issBlanche ZATERDAG 7 FEBRUARI Eerste Blad Brieven uit de Hofstad FEUILLETON DE ONTVOERING Beursbeschouwingen ZONDER KOKEN Als U Boodschappen doet No32 VLISSIINCSCHE COURANT öit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op WaR -her-n 2.20 per órie maanden. Franco door liet gelieele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen T 17 cent, ailes bij voorartbetallng. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1-4 regels: ƒ1.10; voor iedere reeel meer 26 centbij abonnement spe cific priizen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz .prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels, ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Belangrijke cijfers. Het is nog maar zoo weinig jaren oeleden dat wij met enthousiasme de verschijning van de electrische tram begroetten. Hetzelfde geslacht dat in 1 zijn jeugd dit historische moment mee maakte, beleeft op middelbaren leeftijd de crisis in dit fraaie bedrijf en wie weet of het op zijn ouden dag niet óf de verdwijning ervan óf de gelieele omvorming zal meemaken. We zitten hier al een paar jaar in de crisis, maar uitzicht op een spoedige verbetering is er niet. In den loop van dit jaar echter moeten belangrijke beslissingen wor den genomen, want in 1926 loopt de concessie der exploiteerende maat schappij ten einde. Niemand weet ech ter wat er gebeuren moet en een spe ciale commissie die voor de bestudee ring van het vraagstuk is aangewezen wekt niet algemeen de hoop dat men ten uitweg vindt. Moet de gemeente de exploitatie overnemen Er is veel vóór maar er is evenveel tegen te zeggen. De toeneming van het aantal ambte naren in gemeentedienst doet ieder verstandig mensch huiveren en de vrees dat eventueele tekorten kort en bondig uit de gemeentekas worden aangevuld is niet ongegrond. Afgezien van die moeilijkheden blijft de vraag hoe de tram moet loopen een bijna onoplosbare puzzle. De rails en de draad leggen de baan van de tram vast niet dan met groote kosten kan die baan omgelegd worden. Het gevolg is dat van snel aanpassen aan gewij zigde plaatselijke omstandigheden geen sprake kan zijn. Iedere verande ring moet van te voren absoluut nuttig en rendabel zijn gebleken eer men er toe overgaat. Dit heeft de autobus voor dat ze onmiddellijk haar route kan veranderen als blijkt dat die voor- deeliger is en beter voor het publiek. Het is nu reeds zóó ver dat één der Haagsche bladen een prijsvraag heeft uitgeschreven onder zijn lezers om Alen kan niet alles onthouden, maar geen rooker is er die de spreuk vergeet Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) Roman van A. GRONER. Nadat von Ainberg met Hcger ge sproken had, begaf hij zich naar Ma- ffiler. die buiten zijn boerenbedrijf er een herberg op na hield. Toen von Amberg het lokaal betrad' en naar dagier vroeg, verwees men hem naar de tweede kamer, waar de man met •zijn gezin woonde. 1 Peter Magiër, een oudachtig man, zat in 'een leunstoel, zijn rechterbeen was verbonden en rustte op een voor hem staand krukje. J Goeden dag, meneer Magiër. Wel, Wat scheelt er aan riep von Amberg den oude toe, terwijl hij zijn geweer in een hoek zette. 