FT F! VLISS1NGSCHE COURANT MissBlanche DONDERDAG 22 JANUARI 63e «lattrilang GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON DE ONTVOERING BINNENLAND HET BLOÖKEfi-UURTJE Stads= en Proviacfenieuws 's morgens half elf :ht het genootschap de doodstraf door raid- daar executie door ilectrischer^ stoel min- end voor misdadigers achten op het oogen- lars hun veroordceling oo men de tot nu toe ig tot maatstaf neemt, net den dood gestraft geleden gaf de mis te Chicago drie moor- t. In Chicago schijnen estanden op misdadi- erschen. De oorzaak il gebied te zoeken te de Ver. Staten wordt ais in de straten van g van den nood der als een geneesmiddel epidemie aangegeven. ld „Volksrecht" te Zu- wbare bron verneemt. Nederland een rijke zijn overleden, die twee milliard francs laten, welk bedrag het van haar eenigen, nog loedverwant, die te St. eze heeft besloten, de Ier zijn vijf kinderen te oor een zoon, metaal- beroep en wonende te ;eling in het bezit ge- 400 millioen francs. -=^ol8' ie vrouwtjeEr gaat :f de, niet waar Henri lieveling. Is het eten vJG, SUIKERZIEKTE, [gbaar. EL- en INDUSTR1E- 40 - Den Haag ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f2.20 per drie maanden. Franco door het gelieele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere resel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 Cent. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ingevolge de artikelen 6 en 26 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een kennisge ving van hel Departement van Oorlog voor zooveel betreft de oprichting van de schiet- inricbüngen van de excercitiebatterij bij de Marine-buitenhaven op het perceel kada straal bekend Gemeente Vlissingen, sec tie D no. 1365 dat deze kennisgeving met de bijlagen, te beginnen met Woensdag, den 21 Janu ari 1925, op de Gemeente-Secretarie (3e afdeeiing) ter visie zal worden gelegd op den 2den Februari 1925 zal ten Ge meentehuize (vergaderkamer van den Raad) le verdieping, des namiddags ten 2 2 ure, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrich ting ten overstaan eener commissie uit Ge deputeerde Staten van Zeeland in te brengen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande, juris-prudentie ingediende bezwaren voor genoemde com missie mondeling moeten worden toege licht. Vlissingen, 20 Januari 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L. S. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 21 Januari. Plaatselijke keuze. Andermaal kwam thans het ontwerp- Rutgers tot invoering van plaatselijke keuze aan de orde in de Eerste Kamer. Drie iaar geleden is het door deze Ka mer met één stem meerderheid verwor pen. Ware de Kamer toen reeds samen gesteld geweest krachtens de Evenre dige vertegenwoordiging, dan was het ontwerp toen zeker aangenomen. Het was dus volgens mevrouw Pothuis Smit billijk dat het nu werd aangeno men. De tegen-aetie tegen de plaatse lijke keuze die sedert 1922 is ontstaan is opgezet door belanghebbenden bij den drankhandel en drank-fabricage. Daarmede is die actie voldoende ge- qualificeerd. Van de 247 duizend hand- teekeningcn. die tegen de P. K. werden verzameld, brachten de vereenigingen die rechtstreeks belang hadden er 218 duizend en van de 23 intellectueelen, die het adres opzetten, teekenden er slechts 8 het adres. Het pleit toch wel voor „De Sigaret", dat duizenden roo- kers dagelijks herhalen Geef MIJ maar (Ingez. Mededeeling.) 