RHEUMATREX BINNENLAND GEMENGD NIEUWS meer vertrouwen in de naaste toekomst blijk gegeven. De Nieuwjaarsbeschou wingen in binnen- en buitenland waren ditmaal meest in majeur gesteld, ook die var» den voorzitter der Amsterdam- sche Kamer van Koophandel, terwijl dezer dagen ook de Minister van Fi nanciën fleuriger perspectieven voor ons land heeft geopend. Over de poli tieke verwikkelingen welke er thans tusschen Duitschland en de geallieerden bestaan, maakt men zich niet druk, evenmin als over de regeling der Fran- sehe schulden, al is deze quaestie van heel wat meer belang in verband met de vaststelling van den Frankenkoers, welke nog altijd geen gezonde basis heeft. De politieke en financieele moei lijkheden, welke er thans nog bestaan, zijn echter niet van dien aard dat zij het het economisch herstellingsproces kun nen stuiten om met den Arabier te spreken de honden mogen blaffen, de karavaan trekt voort. Een bemoedigend verschijnsel mag het worden genoemd dat sinds de laat ste weken ook voor de Scheepvaart iet wat betere vooruitzichten zijn te ont dekken. Op de Oostersche markten is de vraag naar scheepsruimte toegeno men, ook de overvloedige oogst in Australië zal een aanmerkelijke laad ruimte vorderen, in verband waarmede de laadprijzen reeds iets zijn opgeloo- pen. Men is ook in de Scheepvaartwe reld voortdurend bezig voor het bedrijf een nieuwe meer loonende basis te vin den, waarbij thans vooral de vervan ging van stoomschepen door motor schepen een groote rol speelt, gelijk we vroeger al eens hebben opgemerkt. Bij de lage prijzen voor olie en otiederiva- ten is het stoken met olie voordeeliger en wordt naar het schijnt ook een groo- tere snelheid verkregen. Gevolg hier van is Weer dat het verbruik van olie toeneemt en dat er ook op de scheeps werven meer werk komt, terwijl ten slotte ook de slooperijeni profiteeren van het buiten gebruik stellen der oude en verouderde stoomschepen. Zoo worden er eenerzijds telkens nieuwe middelen ontdekt tot kapitaalvorming, anderzijds door nieuwe ontdekkingen of toepas singen bestaande kapitalen vernietigd of in waarde verminderd. Voor de scheepvaartmaatschappijen in het al gemeen is het voorloopig een gelukkige omstandigheid dat de vrachten weer iets- oploopen en meer schepen in de vaart kunnen worden gebracht. Te Am sterdam zijn thans bijvoorbeeld in het geheel geen schepen meer opgelegd en wordt er op de scheepswerven meeren- deels gewerkt, zij het dat de winst marges uiterst klein zijn of ook geheel ontbreken. Scheepvaartwaarden hebben in de afgeloopen week dan ook een vaste stemming aan den dag' gelegd en zijn eenige procenten opgeloopen. Op de afdeeling der Rubberwaarden kon de vaste stemming zich weliswaar hand haven, maar maakte de koersrijzing geen verdere vorderingen in verband met het tot staan komen van den rub- berprijs. Toch blijft mfen de vooruit zichten der rubbercultuur gunstig be schouwen met het oog op de toenemen de koopkracht in Amerika en Duitsch land, welke beide landen de grootste hoeveelheden van het artikel verbrui ken, De Londensche voorraden zijn de vorige week opnieuw verminderd. Ook voor Olie-aandeelen domineerde een vaste tendenz, zoodat aandeelen Ko ninklijke een noteering van 400 over schreden, welke echter niet behouden bleef. Het schijnt dat de olievoorraden in de Unie snel afnemen en verdere prijsverhoogingen in het verschiet lig gen. Suikerwaarden en T abaksaandee- len hebben een vrij stil verloop gehad, waar op deze afdeelingen moeilijk nieu we gezichtspunten zijn te ontdekken en wat suiker betreft over het algemeen eerder lagere dan hoogere prijzen wor den verwacht. dat zij lichamelijk leed, maar overigens scheen zij van harte gezond te zijn. Dat toonde de kalme rust die uit haar oog straalde. De nacht was goed, Hanna, heel goed, antwoordde zij. Het was werke lijk niet noodig, dat je naar de apo theek ging. De pijn in den schouder is a1 weer over. Des te beter, tante. De morgenrit was heerlijk. Amberg laat u groeten. Ik trof hem bij het Wetterkruis en hij heeft mij een eindweegs