VRIJDAG 6 FEBRUARI U No 31 oa5 BINNENLAND FEUILLETON DE ONTVOERING Land= en Tuinbouw VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en, gemeenten op Wal- I heren f2.20 per drie maanden. Franco joor hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- ■ïementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Val, i4 regels 1.10 voor iedere egel meer 26 centbij abonnement spe- -iale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels )F0.7o, elke resel meer 15 Cent. „n Familieberichten van 16 regels ƒ1./O, iedere regel meer 26 cent. De Staatsbegrooting voor 1925. Aan het voorloopig verstag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de Staatsbegrooting voor 1925 is het vol- igende ontleend Van verschillende zijden werd vast- ipesteld, dat in het jaar van de verkie zingen voor een nieuwe Tweede Kamer de beschouwingen over den algemee- •nen staatkundigen toestand er toe lei- kien liet bijna afgeloopen parlementaire tijdvak te overzien, oin zich vervolgens 'rekenschap te geven van het doel, waarnaar voor de toekomst moet wor- kfen gestreefd. Een aantal leden verklaarde dat hun bordeel over de wijze, waarop het feohtsche coalitiekabinet het bewind heeft gevoerd, niet onverdeeld gunstig lion luiden. Hoeiwel voortgekomen uit ben sterke rechtsche meerderheid, kan ■het ministerie allerminst krachtig ge noemd ,wiord/en. Anderen velden een in alle opzichten Mingunstig oordeel over het beleid van het kabinet. Meer dan eens veranderde het van grondslag het steunde bij zijn Heerste formatie op een na de verkiezing ^Jsgevormde regeeringsooalitie, in zijn Jtweede phase was er een dergelijke ^Koalitie niet. - In de derde phase, na de verwerping ►,\!van de Vlootwet, was de grondslag van het kabinet, naar de meening dezer le llen nog zonderlinger. De ministers ston.ien los van hun politieke partijen --en aanvaardden een verantwoordelijk heid, die zij aanvankelijk naar hun ver klaring, niet konden dragen. I Het sociaal-ecenomisch program der regeering was zonder perspectief en zuiver opportunistisch Sociaal-reconstructieve arbeid heeft het kabinet niet verricht. I Wat aangaat het in evenwicht bren gen van het budget in een jaar tijds, achtte men dit door de wijze, waarop het is geschied, niet een bewijs van buitengemeene bekwaamheid, maar meer van overmoed. Op zeer ruime wij ze is de sluitendmaking verkregen. Met jcen volgzame meerderheid is het niet moeilijk, millioenen van de salarissen lier ambtenaren af te nemen en het volk nieuwe, zware lasten op te leggen, ge lijk is geschied. Het had op deze leden •den indruk gemaakt, dat het inflatie- Igevaar werd overdreven, om maatre gelen alls bovenbedoeld tegen alle posi- Itie in, snel door te drijven. 5 Door inkorting van uitgaven op hef Tjebied van onderwijs, van volksge- Eondbeid enz. is naast moreele sohade pok ongetwijfeld /materieels schade aan 'e volkskracht toegebracht. Eenerzijds iheeft de politiek der regeering velerlei Lvensbehoeften nog duurder gemaakt n anderzijds de inkomsten en verdien- ten omlaag gedrukt. Tegenover deze 5) Roman van A. GRONER. De man wist ook, dat de ver- wenene een meneer Brauner is, dat gijn goed heel eenzaam ligt en „Erlen- hof" heet. Klopt dat ook In orde. Verder alsjeblieft 'Diie meneer Brauner moet den vorigen Vrijdag uit huis gelokt zijn. Is at ook zoo Ja. Den laatsten Vrijdag om 3 uur hij weggegaan en daarna niet terug ekomen. Dan zou 'het wel mogelijk zijn, bromde de man nadenkend. - Wat 'is mogelijk drong won Nmiberg aan. Dat... dat, wat ik dien Vrijdag tegen zes uur gezien heb, met het ver dwijnen van den rijken meneer samen hangt. Wat heb je dan gezien Vrijdags was ik halfweg Engel- i ardstatten en Wiitzelsdorf. Ik had al veel galoopen en had me in een hooi schelf neergevlijd, die iniet ver van de straat lag. 