4 Magiër zuchtte. De jicht heeft me feer eens te pakken. Al drie weken zit ik hier en intusschen gaat de zaak er ^ijna onder. De adjunct liet den misntoedigen man nog een poosje schelden, toen peide hij Mevrouw Brauner laat vragen, of i die tien kubieke meter beukenhout en het weeke hout, dat haar man bij u had gesteld, al leveren kunt 1 Natuurlijk kan dat, antwoordde Jhagler, met het beukenhout js alles Jniners al in orde gemaakt, alleen weet mi niet, hoeveel grenen ik leveren moet •n of ik dezen keer voor het transport ■loet zorgen. Mijnheer Brauner zei me ■amehjk, dat één van zijn werkpaarden »un was. - Daarover krijgt u nog wel be- plannen te ontwerpen voor den loop tier trams. Veel zal dit niet opleveren, want het aantal factoren waarmede gerekend moet worden is te groot dan dat particulieren deze puzzle kunnen oplossen. Wij zouden er ons niet graag toe zetten om een volledig plan te ont worpen, a) zien wij ten deze verschil lende groote fouten in het bestaande systeem. De autobussen hebben op de voornaamste fout nog eens de volle aandacht gevestigd. De tram is nl. niet kwiek genoeg. Er rijden te weinig wa gens en als gevolg daarvan wordt bijna steeds met aanhangwagens gereden, waardoor de loop der trams zeer ver traagd wordt, vooral in het nauwe middenstadsgedeelte. Wat ons dus vóór alles noodig iijkt is vlugger en vaker tramverkeer, zoodat het meer het karakter van de bussen krijgt. Zoolang men daar niet op aan stuurt blijft het tramverkeer misère. Overigens volgen wij de ontwikke lingsgeschiedenis als belangstellend buitenstaander. De fiets is nog altijd de sterkste concurrent en dus is de trant niet onmisbaar. Er zijn in Den Haag ruim tachtig duizend fietsen, ge lijk uit de gehate rijwielplaatjes-belas- ting is gebleken. Men kan gerust aan nemen dat een zeer groot deel daarvan dient als verkeersmiddel voor hen die in de buitenwijken wonen en in het centrum hun werk hebben. Op één der drukke punten in Den Haag, nl. de Laan van Meerdervoort, die de toe gangsweg is naar de woonwijk Duin oord, passeeren dagelijks twaalf dui zend fietsers.. Een deel van die fietsers passeert daar vier maten per dag, een deel tweemaal. Men kan dus wel aan nemen dat een achtduizend personen alleen langs dezen weg gaan en niet gebruik maken van de tram. Als al deze menschen met een tram gingen beteekende dit 1200 gld. per dag meer ontvangst of berekend op 300 dagen per jaar 360 duizend gulden per jaar. En dit alleen voor één of twee tramlijnen. Deze cijfers op zichzelf bewijzen reeds dat de trant niet voldoet aan den eisch dat zij het verbindingsmiddel is met de buiten wijken. Volgens hen die het weten zijn de kosten van het rijden per fiets aankoop, onderhoud en waardeverlies niet veel minder dan een eventueel lijn-abonnement op de tram en dus blijkt dat zeer velen de voorkeur ge ven aan de fiets boven de tram op an dere dan financieele gronden. Wil men hen voor de tram vangen dan dient er nog heel wat verbeterd te worden. De tellingen die thans in Den Haag door de verkeerspolitie worden gehou den om eens te weten hoeveel wagens, auto's en fietsen er op bepaalde punten passeeren, zijn heel aardig al zeggen ze niet zoo heel veel. Aardig is het bij voorbeeld dat langs den nieuwen ver keersweg achter het Binnenhof over het Buitenhof, dus langs de Gevangen poort, het verkeer enorm is toegeno men. Daar passeeren per dag een kleine tweeduizend auto's, een zes honderd wagens en een acht duizend fietsers. In tien jaar tijds is het aantal auto's verviervoudigd, het aantal wa gens tot de helft gedaald. Op één der drukste punten, nl. het stukje weg tus- sehen Groenmarkt en Buitenhof gaf in 1912 voor wagens 1130 en auto's 220. Negen jaar later was het eerste cijfer gedaald tot 850, het tweede gestegen richt. Van het natte hout heeit me- rouw Brauner 6 kubieke meter noo dig. Dan is alles in