13) Roman van A. GRONER. Ze had Bertl om het huis heen naar j de kleine veranda gevoerd, die als win- I tertuin ingericht was en van waaruit men in de ruwe jaargetijden de dan L van den straatkant niet te bereiken hal I betrad. Bij haar laatste woorden had I Anna de haldeuren geopend en meldde T den wachtmeester aan. i Deze zag er, toen hij over den drem- Ipel ging, zeer geërgerd uit toen hij zich evenwel voor mevrouw Brauner boog, was hij weer geheel beambte. Nadat de dame hem uitgenöodigd had tegenover haar plaats te nemen, vertelde ze hem kort, maar nauwkeurig, onder welke omstandigheden haar man weggegaan was. Onder deze besprekingen betrad Jo- hannna de hall. De wachtmeester en zij - begroetten elkaar zonder woorden en Johanna ging naast haar tante zitten. Toen deze alles bericht en Bertl nog eemge vragen gesteld had, die zij be- I antwoordde, stond ze op. 1 za' noodig zijn, ook uw be- j dienden over verschillende dingen te I ondervragen, merkte hij gewichtig op, 5 die lui weten vaak meer dan hun mees- Iters en het is best mogelijk, dat ik bij i et verhoor een punt vind, van waaruit Juten stelselmatig verder onderzoeken kan Het is dus duidelijk, meende deze af gevaardigde, dat deze tegenactie wei nig beduidt. De gansche verdediging van het ont werp beteekende natuurlijk niet veel. Het vóór en tegen is in den breede ja renlang overwogen. Het meest betee- kent het" ontwerp voor de propaganda en voor de opvoeding der jeugd. Nie mand zal er door bekeerd worden, maar de jeugd zal er door weerhouden worden en dit is het gewichtige van het ontwerp. Geen nieuw middel ter bestrijding van het drankmisbruik achtte mr. Rink noodig. Het misbruik neemt af, zeer sterk zelfs. Het gebruik per hoofd daalt geregeld. In 1922 was het 2.88 Liter per hoofd, in 1923 2.43 Liter. Het doel der voorstanders van de P. K. is volgens mr. Rink alleen om het gebruik en niet alleen het misbruik tot een kwaad te stempelen en op die wijze tot een alge- meene drooglegging te geraken. Het verminderen der drankgelegen heden maakt de stille stiekeme drinkers die veel gevaarlijker zijn. Daardoor wordt het nut van de P. K. problematiek en daarin al weer zit een gevaar. De kosten van de invoering van de P. K. zullen niet gering zijn omdat alle vergunningen moeten worden afge kocht. Het zijn er in totaal 7500. Een eenvoudige becijfering brengt reeds tot een kapitaalswaarde dier vergunningen van 170 millioen gulden. De kosten zijn niet te dragen. Aanstonds bij aanne ming van dit ontwerp zou een deel van Friesland worden drooggelegd en dat zou lv2 duizend gulden 's jaars kosten, waarvan het Rijk en de gemeenten eik de helft zouden moeten betalen. Het argument der beperking van de persoonlijke vrijheid vindt bij vele leden geen steun. De grondgedachte der Drakwet is altijd geweest om door be perking der drinkgelegenheden het ge bruik te doen dalen. In de richting daarvan gaat P. K. door en geen enkele afwijking van den gevolgden weg wordt daarbij begaan. Prof. Slotemaker de Bruine heeft dit nader aangetoond er op wijzend dat gemaskerden te veel trachten stemming tegen P. K. te ma ken door berichten over Amerika te lan- ceeren, die niet juist zijn. Het eenige punt waarover het bij dit debat eigenlijk moest loopen is dit Zullen wij een bevoegdheid, die de ge meenteraad bezit, overbrengen naar.een soort referendum De gemeenteraad heeft thans de macht die de P. K. aan de kiezers wil geven. Tegen deze over dracht hebben de heeren Rink, Van Nagell en Siingenberg zich verzet. Fei telijk was ook' de heer Wibaut er tegen maar hij stemt toch vóór de wet omdat hij de Drankwet een monstrum acht en een herziening daarvan verwacht als de P. K. is ingevoerd. De christelijk-historischen waren te gen dit ontwerp waarvoor zij in 1922 hebben gestemd omdat zij het een verkeerd systeem achtten zoo spoedig na een verwerping weer een ontwerp in te dienen. Dat was een probeeren en dit is geen manier van wetgeving, vol gens den heer De Vos van Steenwijk. Morgen de heer Rutgers. Gastmaal ten Hove. Gisterenavond had ten Hove het groote diner plaats, aan hetwelk de Koningin de bij haar Hof geaccredi Wilt u hier met de menschen spreken vroeg mevrouw Emma. Bertl knikte ontkennend. Hij meende, dat de