't Kan zijin, dat ik een poos je geslapen had plotseling schrok ik op, omdat ik iemand roepen hoorde Ik dachtmisschien heeft een politie agent je gezien en roept je nu. Maar hef poepen, gold mij niet. - Neen Wien dan - Op de straat stond een wagen, houding der regeering steekt wel zeer sterk af dat zij voortgaat millioenen voor militaire doeleinden te land en te water te besteden. De bezuiniging op militair gebied is luttel en in verkeerde richting. De indiening eener nieuwe Vlootwet wordt zelfs voorbereid. Een regeering, die op deze wijze allen con structieve» arbeid nalaat, de bezuini ging niet anders weef te vinden dan in de salarissen van volstrekt niet boven matig betaald overheidspersoneel en, ondanks het door haar uitgesproken inflatiegevaar, de militaire uitgaven niet vermindert, inoet, naar de mee ning dezer leden, plaats maken voor andere bewindslieden. De Schelde. Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Ct.", dat de drie Belgische heeren, die namens de Belgische regeering in Den Haag besprekingen hebben gevoerd over de regeling van de Schelde- quaestie, hedenavond opnieuw naar Den Haag zullen gaan, om daar Zaterdag de besprekingen voort te zetten. De obrengst van de Weldadigheids postzegels. Naar het „Vad." verneemt hebben de Weldadigheidspostzegels Voor 't Kind bruto ongeveer 60.000 opgebracht. Verleden jaar bedroeg de opbrengst van de Weldadigheidspostzegels bruto 22.000. Verkocht zijn 770.000 zegels van 2 cent 570.000 van 7j/2 en 970.000 van 10 cent. Geen broodprijsverhooging. De vrees dat'overal de broodprijzen veilhoogd zullen moeten worden, is vootllioopig weer verdwenen. De tarwe- prijzen in Amerika zijn de laatste da gen dalende en de broodprijs hier te lande regelt zich naar de Amerikaan- sche markt. Dit jaar is dit nog veel meer het geval dan andere jaren, om dat wij een slechten inlandschen tarwe oogst heblben gehad. Bij een goeden oogst bestaat er nog wel eens een ze kere concurrentie tusschen imlandsche en Amerikaansche bloem, doch daar is thans^ geen sprake van. Een nieuwe perforatie voor de postzegels op rollen. Waar het toenemend aantal gebrui kers van porto-kontrolekassen nog al veel last ondervond van afbreken der rollen door te zware perforatie, heeft het hoofdbestuur der P. T. T., teneinde aan bedoelde klachten tegemoet te ko men, thans de zegels op rollen van een dusdanige perforatie voorzien, dat de trekkracht en het weerstandsvermogen der 2egelstrooken met ruim 100 ver hoogd zijn, waardoor ongestoord func- tioneeren der kassen thans gewaar borgd is de zegelrollen zijn niet alleen per 500, doch ook per 1000 stuks ver krijgbaar in alle waarden Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Onze aandacht viel op een bericht in 'het „Rott. Nieuwsblad" uit Oost- voorne. Wij lazen daarin dat de ver eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in die gemeente 1S4 leden heeft. Ails men nu weet dat deze Zuid-Hoilandsche gemeente vol gens de laatste opgave 2823 inwoners tellt, dan blijkt hieruit dat men in die gemeente de beteekenis van een veree niging tot bevordering van het vreem delingenverkeer goed inziet. waarop twee mannen zaten. Wat wagen was dat