lavontf DIIVSOAO 13 JANUARI binnenland 63e Jaargang 11ENDSCHAP. OGDOK No.s fciastscliappi] m FEUILLETON DE ONTVOERING ERICHT. tand 777.6 te Mun-- stand 737.9 te Jan- avoird van 13 Ja- atige Zuid-Oostelijke ind. Nevelig tot licht ig of geen neerslag, of temperatuur om lichte dooi. VLISSINGEN. v.m. n.m. 3.07 3.29 3.40 4.08 -55 FtfOlO JTO's EN FIETSEN. uur 4.41 4.42' ar» ND A eHjkfceden, Openbare gaderhigca enz. Dagelijks bioscoop avonds 8 uur. dag- en Zondagmid- - Lezing met lickt- tot bescherming van :bou\y, 8 uur. - Marine Sanatoriura- rids bal-masqué, „de 8 uur. - Jaaruitvoering Ned. liging, Concertge- J3URG. Concert-vereeniging jcert Joseph Szigete orzaal, 8 uur. cr"-Theater„ jeen toegans. sn WOENSDAG I -k en goedkoop Ienverkoop flER, Nieuwendïjk of TE HUUR het 1 Maart te aan- lakelaar POLAK, avonds 68 uur. Marine zoekt .AAPKAMER. Ier No. 80. bureau inwoning per maand. Noordstraat 69 (be laagd voor klein gezift nwoning, Huurprijs tot ƒ25.— - letters R. H„ bureau urant". Iraagd bovenwoning, letters K. P, bureau irant". rraagd >f BENEDENHUIS ulevards. der No. 95, bureau urant". AMDE LEEUW, burgstraat 61Den ^gen l of 15 Febntar) SSTBODE, [20 jaar. Loon ƒ3751 asch vflj. Koken geen getuigen. Kiddelb. - Rotterdam igelegen plaatse». /AN™" PASSAGIERS» EN EN VflE. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20" per drie maanden. Franco door hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementcn 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers, 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i_4 regels 1.10 voor iedere revel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop eu Verkoop, Dienstaanbie- diiigen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels l.,0, iedere regel meer 26 cent. De uitkomsten der beroepstellingen. In de „Econ. Statische Berichten" bespreekt de heer Bölger de uitkomsten der'laatste beroepstellingen. Hii wijst op een paar interessante gegevens, zegt „Patrimonium". Sedert 1900 nam de totale bevolking toe met 34 Het aantal personen in de nij verheid werkzaam vermeerderde se dert 1900 evenwel met niet minder dan 58 In den landbouw viel daarente gen een stijging van slechts 10 waar te nemen, terwijl -de visscherij zelfs met 12.5 terug ging. Nederland heeft zich dus in de periode 19001921 al meer in de richting van induslralisatie bewogen. Enorm toegenomen is het aantal personen werkzaam in de be drijfsgroep Crediet- en Bankwezen (400 en Verzekeringswezen (300 Ook het verkeerswezen vertoont ten groote stijging, nl. 94 De vergelijking met de telling van 1910 geeft ook aanleiding tot een paar opmerkingen van beteekenis. Terwijl sedert 1910 de bevolking met 17 vooruitging, stegen de bouwvakken slechts met 12 Terecht brengt de beer Bölger den relatief hoogen loon- standaard in de bouwvakken met dit feit in verband. Dit bedrijf behoort stellig tot de bedrijfsgroepen, die in het algemeen gelijken tred met de be volking zullen 'houden. In den oorlogs tijd moge de woningbouw eenige stag natie hebben ondervonden, over het geheel genomen beschikken de arbei ders over meer woningruimte dan in het begin dezer eeuw. Bovendien is er ook een sterke toename voor den nieuwbouw voor de industrie, bank wezen, enz. En toch bleef de stijging van het aan tal werkzame personen in de bouwvak ken bij de bevolkingsvermeerdering ten achter. Natuurlijk hebben ook andere factoren tot het bereiken van het hui dige loonpeil in de bouwbedrijven me degewerkt. Maar de heer Bölger wees toch een der meest belangrijke oorza ken aan. In de voedings-genotmiddelen ver meerderde het aantal werkzame per- I sonen sedert 1900 met 57 pet., tegen de totale bevolking met 34 pet. Dit be- I wijst op meerder verbruik en op toene- L menden uitvoer van enkele producten. Belangrijk is ook de stijging van 83 5 pet. in de grafische vakken. Gevolg van de toename van het courantenbedrijf, I van den meerderen drang naar ontwik- keling bij de volksmassa. De metaalindustrie steeg sedert 1900 met 135 pet., de gas- en electriciteits- bedrijven met 340 pet., de spoor- en -■ tramwegen met 105 pet., de posterijen, telegrafie en telefonie met 208 j>ct. Wie de economische verschijnselen V Midi m. uari 7. q bui. TJSL BW 8 8 8 n 8 «Ofti te bekomöG V. Transport- en B*?