tegenwoordigheid der dames het dienstpersoneel verlegen zou maken. is de bediende Jozef aanwezig informeerde hij dat interesseert mij namelijk het meest. Juffrouw Mileska stond met een plotselingen schok op, haar trekken drukten hevigen schrik uit. Eenige oogenblikken staarde ze Bertl aan, daarna vloog haar blik naar haar ver lamde tante. En mevrouw Brauner be antwoordde Johanna's blik, maar haar oogen bleven rustig. Zij schudde haar hoofd, wendde zich tót den wacht meester en zei Waarom wekt juist hij zoo uw bijzondere belangstelling Verwonderd zag ze den beambte aan. Waarom werd Bertl zoo verlegen? Hij was heelemaal rood geworden en vermeed mevrouw Brauner aan te zien. Wat hij zooeven in betekking tot Jozef had gezegd, was een plotselinge inval, dien naijver, boosheid en niet te vergeten zijn gewichtigdoenerij hem ingegeven hadden. Waardoor kon die onverwachte uit werking van zijn inval ontstaan zijn Dat verwisselen van 'n veelbeteekenen- den blik, daar steekt wat achter. Nu stelde de wachtmeester eerst werkelijk belang in Jozef Colmar. Jozef was, zooals Bertl wist, Brauner's per soonlijke bediende en moest dus de ge woonten van zijn heer veel beter ken nen dan hef overige personeel. teerde Hoofden der verschillende Ge zantschappen met hunne dames, bene vens vele leden harer Hofhouding had genoodigd. Het gastmaal had plaats in de Gale rijzaal en werd opgeluisterd door een muziekuitvoering door de Koninklijke Militaire Kapei, onder leiding van ha ren directeur, le luitenant Boer. De tafelversiering bestond uit een rangschikking van tulpen in verschil lende kleuren. Geldzendingen aan den postcheque- en girodienst De directeur van den postchèque- en girodienst vestigt er de aandacht op, dat door rekeninghouders meermalen gelden, welke op de postkantoren ge stort behooren te worden, aan het giro kantoor worden toegezonden. Afgescheiden van de kans op het verloren gaan van deze niet-aangetee- kende geldzendingen, geeft deze toe zending ook aanleiding tot vertraging in de behandeling der opdrachten. Aan de rekeninghouders wordt daarom aan bevolen, dergelijke zendingen achter wege te laten. De P. T. T.-Kantoorhouiiers en het rapport-Nolting. De kantoorhouders bij de P. T. T., georganiseerd in den Centraien Bond van P. T. T.-personeel, kwamen Dins dag te Utrecht bijeen, ter bespreking van de voorstellen tot reorganisatie van den P. en T.-dienst (het rapport- Nolting). Het rapport werd aan ern stige critiek onderworpen. De inhoud werd afgekeurd, terwijl -een motie werd aangenomen, waarin sterk wordt opge komen tegen de wijze, waarop de toch al gedrukte positie van de kantoorhou ders werd betrokken in dit h.i. ook voor het publiek te piattelande zeer nadeeiige reorganisatie-plan. Onze spoorwegen. Men heeft onder ons spoorwegbe- stuur, naar „het Vad." verneemt, hoop, het nog altijd bestaande tekort in 1925 in te halen. Voor het zoover is, kan moeilijk aan tariefwijziging worden ge dacht, hoewel men den druk van hef publiek onder de hooge prijzen mede- voelt. Niet onmogelijk is het intusschen dat reeds eerdei'é'eu verlaging der tra- jectkaarten plaats heeft. Dat de vacan- tiekaarten dit jaar weer zullen worden uitgegeven, staat zoo goed als vast, maar de oude prijs zal nog wel ge handhaafd moeten worden. Herhaalde lijk is al een differentietarief overwo gen, doch voor het tekort is ingehaald, zal daarvan wel niets komen. Onder den druk der tijden is ook het denkbeeld van een vereenigd station voor Den Haag op het punt waar Staats- en Hollandsche Spoor elkaar kruisen en waarvoor indertijd reeds plannen waren ontworpen, geheel van de baan geraakt, zóó geheel, dat zelfs de gedachte aan statlonsverbetering in het algemeen niet aan de orde is. Een geïllustreerde kalender. Van de firma Van der Eist <S Mat- thes te Amsterdam ontvingen wij een geïliustreerden kalender