orde, antwoordde de boer. U kunt. dus aan mevrouw zeg gen, dat het hout Maandag of Dinsdag geleverd worden zal. En laat ons nu ten glaasje kersenbrandewijn drinken zoo goed ais dit. jaar is die nog nooit geweest. Dank u, Magiër, voor den middag drink ik nooit alcohol. Eén vraag wou ik u nog doen was er iemand bij, toen mijnheer Brauner het hout bestelde Neen, waarom vraagt u dat Dat boezemt me veel belang in. U hebt ook met niemand over de be stelling gesproken Neen. Vader, Gregor moet weg, riep op dat oogenblik de aardige Lisi en stak haar blonden krullebol om 't hoekje van de deur. Dadel ijk daarna was ze weer ver dwenen. De adjunct nam zijn hoed en zijn geweer. Gregor moet binnenkomen, riep Magiër en wendde zich weer tot den bezoeker. - Neen me niet kwalijk, meneer de adjunct, zei hij, mijn zoon móet naar Engersdorf naar den trein en ik moet hem eerst nog spreken. Ik ga al, Magiër, ik heb mijn boodschap immers gedaan. En van meneer Brauner weet men nog steeds niets informeerde de oude. Jawel, hij heeft gisteren uit Wee- nen getelegrafeerd. Gelukkig. Daar ben ik blij om Zoo'n goede man Wij zijn ook gelukkig, zeide de adjunct opgewekt. De verzekering van tot 600 en de jongste telling in Janu ari 1925 gaf te zien een daling voor wagens tot 550, een stijging voor auto's tot 1500. Dit beteekent dat er iedere halve minuut een auto passeert en iedere anderhalve minuut een wa gen. Natuurlijk is het op bepaalde uren veel drukker. De telling loopt van 's morgens zeven uur tot 's avonds zeven uur. Tel daatibij nog ettelijke duizenden fietsers en om de twee mi nuten een tram, dan heeft men een aardig beeld van de drukte op dit klei ne straatgedeelte, dat precies een trechter gelijkt. Natuurlijk neemt dit verkeer nog ge- tegeld toe en men vraagt zich af hoe dit op den duur zal gaan. Het zal haast onvermijdelijk zijn, dat ten slotte slechts in één richting worde gereden mits men dan een goede weg voor de andere richting heeft. En die is er niet. Het steegje dat Veenestraat heet is geheet ongeschikt en dus zal er iets anders op gevonden dienen te worden. De verkeerspuzzle is de moeilijkste in het oude gedeelte. Wat men thans nog doet is alleen lap-werk omdat men geen groote middelen bij de hand heeft. Zal het groote gebouw van de Bonneterie verdwijnen Het zou red ding geven, maar lieve menschen, vraag niet wat dal kosten zou. En toch... op den duur wordt het onhoudbaar. Met kunst- en vliegwerk loopt het nu nog, maar de cijfers zijn angstwekkend aan het stijgen en het gemeentebestuur dient op dit punt ze ker een vooruitstrevenden bilk te heb ben. EIBER. De beweging der olie- en graanprijzen in de Unie. Uit breiding van den graanbouw. De prijsloop van suiker en rub ber. Een uitspraak inzake couponbetaling Kon. Holl. Lloyd. Belangstelling voor indus- trieele aandeeien en obligaties. Geldmarkt ruim, beleggings waarden vast. Ook in de afgeloopen week bfeef de tegenstelling tusst'hen de New-York- sche en de Europeesche beurzen ge handhaafd, was men ginds „in high spirits", hier doorgaans gematigd on verschillig en in afwachting van meer prikkelende gebeurtenissen, in Wail- street viert de hausse weer hoogtij en zijn de omzetten weer tot 1 en 2 mil- lioen shares per dag gestegen, waarbij het vooral de oliewaarden zijn die als object der speculatie dienst doen. Dat- komt in de koersen, welke dagelijks naar ons land geseind worden, niet uit en in dit verband mag wel eens de vraag gesteld worden of Reuter zijn koersiijstje niet eens moet herzien