ER JE Spin gen! Mis5Blanche VRIJOAO 30 JANUARI Y BRANDY linrtsiti» mo26S mwhSand Maatschappij van oomvaart. FEUILLETON DE ONTVOERING Stads= en Provincienieuws Rheumatiek Klooster&alsem Februari. vul. rde FEËRIE ii. «Hingen, luari t Kill. i. m ui, Solt. l.B. Ml LISSINGSCHE COURANT ABONNEMEMTS-PRIjS Voor Vlieringen en gemeenten op Wal- ihcen f 2.20 per drie maanden. Franco Kor het geWte rijk: ƒ2.50. Week-abon- Kmenten 7 J7 cent, alles bij voomitbctal.rtg. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS «Van 1—4 regeis: 1.10 voor iedere «gel meer 26 centWj abonnement spe- ÏSe Prijzen. Reclames 52 cent per regel Ifieir.è Advertenties betreffende Haar en 'Verlrmir, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- -ötreen en Dienstasflvragen, enz., prijs,bij Vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Ccfi't. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, Hedere regel meer 26 cent duet ter vervanging «BRANDEWIJN likt voor het zelf BOERENJONGENS 1 Rozijnen, per liter- .gebruiksaanwijzing. irkrijgbaar bij delm- :rs frères, |rs Middelburg. in het depot van N, Bellamyparken Badhuisstraat 80. n Verbnnr, Koop en Verhoop ij en Ulenetaanrra^en, om |!tbetal!ng, van 1-5 regel regel mee? 15 cent Ivraagd voor menschen lof BOVENWONING. jtters A. D., Bureau it". ERDIEPINGSHUIS Jk Coosje Buskenstraat bureau „Vlissing- |E KOOP KINDERBOX. bau „Vliss. Courant" JvGDIENSTBODE In melding na 8 uur. japark 129. MEISJE de kinderen, bau „Vliss. Courant". JE KOOP en een HEEREN- Ir voor 35. Iwen Ewoutstraat 14. lERKSTER Igsmorgens en Maan- Toor de wasch. Iwen Ewoutstraat 12. Irkvrouw Ires J. H. VAN BE- ljacobstraat 25. bn net Igmeisje. |eelstraat 91 (beneden) iliddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. PASSAGIERS, REN EN VEE. I De Weeldebelasting. "Naar de Haagsche redacteur van ,,de fKasbode" verneemt, is een wetsont werp tot invoering van een weeldebe lasting in vergevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening er van spoedig kan worden tegemoet gezien. IfPe bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van de ver teringen in café's, restaurants enz. f De opbrengst dezer belasting wordt op 25 miliioen geraamd, welk bedrag de minister van financiën wenscht te benutten om de Verdedigingsbelasting II te halveeren en voorts de rijksin komstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te ver lagen. |[>e minister hoopt deze belasting nog vóór den aanstaanden zomer inge voerd te zien. ie R.-K. Staatspartij en St. Michael. _ie „Res.bode" meent te kunnen con- ciudeeren dat het bestuur van den Alg. Bond van R. Kath. rijkskieskring-orga nisaties de voorstellen van prof. Aen- genent om tot overeenstemming met St. Michaël te komen heeft afgewezen. Een oorkonde gemetseld in het nieuwe standbeeld van Koning Willem II. Gisterenmiddag tusschen twee uur en half drie is zonder eenig officieel ver toon, de oude oorkonde, welke inge metseld is geweest in het vroegere standbeeld van Koning Willem 11, in den voet van het nieuwe standbeeld op het Buitenhof te 's-Gravenhage overgebracht. De strijd om de oorkonde tusschen de residentie en Tilburg is dus ten gunste van Den Haag beslist. De standbeeldgieter, de heer Ducha- teau uit Schiedam, was bij de over brenging aanwezig. Christelijk Sociale Partij. ■De Christelijk Sociale Partij houdt Maandag 9 Februari een algemeene vergadering te Utrecht. De agenda ver meldt, naar de „N. R. Ct." bericht, het verstag van de onderhandelingen in zake de aansluiting bij de Christelijk Democratische Federatie. Het partij bestuur, dat aanvankelijk onder nadere