Abdijsiroop mms WOENSDAG 21 JANUARI gemeentebestuur Waarom zimdt Gij blijven Kogsfga? 63e Jaargang k fetsclappij m - - af 89 ct. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws nu gij Uw hoest oamid- deüijk k«ftt verdrijven net de beproefde Akker's INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND A.s. Vrijdag 2e de ei. :HEVALIER, Boulevard vraagt tegen Febm- VLISSINGSCHE COURANT DAGMEISJE. je biedt zich aan Voor in Vlissingen, half Fe- ven Ietter G.. Drukker^ Langedelft, Mid- Te Koop RADIOTOESTEL, met preker. Te bevragen Courant". bij inschrijving ffen zeventig Centiaren BOUWLAND, liggen- Ouden VHssingschen )urg. Inschrijvingen tot 1925 aan I. WILLEM- tgsche straat B 268, iRDIEPINGSHUÏS neden ontruim»*- Hypo- ;baar. Adres» öureau nt". DIENSTBODE n der Manderestraat 6. NG MEISJE, zigheden, van 8 tot 12 ureau „Vliss. Courant*'. •en net NSTMEISJE, gen. Zich aan te md- Ls tusschen 7 en 8 uur 50(beneden). ON aangeboden elijk verkeer. Billijken Oprit 4(bov.) bij den 'oor bioscoop 'IOLIST(E), drie dagen per week. t opgave condities on- Sureau „Vliss. Courantf' i Pit nummer bestaat uit 2 fciaden I Eerste Blad ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen eri gemeenten op Wal- cheren f 220 per drie maanden. Franco A ri~..r het geheele rijk 2.50. Week-abon- I nementen 17 cent, «lies bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van. 1-4 regels: ƒ1.10; voor iedere m regel" meer 26 centbij abonnement spe- 1 eiale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreflende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbje- dingen en Dienstaanvragen, enz pnjs, by- vooruitbetaling van 15 regels j 0.75, elke H regel meer 15 Cent. _n B Familieberichten van 1—6 regels 1.70, m iedere regel meer 26 cent Middelb.-Rotterdam gelegen plaatsen. van" passagiers, ïren en vee. t MM. 11. tót nuan 16 i t at!,:s. m 8 i - 8 8 - 8 vfeisn te bekomen N.V. Transport- en Pap. Errsn G." VOS, 'lei B. EENHOORNTel 163 OOSTKKHOÜT Tel. 282 BD1TKSHEK Tet. UO nen lAAKT GOED. Flanellen 79-98 Temden 79 98 Pantalons 79-89 nden 198-239 Flanellen 168 boezeroens 128 Stofjassen 298 DOPT NU! [elegenheid komt meer terug. DUDGOEDEREN. met overslag 49 [gefestonneerd 59 Theedoeken 21-26 Iblokhandd. 24-29 Vaatdoeken 19-29 landdoeken 23 maat). Kom zoo- ogelijk vóór den koopen,dan kunnen >eter helpen en U i niet te wachten. [prijzen in alle nneerde goederen. [ns-Borstrokken maf 98 cent. Sjaals,Wollen Sjaals bllen Mutsen |r spotprijzen. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van 2 Vlissingen brengen ingevolge de artikelen 5 en 26 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen eene ken- 1 risgeving van het Departement van B Oorlog voor zooveel betreft de oprich- ting van een schietinrichting van de excercitiebatterij bij de Marine-buiten- haven op het perceel kadastraal be- 5 kend Gemeente Vlissingen, Sectie D a no. 13S5 dat deze kennisgeving met de bijla- 2 gen, te beginnen met Woensdag, der. 'm 21 januari' 1925, op de Gemeent S.- cretarie (3e aideeiing) ter visie zal worden gelegd op den 2den Februari 1925, zal ten B Gemeentehuize (vergaderkamer van B den Raad) le verdieping, des namid- 1 dags ten 2 ure, gelegenheid worden ge- geven, om bezwaren tegen het oprich- B ten dier inrichting ten overstaan eener commissie uit Gedeputeerde Staten van Zeeland in te brengen. Voorts zij er de aandacht op geves- I tigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie ingediende bezwaren voor I genoemde commissie mondeling tnoe- I ten worden toegelicht. Vlissingen, 20 Januari 1,925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L. S, Het 