoeg ongevoelig. Als een bewijs voor de ruime geldmarkt kan gelden dat geld op prolongatie de vo rige week beneden 2 te krijgen was en het particulier disconto ca. 2/2 bedraagt, terwijl het disconto bij de Nederlandsche Bank nog 4 is en de beleeningsrente voor binnenlandsche effecten 4/2 Trouwens ook buiten (de beurs merkt men meer en meer dat er groot aanbod van geld bestaat, waarbij echter de veiligheid meer dan ooit op den voorgrond staat. De erva ringen der laatste jaren, hebben de geldbezitters tot de grootste voorzich tigheid geprikkeld en het komt nog dagelijks voor dat men zijn geld uit banken weghaalt om er 'n prima hypo theek of belegging, in scholen en ker ken voor te zoeken, waarbij dan soms niet meer dan 4 en 4/2 rente wordt gemaakt „safety first", dat is thans het parool van den belegger, tengevol ge waarvan de zgn. goudgerande waarden nog steeds opgeld doen. De 6 Nederlanders staan reeds 4 bo ven pari, de 5 'leeningen hebben bij- ne den parikoers bereikt en voor zoo ver mogelijk worden daarom de 6 leeningen afgelost, gelijk dit is aange kondigd door de Nederlandsche Spoor wegen, die thans met een uitgifte van 50 inillioen 5 obligaties a 96 aan de markt komen, waar ze onge twijfeld een goed onthaal zullen vinden nu de oude 5 leeningen van S. S. en H. IJ. S. >M. 97 a 98 noteeren. Zoo is er op tie geldmarkt in betrekkelijk kor ten tijd veel veranderd, hetgeen in de eerste plaats mag worden toegeschre ven aan het teruggekeerde vertrouwen ir. den stand van onzen gulden, een gereed en gingen heen.T-oen stond ook Lassony op en verliet de kerk. Het weenende meisje en de oude vrouwen waren reeds lang heengegaan. Lassony sloop door de straten. On willekeurig bleef hij in zijstraten hier en daar voor de uitstalvensters staan, zonder eigenlijk te zien, wat er uitge stald was. Eindelijk waren de twee uur om en kreeg hij de receptformulieren. Hij ging in een kleine herberg, nam plaats in de ieege mooie kamer, be stelde een schnitzel met bier, en liet zich door den kellner pen en inkt bren gen. De jonge man bracht ook een schrijfmap en verdween toen beschei den. Tot het eten gereed was had von Lassony het recept voor kinine reeds tienmaal afgeschreven en ze in zijn portefeuille bewaard. Hij at, dronk en betaalde en ging heen. Het was elf uur. Tegen drie uur had hij alle recepten gereed laten mtfken en had elf doosjes in zijn verschillende zakken. Toen de schemering viel kwam hij in Blumenau aan. Toen hij het boschhuisje betrad, was het reeds donkere nacht De kinine deed haar werk. Niel minder goed deed ook de opofferende verpleging, die niet alleen Lassony, maar ook imre den patiënt ten deel deed vallen. Den voorlaatsten October laat in den avond, waren de bewuste loosheid en de koorts zoover geweken dat Brauner zijn reeds eens gestelde vraag herhaalde. Waar ben ik fluisterde hij, richtte zich een weinig op en keek meer verwonderd dan verschrikt naar verschijnsel waarvoor men niet ge noeg dankbaar kan zijn. Overigens echter is die ruime geldmarkt ook een symptoon van voortduur der malaise in zaken, tengevolge waarvan geen nieuwe kapitalen noodig zijn of ook het wantrouwen in de ontwikkeling van veie bedrijven blijft aanhouden. Over een langer tijdperk gerekend mag zonder eenigen twijfel wat handel en bedrijf betreft van vooruitgang worden gesproken. Wanneer men bijvoorbeeld het juist gepubliceerde jaarverslag der Amsterdamsche Liquidatiekas inziet, blijkt de aanmerkelijk grootere door voerhandel in 1924 ruime baten te hebben opgeleverd. Die doorvoerhan del is in 1924 met niet minder dan 50 toegenomen, waarbij Rotterdam in beteekenis won door de aanvoeren van katoen, Amsterdam door den aanvoer en de financiering van wol, wat ook