vergezeld. Hij was zonderling vandaag. iZonderling Nu, zoo verstrooid, zoo afgetrok ken in zijn gesprek. Dat is men van hem niet gewoon. Hebt u reeds ont beten Neen, kind, ik heb op je gewacht. En oom Die heeft al koffie gedronken. Hij is weggereden naar de houthakkers. Zal Anna het ontbijt hier brengen? Neen. Ik heb binnen laten dekken. Wil je mij rijden Ja, mevrouw Brauner moest in haar stoel worden gereden, zij was sedert eenige jaren verlamd. Dat was ook de reden, waarom er in het overigens smaakvol ingerichte mooie oude huis, dat vroeger een jachtslot was geweest, nergens vloerkleeden lagen, alle ver trekken waren met linoleum belegd en zonder drempels. Mevrouw Brauner, nog altoos opgewekt en werkzaam, bestuurde ook thans nog de huishou ding, en daarvoor moest zij nu hier en dan daar zijn. Op de Beleggingsmarkt houdt de vraag naar goudgerande obligaties aan, waarvan Nederlanders niet in de laat ste plaats profiteeren de 4(4 leening van 1916 is sinds de vorige week van 91 ft tot boven 93 gestegen voor de stukken van 1000, trouwens ook ge meentelijke en provinciale obligaties, alsmede pandbrieven en schuldbrieven van industrieele ondernemingen worden tot hoogere koersen verhandeld. Dit al les wijst op een terugkeerend vertrou wen, evenals de meerdere waardeering voor industrieele aandeelen, welke tan gen tijd zijn verwaasloosd. De Geldmarkt blijft ruim, Prolonga tie 3 a 3J4 Van Devisen zijn Engel- sche Ponden hier tot ƒ11.75 opgeloo pen, de Dollar is gedaald tot circa 2.46 deze week is een bedrag goud van Amerika naar hier verscheept. VOORSTEL AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan: Bij de aanbieding der ontwerp-be- grooting voor den dienst 1925 deelden wij uwen Raad reeds mede dat de ge meente binnen eenige maanden zou moeten overgaan tot het sluiten eener definitieve geldleening. Wij zijn van meening dat, in verband met den overvloed van geld aan de geldmarkt, het tijdstip thans gunstig is om bedoelde leening aan te gaan. De buitengewone uitgaven, welke door leeningsgeld gedekt moeten wor den, zijn Dienst 1921. a. Stichten, verbouwen of aankoopen van schoollokalen enz. voor het open baar lager onderwijs 1.948.58 b. Kosten van eerste in richting van bijzondere scholen le. school der Vlissing- sche schoolvereeniging 10.668.37 2e. Christe lijke U. L. O.- school 3.567.— 14.235.37 Totaal dienst 1921 ,16.183.95 Dienst 1922 a. Uitbreiding en ver nieuwing van de oever verdediging nabij het Grand Hotel 11.800.91* b. Aanleg van een alge- meene begraafplaats aan het Koopmansvoetpad 62.082.45" c. Kosten van den ver bouw der voormalige Centrale Keuken tot een bijzondere lagere school, alsmede kosten van eerste inrichting46.540.76" d. Aanleg van straten 46.399.24" e.Vernieuwing van stra ten en wegen 22.659.33 f. Kosten van den ver bouw van de bijzondere school aan de Paling straat221.42" g. Kosten van eerste in richting van de Christe lijke U. L. O.-school 775. h. Kosten van den ver bouw van de R.-K. schoot aan de Glacisstraat, als mede kosten van eerste inrichting 5.582.16 i. Uitkeering aan het grondbedrijf, wegens het nadeelig saldo op de be grooting der buitengewo ne inkomsten en uitgaven 66.649.67 Totaal ƒ278.894.91 Te verminderen met de opbrengst van den ver koop van een brandspuit huisje 1.675. Blijft dienst 1921 en 1922 ƒ277.219.9! Terwijl haar nicht haar in de eet kamer schoof, zuchtte de zieke. Nu, wat is er tante vroeg Jo hanna. Toen zuchtte mevrouw Brauner nog eens en zei Je kunt niet begrijpen, hoe die tralies voor de vensters mij beangstigen. Ze waren toch noodzakelijk ge worden. Zeker, kind, anders had oom ze niet zoo spoedig laten maken. Dat wij nog een poging tot inbraak moesten beleven 1 Denk daar toch niet altoos aan, tante. Het windt u .telkens weer zoo op, en dat moet u vermijden. Wees blij. dat het slechts bij een poging gebleven is en dat de zigeuners uit dc streek verdwenen zijn. Een poosje later zaten de dames aan het ontbijt en spraken over huishoude lijke aangelegenheden. Toen diende het kamermeisje den adjunct-boschwachter Von Amberg