goedkeuring van de partijvergadering v;as toegetreden tot deze federatie en de .heeren dr. J. van Dorp te Gcndrin- gen en A. J. Rotteweel te 's-Gravenha ge in het federatiebestuur had afge vaardigd, doet geen voorstel, tot de federatie toe te treden. Er hebben zich zoodanige ernstige bezwaren voorge daan, die op de partijvergadering na der izullen worden uiteengezet, dat het bestuur een voorstel tot toetreding niet geoorloofd .acht. De heeren dr. Van 20) Roman van A. GRONER. |ien te bekomen I.V. Transport- en Exp- i Erven G. VOS, Tel. B. EENHOORN, Tel. 153 OOSTERHOUT Tel. 28» BUITENHEK Tel. IIP Vrouwen denken niet met het hoofd, zij denken met haar hart. Geen barer wil gelooven, dat haar man ge heimen voor haar heeft. Natuurlijk on derzoeken we de zaak verder. En, jon ge man, hoe staat het met den hout- aartkoop Weel je, of je meester daar altijd zelf voor zorgde lBis, die bescheiden aan de deur stond, kwam dichter bij. Hij vertelde, i^rkelijk nieuwe houtvoorraad op den „Erlenhof" spoedig noodig was en dat zijn meester het hout anders steeds van een boer in Muhlleiten kreeg. Op den „Erlenhof" wist echter niemand of i K auner het hout al besteld of gekocht had. Gisteren eerst was er over gesproken, dat mevrouw misschien ver geten zou, het noodige brandhout aan te schaffen. Je weet dus niets van een hout aankoop merkte Ferstl op en ging, tot Reiner gewend, verder Dus is het niet waarschijnlijk, dat anderen daarvan l*earander-ChtPaar BraUner C" de B) 'r°k z'in horloge uit den zak. ?.Se met den ^rein gekomen wendde hij zich tot Lois. Deze bevestigde het. 1 Is 200 zes m"'- Na zeven uur Kunsje weer terug gaan. Dorp en Rotteweel zijn reeds uit het federatiebestuur getreden en hebben de relatie daarmee verbroken. Het partijbestuur stelt het volgende urgentieprogram voor I. onmiddel lijke nationale ontwapening 2. krach tige steun voor wie buiten hun schuld in gebrek zijn 3. handhaving van het Protestantsdh volkskarakter 4. ophef fing van onrechtvaardigen belasting druk 5. recht voor het overheidsper soneel 6. wegneming van onderwijs- verslechtering. Het partijbestuur stelt ook voor, ver andering van den naam der partij in Protestantsche Volkspartij in overwe ging te nemen. Verder zal op de vergadering de candidatenlijst voor de Tweede Kamer worden vastgesteld, en zullen de finan ciën en "de uitgave van geschriften of van een blad besproken worden. Eeit. aubade aan den ex-keizer. Zondagmiddag, aan den vooravond van den verjaardag van den Duitschen keizer, heeft op Huize Doorn een zang uitvoering plaats gehad, die bedoeld was ais een aubade aan den vorstelij- ken bewoner. Een groep Duitsche meisjes, voor het meerendeel in Utrecht in dienstbetrek king, vertrok des middags half drie in twee groote sight-seeing-cars van Utrecht uit naar Doorn onderweg werden nog verscheidene deelneem sters opgevangen. Toen men in Doorn aankwam, was het gezelschap tot een zestigtal gegroeid. Aan Huize Doorn werd men opgewacht door den hof maarschalk en eenige andere leden van de hofhouding, die de meisjes allereerst het park lieten zien, en speciaal het rosarium, een geliefdkoosd plekje van wijlen keizerin Augusta Victoria, die zich zeer speciaal voor den rozenkweek interesseerde. Vervolgens, nadat 't gezelschap ont haald was op typisch-Duitsche koeken etc., stelden de zangeressen zich in de hal op. waar de ex-keizer en zijn echt- genoote plaats genomen hadden, om naar den zang te luisteren, meldt het „U. D." Het clubje, dat gedirigeerd werd door den heer G. Strassburg, bracht meerstemmig en met veel élan een tweetal vaderlandsche en een tweetal