25-jarig huwelijksfeest van H. M. de Konigin. De vereeniging „Koninginnedag" te J Utrecht heeft aan alle oranje-vereeni- gingen in Nederland een rondschrijven '.gericht, waaraan het volgende is ont- 'tleend „Het zal U niet onbekend zijn, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko- tningin op den 7den Februari 1926 den idag hoopt te herdenken, waarop voor 825 jaar haar huwelijk werd voltrokken met Hertog Heinrich von Mecklenburg- Schwerin. De Vereeniging Koninginnedag Utrecht heeft het voornemen opgevat om alle oranje-vereenigingen in den lande uit te noodigen tot een bijeen komst te Utrecht op een nader te be palen dag in de maand Februari e.k., teneinde te geraken tot oprichting van een centraal comité, dat plannen zal beramen om aan Hare Majesteit en haar gezin, namens de gezamenlijke oranje-vereenigingen, 'n stoffelijk blijk van hulde aan Ie bieden ter herinnering aan dien gedenkwaardigen dag. Het behoeft geen betoog, dat behalvé het bovengenoemd centraal-comité een eere-comité in het leven moet worden geroepen. Ons inziens zal het wensche- lijk zijn, dat dit bestaat uit de Commis sarissen der Koningin in de verschil lende provinciën. Daartoe zijn de uit- noodigingen dezer dagen verzonden. Het verheugt ons U te kunnen mede- deeien dat reeds enkele Commissaris sen der Koningin zich bereid verklaard nebben in het eefe-comité zitting te ne men, terwijl wij van de overige nog hun antwoord wachten". De Commissaris der Koningin in Gelderland. Jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, •k, <'e koningin het verzoek ge licht, hem medio April a.s. eervol uit zijn ambt te ontheffen. Tegen den vaccinedwang. Het bestuur van den Bond tegen den accinedwang heeft een adres aan H. WlJNHARDT's Keelpijn-Tabletten <30 Koest-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. er. Drogisten (ingez. Metiedeeling.) M. de Koningin toegezonden, waarin H.M. eerbiedig verzocht wordt uit het Ontwerp van Wet tegen de besmette lijke ziekten de bepalingen te schrap pen betreffende de verplichte vaccina tie, of aldus te wijzigen, dat de be zwaren tegen de herinenting worden weggenomen. in het bestuur van genoemden Bond hebben o.a. zitting de heeren ds. G H. Kersten, predikant te Ierseke en lid van de Tweede Kamer en ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in aigemeenen difenst. Prof. Slotentaker de Bruine geen Kamer-candidaat. Bij den aanvang zijner colleges na de Kerstvacantie deelde prof. j. R. Slote- maker de Bruine mede, dat de bewij zen van gehechtheid gisteren van de zijde der studenten ontvangen, bij hem den doorslag hebben gegeven om te bedanken voor een aangeboden candi- datuur voor de Tweede Kamer. Een belangrijke scheepsbouwopdracht. De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij heeft den bouw van een vijftal stoomschepen ais volgt ge gund 1 schip aan de N.V. Werf v.h. Rijkee <S co., te Rotterdam, met ma chines van Werkspoor te Amsterdam 4. schepen aan de N.V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotter dam, met machines van Gebr. Stork Co., te Hengelo.Alie schepen zijn van hetzelfde type, metende bruto circa 1000 registertonnen hoofdafmetingen 230' X 38' X 12'6'' en ingericht voor lading zoowei als passagiersvervoer. De schepen zullen genoemd worden naar vroegere gouverneurs-generaal van Ned.