of aanvullen, want al is het rechtstreek- sche belang bij de Amerikaartsche markt niet groot meer, als factor voor de stemming en beweging op de Euro peesche beurzen is ze thans eer van grooter dan van kleiner beteekenis dan vóór den oorlog. Amerika heeft zich gedurende de laatste jaren op verschil lende wijze bij Europa en zijn econo misch herstel geïnteresseerd en meer dan in één opzicht is ons werelddeel van Amerika afhankelijk, zoodat de prijsloop van vele artikelen in de Unie voor den Europeeschen handel maatge- Magler, dat bij de houtbestelling geen getuige geweest was eh dat Magiër ook tegen niemand daarvan had ge sproken, overtuigde Amberg, dat Brau ner het telegram werkelijk zelf had afgegeven. HOOFDSTUK X. Op den terugweg kwam von Amberg weer op den Erienhof. Het deed hem goed, hier eindelijk weer vroolijke ge zichten te zien, hoewel hij zich ver wonderde, ze nu zoo gelukkig te zien, omdat gisteren nog aan de echtheid van het telegram getwijfeld was. Toen hij evenwel hoorde, dat Pokor- ny er geweest was en bericht over zijn bezoek naar Weenen gebracht had,ver wonderde hij zich niet meer, maar ver heugde hij zich oprecht, dat het belang rijkste van de duistere zaak, nl. of Brauner nog leefde, opgehelderd was. Hij wenschte de dames geluk en ver leide hun uitvoerig, wat hij met Magiër gesproken had. Ja, eindelijk komt er licht in deze duisternis, zei glimlachend de zieke vrouw. Mijn man leeft en hij zal terug komen Mevrouw Brauner hield bij deze woorden de hand van Amberg vast en tranen rolden over haar in deze dagen mager geworden gezicht. Mijn arme, lieve mevrouw fluis terde de jonge man, haar hand aan zijn lippen brengend. Dat dit u niet ge spaard blijven kon Ze zuchtte. Het heeft me zwakker gemaakt, gaf ze toe. Die angst Mijn hemel, die angst En dat verlangen om hem te kunnen helpen Ja, ik ben achteruit gegaan, hoewel jullie allen zoo lief en vend is. Dat geldt van koper, katoen, staal, olie en granen, waaruit volgt dat •ook de koersbewegingen op de fond- senmarkt voor den Europeeschen han del niet onverschillig zijn. Het koers iijstje dat Reuter eiken dag overseint, dateert nog van vóór den oorlog. Er mag eens een enkel fonds aan toege voegd zijn, van de tientallen nieuwe of in den oorlog populair geworden waarden vindt men er geen op en meer dan eens komt het voor dat in het marktbericht sprake is van koersrijzin- gen van 15 tot 50 terwijl de groot ste koerverschiflen op de koerslijst slechts enkele procenten bedragen. Ook in de afgeioopen week was dit het ge val. Er is in New-York een nieuwe rage voor Oliewaarden ontstaan, gebaseerd op de nieuwe prijsverhooging voor ruwe Pennsylvania-olie op 31 Januari van 3.25 a 3.35 tot 3.50 a 3.60 per vat. Nu tussohen eenige der groote onafhankelijke' producenten 'overeen stemming is verkregen, verwacht men meer stabiele prijzen, temeer waar met medewerking der regeering een be schermingsraad voor de oliewinning is ingesteld, om te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is de verkwisting van den Amerikaanschen olierijkdom tegen te gaan. Dit houdt ongetwijfeld verband met de af en toe gehoorde be weringen van petroleum-experts, dat de petroieumreserve in den Amerikaan schen bodem binnen een gering aantal jaren uitgeput zal zijn. De grootere levendigheid in zaken, de meer toene mende welvaart der landbouwers en het daardoor vergnoote automobielver- keer, dit alles heeft ook de consumptie van olie doen stijgen, terwijl daartoe ook de groeiende populariteit der mo