Zoo'n kleine wagen, zooals de boeren gebruiken voor het vervoer van klein vee. Een met vier raden, blauw en rood geverfd er was een klein bruin paard voior gespannen., En de mannen Die zaten op de koetsiersplaats naast elkaar die aan mijn kant was heelemaal stil en in eikaar gedoken. En de andere Die moet dronken geweest zijn. Hij sloeg met zijn zweep in het rond en schreeuwde Zoo'n lafaard Zoo'n lafaard Loop voort, ren, hang het aan de groote klok, opdat de jam merende staikker iweer rust vindt. Dat riep de man Ja. Ik heb de woorden goed ont houden ze kwamen me zoo eigen aardig voor. Waarom Omdat de man, die er als een boer uitzag, als een beschaafd man sprak. Maar zijn slaan met de zweep was niet fijn. Ik dacht maar steeds, dat hij den ander dood slaan zou. Hij sloeg den ander niet Zoolang ik ze beiden zien kon neen. Ze zijn immers dadelijk ver der gegaan. Waarom stonden ze daar dan stil? Aan het tuig van het paard was iets niet in orde. De koetsier rukte er wat aan, toen siloeg hij op het beest los en voort ging het. Heb je den wagen niet nageke ken: Laten wij daar eens tegenover stellen het bedroevend klein aantal leden dat d,e vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in onze gemeen te tiet. Dat is werkelijk beschamend. Een dergelijke vereeniging kan zoo veel voor een gemeente doen en vooral in onze gemeente, iwaar wij ons mogen verheugen in een toenemende 'belang stelling van vreemdelingen, mocht de ze vereeniging naar verhouding van de gemeente Oostvoorne, minstens 1500 leden tellen. In werkelijkheid is het ge tal echter zoo 'gering dat wij dit niet durven noemen. Wij hopen dat deze regelen er toe mogen bijdragen dat de secretaris van vreemdelingenverkeer, de heer J. W. A. Mulder, verschillende nieuwe leden zal mogen inschrijven. Het rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist. Door mevrouw BakkerNort zijn aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat in de pers stemmen opgaan over den ab soluut onbevredigenden toestand in het rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist 2. is de 'minister bereid een onder zoek te doen instellen en, indien mocht blijken, dat van de opvoeding der ver pleegden in dat gesticht zeer weinig terecht 'komt, o.a. ook door de onge schikte inrichting van het gebouw en door gebrek aan passenden arbeid der meisjes, een reorganisatie van het rijsopvoedingsgestidht te Zeist te be werkstelligen Een vrouwelijke wethouder. De gemeenteraad te Hoorn koos tot tijdelijke wethoudster in de vacature- Veldhuijzen eerst den 'heer N. J. Plom- per (s.d.a.p.), die bedankte en daarna mevr. dr. KeijserLens (vrïjz.)die deze benoeming /heeft aangenomen. Maansverduistering Zondagavond a.s. Zondagavond zal de maan gedeelte lijk verduisterd worden en de kernscha- duw onzer aarde te 8.28 zichtbaar wor den, de grootste bedekking, nl. 0.74 der maanoppervlakte, wordt ten 10.02 be reikt, waarna de kernschaduw allengs verschuivende ten 11.35 verdwijnt het bovengedeelte der maanschijf blijft on- verduisterd. Ook worden tijdens de éclips 2 vaste sterren van de 6e gr. in het sterrenbeeld „de Leeuw" door de maan bedekt en wel de eerste ten 10.34 en de volgende ten 11.52. Eveneens zal de planeet „Neptunus" (gr. 7.7) bedekt worden, en wel ten 12.38 om ten 1.42 weer zicht baar te worden. Gebruik van een binocle is voor deze verschijnselen aan te bevelen. Scheepsbouw. Aan de werf „Gusto", firma A. F. Smulders te Schiedam, is door de Apglo Saxon Petroleum Comp. Ltd. de