voor de Amsterdamsche Liquidatiekas zoodanige bedrijfsuitbreiding mee bracht dat nieuw personeel moest worden aangesteld. Genoemde instel ling heeft zich geheel van de crisisge volgen kunnen herstellen en staat weer op het peil van vóór den oorlog, toen in 1913 ook 7 uitgekeerd werd. Het zal straks wei blijken dat er meerdere bedrijven zijn, over welker resultaten men tevreden kan zijn hier staat echter tegenover dat de malaise op vele bedrijven nog haar stempel drukt en dat de meer en meer doorge voerde versobering ais gevolg van sa larisverlaging en inkomstenverminde ring de omzetten in het binnenland drukt. Zoo schrijft bv. de heer Gerzonf directeur van Gebr. Gerzon's Mode magazijnen in verband met de voorge stelde weeldebelasting, dat de omzet ten der winkeliers schrikbarend zijn achteruitgegaan, iets waarover men zich waarlijk niet behoeft te verwon deren. De aanpassing van de verschil lende lagen der maatschappij gaat zeer langzaam en geleidelijk in haar werk, vandaar dat minister Colijn indertijd sprak van een „latente" crisis, een cri sis welke jaren zou duren en waarvan men ook nu nog niet kan zeggen dat ze voorbij is. Deze omstandigheid is voor het kapitaal nog altijd een reden om zich op een afstand te houden, zoo dat industrieele emissies voorloopig nog weinig kans van slagen hebben, hoe gaarne sommige directies er ook toe zouden willen besluiten. De voor uitgang van ons economisch leven, gerekend over een langer tijdvak, is, gelijk we vroeger opmerkten, thans ook vrijwel in betere koersen voor aandeelen en industrieele obligaties uitgedrukt en de kunst om „soiiede aandeelen met kans op koerswinst" uit te zoeken is thans niet gemakkelijk. Toch is de belangstelling voor de af- deeling der binnenlandsche industrieele waarden nog het grootst, omdat van de cultuurfondsen, betrekking hebben- blouses, waschechte kleeren, kanten, linten, stof-handschoenen, florkousen enz. met de wereldberoemde echte KOUDWATERVERF merk „Vossekop in Ster". Koudwaterverf merk „Vosse kop in Ster'' spaart den verver. Verkrijgbaar bij de firma A. BENIEST, Lepelstraat 13, Vlissingen. (Ingez. Mededeeling.) den gemaskerden man, die bij zijn bed kwam. Hij kreeg geen antwoord. Waar ben ik dan toch herhaal de hij. Toe-n zei een stem, welker eigenaar Brauner niet recht goed kon zien Maar niet veel vragen. Wordt maar gezond. Dan hangt het van u zelf af, wanneer u weer op den Erlenhof wilt zijn. De voor Brauner onzichtbare had langzaam en beslist gesproken. Er werd niets meer gezegd. Na een poos kwam ook de andere gemaskerd binnen. Toen hij zich over Brauner boog, had deze de oogen gesloten. Hij is ingeslapen, fluisterde Imre, dat is goed.Het zai hem sterker maken. Zoo is het, fluisterde.Lassony te rug. Toch zal ik blij zijn, als alles voorbij is, daarom, laat hem slapen. Dunkt je nog altijd, dat ik weg reizen zal Ja, je moet. De vrouw moet ge rustgesteld worden, zij mag niet langer in angst zitten. Goed, dan ga "ik. Dan ga ik ter stond slapen. Drommels Wat is er Och, ik heb mij aan mijn knipmes bezeerd. iinre stond naast zijn vroegeren meester, sloot het mes en drukte den zakdoek op de tamelijk diepe snede, die over den wijsvinger van de rech terhand liep. Hier is hechtpleister, zei Lassony. <5 per flacon j 1. 