-Indië, t.w. resp „Roose boom", „Van Goens", „Speelman", „Van Diemen"en„Duymaer vanTwist".. Zonneschijn. Bij den uitgevér den heer W. de Haan te Utrecht, is het eerste nummer verschenen van „Zonneschijn", tijd schrift voor de jeugd. Dit tijdschrift ziet er keurig uit en het heeft een zeer groot aantal mede werkers. De hoofd-redactie berust bij mevr. Marie Ovink-Soer. De uitgever zal er naar streven aan dit maandschrift, zoowel wat inhoud als uiterlijk betreft, de grootste zorg te besteden. Wij twijfelen niet of „Zonneschijn" zal door de jeugd, ais er eenmaal ken nis van den inhoud is genomen, iedere maand met belangstelling worden ver beid. Onze Waterschappen. Het eerste nummer is verschenen van het maandblad„Onze Waterschappen", officieel orgaan van de.n Bond van Ambtenaren bij de Waterschappen in Nederland. De uitgevers-maatschappij Sanders, Steensma Co. te Purmerend, zal streven naar geleidelijke, vérdere ont wikkeling van het maandblad, opdat de belangen van den Bond er zooveel mogelijk door zullen bevorderd wor den. vlissingen, 21 januari. Repetitie en concert Gemengde Zangvereeniging. Wij willen nog eens de aandacht vestigen op de groote repetitie en het concert van (te Gemengde Zangveree niging, welke resp. Donderdag- en Vrijdagavond in het Concertgebouw zullen plaats hebben. Voor muziekliefhebbers is natuurlijk een aansporing overbodg, omdat die de gelegenheid zeker niet zullen ver zuimen de kennismaking met Thom Denijs te hernieuwen. De andere solisten die zuilen mede werken, hebben eveneens een zeer goed klinkenden naam. Trouwens de directeur van de „Gemengde Zangver eeniging", de heer Hans Cleuver, komt alleen met iets goeds voor den dag. Over de prestaties, van de vereeni ging zelve zal men, naar wij van be voegde zijde hoorden, ook wel tevre den zijn, zoodat alles er op wijst dat Donderdag en Vrijdag de naam van onze gemeente op muzikaal gebied weer schitterend zal gehandhaafd worden. Wij hopen nu maar dat de ijverige pogingen oin het peil van het muzikale leven hier steeds hooger op te voeren, zullen gewaardeerd worden, m.aw. dat beide avonden de zaal vol zal zijn. Dergelijke concerten kosten veel geld en het publiek dat hiervan genie ten wil, moet daarvoor zijn offer gaarne willen brengen. Centr. Bond van P„ T. en T.-personeel. De afdeeling Vlissingen van den C. B. P. T. T., besproken hebbende het rapport Nolting, is van oordeel, dat dit voorstel, de personeelsorganisatie in geheel verkeerde banen zal leiden verklaart, dat nog steeds te veel functies van minder gewicht in handen zijn van te hoog bezoldigde ambtena ren, ook indien, door afvloeiing of an derszins het aantal commiezen lot 53 beneden de formatie van 1 Januari 1924 is gedaald. Verklaart, dat het economisch gebo den is, zooveel mogelijk functies aan ambtenaren van Iageren tang over te dragen, als met de vakbekwaamheid, tact en eigenschappen van dit laatste personeel in dienstbelang is overeen te brengen en dat daarnaast een nieuw H. P. geleidelijk worde opgevoerd tot het peil als in het rapport aangegeven. Verklaart tenslotte, dat een onmid- delijke plaatsing van het commiezen- corps op dit hooge voetstuk, gepaard met het afnemen'der rechten aan het overige personeel, voor dit laatste ab soluut onaannemelijk is. Het Nieuwe Tooneel. Wij hebben gisterenavond ia het Concertgebouw de kennismaking ver nieuwd met dit gezelschap minus Frans Hulleman, die wel op de aanplakbiljet ten was aangekondigd, maar niet is opgetreden en we kunnen gerust zeg gen, dat dit geen onaangename her nieuwing was, want dit gezelschap we meenden het Wiily Corsari ook te hooren zeggen klein maar dapper verstaat de kunst beschaafd „klein kunst" wat een ioei-leelijk woord toch te geven. Wat Pisuisse en den Vlaming Hullebroek gelukt, daartoe heeft de genoemde zangeres een po ging toe gewaagd, nl. om de zaal mee te krijgen in het zingen van een refrein tje, maar het