bouw opgedragen van een tankstoom schip van 2300 ton d.w. De geschiedenis en de toekomst van den tuinbouw op Walcheren. Gisterenmiddag trad voor de Coöpe ratieve Veilingsvereeniging „Walche ren" op de bovenzaal van ,,/de Een dracht" te Middelburg a'ls spreker op de heer Van der Plassche, rijkstuin- bouwoonsulent, met bovenstaand on- Ik vond het niet de moeite waard om op te staan. Welke richting sloeg de wagen in? Naar Engelhardstatten. Na deze woorden heersühte een poos zwijgen. Von Amberg zag nadenkend voor ziüh. Hij dacht aan de merkwaardige woorden opdat de jammerende stak ker weer rust vind, en omwille/keurig zei hij ze luid voor zich heen. De vagebond knikte. Ja, dat riep hij tot den tweede Hoe zag die ander er dan uit vroeg de adjunct verder. Hij hokte als een hoopje ongeluk op den bo/k en had het gezicht met de han/den bedekt. Hoe was hij gekleed Ilk gelloof, dat hij een langen mantel aan had. Hij zag er uit, alsof hij er ingepakt was. Hoe oud kan hij geweest zijn Dat weet iik niet. En de koetsier. Beschrijf die dan. Dien heb ik ook niet precies ge zien. 't Was heel nevelig en 't gebeur de tenminste dertig passen van mij af. Maar een beetje zul je toch wel van hem gezien hebben. Nu, hij zag er heel gewoon uit. Heel oud kan hij niet geweest zijn en heel 'jong ook niet. Maar stenk was hij. Het paard sloeg hij geweldig met de aweep. Ook z'n stem was heel krachtig. Zijn gezicht herkende je niet Neen. Zou je hem weer herkennen Onmogelijk. derwerp. Spreker wees er op, /dat de tuinbouw jonger is dan de landbouw en deze weer jonger dan de veeteelt. De tuin bouw dateert uit de tijden van de kruistochten, toen de kruisvaarders de producten leerden /kennen en werd de tuinbouw eerst beoefend bij wijze van 'liefhebberij op de kasteelen en in de tuinen der kloosters zachtjes aan ont wikkelde zich rond de steden de tuin bouw als bedrijf. Toen stond Zeeland r/og niet achter Ibij andere streken. Later (was dit wel het geval, toen o.a. door minder goede ligging vooral ■ook Walcheren achter bleef. Op Zuid- Beveland was 't de heer D.J. v. d. Have die een grooten stoot aan de fruitteelt gaf, welke trouwens altijd beter ging dan groententeelt. Toch hebben de Z. L. M. en vooral ook de heer Vorster- man van Oij&n steeds aangedrongen op meer teelt voor uitvoer naar Engeland, waarvoor Zeeland zoo gunstig gelegen is. Dit is niet tot werkelijkheid geko men. Nu echter steeds meer kleine be drijven ontstaan, Zeeland geen onont gonnen gronden 'heeft, industrie niet veel toeneemt, zal men op die kleine bedrijven komen tot tuinbouw in plaats van landbouw, waar die bedrijven zich •minder goed toe leenen. Die bedrijven moeten spoedig geld opleveren en dat zullen zij doen bij intensieve groenten- teelt. Spreker ging nu na hoe en wat het beste geteeld kan worden en de bezwaren van andere zijde tegen tuin bouw geopperd. Dat grondsoort een 'beswaar zou zijn, ontkent spr. op alle grondsoorten komen tuinbouwcentra voor, vooral nu kunstmest de oplossing geeft voor tekort aan voedsel. Dat er wat weinig water in den grond is en ook wat weinig water voor vervoer der producten is wel een bezwaar maar niet overwegend. Daarentegen is hel zeeklimaat juist goed daar het constan ter is. Er zijn geen factoren, die aan leiding geven Zeeland als een minder voor groententeelt geschikte streek te signaleeren. Spreker gaat ook na dat Duitsch- land steeds /groenten moodig zal heb ben van ons en Engeland ze ook wel zat willen hebben en spr.meent dat