voor land- en tuinbouw. Deze kalender bevat voor de land bouwers tal van wetenswaardigheden voor hun bedrijf, vooral op het gebied van bemesting. De gegevens welke in dezen kalender worden medegedeeld zijn zeker van pracfiseh nut. Dat vertelde Bertl nu, en het klonk zoo waarschijnlijk, dat de dames het zonder meer voor de waarheid hielden. Mevrouw Brauner had tweemaal op een bel gedrukt, dat gold Anna. Ze kwam en kreeg de opdracht het dienst personeel bij elkaar te roepen. Ze moes ten zich in Jozefs kamer verzamelen, de wachtmeester wou met hen spreken. Men moest ook iets voor hem klaar maken, want Bertl had van te voren verklaard, dat hij zich dadelijk naar den dooden populier begeven wilde, waar hij vermoedelijk eenige aanwijzigingen vinden zou. Anna ging. Bertl volgde haar. Jozef had een groote vriendelijke hoekkamer, met twee deuren de eene voerde met een kleine trap in den tuin, de andere naar het slaapvertrek van mijnheer Brauner. Deze trap ging Anna snel af en klop te aan de deur. Jozef, een laars in de eene hand, in de andere een borstel, opende. De plotselinge beweging, waarmee Jjij zijn handen achter den rug verborg, toonde, dat hij zich voor z'n bezigheid schaam de, wat Bertl erg belachelijk voorkwam. Lieve tijd, die man was toch bedien de. Waarom schaamde hij zich, dat men hem met schoenenpoetsen bezig vond Wat is er vroeg Jozef. Daarna trad hij haastig 'n pas achteruit en zag er inderdaad verlegen uit. Zonder twijfel was Bertl's tegen woordigheid daar schuld aan. Alevrouw wenscht, dat alle dienst boden hier samenkomen. De heer VLISSINGEN, 22 JANUARf. Algemeen Ned. Verbond. Woensdag 28 Januari a.s. zal de af- deeling Vlissingen van het Alg. Nederl. Verbond een openbare afdeelingsavond houden, waarbij de heer E. P. van der Werff, ieeraar aan de R. H. B. S„ een voordracht zal houden over „De sage van den Vliegenden Hollander". Toen tenige jaren geleden de film van den Vliegenden Hollander geloopen heeft, is reeds een en ander over den oor sprong in ons blad vermeld. De heer Van der Werff, die er e«n afzonderlijke studie van heeft gemaakt, heeft deze voordracht reeds in enkele plaatsen in Vlaanderen gehouden.Uit den tak Loke- icn wordt o.a. aan Neerlandia geschre ven „Ruim 1J/, uur lang wist de heer van der Werff zijn toehoorders te boei en mei zijn uiteenzetting van het ont staan dezer sage, hare ontwikkeling in de Engelsche en 'Duitsehc letterkunde en hare diepere beteekenis". Vóór de nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de in dit nummer voor komende advertentie. Voorzichtigheid met kooplieden. Door de politie is gisteren een koop man aangehouden, die zonder ventver gunning aan de huizen zoogenaamd linnen te koop aanbood dat in alle ge val van zeer inferieure kwaliteit was. Hij vertoonde daarbij eerst goedkoope handdoeken, omdat deze als lokvogels dienst moesten doen om daarna het lin nen te verkoopen aan prijzen ver boven de waarde. Tegen den koopman werd proces-verbaal opgemaakt. Opnieuw vestigen wij de aandacht onzer lezeressen hierop, opdat zij bij het koopen van onbekende lieden aan de deur de noodige voorzichtigheid zul len betrachten. Het gebeurt maar al te dikwijls dat men hierbij bedrogen uitkomt. Nog werd gearresteerd een koopman die mede zonder ventvergunning, pot- looden en pennen aan de huizen te koop aanbood en daarbij tegenover de ingezetenen die niet van hem kochten, zeer brutaal optrad. wachtmeester moet met ons spreken, zei Anna en voegde er bij Ik zal ook de anderen halen. Jozef Colmar trad nog meer in zijn kamer terug. Daarbij maakte hij met zijn linkerhand, waarom de laars zat, een uitnoodigende beweging, die den wachtmeester een spottend lachen ont lokte. Dit lachen bemerkte Jozef hij vond het zeer onaangenaam. Zichtbaar geërgerd legde hij laars en borstel weg en ging naar de wasch- tafel, om