torbooten medewerkt. Opmerkelijk is dat de hausse in oliewaarden aan de New-Yorksche beurs zich in hoofdzaak tot de locale soorten beperkt en dat bijvoorbeeld de aandeeien Koninklijke gedurende de laatste week per aandeel van 1000 niet meer dan 15 a 20 gestegen zijn. Dit wijst er misschien op, dat de speculatie in de koersbeweging der oliewaarden een groote rol speelt. Bij locale fondsen wordt die speculatie natuurlijk niet getemperd door de arbi trage op buitenlandsche beurzen, wat bij aandeeien Koninklijke en Standard Oil wel het geval is. De speculatie heeft in locale waarden meer vrij spel voor haar manupuiatie en het publiek draait gemakkelijker mee in den vicietisen cirkel, die alleen springen kan. Dit is al weer gebleken uit de gebeurtenissen op de Amerikaansche graanmarkt, waarop deze week, na een langdurig tijdperk van prijsstijging, een daling is ingetre den, waarbij tal van speculanten hun financieel hachje hebben ingeschoten. worden blouses, wasechte stoffen, lin ten, kanten, stof-handschoenen, flor- kousen enz. spoedig en prachtig ge verfd met de wereldberoemde echte KOODWATERVERF, merk „Vossekop in Ster". Koudwaterverf merk „Vosse kop in Ster" spaart den verver. Verkrijgbaar bij de firma A. BEN1EST, Lepelstraat 13, Vlissingen. (Ingez. Mededeeling.) goed voor mij geweest bent. We hadden veel zorgen over u Ik weet het. Poigner zei het me ook vandaag. Hij was hier namelijk tegelijk met Pokorny. Ze zijn toen met elkander weggegaan. En, denk eens, mijn 'beste Amberg, je kunt vanavond ook bij ons blijven als je tenminste van dat verlof gebruik maken wilt. Lachend Ikeek ze naar hem op. Kunt u daaraan twijfelen, of ik komen zal vroeg hij. Zai het je geen kwaad doen vroeg zij zacht terug. Gunt u me dat, bij al uw groote geluk, zei hij, zich over haar hand buigend. Toen trad Johanna de hal in. Ze hield een brief in de hand. Von Amberg had zich opgericht, hij zag er weer heel rustig uit. Wat een macht heeft hij over zichzelf, dacht mevrouw Emma, wat een aardig, voorkomend mensch Zoo, mijnheer Von Amberg, hier is de brief, dien u wel mee wil nemen, zei Johanna ievenig en voegde er daarna langzaam en bitter aan toe Frits moet toch gerust gesteld worden, op dat hij zijn plichten als gastheer goed vervullen kan. Ben je jaloersch vroeg mevrouw Brauner verontrust. Toen lachte juf frouw Mileska, lachte luid, en riep, ter wijl ze haar arm om de schouders van de zieke legde en haar wangen lief koosde Maar tante Wat een idee Kan men op Frits dan jaloersch zijn. Een paar minuten later verliet de adjunct den Erienhof. Hij was in een heel beste stemming. Kan men op Frits dan jaloersch vergeet dan vooral niet dat PL ROL evenmin thuismag ontbreken als een ander artikel van dageliiksch gebruik. (ingez. Mededeeling.) De graanprijs is te New-York tot 2.35 per busbei gestegen, terwijl de hoogste noteering in 1922 1.44, in '23 1.87".^ was en ook de prijzen van mais zijn beduidend opgeloopen. Deze week was de graanprijs voor het eerst lager 2.22) ofschoon men op grond van de cijfers ovc-r productie en consumptie algemeen het aanhouden der hooge pi ijzen verwacht. In Londen, waar het grootste deel var den werekigraan han del gefinancierd wordt, zien de make laars groote prijsschommelingen tege moet. Men heeft daar langen tijd ge weigerd te gelooven aan een wereld- tekort en ook nu zijn daar nog deskun digen, die tegenover de prijsstijging hun wantrouwen handhaven.Intusschen staat het wel vast dat de graanop brengst der wereld in 1924 beduidend