geestelijke liederen ten gehoo- re, die geestdrift wekten. De ex-keizer drukte zijn groote vreugde en dank baarheid uit over deze aubade, en zijn echtgenoote onderhield zich met alle meisjes persoonlijk, met ongedwongen hartelijkheid informeerend naar allerlei omstandigheden. Het spreekt haast van zelf dat zij zich bijzonder interesseerde voor een van de jonge dames, die uit haar eigen geboorteplaats afkomstig ■was. Vóórdat het gezelschap vertrok ontvingen alle deelneemsters een por tret van den ex-keizer en van zijn vrouw. Loodswezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ma chinist aan boord van een stoom- gastransportvaartuig de machinist bij het loodswezen in het 4e en 5e distriff P. Smit. Voordrachten van prof. mr. J. A. van Hamel. Prof. mr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische afdeeting van den Volkenbond, zal, evenals voorgaande jaren het geval was, enkele voordrach ten komen houden, ditmaal voorname lijk voor afdeefingen van de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede. In on- Ferstl greep naar een reisgids en ging verder Om 8.30 ben je in Gvoot-Egers- dorf. Vandaar... oh, dat is ergerlijk. Al 10 minuten later gaat de laatste trein naar hier af. Dan kan ik dus vandaag niet meer krijgen, wat ik noodig heb. Ik kan immers te paard heengaan. In den nacht Neen, neen. Maar morgen vroeg om 7.39. Wacht dus. Ik geef je een brief aan mevrouw mee. De poiitieraad schreef een korten brief, waarmee Lois zich verwijderde. 't Gaat om de hand van schrijven van Brauner, zei Ferstl daarna tegen Reiner. AForgen vroeg zend ik Pokorny naar Weenen. Waar het telegram afge geven is, kan hij te weten komen op het eerste het beste postkantoor. Stemt het schrift van het formulier met dat van Brauner overeen, dan hebben we niets meer in de-zaak te doen. Dan moet mevrouw Brauner wachten, tot haar man, nadat zijn gewichtige zaken afgehandeld zijn, weer bij haar terug keert. Hij lachte een 'beetje sarcastisch, de poiitieraad, en zijn jonge beambte lachte mee. Pokorny, die precies op tijd weer in het commissariaat was, werd naar huis gestuurd en voor den volgenden mor gen besteld. Tegen negen uur kwam Lois 's avonds op den „Erlenhof". Mevrouw Brauner zocht onder ver scheiden geschriften van de hand van haar man een uit en adresseerde het aan den poiitieraad. lè provincie zal prof. Van Hamel Dins dag 10 Februari te Middelburg spreken. De onderwerpen, door prof. Van Ha mel in de verschillende plaatsen te behandelen, zullen in nauw verband staan met den iegenwoordigen toe stand van den Volkenbond en het pro tocol, ter laatste algemeene vergadering tot stand gekomen. De Reiskroniek. Het aantal maandbladen is weder met een vermeerderd, ni. met „de Reis kroniek". De naam wijst reeds uit waaraan dit blad zal gewijd zijn. De bedoeling van dit maandblad is in de eerste plaats liet populariseeren van het reizen in het algemeen. Er zal vooral naar gestreefd worden in het blad goede reisbeschrijvingen te geven, die opvoedend werken. Het blad stelt de leden van de tege lijkertijd opgerichte Nederlandsehe Reisclub in staat door middel van een vragenbus adviezen en inlichtingen te bekomen op touristengebied over het buitenland. Redactie en administratie van „de Reiskroniek" zijn gevestigd Overtoom 340, Amsterdam. VLISSINGEN, 30 JANUARI. De Gemengde Zangvereemging. Naar wij vernemen heeft de heer Hans Cfeuver zich, wegens drukke be zigheden, genoopt gezien eervol ontslag te vragen als directeur van de Ge mengde Zangvereeniging. Dit bericht zal door het kunstmin nend publiek zeker met groot leedwe zen worden