is bij pogen gebleven. Hare „levensliedjes bij de piano" sloe gen anders wel in, blijkens het ap plaus, dat telkens weerklonk. Reeds dadelijk haar „Eeuwige jeugd" werd daarmee beloond, hoewel ons het „U heeft het allemaal gedaan" en „Drie Kindergebedjes" beter voldeden. Het verdere deel van den avond werd gevuld met een "iertal één-acter- tjes,die door de gebroeders Bouwmees ter op de hun eigen vlotte, pakkende wijze werden gespeeld. De inhoud er van te vertellen, gaat niet, want daar mee zou de fijnheid, de teerheid ver loren gaan men moét die soort din getjes zien, met „eigen" oogen zien, zegt de Franschman. wat helpt het of we al zeggen „Het gesprek van den aag" gaf een revue van verschillende onderwerpen, zooak-u -belastingen, naamiooze vennootschappen, Musolini, fascisten en Barmat, als men niet ge zien, gehoord heeft „ik heb vannacht liggen te naamiooze vennootschap pen" enz. Wat helpt een beschrijving van de situatie, waarop liet scherm viël in „Psycho-analyse", ais men niet de handeling heeft gezien, voorafgaand aan dat gezegde „U bent al de tiende, waarvan ze dat vertelt Hoe kunnen we een beeld geven van het tooneeitje in „Ik ben het niet", waar de vrouw den huisvriend at te veel aanhaalt in het bijzijn van haar echtgenoot, die stokstijf blijft beweren, dat hij haar man niet is. Alleen het eerste „Levens kunst" was een ernstig stukje, dat vlot gespeeld een beeld gaf van tweeërlei levensbeschouwing. Het was niet al te zwaar op de hand, maar toch was hef een aardige inzet voor dezen /vroolij- ken avond van intieme kunst, waarmee het trio Corsari Bouwmeester de aan wezigen eenige genoeglijke uurtjes heeft doen doorbrengen. De Volksstem. Zaterdagavond geeft de afdeeling tooneel van bovengenoemde- vereeni ging een uitvoering in het Conccrtge- bouwXiefhebbers van tooneelspel kun nen weer eens genieten, daar deze ver eeniging al reeds meerdere malen heeft bewezen op het gebied der too- neelkunst niet achter te staan. De toe gangsprijs is zoo gesteld, dat ieder er van kan profiteeren. Wij verwijzn ver der naar achterstaande advertentie. In vrijheid gesteld. Op last van den officier van justitie te Midelburg is in vrijheid gesteld J. K„ 44 jaar, timmerman te Koudekerke, gedetineerd, verdacht van heling ge pleegd te Vlissingen in Januari 1925. A. E. Dudok van Heel. f Wij lezen in. het „Vaderland" Bij den aanvang van de repetitie van de Haagsche orkestvereeniging „Musi- ca", heeft Maandagavond de voorzit ter, dr. W. f. ridder van Rappard met een enkel woord het overlijden her dacht van zijn voorganger, den heer A. E. Dudok van Heel, die eenige jaren met groote toewijding het presidium der vereeniging heeft bekleed. De heer Dudok van Heel was een ijverig dilet tant, die in de jaren van zijn lidmaat schap een trouwe steun van „Musica" is geweest. Met leedwezen zullen velen den hoofschen en hulpvaardigen mensch gedenken, die met Dudok van Heel is heengegaan. Het werk weer hervat. Eenige weken geleden zijn de werk lieden van de meelfabriek te Middel burg, welke toebehoort aan de ver- eenigde bakkers, allen ontslagen cn is het bedrijf geheel stop gezet. Thans is deze week weer met werken begon nen, al is het dan ook nog niet met voile capaciteiten. V Bij Kon. besluit is aan J. Aalbregtse, landbouwknecht op de hofstede „Dijk- zicht" bij den landbouwer N. W. Gaan- derse te Nieuwerkerk (Zeeland), de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Beroepen te St. Laurens de heer L. E. Smilde, cand. te Utrecht.