zijn handen te reinigen. Den wachtmeester had hij zwijgend een stoel toegeschoven, waarop Bertl dade lijk plaats nam. Wei, u woont hier niet slecht, merkte hij op na een blik door de ka mer, bijna als een heer. Gordijnen voor de ramen, platen aan den wand, een vioolkist Zoo deftig heeft elke bediende het ook niet. En wat mooie lijsten zijn dat. Houtsnijwerk. Hebt u dat zelf gedaan Jozef wendde zich langzaam naar hem om. Zeker heb ik de lijsten zelf ge maakt, zei hij norsch en voegde half spottend, half geërgerd er aan toe Wat bent u nieuwsgierig. Slechts ééu minuut hebt u noodig om dat alles te zien. Nieuwsgierig Neen weetgie rig. Dat komt bij mijn beroep, ant woordde Bertl scherp. Iemand van ons merkt in een minuut vaak heel veel op onaangenaam voor heel veel menschen. (ingez. Mededeeling.) Vreemdelingen. In handen der politie is gesteld ge worden een jeugdige Duitsche vrouw, filmactrice, wier landing in Engeland niet was toegestaan, waarna zij per maiiboot naar hier was teruggekeerd. Eveneens was de landing in Enge land geweigerd van een Pool, omdat de Egeische politie verklaarde dat hij in onreinen toestand verkeerde. Ook deze Pool is door de politie alhier aange houden, terwijl bevorderd zal worden dat beide vreemdelingen het land ver laten. Aanvaring. Op de Schelde nabij den boulevard De Ruyter is gisteren een hoogaars in aanvaring gekomen met een naar zee vertrekkend Zweedsch stoomschip, waardoor schade is ontstaan aan den boeg van de hoogaars. Belanghebbende heeft zich tot de politie gewend, opdat getracht zal worden schadevergoeding te bekomen van de reederij van het Zweedsche schip, dat naar zee is ver trokken. Huiselijke twist. Gisterenavond moest de politie be middelend optreden in een gezin, waar de ruzie zoo hoog was geloopen, dat man en vrouw handgemeen waren ge worden. Diefstal. Door de recherche is een 18-jarige dienstbode gearresteerd, die ten nadee- de van haar meesteres een gouden ring en portemonnaie met geld had ont vreemd. Brandje. in den afgeloopen nacht bluschte de politie een brandje op de achterplaats van een pand in de Lange Zelke, waar door onbekende oorzaak brand in afval was ontstaan. Hongaarsche kinderen in Zeeland. Gisterenmiddag kwamen in verschil lende plaatsen van Zeeland weder Hon gaarsche kinderen aan, die hier eeni gen tijd zuilen vertoeven. Hier en daar waren het de padvinders die bij het naar hun tijdelijke pleegouders bren- jozef wendde zich plotseling af. Hij nam den handdoek op, dien hij naar Bertl's meening met opzet had laten vallen, ging naar een achter in de kamer staande commode en ging in de bovenste la aan het rommelen. De wachtmeester keek weer naar een plaat, die in één van de lijsten zat. Het was de fotografie van een klein, in een fuin staand huis. Bertl wou opstaan, om de twee regels te lezen, die er onder stonden. Hij gaf echter de bevrediging van zijn nieuwsgierigheid op, maar kon een boosaardige opmerking niet onder drukken. U lijkt wel een geleerde, spotte hij, een boek ter hand nemend, dat naast de lamp op de tafel lag. Dat ziet er immers heel oud uit 1708 staat op den titel en het is Latijn In hetzelfde oogenblik was Jozef na derbij gevlogen en had hem het boek ontrukt, om het in de commode te slin geren, die hij vlug dicht deed en waar van hij den sleutel in zijn zak stak. Hierbij keerde hij zich langzaam naar Berti. Bleek tot in de lippen, maar zich met geweld tot rust dwingend, zei de hij Verontschuldig me, maar zoo'n nieuwsgierigheid brengt me in de war. Dat heb ik gemerkt, antwoordde de wachtmeester, den blik stijf op Jozef gericht. Men zou kunnen meenen, dat u voor de nieuwsgierigheid van de menschen bevreesd zou moeten zijn. Het woord werd hem afgesneden, doordat de deur openging en de andere dienstboden binnenkwamen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1