1 25 v. -kon'.,»».,**: -tMccO,,,;,!» (Ingez. Mededeeling.) de op rubber, tabak, suiker en thee, bijna niets is te zeggen en men hier in de meeste gevallen ook een beduiden de koersrijzing achter den rug heeft. In Oliewaarden is er de laatste dagen wat meer te doen geweest naar aanleiding van de hernieuwde prijsstijging van ruwe Pennsylvania-olie van 3.55 tot 3.80 per vat. De speculatie zette zich hier einde der vorige week met name op aandeelen Geconsolideerde, waar bij vermoedelijk de pogingen tot sanie- rung van Rumenië's financiën een rol speelden zooals men weet worden de Rumeensche petroleum-maatsch. voort durend in hun bedrijf belemmerd door de maatregelen der Rumeensche regee ring, die in de petroleumbedrijven klaarblijkelijk de voornaamste bron van inkomsten heeft. Voorts waren Suikerwaarden door gaans wat vaster in verband met de verkoopen van de Visp. tot den prijs van ƒ11, waaruit inen afleidt dat de vraag naar 'het product weer toe neemt. Ook wordt met het oog op de betere prijzen voor andere landbouw producten een kleinere uitzaai van bietsuiker in .Europa verwacht, zoodat allicht het keerpunt, althans het rust punt in de beweging van den suiker prijs gekomen is. Intusschen blijft de consumptie een onberekenbare factor, en is het voor de de ondernemingen ten gelukkige omstandigheid, dat zij zich bij den lageren verkoopprijs heb ben weten aan te passen. Op de afdee- iing der Tabaksaandeeten had het be richt volgens hetwelk de tabaksoogst- 1924 slechts 215.000 pakken zal uitle veren inplaats van 220.000 pakken, gelijk verwacht was, weinig invloed toch blijft ook hier de tendenz door gaans vast. New-York heeft tot de ongedeci deerde stemming op de Amsterdam sche beurs mede gewerkt door een tij delijke daling in oliewaarden, welke zich later ook tot andere waarden uit strekte als gevolg van overspecuiatie en ongunstige bedrijfssymptonen. Af en toe blijkt dat de winsten door de industrie behaald niet zoo groot zijn als door sommigen wordt vermoed, waarbij ook de verbeterde arbeids voorwaarden een rol spelen zoo heeft de Steel Corporation eenigen tijd gele den den twaalfurigen door den acht urige n arbeidsdag vervangen en kon zij in het laatste kwartaal van 1924 het extra-dividend op de gewone aandee len niet verdienen. Gedurende de 'laatste dagen heeft echter de New- Yorksche markt zich kunnen her stellen. Over de beieggingsmarkt schreven we reeds ook deze week werden verschillende obligaties weer hooger verhandeld. Op de Devisenmarkt trok de daling van den Franschen Frankenkoers de aandacht 13.40—13.15). Het schijnt dat de moeilijkheden in de bin nenlandsche en buitenlandsche politiek de contramine prikkelen tot verkoopen, waarbij de altijd nog zwevende positie van de Fransche financiën op hun band is. De dollar is de laatste dagen iets Och, wie is zoo kleinzeerig. Dat gaat van zelf dicht Zoo, nu ga ik sla pen. Tegen vier uur wek je mij. Meer werd er niet gesproken. Imre sloop maar het bed en trok zacht een ring van Brauner's vinger De hand bood geen weerstand toen hij ze langzaam losliet, viei ze op de deken terug. Wat doe je vroeg Lassnoy uit zijn hoekje. Ik neem dien ring ook mee, fluis terde Imre, die valt in het oog. Toen narn hij zacht alle kleeren en den hoed van Brauner en verliet de kamer. Brauner, die in de diepste schaduw lag, pinkte slechts even met de oogen en hield zich ook verder slapende. Hij verwonderde zich wel. Waarom had die man zijn ring ge nomen En waarom deed hij het met de opmerking, dat die ring in het oog viel En waarom droeg hij de kleeren iweg De nog altoos moede hersens van den verwonde konden nog niet snel denken. Maar ze kwamen tot een juist besluit, en hij veronderstelde, dat ge beuren zou wat ook inderdaad ge schiedde. Maar het duurde een goed deel van den nacht, eer het hoofd van den patiënt zoo helder was geworden. Toen drukte de grootste vermoeidheid die hem nog altoos in banden hield, ■hem de oogen toe. Hij kon zijn voor nemen, de reis van den man te voor komen, niet ten uitvoer brengen. Hij ontwaakte eerst, toen het reeds helder dag was en Imre al lang het huis had verlaten.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1