- Err en G. VOS, T®' p,. EENHOORN, Tel. OOSTERHOÜT TëL BUITENHHK rsh 110 Roman van A. GROWER. Het werd kwart na aebt, half negen B en nog kwam hij niet. In de kamer van de kookster, waar het dienstperso neel at, rookte Martin, de koetsier, reeds zijn sigaar, in den hoek bij de kachel, en vrouw Kern breide reeds aan een kous. Op den Erlenhof was ■namelijk alles nog ouderwetsch, daar ■droeg men nog zelfgebreide kousen niet alleen de dikke kookster breide, maar ook haar meesteres, want de da- waren lang en mevrouw Emma vlijtig, cn bij geen werk kan een vrouw zoo .goed nadenken als bij het breien. Vrouw Kern breide dus en Martin rookte en keek naar de aardige Anna, die een kantje haakte. Zij moest een deel van haar werk uithalen en knorde ■'I 0)5 Martin, die haar met zijn plagerijen H altoos stoorde. Lisi was in de keuken daarbuiten, JH waar zij het gerei afwiesch. Nu kwam fl zij binnen en zei Treu blaft.Waar- -■schijnhjk komt mijnheer thuis, r i Toen luisterden alle vier. Maar Treu blaft niet meer. en ook verder hooren zij niets. Ook in de eetzaal is het stil gewor den. De twee dames schijnen geen lust meer te hebben in- een gesprek. Zij i JLeren eveneens naar buiten, ook zij hebben den hond hooren blaffen en j van dezen tijd wil bestudeeren, moet stellig niet verzuimen om nauwgezet .iinis te nemen van de uitkomsten dei- beroepstellingen. Het is ook materiaal voor wie advi- seeren moet bij de beroepskeuze, eindigt het blad. Belasting op ruwe tabak. Bij beschikking van den minister van financiën is een commissie inge steld ten einde een onderzoek te ver richten naar de wijze waarop een be lasting warg te heffen drukkende op de ruwe tabak, bestemd tot vervaar diging van tabaksfabrikaten, met dien verstande dat a. de daarvan te ver wachten jaarlijksche opbrengst niet kleiner dient te zijn dan de bate, welke de geldende heffing aan de schatkist oplevert b. de normen van heffing indien en voorzoover mogelijk, ver band behooren te houden met de waarde van het fabrikaat, hetwelk uit de tabak zal worden verkregen. De commissie is uitgenoodigd bij haar verslag een ontwerp voor- een wet met memorie van toelichting in te dienen, waarin haar denkbeelden zijn be lichaamd. Wat Engelsche loodsen verdienen. In Groot-Britannië en Ierland is niet, zooals b.v. in Nederland, het loodswe zen een staatsbedrijfde opbrengst der loodsgelden (waarvan het tarief wordt vastgesteld door het Trinity House, door Conservancy-Boards of door an dere, de waterwegen beheerende corpo raties) komt aldaar direct ten goede aan de gezamenlijke loodsen in het be treffende district, welke natuurlijk daaruit de uitgaven voor loodskotters enz. bestrijden. In hel jaar 1923 waren de netto- verdiensten- per man voor de loodsen in: het Kanaal circa 897 de rivier de Theems 748 de Theemsmondingen 720 South Wales 755 de rivier de Humber 578 Liverpool, le klas loodsen 793 Liverpool, 2e klas loodsen 661 Liverpool, 3e klas lefodsen 528 de rivier de Tyne „699 de Clyde 723 Belfast 407 Broekhuijs naar België gevlucht Broekhuijs, die in verband met het aanleggen van zijn 33e premieleening nog eenige maanden hechtenis had te ondergaan, is naar België uitgeweken. Zeeuwsche week. De vereeniging „Ons Huis" te Rot terdam is voornemens in de maand Maart een Zeeuwsche week te houden. Aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn prenten en, teeke- ningen in bruikleen gevraagd, betrek king hebbend op stad en land en de oude klederdrachten, portretten van Zeeuwsche zeehelden, het wiel, waar aan Michie! de Ruvier in de lijnbaan draaide, de maquette van een oester put enz. De directeur van den Wiihel- minapolder bij Goes verleent zijn tus- schenkomst voor de inzending van land bouwproducten, en materiaal betrek king hebbend op de bedijkingen zal niet ontbreken, evenmin als de typisch- Zeeuwsche gouden en zilveren lijfsie raden. Gehoopt wordt op medewerking van de Zeeuwsch-Vlaamsche kant werkschool. De Zeeuwsche schilders zullen worden uitgenoodigd, le expo- seeren. Voordrachten, over land en volk en een folkloristische demonstratie van gedacht, dat Brauner thuis kwam. Johanna is naar het venster gegaan en heeft, omdat de ramen beslagen zijn, eene helft geopend, om beter naar bui ten te kunnen zien. Zij wischt het ven ster buiten af, maar toch is niets te zien want buiten hangt dichte mist. Dat zegt zij tegen tante en voegt er aan toe Het was vandaag heele- maal een slechte dag voor de jacht. Reeds van middag was de lucht niet helder. Hebt u dat ook niet bemerkt Neen, mevrouw Emma had het niet opgemerkt, doordat zij door de courant in beslag werd genomen. Zonderling, zegt Johanna, waar om is oom al niet lang thuis Mevrouw Brauner is -ongerust, haar nicht niet minder. Johanna staat nog ai aan het raam. Men ziet nauwelijks het licht van de lantaarn bij de poort, zegt zij. Die lantaarn is van het venster geen- twintig meter verwijderd. Johanna Mileska sluit het venster en trekt het roodzijden gordijn weer dicht. De groote kamer met de mooie, oude meubels, het rijke zilver op het buffet, de plantengroepen in de hoeken en de sierlijk gedekte tafel maakt een gezel- ligen indruk. En toch is het thans niet gezellig, want bij de tafel staan twee vrouwen, die niets weten te praten, die luisteren naar den stap van iemand1, die thuiskomen moet, en die niets hooren dan het tikken van de klok, het knette ren van het vuur en haar eigen ademhaling. Weer slaat de klok het is half tien. den heer G. Houtekamer, leider van het bekende Zeeuwsche kinderkoor, zullen de week -opluisteren. RAADSOVERZICHT. De buitengewone zitting welke ons college gisteren hield, was tevens de eerste in dit jaar en werd daarom door den voorzitter geopend met de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede. De terug blik welke op het.afgeloopen jaar werd geworpen kon niet gunstig zijn. Daar voor zal de historieschrijver te veel donkere bladzijden hebben te boek staven, als daar zijn de visschersramp, de brand in de Nedpam, vertrek van een gedeelte van het Belgisch loods wezen, overplaatsing der marine enz. -Het beeld is verre van bemoedi gend. Het vertrek van het Belgische loodswezen heeft voor een belangrijk deel tengevolge gehad dat onze bevol king met niet minder dan 643 perso nen is teruggekropen tot 21.797 zielen en zijn wij nu tot hetzelfde getal inwo ners gekomen als in 1912, toen onze bevolking uit 21807 zielen bestond. Er zijn gelukkig ook vele lichtpunten en dan mogen als zoodanig genoemd worden de vooruitgang van de maat schappij „Zeeland", de wederopbouw van de „Nedpam", de belangrijke oj>- dïachten aan de Kon. Maatschappij „de Schelde'' en vooral het feit dal nu eindelijk -de havenuitbreiding zal uit gevoerd worden. ,De voorzitter be schouwt dit laatste als zijn levenstaak. Hij heeft hiervoor van den eersten dag, dat hij hiervoor gestreden heeft, met volle overtuiging op de bres gestaan. Zijn taaie volharding heeft de voorzit ter ten slotte met den gewenschten uit slag bekroond gezien en de heer Landsman herinnerde daar nog eens uitdrukkelijk aan in zijn rede, die hij als oudste lid in jaren, op de speech van den burgemeester hee-ft gehouden. De heer Landsman