kleiner is geweest dan in 1023, met name in Europa, waar de vveersgesteld- heid zeer ongunstig was de Europee sche tarwe- en roggeoogst was in het afgeioopen jaar ca. 350 miilioen bushels beneden het gemiddelde van 1909 1914. Terwijl gewoonlijk 90 van de rogge-productie in ons werelddeel wordt voortgebracht, is thans de vraag naar rogge in Amerika voor Duitsche en Finsche rekening zeer groot. Het totale tekort aan tarwe en rogge van het Noordelijk halfrond wordt 485 mii lioen bushels lager geraamd dan ver leden jaar. Zoo zouden meerdere cij fers kunnen worden gegeven, waarvan echter vooral in dit geval geldt dat zij moeilijk zijn na te gaan en daarom weinig beteekenis hebben. Verklaar baar is overigens wel dat waar de Russische oogst nog altijd op de we reldmarkt ontbreekt en de oogstop brengsten in de oude zoowel ,a!s in de nieuwe wereld lager zijn uitgevallen, de vraag naar broodkóren groot is, vooral nu Duitschland's koopkracht door de jongste credietoperaties voor een goed deel is hersteld. Intusschen is nu ook reeds zeker dat de graanaan- plant voor 1925 beduidend zal worden uitgebreid en als dan straks ook Rus land weer een rol op de graanmarkt kan spelen, zal er van bestendiging der tegenwoordige prijzen wei geen sprake zijn, ook al levert de in Engeland in gestelde commissie voor het onderzoek tiaar de winsten der graanhandelaars en makelaars geen resultaat op. Welke economische schokken uit de te ver wachten prijsfluctuaties op de graan markt kunnen voortvloeien, wordt dui delijk wanneer bedacht wordt dat thans in de provincie Groningen 3000 en 3500 voor een bunder land wordt betaald, prijzen waarvan men zich af vraagt of ze zelfs bij de thans geldende graannoteeringen loonend zullen zijn. Een permanent evenwichtige verhou ding tusscben productie en consumptie schijnt niet mogelijk te zijn ondanks al le pogingen, welke economen daartoe hebben aangewend de wereld be weegt zich nog altijd van de ecne cri sis naar de andere, wat vooral in de zen tijd van prijsstijging 0p de graan markt in 't algemeen een aansporing tot voorzichtigheid moge zijn. Alen kan die ook vinden in den prijp- zijn Deze woorden verlichtten het ge moed van den wakkeren houtvester. Hoe frisch en hartelijk had [ohanna bij deze woorden gelachen. Alaar hij bedwong zich toch tot ernst. Hanna hij noemde juffrouw Miles ka al lang zoo was toch verloofd met Laundorf en wat moest het hem kunnen schelen, of ze jaloersch op haar verloofde was of niet. Weinig Neen heel vee! beduidde dat voor hem Von Amberg's hart klopte plotseling veel sneller. Anna, zei mevrouw Brauner tegen den avond tot het kamermeisje, ik heb hoofdpijn. Maak mijn haar los en geef me dan wat eau-de-cologne. Ik wil er graag goed uitzien als mijnheer Von Amberg komt. Mevrouw Brauner bevond zich in haar woonkamer. Anna rolde den stoel waarin haar meesteres zat, naar het slaapvertrek voor de mooie, met zilver versierde toilettafel, waarvan de spie gel uit l'enetisansch glas de gestalte der vrouw door de duisternis nog niet goed weergal. Toen het meisje de lamp, die er op stond, echter aange stoken had, schrok mevrouw Brauner. Mijn hemel, wat zie ik er uit riep ze. Nu merkt men, hoe nauw ziel en lichaam bij elkaar behooren. in deze paar dagen ben ik tien jaar ouder geworden. Zoo erg is het niet, mevrouw 1 probeerde Anna haar te troosten, maar haar stem klonk onzeker en mevrouw Brauner zag in den spiegel, dat Anna's (•ogen vol tranen stonden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1