- Zondag heeft ds. J. B: Vanhaeien zijn intrede gedaan als predikant bij de Ger. Kerk te Hoek, na bevestigd te zijn door ds. A. Lauwers uit Brussel met een rede naar aanleiding van 1 Tim. 4 vs. 16. Des middags verbond ds. Van haeien zich aan zijn gemeente met een leerrede óver Joh. 4 3138. Het schrijven met krijt op schoolborden. in het „Weekblad voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs" schrijft de heer G. J. de Groot Sedert onheuglijke tijden schrijft ieder, die met een schoolbord te ma ken heeft, met wit krijt. Het schijnt wel voor de hand te liggen, dat wit op zwart het duidelijkst is. Physiologisch Is dit echter niet het geval. Weten schappelijke onderzoekingen over re clamekunst hebben geleerd, dat de kleuren geel en zwart tot de sterkst contrasteerende behooren en veel meer in het oog looptn, dan wit op zwart. In de vrije natuur vindt men iets dergelijks. De kleuren, die in de biolo gie als waarschuwingskleuren worden beschouwd (landsalamander, vuurpad, wespen, rupsen van den Sint Jacobs- vlinder) zijn in den regel geel en zwart naast elkaar. Ik kan ieder, die veel op een bord schrijft of teekent. ten sterkste aanbe velen, eens een proef te nemen met okergeel krijt (ik gebruik geen ander meer, tenzij voor veel kleurige teeke- ningen). Het resultaat is verrassend, wat de duidelijkheid betreft, en een met geel krijt beschreven bord ziet er voor ue klasse veel prettiger uit. Letters en lijnen maken den indruk of zij verguld zijn. RECHTSZAKEN. Aanrijding tusschen tram en autobus. Ter terechtzitting der rechtbank te Middelburg van 23 dezer zal in hooger beroep worden behandeld de zaak te gen den wagenbestuurder bij de elec- trische tram, J. D„ beklaagd, van over treding van het tramwegreglement. Het betreft hier de op 14 October 1924 in de Aagje Dekenstraat alhier plaats ge had hebbende aanrijding tusschen de electrische tram en een autobus, ter zake van welke overtreding beklaagde bij vonnis van den kantonrechter te Middelburg dd. 17 December jl. werd veroordeeld tot 50 boete subs. 1 maand hechtenis en van welk vonnis door het O.M. en beklaagde hooger be roep werd aangeteekend. Als verdediger van beklaagde voor de rechtbank zal optreden mr. G. ter Laan, rechtskundig adviseur der Ned. Ver. van Sjxior- en Tramwegpersoneel te Utrecht. Een zonderlinge beklaagde. Voor de rechtbank te Utrecht werd gisteren behandeld de poging tot dief stal met braak en. inklimming, die in September j.l. te Amersfoort is ge pleegd. Het eerst stond terecht een chauffeur uit Amsterdam, die, op de vraag wie hij was, begon met niet te antwoorden, te kennen gevend, dat hij den presió#it noch verstond, noch begreep. Twee, driemaal probeert de president hem tot spreken te krijgen, doch de beklaagde antwoordt op geen enkele tot hem gerichte vraag. De president dreigt hem de behan deling der zaak te schorsen, hem naar de gevangenis terug te laten brengen en dan een onderzoek naar zijn geest vermogens te laten instellen, hetgeen wel eenige maanden zal kunnen duren. Bekl. z w ij g t. „Zeg dan, dat je niet antwoorden w i I t", merkt de president op, „dan is 't ons ook goed 1" Bekl. z w ij g t en kijkt voor zich uit. De rechtbank gaat in raadkamer en beslist het onderzoek gewoon voort te willen zetten door de getuigen te ver hoeren. Een arts in het huis van bewaring verklaarde als deskundige, dat bij bekl. geen lichamelijke afwijkingen waren, doch dat hij geestelijk niet geheel in orde was een gedecideerde meening heeft spr. nog niet, omdat hij hem nog niet in bijzondere omstandigheden heeft geobserveerd. Spreker weet wel, dat bekl. altijd een eigenaardigen indruk maakt van versuftheid. Bekl. herkende den dokter. Toen de dokter bekl. voor 't eerst zag, vond hij hem wel vreemd