aan. De jonge man bracht verscheidene couranten en brieven en informeerde naar de gezondheid van mevrouw Brauner. Het gebeurde meermalen, dat hij den postbode van Groot-Enzers- dorf, een oud, gebrekkig man, halfweg de postzaken voor den Erlenhof afnam om ze zelf aan het adres te bezorgen. Rudolf von Amberg was een goed hartig en gedienstig mensch. Dc drie babbelden een poos samen, waarna hij afscheid nam. Hij was op een dienst gang en bezocht slechts in het voorbij gaan, om de post te bezorgen, den Dienst 1923 a. Stichten, verbouwen of aankoopen van school lokalen enz. voor het openbaar lager onder wijs 1.088.30 b. Aanleg van een al- gemeene begraafplaats aan het Koopmansvoet pad 25.747.99 c. Kosten van den aan koop van een garage aan het einde der Badhuis straat 4.298.37" d. Kosten van den aan koop van het voormalig beursgebouw10.614.18 e. Kosten van den aan koop van huizen 993.60 f. Kosten van den aan koop van het perceel Droogdok No. 8 O.Z. 15.538.50 g. Aanleg van trottoirs 1.090.98 Totaal ƒ336.591.83" .Te verminderen met de buitengewone inkomsten over 1923, te weten le. Uitkeering door het grondbedrijf ter vermin dering van de tegenover de waarde van den grond staande gemeentelijke schuld in verband met de le 5 jaartijksche schat ting der gronden 76.466.89 2e. Uitkee ring door het grondbedrijf wegens voor- deelig saldo der rekening van buitenge wone inkom sten en uitga ven van dat bedrijf over 1923 ƒ31.760.78 108.227.67 Blijft dienst 1921, 1922 en 1923 ƒ228.364.165 Dienst 1924 a. Uitbreiding en ver nieuwing van de oever verdediging nabij het Grand Hotel (raming) 7.600. b. Kosten van den aan leg en de vernieuwing van wegen (raming) 44.620, c. Aankoop van rente- gevend goed (raming)... 1.100.- d. Kosten van stichting, uitbreiding verbouw enz. van openbare lagere scho len (raming} 5.000. e. Kosten van het ma ken van straten, trottoirs en riolen in verband met den bouw eener Rijks Hoogere Burgerschool (raming) 15.000. f. Kapitaalverstrekking aan het grondbedrijf we gens dekking van het ver lies (raming) 9.245.92 Totaal ƒ310.930.08' Te verminderen met de buitengewone inkomsten over 1924 te weten Opbrengst van den ver koop van gemeente-eigen dommen 11.350.97 Blijft dienst 1921 t/m. 1924 ƒ299.579.11' Dienst 1925 r a. Kosten van stichting, uitbreiding, verbouw enz. van openbare lagere scho len (raming) 5.000. b. Betaling aan het Rijk in verband met den bouw eener nieuwe Rijks Hoo gere Burgerschool 145.500. c. Kapitaalverstrekking aan het grondbedrijf we- Erlenhof. Zijn geweer had hij in de hal, en zijn reebruinen speurhond Nim rod voor de poort van het afgesloten erf gelaten. Johanna bracht hem tot buiten het huis, zij spraken nog over dit en dat, toen achter het hooge ijzeren hek, dat over de volle lengte van het huis de plaats innam van den ringmuur om den tuin, een ruiter zichtbaar werd. Het was een klein, gezet, reeds tame lijk bejaard heer, wiens kortgesneden grijs haar het frissche gelaat nog fris- scher deed lijken. Zoo, zoo 1 riep hij, vergenoegd lachend. Vind ik je weer bij elkaar. Je hebt merkwaardig veel met elkaar te praten. Nu, als ik jouw verloofde was, beste Hanna Johanna lachte, terwijl Amberg zich haastte, den ruiter de poorj te openen. Och, oom, Frits is niet ijverzuch tig, riep de jonge dame den terugkee- rende toe. En mijnheer Von Amberg is toch onze goede vriend, met hem zal ik toch wel mogen praten. Natuurlijk kind. Maak je niet druk, antwoordde de oude heer vroolijk en richtte zich toen tot den adjunct. Moet u reeds gaan Ik had u gaarne' mijn nieuw geweer laten zien. Maar mijnheer von Amberg had geen tijd meer. Hij moest naar den Lobau, en wilde tegen den middag terug zijn. Carl Brauner, de eigenaar van den Erlenhof, kwam eerst kort voor het eten er toe de ontvangen post le lezen. Johanna had die naast zijn bord ge legd. Zoo, nu is het goed, zei hij, nadat gens dekking van het verlies (raming) 8.880.48 Te verminderen met de buitengewone inkomsten over 1925 te weten Opbrengst van het re servefonds gevormd van de bijdrage van het Rijk in den bouw van hulzen 16.981.21 Blijft dienst 1921 t/m. 1925 ƒ441.978.38" welk bedrag moet worden vermeerderd met64.800.