vernomen. De heer Cieuver heeft de vereeniging in enkele jaren tot zulk een hoogte gebracht dat zij zich in alle opzichten met dilettanten-koren in de grootere plaatsen van ons land kan meten. Als de heer Cieuver den scepter zou kunnen blijven zwaaien, zou de „Ge mengde Zangvereeniging" nog wel grootere lauweren kunnen behalen dan tot nog toe het geval was. Wij behoeven niet te zeggen dat het bestuur van de „Gemengde Zangveree niging" niets zal nalaten om den zeer bekwamen directeur te behouden en het zou ons ten zeerste verheugen en wij spreken zeker uit naam van aüe muziekliefhebbers als het hierin mocht slagen. Het moet voor den heer Cieuver een eer zijn om het teere plantje dat hij zoo zorgvol-heeft opgekweekt, nog meer in wasdom te doen toenemen. Zwemclub „Vlissingen". De vergadering tot oprichting van een zwemclub, gisterenavond in het café Vermeeseh gehouden, werd geopend met een welkomstwoord aan de aanwezige dames en heeren door den waarnemenden voorzitter, dr. P. A. Jens. Het verblijdt spreker dat er zoo- velen gehoor hebben gegeven aan de advertenties in de „Vlissingsche Cou rant" en sprak hij in de eerste plaats zijn hartelijken dank uit aan de marine- Bega geen vergrijp tegen den goeden smaak. Blijf zeggen Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) Toen Jozef de schrijfmap van haar man, waarom ze hem gezonden had, gebracht had, bleef hij staan en wacht te, om ze weer op zijn plaats te bren gen. Twee paar oogen constateerden opnieuw, dat de man geheel bleek en er ellendig uit zag, von Amberg en Johan na's oogen, en ze deden nu een merk waardige waarneming. Jozefs gezicht werd plotseling donkerrood. Toen mevrouw Brauner hem de map weer overhandigde, zei hij haastig Mevrouw, mag ik morgen niet naar Fiorisdorf rijden Mevrouw Emma keek op. Waarom jij juist - Omdat... omdat... Jozef hield op, beet zich op de lip en kreeg weer een kleur. Omdat ik sinds de genadige heer weg is niet meer buiten ge weest ben, bracht hij er stotterend uit. Mevrouw Brauner zag hem rustig aan en zei zacht Ik hou je expres thuis, Jozef, cn je moet verder ook thuis 'blijven ik vind dat het best en heb er mijn reden voor. Genadige vrouw. Hoe klonk dat. En hoe rustig waren mevrouw Brau- ners blik en haar stem en hoe moeder lijk warm zag ze hem in de oogen. Jozef had nu echter geen begrip voor haar goedheid. Het kookte in hem van woede naar het scheen. Zijn oogen schoten vuur, zijn tanden knarsten en zijn gezicht was vertrokken. De map vast tegen zich autoriteiten voor de welwillende hou ding aan de burgerij betoond, om allen die lust en liefde tot de zwemsport hadden, gelegenheid te schenken om zulks te leeren onder deskundige lei ding voor een zeer luttele contributie. Door luid applaus toonde men hier mede in te stemmen. Ook vergat de waarnemende voorzit ter het comitélid, den heer Bresser niet. Aan hem danken zeer veel Vlissingers dat ze zich zoo vrij en frank in het wa ter bewegen. Hem werd ook een wel verdiende ovatie gebracht. De statuten en het huishoudelijk re glement kwamen daarna in bespreking en werden na enkele deskundige op merkingen van den heer Batten goed gekeurd. Op een vraag van den voorzitter of alle aanwezigen zich op willen geven ais lid der op te richten vereeniging, gaven zictr staande de vergadering een 50-tal personen direct ais lid op, terwijl er vele adhaesiebetuigingen ingekomen waren. Het kiezen van een bestuur was daarna aan de orde. Op voorstel van een der aanwezigen werd het voorloo- verdrijft de pijn pig comité bij acclamatie gekozen ver klaard. De voorzitter dankte daarna allen voor de betoonde belangstelling en spoorde aan om zooveel mogelijk leden 1e werven. De contributie is zoo laag mogelijk gesteld, ni. ƒ3 per jaar, zoo dat ieder er lid van zal kunnen worden. Allen die de jonge vereeniging willen steunen en de voorzitter hoopt dat er zeer velen zullen zijn, kunnen zich op geven aan den secretaris, den heer J. Prins, Scheldestraat 32 boven. Het bestuur bestaat uit de volgende dames en heeren dr. P. A. Jens, voor zitter J. Prins, secretaris. Scheldestr. 