gaf den voorzit ter de verzekering dat alle leden van ons college gaarne zullen medewerken om den bloei en bet aanzien onzer ge meente te verhoogen. Daaraan zal niet getwijfeld worden. De heer Landsman, man van rijpe ervaring en ondervinding, heeft zoo juist het karakter onzer stad gety peerd, nl. dat wij van ouds gewoon zijn aan de -sb en den vloed van het leven. Na de magere 'jaren zullen zeker de vette weer volgen. Wij desesperee- ren niet, maar houden het schoone devies van ons Zeeuwsche wapen voor oogen Al worstelende komen wij te boven. De heer Landsman voegde aan zijn toespraak den wensch toe dat God onzen gezamenlijken arbeid met Zijnen onmisbaren zegen moge kronen. Beide toespraken werden door de leden met instemming begroet. Daarna hadden wij te beslissen over hef voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een geldleening van f 650.000 rentende 6 tegen een koers van 98.62!/2. De voorwaarden voor deze leening zijn voor onze (Gemeente zeker niet ongunstig te noemen en daarvoor moeten wij dan vergelijkingen maken met gemeenten die in ongeveer dezelfde conditie verkeeren als de onze en dan zijn wij met deze leening niet te duur uit. Beslist welvarende gemeenten ah bijv. Bussum, Hilversum,"Baarn e.d. en ook de provincies kunnen we! voordee- liger terecht, doch nogmaals wij mo gen tevreden zijn. Dit gaf ook de heer Wesseüng toe. Hij had alleen bezwaar legen den te langen aflossingstermijn. Een termijn van 40 jaar vond hij voor Nu richt mevrouw Emma zich op en zegl bedaard Be! even, mijn kind. Wij moeten vandaag alleen eten. Oom zal met Poigner naar de houtvesterij zijn. Johanna is ook bedaarder geworden. Zij béit.: Anna: komt ert ontvangt op dracht het eten te brengen. Een paar minuten later begint de maaltijd. Alles is uitstekend gereed gemaakt, maar de eetlust ontbreekt. De beide vrouwen spreken over allerlei dingen en schijnen opgewekt, maar dat is kunstmatig. Artna die bij het buffet staat, zucht in stilte. Wat was het heden onbeha gelijk in huis, bijna zoo „spookachtig" als voor veertien dagen, toen men had ontdekt, dat er gepoogd was in te breken op den Erlenhof. Een vreemde was het huis binnen gedrongen. Alleen al de traliën, die men voor alle vensters beneden haar laten aanbrengen, maak ten, dat liet er niet meer zoo gemoede lijk -is als vroeger, want die traliën herinnerden er aan, dat men zich niet veilig meer gevoelt. Daarover peinzend, schrikte het meisje, toen mevrouw Brauner de stilte verbrak en zeide Wij zijn klaar, Anna. Je kunt af halen. Dat wat tijdverlies iemand zoo ontstemmen kan, voegde zij er legen Johanna aan toe. Daaraan merkt men, dat de zenuwen toch niet veel meer waard zijn, Ja, tante, zegt juffrouw Mileska glimlachend. Inplaats van ons oom te denken in Poigner's gezellige kamer bij een spelletje tarok, maken wij ons al- verschillende werken, w.o. hii noemde het aanleggen van straten en van oever- verdedigingen, niet geoorloofd. De wethouder van financiën, de lieer P. G. Laernoes, gaf nog een finan- cieele uiteenzetting van de gevolgen van het aangaan van deze leening. Nadat den heer Wcsseling door den voorzitter was toegezegd dat hem uit eenzetting zal worden gegeven waar om het geoorloofd is, dat de leening voor de verschillende onderdeden van de uitgevoerde werken over een termijn van 40 jaren loopt, werd het voorste! tot het sluiten van een geldleening zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Daar er verder voor deze buitenge wone zitting niets meer te behandelen was, werd de vergadering daarna ggsloien. Het twintigste Raadslid. HERDENKINGSAVOND HERMAN HEIJERMANS. Gisterenavond werd in het Concert gebouw alhier bovengenoemde Her denkingsavond gehouden, uitgaande van het plaatselijk Heijermans-Comité en waarvan de baten bestemd zijn voor de nagelaten