aan vankelijk was er geen contact met hem te krijgen. De voorgeschreven medicij nen, voor alle mogelijke ziekteverschijn selen heeft bekl. vrij geregeld gebruikt. De directeur der strafgevangenis te Utrecht verklaart, dat bekl. zich den laatsten tijd van zijn vorig gevangenis- verblijf behoorlijk had gedragen te voren deed hij wel eens, aisof 't bij hem niet pluis was hij ging nogal erg te keer en schreeuwde nu en dan hard na harde maatregelen en in boeien te hebben gelegen, werd 't weer beter. Na voorlezing der stukken verklaart de president de behandeling dezer zaak te willen schorsen, in verband met de houding van bekl., orn ze terug te ver wijzen naar den rechter-commissaris en een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van beklaagde. MARINE EN LEGES. Herhalings-oefeningen zeemilitie. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat krachtens verleende Koninklijke mach tiging in 1925 geen herhalingsoefe ningen voor zeemiliciens zullen worden gehouden dan alleen voor hen, die in een vorig jaar daarvoor waren opge roepen, doch inmiddels vergunning ver kregen om de herhalings-oefeningen in 1925 te volbrengen. Zij, wien uitstel van opkomst werd verleend tot 6 April 1925, zullen zich op dien datum, gekleed in hun bij vertrek met groot verlof medegenomen militai re kleedingstukken en voorzien van hun zakboekjes, behooren te melden ter plaatse als aangegeven in de hun nader toe te zenden kennisgeving betreffende hun* oproeping. Voor de zeemilieien-kustwachters wien uitstel werd verleend tot in den loop van den zomer van 1925, zal de datum van opkomst nader worden be paald. De zeemilicien-verlofgangers van de lichting 1923 zullen vermoedelijk in 1926 voor herhalings-oefeningen wor den opgeroepen. Geen vrije kleeding. Aan de jaarwedde-genietende korpo raals en soldaten zal vanaf 1 Januari 1925 niet meer kosteloos van rijks wege worden verstrekt de bovenklee- ding, onderkleeding en schoeisel de bij hen in gebruik zijnde kleeding enz. wordt kosteloos aan hen in eigendom afgestaan. Bij bevordering tot onderofficier wordt aan vorengenoemd personeel geen tegemoetkoming in de aanschaf fing van eerste uitrusting toegekend. Aanschaffen van vliegtuigen. Naar de „Residentiebode" meldt ligt het in het voornemen, dit jaar ten dien ste van de landmacht aan te schaffen 12 snelle verkenningsvliegtuigen en 16 artillerie-verkenners-vliegtuigen. Balten verantroordellJHbeld dep redactie Be oopte wordt niet teruggegeven UITVOERING PADVJNDERS-VEREEN1GING. Daar in het verslag van de uitvoering van de afdeeling Vlissingen van de Ned. Padvindersvereeniging van Zater dag jl. een pluim aan mijn adres voor komt, die mij maar voor de helft toe komt, verzoek ik u beleefd dit te willen verbeteren en te willen vermelden, dat niet alléén de muziek van het Menuet door den heer Ch. Haaze verzorgd is geweest, maar dat ook hij de man is, die het Menuet met de meisjes heeft in gestudeerd en voor hem 't succes van dat deel van 't afgewerkte program U, geachte Redactie, mijn beleefden dank. v. d. St. UIT DE FRANSCHE KAMER. Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in de Fransche Kamer heeft minister Herriot verklaart dat Frankrijk aan geen enkele imperialisme doet, het schept vrijheid overal waar het zich vertoont. Het zal zich verzeten tegen het zich laten ont wikkelen van doctrines, die het gebruik van geweld voorstaan. Hij zeide, dat hij strenge maatregelen had moeten ne men tegen personen, die zich te lang te Berlijn hadden opgehouden om niet verdacht te zijn en ten aanzien van wie

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1