32 J. de Jong, penningmeester C. J. van der Eijk, 2e voorzitter mevr. Lau- weTens. 2e secretaresse en mevr. van Be1 en de heer Bresser, commissarissen. Een schoorsteenbrand. De politie bluschte gisterenmiddag een schoorsteenbrand in een perceel in de Breewaterstraat. Scheepsberichten. Het Duitsche stoomschip „Albert", komende van Antwerpen, is hedennacht op de reede alhier in aanvaring ge weest met het Japansche stoomschip „Fishima Maru" en met verlies van an ker en averij naar Antwerpen terugge keerd. De Engeiscbe barge „Gladys" van Londen naar Antwerpen bestemd, wel ke hier gisterenavond is voorbijgevaren is tijdens het zware stormweer onder Rammekes gezonken. De opvarenden wisten zich in de roeiboot te redden en zijn hier aan land gekomen. Het Fransche stoomschip „Meinam", van Havre naar Antwerpen heeft op de steenen glooiing bij den boulevard gezeten. Het schip kwam spoedig vlot en heeft de reis voortgezet. Verkeersongevallen. Onder Serooskerke is een 8-jarig jongetje door een auto overreden en gedrukt, tuimelde hij haast uit de kamer. Die stakker zeide mevrouw Brauner hardop. Dat is echter heel zeldzaam, dacht von Amberg. juffrouw Mileska drukte de lippen vast op elkaar en dacht. Waarom heeft hij nu gelogen Waarom heeft hij nu gezegd, dat hij sinds oorns verdwijnen geen voet meer buiten de deur gezet heeft Vergat hij, dat hij me toen zei, dat hij in dien nacht stil weg was geweest Weet hij dan r,iet meer, dat hij mij dat bekend heeft Mevrouw Brauner die de opwinding van haar nicht bemerkte, begon dade lijk over iets anders te spreken. De inhoud van hét telegram had bij allen, die ervan wisten, een opgewekte stemming te voorschijn geroepen. Maar gerustgesteld was mevrouw Brauner 'niet, ze geloofde niet aan die geheim zinnige, moeilijke aangelegenheid van haar man. Er was dadelijk na twee uur nog een telegram gekomen en dat had het bericht gebracht, dat Frits tegen den avond aankomen zou. Tegen den avond En hij had al bij zijn thuiskomst zijn telegram was om 1 uur 10 minuten in Pfzama afgege ven gehoord, wat in den „Erlenhof" gebeurd was. En van zijn bezitting, die ongeveer een half uur van het dorpje Pfzama verwijderd lag, kon men te paard of met een rijtuig den Erlenhof in ongeveer 3 uren bereiken. De beide dames ondervonden het dubbel, hoe trouw de menschen in de ernstig gewond. Den chauffeur trof geen schuld. Door het onklaar raken van het stuur reed onder lerseke een autobus tegen een boom. Van de 12 inzittenden werd slechts één scholier licht gewond. SOUBURG. Woensdagavond gaf de muziek- en tooneelvereeniging „Oefening na den Arbeid" te Ritthem, een uitvoering in café Milienaar alhier, die vlot van sta pel liep. De verschillende muzieknum mers werden goed vertolkt. Dat het geluid in de open lucht mooier is, spreekt vanzelf, toch viel zulks bij deze uitvoering erg mede. Een paar solo kwartetten vielen zeer in den smaak, vooral „Comrades in Arms" van Adam werd mooi gespeeld. De directeur, de heer P. Meijer, kan dan ook over den avond tevreden zijn. Een blijspelletje „Wie ben ik" en „Naar de Noordpool" zat er goed in. Het publiek amuseerde