betrekkingen van onzen grooten kunstenaar. Tot een blijde voldoening stemde de zoo veelzijdige, belangelooze mede werking. die het comité mocht onder vinden, een medewerking die, gevoegd bij de groote belangstelling 'van de zijde der ingezetenen, onze stad tot eer strekt. En wanneer we ons nu zetien om van ai het ons geboden schoons een, voor zeker onvolledig, verslag te geven, be sluiten we, onbevoegd als we ons ach ten tot een technisch-critische opsom ming van het vertolkte, ons te bepaler, tot het weergeven van onzen totaai gevoels-indruk, waarbij we ons even wel voornemen de eereplaats toe te kennen aan datgene, wat meer speciaal aan de nagedachtenis van den grooten doode, wien dezen avond gold, werd gewijd. Herman Heijermans, de kunstenaar, de mènsch, dien naam waardig, wiens adeldom des gemoeds, afglanzend in de werken die hij ons v-oik schonk, en -die hem de onsterfelijke nagedachtenis hebben verzekerd in het hart van dat volk tot in zijn verre nageslacht, Heijer mans, de Groote Droomkoning, hij zegt ergens in zijn laatste schepping, dat verhaal voor groote kinderen, getiteld Droomkoninkje" elk mensch, groot oi klein, 'n brandend lampje hier van binnen T Zijn menschen, maar niet veel. want ze zijn duur, die lampen van twee- en drie- er. vijfhonderd kaarsen met zich ronddragen, en af en toe komt 'r is een met 'n lamp van dik over de duizend, en da's dan 'n heel knappe, die sprook jesboeken voor kinderen schrijft... Eens gaan alle lompjes uit. Je herinnert jë later enkel de heel-groote, die zoo zacht geschenen hebben, dat ze geen pijn aan je oogen doen." Op dezen herdenkingsavond nu heb ben de kunstzinnig bevoorrechte me dewerkers ons gebracht laat hun dit tot voldoening zijn het zielsonlroe- rend beleven van wot enkelen van die „héél grooten, dizoo zacht geschenen hebben" der menschheid in zoo onder scheiden vorm hebben geschonken. Die gróóten, uit de bestudeering van wier levens en van de omstandigheden waaronder hun verheven scheppingen lot stand kwamen, we kunnen weten, dat ze in menig opzicht van een zoo treffende overeenkomst waren. Eén als leriei gedachten als indertijd, toen hij door een sneeuwstorm een paar uur later, van de Prager reis terug kwam. Herinnert u zich nog, welke droevige gedachten we toen hadden Jij ook Anna jij dacht dat oom was aange vallen door den dollen hond, waarvoor ae heele streek toen vreesde. En ten slotte kwam oom met een extra fiost- slede in de beste stemming thuis, zoo als hij nu wellicht in de beste stemming bij het tarok zit Maar dat mijnheer geen bood schap gezonden heeft, wierp Anna schuchter cr tegen in. Johanna Mileska haalde de schou ders op. Dat achtte hij eenvoudig niet noodig, zei ze, cn zich tot tante wen dende Hoe laat zou oom Poigner dan ontmoeten Om vier uur. En waar Bij den dooden populier. Nu, dan is alles duidelijk, riep de jonge dame uit. Om vier uur was de nevel al neergedaald, toen kon geen jager op twintig pas een haas zien. Toen heeït Poigner oom meegeloodst, hij is meegegaan, omdat hij om acht uur thuis wou komen daarom zijn de heeren niet over den Erlenhof naar de houtvesterij gagaan. Daar is oom ver moedelijk nog, als hij al niet in Poig ner's wagen zit en naar huis rijdt. Het zal wel zoo wezen, als de freule zegt, meende Anna. In elk geval moet Kern het eten nog warm houden, zei mevrouw Emma. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij be teren leverstoornissen en genezen gal zucht, verstopping en slechte spijsver tering. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 (Ingez. Mededeeling.) ze waren in hun titanische worsteling om over hun leed heen te komen, één in hun ideaal van een rotsvast geloof van den mensch in het leven en in den mensch, één in hun opstandig, doch geduldig pogen den wereldnacht met hun goddelijk licht te verhelderen, der ■menschheid. al ware het soms slechts in een bliksemflits, den weg te wijzen.. Aanvang... Ademlooze stilte. Inzet ting van -Mendelssohn's „Sei stille dem Hernn" uit Elias, zoo treffend schoon door onzen stadgenoot, den heer S. Landsman, aan het harmonium ver klankt, waardig preludium tevens tot de daarop volgende, door den heer Sfernhëim van Amsterdam, te houden „Inleiding over Heijermans en zijn in vloed op de Nederlandsche Litteratuur" cn we wisten ons in de stemming, die het hart bereid maakte den mènsch Heijermans ten volle te leeren verstaan. Ën van den inleider kan worden ge zegd, dat hij daarin door zijn karakter volle voordracht en zijn kunstzinnige uitbeelding van de gedaanten uit de verschillende fragmenten van Heijer- man's werken volkomen mag geslaagd heeten. Aan die inleiding ontleenen we het navolgende Herman Heijermans' leven, zoo ving de inleider aan, was onverbrekelijk verbonden aan de gebeurtenissen op maatschappelijk, geestelijk en zedelijk gebied en hij heeft zijn onbetwistbaar stempel gedrukt op de litteratuur in ons land sedert de laatste 25 jaren. Geen onderwerp dat niet in een zijner wer ken besproken, of juister gezegd, bele den wordt. Heijermans was ten volle kind van zijl; tijd. Eigenlijk méér nog iemand, die zijn tijd vooruit leefde, dan een die in z'n lijd stond en aile-tekort komingen in hun volheid aanschou wende. Zijn scheppingen behandelen aüe onderwerpen, voor ons thans vrij wel gemeen-goed geworden en door ons aanvaard als algemeen maatschan- jaefijke waaiden, doch die in den tijd hunner geboorte scherp werden be streden. Om Hciiermans te begrijpen moeten we zijn ontwikkelingsgang nagaan. Hij werd te Rotterdam geboren. Z'n vader was als redacteur verbonden aan de .,N. Rott. Couraht" en hij werd in een eenvoudig milieu opgevoed. Hij bezocht de H. B. S. en was voorbes'cm-J tot den handel. Hij is evenwel naar Amsterdam vertrokken en daar heeft hij inet zijn broeder, dr. Heijermans, samengewerkt aan de volmaking van zijn leven. Daar -was het ook dat' hij in de typi sche wijk. het Amsterdamsche „Quar ter Latin", buurt van armoede, kom mernis en bekrompenheid in buurt IJ IJ, aangeduid als „de Pijp", zijn eer ste belangrijkste indrukken, heeft op gedaan. 7n deze groote stad met z'n vele schijnbaar verloren levens, met z'n ar- tisten, z'n zwoegers, schooiers, en zijn verder bezinksel heeft hij zijn karakters gevonden. Anderzijds had hij een groote voor liefde voor de zee, de Noordzee. Langen tijd heeft hij aan haar boorden verble ven. Van die zee vinden we in Heijer- Zoo, nu wil ik gaarne naar de hal ge reden worden en mijn grijzen wollen kraag hebben. Dat doe ik, tante, zei Johanna vriendelijk en bracht den ziekenstoel in beweging. Dicht bij de kachel, welker gloed zich mengde met het licht van een groote hanglamp met groenzijden kap, hield Johanna stil. Daar vormde de wand met het groene tapijt en mans hoog eikenhouten lambriseering met een groote kast een gemoedelijk hoekje, waaruit men het heele vertrek kon overzien. Dat is mevrouw Emma's lievelings plekje des avonds. Nu slaat de klok half elf. Tante en nicht zien elkander aan. Ik zend het rijtuig naar de hout vesterij, zegt Johanna terstond. Het is alsof daar reeds over gespro ken is en dat is ook zoo twee paar oogen, twee gezichten, plotseling weer voi angst, hebben gesproken. •En nu, waar een besluit is genomen, halen beide dames verlicht adem. Van den Erlenhof leidt slechis de allee en daaraan aansluitend den landweg naar de houtvesterij. Als Brauner reeds on derweg is, dan moet liet rijtuig hem ontmoeten andiers treft hij hem nog bij Poigner. Johanna beLt Josef, den bediende, en draagt hem op, den koetsier met het rijtuig naar de houtvesterij te zenden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1