— zijnde de door de gemeen te te verstrekken 2e hy potheek ten behoeve van den bouw van 72 arbei derswoningen door de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" alhier. Totaal 506.778.38" Wij achten het gewenscht thans te vens over te gaan tot het con verteeren van het restant der 7 geldleening ad 140.000 van 1921 per resto nog groot 131.000, waardoor het te leenen be drag derhalve zal bedragen de som van 506.778.381/2 ƒ131.000.— 637.778.38/2. Door ons is aan verschillende rijks instellingen en banken gevraagd of zij bereid waren bedoelde leening van de gemeente over te nemen en zoo ja, op welke voorwaarden, waarop wij van een tweetal bankinstellingen een aan bieding ontvingen, waarvan die der Incasso-Bank te Amsterdam het gun stigst is. Deze bank is nl. bereid een 6 geldleening, groot ƒ640.000 nomi naal van de gemeente over te nemen tot den koers van 98.62y2 Naar ons oordeel is dit aanbod al leszins aannemelijk te achten en is het niet te verwachten dat bij openbare inschrijving door de.gemeente een la gere rente of een hoogere koers zal kunnen worden bedongen, weshalve be doeld aanbod o.i. dient te worden aan vaard. In verband met het niet bereiken van den parikoers, alsmede de zegel- en drukkosten der obligatiën zal het be drag der leening bepaald dienen te worden op 650.000 nominaal. Den looptijd der leening wenscht de Incasso-Bank bij voorkeur op 40 jaar bepaald te zien met ongeveer gelijke jaarlijksche aflossingen. Hiermede kun nen wij ons wel vereenigen, daar eener zijds voor eenige objecten wel een lan gere aflossingstermijn te rechtvaardi gen zou zijn, terwijl anderzijds voor en kele zaken waarvoor geleend wordt, een kortere duur der leening geboden zou zijn. Opgemerkt zij nog, dat alle kosten aan de publieke uitgiften verbonden, alsmede die voor het verkrijgen der of- ficleele noteering voor rekening van de Incasso-Bank komen. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer uwen Raad voor te stel len le. te besluiten tot het aflossen van het restant der 7 geldleening ad 140.000 van 1921, per resto nog groot 131.000. 2e. met de Incasso-Bank te Amster dam een definitieve geldleening aan te gaan, groot ƒ650,000 nominaal, ren tende 6 'sjaars tot den koers van 98.62J4 aflosbaar in ten hoogste 40 jaar een en ander als in een overgelegd ontwerp-besiuit nader is omschreven. Schadelijke metaalhoudende vruchten In blik. Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad tegen de Vervalschin- gen" Reeds herhaalde malen wezen wij in ons blad op de onverantwoor- hij den eersten brief had gelezen. Wat is goed vroeg zijn naast hem zittende vrouw. Och, Poigner noodigt mij voor vandaag op de hazenjacht. Bijeenkomst bij de verdorde populier. Om vier uur moet ik er zijn. Als het maar niet regent om vier uur. Geloof ik niet. Tot den avond blijft het wel goed. Maar je neemt het nieuwe, warme jachtbuis. Er waait een koude wind. Als het jou gerust stelt Zeker stelt hét mij gerust. Dus het nieuwe jachtbuis. Maar de muts met oorkleppen schenk je' me toch •Hij keek haar lachend in de mooie, heldere oogen. Zij knikte vroolijk tegen hem. Ja, de muts met de oorkleppen komt eerst tegen Kerstmis in gebruik. Toe, bel nu even. Anna kan de soep brengen. Je moet toch je middag slaapje hebben. Oh, zei hij, vandaag wordt er niet geslapen. Voor acht uur kom ik zeker niet thuis, dan had ik, als ik na tafel ging slapen, heelemaal niets aan jou. Jij goede, lieve, zei mevrouw Emma. Wat ben ik voor jou, voor je allen, al sedert jaren Niets dan een last. Met droeven blik keek zij hem aan. Hij vatte haar witte, magere hand en zocht liefdevol haar oogen. 