ook daarom de toekomst wijst in de rich ting van tuinbouw. Ook de iwensche- lijlkheid van afwisselende bemesting toonde spreker aan. Wat betreft aard appelen moet men vroege soorten uit voeren en kan dan de grond voor na- teelen van een ander product gebrui ken. Een der voornaamste producten voor uitvoer, die op Walcheren reeds voor den oorlog met succes werden verbouwd zijn de augurken, welk pro duct hier juist goed groeit, omdat er 50 tot 60 vochtgehalte in den grond zit. Dit product moet men echter maar niet luk raak telen in afwachting wat er van komt, het is een product dat in tensieve teelt vordert. Men moet de ranken maar niet zoo op den kouden grond laten liggen, maar op de blaren van een bijproduct. Spreker wijst op het nut van een goede sorteering onder toezicht van 't Uitvoer Controle bureau van de Cen trale Veilingsvereeniging, wier merk een aanbeveling betéekent. Spr. zegt dat ook /groene boonen een goed arti kel voor Dtiitschland is en bespreekt dan de keuze der soorten, die het best voor export geschikt zijn. Ook prei, selderie, andijvie, winterpeen enz. ko men voor teelt in aanmerking. Maar wel het belangrijkste bij dit alles is de verkoop der artikelen. De Waichersche boeren zijn nog nimmer krachtig ge noeg vereenigd geweest zooa'ls in an- Weer trad een lang zwijgen in. Gelooft mijnheer, dat mijn mede- deelingen het geld waard zijn vroeg de landloioper. Vog Amberg keek bevreemd op. Dat geld ja, zoo. Ja, mijn beste, dat weet Ik niet. Behoud het echter in ieder geval en nu zou ik wil len, dat je een/ige dagen in de omgeving bleef, 't Kon zijn, dat de politie je noo- dig had. Hier is mijn visitekaartje. Ik schrijf er op, dat ik je aan mevrouw Poigner in Groot-Bngersdorf aanbeveel om werk. Zoo, ga nu maar. Hier heb je nog een sigaar. Met een paar uur zien we elkaar terug. Vlon Am/berg knikte den bedelaar toe en zette zijn wqg voort. Ook de vagebond ging verder. Na een poosje evenwel scheurde hij /het kaartje stuk en stak de resten ladhend in een hollen boom. Neen, neen, mijn waarde, bromde hij daarbij, we zien elkaar niet terug. Als ik werken wilde, kon ik ook wel elders terecht. En me de politie op den hals halen, dat past me heelemaal niet. De politie heeft een te goede herinne ring en een merkwaardige voorliefde voor ons soort van menschen. Dat is de weg naar Groot-Enigersdorf, dus bij de eerste bocht afdraaien naar rechts. Dat deed de landlooper ook, en snel ging hij daarna verder. Von Aimtoerg zette zijn weg naar Mublleiten voort. Hij was sinds de komst van het telegram uit Weenen heel nadenkend geworden. Mevrouw Brauner, die de woorden van het be de're streken wel 't gevai is. Men moet begrijpen, dat de kooplieden tegen woordig bepaalde eisdhen stellen, ook wat de te leveren hoeveelheden 'betreft. En nu iw>as men in Walcheren dan weer verzendvereenigman, dan weer veiling- man, en vie! dan ten slotte toch in han den van een handelaar, die toevallig bijv. om er in te komen eens een goe den prijs kon betalen. Spr. meent dat de weg is een zoo goed mogelijke organisatie in een vei lingsvereeniging, dit is niet alteen goed voo» de telers /maar ook voor de han delaren, die een /hulp hebben in de vei lingen, waar zij groote hoeveelheden Ibijeen vinden. 'De telers moeten goed begrijpen, dat het hun in de toekomst alleen goed kan gaan met een goede veiling. Later kan men ook komen tot de glascultuur, als de gewone tuin bouw goed geregeld is en ook de afzet. De heer Van der Plassche 'beant woordde daarna nog enkele vragen door de aanwezigen gesteld, waarna de Iheer Van Oosten, voorzitter der V. V. Walcheren, den heer Van der Plassche dank bracht voor zijn duide lijke uiteenzetting. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk. De raad van bejieer voor de predi kantstractementen in de Ned. Herv. Ker/k heeft aan bijdragen der gemeen ten over 1924 in 'het vorige jaar ont vangen 742.333.73. Bovendien kwam in, nog betrekking hebbende op het jaar 1922 82.824.44 en, nog be trekking hebbende op het jaar 1923 313.035.74. Hierdoor steeg het totaal aan 'bijdragen der gemeenten over 1922 tot 959.086.35 en over 1923 tot 940.275.702. Aan rente wegens te laat gedane betaling werd in 1924 3159.82 entvangen. De totale ontvangsten ge durende het jaar 1924 bedroegen 1.146.517.42'/2 en <je totale uitgaven 1.139.069.38. In 1924 werden aan predikanten over het jaar 1924 uitkeeringen gedaan tot een bedrag van 925.863. Over het jaar 1923/werd alsnog 168.763.13 uit gekeerd tot 31 December 1923 was reeds 4.996.957.96 uitgekeerd. Over het jaar 1922 werd nog 97.557.61 uit gekeerd, terwijl tot 31 December over 1922 reeds 791.359.77 /2 uitgekeerd was. De uitkeeringen volgens art. 5 van het reglement voor de predikantstracte menten bedroegen over het jaar 1922 5088.62, terwijl reeds in 1923 4032.85J/2 was uitbetaald en over het jaar 1923 10.263.44. De gevolgen van de L. O.-wet 1923. Door de gezamenlijke oudercommis sie der openbare en de besturen van de bijzondere scholen, is samen met de af- deeling Middelburg van Volksonder wijs een adres aan den gemeenteraad te Middelburg gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat overwogen is wat de gevolgen voor Middelburg zullen zijn van de volledige inwerkingtreding van de L.O.-wet 1923. Men is na deskundige voorlichting tot de overtuiging geko men, dat, indien aan de scholen slechts worden werkzaam gesteld het bij de wet vereischte aantal onderwijzers, het onderwijs, zoowel het bijzondere als het openbare ten zeerste geschaad zal wor den, en dat een volledige zesklassige school met 6 leerkrachten niet meer leerlingen moet bevatten dan 216 en een opleidingsschool niet meer dan 193. Dat men bij het vaststellen dier ge richt aangeteelkend had, had aan Von Amberg het afschrift laten lezen. Hij was, net als mevrouw Brauner, heele maal niet -overtuigd, dat Brauner het telegram had afgegeven. Al in den vroegen morgen had von Amberg den „Erlenhof", waar hij dien nacht geslapen had, verlaten om naar zijn dienst te gaan en nu tegen den middag m/oest hij nog naar Mublleiten cm een daar wonenden Heger te spre ken. Maar nu 9aöht hij niet aan de op dracht, die hij Heger had mee te dee- len. Zijn geheele denken concentreerde zich op de mededeelingen van den vagebond van 'het bericht van Pokor- ny wist hij nog niets. Steeds gingen hem de woorden door het hoofd Zorg jij voor den hout- aankoop. Wie anders als Brauner kon dezen zin telegrafeeren Al die paar woorden moesten genoeg zijn om te weten, dat Brauner nog leefde, dat hij zelf geseind had, dat het telegram geen misleiding iwas. Toch geloofde von Armiberg nog niet aan de echtheid van het telegram. Gisterenavond had hij met mevrouw Brauner over dezen houtaanlkoop ge sproken en had gehoord, dat hij onge veer 20 October bij Peter Magiër in Muhlleiten voor den aankoop van brandhout geweest was. Onder dit gesprek had de adjunct aangeboden bij Magiër het gebeurde te onderzoeken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1