zich blijkbaar kostelijk. Door den voorzitter werd onder dank aan alle begunstigers medege deeld, dat ontvangen was een bedrag van 167 voor den aankoop van nieu we instrumenten, waarmede de finan ciën der vereeniging het toelieten vijf nieuwe instrumenten aan te schaffen. Een bai besioot den avond. KERK- EN SCHOOLN1EUVVS. Reorganisatie Ned. Here. Kerk. De commissie tot reorganisatie van de Ned. Here. Kerk, indertijd door de buitengewone classicale vergadering te Amsterdam aangewezen en sindsdien aangevuld met leden uit de classes Den Haag, Rotterdam en Utrecht, heeft een omzendbrief gericht tot de kerkeraden waaraan we ontleenen De afval van God en Zijn Woord is zeer groot en neemt nog, inzonderheid in onze groote steden, de middelpunten onzer cultuur, zienderoogen toe. De afscheidangsbeginselen, die op staat kundig gebied aan de eenheid der natie (o.a. door het prijsgeven der openbare instellingen) schade-doen en op kerke lijk gebied de eenheid der Kerk verbre ken en ons volk verdeelen in concur- reerende partijen (met of zonder steun van de schatkist), dringen hoe langer hoe meer door op elk terrein des le vens. Rome plukt van onze verdeeld heid de vruchten en groeit met den dag, uitwendig en wellicht ook inwen dig. Onze nationale Kerk, die eens een band van eenheid vormde in heel ons volksbestaan, wordt hoe langer hoe meer uit het openbare leven terugge drongen en tot de positie van een soort „sektekerk" teruggebracht. De zoo groote teruggang, inzonderheid gedu rende de 19de eeuw, terwijl Rome en de aïseheidingskerken zich in meer of mindere mate in uitbreiding en bloei mogen verheugen, komt, in het alge meen gesproken, van het verlaten van God en Zijn woord door ons volk als zoodanig zoowel op staatkundig als op kerkelijk gebied. Nu heeft het echter Gode behaagd naast den afval op velerlei gebied ook weer nieuwe opwaking te geven. Daarom meenen wij, dat thans ook voor het gebied der kerkregeering de eisch „Terug tot het Woord 1" met kracht moet worden aangeheven. Verder bespreekt de circulaire het bekende vraagstuk van de Synodale erganisatie, waaromtrent in hoofdzaak- het volgende wordt gezegd „Nu heeft 't echter Gode behaagd naast den afval op velerlei gebied ook weer nieuwe opwaking te geven. Er is weer een vragen naar de oude, bijbel houtvesterij in deze treurige dagen hun terzijde stonden. Niet één uur lang had men ze alleen gelaten. Drie middagen had de hout vestersvrouw bij hen doorgebracht en Poigner had den dienst zóó ingericht, dat hij of de adjunct 's avonds de da mes gezelschap houden kon en den nacht op den Erlenhof kon blijven. En eerst vanavond kwam Frits Laun- dorf, Johanna's verloofde. Ros en ruiter baadden in het zweet. Frits had zich dus waarlijk gehaast. Hij toonde ook werkelijk medelijden met de dames; Dat oom Karei dood was of ergens in ge vaarlijke omstandigheden verkeerde, geloofde hij intusschen niet. Wie zou dan dien goeden man naar het leven staan Dat hij noch geld noch zaken van waarde op de hazenjacht meene men zou, kon een ieder wel denken. De brief evenwel, die hem weggelokt had was een raadsel. Maar had niet bijna iedereen een geheim in zijn le ven O, en dan zal men later lachen om de angst, dien men gehad heeft. Zoo dacht Frits Laundorf. Dat was werkelijk zijn overtuiging en die deelde zich ook aan anderen mee. De dames werden steeds kalmer, al waren ze ook niet zoo rustig nog als hij. Frits begon dadelijk met den pas aangekomen ad judant een vakgesprek, dat van den kant van von Amberg evenwel heel verstrooid gevoerd werd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1