1De ziel van het huis ben jij 1 De band, die alles bijeen houdt. Zie je, maakt U het leven tot een jBfflttïïïïrrv last; het vastgezette urine- j zuur in Uwe gewrichten be- zorgt U ondragelijke pijnen «Rgra9R|| I i Verdrijft ze. lost het urine- If zuur op. geneest. Geen ander 1 HP9BRBIj raiddel is half zoo goed als I flögat- w Bi) Apoih enDroflT0S0eof2- fJS* Jf (Ingez. Mededeeling.) deiijke wijze, waarop men o.a. in Ame rika steeds voortgaat, ondanks alle protesten, met het conserveeren van sterk zure vruchten in onvernist blik. Wij hebben nu weer een record te dier zake te melden, en bevonden nl. in het sap van .in vertinde bussen ge conserveerde ananas (volgens opgave zoo juist geïmporteerd) niet minder dan 450 milligram metallisch tin per liter. Het is denkbaar dat personen met zeer sterke organen, ongestraft tege lijk met andere spijzen dergelijke hoe veelheden metaal kunnen verdragen, doch men denke ook aan zwakken, zie ken of kinderen, die dit sap als versna pering gebruiken o.i. zal zeer beslist ieder geneeskundige dezen het gebruik van zulke artikelen ontraden. Wij we zen reeds in de Februari- en April nummers van 1923 van dit blad op de schadelijke gevolgen in Engeland '(Midlothian) waargenomen, door het gebruik van peren in blik, en consta teerden toen da), naar aanleiding on zer publicaties ten deze, het landbouw- ininisterie te Washington de zaak in handen had genomen, lntusschen is er geen verbetering hoegenaamd te con- stateeren, en blijft men in .de Vereen, Staten het beginsel toegedaan, dat de verschillende landen hun eischen be- hooren te stellen, waaraan dan voldaan zal kunnen worden, Indien onze impor teurs in deze belangrijke aangelegen heid niet het initiatief wenschen te ne men, en dus de invoer van schadelijke metaalhoudende producten ongehin derd door blijft gaan, geven wij in ern stige overweging bij den invoer, den wettelijken eisch te stellen, dat vruch ten (in het algemeen) met sap, uitslui tend in behoorlijk verniste bussen ge- importeerd zullen mogen worden, Waar het evenwel alle vertinte bus sen betreft, zoude het noemen van en kele namen van fabrikanten een onbil lijkheid zijn, en het ligt in het welbe grepen eigenbelang der importeurs zei ven, om de noodige garantie in deze te eischen, alvorens zij door geconsta teerde schadelijke gevolgen van het gebruik, met den strafrechter te maken zouden krijgen. De bevolking van de grootste steden. De bevolking van de groote steden is thans als volgt Amsterdam 708.000, Rotterdam 543.000, 's-Gravenhagz 394.000, Utrecht 149.000, Groningen 98.000, Haarlem 80.000, Arnhem 76.000, Nijmegen 73.000, Leiden 68.000 en Tilburg 66.000. Senefelder Kalender. De Senefelder Kalender welke ons toegezonden werd is een waar kunst product. Zang- en siervogels, zwemvogels, knaagdieren vindt men op de maand bladen zoo natuurlijk weer gegeven dat deze kalender met volle recht een sie raad mag genoemd worden. De drukkerij Senefelder heeft haar goeden naam weer alle eer aangedaan. Een gefingeerde in braak. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan een 29-jarige winkelier te Leiden, gedeti neerd, wegens poging tot oplichting. Uit bekl.'s verklaringen bleek, dat hij Emma, dat ben jij 1 zei hij hartelijk en drukte de lippen op haar hand. O, dat ziet er hier recht feestelijk uit, riep de juist binnenkomende Johan na. Wat beduidt die ernstige handkus Zij ging naast haar tante zitten en keek de blijkbaar bewogen vrouw fee der aan. Die handkus was het slot van een liefdesverklaring, antwoordde Brauner vriendelijke Waartoe ik je oom heb gedwon gen, voegde mevrouw Emma onder tranen lachend er aan toe, waarbij zij er heel gelukkig uitzag. Juffrouw Mileska zuchtte. Nu wat mankeert jou vroeg haar oom. Zij keek peinzend in de verte. Ik maakte een vergelijking, zei ze toen zacht. Tusschen Tusschen uwe verhouding en ge voelens en - En vergeef het me de koele verhouding, die er tusschen jou en je verloofde bestaat, nietwaar Ja oom. Jouw Frits is een modern mensch. Die heeft zooveel belangen Och, beste oom, viel de nicht hem in de rede, alsof jij ook niet zooveel belangen hebt te behartigen. Maar ik ben geen man van sport. Doch daar komt de soep. Zoo, Anna, vandaag drink ik rooden vier en negen- tiger, de wind is drommels scherp, en dan wil ik van binnen warm zijn. - Wat wilt ge dan, oom

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 2